Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. In elk land is het onmogelijkal de jongelieden van twintig tot vijf en twintig jaar te onttrekken aan hun burgerlijken werkkring. Het zou het land ten gronde richten. Daarom matiging van het stelselhetzij door behoud van het stelsel van vrijwilligèrs voor één jaar voor de jonge lieden die zoodanige ontwikkeling gekregen hebben dat zij geen vijf jaar behoeven om oen geoefend soldaat te wordenhetzij door den dienstplicht te beperken tot drie jaarzooals Lisant wil. Deze wil buitendien in hst leger ieder jaar de mogelijkheid openstellen voor meer gevorderden om naar huis te gaan na een vol doend examen te hebben afgelegd. Men voert, wellicht niet ten onrechtehiertegen aan, dat dit systeem op de overblijvende soldaten en onderofficieren de blaam zou werpen van aan dat examen niet te hebben kunnen voldoen. Het beginselin het Fransche leger aan- geonmen om de kapiteins der infanterie, even als de hoofdofficieren bereden te maken zal eerstdaags in werking treden. Aan de Kamer zal een krediet worden aangevraagd om voor- loopig aan de helft der kapiteins een paard te verschaffen. De socialistische bladen bevatten een op roeping aan de „burgers en burgeressen" om den 23 Mei op de graven der soldaten van de Commune te samen te komen en natuurlijk evenals dit op het graf van Flourens den 4n Aprilhet geval geweest isdemonstratiën te houden. De burgers hebben ditmaal buiten het Minis terie gerekend dat besloten heeftelke mani festatie op de kerkhoven en op den openbaren weg te verbieden, zooals eene nota in le Journal officiel aantoontzich beroepende op de wet van Juni 1848 tegen de samenscholingen. De heer John Lemoinne wordt van alle kanten aangevallen zelfs de Ministerieele bladen veroorlooven zich ten opzichte van den bekenden redacteur van le Journal des Débats twijfelach tige aardighedenin den gees* als volgt „Twee belangrijke berichten. „Mile Sarah Bernhardt is definitief bij haar verzoek om ontslag als gezant te Brussel blijven volharden. Dit onverwacht besluit verbaast le meer de vrienden van de beroemde kunstenares, omdat zij met geestdrift dezen post aangenomen had. Dat was mijn droom zeide zij voor veertig jaren had d heer Guizot mij Brussel aangeboden. Men bericht dat de heer Lemoinne zijn ont slag als „sociétaire van de Comédie Fran$aise" teruggenomen heeft. De vlucht brengt raad en die welke onze eerste comiek naar Sainte-Adresse genomen heeftvoert hem naar den schouwburg terugwaar zijn kameraden den verloren zoon feestelijk zullen onthalen." De bekende zangeres Zulma Bouffar die o. a. een der hoofdrollen in de „Voyage dans la lune" gecreëerd heeftis Woensdagavond, toen zij des nachts ten 1 ure door de rue Laffitte huiswaarts keerdedoor een net gekleed jong- mensck aangevallendie haar met een scherp werktuig een steek in het onderlijf toebracht. De dikke kleederenwelke de actrice aan had, hebben haar het leven gered. Al de Engelsche Ministersdie zich na hunne benoeming aan eene herkiezing moesten onder werpen zijn thans herkozenbehalve alleen William Harcourt. Hij leed te Oxford met 2681 stemmen de nederlaag tegen den candidaat der Tories, den heer Hall, die 2735 stemmen mocht verwerven. Men weet dat Harcourt, die zelfs slechts met eene zeer kleine meerderheid was gekozen in hooge mate de woede der Tories had opgewekt door de inderdaad bijna beleedi- gende wijzewaarop hij zich over hun werken en streven had uitgelaten. Harcourt verliest dus zijn zetel in het Lager huis 'tgeen voor hem daar hij Minister van Binnenlandsche Zaken is uiterst lastig zal zijn. Hij zaltot tijd en wijl hij zich elders candi daat kan stellenzich in het Lagerhuis door den onder-secretaris voor het binnenlandsch be heer moeten laten vertegenwoordigen zeer tot nadeel van de zaken. En de Regeering wil juist deze zitting, die uit den aard der zaak zeer kort zal zijn in de eerste plaats wijden aan de afdoening van zeer dringende binnen landsche aangelegenheden de kwestie der be grafenissen o. a. Om, deze redenen is net uiterst jammerdat Harcourt niet herkozen ismaar dwaas is het zekerzooals sommige liberale bladen doenom aan de conservatieven deze kleine wraakneming kwalijk te nemen. Herbert Gladstone werd in de plaats van zijn vader gekozen te Leeds. Goschen vertrekt den 17 Mei a. s. naar Constantinopel. Het hoofddoel zijner zending is organieke wetten te verkrijgen voor de niet geëmancipeerde provinciën van het Turksche rijk. In St. James Hall te Londen is door de voorstanders van het stemrecht voor vrouwen een groote vergadering gehouden onder voor zitterschap van- de Markiezin Harberton, en bijna uitsluitend door vrouwen bijgewoond. Nadat door een aantal dames het woord was gevoerd werd een besluit tot het zenden van een adres ter ondersteuning van den eisch van stemrecht voor vrouwen met bijna algemeene stemmen aangenomen. Er stemde slechts een persoon tegen een man op de galerijdie on middellijk de deur werd uitgegooid. De Offlcieële berichten van den kapitein van het kanaal-eskader worden te Portsmouth beschouwd als een bevestiging van de vrees omtrent het lot van de Atalanta en haar be manning. Men twijfelt er nu niet langer aan, dat het schipkort na het vertrek van de Bermudasden 12n Fcbruaji in den toen gewoed hebbenden vreeselijken storm te gronde is gegaan. De ondergang van het vaartuig is een ernstig verlies voor de marinedie hierdoor plotseling 300 manschappen armer is gewordenmaar nog grooter is het verlies van zoo vele mannen en jongelingenden steun van vrouwen en kin deren de vreugde en de hoop van vele ouders, voor de nagelaten betrekkingen die zich plot seling in de zwaarsten rouw zien gedompeld. Een Amerikaansch stoomschip op reis naar de Kaap de Goede Hoopis den 23sten April nabij den equator te gronde gegaan. De passa giers en equipage zijn weggevaren in acht booten, waarvan er drie door een schip zijn gered de andere zijn in de richting van Kaap Palraas gezien. Zaterdagmiddag om drie uur is de Duitsche Rijkskanselier plotselingvoor het eerst gedu rende den geheelen loop der zitting, in den Rijksdag verschenen. Aanleiding tot deze ongewone gebeurtenis gaf het volgende. Aan de orde was het ontwerp tot herziening der Elbe-scheepvaart-akte, waarop door Delbrück en eenige anderen een amende ment was voorgestelddat volstrekt niet naar Yon Bismarck's smaak was. Het strekte name lijk om te verklaren dat de tolgrens op de Elbe alleen kon worden gewijzigd krachtens eene Rijkswet. De zaak staat gelijk men zietmiu of meer in verband met de veelbesproken Hamburger aangelegenheid. Nadat Delbrück het doel van zijn amendement had toegelichtnam Von Bismarck het woord. Het deed hem leedzeide hij wegens redenen van gezondheid niet eerdér te kunuen verschenen zijn. Maakte hij nu eene uitzonderingdan was het slechts wegens het buitengewoon gewicht der aanhangige voordracht. Daarna bestreed Yon Bismarck het amende ment op dezelfde wijze ongeveer als de Nord- deutsche Allgemeine het reeds een paar dagen te voren gedaan had. Ingevolge de Rijksgrond wet, zeide hijhad alleen de Bondsraad in deze recht van beslissing en de Regeering mag in dit opzicht niet toegeven aan eenige pressie van den Rijksdag. Het lag volstrekt niet in de bedoeling aan Hamburg tegen haar wil dc rechten van een vrijhaven te ontnemen. Maar wel heeft de Bondsraad het recht de grenzen en het gebied voor de vrijhaven vast te "stellen. Met leedwe zen zag hij dat het particularismedat is in dezen de strijd van Hamburg voor zijne belangen weer krachtiger het hoofd begon op te steken. Dringend waarschuwde hij tegen de pogingen om tweedracht te zaaien tusschen de verschillen de Bonds-Regeeringen. Wat verder volgde waren minder argumenten, den wel allerlei beschuldigingen en klachten over gemis aan medewerkingtelkens doormengd met de bedreiging van heengaan. Vooral het centrum moest het ontgelden. Die partij bood de meeste tegenkanting, juist nu hij zoo gehoopt had daar medewerking te vinden en derhalve bereid was tot zekere concessiën. Ware het niet om den Keizer, dan was hij reeds lang heen gegaan want al deze tegenwerking in zijn strijd voor de eenheid des Rijks doet hem dringend naar rust verlangen, 't Best was misschien maardat men een Ministerie nam uit het Centrum en de Conservatieven. Maar hij, Von Bismarckis het moedemeer dan moede zijne pogingen op den duur te zien dwarsboo.r.en ook doordien de liberalen in vraagstukken van geringe beteekenis nooit willen toegeven. Ik ben er dus besloot de Rijkskanselier niet jonger op geworden en veel bedaarder, maar verg mijne medewerking tot bevestiging van de duurzaamheid des Rijks niet wanneer ieder 't recht en de roeping meent te hebben de grondslagen des Rijks in gevaar te brengen. „Levendige goedkeuring rechts. Gesis links en in 't Centrum. Aanhoudende beweging. De Hamburger afgevaardigde Wolffson en de leider van het centrum Windthorstbestreden wat de rijkskanselier gezegd hadmaar deze had er niet veel aan wantvolgeus zijn bemin nelijke gewoontegnig hij weer dadelijk heen toen hij zelf het woord gevoerd had. Zeer te recht zeide Windhorstdat wanneer de rede neeringen van den Rijkskanselier opgingen men de gehecle volksvertegenwoordiging wel missen kon. Heden zal het debat worden voortgezet. Als een staaltje vae de onverdraagzaamheid van den Rijkskanselier in deze kan dienen dat hij on langs den Beierschen vertegenwoordiger in den Bondsraad die over de Hamburgsche zaken anders denkt dan hijten zijnen huize in aller tegenwoordigheid een formeel standje heeft ge maakt weswege deze Heer von Rndhardt in zijn naam dan ook reeds zijn ontslag ge vraagd heeft. In de algemeene kiezersvergadering te Bremen is met algemoene stemmen het volgende besluit genomen De afgevaardigde Mosle heeft door zijne hou ding in den Rijksdag het vertrouwen zijner kiezers verloren. De hier aanwezige kiezers verwachten derhalve, dat hij zijn mandaat nederlegt. Tilburg12 Mei 1880. Door het College van Regenten over de Armen alhier is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gerichtverzoekende hare goed keuring te onthouden aan het wetsontwerp tot rentebelastingindien de renten belast worden van inrichtingen wier doel is armen te onder steunen. Behalve op de vele bezwaren welke door verschillende colleges van gelijken aard zijn ingediendwordt gewezen op de bepaling der armenwettengevolge waarvan op voortdu rende inkrimping van subsidiën uit de kas der burgerlijke gemeenten ten behoeve van arinen- inrichtingen wordt aangedrongen en waarvan het gevolg is dat de fondsen meer en meer on toereikend worden om in den nood der armen te voorzien. Waalwijk, 12 Mei 1880 Op de laatste pagina van dit nummer vinden onze lezers onder de middelen van vervoer, de regeling van den zomerdienst der spoorwegen. De WelEerw. Heer Van Rosmalen, tot dusverre kapelaan alhieris door Z. Doorl. II. Mgr. Godschalk benoemd tot pastoor te Beek en Donk. In zijne plaats is tot kapelaan alhier benoemd de WelEerw. Heer P. Wijtvliet. Verder zijn benoemd tot kapelaan te Moerdijk de WelEerw. Heer Labermont en te Berkel de WelEerw. Heer De Beer. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat bij de regimenten veld- en rijdende artillerie en bij het korps pontonniers gehuwd mogen zijn alle wachtmeesters sergeanten en foariërsdie langer dan zes jaren onafgebroken in den graad van onderofficier hebben gediend. Rij de bestaande droogte is men bij onze Oostelijke naburen op den 4 dezer reeds begon nen met het veenbranden en wel in de buurt van Papenburg. Bij het opkomen Yan Ooste lijken wind kan men zich dus in een deel van ons land gereed houden op het alles behalve verfrisschende veendamp-luchtbad. Wij misgun nen onze buren volstrekt niet hunne pannekoe ken maar zouden toch liever zien dat zij hunne primitieve „Moorkultur" vervingen door eene geschikte kunstmatige bemesting. Eenige jaren reeds geleden heeft men, met het oog op de zeer gunstige financieele resulta ten die daarmede in Belgie werden verkregen, beproefd ook in ons land de konijnenteelt in te voeren teneinde ook onzerzijds de vleesch- markt van Londen van dit artikel regelmatig te voorzien. Al die pogingen zijn zooals bekend ismislukt. In Belgie intüsscken blijft voor het platteland die teelt een hoogst belangrijke bron van voordeel. In de laatste vijf maanden (zoo wordt in eenige bladen medegedeeld) werden uit Ostende 1.599.766 konijnen naar Londen uitgevoerd. Rekent men daarbij de konijnen over Vlissingen Antwerpen en Calais uitgevoerd dan mag de uitvoer in de genoemde maanden wel op tv ee raillioen stuks worden gerekend. En nog is de jongste winter ook voor de ko nijnenfokkerij niet gunstig geweest, 't Is niet kwaadop die resultaten bij onze buren nog eens weer te wijzen. Zaterdag is te Kaatsheuvel de eerste steen gelegd van de aan te bouwen nieuwe school en onderwijzerswoning. De eerste openbare kinderspeelplaats hier te lande is te Amsterdam door de jeugd in bezit genomen. Leerlingen van kostelooze en tusschen- scholen en van de ambachtsschool vulden de ruimte. Voor deze openingsplechtigheid was het terrein met vlaggen als omzoomd en hier en daar te midden der speel- en gymnastiektoe- stelleu wapperde de drieklenr van de hooge masten. Vierhonderd kinderen kunnen op het terrein gelijk bezig worden gehouden. Op den 3 Mei zijn te Franeker uit de ouderlijke woning weggeloopen 2 knapen van 12 en 10 jaren en sedert niet teruggekeerd. Te Apeldoorn is in het Oranjepark een in aanbouw zijnde villa ingestort. De aannemer is een Zutfensche architectwien hierdoor aan zienlijke schade berokkend is. Ongelukken zijn gelukkig niet- te betreuren daar de werklieden nog juist bij tijds het gebouw konden verlaten. Naar het huis van arrest te Middelburg is overgebracht zekere F- uit Vlissingendie zich in 1*74 schuldig heeft gemaakt aan valsch- heid in g schrifte. De gearresteerde heeft zich zelf in arrest begeven na 6 jaar buitenlands te hebben omgezworven. De ziekenoppasser Neu die op 11 Fe bruari di u postbeambte Bolle in Wandsbeek vermoorddeis wegens dien moord tot de straf des doods en verlies van de burgerlijke eere rechten en wegens zwaren diefstal tot 3 jaren veroordeeld. Aldus luidt een bericht uit Ham burg in Duitsche bladen. Jammer, dat het bericht niet volledig is. Er wordt toch niet vermeld of de 3 jaren tuchthuis met verfies van de eer voor of na de doodstraf zullen in gaan. Er is een gedeelta van de Gothard-tunnel ingestort, 6300 meters afstands van den zuide lijken ingang. Drie arbeiders werden gedood en drie anderen gewond. Het gelukte denrijksambtenaren te Venloo den ouden en bekenden smokkelaar W. T. en diens vrouw te bekeurenmet eene tamelijke hoeveelheid gedistilleerd beladen, welke zij tracht ten binnen te smokkelen. Te Den Hout, bij Breda, zijn vijf huizen, door zes gezinnen bewoond in den asch ge legd. De landbouwerswoningbewoond door A. Van der Maststaande in de Hooge Moer onder Zundertisbenevens koestal en een groot gedeelte van den inboedelverbrand. De bewoner bekwam daarbij brandwonden aan han den en voeten. De schade bedraagt ca. f1740. Huis en schuur waren slechts voor f 750 ver zekerd. De inboedel was niet geassureerd. Op het Raamsdonksveer isbij een in aanbouw zijnd heerenhuis een metselaar van de stelling gevallen waarbij hij zulke belangrijke wonden en kneuzingen heeft bekomendat men voor het behoud van zijn leven vreest. Besoijcn 12 Mei. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad is gekozen de heer Chr. Kievits met 34 van de 50 uitgebrachte geldige stemmen. Baardwijk. Verleden Maandag vierden de echtelieden Evert van lierpt en Maria van Hui ten hun gouden bruiloftsfeest. Van bijna elk huis in de gemeente wapperde de nationale drie kleur als blijk van deelneming in dit zeldzaam feest. Mogen de beide oude luitjes nog menig jaar genoegelijk bij elkander zijn dit is de wenscli van allen die hen kennen. Capclle 9 Mei. De mazelen die hier voor eenigen tijd geheerscht hebben, zijn geweken. De gezondheidstoestand is zeer bevredigendals bewijs hiervan kan dienen dat in de afgeloopen twee maanden slechts vijf personen overleden zijn. 's Hcrtogenbosch. Blijkens het door de Kamer van Koophandel alhier uitgebracht ver slag over het afgeloopen jaar mag de handel over het algemeen niet ongunstig genoemd wor den. De handel in koffie thee en suiker was gunstiger dan het vorig jaar, terwijl die in ma nufacture) en bouwmaterialen geene beduidende verandering onderging. Veraccijnsd werden o. o. 580,165 liter gedistilleerd, 324,261 kilo zeep, 1,545 081 liter zout, 1.756,675 liter bier en 333,025 liter wijn. De opbrengst van het ge slacht beliep f 23,919,521/a. Op de jaar- en weekmarkten werden aangevoerd 2400 paarden, 5217 runderen, 11,088 biggen, 4131 vette kalveren 1401 vette varkens 262,140 meter wit linnen 176,165 grijs en blauw linnen en 112,253 meter pellen. De scheepvaart is in weerwil van den vroeg ingevallen vorst toege nomen de gezamenlijke tonneniuhoud bedroeg 51380 meer dan in 187 8. Op het herhaald verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken alhier aan den Minister van financiën om voorzieningen te willen nemen tot wegneming van het ongerief dat ondervonden wordt bij het inklaren van goederen in het rijks entrepotis wederom afwijkend beschikt. De Minister verwijst naar een vroegere be schikking waarin werd opgemerkt, dat de uren, waarop gelegenheid wordt gegeven om de aan gebrachte goederen te doen visiteeren in 1877 zijn geregeld in overleg met eene commissie uit de Kameren dat erook met het oog op de weinige goederen die te 's-IIertogenbosch ter visitatie worden aangeboden geene termen zijn gevonden om in die regeling vooralsnog eenige wijziging te brengen. Door het bestuur van het 38ste Nederl. Landb. congres is aan het Gemeenbestuur eene missive gezondenwaarin o. a. medegedeeld wordt dat de uitgaven bedroegen f 14,536,35 en de ontvangsten f zoodat er een na- deelig slot was van f 6479,60 doch dat in weerwil daarvan het bestuur geene zwarigheid vond om aan het Gemeentebestuur van 's-Her- togenboscli f 1000 van het renteloos voorschot terug te betalen. Aan de leden van den Raad dezer gemeente is toegezonden de memorie van antwoord op het verslag der commissie van rapporteurs over het door Burgemeester en Wethouders ingediende ontwerp tot inpoldering der stad. In den aan hef der memorie geven Burgemeester en Wet houders twee redenen aan, waarom de uitvoering van het werk niet langer mag worden uitgesteld, en wel omdat de bevolking der stad niet vermeer dert hetgeen zij voor een goed deel aan de herhaalde overstroomingen toeschrijven 2o. om de ongunstige verhouding waarin de stad zoo zij niet spoedig wordt ingepolderd, in het groote waterschap tot verbetering van het noordoostelijk deel der provincie komen zal. Op de gemaakte bedenkingen wordt toegegeven, om de benoeming van een ingenieur niet aan de orde te stellen voordat omtrent de uitvoering van het werk zal zijn beslisten eveneens aan den wensch om van de te nemen beslissing omtrent de inpolde ring los te maken het stichten van een vast stoomwerktuigten einde tot uitwerping van het kwelwater eerst de proef te nemen met locomobilen. Voorts wordt ontraden om de Geertrui-sluis waterkeerend te maken het ge meentebestuur betoogt de wenschelijkheid om eene nieuwe sluis aan de Kalkbrug te bouwen. De kosten behoorennaar de meening van het gemeentebestuur door eene geldleening te worden gedekt. De vraag of het zal noodig zijn een nieuw element in onze gemeente belastingen op te nemen, wenschen B. en W. vooralsnog niet te behan delen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Tilburg, 10 Mei 1880. Mijnheer de Redacteur 1 Pas Zaterdag van eene reis teruggekeerd, las ik eerst toen uw geacht nummer van Woensdag 11., waarin een vriend der loaarheid (slecht ge-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2