Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken, Burgerlijke Stand. ü7tvoer iTg ên gevaren aan een overhaast terugroepen van de Britsche troepen uit Afghanistan verbonden zou den zijn. Koning Theebau van Birmah zou aan de mazelen (of aan de kinderpokken) zijn gestorven en men zou te Rangoon niet zonder vrees zijn voor een burgeroorlog. Het schip „Border Chief" dat den 14n Februari van Londen te Melbourne aankwam bericht op 47° Zuiderbr. en 52° Oosterlengte een ijsberg van zeer groote afmetingen ontmoet te hebben. Dit ijsgevaarte had eene hoogte van 250 voet en een leugte van circa 5 mijlen. Het schip voer op een afstand van 7 mijlen de ijs massa voorbij en ofschoon het water gepeild werd om de temperatuur te metenwerd er schier in 't geheel geen verschil geconstateerd. Fen telegram van den agent van Llovd te St. Pierre (Miquelon) meldtdat de stoomboot „Fernville" uit Sunderland, met ijzer van Hart lepool naar Boston bestemd den 26 Maart op 46° Noorderbr. en 4°,8 Westerlengte op een ijsberg strandde en den volgenden dag zonk. De equipage werd door de Fransche bark „Al liance" opgenomen en te St. Pierre aan land gezet. De „Fernville was eene ijzeren schroef- boot van 1361 tonnen. Te Ramsgate werd dezer dagen een gewé zen herbergier tot 6 weken dwangarbeid veroor deeld omdat hij den dood van een hond had veroorzaakt. De grappige snoodaard had de huid van den hond ract geel en blauxy de kleuren van de liberalen en conservatieven bestreken, en het dier had zich door het likken aan de verf vergiftigd. Als door een donderslag bij heldere lucht wordt Europa plotseling verrast door het on verwacht bericht dat de Duitsclie rijkskanselier, Vorst Bismarckvan den Keizer zijn ontslag heeft gevraagd. Even onverwacht als het bericht iseven zonderling is de aanleiding tot Von Bismarck's besluit, 't Kan zijn dat het gewicht van de zaak ons ontsnaptmaar wij voor ons zien zulk een Staatszaak niet in de quaestie of van qui- tantiën voor postwissds en postvoorschotten zegelrecht zal geheven worden al dan niek Welnu, bij de beslissing over deze quaestie zijn in den Bondsraad Pruisen Beieren en Saksen de drie voornaamste Staten des Rijks in de minderheid gebleven tegenover de vertegenwoor digers der andere Staten 30 stemmen tegen 28, de eerste vertegenwoordigende eene bevolking van 7V2 de laatste van niet minder dan 33 millioen en hierop heeft de Rijkskanselier, omdat hij dit besluit in den Rijksdag niet zou kunnen verdedigen van den Keizer zijn ontslag ver langd. In den grond genomen echter heeft natuurlijk de zaak en de beslissing in quaestie, die officieel als reden wordt opgegeven, weinig te beteekenen, en is de hoofd-aanleiding tot Von Bismarck's besluit de omstandigheid dat de kleinere Staten, wanneer ze zich verbinden Pruisen Beieren en Saksen kunnen overvleugelen. De Keizer heeft op het verzoek om ont slag van den Rijkskanselier met de volgende kabinetsorder geantwoord Op uw verzoek vau 6 April antwoord ik u, dat de moeilijkheden wel niet loochenwaarin een botsing tusschen de plichten die de Rijksgrondwet u oplegtmet uw verantwoordelijkheid u brengen kan maar dat ik mij daardoor niet bewogen vind u der halve van uw ambt te ontheffenomdat gij meent.in een bepaald geval de taak, u door art. 16 en 17 der grondwet opgedragen niet te kunnen vervullen. Ik mqet het vpeleer aan u overlaten bij mij en daarna bij den Bondsraad die voorstellen te doendie geschikt zijn om tot een grondwettelijke oplossing van zulk" eene botsing van plichten te geraken. Volgens de „Wiener Presse maken kapitein Weyprecht en graaf Wilczek schikkingen voor een nieuwen pooltocht. VooralDnder de Dalma- tische zeelieden hcerscht veel geestdrift om dezen tocht mede te maken. De beide genoemden zullen binnenkort Hamburg bezoeken om met de vertegenwoordigers van verschillende Euro- peesche gezelschappen eene samenkomst te hebben. Het Weener huis Rothschild is door een- kassier Julius Strasser voor 550.000 fl. bestolen. De kassier genoot om zijn bekwaamheid en nauwkeurigheid het volle vertrouwen zijner prin cipalen waarvan hij misbruik heeft gemaakt door successievelijk allerlei somrflen te verduis teren. Hij speculeerde met het weggenomen geld in de hoop groo.e winsten te maken en liet later te restitueeren. Hij was evenwel on gelukkig in het beursspelverloor steeds meer en meer, en heeft eindelijk geen uitweg ziende, dezer dagen zelf zijn schuld geopenbaard. In de politieke kringen tc Rome wordtvol gens „Fanfulla", de uitslag der verkiezingen in Engeland druk besproken. In de ministerieele sferen ziet men de zegepraal der liberale partij met een gunstig oog aan en men gelooft, dat het kabinetwanneer de conservatieven het gezag verliezen welke partij naar men meende steeds met wantrouwen en spijtigheid de Itali— aansche staatkunde gadesloeg in staat zal zijn een vrijer en minder ingewikkelde buitenlandsche staatkunde te volgen. Over het algemeen is men van meening dat het ministerie tengevolge van de verkiezingen in Engeland, de vroeger genomen beschikkingen betreffende aanstaande benoemingen en verplaatsingen in de diplomatie zal kunnen wijzigen. De Etna begint weder onrustig te worden, en geeft daarvan blijken zoowel door de voort durende slijk uitbarsting bij Paterno, als door meer of minder lichte aardbevingen. Te Zafferaneeen vlek ten oosten van den berg gelegen is onlangs, na een dofonderaardsch gedruischeen bijzonder hevige, tot driemaal toe herhaalde aardbeving gevoeld. Het verschijn sel veroorzaakte groote ontsteltenis onder de bewonersmaar zij kwamen ditmaal met den schrik vrij. De gemeenteraad van Milaan heeft met algemeene stemmen besloten een subsidie van 1,500.000 lire aan den spoorweg van den Gothard te verleenen op voorwaarde dat het traject van dc westelijke verbinding langs Ternate-Valcuvia- Luino loopemet Ternate als verbindingspunt van de lijn van Gallaratc met de lijn Novara- Pino. Volgens het „Journal de St. Petersbourg" bestaat er geen kans op.onmiddellijke» oorlog met China daar de Regeering van het Hemel- sche rijk het verlangen heeft te kennen gegeven nieuwe onderhandelingen betreffende Kuidscha aan te knoopen. Uit St. Petersburg wordt aan dc „Köln. Zeitung geschreven „Men verhaalt, dat op de vesting Schlussel- burgde oude staatsgevangenis voor politieke misdadigers van hoogon rangeen apartement in gereedheid wordt gebrachtdat voor een buitengewone gevangene besterad is. Men beijvert zichdat apartement zoo rijk en comfortabel mogelijk in te richten. Men meent dat het generaal Loris Melikoff-gelukt is het hoofd der revolutionnaire partij te ontdekken en voldoende bewijzen voor zijn schuld te verzamelen. Het werkelijk hoofd der Nihilisten zal, naar men zegt, binnenkort naar bovengenoemd apartement worden overgebracht. Naar men wil moet in Amerika een „phono- graphiseh dagblad" opgericht zijn. De geabon neerden ontvangen blaadjes theelood met berichten er opzetten ze op hun phonograaf en kunnen zich dan door den toestel de courant hooren voorlezen. In de grootste tabaksfabriek der Vercenigde Staten die van Lorillardte New-York, waar aan duizeude arbeiders verbonden zijn is een werkstaking uitgebroken. De werklieden zijn verplicht toe te laten, dat hun woningen en goederen worden onderzocht door de opzichters der fabriekwanneer deze dit verlangen en moeten bij hun in dienst tre den een verklaring teekenen dat zij afzien van alle aanspraak op schadevergoeding van de ei genaars der fabriekin geval zij bij hun werk verwond wordenot hun een ander ongeluk mocht overkomen. Die beide voorwaarden wenschlen de arbeiders ingetrokken te zien en toen hun dit geweigerd werd hebben zij het werk gestaakt. Te Charleston in den Noord-Amerikaan- schen Staat Carolina heeft men dezer dagen een grooten walvisch gevangen. Drie sleepbooten met 50 a 60 sloepen en een aantal andere vaartuigen hebben er jacht op gemaakt. Die jacht begon ir. den vroegen mor gen de walvisch werd in den staart getroffen door een harpoen die er in bleef steken hij poogde door woeste bewegingen dien kwijt te raken en sleepte daarbij de sloep mede aan de touwen van den harpoen. Ondertusschen wierp men uit een andere sloep aanhoudend harpoenen naar het dier. Men moest echter weldra de touwen van den harpoen doorsnijden, want de woeste bewegingen van d«n walvisch werden te gevaarlijk voor het vaartuig. Later trof een der sleepbooten hét dier met een harpoen en trachte het naar zich toe te trekken maar het koord brak. Daarop voeren al de sloepen en de stoombooten dicht langs den walvisch, wierpen hem met harpoenen, of sloegen touwen on zijn zwemvliezen. Het dier maakte wanhopige sprongen en buitelingen en stak zijn kop onder het water, zoodat zijn staart 4 a 5 voet er boven uitstak de schepen in zijn nabijheid schudden bij die woeste beweging. Daarna kwam hij boven om adem te scheppen en spoot daarbij dikke water stralen uit zijn neusgaten. Zoo duurde de jacht tot den avondtoen een der matrozen dezelfde die 'smorgens den eersten harpoen had geschoten het dier den doodsteek toebracht. Den volgenden morgen werd de walvisch op het drooge gehaald zijn lichaam was overdekt met wonden, hem door de harpoenen toegebracht. Hij is 50 voet lang, en zal, naar men berekent, ongeveer f2000 aan traan opleveren. WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden 1. Quodlibet. Kunlze. 2. Frühlings Andacht Kremzer. 4. Le combat naval. Julien. BESOIJEN. Zondag 11 April, 'savonds ten 7 ure, uit voering door de Rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis" in het locaal van den heer Jud. Dekkers. Waalwijk10 April 1880. Verleden Woensdag namiddag woedde een hevig onweder, vergezeld van regen en hagel, boven onze gemeente de bliksem sloeg in In t huis van mej. dewed, van Roessel, bracht eenige schade toe aan een schoorsteen en baande zich, zonder verdere ongelukken te veroorzaken, èen weg naar bulten. De oplcidingsklassc te Bcsoijen heeft weer twee leerlingen afgeleverd die beiden geslaagd zijn voor hulponderwijzer. Dezen zijn de laatsten wier opleiding geheel op rekening der opleidingsklaè komtdaar die inrichting sedert kort in eene normaalschool veranderd is. Dat zij even goed werke als de opleidingsklasseis onze innige wensen. Aan Gedeputeerde Staten van N.-Brabant is het in het belang der veehouders wenschelijk voorgekomen om bij het naderen van den wei- tijd eene ruime uitzondering toe te laten op hei bij Provinciaal Reglement van 6 Maart 1866 gesteld verbod om meer dan 30 runderen ge zamenlijk in dezelfde weide te houden. Bij eene algemeene vergunning is dit getal tot 100 run deren uitgebreiddoch slechts voor het jaar 1880 of tot eerdere opzegging. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende stemming voor een lid der Provinciale Staten van N. Brabant zijn uitgebracht 1038 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. Bressers te Dongen met 756 stemmen (candidaat der kicsvcreeniging Noord-Brabant). De overige stemmen waren verdeeld. Een ondernemend uitgever te Budapest de heer Franz Jozef Bogutowatz heeft een paar jaar geleden een „Wereld-adresboek voor den handel" het licht doen zien. Het bleek even wel dat aan de volledigheid en juistheid der verzamelde adressen veel ontbrak en om deze reden schroomt de uitgever thans niet zijne agenten gansch Europa door te zenden om meer en betere adressen te verzamelen. Een dezer agenten de heer Kölberis met dit doel dezer dagen in het Amstel-liotel gelogeerd. Wie er dus zijn belang in ziet zijn adres in het Wereld adresboek vermelden goed vermeld te zien, kan dit kosteloos doen geschieden, door zich tot- genoemden lieer te wenken. Welke zonderlinge uitwerkingen de sterke drunk meermalen teweegbrengt, bleek nog deze week. Tegen het vallen van den avond wenschte een persoon in beschonken toestand gebruik te maken van den tramwagen te Amsterdam. Den man werd de toegang geweigerd uithoofde van den staat waarin hij zich bevond. Niet in den wagen mogende gaan, meende hij toch wel daar voor te mogen loopen en hij deed dit op zulk eene wijzedat de koetsier meer dan eens de grootste moeite der wereld had het paard tijdig in te houden om den man niet te over rijden. Plotseling komt alweer een ander idee bij den man op.- hij wilde zich verdrinken; van den tramweg springt de bescbonkene te water. Dezelfde koetsierdie kort te voren reeds zoo veel last met den ongelukkigen dronkaard had gehadbedenkt zich geen oogéïiblikspringt van den wagen geheel gekleed te water en redt hem. Bij het vejlen van een ouden eik in het bosch bij Drötmnelingin Stiermarken, hebben onlangs eenige houthakkers in den stam van dien boom het geraamte gevonden van een 30 a 40 jarig man. Er lagen een porseleinen pijp, een kruithorea en een zilveren horloge bij hem. Naar men vermoedt heeft de man bij het jagen met bet een of ander doel den boom be- klommed en is hij in den hollen stam gezakt en daar van gebrek omgekomen. VERSLA'.» der Vergadering in dd. 6 April 1380 van de Kamer van Koopliuudel c:i Fabrieken te Waalwijk. Ingekomen A.# Eeni ;e verslagen van diverse Kamers van Koophandel over 1879. B. Van het Departement var. Waterstaat Handel en Nijverheid een Ex. der statistiek van het vervoer op.de spoorwegen over 187S. C. Autw ord op het adres der Kamer in dd. 19 Februari jl. aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ingezondenbetreffende aanvrage to! eene betere verbinding in het brie venvervoer v:. 1 Waalwijk naar Tilburg en 's Bosch, waaruit blijk', dat daarop door de Hooge Regee ring afwijzend is beschikt. D. Een missive met een afschrift van een adres aan de Tweede Kamer der-Staten Generaal, van de* Kam- r van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen li.•treffende cïe conventie met België over de uitbr- i ling van liet kanaal en de haven werken te. T u-neuzen en de naasting van den spoorweg AntwerpenHollandsch Diep enz. Na eenige discussie, is besloten het verzoek om adhaesie eenige dagen aan te houden. E. Adres van eenige handelaren en particu lieren van het Westelijk gedeelte dezer gemeente en de haven strekkende tot verzoek dat onze Kamer'zich tot de Regeering zoude wenden om aan dat gedeelte der gemeente een brievenbus te plaatsenen een depot van postzegels, brief kaarten en postwisselformulieren daar te stellen. De Kamer neemt liet besluit om aan het ver zoek der adressanten te voldoen en onder aan haling vau haar adres in dd. 4 Juni 1878 aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nij verheid gerichtzich opnieuw met dat doel tot de Hooge Regeering te wenden. Verder komt ter tafel het adres van adhiesie aan dat der Kamer van Koophandel te Maastricht luidende als volgt Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van W%t er staat, Handel en Nijverheid te s-Gravenhage De Ka me? van Koophandel en Fabrieken te W aalwijk heeft met de meeste belangstelling kennis g nomen van liet adres der Kamer van Koophandel en fabrieken te Maastrichtonder dagteekening van 4 November 1879 aan Uwe Excellentie gericht, zoomede van dat aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dd. 4 Maart jl., waarbij genoemde Kamer 0. a. verzoekt om door een Staats-Com r issio te laten onderzoeken a. Welke gevolgen de wederinvoering van hel protectiestelsel in de voornaamste Rijken van Europa voor de Nederlandsshe nijverheid kan hebben b. Of de bestaande toestand niet reeds nu een pariieele herziening van ons tarief vereischt. Onze Kamer vereenigt zich geheel en al met het verzoek en de motieven in de adressen der Maastrichtsche Kamer vervat. Het komt ook ons voor, dat althans minstens diende te worden onderzocht, nu het nog tijd is, of fie ongelijke strijd op,industrieel gebied] ont staan door het hooge invoerrecht up nijverheids producten elders gelieven wordende niet van dat gevolg zal zijn, dat de Nederlandsche industrie voor een goed deel te gronde gaat of zich naar den vreemde verplaatst. Geroepen als wij zijn o.m de belangen van handel en nijverheid dezer gemeente voor tc staan en te bevorderen Nkunnen wij niet nalaten onze bezorgdheid te betuigen over de loekomst van de Nederlandsche industrie onder de tegenwoor-a dige omstandigheid, in 't bijzonder van dc leer looierijen en schoenmakerijen, welke takken van nijverheid schier uitsluitend de hoofdbronnen van bestaan zijn in deze gemeente, en die op liet industrieel gebied in ons vaderland eene voor name plaats innemen. Ofschoon geen tegenstanders van het vrij— handelsstelselvermeent onze Kamer toch dat er alle redenen bestaan om aan den hiervoor genoemden ongclijken strijd te gemoet te komen door bet invoeren van een tarief dat reciprociteit van invoerrecht bevatzooals wij bereids bij ons adres van 28 Augustus 1879 Uwe Excellentie in overweging gaven en waardoor ook niet kan gezegd worden dat geheel met het vrijhandel- stelsel wordt gebroken. De Kamer verzoekt Uwe Excellentie mitsdien beleefd de adressen van de Kamer te Maastricht in ernstige overweging te willen nemen. Waalwijk 6 April 1880. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Dat een groot nieuwsblad 't welk dagelijks verschijnt en door 'tgansche land zijn corres pondenten heeft, allicht door min of meer on ware berichten misleid kan worden, of verkeerde voorstellingen van zaken en toestanden kan geven, gebeurt meermalen maar dat een nietig week blaadje gelijk het IFwekblad van Heusden en de Langstraat't welk slechts één of anderhalveu correspondent er op na houdten tijd te over heeft tot onderzoek zich fatale leugens laat op den mouw spelden; dit hoort wel tot de uiterste zeldzaamheden echter is dit met het Weekblad van Heusden en de Jjangstraat het geval, I11 het nummer van jongstleden Zaterdag van dat blaadje komt een berichtje voor uit Doeveren, uiterlijk zoo onschuldig en eenvoudig als het klein is doch inwendig lasterzuchtig en onwaar; liet eenigewat in dat berichtje waarheid bevat, is, dat G. J. W. Kramer met 11 stemmen ge kozen werd, doch men vergeet daarbij te voegen, dat dit resultaat door de forccerende bemoeie nissen van twee kasteleins en één dronkaard verkregen werd zoodat eigenlijk de jenever den heer Kram-r Notabel gemaakt heeftmaar onwaar is het, dat er 18 stemmen werden uit gebracht; er werden 19 stemmen uitgebracht, en een fatale grove logen is hetdat de overige stemmen op een zoon van L. Va'n der Kolk werden uitgebrachtde overige stemmen van 11 tot 19 werden uitgebracht, één op A. Tim mermans cn de overige 7 op Govert Versteeg Gz., te Gansoijé». Een Vriend van Waarheid. Van den 3 tot en met den 9 April. WAALWIJK. GehuwdArnoldus Marinus Hooijen met Fre deriea van Schijndel. Adrianus Lambertus Trirabach met Johanna Maria van Schijndel Leonardus Kroot met Maria Johanna van Besoijen Bevallen: Cornelia Adriana de Ruijter geb. Steenbergen z. Elisabeth van der Aa d? Adriana Trimbach geb. Pijnenburg d. OverledenMartinus Treffers, 46 j. Adriane Cornelia Kippings 7 m. Hendricus Johannes van de Grint 15 d. SPRANG. BevallenJohanna van Balkom, echtg. van Johannes Klis z. Hcndrika Quirijns, eclitg. van - M. van Cainpen z. Hendrika Marjanna Susanna Both, echtg. van G- Kuijpersd. Hubertje Helena van Ballegoijen, echtg. van Adriaan Vos. Overleden: Christoffelina van Ammelrooij 22 111. Macliiel van üosterhout, wed. van Elisabeth Stam, 80 j. BAARDWIJK. Bevallen Johanna Vissers, geb. van Bommel d. Johanna Cornelia Pullens geh. Kleijberg z. OverledenMaria Anna van Oi'rsouw, echtg. van L. van der Bijl, 73 j.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2