Frankrijk. Turkije. Engeland. Rusland. Duitsehland. BUITENLAND. Belgie. Italië. Amerika. BINNENLAND. Van die 85 millioen waren twee derden voor den grooten tunnel bestemd en een derde voor de andere afstanden, Men onderstelde dat deze som, in vereeniging met het kapitaal der spoor wegmaatschappij, die den bouw ondernam, vol doende zou zijn om den geheelen afstand van Zug tot Lugano uit te voeren. De St. Gothard-spoorwegmaatschappij constitu eerde zich den 6 December 1871 nadat hare statuten door den Zwitserschen bondsraad waren goedgekeurd. Het gezamenlijk kapitaal bedroeg 102 millioen fr., met een rentegrondslag van 6 en 5 percent. Er was dus een kapitaal van 187 millioen aanwezig, dat de som bedroeg, waarop de geheele kosten begroot waren. Na verloop van de eerste jaren der onderneming, bleek in- tusschen, dat de raming der kosten die reeds in 1864 was vastgesteld bij dc sedert belang rijk gestegen arbeidsloonen, kosten van materiaal enz., lang niet voldoende was. De St. Gothard-maatschappij deed alle moeite haar kapitaal zooveel mogelijk uit te breiden. Men kwam echter tot de ervaringdat niette genstaande dit alles, de voltooiing van den bouw slechts dan uitvoerbaar zoude wezen wanneer ook de oorspronkelijk bepaalde staatssubsidien aanmerkelijk werden verhoogd. Van de verschillende voorslellen, deels door de directie der maatschappij, deels door de af gevaardigden der betrokken regeeringen gedaan, werden ten slotte die van de Luzerner conferen tie van het jaar 1877 met algemeene stemmen aangenomen. Dientengevolge verklaarden Italië en Duitscliland zich bereid, elk nog 10 millioen fr. bij te dragen, terwijl Zwitserland zich voor 8 millioen verbond. Sedert heeft men den arbeid met nieuwen moed en bovenmatige krachtsinspanning voort gezet. In de laatste dagen van Februari klonk het onophoudelijk langs electrischen wegnog 45 m.! nog 35! nog 12 Zoo volgde het eene telegram op het anderetotdat op 2(J Februari naar alle zijden van den aardbol de blijde mare klonk de groote tunnel is geboord. De boormachine was Zaterdagden 28 Febr. 'savonds ten 6.45 n., door den laatsten scheids muur gedrongen terwijl de geheele doorbraak ,sMaandags voormiddags ten 11,10 u. plaats had. Reeds ten 2 uur nam. van denzelfden dag stoomde de eerste trein met de ingenieurs van Göschenen naar Airoio door den tunneldie eene lengte heeft van 14,920 m. en 8 m. breed en 6 ra. hoog is. Het is een wereldgebeurteniswaarbij de mensch verbaasd dient stil te blijven staan. De strijddien de St. Gothardmaatschappij met de reusachtige machten van rotslagen met con currenten en tegenstanders en met geldelijke middelen gestreden heeftwas een reuzenstrijd, een reuzenwerk waardig. Al is het laatste ook nog niet geheel voltooidtoch zal niemand het feit ontkennen dat thans de moeilijkheden over wonnen zijn dat het nog ontbrekende met het reeds verworvene niet kan vergeleken worden. Dertien volle jaren vorderde de tunnel van den Mont-Cenis de veel langere St. Gothard-tunnel werd in 1872 begonnen en reeds na verloop van 7V2 Jaar heeft men elkander de hand ge reikt door de laatste bres. Te Göschenen en Airoio de beide toegangs punten van den St. Gothard-tunnel werd de groote gebeurtenis feestelijk gevierd. Voor de arbeiders waren zilveren en bronzen herinnerings medailles geslagen. Slechts weinigen echter, die van den aanvang af hebben medegewerktbe vonden zich nog in dienstvan de mineurs is nog maar een enkele man overDe dood heeft hier een rijken oogst gehad en de voornaamste held van de geheele onderneming Favre, heeft zijn leven in handen van de toornige berggeesten moeten laten. Aan boord van de Fransche pakketboot ,,Co- lomba" is juist op het oogenblik dat zij uit de haven van Bona tzee koos naar Algiers de stoomketel gesprongen. Er werden 25 personen gevaarlijk gekwetst en driede machinist n twee stokers gedood. Door den gemeenteraad te Parijs zijn 300.000 fr. toegestaan om een proef te nemen om voedsel te verschaffen aan de leerlingen der gemeentescholen die daaraan behoefte hebben. Bij verschillende scholen zijn nu gaarkeukens opgericht. Om alle scholen van dergelijke in richtingen te voorzienzou een uitgaaf van 700.000 fr. gevorderd worden. Ook in Silezie heeft men aan een 150 scholen, die een zeer verspreid wonende schoolbevolking hebben schoolkeukens verbonden teneinde daar door het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan. De kosten van inrichting hebber, f120, die van onderhoud van f60 tot f90 'sjaars be dragen. van Florence geschonken gedeeltelijk gebruikt worden ter voltooiing van de domkerk. De gevanganneming van een winkelier te Triestdie getracht had de inkomende rechten te ontduiken heeft geleid tot ontdekking der papieren van het zoogenaamde Nationale Triest- Cqmité ter bevordering van annexatie bij Italië, 't blijkt, dat al de leden van het Comité te Triest wonendeltulianen zijn. Nog altijd vindt men lijken van personen die bij het ongeluk op de Taybrug zijn omgekomen. Er zijn thans weder twee opgehaaldeen te Dundeedat van een 20-jarig jongmensch en een ander op acht mijlen afstand van de brug. Men heeft thans twee der dieven ontdekt, die eenige weken geleden de Engelsche post van Gibraltar naar Londen bestalen. Zooals men weet, werd toen de zak die de brieven met gelds waarde bevatte geopend en voor een som van f 100.000 daaruit ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd in het stadje San Francisco nabij Cadix, -en de hoofdschuldige is niemand anders dan de directeur van het post kantoor aldaar. Men heeft achterdocht op hem gekregen, toen een zijner bloedverwanten bij den Engelscken consul een wissel op de bank van Engeland ter betaling aanbood. Daar bleek zijn schuld nog op andere wijzen en thans is hij met een ander persoon zijn medeplichtigein hechtenis genomen. Te Kaapstad is een groote diamantdiefstal gepleegd. Iemand, naar men vermoedt goed be kend met de inrichting van het postkantoor, heeft zich toegang weten te verschaffen tot de plaats waar de zak met aangeteekende brieven van de mail van de diamanten velden werd be waard die den volgenden dag met een Engelsche stoomboot verder zou worden verzonden. Hij heeft al de verzegelde pakjes diamanten opengemaakt en hun inhoud medegenomen die op f 30.000 a 50.000 gescha* wordt. De dief wist blijkbaar zeer goed op welke wijze de dia manten werden ingepaktwant de gewone aan geteekende brieven en pakketten heeft hij on aangeroerd gelaten. De door hem beroofde pakjes wogen te zamen 30 pond. Van de 26 millioen inwoners van Engeland worden 900.000 geheel door instellingen van liefdadigheid onderhouden. Uit Saloniki woidt gemeld, dat Nikode rooverhoofdmandie den Engelschen kolonel Synge oplichtte steeds veeleischender wordt en nu voor de uitlevering van den Britbehalve, de bekende som en de twaalf horlogesnog eischt volkomen amnestie voor zich bende. en zijn In Diarbekir en Mardin duren de onlusten voort. Het Mahomedaansch gepeupel heeft huizen geplunderd en vier personen gedood. Servië klaagt weer over invallen der Al- baneezen. Door het slechte weder is men in Egypte genoodzaakt geweest hier en daar de katoen nog eens te zaaienzoodat uen latere oogst wordt verwacht. 1 j Naar men ons mededeelt heeft mr. Rits, Jf kantonrechter alhier, ontslag aangevraagd als kapitein-kommandant der d.d. schutterij. l)e Minister van Waterslaa?, Handel en nijver heid brengt ter kennis Ier opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e klasse bij de Rijkstelegraaf kunnen, 11a ver gelijkend onderzoek in de maand Augustus a.s. leerlingen worden toegelatenaanvankelijk op een daggeld van een gulden. Deze leerlingen kunnen na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben dingen naar de betrekking "van telegrafist tweede klasse, aan welke betrekking aanvankelijk eene jaarwedde van negen honderd gulden is verbonden. Adres .voor of op den 31 Juli e. k., bij het Departe ment van Waterstaat. Zie „Stnats Crt." no 64. Door onvoorziene omstandigheden is de jaarlijksche vergadering van het Nationaal Leder industrie-Bond van 22 dezer tot 12 April uit gesteld. Df. vergaderingte Breda te houden zal de volgende vragen behandelen a. Wordt het oprichten een er Ledermis al of niet wensche- lijk geacht en in hoeverre valt dit in den werk kring van het Bond P b. Welke pogingen kunnen worden aangewend om de schorsprijzen meer in overeenstemming te brengen met de prijzen va* het leder P Overeenkomstig de Belgische wetgeving, die het burgerlijk huwelijk verplichtend steltis bepaald dat het huwelijk van den Oostenrijkschen Kroonprins met prinses Stefanie te Brussel bur gerlijk voltrokken zal worden terwijl de kerke lijke inzegening te Weenen zal plaats hebben. Een politieagent te Antwerpen Verhoeven genaamd die reeds eens gedegradeerd was en thans die straf opnieuw zou ondergaan, tenge volge van klachten door den adjunct commis saris Bacot tegen hem ingediend heeft om zich daarover te wreeken Woensdagnacht drie schoten gelost op den adjunct-commissaristoen deze zich met een agent alleen in het bureau bevond. Door twee kogelsaan de hand en in de zijdegewondzakte Bacot ineenhij werd badende in zijn bloed gevonden door het volk dat op het gerucht was komen toeschieten en verkeert nog in levensgevaar. De moordenaar vor,d in de verwarring van het eerste oogenblik gelegenheid tot ontvluchten, maar werd spoedig door den agent nagezet achterhaald en in verzekerde bewaring genomen. Te Gent ontbood een Italiaansche familie //graaf'' L., diens vrouw en haar moedereen juwelier in het hotel waar zij was afgestapt, om voor eene waarde van 100.000 fr. aan diamanten sieraden aan te koopen. 't Wa9 een prachtige, zeer kostbare en zeer zeldzame verzameling. De zaak kwam den juwelier wat verdacht voor sn hij waarschuwde de politie. Aan haar beleid en haar nasporingen is 't mogen gelukken om den edelen graaf en de pseudo-gravin die verklaarden door familieomstandigheden (een oom had hen onterfd) tot die opoffering gedwongen te zijn geworden, als zeer eenvoudige oplichters in handen van het Italiaansche Gouvernement te brengen, dat hun uitlevering had gevraagd. De Commissie uit den Rijksdag voor de socia listenwet heeft met 10 tegen 4 stemmen de geldigheid dier wet verlengd tot 30 September 1884, in plaats van 1886 zooals de Regecring in. haar ontwerp voorstelde. Bij de paragraaf over den zoogenaamden burgerlijken staat van beleg heeft zij e:ne resolutie aangenomen, in houdende dat verbanning van afgevaardigden van den Rijksdag of van den Landdag gedurende den geheelen loop eener zitting niet geldig be hoort te zijn. Omtrent een sedert tien jaren bestaande Duitsche kolonie in de nabijheid van Kaffa in Syrië deelt de Engelsche vice-concul te St. Jean d'Arc in een rapport eenige bijzonderheden mede. De kolonie beslaat een stuk land tusschen den berg Carmel en de Middellandsche zee. Al dc huizen zijn van steen gebouwd en omringd van tuinen. De kolonisten bezitten ongeveer 400 hectaren gronddie mei wijngaarden beplant zijn zij hebben een weg aangelegd tot aan Na zareth zonder eenige ondersteuning van de Turksche regeering te moeten inroepen. Er zijn twee scholen tegenwoordig door 330 leerlingen bezocht. De maatschappijdie dit werk der kolonisatie heeft ondernomen en ook reeds drie dergelijke koloniën heeft_ gesticht', te Jaffa, Sharon en Jeruzalem, is in Wurtemberg gevestigd. Vorst Demidoff 's schilderijen verzameling, die te Florence verkocht zal worden oefent thans reeds een sterke aantrekkingskracht op de lief hebbers uit. Er zijn reeds een aantal koopers of gevolmachtigden van koopers aangekomen 0. a. de Heer Pullet uit Parijs de bekwame kunst kenner Victor Le Roy uit Belgiëde Directeur der Berlijnsche GalerijDr. Bodede Heer Landauvoor het Huis Rotschildde Heer Bennett van de New York Heralden een vertegenwoordiger van den Hertog en de Hertogin van Oldenburg, die Kamers in het Hotel de la Paix besteld hebben. De Catalogus dien Vorst Demidoff van zijn verzameling heeft laten maken een waar pracht werk met 55 gravures en 327 etsen, heeft hem indertijd f25.000 gekost. 1 exemplaar van dién catalogus op YVhalman papier kost f 50 een op gewoon papier f25. De opbrengst van deze catalogussen zal, zonder aftrek vau de onkosten, gedeeltelijk aan de armen ^Voortdurend komen uit Rusland meer of minder geloofwaardige berichten omtrent gruwe len en plannen van tie geheimzinnige Nihilisten. Thans moeten op een gemaskerd bal te Zaraisk waar een aantal officieren tegenwoordig warén eenige onbekende personen die gemas kerd door de zaal slopen, en op geheimzinnige wijze weer verdwenen revolutionaire proclama ties aan den muur gehecht hebben. Verschei dene balgasten en daaronder al de officieren zijn in hechtenis genomenals verdacht medeplichtigheid aan deze demonstratie. Bij Tigis isnaar men berichteen als monnik gekleed man vermoord en beroofd dooi den voerman die hem naar de stad zou brengen, en bemerktedat zijn passagier veel geld bij zich had. De moordenaar werd kort daarna gevat. Hij bekende zijn misdrijf, wees de plaats aan waar het lijk van den vermoorde te vinden was er, bij onderzoek vond men 9000 roebels in het kleed van den doode genaaid alsmede een aantal papieren, waaruit bleek dat deze geen monnikmaar een der gevaarlijkste agenten van het revolutionair comité was geweestdie met een zending naar de Kaukasus was belast om dé bevolking aldaar tegen graaf Melikoffop te ruien. Vorst Orloff zou werkelijk definitief hebben opgehouden Rusland te Parijs te vertegenwoor digen. Maar dit feit heeft geen aan Frankrijk vijandige beteekenis, want als zijn opvolger wordt nu reeds de Heer Oubril genoemd. Örloff zou voornemens wezen zich als particulier te Parijs te vestigen. 't Gerucht houdt aan, dat Vorst Gortscha- koff binnenkort als Russisch Kanselier zal aftre den. Te Kicff is dezer dagen zekere Bogoslawski opgehangen van wien men vermoedtdat hij een van de chefs der nihilisten is geweest. In telegrammen uit Amerika wordt weder, van verschillende strikes en lock-outs gewag gemaakt. Te New-York hebben reeds eenigen tijd 700 werklieden eener pianofabriek het werk gestaakt, en toen zij op aanmaning den 15den weigerden het werk te hervatten hebben andere pianofa- brikanten ook hun werklieden ontslagen, zoodat er 4000 ledig loopen. In Pennsylvania loopen vele duizenden mijnwerkers ledig, terwijl daar thans ook een werkstaking van ijzerwerkers is begonnen die naar gevreesd wordtzich over 57 fabrieken met 7000 arbeiders zal uitstrekken. Er is bericht te New-York aangekomen dat de Indianen in het zuiden van Colorado weder verscheiden blanken hebben vermoord. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden: Waldo n dachtAbt. AvondliedGiessén. Les m iletiersDenefve. Tilburg-, 20 Maart 1880. D« winteravond vergaderingen van de afdeelig Tilburg Oistcrwijk der Maatschappij tot nut van het algemeen is besloten met eene lezing door den heer v. d. Horn van den Bos, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhierover bloemen en planten en den invloed dien de insecten daarop uitoefenen. Met belangstelling werd deze boeiende voordracht aangehoord. Waalwijk, 20 Maart 1880. Volgens de opgemaakte kiezerslijsten alhier bedraagt het aantal kiezers voor leden van den Gemeenter-ad 264; voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 177 de census voor kie zers van den Gemeenteraad is f 10 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten f20. Het aantal vervallen kiezers voor den Ge meenteraad bedraagt 25 en dat voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten 12. De Tweede Kamer heeft art. 1 van het wetsvoorstel van Kerkwijk, betreffende dc benoe ming van burgemeestersmet 44 tegen 27 stemmen verworpenhierdoor is het geheele ontwerp vervallen. Wij vernemen, dat L. Pruisen en Jan Pellikaan, in vrijheid zijn gesteld, en dat in den den avond van Dinsdag jl. Adriaan van Beest voerman te Sleeuwijk die in hechtenis was geblevenaan den rcchter-commissaris heeft hekend den moord en diefstal in de woning van Smookers alleen te hebben gepleegd. De justitie is Woensdag met van Beest naar Sleeuwijk geweest, om aanwijzing te bekomen van de plaats, waar hij de gestolen geldwaarden heeft verborgen; de portefeuille niet bankpapier, ten bedrage van ruim f 3000 is op de door hem aangewezen plaats gevonden. De werkzaamheden tot. dichting van de doorbraak te Oijen zijn gestaakt. Naar men verneemt zal er binnen kort eene herbesteding plaats hebben. Rondom den Bosch treden vrij wat ver woestingen door het water bij het afloopen daarvan aan den dagde Deuter3che weg is geheel onbruikbaar en eveneens is de dam, die onlangs tot gemeenschap met den Pettelaarschen weg is aangelegdbijna geheel weggeslagen. De weg in den Baardwijkschcn overlaat heeft ook veel geleden en is op sommige punten bijna onberijdbaar. Alles wordt echter in het werk gesteld om de geleden schade zoospoedig mogelijk te herstellen, Ean dooevig geval heeft zich in Winscho ten voorgedaan. Dr. Carl Meijer, een jonge arts van 30 jaren, is in de uitoefening van zijne betrekking bezweken. Een zijner patiënten klaag de over de medicijnen, hem door een apotheker geleverd, waarop de dokter, om hem gerust te stellen zelf er van innam. Al spoedig echter werd hij ongesteld het bleek, dat met de me dicijnen een noodlottige vergissing had plaats gehaden weldra, ondanks alle aangewende middelen, was de geneesheer overleden. Bij gerechtelijke lijkschouwing i3 het feit van vergiftiging aangetoond. Het gerucht, dat aanvankelijk liep, als zou de patient ook overleden zijn, wordt tegengesproken. Dr. Meijer had een zeer uitgebreide praktijk en stond wegens zijne kunde en persoonlijke eigenschappen hoog aangeschreven. Men schrijft uit Venloo van 17 dezer; Gisteren avond kwamen even voorbij de Hol- ïandsche grens vier tabaks- en koffiesmokke- laars in aanraking met de douanen. Daar de eersten aan het roepen der laatsten van „halt" geen gevolg hadden gegeven maakten de beamb ten van hunne wapenen gebruikmet dat ge volg dat een zekere Muntgens van het nabijge legen Iiinsbek doodelijk getroffen werd. Twee der smokkelaars kozen het hazeped terwijl de der de door den schrik bevangen in handen der beambten viel Menige coraische scène verraadt nog wel eens de uitgeslapenheid van sommige smokke laars, hoe jong ook. Zoo gebeurde het onlangs dat een jongen werd aangehouden met eenige ponden koffie. Hij gaf voor niet te weten, dat daarvoor belasting moest betaald wo 'den. Hoe veel, zeide hij, zal mijn vader dan wel moeten betalen die daar ginds met een gansche karre- vracht aankomt. Den weg- op te loopen naar het aangeduide punt, was voor de beambten een oogenblik zulk een vogel te laten vliegen was te ergvan daar, dat de jongen met zijn kleine hoeveelheid in den steek werd gelaten. Steeds wachten de beambten nog op de karrevracht, die paeseeren moet, terwijl de jongen besloot zijn weg te vervolgen, daar hij het waarschijnlijk wat koud vond om de terugkomst der bewakers af te wachten. Omtrent den moord te Sleeuwijk vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Een der drie aangehoudenen met name Van Beestheeft bekend dat hij de eenige schuldige is en do schuld op twee andere mede aange houdenen heeft geworpen om zich zeiven te verschoonen. Hij bekende verder dat hijwe tende dat Smokers op 18 April 1879 op reis was zich gewapend met een zwaren knuppel, naar diens woning heeft begeven om diefstal te plegen dat hij er de dienstmeid van Smoker aantreffendedeze met gemelden knuppel tegen

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2