Nummer 29. Zondag 11 April 1880. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 3 BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. e Uitgever: ANTOON TIELEM te Waalwijk. STAAT TAN BRIEYEN De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarbóven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de eerste helft der maand Maart 1880. Van Waalwijk. D. van Emden. Amsterdam. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN. In ons vorig nummer deelden wij mede dat bij gelegenheid der Franckforter mis eene ver gadering gehouden is van handelaren in en ver bruikers van leder om hunne onderlinge belangen te bespreken. Het op die vergadering verhandelde wordt ons van bevriende zijde beknoptelijk medegedeeld om het in ons blad op te nenien. De geachte inzender knoopt er een voorstel aan vastdat wij ook laten volgen. Natuurlijk zijn wij niet genoeg op de hoogte van de schoenmakerij om te kunnen beslissen of dit voorstel, bij de tegenwoordig heerschende denkwijze, al of r.iet voor verwezenlijking vatbaar is en aan het voorgestelde doel zou beantwoor den wij nemen het dan ook in onze kolommen op, in de vaste hoop dat mannen van het \ak zich opgewekt zullen gevoelen er ons hunne zienswijze over te doen kennen te meer daar de inzender zich bereid verklaard heeftde discussie te aanvaarden. Wellicht kan er op die wijze iets goeds uit voortkomen. Het ons toegezonden stuk is van den volgen den inhoud In de zaal „Concordia" te Frankfort had den 31 Maart jl. eene druk bezochte vergadering plaats die door de daar bestaande schoenmakers- vereeniging hijeen geroepen was. Tot voorzitter werd de heer H. Ehrlein ge kozen. De heer Mondrion hield eene rede over den toestand van het vak en over de gilden. Volgens hem was de omstandigheid, waarin de schoenmakerij zich bevindtzeer slecht en over de oorzaak daarvan was de opinie zeer verschillend. Het schoenmakers handwerk heeft door het machinale fabrikaat veel te lijden. Voor de tegenwoordige schoenmakerij zijn machines bepaald onmisbaar en nut minder de luidie het vak kunnen en blijven bestudeeren „denkende Köpfe." Noodzakelijkheid en plicht is het voor iederen fabrikantknappe lui te vormen doet hij zulks niet, zoo benadeelt hij zijne toekomst onbe rekenbaar. Wil men met de verdeeling van het werk die uit de invoering, 't zij van geheele of ge deeltelijke fabrikatie noodzakelijk volgen moet eenig succes hebben is het een eerste vereischte dat men opsta uit den slaperigen werk- en ge- dachteloozen toestand van vroegeren men allen traditioneelen sleur op zij zet. De vooruitgang eischt datmen moet meê De plotselinge invoering der „Gewerbe Frei- heit" heeft eene zeer nadeelige uitwerking en er diende eene wet te bestaandie het vak be schermt. Een der ernstigste gevolgen uit de „Gewerbe Freiheit" voortspruitende, is de halfvak-kennis. Weggeloopen leerlingen worden slechte werk lieden die de sociaal-democratische leer aan hangen. Deze de sociaal democratische leer verkondigt„das Menschen würdige Dasein", maar verliest den menschelijken individueelen plicht geheel en al uit 't oog. De slechtste werklieden zijn de ergste sociaal democraten. De regeering doet wel haar best deze te onderdrukkenmaar pakt het kwaad niet in den wortel aan. Daarna las spreker een artikel voor uit de „Gnüther'schen Schumacher-Zeitung", waarin de groote r.adeelen van het militaire handwerk ten strengste werden veroordeeld. Tegenwoordigzegt hijzijn er bijna slechts werklieden geschikt voor reparatiènnieuw solied werk kunnen zij niet meer voor den dag brengen. Om de belangen van het vak afdoende te be hartigen wenscht spreker verplichtende, op wet telijke gronden berustende Gilden „Obligato- rische Innungen" die over de leerlingen streng waken die niet dan na voldoend afgelegd examen „Gesell" en na weder een nauwkeurig onderzoek „Meister" kunnen worden. Nadat een leerling op eene vormschool reeds cenigzins bruikbaar zal gemaakt zijn wenscht spreker hem te zenden naar eene vakschool en aan deze laatste eene spaar- en voorschotskas te verbinden voor de gildéleden. In dezen geest moet men -overal te werk gaan en alle collegas tot deelneming uitnoodigen. Van uit Hannover zal eene talrijk onderteekende petitie aan den Rijksdag worden ingezonden. De heer burgemeestertot deze vergadering uitgenoodigd was verhinderd doch heeft zijne sympathie met dit onderwerp en strekking te kennen gegeven. Na het einde der rede werd gedurende de pauze een petitie ter goedkeuring van „Obliga- torische Innungen" door 42 aanwezigen onder teekend. Toen de vergadering weder geopend werd sprak de fabrikant Reisuit AschafFenburg over het mineraal gaar leder. In zijne fabriek zijn gedurende 10 maanden van de firma Heinzerlingen te Franckfort proeven genomen. Het mineraal gaar leder heeft zieh als goed bruikbaar gekenmerkt. Zijn fabrikaat van overleder is door vakman nen goedgekeurd en te Dessau bekroond. Later heeft hij met het beste gevolg ook zoolleder gefabriceerd en kenners hebben daarvan de beste verklaringen afgelegd. 't Schoeisel daarvan is meer waterdicht, warmer en voor den fabrikant beduidend goedkooper. De reuk van het leder is spoedig verdwenen, het slijt uiterst langzaam en hoe ouder hoe sterker en taaier het wordt terwijl het gewoon zoolleer in deugdelijkheid alneemt. Men gaat nog steeds ijverig voort om het fabrikaat te verbeteren. In de debatten gaven de meeste sprekers hunr.e goedkeuring over het mineraal gaar leder te kennen. Proeven waren aanwezig. Om 8 uur werd de vergadering gesloten cn daar het te laat was wefd de behandeling van een derde onderwerp uitgesteld. En nu Heeren Schoenfabrikanten kunt ge u vereenigen met het initiatief door uwe Duitsche collegas Mankt genomen u dan tot één gildopdat niet zij uwe afnemers bedienenterwijl des winters de nanebalken van uwe zolders kraken van de vracht dikwijls slecht werk. Maakt u dan tot één gild. Laat u niet ont moedigen noch afschrikkenal ondervindt gij in het begin tegen kanting en allerlei moeielijkheden. Maakt u tot één gildmaar geen sociëteit waar ge niets doet dan hard schreeuwen kaartspelen, biljarten en drinken Mankt u tot één gild en vormt uwe werklieden tot onafhankelijke bekwame man nen „tüchtige Gesellen". Maakt u tot één gild. Doet afstand van jaloesie en broodnijd werkt onverdeeld met al den moed, wilskracht en energie, die in u is. Mankt u tot één gild en spant eendrachtig samen ter bereiking van uw doel, uw eenig doel, en uw nakroost zal u dankbaar zijn. Gaat meê met de eischen des tijds 1 Houdt op met u zeiven te vernietigen door ouwen sleur en redt het vak dat thuis hoort in uw land Vraagt steun aan uwe gevierde en bereidwil lige Kamer van Koophandel en met haar aan 't hoofd nog eens maakt u tot één gild. N. Volgens de Wiener Allg. Ztg. zal Keizer Frans Jozef met de Aartshertogen Rudólf en Lodewijk Victor half Mei te Brussel komen worden Prinses Gisela en haar gemaal Prins Leopold van Beijeren ongeveer ten zelfde tijde daar ver wacht en zal H. M. de Keizerin van Oostenrijk, op haar doorreis naar een Fransche badplaats ook misschien eenigen tijd in België's hoofdstad komen vertoeven. Het huwelijksgeschenkdat Prins Rudolf voor zijn verloofde bestemd heeftis het be roemde halssnoer van brillanten waarvan een welbekend juwelier uit Weenen op de verkooping van de juweelen van Koningin Isabella eigenaar is geworden. De Aarsthertog heeft die prach tige parure voor zeer hoogen prijs aangekocht. Mt-n weetdat de diamanten van Koningin Isabella als de schoonste van eenig Vorstelijk écrin worden geroemd. Prins Napoleon's briefwaarin hij de maat regelen der Frarische Regeering tegen de Je- zuieten goedkeurt (zie ons vorig nummer) maakt opzien en heeft al dadelijk gelijk te voorzien was eene scheuring in de Bonapartistische partij tengevolge. Ir. zijn Pays noemt Paul de Cas- sagnac 'sPrinsen brief een onherstelbare fout. Wanneer't met het keizerrijk dat men ons^ian- biedtzoo gesteld is - zegt hij - dan wijzen wij het met afkeer terug. De groote massa der Keizerlijke partij protesteert met verontwaardiging tegen dat schrijven cn zal voortaan niet te doen willen hebben met een man zoo onverbeterlijk als prins Napoleon van wied voor- Frankrijk en voor de belangen de partij niets goeds is te verwachten. Aan 't eind van zijn artikel ver klaart De Cassagr.acdat hij zich nauwer dan ooit zal aansluiten bij de conservatieve unie. De Ordre en de Estaffette antwoorden vrij heftig op het artikel van De Cassagnac, verkla rende dat er niets gemeens is tusschen het im pel alisme van De Cassagnac en de partij, waar van prins Napoleon het hoofd is. De katholieke bladen behelzen een brief van verscheidene aartsbisschoppen en bisschoppen aan Grévybetreffende de decreten van 29 Maart. Een begin van uitvoering is door den Fransehen Minister van Binnenlandsche Zak :n gegeven-aan de wet betreffende de niet erkende geestelijke orden. Hij richtte namelijk tot de prefecten eene circulaire waarin hij hun aan dacht vestigt op de bepalingen ten deze door de Regeering gemaakt. Naar verzekerd wordtis de Regeering voor nemens de bepaling van het Concordaat weer in werking te stellen krachtens welke de bis schoppen zonder verlof de Regeeringhunne kerspelen niet mogen verlaten. De minister Cochéry heeft met Nederland een telegraaf-conventie geteekend, overeenkomen de met de conventies met Engeland en Italië. Te Brest is opnieuw een schip met bege nadigde Communalisten, de Creuse, aangekomen. Een 19 jarige krankzinnige uit het parti culiere gesticht van den oud afgevaardigde La- bittete Cfermontdie op de bij dat gesticht behoorende hoeve Villers sous Erquery werkzaam wasis dezer dagen op wreedaardige wijze ver moord door den opzichter van die hoev^, Esto- ret genaamd Eerst had de opzichter den krankzinnige wegens weerspannigheid op ruwe wijze mishan deld hem den linkerarm gebroken en verschei dene wonden toegebracht. Hij deed niets voor de verpleging van den armen gewondeen toen na vijf dagen een der bedienden hem opmerkzaam maakte op den drocvigen toestand waarin deze verkeerde be loofde hij hem zelf naar het gesticht te Clermont te zullen brengen om hem daar onder genees kundige behandeling te stellen. Den volgenden morgen begaf hij ^iph met den gewonde in een wagen op wegmaar een uur na zijn vertrek kwam hij terug, en verhaalde dat de krankzinnige hem ontsnapt wasterwijl hij een oogenblik iets gebruikte in een herberg. Maar twee mannen uit den omtrek hadden gezien dat hij met zijn wagen naar een afgelegen plaats was gereden en met een spade iets in den grond bedolven had. Zoodra Estoret zich ver wijderd had gingen zij naar de plek, en vonden weldra het lijk van den jongen man met een koord om den halswaarmee hij klaarblijkelijk verwurgd was. Zij gaven terstond den moord aan, er werden twee gendarmes naar de hoeve gezonden om daar de komst der heeren van het gerecht af te wachten die weldra zouden volgen. Maar zoodra Estoret de gendarmes had gezien, sprong hij op het beste paard van de hoevereed er in gestrekten draf mee heen nam te Compiijgne plaats op een sneltrein naar het noorden ,ren is waarschijnlijk reeds over de grenzen. De justitie doet thans nasporingen naar de juiste toedracht der zaakterwijl vanwege het ministerie van Binnenlandsche zaken een onder zoek is ingesteld naar de wijze van bestuur van het gesticht Labitte. De famillie van den armen krankzinige zal den Heer Labitte den eigenaar van het gesticht waar hij verpleegd werd een proces aandoen. Er zijn te Clermont reeds talrijke getuigen verhoord in zake van den moord en tot twee malen toe is op de plaats der misdaad een ge rechtelijk onderzoek ingesteld. Er werden ijve rige nasporingen naar den moordenaar gedaan vooral in Belgiëwaar Estoret vele bloedver wanten heeft. De Engelsche liberalen beginnen langzamer hand hun ideaal (70 zetels) verwezenlijkt te zien. In South-Norfolk veroverden zij hun 68sten zetel, maar 't moet worden gezegd slechts met eene meerderheid van één stem. Dergelijke gelukjes trouwens hebben de liberalen bij deze verkiezing wel meer gehad. Onder de veranderingendie het optreden van een nieuw Kabinet noodzakelijk tengevolge zal moeten hebben behoort ongetwijfeld ook de vervanging van den Onderkoning van Indie Lord Lytton die zich meer dan noodig was met Beaconsfield's politiek had vereenzelvigd. Men beweert dat Lord Northbrook een zijner liberale voorgangersreeds is gepolst, maar dat hij geweigerd heeft. Voor het overige staan de liberalen tegenover Indie in eene ietwat eigen aardige verhoi ding. Hunne sprekers, de Markies van Hartington o. a., hebben altijd gezegd dat zezoodra hunne partij aan het roer kwam onmiddellijkalthans zoo spoedig mogelijk de Britsche troepen uit Afghanistan zouden terug trekken. Maar de vraag is of ze dit zal kunnen doen nu het blijkt dat Mahomed-Jan verre van dood springlevend is en vast besloten van uit Maidan, waar hij zich tegenwoordig bevindt, zich tot het uiterste te verdedigen 't Is waarhij is bereid op aannemelijke voorwaarden te onderhandelen maar in Indie waar men zooveel kosten voor dezen oorlog gemaakt heeftzal men nu ook waarschijnlijk wel niet gaarne met geheel ledige handen uit den strijd terugkeeren. Een en ander maakt het verklaarbaar dat het bericht omtrent de zege der liberalen in Indie met zeer weinig ingeno menheid is ontvangen, en reeds dadelijk hebben de Indische bladen zich aan 't werk gezet om te betoogen welke inderdaad zeer ernstige

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1