Duitscliland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. niet voornemens is zich met (le benoeming van een nieuw ministerie te overhaasten. Granville maakt ook bezwaren tegen de aan vaarding van het Premier-schapdaar hij in dé laatste jareu zeer hardhoorig, om niet te zeggen doof, is geworden. Alles te zamen genomen dus zou de Markies Von Ilartington het meest kans hebben om met de leiding der zaken te worden belast. Dit althans is zeker dat hij Donderdag bij de Koningin is ontboden en diéh dag ten 2 ure te Windsor is aangekomen. Hij heeft verklaard dat Gladstone de rechte man is om het "Kabinet te formeeren. Uit nadere beriehten omtrent den opstand der Pathans tusschen Quettah en Candabar blijktdat in den nacht van den 16den de Engelsche schans te Dubrai door een 1600 Pathans overrompeld werd. De bezetting bestond uit vijftig Pathans die op den loop gingen en uit majoor Waudby en zeven inlandsche soldaten van liet 19de regimentdie allen afgemaakt werdeü Het telegram voegt er bij dat 7000 Pathans oprukten in dc richting ven Candahar. Tegelij kertijd hebben de Hazara's de stad Ghuznee ingenomen waar Mahomed Jan de ziel van het verzet tegen de Engelschen tot dusver zijn zetel had. Het is dus overal weer vechten in Afghanis tan—niet slechts van de inlanders tegen de Britten maar ook van de stammen en hoofden tegen eikanker, De stoomboot Sarmatian heeft te Liverpool 22 personen aan wal gebracht behoord heb bende tot dc equipage van de stoomboot Fern- ville uit Sunderland. De Fernville kwam den 26n op de reis van Hartlepool naar Boston in aanvaring met groote ijsvelden waardoor hel schip aan den boeg zwaar lek liep. De geheele kolenvoorraad en een gedeelte van de lading ijzer werden over boord geworpenmaar het volloopen van het schip kon niet gestuit worden. Drie dagen na de aanvaring werd de bemanning, die zich in de booten gered haddoor een Fransch schip opgenomen. Het ijzereti schip Bay of Biscay uit Liver pool, den 30 October met eene kostbare lading rijst van Rangoon naar Londen vertrokken zal naar men met bijna volkomen zekerheid moet aannemen met haar 40 man sterke equipage reddeloos verloren zijn gegaan. Het schip had reede tegen het einde van Februari in Engeland moeten aankomen. Gedurende de vreeselijke orkaan van 20 Februariwaarin zoovele sche pen in den Atlantischen Oceaan te gronde gin gen zal het waarschijnlijk gestrand zijn. Schip en lading hadden te zamen eene waarde van 40.000 pd. st. Te Sandhills, bij Birkenhead, had onlangs een zonderling tweegevecht pla'ats. Bij het eerste schot stortte een der strijders nederde ander, meenende dat hij zijn tegenpartij had doodge schoten nam ijlings de vlucht en ging scheep naar Amerika. De gewaande doode stond echter spoedig weer op zijn beenen al was T niet bijzonder vast. Hij had, waarschijnlijk om zijn moed op te wekken voor het gevecht begon de fiesch wat kras aangesprokenen was alleen van „duizeligheid" gevallen. In sommige streken van Noord-Duitschland heerscht sinds eenigen tijd de kriewclziekte (de zenuwziekte met verlamming enz. die ontstaat door het gebruik van brood dat met moeder- koorn is verontreinigd). Yooral de mindere stand, die hoofdzakelijk zieh voedt met brood uit roggelooptuit den aard der zaak ge vaar. Get is overigens bekend, dat natte zomers en najaren bijzonder aanleiding geven tot ont wikkeling van het moederkoorn een ontaarding van den roggekorrel. Een waarzegster te Maagdenburg voorspelde onlangs aan een jong meisje dat zij nog slechts drie jaren te leven had of nog binnen dat tijds verloop in een krankzinnigengesticht zou ster- vee. Het meisje nam die voorspelling zeer ernstig op zij werd na dien tijd door allerlei akelige voorgevoelens gekweld en trachte eindelijk, door het innemen van zwavelzuur, een einde aan haar leven te maken. De ouders ontdekten gelukkig nog in tijds wat zij gedaan had zoodat door spoedige ge neeskundige hulp de nadeelige gevolgen van het vergift voorkomen konden worden. De waarzegster kan echter voorloopig niet voor hare gevaarlijke voorspelling ter verantwoor ding geroepen en gestraft wordenwant het meisje weigert hardnekkig haar naam te noemen. Het Oostenrijksche Gouvernement is op het pnntom een groot net van spoorwegen in het Noorden en Westen van het Rijk gelegen onder zijn beheer te nemen. Men den Rudolfs- spoorweg, die onder de onmiddellijke Staats controle geplaatst "is is men begonnen. Boven dien is een wetsontwerp ingediend strekkende tot den bouw van een spoorweglijn door Arlberg, waardoor Tyrol met het Zwitsersche spoorwegnet zou verbonden worden. Het wetsontwerp stipu leert dat deze lijn binnen zes jaar geheel ge reed moet zijn. Uit Pesth wordt gemeld, dat cr sprake is van eene wijziging der legerweten wel zoo, dat bij de marine de vierjarige actieve dienst deu driejarige zal vervangen. Daarentegen zal de diens* bij de reserve tot vijf jaren worden ver minderd. Het eenjarige vrijwilligersstclsel blijft. Voorts worden bepalingen ingevoerd om iu het groot gebrek aan officieren bij de landweer te voorzien. In de hut in het Passeierdalwaar An dreas Hofer gevangengenomon werd en die nog onveranderd in wezen iszal eerlang een een voudige marmeren gedenksteen worden aange bracht. Behalve het door den Keizer opgerichte standbeeld in de Franciskanerkerk te Innsbruck, was er tot dusverre in het geheele land geen enkel teeken dat aan den Tiroler vrijheidsheld herinnerde. De particuliere correspondent van de „N. Rott. Ct." gèeft de volgende beschrijving van het groote feest, dat te Weenen ten behoeve der noodlijdenden gegeven is. Het zal weldra een jaar geleden zijn dat de prachtige optocht ter eere van 's Keizers vijf en twintigjarig huwelijksfeest door de straten van Weenen trok en thans hebben wij dergelijk schouwspel te zien gekregen hoewel op kleiner schaal en van eenigszins anderen aard. Droeg het feest van verleden jaar een bij uitstek bur gerlijk karakterhet carrouseldat gisteren in de keizerlijke manege plaats gehad heeft, was een feest van den adel ten behoeve van de nood lijdenden in de verschillende d,eelen der monar chie. De pers had door "liet uitgeven van het feestblad „Vindobona" in het genre van „Paris Murcie" harer - zijds bijgedragen tot leniging van den nood. De adelijke familiëndie een weldadigheidsfeest wilden arrangeerendachten eerst een theatervoorstelling te gevenwaarin hare leden zeiven zouden optredenmaar het denkbeeld miste nieuwheiden men begreep dat men het publiek iets anders moest bieden als men veel geld wilde ontvangen. Men kwam toen op het denkbeeld om een carrousel te geven uit den tijd der Renaissancehetgeen met des te meer gejuich werd begroetdaar de man nelijke zoowel als de vrouwelijke leden van den adel bijkans zonder uitzondering hartstochtelijke sportsmen zijn. Daar sinds 1863 geen carrou sel meer had plaats gehad, was dit een welkome gelegenheid om den wensch van weldadig te zijn te verbinden met de begeerte om zich te ver- makeu en te schitteren. Nu aan dit laatste heeft het niet ontbroken en er was meuig stoute rijderesdie een costuum droeg ter waarde van 8 a 10.000 fl. De leiding van het carrousel was opgedragen aan graaf Török, een oud generaal der cavallerie, bekend om de bekwaamheid waarmede hij der gelijke feesten- weet te arrangeeren. Gedurende zes weken werd er vlijtig gerepeteerden de oude generaal behandelde de hooggeboren rijders en rijderessen op dezelfde wijze alsof hij een eseadron dragonders onder zijne bevelen had op het laatst had hij onder de dames zulk een discipline gebracht dat zij het lachen, praten en coquetteeren geheel nalieten gebreken waar tegen de krijgsman in energieke bewoordingen met bijvoeging van een aantal knoopenmet alle kracht te velde trok. Tallooze anecdoten zijn daaromtrent in omloop. Twee leden der keizerlijke familie Aartshertog Willem en Aarts hertog Eugeniusnamen aan dit ridderfeest ijverig deel. Niettegenstaande de enorme entreeprijzen die van 50 tot 100 fl. varieerdenwas de toe loop zeer grooten de begeerte voor zeer velen onweerstaanbaar om leden der keizerlijke familie en der fine fleur van den Oostenrijkschen adel in dé prachtigste costumes te zien rijden. Het feest werd gegeven in de keizerlijke wintermanègedie voor deze gelegenheid met groene festons en hertekoppen versierd was, en van welker wanden kostbare gobelins hingen. De Keizer en de Keizerin hadden niet verzuimd sommige repetition bij te wonen en wat de Kei zerin betreft, geloof ik niet ver van de waar heid te zijn met te vermoedendat zij gaarne had medegedaanals hare waardigheid van Keizerin zich niet daartegen verzet had. De eerste uitvoering, dié Zaterdag plaats had en nog door drie andere gevolgd zal worden, is uitstekend gelukt. De toeschouwer kreeg een duidelijk denkbeeld van de pracht en heerlijkheid der kleedij in den aanvang der 16e eeuw. De zeven electrische lampen die de manege ver lichtten stelden een ierier in de gelegenheid alles en. détail te bewonderen. Even voor 8 uur verschenen de Keizer en de Keizerin alle aarts hertogen en aartshertoginnen in de voor hen bestemde logeén dit was het teeken dat het feest kon beginnen. Onder de tonen van een ouden Nederlandschen Geuzenmarsehwaarin ook het motief van het Wilhelmus voorkwam deed dc schitterende stoet zijn intocht. Graaf Harnoncourtals aauvoerder der herauten in zwart en goudbrocaat gekleed opende op een prachtig ros gezeten den stoetachter hem kwa men vier lansknechten te voet en vervolgens 4 herauten op Arabische paardenwelke de wapens van Istrië, Silezië, Moravië en Oostenrijk droe gen. Daarop verscheenals aanvoerder der speerruiters graaf Colloreöo en die der jagers, de graaf van Meran. Zij werden gevolgd door 16 ruiters te paard. Achter dezen traden ver schillende jagersgroepen op eerst die der herten jacht vervolgens die der gemzenjacht. De aanvoerder dezer laatste groep graaf Wilezek droeg een uiterst prachtig costuum van rood achtig bruin fluweel en daarover een donker groenen met bont afgezetteu mantel. Een stoet van jagers, honden en pijpers sloot die groep. De volgende afdeeling werd geopend door de beide aartshertogenachter wie twaalf paren heeren en dames volgden. Dit tafereel maakte een oogverblindend effect door de pracht en den rijkdom daarbij tentoongespreid. Aartshertog Willem was in licht geel brocaat gekleed aartsherteg Eugenius in rood fluweel. Een over vloed van diamanten was op liunne hoofdbedekking en kleeding aangebracht. Achter hen kwam een schitterende stoet van rijders en rijderessen, allen leden van den hoogsten Oosfenr.-Hong. adel. Men zag daaronder vertegenwoordigd Je familie Turn und TaxisKhèvenhiiller, Traut- mansdorf Mensdorf Lariseh Mannafcld Fiirstenberg, Hunyadi, Kinsky, allen vertegen woordigers dier geslachten, wier voorouders sinds een tal van eeuwen de hoogste rangen in den Oostenrijkschen staat bekleedden. Een beschrij ving te geven van de pracht der damescostumes, van den rijkdom der kleuren en den overvloed der diamanten daartoe ben ik inderdaad niet in staatzoo iets moet men zien en laat. zich niet beschrijven. Achter die heerlijke cavalcade volgt een verguld rijtuigdoor 4 schimmels gel rokken. Bloemen en groen remplaceeren den bovenkantterwijl slingerplanten van de vergulde bogen hangen in dit prieel nu zitten in de prachtigste gewaden gehuld acht damesde prinses Lichtenstein en de gravinnen Mannsfeld, ColloredoPallavicini en nog eenige andere. Het is een uiterst liefelijk tafereel. Acht dienaren- te voet volgen dit poëtische voertuig. Hierop verscheen een jachtwagen door prins Turn und Taxis bestuurddoor vier edelen te paard gevolgd. Voorts kwam een voorstelling der berenjachtdoor den hertog van Wurtem- burg aangevoerden vervolgens weder een geheele stoet ruiters. De optocht werd gesloten door vier jachtwagens met 4 paarden bespannen, waarvan een door graaf Torök gereden werd. Deze wagens allen in renaissancestijl, rijk met goud voorzien en waarvan de paneelen met prachtige wapenen beschilderd zijnvertegen woordigen een groot kapitaal. Een dier rijtuigen, namelijk dat van prins Turn und Taxis, had meer dan 30.000 fl. gekosten daarin stond hij lang niet alleen. De geheele stoet, die/uit 226 personen 142 rijpaarden 20 koetspaarden en 6 rijtuigen bestond defileerde langs den Keizer en verdween wederom in tegenovergestelde richting. Daarop nam het carrousel na een korte pauze een aanvang. Dit werd door een valkenjacht quadrille geopendwelke door 12 heeren en 12 dames., waaraan ook de beide aartshertogen deelnamen gereden werd. Daarna volgde een heeren-quadrilledoor 24 ruiters ten uitvoer gebracht. Vervolgens betraden vier herauten de baan en achter hen kwamen 48 ruiters, die een wapendans ten beste gaven. De ruiters verdeelden zich in 4 partijen en lieten hunne paarden op alle mogelijke wijzen draven, in verschillenden pas loopen in één woord allerlei evolutiën doendie men bij het schoolrijden ziet. Daarop werden ritten met 2 en 4 spannen ten uitvoer gebracht. Aartshartog Willem opende de rij en achter hem kwamen nog 8 rijtuigen. Die rijtuigen moeten schrikbarend veel geld gekost hebben te oordeelen naar het goud en schilderwerk en de incrusteeringen en het snij werk daarop aangebracht. Deze ritten welke aan het Romeinsche circus rijden herinneren, werden met juistheid en gratie volvoerd. Na afloop daarvan kwam het laatste nummerhet steeple chase-rijden. Eerst alleen, vervolgens paarsgewijze en eindelijk met vier tegelijkspringen de ruiters over hekken en gefingeerde slooten. Daarop werd onder de tonen van den prins Eugeniusmarsch wederom de ge heele intocht herhaaldwaarmede het scboone feest een einde nam. Het is nu ook maar te hopen dat de opbrengst ruim zijn zal cn de noodlijdenden ér veel van zullen profiteerenhoewel ik niet nalaten kon in stilte bij mij de opmerking te makendat ingeval de deelnemers het geld voor dit carrou sel direct aan dc noodlijdenden gegeven hadden zij zeker een zeer veel grooter som zouden ge kregen hebben dan ooit door dit feest zal worden opgebrachtwant als ik de uitgaven ver over een half millioen schat, geloof ik niet misgetast te hebben. Te Rome had Maandag in de groote zaal van het Consistorie eene interessante plechtigheid plaats. De Paus de kardinalen de gezanten bij deu H. stoel, de Pauselijke adel enz. woon den eene zitting bij van de Academia Polyglotta. In niet minder dan 49 talen werden dichterlijke voordrachten gehouden in 't Hebreeuwsch en 't IJslandsehin het Cingaleesch enz. enz. alles afgéwisseld door het spelen van muziek mede uit alle oorden der wereld. Den Paus werd een album overhandigdmet den Italiaanschen tekst der g'ehouden voordrachten. Voor Paus Pius IX zal in de St. Pieters kerk te Rome een groot standbeeld worden opgericht. Óp verhingen van Paus Leo XIII wordt voor de vervaardiging daarvan een wedstrijd uitge schreven, waaraan alle Italiaansche beeldhouwers kunnen deelnemen. Prins Borghese en eenige andere personen van aristocratische famillie hebben eene nieuwe bank gestichtBanco di Roma geheeten aan het hoofd waarvan naast prins Borghese prins Candini staat. Giovanni Ferenzona correspondent van de Gazetta d'Itailia is tc Livorno door èen onbe kend persoon met een dolk vermoord. Hij wordt geacht de schrijver te zijn van een ge schrift getiteld Garibaldidc ondankbare. Daar reecls vroeger een aanval was gedaan op het leven van Ferenzonazoo heeft hij een tes ta r ent gemaaktwaarin hij zijne kinderen in 'skonings bescherming aanbeveelt. Door de Italiaansche regeering is met den gemeenteraad van Rome een overeenkomst ge sloten betreffende de uitbreiding der eeuwige stad. De Staat verbindt zich daarbij tot het verleenen van 50 millioen lire voor de werkennl. 2 millioen per jaar van 1882 tot 1901 en 1 mil lioen jaarlijks van 1901 tot 1911. Van haar kant is de stad verplicht binnen 15 jaren eenige staatsgebouwen te laten maken, als een Paleis van justitie een gebouw voor de accademie van wetenschappen en de museums een polykliniektwee kazerneseen militair hospitaal enz. In het klooster te Baidabij Palermo, is een geestelijke vermoord door den kok van het gestichtdie twintig jaar geleden daar als een arme schipbreukeling uit medelijden werd opge nomen. Dc moordenaur heeft de vlucht genomen, maar zal zeker weldra in handen van het gerecht vallen. Zondag avond woedde een orkaan te Marsh- fieldin den staat Missouriwaardoor het stadje grootendecls vernield werd. De puinhoopen vatten daarna vuur. Maandag waren reeds 40 lijken gevonden de beide volgende dagen nog 60, die onder de overblijfselen begraven lagen. Tweehonderd personen waren min of meer ge kwetst. Uit verschillende plaatsen zijn treinen met geneesmiddelenlevensbehoeften, doctoren en ziekenverpleegsters naar het tooneel der ver woesting gezonden. Volgens een telegram uit New-York is in Californie een kruitmolen in de lucht gespron gen waarbij twaalf blanken cn twaalf Chineezen het leven verloren. Het is thans vastgesteld dat in 1883 te New-York een internationale tentoonstelling zal worden gehouden. Tilburg, 24 April 1880. De Kamer van Ivoophaudel alhier heeft een adres gericht aan den Minister van Waterstaat enz., met 'verzoek om zijne goedkeuring niet te verleenen aan de regeling van den zomerdienst der spoorwegen van het Zuidernet^indien de de sneltrein Vlissingen Venlo (vm. 10 ure) alhier niet meer zal ophouden. Waalwijk, 24 April 1880. In ons nummer van 11 April jl. deelden wij een kort verslag mede van het verhandelde op eene vergadering van handelaren in en verbrui kers van leder-, gehouden bij gelegenheid der Franckforter mis. De inzender had daaraan verbonden een voorstel betreffende de schoen makerij. In het „Nieuwsblad voor Ned. leerlooierijen" van verleden Woensdag komt over hetzelfde onderwerp een ingezonden stuk voorwaaraan wij het volgende ontleenen Maakt u tot een bond (niet gild zooals de schrijver in „de Echo van het Zuiden" zegt) verbant alle eigenliefde, spant eendrachtig samen tot bereiking van uw doelhoudt leerzame ver gaderingen scherpt elkanders oordeel in de zoo nuttige handels aangelegenheden. Werkt samen tot het aankweeken van goede werklieden, opdat ge niet voor anderen zoudt behoeven achter te staan, vooral wat betreft de machinale schoen makerijen die uwe grootste concurrentie zijn, want de specialiteit uwer werkgasten heeft waarde en moet uw roem uitmaken. Maakt u tot een bond, Nederlandsche schoen makers zoowel de machinale als de anderen. Eendracht maakt macht Het voorstel tot het daarstellen eener ledermis in Noordbrabanthetwelk in de algemeene looiers-vergadering van 12 April 1.1. bijna een parig werd verworpen, moet gij eendrachtig uit het slijk halen. Gij zijt werklieden hoe kunt gij dan met de' looiers en handelaars uw groot doeluw vooruitgang bereiken Gij ligt bij hen aan banden ge moet de voortbrengselen der buitenlandsche fabrieken verwerken en ge maakt met hen geen kennis. Zij laten u voor soms slechte waar veel geld betalen en geven u geen rechten hoe maakt gij liet tegenover uwe clientèle Daarom nog eensmaakt u tot een bond en ge zult zegevieren Gij zult de producten, door u te gebruiken voor u op de markt zien liggen en .uw oordeel zal door die aanwezigheid in kennis gescherpt worden. Laat ons schoenmakers en leerverbruikers toch profiteeren van Necrland's vrijhandelstelsel, en den vreemdeling binnen onze grenzen lokken met goede en goedkoope producten. P. De heer Deswijzen-, hulponderwijzer aan de openbare school alhier, is benoemd tot hoofd onderwijzer te Stevensweert. Het grasgewas in de Klooster- en de Putsteeg alhieris voor dit jaar verpacht voor f44.80. Het vorig jaar bracht het f34.75 op. Door den Minister van binnenlandsche za ken was aan den hoofdingenieur van den rijks waterstaat in dit gewest opgedragen, het plan tot verbetering van den waterstaatstoestaiul in het noordoostelijk gedeelte dezer provincie met -Gedeputeerde Staten te bespreken. Van die opdracht heeft de hoofd-ingenieur zich dezer dagen gekweten. Naar men verneemt, doet het plan, door hem in groote trekken aan gegeven, een gunstigen loop dezer voor Noord- Brabant zoo gewichtige aangelegenheid verwach ten;wordt het plan uitgevoerd, dan zal liet noord-oostelijk gedeelte der provincie tegen o- verstroomingen, die nu jaarlijks dreigen, zijn ge-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2