Nummer 28. Donderdag 8 April 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Gemeenteraad van Waalwijk. C2EXllCKX2SSCKX«*£3CE5IX:S2jETI2XGHr,2a33Lflt3S?2XCnii-2: De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën-, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van Zaterdag- 3 April 1880, nam. 6 ure. Absent de heeren J. B. Timmermans en Dr. van Heijst. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt voorgelezen een schrijven van den heer J. B. Timmermans, waarin hij kennis geeft door ongesteldheid belet te zijn de verga dering bij te wonen. Aan de orde is de conclusie ven het rapport der gascommissie. Daar geen lid meer verlangt dat de discussie hierover geopend worde stelt de Voorzitter voor, dat het rapport en de conclusie der gascommissie zal goedgekeurd worden. Voor stemden de heeren Quirijr.s, Van der Heijden, Jud. Timmermans en de Voorzitter. Tegen de heeren Van Baal, Zijlmans, Rubbens, Van Es en Var. Iersel. Het voorstel dus verworpen zijnde condoleert de Voorzitter de gemeente met het gevallen be sluit en verzoekt den Secretaris nauwkeurig in de notulen aan te teek enen dat hij, Voorzitter, zich niet met dat besluit kan vereenigen. Hierna wordt voorgelezen de concessie-aan vraag van de heeren H. van Well c. s. tot het bouwen eener nieuwe gasfabriek. De Voorzitter opent de discussie. De heer van Iersel vindt het heel onnpodig dit adres te behandelen wij hebben ééne gas fabriek en dus geen tweede rioodig. De heer Van der Heijden beschouwt dit als eene geheel nieuwe zaak daar de onderhande lingen met Vos zijn afgeloopen het meerendeel der leden vindt het verkieselijk voor 10 jaren maar misschien is liet nog gelukkiger voor 20 hij zou dus gedurende 14 dagen de concurrentie openstellen misschien doen de aanvragers dan nog concessie's in het belang der gemeente. De heer Van Es beschouwt de zaak met Vos niet als afgebroken; ook de Voorzitter nietVos toch heeft het contract geteekend en dit kan niet dan door bemiddeling var. den Voorzitter spreker is tegen het openstellen van concurrentie; de gemeente loopt hierbij groot gevaarvan verschillende zijden is toch de vraag opgeworpen of Vos na afloop der 20-jarige concessie recht zou hebben om te blijven leveren. Vos beschouwt ook de zaak niet voor afgedaan daar hij suücc1* borgen gesteld heeftom onaangenaamheden voor de gemeente te voorkomen zou hij Vos aannemen. De heer Jud. Timmermans zegt, dat bij de Commissie altijd het gevoelen voorop geslaan heeftdat de duur der concessie zoo kort mogelijk moest zijn hij kan dus het gevoelen van den heer Van der Heijden niet deelen. De heer Zijlmans meent dat de onderhande lingen met Vos niet zijn afgebroken maar afge loopen de zaak heeft haaf beslag gekregen Vos heeft geteekend en behoorlijk borg gesteld; de gemeente is dus verplicht de concessie voor- 10 jaar toe te staan. De Voorzitter antwoordt op het gezegde van den heer Van Ierseldat er wel een fabrieks gebouw bestaat en een gasfabriek tot 1 October, maar verder niet; het voorstel tot bouwen eener nieuwe fabriek is dus zeer regelmatig. De ge meente heeft na ultimo September geen bepaald recht op licht. Wat het door dc andere heeren gesprokene betreftde Voorzitter vindt de con cessie-aanvraag zeer juistde zaken met Vos zijn geheel afgedaan er is Vos een ultimatum gestelddeze heeft hieraan niet voldaan, maar uitvluchten gezocht. Het is waardat Vos geteekend heeftmaar hierdoor is de gemeente hoegenaamd niet in haar recht verkort. Spreker neemt biervan graag de heele verantwoordelijk heid op zich hij zou wel wenschen dat de Raad er de proef van nam door aan de aanvragers de concessie te verleenen hij kan er zich heel goed mede vereenigen aan de aanvragers voor te stellen het gas voor de straatlantaarns te le veren gedurende de eerste zes jaar a f 12.en daarna gedurende den loop der concessie a f 11. per 1000 uren brandens voor particulieren de eerste 6 jaar a 12- et., van. 6 tot 10 jaar a 11 ct. en de laatste 10 jaar a 10 ct. per kubiek-; meterhij gelooft wol dat hierin voor de ge meente voordeel gelegen ismen kan hierover met de aanvragers besprekingen houden ,- die zeer kort kunnen zijn. De zaak met Vos is afgehandeldhierop kan de Raad niet terug komen wel kan er- een nieuw besluit genomen worden maar eerst moet over deze concessie aanvraag beslist worden. De Voorzitter stelt dus voor dat de Raad besluite met de aanvragers in onderhandeling te treden om het gas te leveren gedurende 20 jaar voor de straatlantaarns de eerste 6 jaar f12. daarna a f 11.per L000 uur brandens; voor particulieren a 12 ct. per kub. meter de eerste 6 jaar; van 6 tot 10 jaar a 11 ct. en de overige 10 jaar a 10 cent. De heer van Iersel zal legen alle nieuwe voorstellen stemmen omdat dc concessie aan Vos verleend ishij neemt er geen notitie van omdat zij tot niets kunnen leiden. De heer Van Es zegt dat de Voorzitter zoo positief volhoudtdat de zaak afgehandeld is er zullen toch wel geen andere stukken bestaan, dan die ter tafel zijn cn op grond van deze' be weert spreker juist het tegendeel. Er is wel een brief aan Vos geschreven Vos heeft niet geweigerd maar alleen kleine wijzigingen ge vraagd. Door die nieuwe concessie te verleenen, wordt de gemeente aan een dubbel gevaar bloot gesteld vooreerst tegenover Vos en ten tweede tegenover de r-ieuwe aanvragers die in hun adres wel degelijk vrijwaring vragenhij is tegen concurrentie om de verwikkelingen die er uit zouden voort kunnen komen hoe gaarne hij overigens de uitvoering in handen van inwoners zag. De Voorzitter zegtdat men lang kan dispu- teeren of de z-iak met- Vos uit is of niethet is achter heel klaaraan Vos is een ultimatum gesteld hij heeft er niet aan voldaan het is dus geëindigd. Vos was dien morgen nog op het Raadhuis geweest en de Voorzitter woeg hem of het waar was dat hij van plan was de gemeente een procedure aan te doen. Vos ant woordde dat hij ondervonden had dat het in Waalwijk een groote babbelpartij was. De voor zitter zeide hem dat hij altijd lijnrecht tegenover Vos gestaan had, niet in zijn eigen belang, maar in dat der gemeentehij vond het zeer goed dat Vos in zijn eigen belang zijn uiterst best deed, maar hij Voorzitter moest dit ook doen in net b?l«ng van de gemeente, 't Is daarom dat hij liet Vos vragen wildespreker vindt het goeddat men met open visier strijdt, maar met een papieren masker voor boeman teap.Jen,. behoort op de kinderkamer thuis als hij de bedreigingen met procedeeren op straat gehoord had zou hij ze voor praatjes gehouden hebben maar daar een Raadslid ze had uitgesproken moest hij ze wel voor waarheid beschouwen, daarom heeft hij er Vos zelf naar gevraagd. De heer Van Es meent half onder verdenking te liggen hij heeft er in 't geheel niet met Vos over gesproker.geen enkel raadslid kan echter ontkennen dat er in den Raad en de Commissie dikwijls gesproken is over het gevaar eener proceduredit zijn geen boemannen maar daadzaken. De heer Jud. Timmermans zegt dat de mo tieven die de Commissie in haar ïapport voorop gesteld heeft nog van kracht zijn hij aclit zich verplicht die vooreerst gestand te doen was toen eene concessie van 10 jaren meer in het belang der gemeente dan eene van langeren duur dan is dit hu nog het geval. De Voorzitter zegt dat de heer Van E& zich niets aan te trekken heeft van het door hem gezegde de heer Van Es is niet de bedoelde persoon. .Het rapport der Commissie is afgestemd, van daar zijn nieuw voorstelaan Vos zijn alle mogelijke faciliteiten gesteld waarom zou men dezen aanvragers niet eenige dagen geven hij zou tegen een coneessie van 20 jaren zijn.op de opgegeven condities maar als zij gewijzigd wor den volgens zijn voorstel dan is hij er voor. De heer Zijlmans zegt dat er verschil van gevoelen bestaateenige leden meenen dat de zaak met Vos in orde is anderen niethet is dus voorbarig en gevaarlijk een'nieuw voorstel te behandelen hij zal er dan ook bepaald teg;<n stemmenwas de zaak met Vos gevallen dan zou hij de voorkeur geven aan deze concessie aanvraag boven het bouwen eener fabriek voor gemeenterekening. De Voorzitter zal de zienswijze van den heer Zijlmans eerbiedigen maar hij voor zich beschouwt de zaak als afgedaan. Het voorstel van den Voorzitter in- stemming gebracht zijnde wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Voor. stemden dc heer Van der Heijden en de Voorzitter. Hierna wordt- mededeeling gedaan van twee missives van Gedeputeerde Staten houdende •goedkeuring van eenige af- cn overschrijvingen en van de toelage aan den veldwachter. De Voorzitter deelt mede dat Vos gevraagd heeft het vroeger door de gemeente aangebodene thans aan te nemen ook heeft hij twee borgen gesteld de gemeenteraad kan nu decideeren wat hij met Vos doen wil. De heer Van Iersel zegt-dat dit een fait accompli is het stuk is aan Vos ter teekening gegeven; hij heeft dit gedaan, 't is dus aan genomen. De Voorzitter wil in 't belang van het publiek gaarne opheldering in deze zaak geven. Aan Vos is een ultimatum gesteld en hem is drie dagen tijd gegeven om te beslissen. Hiervan is niets gekomen Vos heeft slechts uitvluchten gezocht. Daarna is Vos bij den Voorzitter ge komen en heeft zich bereid verklaard om de condities aan te nemen en te teekenen. Deze antwoordde hem dat het te laat was, dat de convocatiebiljetten voor den gemeenteraad klaar ipgen dat deze moest beslissen of er al dan niet een gemeente gasfabriek zou gebouwd wor den daarbij was er eene nieuwe concessie-aan vraag ingekomenook hierover moest eerst besloten worden was dit gebeurd dan wilde de Voorzittef wel het verzoek van Vos in over weging gevaimaar in elk geval was de gemeente tegenover Vos geheel vrij. De Voorzitter meent dus dat hij tegenover Vos den Gemeenteraad en het publiek op een vast standpunt staatVos heeft gevraagd, de Raad moet nu weten of hij het verzoek wil toestaan. De heer Van Iersel zegt dat de conclusie van het rapport luidde de zaak met Vos als afgedaan te beschouwen die conclusie is verworpen de zaak met Vos bleef dus. De Voorzitter antwoordt dat met Vos reeds afgehandeld was voor dien tijddoordat hij aan ultimatum niet heeft voldaan spreker neemt ook de gëheeie va antwoording tegenover het publiek op zich. De heer Van Es stelt voor aan Vos de con cessie te verlwenen onder de voorwaarden, zooals zij door de Commissie en het üagel. Bestuur zijn vastgesteld en-door Vos geteekend. De heer Van Iersel verklaart te zullen vóór stemmen, om een einde aan de zaak te maken. Het voorstel wan den heer Van Es wordt hierna met algemcene stemmen aangenomen. De gebeurtenis van den dag is helaas we derom van den treinigsten aard. Op nieuw heeft het mijngas eenige dozijnen slachtoffers geëischt,. Het is de herhaling van hetgeen te Frame- rics is gebeurd. Ditmaal heeft liet ongeluk op het plateau van Anderlues plaats gehad, waar zich drie schachten bevinden op korten afstand van elkander ge legen de schachten No. 2 en 3 van Bois de Hair van de Sociétó franqaise op een kilometer van elkander en de schacht Gendebien op 300 meters van put No. 2. Opmerkelijk is hetdat het in de steenkolen mijnen van Anderlpesdie ongeveer twintig' jaren bestaan de eerste maal isdat zulk een ontploffing plaats vindt. Het is de schacht van Bois -de Haie die de schouwplaats van dat' ongeval is geworden. Of schoon genoegzaam van lucht voorzien schijnt men niet. genoeg acht geslagen te hebben op kleine voorvallen die de tegenwoordigheid van mijngas aanduiden. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had waren 102 mijnwerkers aan den arbeid. Onmiddelijk werden de handen tot redding ineengeslagen en reeds des namiddags 33 lijken naar boven gebrachtdes avonds ten 10 ure 8 andere lijken en den volgenden ochtend nog 5 Onbeschrijfelijk waren de tooneelcn van droef heid zoodra een nieuw lijk naar boven gebracht werd onder de omstanders. De geheele gemeente die meer dan 6000 zielen teltis in diepen rouw gedompeld. Uit Frankrijk valt nog weinig belangrijks te melden. De verschillende commissarissen der centrale politie zijn op het oogenblik te Parijs om instructies te ontvangen betrekkelijk de ten uitvoerlegging der decreten van 29 Maart. Volgens Le Francaiszijn de verschillende niet erkende orden de bisschoppen en de lei ders der Rechterzijde het thans volkomen eens over de wijze waarop aan de decreten der Re geering tegenstand zal worden aangeboden. De legenstand zal zeer nadrukkelijk wezen. De Fransche bisschoppen zullen elk afzonderlijk bij de Regcering protest indienen. De Estafette bevat een brief van prins Napoleon waarin hij verklaartdat de clecreten betreffende de congregatiën geen daad van ver volging zijn maar slechts een terugkeer tot een onvermijdelijken regel van het openbaar recht. Voorts zegt hij in den blief ook nog, dat legi timisten en Bonapartisten de mannen der witte en de volgelingen der nationale vaan niets met elkaar gemeen hebben. Het Journal officieel behelst een besluit waarbij bepaald wordt dat de beide besluiten van 29 Maart ook van toepassing zijn op de koloniën. Prof. Nordenskjold .is Vrijdagochtend te Parijs aangekomen en daar feestelijk ontvangen door verscheidene hooggeplaatste personen. Hij gebruikte een lunch bij den Zwecdschen gezant, waar hij Prins Oscar ontmoetteen droeg 's avonds in den circus van de Champs Flysées een verslag van zijn reis voor. Het aardrijks kundig genootschap heeft hem de gouden me daille toegekend. De heer Claude oud-Chef van de Open bare veillïgheid te Parijsis overleden. Het was vooral in de geh„dv "'gc zaak van Troppmann, dat zijn naam beroemd werd. Onder de. Comraune werd hij in de gevange nis geworpen waarin hij zestig dagen bleef tot het leger van Versailles hem kwam bevrijden. Hadden de boosdoeners aldus wraak genomen op den man ,die hen steeds achtervolgd had en hun aanslagen, verijdeld, hij wreekte zich op zijn beurt niettoen hij later tegen hen voor het Hof van Assisen getuigen moest; integendeel, het blepk hi rdat hij van zijn bescheiden in komen geld afgezonderd had om de huisgezinnen van zijn cipiers ter hulp te komen. Onlangs had een treurig ongeluk in het lyceum te Grenoble plaats. De professor in de chemie hield college over kwikzouten en had naast den voor hem geplaatsen lessenaar een glas staangevuld met de waterige oplossing van een of ander kwikzout. In een oogenblik van afgetrokkenheid ledigde hij het glas den kende dat hij suikerwater dronk. De ongeluk kige stierf bijna onmiddelijk. Naar aanleiding van bij het parket van Parijs ingekomen klachten van juweliers tegen het hoofd eener achtenswaardige famillic met een voornamen naam heeft het parket een in structie bevolen. Er is sprrkc van een groot aantal inkoopen van jnweelen op credietdie naar me* opgaf, voor een huwelijk moesten

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1