Nummer 31. Zondag 18 April 1880. 3°. Jaargang. Grootmoedigheid en Zegepraal, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. =T«E-.=3»: - •^•^rsry-.-CT^vg-arl-ig-p..^ -■ -«imu.' im-j .»inirrprw« -« JilUj MlilUHWU, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertcntiën 17 regels 0,GO, daarboven 8. cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Voorzitter van den Raad der gemeente Waal wijk: Gelet op art. 31 der wet van 4 Juli 1850, re gelende het kiesrecht, brengt ter algemeene kennis: Dat de lijsten der kiezers van Leden der Twee de Kamer van de Staten Generaal, de Provinciale Staten en van den gemeenteraad op heden ge sloten ter gewone plaatse aangeplakten op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk 15 April 1880. De Voorzitter voornoemd. VAN DER KLOKKEN- „De Société commerciale industrielle et mari time", te Antwerpen, heeft den Minister van Openbare Werken verzocht, een gemengde com missie van deskundigen te benoemen om de maatregelen te beramendoor welke voor 't vervolg kan worden voorkomen de stremming van de scheepvaart op de Schelde gedurende den winterzooals die in het afgeloopen saizoen herhaaldelijk heeft plaats gehad zjer ten na- deele der haven van Antwerpen. -D&. zoölogische tuin te Brussel is thans definitief ten doode gedoemd heden^^Jsdss de weinige nog overgebleven bewoners in 't open baar verkocht. In schitterenden toestand heeft deze inrichting alhier trouwens nooit verkeerd maar toch zullen misschien nog velen het gemis voelen. De Fransche vertegenwoordigers in het bui tenland hebben eéne aanschrijving gekregen van den minister president Freycinetom de gebrui kelijke benaming van ambassadeurgevolmach tigd ministerenz. van Frankrijk te laten varen en zich voortaan te noemen ambassadeur, enz. van de Fransche Republiek. Tevens hebben zij last ontvangen om boven de deur hunner lega tie het wapenbord met het beeld der Fransche Republiekzooals het voorkomt op het staats- zegelte laten uithangen. Freycinet maakt eene circulaire aan Frank- rijk's vertegenwoordigers in het buitenland gereed. Daarin zal uitvoerig Frankrijk's buitenlandsche staatkunde worden uiteengezet en de gedragslijn XXYI. Een tweede glimlach maar van eene diepe beteekenisvertoonde zich op Judiths gelaat. De equipage, de koetsier en zelfs het huis, waar uit zij op zulk eene hoonende wijze verdreven werd waren haar eigendom geheel het eigen dom waarop zij het volste recht had. En noch tans wilde zij het geheim bewaren en de arme verachte gezelschapsjuffrouw blijven en vertrapt en gehoond worden door de laaghartige wangun stige nichtwier boosaardige invloed haar uit hare gelukkige aangename woning verjaagd had. ;/De dag zal komen dat het mijne beurt is", dacht zij tevreden met de roldie zij thans speelde. //Het is voor haar dat ik dezen smaad dragen wil. En schoon zij thans onbillijk om trent mij is weet ik datzoo zij heden nog met kalmte en zonder hartstocht haar gedrag over denkt zij hare dwaling inzien en berouw over hare onrechtvaardigheid gevoelen zal. Na van hel tooneel van dezen morgen in hare slaapkamer getuige geweest te zijntwijfel ik er niet meer aan wie de bewerkster van dit alles geweest ismaar de dag der vergelding zal komen en alleen het hoofd der ware schuldige treffen." Jammer dat de wensch der goedhartige dienst bode niet verwezenlijkt werddan zou de edele Judith, zoo al de huurrijtuigen besteld geweest worden aangewezenwelke het tegenwoordig Kabinet in politieke zaken denkt te volgen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftop voorstel van den prefect van politie een besluit geteekendwaarbij 19 vreemde so cialisten het land worden uitgezet. Die maat regel is een gevolg van ongeregeldheden welke hebben plaats gehad op een door deze heeren gehouden bijeenkomst. De legitimistische Afgevaardigde De Kerjégue is gisteren plotseling te Brest overleden. De Prefect der Seine heeft bij den Ge meenteraad de ontwerp-begrooting van de stad Parijs voor het volgend jaar ingediend. De begrooting bedraagt zoowel in ontvangsten als uitgaven een totaal in ronde cijfers van 235 millioen. Prins von Hohelohe zalna zijn opvolger ad interim aan den President der Republiek te hebben voorgesteld Vrijdag Parijs verlaten en daarheen na vijf of zes maanden afwezigheid terugkeeren. Generaal Marcel een oud-strijder van de veldslageu van het eerste Keizerrijk is in den ouderdom van 88 jaren te Saint-Goudon (Loire) overleden. Volgens Le petit Caporal hebben de kaTdi naai Bonaparte en zijn jongere broederprins Karei, reeds voor eenige d^gen verzet aangetee- kond tegen de goedkeu Ingdie prins Jéröme aan de besluiten van 29 Maart heeft gegeven en thans heeft prins Louis Lucien zoon van den ouderen broeder van Napoleon Izijne instemming betuigd met den stap van beide eerstgenoemden. De politie heeft in de wijk van het hö- pital Necker de hand gelegd op een bende val- sche muntersuit zes personen bestaandebij hun inhechtenisneming zijn verschillende valsehe muntspeciën in hun bezit gevonden. l)e eer van deze belangrijke ontdekking komt toe aan den heer Luccioni, commissaris van politie, wien het ter oore was gekomen, dat zij hun bijeenkomsten hielden in een wijnhuis in de rue Blomet, waar ze dan ook zijn gesnapt. He* hoofd van de bende bekende aan den commissaris van politie, dat hij met zijn medeplichtigen eene kleine woning in de rue Lrcombe bewonndo waar de commissaris terstond huiszoeking instelde en een aantal valsehe geldstukken met het borstbeeld van Napoleon III alsmede al de voorwerpen W IIMIWIWIIIIIIIII WWIIMIIWWMWMMMBMMKamlIWBaBfH waren hare dierbare kranke gewis weder in de zijkamer ontmoet zijn zoo het deze vergund werd door hare nieuwe verzorgster die met hare slaapkamer te verwisselen. Doch dit was het geval niet. Ingevolge Judith's verlangen kwam het rijtuig voor en weder even als in nèt vorige jaarwas de blijde kerstdag er getuige van hoe de arme Judith Graystone de wijde wereld in- gestooten werd als eene zwerfster zonder thuis en zonder vrienden. En echter met stoïcijnsche gelatenheid verdroeg zij die vernedering, zonder een zucht te slaken of een traan te plengen. Aan een.marmeren beeld gelijk zoo strak en bijna even koud stond Judith voor het geopend portierniet bepaald wetende werwaarts hare schreden te richten. Eerst dacht zij er over naar hare oude zoogmoeder te gaan doch zij gevoelde het dat hare stemming niet geschikt was om het geknor der oude te verdragen, over de opofferingdie zij zoo geheel vrijwillig had op zich genomen daarom verzocht zij den koet sier haar naar een hotel te brengen hetwelk zij hem noemde. Daar aangekomen verlangde zij onmiddellijk eene slaapkamerwaarheen zij zich dadelijk begaf, ontdeed zich van hoed en shawlviel op eeu ouderwetschen leuningstoel neder en gaf zich ongestoord aan hare eigene gedachten over. De slotsom van den loop dier gedachten was verre van aangenaam en toen zij de klok op het portaal in de nabijheid harer kamer hoorde slaan bemerkte zij een vol uur daar te hebben doorgebrachtj zij sprong verschrikt en ontevre den op en begon te overwegen wat haar in het tegenwoordig oogenblik te doen stond. welke tot het vervaardigen van de valsehe munt speciën dienden in beslag nam. De zes mis dadigers zijn in de gevangenis Mazas opgesloten. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. Oterode Spaansche kouingsmoorderis te Madrid openlijk, gewurgd in het bijzijn eener zeer talrijke volksmenigte. Hij was zeer kalm en betuigde berouw over zijn daad maar heeft verder niets bekend omtrent de beweegreden die hem daartoe hadden geleid. Trouwens hoewel uitgemaakt is dat Otero niet idioot was, waren zijne geestvermogens al bijzonder weinig ontwikkeld en mag men aannemen dat hij zich bij zijn daad door een gril, hem door hoogmoed of roemzucht ingegevenwaarschijnlijk heeft laten leiden. Tot nu toe zijn als Afgevaardigden voor het Engelsch Parlement gekozeD 349 liberalen 235 conservatieven en 63 Ieren die een afzon derlijke vertegenwoordiging voor hun vaderland wenschen. Onder dezen zijn er 25 van de ra dicale soort van Parnell. De liberalen heerschen dus met eene meerder heid van ruim vijftig stemmen over de vereenigde conservatieven en home-rulers. In East-Worcestershire hebben de zoon van Gladstone (W. li.) en Hastings de conservatieve candidaten geslagenzoodat hier de liberalen weer twee zetels wonnen. De Ier Parnell is 3 maal gekozen te Cork te Meath er. te Mayo. Volgens Daily News is de zuivere winst der liberalen thans 112 zetels. The Times schrijft dat er geen twijfel aan is of het Kabinet heeft besloten terstond af te treden. Hemel en aarde worden bewogen om Gladstone over te halen de leiding zijner partij en het Premier-schap weder op zich te nemen. Generaal Roberts heeft een durbar (verga dering van Rijksgrooten en hoofden) gehouden te Kabul. Bij die gelehenheid zeide hij te hopen dat het mogelijk zou wezen eene schikking te treffen die een eervollen vrede zou kunnen voorbereiden en duurzame vriendschap ten ge volge hebben. Deze durbrr hoopte hij dus, dat het begin van het einde zou zijn. Hierop gaf de heer Griffin een overzicht van de bedoelingen der staatkunde van de Britsch- Het was twee uur en daar zij nog niet ont beten hadgaf zij gehoor aan de stem der natuur en meende dat een goed maal haar geestkracht te gelijk met die van haar lichaam versterken zou. Een enkele blik in den spiegel overtuigde haar dat haar toilet in orde was en zij verliet haar vertrek teneinde aan haar besluit gevolg te geven. liet hotel was vol vreemdelingen die er echter slechts korten tijd zouden vertoeven eenigen die voor dien feestdag in de stad gekomen waren rm hunne vrienden en familie te bezoeken, waren slechts binnengetreden om zich bij den warmen haard en met een glas grog te verwarmen en anderen die in de stad zelve woonden en ge komen waren om vrienden af te halen en oude kennissen te ontmoeten. Zoo was er onder deze laatsten een oude kennis onzer heldin weinige minuten voordat Jadith beneden kwam om naar de koffiekamer te gaanhet hotel binnengetreden. Het was mijnheer Bladen de geneesheerdezelfde die mijnheer Pounce na diens val behandeld had en thans voor de geopende deur der koffiiekamer zat. Reeds meermalen had hij Judith na de eerste kennismakingwaarbij zij hem zooveel belangstelling had ingeboezemd ontmoet en gesproken en haar persoon was te diep in zijn ziel gegrift, dan dat een enkele blik niet genoeg zoude geweest zijn om haar te herkennen. Die enkele blik dan ook was thans voldoende géweest en had zijn nieuwsgierigheid opgewekt. „Wat kan zij hier te doen hebben", dacht hij „in dit hotel in huiscostuum op kerstdag, den gelukkigsten aller dagen Zich toen tot den Indische regeering. Aan een herstel van Jakub Khan op den troon kon niet worden gedacht en Candahar zou een onafhankelijke staat blijven. Wanneer de houding der bevolking niet vijandig waszou Engeland er misschien in toestemmen iemand van Jakub's familie op den troon te doen plaatsen en een bevriende Emir zou zeker zijn van Engeland's steun. Maar zoolang de Britten in het land waren, moesten zij worden gehoor zaamd. Uit Londen wordt gemeld dat de Duil- sche gezant, graaf Munster, wegens de politieke omkeering aldaar zijn ontslag heeft gevraagd. Men maakt zich in Engelanden met reden zeer ongerust over het oefeningschip de Atalantadat met een groot aantal jonge ma trozen aan boord een tocht ondernam naar West-Indieen waarvan sedert het op den 31 Januari Bermuda verliet, niets vernomen werd. De Atalante was een oud houten fregat. Bij het verlaten van Bermuda had zij gele koorts aan boord. Men koestert nog maar eene hoop dat zij binnengeloopen is in eene haven waarmede geen telegraphische gemeenschap bestaat. Er zijn oorlogschepen uitgezonden om haar op te sporen. In de creosoot-fabriek van Burt, Boulton en Hayward ontplofte Maandag een ketel die eenige duizenden li:er creosoot-olie bevatte. Het gebouw werd vernield en elf werklieden kwa men om het leven. De ijsbergen zijn tegenwoordig een ware plaag voor de zeevaarders. Thans wordt weer gemeld dat de stoomboot Vizeanio door aanvaring met een ijsberg ter hoogte van Newfoundland is te gronde gegaan. Het schip bevond zich op reis van New-Orleans naar Antwerpen, ei\ was met graan geladen. De equipage werd gered. Het huwelijk van Prinses Frederica van Hanover waartegen haar broederzooals men weetzich zoozeer heeft verzetwordt den 24 dezer in de kapel van het koninklijk paleis te Windsor voltrokken. Koningin Victoria en de vorstelijke tamillie zullen de plechtigheid bij wonen. Ter verklaring van de menschenslachting, die op nieuw in Birma schijnt te zullen plaats hebben zonder dat de Engelschen aanstalten maken om dien gruwel te voorkomen meldt men uit Rangun aan "the Daily News Toen de stad Mandalay gebouwd werd, werden bediende wendende die in de gelagkamer was, vraagde hij „Is de dame, die daar zooeven de koffiekamer binnen kwam hier gelogeerd Het antwoord dat zij eene slaapkamer ver langd had en dus voornemens was den nacht in het hotel te vertoeven prikkelde zijne nieuws gierigheid nog meer. Zoo zij een dag van uit spanning had verlangd was de keuze daartoe al zeer vreemd en zoo zij hare betrekking bij mevrouw St.- Clare verlaten had waarom bracht zij dan het kerstfeest niet bij hare vrienden door Doch toen bedacht hij dat zij geen bloed verwanten in de wereld bezat tot welke zij zich kon wenden en zeggen „Ik kom om kerstmis met u te vieren zoo gij mij als gast in uwe woning wilt opnemen." Arm verlaten schepsel Het goede hart van den geneesheer begon met luide stem te spreken. Hij sprong half van zijn stoel opmaar even spoedig ging hij weder" zittenaarzelende en peinzende en zijne polsen sloegen met meer dan verdubbelde snelheid. „.Ja mijn besluit is genomen Waarom zou ik aarzelen was de slotsom zijner stille, schoon geenszins kalme overdenking en de uitvoering bij het besluit voegende verliet hij driftig de gelagkamer en spoedde zich naar de koffiekamer. De kelner was op het bellen van Judith nog niet verschenen en toen mijnheer Bladen binnen trad keerde zij zich om teneinde hare bevelen te geven. Een enkele blik openbaarde haar hare vergissing en een vriendelijke groet werd er ge wisseld. Aarzelend drukte de geneesheer zijne verwon dering uit haar op deze plaats te ontmoeten en

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1