Engeland. Diiitscliland. BINNENLAND. Rusland. S3 ■5 - g 3 §5 si sla 298 139 575 695 478 dienen en kort daarop weer aan andere koop lieden van de hand werden gezet. Het cijfer dezer iukoopen zou digt bij het millioen loopen. Terwijl men bezig was in een papierfabriek op de quai de la Girondete Parijs, een stoom machine te beproevensprong deze plotseling waardoor de omstanders gedood of zwaar gewond werden. Een slagerswagen die voorbijreed werd let terlijk verbrijzeld door het neder vallende puin dat in de lucht geworpen op den wagen neer stortte terwijl de voermau zwaar gewond werd. Te Parijs is een Rus Dmitri Koschnin de zoon van een koopman te Moskouwin hechtenis genomenom welke reden is niet bekend. De gemeente Montainiont, kanton Chambre, is door een vreesselijk ongeluk bezocht. Inden nacht van 1 April brak een brand uildie zoo hevig woeddedat in een paar uur tijds 32 gebouwen een prooi der vlammen werden. Niet alleen de woningen der landbouwende bevol king werden tot den grond vernieldniet alleen de veestapelde oogst, alle aanwezige voorraad en de gereedschappen werden verbrand, maar een nog veel ontzettender ramp trot de gemeentedaar niet minder dan zeventien per sonen door de vlammen verrastden dood vonden. De schrik en de verslagenheid in de kleine gemeente zijn dan ook onbeschrijfelijk. Er is schier geen gezin dat niet plotseling in rouw is gedompeld. Dat de brand zich zro snel uitbreidde is voor een dael toe te schrijven aan de rieten daken waarmede de woningen bedekt warenmaar vooral ook aan de omstandigheid dat de man nen van het gehucht te St. Avre werkzaam waren aan den wijnbouw en daar logeerdenzoodat zij hun vrouwen en kinderen geen hulp konden verleenen en het woedende element onbelemmerd kon voortwoeden. Ongetwijfeld zal het den ongelukkigen bewo ners niet aan onderstand en deelneming ontbre ken. Door geheel Savoye zal de bede om spoedige hulp weerklank vinden. Nog voor een kleine twee derden slechts is de uitslag van de Engelsche verkiezingen bekend (412 van de 652)en reeds is de overwinning der liberalen volkomen. Van hunne candidaten werden 271 van die der conservatieven 141 gekozen en hun zuivere winst bedraagt thans 59 zetelszoodatwat niemand had durven voorspellen door de liberalen eene meerderheid is verkregen zoo aanzienlijk dat ze den steun der Iersche Home Rulers geheel kunnen ontberen. En die meerderheid zal waarschijnlijk nog veel aanzienlijker worden. De liberalen zijn al bijzonder gelukkig, vooral in Schotland, waar tot nu toe nog geen "enkel- conservatief werd gekozen. Zelfs te Aylesbury de bakermat van Beaconsfieldwerden twee liberalen gekozen. Te Londen werden in het geheel drie zetels gewonnen zoodat het aantal liberale vertegenwoordigers der stad thans 14 bedraagt tegen 8 conservatieven. Een speciale koerier is naar Baden-Baden gezonden om de Koningin den uitslag der ver kiezingen mede te deeleu de nederlaag van den man die haar ijdelheid wist te vleien door haar tot Keizerin van Indië te maken. Zwaar zai het haar vallen zich nu weer tot Gladstone te wendendie indertijd met zooveel bittere spot het aannemen van dien titel heeft ver oordeeld. Nog steeds is het onzeker of Galdslone eene plaats in het nieuwe Kabinet zal innemen en zoo ja welke. Men wil bewerendat hij het Priemierschap wenscht en niet geneigd is eene mindere betrekking aan te nemen; anderen even wel zeggen dat Gladstone blijft volharden bij zijn voornemen om geen deel meer uit te ma ken van het gezagdat hij gaarne afstaat aan Granville en den Markies van Hartington. Uit Kabul komt de belangrijke tijding, dat Mahomed-Jan de aan voeder der Afghaansche opstandelingen in den strijd tegen de Hazaris is gevallen terwijl in berichten uit Zuid-Afrika gemeld wordtdat hoop bestaat op een vrede- jievende schikking der Tranvaalsche quaestie. Krüger en Joubert zijn naar Kaapstad vertrok ken. Er is een groot verschil tusschen de wijze waarop tegenwoordig de verkiezingen in Engeland plaats hebben, en die van voor vijftig jaren. Thans bedraagt het aantal kiezers ruim 3 millioen terwijl toen de volksvertegenwoordigers slechts door eenige honderden werden afgevaar digd. In het begin dezer eeuw moeten er onder de 658 leden van het lagerhuis niet minder dan 487 geweest zijn die door den iuvloed van een 300tal personen gekozen waren, terwijl slechts 171 door onafhankelijke kiezers werden afge vaardigd. Misschien zijn de cijfers wat overdreven, maar men kan toch als zeker aannemen dat niet meer dan een derde der leden de vrije keus der der kiezers vertegenwoordigden. Het kiezen ging toen ook soms vrij zonderling in zijn werk. Zoo moest in 1831 een volksver tegenwoordiger worden gekozen in het graafschap Bute met een bovolking van 14000 zielen en 21 kiezers, waarvan er slechts een in het graaf schap woonde. Bij de verkiezing kwam alleen een in het graafschap wonende kiezer op bracht zijn stem uit op zichzelven en werd zoo eenstem mig tot volksvertegenwoordiger gekozen. De Gegenwart deelt naar aanleiding van de Engelsche verkiezingen medehoeveel het kost lid van het Parlement 'e worden. In het Engelsch Lagerh; is zijn 682 zetels. Bij de vorige algemeene verkiezing in 1874 wa ren daarvan 187 niet betwist en 465 wel be twist. Hiervoor deden zich 1081 candidaten op. Ieder candidaat is verplicht na dc vefkiezing, aan het Lagerhuis een lijst over te leggen van de door hem gemaakte onkosten. De nieuwe leden moeten bij hun toelating de juistheid van die opgaven onder eede bevestigen. Het doel van die bepaling is het omkoopen van kiezers door tracteeren op openbare plaatsen of andere verboden middelen tegen te gaan; wat onder die verboden middelen gerangschikt moet wordenis niet bepaald vastgesteld. Het ver goeden van reiskosten der kiezers is echter ge oorloofd. In 1874 bedroegen de gezamenlijke verkie- zingskosten f 12.609,000. Daaraan hadden de gekozen candidaten f7,680,000 de ongekozun f4,920,000 betaald. Van de gekozen candidaten gaven de 350 conservatieven ieder door elkander f 13,080; de 250 liberalen ieder f 11,760 de 52 Home rulers ieder f 3.060 uit. De onkosten der niet gekozen candidaten be droegen voor elk der 161 conservatieven f 12,732; voor ieder der 254 liberale f11,040, en terwijl de 14 Home rulers ieder f2304 uitgaven. Neemt men al die candidaten bij elkaar, dan bedroegen de kosten voor de conservatieven f6,624,660 voor de liberalen f5,744,000 en voor de Home rulers f195,000. De onbestreden zetels kostten den nieuwen leden ieder f 3960. Er worden echter in de jaarboeken der ge schiedenis veel hoogere onkosten vermeld. Zoo kostte in 1876 eeu verkiezing in Northumber land ieder der 4 candidaten f 500,000 a f 800,000. Een strijd tusschen de beide eerste adellijke familiën van Yorkshire de Fitz Williams en de Lasscelles kostte den overwinnen den Fitz Wil liams f 12 millioen terwijl de Lascelles hun ne derlaag met een niet veel kleinere som betaalden. Door het Duitsche Gouvernement werden in de beide laatste jaren belangrijke sommen besteed, ten einde de onderzoekingen en reizen iu Afrika geldelijk te ondersteunen. Zoo werd voor dit doel in 1878 een som van honderd duizend en in 1879 een van zeventig duizend mark gegeven, terwijl voorgesteld is dit jaar vijf en zeventig duizend mark af te staan. Volgens eene correspondentie uit Ahaus aan de Riiein. Westf. Volkszeitung wordtin weerwil der verscherpte bewaking langs de gren zen, dc smokkelarij met tabak uit Nederland nog altoos op ruime schaal gedreven. Op ver scheidene plaatsen zooals Ahaus Altstatte Ottcnsteiu Wessum Wüllen Nienborg Heek Epe en Gronau wordo de tabak in zakken aan gebracht en gretig door de boeren gekocht. Naar hetgeen de berichtgever zelf van een Amster- darasch koopman had vernomen worden er in Nederland langs dien weg voordeelige zaken gedaan. De slechtste tabak met steelen en af val in Duitsch geld ter waarde van slechts 3 penningen het pond, wordt door de Nederland- sche kleinhandelaars langs de grenzen voor 15 penningen genomen en aan de smokkelaars overgedaan voor 30 penningen waarna zij in Duischland onder de boeren voor 50 a 60 pen ningen grage koopers vindtomdat dit dan toch nog. goedkoop is. Henri Wieniawski was nog slechts 45 jaren oud. Hij werd den lOn Juli 4835 te Lubbin, in Polen, geboren. Op zeer jeugdigen leeftijd kwam hij met zijn moeder te Parijs, ontving daar onderricht, aan het conservatorium en maakte er zulke snelle vorderingen, dnt hij op 11 jarigen leeftijd den eersten prijs behaalde. Daarna begon hij concerten te geven. Hij bezocht Petersburg en Moskou keerde toen naar Parijs tejug om zijn studiën te voltooien en reisde vervolgens door Nederland Belgie, Duitscliland en Polen waar hij zich door zijn wonderbaar talent grooten roem verwierf. In 1864 benoemde Keizer Alexander hem tot solo-violist van zijn hofkapel. Maar Wieniawski kon niet lang in Rusland blijven. Hij vertrok weldra naar Amerikawaar hij twee jaren lang rondreisde. Na den Fransch-Duitschen oorlog kwam hij in Europa teruggaf verscheidene concerten te Parijs en elders en werd in 1874 belast met de leiding van het vioolonderwijs aan het conserva torium te Brussel. Maar ook die betrekking gaf hij spoedig op, om zijn zwervend leven te hervatten en op zijn reizen nieuwe lauweren te behalen. Ook als componist heeft Wieniawski zich naam gemaakt. Hij laat een aantal muziekstukken voor viool na, die veelvuldig op de programma's van concerten voorkomen men herinnere zich slechts zijn legende". Te St. Petersburg is het gerucht verspreid dat Chineesche troepen de Russische grenzen zijn overgetrokken. In een ander bericht wordt zelfs gezegd dat het er drie duizend zouden zijn en dat 40.000 zouden screed staan dit voorbeeld te volgen De kwestie loopt over Kuldscha, gelijk men weet. Ten opzichte dezer betwiste provincie was docr den Chineeschen gezant te St. Peters burg een verdrag met Rusland gesloten, waarbij een deel van het land aan Rusland werd afge staan tegen een schadeloosstelling in geld. Dit verdrag nu weigert de Chineesche Regeering te ratificeeren. Het Chineesche leger is 800.000 ina.i sterk, /doch daar het zoo verspreid is en grootendeels 'slechts met boog en pijlen gewapend, beteekent het_ weinig tegenover de geoefende Russische regimenten. De Russische politie heeft thans zekeren Kowialkomski in handen gekregen die een der voornaamste medeplichtigen aan dan aanslag in het Winterpaleis is. Bij de ontdekking der geheime drukkerij zijn 19 personen in hechtenis genomen. Er werd alleen met handpersen gedrukt en ieder arbeider was belast met de zorg voor een bijzonder ge deelte der gereedschappen die hijingeval zij overvallen werden in veiligheid moest brengen. De drukkers veranderden gedurig van werk plaats opdat de politie hen niet op het spoor zou komen. Het huis waar zij ontdekt werden moet het eigendom zijn van een der adjudanten van den Kroonprins. Te Odessa is een krijgsraad benoemd tot het verhooren van 18 politieke misdadigers. Daaronder zijn twee vrouwen, waarvan de eene schuldig is aan den diefstal in de bank te Cherson twee vaandrigseen vrijwilliger en verscheidene Israëlieten. Twee der gevangenen werden schuldig bevonden aan poging tot moord. Uit Moskou komt de treurige tijding, dat de beroemde violonist Wieniawskidie zich ook hier te lande talrijke bewonderaars verworven heeft, aldaar overleden is. Tilburg, 7 April 1880. De Minister van waterstaat heeft aan den heer J. Van den Elzen, civiel ingenieur alhier, vergunning verleend voor de exploitatie van een stoomtramweg tot vervoer van personen en goede ren van Tilburg naar Waalwijk en van het spoorwegstation Tilburg naar Koningshoeven. Waalwijk, 7 April 1880. Wij ontvingen heden morgen van alleszins bevoegde zijde het volgend sochrijven dat wij ons haasten in onze kolommen op te nemen: Mijnheer de Redacteur Wij- vestigen de aandacht op het onderstaand gunstig bericht uit Franckfortomtrent den handel in het algemeen en den lederhandel in 't bijzonder. Wij koesteren de gegronde hoop, dat ook in ons land deze voorname tak van handel en in dustrie weldra gaat herleven hetwelk onze ge meen te zeer zeker in de eerste plaats ten goede zal komen. Lazen wij met genoegen dezer da-w in uw geacht bladdat de schoenenfabrieken in bedrijvigheid toenemen wij gelooven niet te veel te zeggen als wij de onderstelling uiten dat de leerlooierij eene betere toekomst tegemoet gaaten dat het belang der looiers medebrengt, orn vooral niet te vlug met den verkoop te zijn. Waalwijk 7 April 1880. Uwe abonné's A, B en C. Als een bewijs van vernieuwd leven in den handel meldt men ons uit Fraukfort, dat dc bekende jaarlijksche missen, die dezer dagen, aldaar gehouden zijn dit jaar zoo buitengewoon druk bezocht, waren als in de laatste 10 jaren aldaar niet het geval geweest was. Vooral de handelaren in lederdie uit alle oorden vau. Duitscliland toegestroomd waren maakten bui tengewoon goede zaken en hielden ria den afloop, der markt eene vergadering om hunne onderlinge belangen te bespreken. De jaarlijksche schietwedstrijd van 't Bond van officieren der schutterijen in Noordbrabant zal dit jaar niet gehouden worden te St. Oeden- rode zooals vroeger was bepaaldmaar op de Vnghtsche heide, en wel in de maand Juli. Het, weekblad „de Nieuwe Financier", onder redactie van den heer T. A. Huizinga, zal voortaan tweemaal per week verschijnen. In verband daarmede is het formrat iets verkleind en de prijs gesteld op f 3 per kwartaal. Zaterdag zijn van ^"peiihagen te Amster dam aangevoerd, per het stoomschip der Ko uinkl. iscd rl. Stoombootmaatschapij Sirius, ge zagvoerder J Bruine, 142 levende varkens. De ze aanvoer geschiedde voor rekening van den heer G Ock 'uorstte Rotterdam, die voornemens schijnt te zijn, geregeld Deensche varkens hier te lande aan de markt te brengen. De proef, nu door hem per Sirius genomen, is zeker gord uitgevallen geen enkel der dieren heeft gedur. nde de zeereis in het minst geleden; alle werden gezond en frisch ontscheept en kon den door goed genomen maatregelen oramiddel- lijk van de losplaats naar de markt en per wag gons van de HollandscheIJzeren Spoorwegmaat schappij naar verschillende bestemmingen worden vervoerd. Het is van algemeene bekendheid, dat de Deensche varkens fijner van qualiteit zijn dan de Hollandsche; hun vleesch is veel blanker en smakelijker, en daar hunne beenderen en inge wanden veel minder zwaar zijn, leveren zij in verhouding meer vleesch en minder afval. Mocht met de invoeren gereld worden voort gegaan, dan kan dit van grooten invloed zijn op den prijs van het varken vleesch. Druncn, 5 April. Thans blijkt het dnt de frambozenteelt dit jaar in deze streken zeer on gunstig zal zijn want de loten zijn meestal bevrozen. Men verwacht daarom eene zeer ge ringe opbrengstals natuurlijk gevolg hooge prijzen. Ook de rogge, die hier over't algemeen nog veel te laat gezaaid wordt, heeft zeer veel geleden en staat op de meeste akkers bedroevend slecht. Ddcuhout, 4 April. Naar aanleiding van het dezer dagen ook door ons medegedeelde betrek kelijk het afbreken der onderhandelingen over den aanleg van een kunstweg tusschen de gem. Tilburg en Udenhout, op grond dat de groote bijdragedie van Tilburg gevorderd werd niet opwoog tegen het nutdat de weg voor de gemeente zou opleverenwordt nader tot op heldering gemelddat de geheele lengte van dien weg bedraagt circa 1900 M., waarvan 120 M. over een weg loopt, die de grensscheiding tusschen beide gemeenten uitmaakt, terwijl de rest geheel en uitsluitend over het grondgebied van Tilburg loopt. De kosten eener klinker bestrating zijn geraamd op f 15.000. Aangeno men dat de provincie (zooals waarschijnlijk is) 60 pCt. in de kosten zal bijdragen, dan zoude door beide gemeenten f 6000 moeten worden gedragen waarvan 25 pCt. door Udenhout wordt aangeboden, of f1500 en door Tilburg alsdan f4500 (en niet f7500, zooals abuisievelijk was gemeld) zou moeten worden betaald. Het voor stel van Udenhout is dus zoo onbillijk niet, vooral als in aanmerking wordt genomen dat de gemeerfte Tilburg reeds jaren geleden het besluit heeft genomen tot den aanleg van dezen weg op eigen kosten met eene provinciale sub sidie van 50 pet., zonder eenige bijdrage van Udenhoutdoch dat de subsidie toen door de provincie op grond dat de weg, als loopende geheel over het grondgebied van Tilburg, alleen voor die gemeente van belang was. Hcusdcii5 April. Tot groot ongerief voor het verkeer is door de firma Van Gend en Loos de wagendienst van hier naar Vlijmen gestaakt. Meeuwen 5 April. Nu het geregend heeft, hebben wei- en klaverlanden eensklaps een ander aanzien gekregen en blijft het groeizaam dan zal er gauw voldoende gras voor het vee in het land zijn wat door alle veehouders erg verlangd wordtdewijl de voorraad hooi klein isen andere voederartikelen ook hoog in prijs zijn. Over 't geheel is het vee hier zeer gezond. Het wintergraan staat dun te veldkoolzaad is meestal omgeploegd en voor het zomergraan wordt de grond bewerkt of is er reeds mee be zaaid. Capclle6 April. In een talrijk gezin alhier hebben zich mazelen vertoond zij zijn van geen ernstig karakter. ROTTERDAM6 April. oo j2 22C3 5 op SS 2 pd O 03 co o O C 03 <u Gezout. Rosario Os. wd CM O <u a cwOTw<tinMWWC0MMWMMW!0ne, m •2 S "S ro «8 Cu gf-i o O >1.^ 2 S a o3 .o O O IS O N b a CJ S3 - 1 03 OOWNO) O a B B a B B a a J3 .2 2 2 d co Te Rotterdam wordt de zeer'aanbeveFns- waardige methode fvan aardappelen b ij het gewicht te verkoopen, meer en meer algemeen. Het moet eigenlijk verwondering wekken, dat er zooveel je ren konden voorbijgaan gedurende welke men zich een artikel b ij de maat liet verkoopendat wel minder dan eenig ander voor meten geschikt is. >a5SJTl;5!*3rrHS20o°0>n'—■«ooffloooto Oj^CO-^COOiOJ CQCSCOl-Ir-iNMtXCJ 13 lcj r—1 Gx p—«-H f r—t r—I Oj ANTWERPEN. De vorige week zijn er weder weinig zaken gedaanprijzen zonder noemenswaardige ver andering. Uit de hand werden verkocht: 1148 drooge Buenos-Ayres 616 gez. Buenos-Ayres Rosario Gualeguay San-Nicolas Montevideo Uruguay 1055 drooge paarden; Totaal 4914 stuks. Aangevoerd zijn 1948 drooge en 13733 gezouten runder- en 1000 drooge paarden van B-Ayres- 67 gezouten Montevideo 300 drooge Rio Janeiro- 1479 drooge en 1033 gezouten Rosario, 899 gez! van San Pedro per Van Dijck, Strassburg, Nuova Rosa eu Euclid289 gezouten van New-York per Zeeland263 gezouten Kurracliee per Tuscany en 385 drooge van Havre. ANTWERPEN, 3 April. Heden werden de volgende partijen van de hand gedaan. 770 gezouten Uruguay os 25/32 k. per „Van Dijck'* fr. 85. Bij veiling werden wegens beschadiging ver kocht: 593 drooge Zweedsche kalfsvellen voor fr. 2.50 5.15 en 15 Zweedsche geitenvellen a fr. 2.50 per stuk. ANTWERPEN, 5 April. Heden werden de volgende zaken in het artikel

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2