Huideiiberiehten. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. aan ^jn departement. Onder de nieuwste be noemingen verdient de aandacht die van Graaf Comper tot Onder-Koning cn van Lord O'Hagan tot Lord-Kanselier van Ierland. Schoon een deel van 't nieuwe kabinet feitelijke reeds in functie is gaat Beaconsfield nog maar steeds voort met de Koningin geheele lijsten van rangsverhoogingen te laten teekenen. Onder anderen is tot baronet verheven Henry Allsopp, tot nu toe meer bekend door zijn ale dan door zijn persoon. .De brouwers enxlrank- verkoopers trouwens zijn niet de minst krachtige steun van het Kabinet Beaconsfield geweest. Zijn jongste zitting heeft het Britsch Lagerhuis uitsluitend gèwijd aan de gebruikelijke eedsafleggingen en ongeveer 300 leden hebben in die zitting de gevorderde belofte afgelegd. Herbert Gladstone heeft zich naar Leeds begeven waar hij gelijk men weetin plaats van zijne vaderdie bedankt heeftdoor de liberalen candidaat is gesteld. Zonderling is het althans volgens onze Begrippen dat de jonge Gladstene niet alleen op zijne reis naar Leeds maar zelfs tot op de tribune vergezeld wordt door zijne moeder. Gelijk men weet heeft Me vrouw Gladstone ook de geheele verkiezings campagne van haren man in Mid-Lothian me degemaakt. In het aquarium tc Londen geeft zekere Heer Fleuss bewijzen van de proefhoudendheid zijner uitvindingdie hem in staat stelt uren lang onder water te blijven zonder door buizen of op andere wijze gemeenschap met de frische lucht te hebben. Hij heeftnaar men zegt middel gevonden om de luchtdie hij uitademt, op chemische wijze weer voor de inademing ge schikt te maken en te doen dienen. De korvet Bacchante, met de beide oudste zoons van den Prins van Wallis aan boord, wordt binnen enkele dagen van hare rondreis om de wereld ter reede van Spithead terug verwacht. Prins George, tweede zoon van den Kroonprins, zal zich naar men verneemt, evenals zijn oom, de Hertog van Edimburgh geheel aan de zee mansloopbaan wijden. Het Middellandsche Zee eskader heeft instructie ontvangen om langs de Europeesche kusten van die zee een langdurigen kruistocht te maken. Het e3cader zal de voornaamste havens der Adriatische zee benevens die van de ItaliaanscheEransche en Spaansche kusten aandoen. De Deensche regeering heeft van de Brit- sche het verzoek ontvangen om langs de kusten van Groenland eenige nasporingen te laten doen naar het vermiste oefeningsschip Atalanta. Aldersgate is het tooneel geweest van een ontzettenden brand. Het vuur brak uit in de chemische fabriek van de firma Hodgkinson en verspreidde zich binnen eenige oogenblikken over eene groote ruimte. Verscheiden werklieden verloren het leven. Het redactie-bureau en de drukkerij van de ,/City-Press" werden zwaar beschadigd. Tegen den avond werden twee verkoolde lijken van onder het puin gehaald. Door vrij goed weder begunstigd is te Newmarketonder een kolossale aandrang van nieuwsgierigen de populaire hardrijderij om den 2000 guinjes-prijs gehouden. Aan den wedstrijd namen 21 paarden deel. Den volgenden dag werd gereden om den prijs van 1000 guinjes waarnaar 10 paarden hebben medegedongen. Volgens de jongste berichten van Afgha nistan heeft Abdur-Rahman zich bereid verklaard zich aan de Engelsche Regeering te onderwerpen. Hij ontkent ooit van de Russen hulp te hebben ontvangen en in 't algemeen, dat hij Russische sympathien koestert, al is het waar, dat hij langen tijd in Rusland gewoond heeft. Abdur- Rahman heeft verder aan de Engelsche autori teiten doen weten dat de bevolking van Tur kestan en Afghanistan op zijne hand is, en dat zij,-geraadpleegdhem zeker tot Vorst zou kiezen. Naar verder vernomen wordt, zou de Britsche regeering niet ongeneigd zijn Abdur- Rahraan's candidatuur voor den Afghaanschen troon te steunen, en zou reeds door haar een gezantschap naar Kundur zijn gezonden, om de onderhandelingen met hem aan te knoopen. De berichten omtrent de verliezendoor de Afghan en in de laatste gevechten geleden, blij ken grootelijks overdreven te zijn. De Pruisische minister van Justitie werd dezer dagen verrast door een groot pakaan hem geadresseerd dat niet meer of minder dan een geheele kamerdeur bevatte. De eigenaar van de deur, een Duitsche boer, heeft een aanklacht wegens beschadiging aan zijn eigendom ingediend en het corpus delicti per spoor aan den minis ter gezonden. Een Berlijnsch architect, die het niet te breed had, maar in zeer fatsoenlijke kringen verkeerde maakte er in den laatsten tijd zijn werk van bij zijne kennissen kostbare boeken te leenen, om ze niet terug^ te gevenmaar ze te verkoopen. Op die manier had hij reeds ver scheidene zijner vrienden beroofd van de sieraden hunner bibliotheken totdat eindelijk zijn han delwijs ontdekt werd en het gerecht aan zijn hartstocht voor kostbare boeken paal en perk steldé. Men bericht uit Weenen Dc graaf van Chambord heeft sedert eenige dagen Goritz verlatende personen van zijn gevolg verklaren volkomen onjuist de tijding dat de Graaf van Parijs te Goritz een bezoek zou brengen. Intusschen bestaat tusschen de beide neven de beste verstandhouding. Eerst tegen het einde van Mei zal de Graaf van Chambord zijn kasteel te Erohsdorf weder betrekken. Op den weg van Vegles-Varalya naar Detva is een vermiukt lijk gevondenzonder dat de politie eenige aanwijzing omtrent den moordenaar kon krijgen, tot zij dezer dagen een brief kreeg van den moordentar zelf. Die brief luidt woordelijk «Weledel geboren Heer rechter Ik meld u dat wij ik en een koetsier in de vorige week tusschen Vegles-Varalya en Detva een jood om Jt leven brachten en hem 1354 fl., zijn klee- ren en gebedsbenoodigdheden afnamen. Deze daad hebben wij gepleegd omdat ik 't aan een jood te wijten hebdat ik acht jaren in de gevangenis heb doorgebracht, waarom ik den joden een eeuwigen haat heb gezworen. Twee wissels heb ik behalve het geld bij hem gevondenals ik eenmaal weet wie de jood is, zal ik ze zijn erfgenamen per post toezenden. Ik heb-eerst niet geweten dat het een Jood was maar hij verrichtte even zijn avondgebed op het rijtuigwaarop ik hem een revolverschot door den kop schoot. Daarna droegen wij hem in het bosch en lieten hem wat afkoelen. Ik weet, dat de welgeboren heer rechter ons wegens een Jood geen kwaad zal doen want een betere daad als de onze kan jegens God niet verricht worden. Uw onderdanigste dienaareen achtjarig uitgediende arrestant. Verschillende omstandigheden wijzen inderdaad aan dat de moordenaars minstens met hun beiden moeten geweest zijn en dat een hunner waarschijnlijk een soldaat met verlof was. Het lijk is bevonden te zijn dat van Samuel Grün- baumveehandelaar uit Sillein. Koning Humbert heeft geweigerd het ontslag zijner Ministers aan te nemen en de Kamer ontbonden. De kiezers zijn tegen 16 en 23 Mei bijeengeroepen en de nieuwe Kamer zal den 26sten Mei worden geopend. Tusschen de boeren van Erancavilla en de bewoners van Orio hebben reeds meermalen bloedige gevechten plaats gehad. Den 2 dezer werd de strijd echter zoo hevig dat de overheid militaire hulp uit Brindisi moest inroepen. Er kwam een afdeeling karbiniers te Erancavilla om de orde te herstellen en een paar der bel hamels werden gevangen genomen. Maar nu werd de woede der boeren nog veel erger en het kwam tot nieuwe gevechten waarin een boer gedood en verscheidene gewond werden. De mannen van Erancavilla bestormden de ge vangenis drongen in het raadhuis door en haal den er honderden geweren uit. De karbiniersdie niet tegen de overmacht bestand waren, moesten zich in de kazernë bar ricadeeren totdat eindelijk nieuwe troepen uit Brindisi aanrukten en mot groote moeite een einde maakten aan de wanordelijkheden. De op standelingen zijn nog niet allen ontwapendeen aantal trok onder allerlei bedreigingen naar het gebergtemaar men verwacht dat zij zich wel spoedig zullen onderwerpen. Men bericht dat de Porte aan de Mogendheden antwoord heeft gezonden op haar collective nota betrekkelijk de uitvoering van de conventie met Montenegro en dat het antwoord niet bevredigend iszoodat de ambassadeurs zullen vergaderen om te beraadslagen over de thans te nemen maatregelen. Inmiddels vreest men in Albanië eene bewe ging te zien veld winnen ten behoeve van 's lands autonomie en om het tot een vorstendom te doen verheffen. Hadji-Osman-pacha kampeert er met zijn leger. Een groot aantal deserteurs sluiten zich bij de Albaansche ligue aan. Hami-bey, die aan het hoofd staat van 8000 man tracht Koetchi te vermeesteren. Hij heeft Toesi met 5000 man bezet en is van planPodgoritza aan te vallen. Toesi is door de geregelde troepen ontruimd. De Albanen hebben Moerat-Hadji-Monya, groot dignitaris van Podgoritzagedood omdat hij de Montenegrijnen heeft begeleid die Toesi moesten bezetten. Een Mirditsche prins wordt met 6000 man in Albanië verwacht. Verscheiden munitie depots zijn in handen van de Albanen gevallen. Tengevolge van het bekende besluit van gen. Loris MelikofF zijn thans Diet minder dan 6000 personen deels geheel begenadigd, deels uit hun arrest ontslagen, waarbij ze echter onder toezicht der politie blijven. Deze zachtmoedigheid kan niet anders dan gunstige gevolgen opleveren. In den laatsten tijd hoort men dan ook van de Nihilisten zoo goed als niets meer. Het tijdelijke militaire gerechtshof var. Odessa begeeft zich deze week naar Rostow aan den Don Taganrog en Kertsch teneinde daar verscheidene politieke processen te behandelen. Onder anderen zal tot 14 Mei te Rostow een monsterproces dienen waarin een siraatoproer, dat in April 1879 plaats had en waarbij een politiebureau en twintig huizen vernield werden, behandeld zal worden. Er zijn 29 beschuldig den en 189 getuigen waaronder bijna de ge heele politie van Rostow. Ondanks alle officieele en oflicieuse dementis blijft de correspondent van de Daily News staande houden dat de hoofdschuldige aan de ontplof fing in het winterpaleis t? St. Petersburg gear resteerd is in den persoon van wien indertijd gemeld werd, dat hijals hand werkman vermomd, eenige maanden met andere schrijnwerkers in het sousterraiu van het paleis woonde. Ook verzekert deze correspondent dat de ingenieur Sashkawiens eigenlijke naam Jukofsky is, die in het vorig jaar een onderaardschen gang maakte waardoor de Nihilisten ruim een millioen roebels uit de bank te Oherson stalen in hechte nis genomen en naar Odessa getransporteerd is. Bij Hopskinville in den NoordAmerikaanschen staat Kentucky, heeft men een tweede mam- monthhol ontdekt. Zooals men weet ligt het beroemde Mammouth- holtot nu toe het eenige dat bekend wasin het Zuiden van Kentucky. Het is een ontzage- lijk onderaardsch gewelf, dat over een uitge strektheid van 22 kilometer tot aan de Rocky Mountains loopt. Het nieuw ontdekte Mamx.outh-hol bevat een bosch van versteende voorwereldlijke gewassen waarvan velen 40 voet hoog zijneen aantal doorschijnende stalagmiten en stalactiten en been deren van dieren uit de voorwereld. Waalwijk, 5 Mei 1880 Naar wij vernemenis de hoofdingenieur J. Dirks door den Koning van Zweden benoemd tot ridder van de hrde van Wasa. De schuttersvereniging //St. Joris" te Nieuwkuik vierde dezer dagen haar 310-jarig bestaan als zijnde in 1570 opgericht. Te Besoijen heeft een kind van twee jaar een slag gehad van een paard en wel vlak onder het oogzoodat men vreest voor het behoud van dat oog. Men denkt dat de oogader ge raakt is. Door het opzwellen van het gelaat kan er nog geen zekerheid gegeven worden. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders van 's-Bosch om de esplanade voors hands alleen aan de Noord-Westzijde te slechten, mocht de goedkeuring van den Raad niet wegdragen. De meerderheid was van meening dat het om meer dan eene reden wenschelijk was de slechting der esplanade in haar geheel aan te besteden met 9 tegen 4 stemmen werd in dien zin besloten. Door verschillende Raads leden werd op spoedig handelen aangedrongen. De vrouwdie onlangs in de gemeente Nieuwer-Amstel zoo vreeselijk met een bajonet verwond werd door een harer vroegere kostgan gers en aanvankelijk herstelde is thans over leden. Haar kindjedat eenige uren na den moord aanslag geboren werdis "hersteld van de ver wonding en welvarend. Het lijk der ongelukkig moeder is voor het gerechtelijk geneeskundig onderzoek geschouwd. Zaterdag jl. is te Sneek een kind van anderhalf jaar verbrand. Het was door de moeder in een tafelstoel gezet, waarin vuur was, en daarna zonder toezicht gelaten. Thuis ko mende vond de vrouw het kind in deernis- waardigen toestanden na eenige uren van smartelijk lijden is het overleden. De Engelschen zijn toch kooplieden in hun hart. Dat leerden de winkeliers te Bre merhaven onlangs tot hunne schade. Aldaar liepen twee Engelsche zeeschepen bin nen die een lange reis hadden gehad. Dade lijk enterde men van alle kanten de schepen denkende dat de manschap na zulk een lange reis van alles zou noodig hebben. Maar ja wel? Allen waren met splinternieuwe kleeren enz., uitgedost. De kooplieden begrepen er niets vrn. De zaak is deze Groote Engelsche firma's laten in het kanaal stoombooten kruisen die als drijvende winkels van alles voorzien zijn. Ontmoeten ze nu een binnenkomend schipdan gaat er iemand van de boot aan boorden verzoekt den kapitein zijne waren aan de matroozen te mogen voor leggen. Wordt het verzoek toegestaandan verandert weldra het scheepsdek in een wel gesorteerden winkel. Is de handel afgeloopen, den geeft de kapiteintegen aftrek van 10 a 15 percent voor zich den kooplieden een check voor de geheele somen de winkelstoomboot gaat verder om bij anderen haar geluk te be proeven. Men zeidedat de boot aan boord van de bedoelde twee schepen all .en waren han verkocht ten bedrage van 7 a 8,000 mark. De verliezen van boomen en heesters in Frankrijk zijn enorm. Zoowel van Regeerings- wege als door de Société centrale d'horticulture worden gegevens verzameld, ten einde het geheel te kunnen overzien. In afwachting daarvan zegt de heer Th. Buchetet in de Chronique van den Cultivatcur de la Region Lyonnaise, maakt de stad haar balans oprooit haar doode boomen en maakt takkebossen van de bevroren heesters. Buiten en behalve hetgeen er verloren ging in den Plantentuin, den tuin der Tuilleriecn van het Luxembourgclie niet direct aan de stad behooren, is de schade nog verbazend groot. De Panlownia's zullen dit jaar in de lente haar fraaie bloemtrossen niet doen ontluikende bloemen der Magnolia's zullen de squares niet parfumeeren en de Ailanthussen niet met hun lange takken de wandelwegen beschaduwen. De Platanen en de Esschen zijn verminkt de Rho dodendron's moeton in grooten getale verwijderd worden de Eueca's zijn slap en de Klimop laat van de muren los. Onze Evonymussen en Tamarix moeten meerendeels bij den grond af gehakt worden onze Aucuba's Ligustrum's Wegedoorns (Rhammus Alaternus), onze Laurie ren ondergaan hetzelfde lotof moeten geheel gerooid worden. In de Champs Elysées telt men meer dan 10,000 bevroren boomen en heesters waarvan het derde gedeelte geheel dood is in het Tro- cadéro-park 11,740. Om de verliezen in het Bosch van Boulogne aan te vullenrekent men noodig te hebben 50,000 heesters met blijvend blad30,000 met afvallend blad en 20,000 Conifeeren. Men berekent de schade in de kweekerijen en parken van Parijs op ruim een millioen francs. Hierbij moet in aanmerking genomen werden, dat deze cijfers slechts betrekking hebben op den prijs der plantenterwijl het arbeidsloon voor rooiengrondbereidingplantingenz. zeker ook geen batagaal zal bedragen. Baardwijk 5 Mei. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad is benoemd tot Gemeenteontvanger de heer W. van Woensel. Deze verkiezing verdient bijzondere vermelding. Ziehier hoe zij zich heeft toegedragen. Bij de eerste stemming kreeg geen der sol licitanten de lieeren H. Dpkkers, C. van Helvoirt en W. van Woensel de volstrekte meerderheid een bekwam drie en de twee anderen elk twee stemmen alle drie kwamen dus in herstem ming. Drie der Raadsleden mochten daaraan geen deel nemer., als zijnde twee de vader, en een de oom van een der sollicitanten. Yan de vier overigen brachten twee hunne stem uit op den heer W. van Woensel, een op den heer II. Dekkers en een op den heer C. van Helvoirt, zoodat de heer Van Woensel gekozen werd met twee stemmen. Di'unen5 Mei. LI. Zondag gaf de hand boogschutterij Zomerlust bij den Heer H. Brok alhier een concours waaraan 10 gezelschappen deelnamen. De 1 e med. verkreeg //Ons Genoegen" van Herpi met 114 punten en de 2e //Eendracht maakt macht" van Baardwijk met 108 punten in 8 schoten. Het Eereteeken werd behaald door den jongen heer J. van der Heijden van //Willem Teil" in Vlijmen met 25 punten in 6 schoten. l)it is bijzonder opmerkelijkdaar hij pas 17 jaar oud is en voor het eerst aan een dergelijk concours deelnam. De winderige dag eindigde in een schoonen avond en het feest ook door de harmonie opgeluisterdliep, dank aan goede regelingin gewenschte orde af. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Tilburg, 3 Mei 1880. Dat publieke zaken publiek besproken worden verdient toejuiching. Een eerste vereischte is echterdat bij die besprekingblijken gegeven worden dat men met de zaak in kwestie voldoende bekend zijom het publiek naar waarheid in te lichten. De schrijver van het stukje, ge- teekend P. in het vorig nummer van //De Echo van het Zuiden", verliest dien goeden regel ge heel uit het oog. Hij heft een jammerkreet aan omdat de Raad dezer gemeente in zijne jongste vergadering f 22.500.voteerde voor het aan leggen eener nieuwe straatuitgaande van de Komediestraat tot het Lange Pad waarvan het doel is om die straat later door te trekken naar de Nieuwlandstraat. Van dit werk is het nut voor P. en volgens h e m ook voor het alge meen zeer twijfelachtig. Het uitgebreid en zaakkundig rapportdat door Burgemeester en Wethouders over deze aangelegenheid werd uit gebracht schijnt den Raad (integenstelling met P.) volkomen van dat nut overtuigd te hebben, anders ware geen algemeene instemming te wach ten geweest. Over dat nut kan men echter van gevoelen verschillen vooral indien men zooals P. blijkt te zijn, van het es8entieele der zaak niets af weet. Tot zijne geruststelling omtrent de finantieele zijde dier zaak ben ik in staat mede te deelen dat. de nieuwe straat, aankoop van grond, trans portkosten aanleg en renteverlies alles mede gerekend aan de gemeente hoogstens f 6000. kan kosten wijl de bouwtereinen die van den gekochten grond laugs de geprojecteerde straat overblijven minstens f 18.000.zullen op brengen. Als P. zich wil overtuigen van de gronden, die de Raad tot het nemen van dit besluit ge leid hebben dan zou hij wel doen in de vol gende vergadering aandachtig te gaan toeluisteren naar de notulen der vorige vergadering, waarin het verslag te dezer zake ongetwijfeld nauwkeu rig zal geresumeerd worden dan zal hij, indien hij weer over de zaak spreekttevens het verwijt kunnen ontgaan /,de klok te hebben hooren luiden zonder te weten waar de klepel hangt." Een vriend der waarheid. AMSTERDAM. Het artikel is in vaste stemming met goede vraag naar buffel- en runder-. In de eerste helft dezer maand worden belangrijke partijen aan de markt verwacht. Uit de hand afgedaan 1733 Samarang runder- en 1500 buffel- ex Celebes". Inlandscne gezouten huiden en vellen met meer vraag. ANTWERPEN. In weerwil van de goede houding der Engelsche markten en van eenige jinkoopen hier voor die bestemming gedaanwaren de zaken de afgeloopen maand hier voortdurend slaper was eenter iets meer vraag en de prijzen hebben zich over het algemeen staande gehouden. e vorige week was

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2