Nummer 39. Zondag 16 Mei 1880. 3e. Jaargang. L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmakingen. BUITENLAND. Belgie. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Aan de Red. van de Echo v. h. Zuiden. Rapport. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezondemstukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60, daarboven 8 cent per rege groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, woi'den tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den HoogEdel Gestrengen Heer Commissaris des Konings in Noordbrabant van 24 Maart jl., A. n° 10 Roept bij deze op de na te noemen milicien- verlofgangers dezer gemeente der lichtingen 1877 en 1878, om voor 4 ure namiddags op de dagen en plaatsen achter ieders naam vermeld, onder de wapenen te komen. 2e regiment Infanterie. Lichting 1877. lo. Lambertus Johan Crist. Siebers, 14 Augustus te Grave. 6e regiment Infanterie. Lichting 1877, 2o. Gijsbertu8 Wilhelm Kooijmans, 14 Augustus te Breda. 3o. Franciscus Penningsidem idem. 4o. Arnoldus Simons, idem idem. 5o. Johannes Cornelis Jos. Brokidem idem. 6o. Cornelis van Huiten idem Geertruidenberg. 2e regiment Huzaren. Lichting 1877. 7o. Hendrikus Helmink, idem Venlo. 8o. Johannes J. F. van Wieken idem idem. lOo. Gerardus Schoutenidem Breda. Ve afd. Vestingartillerie. Lichting 1878. Ho. Hendrikus Jos. van Huiten, 3 Juni Gorinchem. 12o. Adrianus Joh. van Oostrum, idem idem. 13o. Jan Willem Kooijmans, idem idem. VIIIc afdceling Vestingartillerie. 14o. Johs. van Drunen 9 Augustus 's Bosch. 15o. Walth. H. van Hilst, idem idem. 16o. Willem Klijnidem idem. 17o. Willem van der Wiel, idem idem. De genoemde militiens-verlofgangers behooren zich daags voor het vertrek naar hun corps aan te melden ter secretarie alhier, (teneinde de ver lofpas voor vertrek worde geteekend en des ver langend, te ontvangen een vervoerbiljet voor de spoorwegen en f0.25 daggeld.| De Burgemeester voornoemd, VAN DER KLOKKEN. Waalwijk16 Mei 1880. Burgemeester eu Wethouders der 'gemeente Waalwijk Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 5 Januari 1880, no 2; Maken bekend: Dat de herijk der maten en gewichten voor de ingezetenen dezer gemeente zal plaats hebben op 24, 2526 en 27 Mei a. s., des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uur. Dat bij beschikking van Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche >Zaken d.d. 12 April 1873 no 193afdeeling 12is bepaald, dat de onderdeelen van het gram uitsluitend aan het ijkkantoor van de standplaats zijnde 's-Herto- genbosch kunnen worden geverifieerd, en dat zulks, ingevolge 1. c. van art. 15 der wet, ook na den herijk-termijn kan plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Waalwijk, 16 Mei 1880. De polemiek, welke in de laatste nummers van Uw geacht blad is gevoerd, over het in de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente van 27 April 11. genomen besluit tot het aankoopen van grond en het aanleggen eener nieuwe straatis weinig geschikt om het publiek een juist denkbeeld van die aangelegenheid te verschaffen. Wijl het eene zaak betreft, waarbij de financien der gemeente niet onbeduidend zijn betrokkenmoet ik er prijs op stellen die in het ware daglicht gesteld te zien. Ik geloof daartoe niet beter te kunnen doen, dan het in die openbare Raadsvergadering van wege Burgemeester en Wethouders uitgebracht rapport, welk stuk mitsdien publiek domein geworden is, aan de lezers van „de Echo7' in zijn geheel mede te deelen. Daar, zooals in den regel bij dergelijke zaken wel het geval zal zijn dit punt in geheim comité was behandeld, al vorens die openbaar werd gemaakt, moet het geen verwondering barendat de in het rapport vervatte en gemotiveerde voorstellen, zondere verdere beraadslaging werden aange nomen. De grondenwaarop het besluit bersut, schijnen ook aan Heeren Gedeputeerde Staten afdoende te zijn voorgekomen immers reeds bij Hun besluit van 7 Mei 11. hebben zij daaraan Hunne goedkeuring ge schonken. Ziehier de inhoud van het bewuste Meermalen is in den Raad van gedachte ge wisseld over liet aanleggen van een nieuwe straat uitgaande van de Gomediestraat in de richting van het Tuinpadje naar de Nieuwlandstraat tegenover de huizen van de heeren Brouwers of het Schijfsiraatje. Door het Dagelijksch Be stuur zijn reeds jaren geleden pogingen aange wend om de daartoe noodige gronden in handen te krijgen doch daar de eigenaren wier panden er in de eerste plaats toe noodig waren noch een koopprijs vragennoch een bod hooren wilden moest dit plan wel opgegeven worden Door het aanleggen van verschillende smalle straten door particuliere grondeigenaren tusschen de Heuvelstraat en de Poststraatwordt een toestand geboren die het meer en meer wen- schelijk maaktom daar ter plaatse eene ruimere verbindingsstraat te doen ontstaan. Wordt daar mede nog langer gedraalddan zal in de aan gewezen richting weldra door'het bouwen van huizen de weg voor altijd afgesneden zijn. Wat niet in eens te verkrijgen iszal ten deele behooren te worden uitgevoerd om later door eene gewijzigde richtingminnelijk overleg of desnoods door gerechtelijke onteigeningvol gens het vroegere plan de straat te kunnen doortrekken tot liet Nieuwland. Burgemeester en Wethouders achten het daarom wenschelijk dat eene straat worde aangelegd uitgaande van de Comediestraa*ten noorden van den tuin van den heer V. Bogaers, snijdende langs den voorgevel der aan de noordzijde van het Tuinpadje aldaar staande gebouwendoor de groentetuinen van den heer A. A. Bogaers in genoegzaam rechte lijn of zoo noodig met eene flauwe buiging in het midden doorloopende tot aan het Lange Pad. Deze straat zou de normale breedte bekomen van acht Meter. Wij hebben daaromtrentbehoudens de goed keuring van den Raad en de vereischte goed keuring op diens besluit door Gedeputeerde Staten met de gemelde eigenaren, de volgende overeenkomst geiroffen. lo. De perceeltjes moestuin voor zoover die niet verkocht zijn aan Mandos en Doornen, toe- behoorende aan den heer A. A. Bogaerssectie M. 556, 557, 3258 en 3257 volgens gedane opmeting buiten de thans aanwezige straatjes en voetpaden ter oppervlakte van 2282 centiaren worden aan de gemeente afgestaan voor den koopprijs van f18.200.zijnde bijna f 8.per vierkante meter. (Het is noodeloos te zeggen dat hierin niet is toegestemd dan nadat door her.die de onderhandeling voerden de over tuiging was verkregen dat aan geen minderen prijs te denken viel.) 2o. De heer V. Bogaers staat gratis aan de gemeente af al den grondwaarover de nieuwe straat loopen zalzijnde eene oppervlakte vau p. m. 375 M2benevens het thans aan wezige paddat mede ten zijnen name staat met dien verstande data. de steenen muur ten noordwesten van zijn tuin in de richting van de nieuWe straat op de breedte van 8 M. worde verplaatstb. de planken heining mede voor rekening der gemeente worde verplaatst tot aan den voet der twee zware boomen op dat punt in zijn tuin aanwezigalwaar de straat mitsdien voorloopig slechts eene breedte van ruim 6 M. bekomen zou. Aan liet behoud dezer twee zwareschoone boomen hecht de heer V. B. zooveel waardedat alle onderhandelingen zou den zijn afgesprongenindien daarop verder was geinsisteerd geworden. Daar op dit punt de straat in ieder geval slechts aan eene zijde bebouwd is en de trottoir tusschen de Comedie- straat en de Wolstraatzoolang de zuidzijde niet bebouwd wordteenigermate kan gewijzigd worden zoodat de keibestrating op het smalste punt ter lengte van 40 M. nog eene breedte van 4.5 M. a 4.75 M. behouden kan. Van het perceel M., No 2988, tusschen het magazijn van den heer V. B. en de Antonius- straat staat genoemde heer aan de gemeente af p. m. 15 M. of zooveel als de straat inneemt en ontvangt daarvoor genoegzaam gelijke opper vlakte van de perceelen 556 en 557, zoover die overschieten en een kleine hoek vormen tusschen de nieuwe straat en de Antoniusstraat. De nieuwe straat zal eene lengte hebben van 190 Meter. Zij verbindt de Comediestraat en het Lange Rad het Haagstraatje naast den tuin van den lieer V. B., liet Dwarspad uitkomende bij den slager Vermeulen en de Wolstraat. Door eene kleine verlenging sluit de Antoniusstraat mede aan de nieuwe straat. De straat bekomt over eene lengte van 150 M. eene breedte van 8 M., uitgezonderd de voorbedoelde versmalling tot op 6 M. even na deri ingang bij de Comediestraatzijnde omtrent 40 Meter. De kosten zullen bedragen a. Aankoop van grond f 18200. b. Begrooting aanleg van de straat op de normaalhreedte van 5 M. keibestrating benevens trottoirbanden- 3200. c. Verplaatsing van steenenmuur en heining ....,.- 350. f 21750. - 1200.- Transportkosten Totaal. f22950.— De grond die de gemeente overhoudt en langs verschillende kanten kan bebouwd worden, heeft eene oppervlakte van 1873 M2. Daar reeds nu bouwterreinen aldaar aan f 8,en f 9,ver kocht worden magnadat de bestrating in orde zal zijn gebrachtveilig gerekend worden op eene opbrengst van f 10.perM2, makende alzooƒ18730.— Blijft in het nadeel der gemeente. - 4220. Voegt men daarbij voor een paar jaren renteverlies ad 4°/0. - 1840. Dan zou dit zijn6060. Wij meenen dan ook aan den Raad te moeten voorstellen lo. Aan te koopen voorschreven gronden van den heer A. A. Bogaers voor den koop prijs van f18200. 2o. In dank aan te nemen het aanbod van den heer V. Bogaers tot gratis afstand van de door de nieuwe straat in te nemen grond, onder de voorwaarden hierboven gestipuleerd. 3o. Op voorschreven wijze en in overeen stemming met het overlegde plan tot den aan leg dezer straat over te gaan. 4o. Daaraan den naam van „Tuinstraat" te geven. 5o. De overblijvende gronden na het aan leggen der straat ten meesten voor deele der gemeente te verkoopen. U, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dank zeggende voor de in uw blad afgestane ruimte, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Uw Dw. Dienaar, JANSEN. Tilburg, 13 Mei 1880. Dat schijn bedriegt hebben opnieuw de beide olifanten geleerd die zich in den zoölogischen tuin te Brussel als schapen gedroegen maar allerminst blijken van zachtzinnigheid gaven toen 't gold hen van domicilie te doen veranderen. Aan de plek gronds gehechtwaar dit paar ettelijke jaren zijns levens doorbrachten mis schien wel verontwaardigd over de ondankbaar heid en den geringen eerbied voor hun geslacht, nu zij als het eerste het beste meubel aan den meestbiedende verkocht werden hebben zij met een stijfhoofdigheid, die het ergste deed vreezen, zich cr tegen verzet hun nieuwen bezitterden heer Vekeraans directeur van de diergaarde te Antwerpen te volgen. Een dag of tien geleden reeds hadden zij, aan de grens der Belgische hoofdstad gekomen, bepaald geweigerd de voetreis naar Antwerpen voort te zetten er. toen de hun bekende cornac hen wilde dwingen hem met den snuit zonder veel complimenten opgepakt en eenige meter ver weggesmeten terwijl zij de hardvochtigheid zoo ver drevendat zij niet meer naar hun ouden vriend omkekenen doodkalm naar den zoölo- logischen tuin terugkeerden. Maandag ochtend nu ten 4 ure zou de poging herhaald worden om het stijfhoofdige olifanten- paar te bewegen de plaats te verlaten die hen niet langer herbergen kan en een tweede tehuis te Antwerpen te gaan zoeken. De heer Veke- mans had een jong olifantje medegebracht, het welk hij hoopte dat als lokvink goede diensten zou kunnen bewijzen. De list mislukte echter volkomen. Toen de Brusselsche olifanten in een kooi, die naast de hunne was. hun Antwerpsch natuurgenootje bespeurdenmaakten zij uit jaloezie of misschien wel uit blijdschap zulk een spektakeldat de kleine olifant 't te benauwd kreeg, en 't op een loopen zette. Er moest dus een andere list bedacht worden. Men kwam op het denkbeeld elk der weerspannige dieren met een ketting om een poot te bevestigen aan een met hooi beladen natiewagen met twee zware sterke paarden bespannen hopende dat zij dit lekkere beetje wel vrijwillig volgen zouden. Maar nauwelijks begonnen de paarden de wagens voort te trekken, of de olifanten, die zich blijk baar niet wilden laten dwingenbegonnen ran woede te schudden en te trillen en terug te trekkenzoodat slechts met inspanning van alle krachten verhinderd kon worden, dat de olifan ten met hun cornacs, wagens en paarden een koud bad in den vijver namen. Nauwelijks was de teruggaande beweging gestuit, of op een gegeven teeken werden de paarden aangevuurd en voortgezweepten inderdaad zette de merk waardige stoet zich, ondanks het slecht humeur der olifanten in beweging. Van dit oogenblik werd de reis geregeld en met spoed voortgezet, daar de olifanten niet verkozen onderweg op te houdenzoodat de tocht onafgebroken werd voortgezet en de stoet zonder verdere weder waardigheden 's namiddags omstreeks half vier te Antwerpen aankwam. Een ander bewoner van den tuinde groote bruine beer, bij de geheele Brusselsche jeugd onder den naam van Martin bekend, is Maandag door zijn nieuwen eigenaar doodgeschoten ter wille van zijn huid. Dinsdag namiddag is de groote fabriek van de heeren Huffel en Coveliers, te Berchem door een hevigen brand bijna geheel vernield. Die fabriekwaarin meer dan honderd man arbeidden aan de vervaardiging van verlakt doek, besloeg een oppervlakte van een hectare. In die gebouwen was een groote menigte brandbare stoffen opgestapeld. Binnen een uur was de fabriek als in een puinhoop veranderd. Niets bleef gespaard dan een enkel gebouw, waarin de toile cirée gedrukt werd. De werklieden hadden nauwelijks den tyd om zich te redden. In het hevigste van den brand drong de machinist der fabriek door tot aan den stoom ketel, die in werking was, en opende de veilig heidsklep, waardoor de mogelijkheid van eene ontploffing, die vreeselijke ongevallen had kunnen te weeg brengen, werd voorkomen. Tevens sneed men de gasbuizen af, die naar de fabriek leidden. De schade is zeer groot; meer dan duizend drukplaten waaronder zeer kostbare werden vernield. Een groot aantal andere kunststukken van veel waarde en die niet verzekerd varen, zijn door den brand bedorven. De ramp zou ontstaan zijn door het overkoken van een pot olie.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1