Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. et menschen geslacht. Een nieuwe Monarch kiest zich gewoonlijk een nieuwe hoofdstad. Daar dit bij de jongste troons-verwisseling verzuimd werd zijn de booze geesten toornig geworden en wil het volksgeloofdat de oude zoenoffers opgehouden hebben te werken tn geen vermogen meer bezitten om de booze geesten te bezweren. Tot straf is nu de stad door de pokken bezocht. Om de geesten tot kalmte te stemmen ver klaarden de astrologen het oiFeren van 700 menschenlevens voor noodzakelijk. Zij moeten uit alle standen en leeftijden bijeengebracht worden mannen vrouwen kinderen, priesters, pounhas en vreemdelingen. De executie bestaat hierin dat de slachtoffers onder de torens der stad levend begraven worden. Een aanval op het R. C. Kloosterom zich meester te maken van slachtoffers, is mislukt, maar zal herhaald worden. Te Mandalay heerscht dientengevolge een ontzettende paniekL De menschen vluchten bij honderden de stad uit. Uit Rome wordt getelegrapheerd dat het Va- ticaan den lOdeu dezer antwoord naar Weenen heeft gezonden op het besluit van het Pruisische Ministerie in dato 17 Maart; alsook dat er tegelijkertijd aan de Duitsche geestelijkheid in- structiën zijn gezonden waarin- haar wordt aan bevolen zich strikt te houden aan de gedragslijn, aangegeven in den brief van den Paus aan dr. Melchers. Hierbij zegt het telegram Daar echter de Duitsche Regeering eene volledige on derwerping der bisschoppen aan de Meiwetten eischtbestaan er op dat punt nog groote moeie- lijkheden. Men verwacht een nieuw besluit van het Pruisische Kabinet in antwoord op de cischen van het Yaticaan. Te Berlijn heeft zich een Comitté gevormd om uit vrijwillige bijdragen een fonds bijeen te brengen waarvan de renten zullen worden be steed ter ondersteuning van ongehuwde dochters van overleden Pruisische staatsambtenaren (on verschillig van welken rang). Krupp, te Essen heeft een contract ge sloten met een Zweedsche firma tot het leveren van 1.300,000 centenaars ijzererts in den loop van den aanstaanden zomer. Het besluit van den Bondsraad om, over eenkomstig Beieren's voorstelhet beruchte on derwerp van 4 dezer bij tweede lezing in behan deling te nemenis volgens een Berlijnsch correspondent der K. Z. een opmerkelijk ante cedentdaar er wel diktvijls bij de Commissièn, maarvoor zoover men weetnooit in eene zitting van den Bondsraad eene tweede lezing is gehouden. Met dat al heeft Bismarck op één punt zijn zin gekregen de bepaling die bij de eerste lezing was verworpen is bij die tweede lezing aangenomen. In het Pester Journal van 13 dezer leest men: Graaf Julius AndrassyFriedrich von Har- kanyigeneraal Horvath, baron Döry, luitenant kolonel der Honvéds Ministerialrath Kozma en een aantal andere sportsmen er» kenners van paarden hebben in de stallen der firma Deut- schlauder Kohner eene collectie van 125 stuks uitgezochte remonte-paarden van zeldzame schoon heid in oogenschouw genomen welke door de Kon. Nederlandsche commissiebestaande uit den Nederlandschen luit. kolonel Iloltius en andere officieren bij de bovengenoemde firma voor het Nederlandsche gouvernement gekocht werden. Yooral graaf Andrassy en generaal Horvath hebben den regelmatigen bouw dezer schoone Hongaarsche fokpaarden zeer geprezen. Heden zijn deze- paarden die de renommé der Hongaarsche paarden in he buitenland slechts kuunen verhoogenper spoor van hier naar hunne plaats van bestemming gezonden. aam—ma int ■mwirriMTrTwra—mm met dezelfde aarzeling deelde zij hem er de reden van mede. Hierop volgden eenige oogenblikken van stiltevoor beiden even onaangenaam ge durende welke Judith begon te weenen en de geneesheer zeer verontwaardigd was over de handelwijze van mevrouw St. Clare. „Ik zal niet zeggen wat ik denk, mejuffrouw Graystone", begon hij eindelijk, „want ik weet natuurlijk niet onder welke omstandigheden gij mevrouw St. Clare verlaten hebtmaar dat gij ontslagen zijt zonder voorat u daarvan kennis te geven is voor mij bewijs genoeg, dat gij op eene verregaande wijze zijt verongelijkt. En dat gij, die aan alle vrouwen in de wereld....Vergeef mij", voegde hij er bijhaar eene beweging ziende maken om hem het stilzwijgen op te leggen „de gedachte aan uw edel gedrag omtrent haar komt bij mij boven ofschoon gij mij verzocht te zwijgen. Ik kan niet anders dan geloovendat er een misverstand tusschen u beiden heeft plaats gehad." De binnenkomst van een kelner legde Judith het zwijgen op. Daar de knecht staan bleef om hare bevelen te ontvangen vermoedde mijnheer Bladen de reden zijner binnenkomst en vraagde aan Judith welke bevelen zij verlangde te geven. „Eene afzonderlijke kamer en een diner", antwoordde zij glimlachend en op fluisterenden toon. „In het geheel niet, zoo gij mij het genoegen doen wilt mijn gast te zullen zijn", zeide mijn heer Bladen ernstig. En voor zij den tijd had te antwoorden gelastte hij den kelner wijn en beschuit te brengen. „Ik zou wel een grooten lomperd moeten zijnzoo ik duldde dat gij De Italiaausche senator Pepoli heeft aan alle wei klieden-vereenigingen in Italië een brief ge zonden om het volgende geval te verhalen, dat hem als president der werklieden—vereeniging te Castel San Pietro dall' Emilia ter oore kwam Op den tweeden Paaschdag diende zekere Francesco Fabrieeen vrachtrijder, zich bij hem aan, om hem 700 lirendie hij opgespaard hadaan te bieden. Twee honderd moesten in de kas der Vereeniging gestort worden en 500 tegen 5 pet. uitgezetom een kapitaal te vormen waarvoor om de 2 jaar bij loting eene huwelijksgift van 50 liren aan eene dochter van een der leden kon worden uitgekeerd. Bij na vraag bleek het den heer Pepolidat de man altijd hard gewerkt en zuinig geleefd had, zoodat hij zich met zijne familie in onbekommerde om standigheden bevond. Het aangeboden geld echter had hij alleen op Zon- en feestdagen verdienddan greep hij zijne viool en speelde in de naburige dorpen en het geld dat hij op die wijze kreegheeft hij van der jeugd af aan lire per lire terzij gelegd, om eindelijk het ide aal zijns levens te kunnen bereiken en iets voor zijne medemenschen te kunnen doenzonder zijne familie daardoor schade te berokkenen. Ik heb cr mij geene rust voor gegund, zeide hijzelf, maar nu ik ten laatste mijn plan vervuld zie ben ik gelukkiger dan een keizer. De senator Pepoli begreep terechtdat dit opwekkelijk blijk van menschenlielde veeleer of ten minste even goed in alle couranten vermeld diende te worden als wanneer een of andere rijke bij testament eene aanzienlijke som aan de armen of aan nuttige inrichtingen nalaat. Het rijtuig van de Maatschappij Neri, die den spoorweg van Vallelunga aardegt, werd ver leden week bij Santa Caterina Villarmosa door een bende van zeven personen aangevallen die zeker geweten hebben dat zich in dit rijtuig de kassier der Maatschappij bevond een som van 160 000 lire met zich voerende. Intusschen mochten de roovers onverrichter zake terugkeeren, omdat het aanlokkelijk sommetje hardnekkig verdedigd werd ofschoon de kassier en de koet sier gewond werden en de brigadier van de ka- rabiniers die het rijtuig escorteerden, door twee kogels getroffen werd. Toen het voertuigbij de hinderlaag door de roovers gelegd genaderd was, werd het met een hevig geweervuur begroetwaardoor een paard onmiddelijk gedood werd. Gortschakoff's toestand is niet ergermaar toch gelooft men dat hij van deze ongesteldheid niet meer zal opkomen. De Keizer was gistereu weder een uur lang bij h,?m. Ook H. M. de Keizerin is de laatste dagen weer zeer zwak. Te Odessa is door den krijgsraad vonnis geveld tegen 19 staatkundige misdadigers. Twee hunner zijn vrijgesproken. De overigen zijn veroordeeld tot dwangarbeid van twee jaar af tot levenslange. De krijgsraad heeft echter be sloten den gouverneur-generaal* om verzachting van straf te verzoeken. De gevraagde verzach ting. is door dezen toegestaan maar wij weten nog niet hoe ver dit gaat. De Russische spoorwegkoning Peter Gubo- nin is dezer dagen door den Czar in bijzonder gehoor ontvangen. Deze man die thans als staatsraad er» millioe- nair een aanzienlijk persoon is was vroeger een arme boer een lijfeigene in een afgelegen gou vernement van Rusland. Hij had een vlug ver stand, een ijzeien wil en voelde de kracht in zich tot iets goeds te vormen. Maar wat hielp het hem dat hij zich langzamerhand een schat van kennis verwierf. Hij kon ^ich slechts tot een zekere grens omhoog werken daar werd hij wederhouden door de zware ketenen der lijf eigenschap. hier geheel alleen uw kerstmaal hield", zeide hij zich tot haar wendende toen zij weder alleen waren. „Er is niets dat mij groot ir genoegen doen zou dan u als gast aan mijn tafel te zien. Gij neemt het aan, niet waar Ik ben er zeker van dat mijne zuster zich in uw bezoek recht verblijden zal." Een vriend te vinden hetzij deze oud ware of jongwas in de gegeven omstandigheden de meest wenschelijke zaak voor de verlatene Judith Graystone en met dezelfde oprechtheid, waarmede de uitnoodiging gedaan werd nam zij ze aan. Recht verheugd stond mijnheer Bladen op om den vriend te zoeken dien hij was komen af halen en na hem aan mejuffrouw Graystone te hebben voorgesteld en zij een paar glazen wijn gebruikt hadden vertrok het drietal naar de woning van mijnheer Bladen. Wij zijn niet voornemens in bijzonderheden te treden aangaande het bezoek onzer heldin ten huize van den geneesheer. Zijne zuster eene weduv e die zijn huishouden tijdelijk be stuurde ontving haar met de hartelijkheid die zij verwacht had uit de woorden van den dokter, en de maaliijd was niet alleen heerlijk maar de toon die er heerschte vooral bracht allen in eene opgeruimde stemming. Ook Judith, in weerwil harer smart over het geen er met haar had plaats gehad het plotseling verlaten eener woningdie haar zoo dierbaar geworden was en welke zij als de hare beschouwde, zoolang hare kranke vriendin leefdewerd ook aangedaan door dien opgeruimden geestdie haar omringde en ook zij deelde in de algemeene Maar toen plotseling door het machtwoord van Keizer Alexander die ketenen verbroken werden duurde het niet lang of de lijfeigene Gubonin was een welgesteld koopman. Later werd hij spoorwegondernemer en eindelijk de. Russische spoorwegkoningbezitter van vele millioenen en staatsraad in werkelijken dienst. Bij het 25jarig jubilee van den Czar heeft Gubonin zijn Keizer een kostbare zilveren schaal aangeboden. De Vorst betuigde hem op deze audiëntie zijn hartelijken dank voor dat rijke geschenkmaar het meest voor de eenvoudige woorden, die de schaal ten opschrift droeg „Van Peter Gubonin een gewezen lijfeigene die onder uwe roemrijke regeering is bevrijd." Hoe gezind de regeering'der Unie ook is om tegenover de Indianen een rechtvaardige en be schermende politiek in acht te nemen herhaal delijk ziet zij haar pogingen afstuiten op de baatzucht der bevolking, wier medeplichtigen haar eigen ambtenaren zijn. Dit bleek o. a. weder onlangs uit het beklagdat 41 Indianen van de natie der Pottowatomies bij het comité voor Indische zaken uit de volksvertegenwoor diging hebben ingediend. Zij bieden aan door getuigen te bewijzen lo dat zij door vervalschte akten van overdracht beroofd zijn van de landenhun bij tractaat toegewezen 2o dat die landen verkocht zijn aan anderen die ze thans in bezit hebben 3o dat die landen onvervreemdbaar waren en hun toch ontnomen zijn 4o dat door middel van valsche ambtelijke brieven een bent van hooggeplaatste dieven zich van hun jaargeld heeft meester ge maakt en nog eenige punten meer van dien aard. En dan eindigen zij met te zeggen dat de commissaris voor Indische zaken tot wieri zij zich om redres hadden gewendhen niet had willen hooren en zelfs gedreigd had hen te arrestecrcn Aan de kust van Chili heeft de muitende bemanning van een Duitsch schip den kapitein over boord geworpen en het schip, na het ge plunderd te hebben aan de golven,prijs gegeven. Daarop zijn allen in een boot met den buit naar land geroeid maar zij vielen daar weldra in handen van het gerecht. Bij zijn afscheidsconcert te San Francisco heeft men den violist August Wilhelmy een gouden schild aangebodenwaarop een kostbare viool lagbenevens een lauwerkransmet de Duitsche kleuren versierdeen kanarievogel in een prachtige kooi, een gouden beker en een effect ter waarde van 2000 dollars. UITVOERINGEN WAALWIJK. Op de repetitie der Liedertafel zullen morgen de volgende stukken gezongen worden: 1. Op het Kerkhof. De Vliegh. 2. Stille. Quartet. 4. Frühlings Andacht. Tilburg 17 April 1880. In eene alhier deze week gehouden vergade ring van belanghebbenden bij de oprichting van eene school voor m. u. 1. o. voor meisjes, werd door de commissie, in eene vroegere vergadering benoemd vérslag uitgebracht van hare bemoei ingen. Daaruit bleek dat er zich sollicitanten voor de betrekking van hoofdonderwijzeres had den aangemeld en onder haar zich eene bevond, die aan alle veréischten voldoet en ook genegen is op de door de commissie gestelde voorwaarden de betrekking te aanvaarden dat de commissie echter nog niet is geslaagd om een geschikt locaal te bekomen en cr wijders nog fiuancieele bezwaren zijn die uit den weg moeten geruimd vroolijkheid. Maar het vergeten van smart is een zeer b.'dViegelijke zegen en de herinnering aan het gebeurde van den morgen keerde opeens met kracht terug, toen Judith na het diner met de gastvrouw opstond om naar de receptiekamer terug te kceren. Mevrouw Worlaby bemerkte de plotselinge verandering in Judith op en schreef die natuur lijk toe aan de afwezigheid van haren broeder wien zij- In t dan ook mededeeldetoen al de gasten vert rokken waren en hij haar vraagde wat zij wel van mejuffrouw Graystone dacht. Judith had beloofd den volgenden dag een langer bezoek te brengen en om kort te gaan mijnheer Bladen had liet, er op gezet haar dien tijd zoo aangenaam mogelijk te maken. De achting, die zij hem reeds bij de eerste ontmoe ting had ingeboezemd nam met den dag toe tot de gedachtedat zij voor hem eene goede vrouw zijn zoubij hem weldra de ernstige begeerte had doen ontstaan deze gedachte te verwezenlijken. Hij had zijn voornemen aan zijn zuster medegedeeld en ofschoon het haar voor kwam dat hijuit een financieel oogpunt be schouwd zijn blik wel een weinig hooger had kunnen slaan, (want het geheim van Judith's vermogen was haar onbekend) was zij te ver standig om het geluk van haren broeder in den weg te staan, dat. zooals liet scheen, mejuffrouw Graystone juist geschikt was te bevorderen. Ook zou het huwelijk van haren broeder niets veranderen aan de maatschappelijke positie van mevrouw Worlaby daar zijofschoon veeltijds bij haren broeder zijnde een eigen huis had en kinderendie voorspoedig opgroeiden. Dus was worden voor men tot de definitieve benoeming kan overgaan. Er is besloten, in de finoncieele bezwaren te gemoet te komen door gedurende drie jaren telken jare zich voor eene zekere som buiten het schoolgeld te verbinden om daarmede vooreerst de kosten voor de inrichting der school te bestrijden. Staande de vergadering werd door de aanwezige leden op eene lijst daarvoor ge- teekend. Waalwijk, 17 April 1880. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is het volgende adres, bij besluit van hare jongste vergadering vastgesteldaan de Hooge Regeering gezonden Aan Zijne Excellentie den heer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid te 's Gravenhagc. Aangezocht bij een adres van een 30 tal inge zetenen wonende in het westelijk gedeelte onzer gemeente bij de haven neemt de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Waalwijk, an dermaal de vrijheid de vraag tot uwe Excellentie J te richten om plaatsing van eene hulpbrievenbus en een dépot van briefkaartenpostzegels en postwissel formulieren in genoemd gedeelte der ge mee' te. Adressanten geven onder meer te kennen dat de afstand naar het postkantoor te Waal wijk heen en weer minstens 18 minuten isen dat het hulppostkantoor te Besoijen door ver plaatsing op bijna gelijken afstand verwijderd is. De Kamer heeft gemeend aan het verzoek der adressanten gevolg te moi ten gevenen uwe Excellentieonder verwijzing naar de motieven, aangevoerd in haar adres van 4 Juni 1878 houdende hetzelfde verzoek nogmaals er op te mogen wijzen dat in genoemd gedeelte dezer gemeente beduidende kooplieden wonenterwijl ook aldaar de haven waarin veel scheepvaart beweging aanwezig is dat de opheffing der vroeger aldaar geplaatst geweest zijnde hulpbrievenbus werkelijk groot ongerief heeft veroorzaakt aan de bewoners en aan de talrijke schippers die onze haven aan doen. De Kamer vermeent uwer Excellentie eerbiedig onder de aandacht te mogen brengen dat de kosten van de plaatsing eener bus niet groot I zullen zijn evenmin als het daarstf llen van een dépot van postzegels briefkaarten en postwissel formulieren en datterwijl de beambten van het Postkantoor toch menigmaal per dag het aangeduide gedeelte dezer gemeente passeeren de lichting der bus ook zonder buitengewone dienstverrichting kau geschieden. De Kamer verzoekt uwe Excellentie mitsdien beleefd, het bovenaangehaalde verzoek in gunstige overweging te nemen. Waalwijk, den 16 April, 1880. De Kamer van Koophandel en Fabriekente Waalwijk. Met 50 teggn IS-oKiu.nêR-is-dco?de Tweede Kamer het ontwerp tot instelling eener Rijks postspaarbank te Amsterdam aangenomen. Het gerechtshof te 's-Bosch heeft uit spraak gedaan in de zaak van Johannes Both wissel wachter, wonende te Breda, hem schuldig verklaard aan het opzettelijk gevaar doen ont staan voor een spoortrein waarvan verwonding het gevolg is geweesthem veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren en hem voor altijd de bevoegdheid ontzegd tot het bekleeden van eenige betrekking bij een spoor weg op Nederlandsch grondgebied. De Deensche stoomboot Nordenskiöld, die in den zomer van het vorige jaar vertrok om de Vega op te zoeken en bij het Japansche eiland Jesso stranddeis thans weer vlot ge maakt en zal de terugreis in westelijke richting ondernemen om de noordkust van Aziëvan de Behringstraat naar Spitsbergen denzelfden wegdien Prof. Nordenskiold in oostelijke rich ting heeft afgelegd. er noch van de eene noch van de andere zijde een hinderpaal in den wegdie de dokter weer houden kon zijn voornemen te volvoeren. De verlaten toestand in welke Judith verkeerde maakte haar buitengemeen gevoelig voor de har telijkheid die zij ondervond en de vriendschap die mijnheer Bladen haar bewezen had van hunne eerste ontmoeting af aan, had haar hart diep getroffen. Was het dan wel te verwonderen, toen zij uit al de handelingen van haren vriend kon lezen dat hij een engeren band dan die der vriendschap tusschen hen wenschte gelegd te ziendat zij hem niet ontweekmaar zelfs toonde dat hij haar geenszins onverschillig was, tot hij den moed had haar de belangrijke vraag voor te stellen. Toen het verwachte aanzoek had plaats gehad kon zij het bijna niet gelooven. Het was een te plotseling te groot geluk voor haar. Weg was nu al haar zwoegen voor haar dagelijksch brood geen angstige bezorgdheid meer van op nieuw de wijde wereld ingedreven te zullen worden zonder thuis en zonder vrienden. Eene lieve woning, eene eervolle plaats in de maat schappij een liefhebbend beschermer aan hare zijde dat alles was afhankelijk van het enkel woord dat zoo gemakkelijk uit te spreken was ,- bijna te gemakkelijk want bevende hield zij het nog terugbevreesd van te snel de gewichtigste schrede te doen, die een meisje doen kan. Zij sprak het eindelijk uiten mijnheer Bladen verheugde zich in het bezit van dat edele hart, dat hij steeds bewonderd had /an het oogenblik af dat hij kennis met haar gemaakt had. Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2