Nummer 37. Zondag 9 Mei 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Grootmoedigheid en Zegepraal, FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland, Uitgever: ANTOON TIELSN te Waalwijk. De Echo van 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Brussel, 7 Mei. In de Kamer had eene zeer stormachtige discussie plaats over het wetsontwerp tot "verlenging van de vreemdelin genwet. De minister Bara verklaarde dat te genover [de Fransche jezuïten de gedragslijn der regeering volkomen dezelïde zal zijn, als te genover de Duitsche Kloosterlingen is gevolgd. Indien de uit haar land gebannen congregaties zich in Belgie zouden komen reconstitueeren dan zou de regeering op haar de wet toepassen. Het aantal wevers te lloubaix die het werk gestaakt hebben neemt toe. Het bedraagt reeds 3000. De opening van den Salon heeftgelijk ieder jaareen zwerm van zakkenrollers naar Parijs gebracht. Ir. het gedrang dat er ontstond, om het tentoonstellingsgebouw binnen te komen hebben zij goed zaken gemaaktmaar eenigen hunner zitten thans achter slot en grendel. Bij dc wedrennen te Nerac zijn de tribunes, waarop zich 3000 mensclien bevonden, plotseling ingestort. Buim 50 personen werden meer of minder ernstig gekwetst. Clovis Marteldie onlangs in een spoor wegwagon tusschen Bngnac en Miramas een reiziger vermoorddeheeft zich in zijn cel op gehangen door middel van het verband van zijn wonden. De instructie wordt niettemin voortgezet, want men gelooft dat Martel tot een bende behoorde, welke de omstreken van Sentcmes onveilig ge maakt heeft. Het Journal de Saöne et Loire vermeldt dat dezer dagen op het kasteel Plessynabij Montecam les Mines een belangrijke vondst is gedaan. Bij het graven van de funderingen voor een brugwelke de eigenaarde heer Barben- tanedicht bij het kasteel liet maken vonden de werklieden een looden kist, geheel met gouden s+aven gevuld. Dë waarde wordt volgens som migen op 48 millioen tr. begroot. Anderen XXX. Judith wilde haar t chtgenoot verhinderen voort te gaan. „Nu niet. O, laat haar in hare onwetendheid sterven", fluisterde zij hem smee- jkend toe. Maar de naderende dood heeft het wondervol wermogen van de verschillende zintuigen buiten gemeen te versterken en de lijderes bemerkte liet leeken en hoorde de smeekende woorden. „Neen mijn vriendin", zeide zij op smeeken den toon „spoedig zal ik boven alle smart en beproeving verheven zijn en niets zal mij meer kunnen kwellen. Laat uw goede echtgenoot vrij uitspreken. Ik ben er van overtuigd dat Jiij een stervende niet opzettelijk kwellen zal." „Gij beoordeelt mij terecht, mevrouw", sprak de geneesheer op zachten toon „en zoo- ik het piet wist dat de schatten dezer wereld voor een stervende al hare waarde verloren hebben, zou ik het teedere punt van een testament zelfs niet hebben willen aannemen." „Mijn testament zeide de lijderes zacht. „Ik heb er geen gemaakten daarom geraakt Totty in het geheele bezit van mijn vermogen. Gaarne zou ik Judith er een aandeel in gegeven hebben doch nu is het te laat. Hoe dank baar ben ik dat zij in u een beschermer en door u een thuis gevonden heeft." Bij het hooren van het woord „testament" was mëjulfrouw Ren wiek nadergetreden en luis terde met eenc woeste aandacht naar hetgeen gesproken werd. Mijnheer Bladen had haar zien naderen en hield zijn oog onafgewetfd op haar beweren dat dit kasteel in der tijd aan zekeren Duglaseen valschen munter, heeft toebehoord, die tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld geworden na zijn veroordeéling zou Dnglas te kennen gegeven dat in den omtrek van het kasteel aanzienlijke sommen begraven lagen waarvan hij-alleen dc plaats kon aanwijzen. Mogt dit laatste waar zijn dan bestaat er veel kans dat ook de gevonden staven valsch zijn. De nieuwe Onderkoning van Indiëde Mar kies van Ripon zal zoo spoedig mogelijk naar zijn nieuwen post vertrekken. In den gehouden ministerraad moet voornamelijk zijn onderhandeld over de instructies welke aan hem zullen wor den medegegeven. Volgens de jongste berichten uit Afghanistan was het gros der afdeeling van Generaal Ross te Kabul aangekomen en had. Generaal Stewart thans het opperbevel over de gezamelijke strijdkrachten in Afghanistan aan vaard. Zeer waarschijnlijk werd het geacht dat de Regeering AbdurRahman's aanspraken op den troon der Emirs zou ondersteunen omdat men gelooft dat hij nog het best de orde in het land zal weten te handhaven. Uit Weenen wordt aan l'Indép. Beige geseinddat blijkens het resultaat van de tusschen de heeren Gladstone Granville en den Oostenrijkschen gezant Knrolyi gehouden confe renties het nieuwe Engelsche Kabinet veel prijs stelt op de handhaving van de goede betrek kingen met Oostenrijk en dat het niets onder nemen zal tegen het tractaat. van Berlijn. Maandag zijn de beide zoons van den Prins van Wales behouden teruggekomen van hun reis om de wereld aan boord van de Bacchante door hen ondernomen. Aan Daily News wordt uit Constantinopel geschreven dat sedert de verkiezingen in En geland de Oostersche ipiaestie een geheel ander aanzien heeft verkregen. De toestand der be volking was wanhopig maar thans begint men plotseling weer "hoop te koesteren. Dit geldt natuurlijk in de eerste plaats van de Christenbevolking maar toch ook van de Mo- gevestigdom den invloed te ziendie zijne woorden op haar zouden maken. „Neen dat is de bedoeling niet, mevrouw", zeide hij „ofschoon uwe goedheid voor mijne vrouw door de omstandigheden geheel onnoodig is geworden. Twee jaren geleden naamt gij haar tot u schonkt haar eene plaats in uw hart toen zij arm en zonder vrienden geheel verlaten in de wereld rondzwierf en zij leerde u beminnen, zoowel uit dankbaarheid als tengevolge van uw edel en beminnelijk karakter. Toen viel haar een onverwacht geluk ten deelzij werd erfge name van een zeer aanzienlijk vermogen maar liever dan de betrekking bij u waaraan zij zich door zulke teedere banden verbonden gevoelde te verlaten verzaakte zij het gebruik er van tot gij hare diensten niet langer zoirclt. noodig hebben." Mijnheer Bladen zweeg cn Judith gaf hem een teekeii om zijne mededeeling hierbij te laten berusten. Hij aarzelde maar het opflikkerend licht in de oogen der stervende vrouw deed hem besluiten aan haar wensch gehoor te geven. y/O Judith lieve Judith kus mij S Ver geving Hoe kon ik u, een oogenblik slechts, verdenken?" zeide de stervende. "Dat is mij eene zaligheid", voegde zij er bij, terwijl Judith hare teedere liefkozingen verdubbelde. „Ik vreesde dat ik sterven zou zonder dut eene enkele vriendenhand mijne zwakke hand drukken en mijn sterfbed zncht schudden zou. O, hemclsche Vader"geloofd zij Uw heilige Naam voor den vrededien deze heilige dag in mijne ziel uit stort De tranen welden op in de oogen der lijderes en vloeiden langs hare vermagerde wangen. Vreemd mocht bet schijnen dat mejuffrouw Renwick zich nu van verre hield zonder een enkel woord van troost en verlichting aan hare stervende bloedverwaute toe te spreken. Onbe- komédanen voor zoover altijd ze niet behoorer. tot de koogere standen. Zeer benieuwd is men er naar om te zien of deze nieuwe Engelsche Regeering ook steeds, evenals de vorige her vormingen enz. zal verlangen zonder ooit een krachtig woord ten gunste daarvan te doen hooren en blijkbaar verwacht men dat het nieuwe Kabinet zich wel een weinig krachtiger zal doen gelden. Men weet te Constantinopel zeer goed dat het altijd het Kabinet Beacons- field was dat een samengaan der Mogendheden, met het doel om op dc Porte pressie uit te oefenenwist te verhinderen. En daarom is het van het grootse gewicht te weten of het inderdaad Granville geweest is die het initia tief heeft genomen in zake de jongste gemeen schappelijke nota der Mogendheden wat betreft Montenegro. De officiële bevestiging, dat tusschen de Azoren en liet Kanaal geen spoor van de Ata lanta is gevonden heeft hier groote onsteltenis veroorzaakt onder de betrekkingen van de op dien bodem gevaren hebbende manschap. Tot dusver vleide men zich nog met de flauwe hoopdat het schipalthans de bemanning nog wel terecht zou komen maar thans geloofl niemand meer aan de redding. Vele betrekkin gen van de 220 man die aan boord van het oefeningschip waren hebben reeds de rouw aangenomen maar de Admiraliteit heeft nog niet kunnen besluiten om de Atalanta van de Navy-list af te voeren. liet strekt in Engeland de aandacht, dat in de laatste jaren van het daar uit Amerika ingevoerde vee voortdurend meer onderweg ver ongelukt. In 1879 kwamen uit Canada en de vereenig- de Staten 692 ladingen vee in Engelsche havens aan, bestaande uit 101,302 stuks rundvee, 193,263 schapen en IS,843 varkens; daarvan werden 3294 runderen, 7538 schapen en 3192 varkens gedurende de reis overboord geworpen; 242 runderen 612 schapen en 395 varkens waren bij hun aankomst gestorven terwijl 97 runderen, 228 schapen en 130 varkens zoozeer door de reis geleden hadden dat zij terstond geslacht moesten worden. Men verwachtdat zoowel uit een economisch uiegelijk stond zij aan den voet der stervenssponde, bijna onverschillig rondom zich ziendewant duidelijk was liet dat hare gedachten zich -bij iets geheel anders bepaalden. Zij wa9 verbaasd en zelfs teleurgesteld door hetgeen zij van mijn heer Bladen gehoord had omdat hare beschul diging van Judith bij hare tante zoo eensklaps en g.heel ontzenuwd was, want voorzeker kon het hier niet anders zijn dan een belanglooze dienstijverdie haar zoo moedig eene afhanke lijke betrekkinguit liefde tot eene betrekkelijk vreemdehad doen verkiezen en den hoon en het leed doen verdragen die zij zelve de ver meende arme gezelschapsjuffrouw had aangedaan. Ook wist zij het niet in hoe verre haar laag hartig gedrag reeds aan de lijderes was bekend gemaaktgedurende dat vertrouwelijk zacht gefluisterhetwelk ecnige minuten tusschen de stervende en die trouwe vriendin had plaats ge had. Zoo stond zij daar van verre beschaamd, en naar al het voorkomen als eene ongeroepen getuige van de ondubbelzinnigste bewijzen van liefde en deelneming betoond aan de stervende, eene taak waartoe zij eigenlijk zich geroepen had moeten gevoelen. Het was daarom niet ten onrechtedat de kranke zoozeer naar eene oprechte en belange- looze vriendin verlangd had. Alles was afgeloopen. Het vroolijk klokken gelui van het Kerstfeest deed ver zijne tonen weerklinken en de goede en zachtmoedige geest der lijderes was heengegaan naar een beter vaderland. „Nu hoop ik, mijnheer, dat gij tot de er kentenis komen zultdat ik hier meesteres ben", zeide Mathilde Renwick tot den geneesheer, ter oogpunt als ter wille van de menschelijkheid maatregelen Zullen genomen worden om in dien toestand verandering te brengen. De bekende sportsman Cartwright, eigenaar van beroemde harddravers die o. a. in 1S74 den Derby-prijs won met liet paard George Frederickis dezer dagen overleden. Hij wat een derx voornaamste kolenmijnbezitters in Zuid- Wallis en Monmouthshire. Te Windsor had Zaterdag een eigenaardige optocht plaats. Drie exemplaren van het runde ren geslacht in Zoeloeland een stiereen koe en een os bijzonder klein van gestalte, werden de brug van het kasteel van Windsor overgeleid. Zij zijn een geschenk van generaal Wolseley aan de Koningin. The Birmingham Post maakt werelkundig dat Londen binnenkort de groote eer"? zal ge nieten van een bezoek van generaal Garibaldi. Naar aanleiding van de Engelsche Parle- ments verkiezingen en de ministerieele crisis wordt door de bladen een karakterschets in herinnering gebrachteens door Koningin Vic-r toria yan haar eersten Minister gegeven Lord Beaconsfield vraagt mij altijd wat ik verkies te doen de Heer Gladstone zegt steeds wat he£ volk verwacht dat ik doen zal. Aan de kust van Cornwailis is een groote walvisch gevangendie per spoor naar Londen vervoerd en daar op een kar met drie paarden naar de visehmarkt gebracht is, \yaar zij ten toongesteld is. Prinses Pauline van Wurtemberg is thans met Dr. Willim in den echt verbonden. Bij de ker kelijke inzegeningdie terstond na de voltrek king van het burgerlijk huwelijk plaats had, hield de hofpiediker eene toespraak tot den bruidegom waarin hij hem vermaande zijn hoog geboren bruid altijd innig lief te hebben en niet te vergeten van hoeveel zij om zijnentwilaf stand gedaai had. Naar aanleiding van deze woorden verklaarde de bruidterstond na het uitspreken van het n i iimmmh—ia—i wijl zij zich trotsch in hare volle lengte ophief, weinige oogenblikken nadat mevrouw St. Clare den laatsten adem had uitgeblazen, „en als zoo danig zult gij mij wel willen toestem r.en, dat het niet meer nan betamelijk is, dat gij en uwe vrouw onmiddellijk dit huis verlaatom er nimmer weder terug te keeren." „Wij zullen de begrafenisplechtigheid bijwonen", hernam mijnheer Bladen zeer bedaard„en daarna zullen wij het punt eens wijdloopig be spreken waarop gij thans zoo onbedachtzaam zinspeelt." „Wat wilt gij daarmede zeggen, mijnheer vraagde zij. „Gij schijnt onuitputtelijk in uwe onbeschoftheden Het is goed dat al mijne bedienden hier zijn (de knecht had in alle stilte de kamer verlaten om de andere bedienden te roepen, op het oogenblik dat het laatste oogen blik der stervende gekomen was,) opdat zij hooren, welke bevelen ik te geven heb. „Thomas" zeide zijzich tot den knecht wendende, „ik beveel u mijnheer en mevrouw Bladen nimmer weder den drempel van dit huis te laten over schrijden onder welke voorwendsels het zijn moge." „Een oogenblik, mejuffrouw", zeide mijnheer Bladen „daar gij zoo stellig en duidelijk spreekt geloof ik dat het hoogtijd zal zijn voor mij ook duidelijk te spreken. Dit huiswaarop gij u thans zoo fier als eigenares verheft, mejuffrouw Renwick is toevallig geenszins uw eigendom j en misschien vindt de schijnbaar vrijpostige wijze, waarop ik gehandeld hebvergeving in uwe oogen wanneer ik u zegdat het met al de kostbare meubelen die het bevathet „bona fide" is mijner achtingswaardige echtgenoote," Wordt Vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1