Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Zwitserland. Turkije. Rusland. Perzië. BINNENLAND. 't Is voornamelijk de ^heer Cléraenceau ge weest het hoofd der uiterste Linkerzijdldie Dinsdag 11. in de zitting der Kamer Gambetta van aanmatiging heeft beschuldigd en wel om dat hij telkens weigerde een voorstel tot uit stel der discussie, aan de orde was het recht van vereeniging, in stemming te brengen, 't Had zoo extra veel niet te beteekenen maar iu zoo verre verdient het gebeurde vermeldingomdat het toont hoe gespannen de verhouding is tus- schen Gambetta en zijne vroegere vrienden. Velen zijn dan ook van oordeeldat in deze zitting door het radicalisme aan het oppertunisme, Gambetta's gelegenheidspolitiekde oorlog is verklaard. Martel, de President van den Senaat, is weer te Parijs teruggekeerd maar hij is nog te zwak om iemand te ontvangen. Zijne famillie wendt alles aan om hem te bewegen het Presi dentschap neder te leggen maar zijne vrienden, althans zijne staatkundige, zijn, gelijk meu weetin geheel andere richting werkzaam en 't is te verwachtendat zij iD dezen strijd om Martël aan het langste eind zullen blijven. In den jongsten Ministerraad is besloten, dat voortaan het jaarlijksche «nationale feest" gevierd zal worden op 14 Juli, den verjaardag van de bestorming der Bastille. Minder juist is hetwat we dezer dagen hebben gemeld namelijk dat de Regeering de voorgenomen manifestatie ter eere der Com mune zou hebben verboden. Zij heeft al leen door middel van het //Journal officiel" in herinnering doen brengen, dat een wet van Juni 1848 het verwekken van gewapende of niet gewapende samenscholingen strafbaar stelt en dus op de Commune-vrienden zeer tegen hun zin eveneens de bestaande wetten toegepast. Toont de Regeering zich in dit opzicht krach tig van hare vergevensgezindheid ten opzichte van het vroeger gebeurde zal ze eerlang een nieuw bewijs geven door aan een verder aan tal Communalisten kwijtschelding van straf te verleenen. 't Blijft er bij dat den 20sten Juni a. s. de nieuwe vaandels aan het leger zullen worden uitgereikt. Het zal met groote plechtigheid ge schieden. In eigen persoon zal de President der Republiek de vaandels aan de oversten ter hand stellen. Bij die gelegenheid zal de Presi dent der Republiek vergezeld zijn van de Voor zitters der beide Kamers van de Ministers en van een schitterenden staf, maar dit alles zal niet wegnemendat op de soldaten een plechtigheid weinig indruk maken zalwaarbij een pékin de hoofdrol vervult. Tegen de Maart-decreten der Regeering is alleen nog niet geprotesteerd door den aartsbis schop van Bourges en een vijftal bisschoppen. Veertien aartsbisschoppen en 70 bisschoppen hebben wel protest aangeteekend. Naar 't heet zal Challemel Lacour als gezant van Bern naar Constantinopel gaan. Tissot zou dan te Bern worden aangesteld en Léon Renault te Athene. De commissieaan wie een onderzoek was opgedragenof het al dan niet doelmatig was de Tuüeriën geheel weer op te bouwen heeftnadat twee architecten waren geraad pleegd een advies uitgebracht ten gunste van het herstel van het paleis. Zij heeft voorts de wenschelijkheid te kennen gegeven om het tot een nationaal museum in te richten. Van. 1874 tot 1880 heeft het Theatre Fran<?ais aan schrijversrechten dat zijn uit— keeringen aan de schrijversbij elke opvoering van hun stuk, o. a. betaald Aan Alexander Dumas fils 222.000 fr., aan Victor Hugo 210.800 fr., aan Emile Augier 194.000 fr., aan Erckmann-Chatrian 80.000 fr. De Maatschappij van le Figaro had voor den tijd van twaalf "jaren het leveren van een dagelijksch financieel overzicht met de Banque Parisienne gecontracteerd tegen een vergoeding Van 150,000 fr. per jaar. Deze levering heeft van 10 Mei 1879 tot 8 Januari 1880 gevolg gehad op welken dag de maatschappij aan genoemde bank de levering ontnam en aan een ander bankiershuis toever trouwde. Van daar proces. Le Figaro die intusschen in hooger beroep gegaan is is Maandag tot 100.000 fr. schade vergoeding veroordeeld. Zekere weduweAbry genaamd haspe- laarster van beroep en te Lyon woonachtig is door de politie in hechtenis genomen wegens mishandeling van drie meisjes van 8 tot 15 jaren. In plaats van loonwerden de onge lukkige kinderen met een daartoe gereedgemaakt touw dagelijks geslagenterwijl zij van 5 ure des morgeus tot middernacht moesten werken. Zelfs dan nog werd hun dikwijls niet vergund te slapen. Het onderzoek heeft verder aan het licht gebrachtdat zij de oudste tot een afschuwe lijken handel gebruikt had. In het bosch van Fontainebleau heeft een brand 8 a 10 hectaren gronds verwoest. Hij ontstond op 2 kilometer afstand van Barbison, - waarschijnlijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer. Men was de vlammen binnen drie uren meester. De schade bedraagt niet meer dan 3000 fr, De verbrande boomen wa ren grootendeels in den afgeloopen winter door de koude zwaar beschadigd of doodgevrozen. In een telegrafisch bericht uit Bordeaux van 12 dezer wordt gemeld dat in het entrepot te Bacalaneven buiten de stad gelegen een hevige brand is uitgebarsten. Het entrepot be vatte alcoholrlium absinth, enz. Het is bijna niet mogelijk hulp te verleenen zegt het bericht. De schade is onberekenbaar. Het ook bij vreemdelingen 'welbekende Grand Café Parisienbij de place du Chateau d'Eau, zal weldra gesloten worden. In dit café bevonden zich 22 biljarten en een beroemde klokdie volgens het gerucht 100.000 fr. gekost heeft. Het cafévroeger door vreemdelingen druk bezochtwerd in de laatste jaren uitsluitend door bewoners uit de buurtschap bezocht. Te Madrid is uit Cuba bericht ontvangen dat de beruchte aanvoerder Calixto Garcia op het eiland is aangekomen maar dat hij, oogen- blikkelijk vervolgdalles in den steek heeft gelaten en zich nu in het gebergte ophoudt. Generaal Blanco heeft 16.000 man verzameld om verdere landingen te voorkomen. Maandag hield het Lagerhuis zitting. De zaal was overvolomdat men eene beslissing ver wachtte in de zaak van den afgevaardigde Bradlaughdie gelijk men weet geweigerd heeft den gevorderden eed afteleggen. Daarvan gebeurde echter niets. Het talrijke publiek amuseerde zich toen met de nieuwe leden den eed te hooren afleggen de jonge Gladstone werd levendig toegejuicht en met de herko zen ministers op hunne banken te zien plaats nemen. Aan den heer Iiall, die William Har- court te Oxford sloegwerdtoen hij binnen trad eene ovatie gebracht door de conservatieven. Men zegt dat de liberalen voornemens zijn de geldigheid dezer verkiezing te betwisten. Gladstone richtte een adres tot zijne kie zers in Mid-Lothian waarin hij hulde brengt aan hunne voortreffelijke organisatiedie hem de overwinning heeft doen behalen. De tijd van woorden is nu voorbij en die voor krachtige daden is gekomen. De staatkundige geloofs belijdenis voor de algemeene verkiezing afgelegd, is nu zegt Gladstone voor hem eene soort van eereverbindtenis geworden, die hij met ijver zal trachten na te komen. Charles Dilke hield een toespraak in zijn kiesdistrict Chelsea en zeide bij die gelegenheid dat de staatkunde van het kabinet zal zijn eene staatkunde van standvastigheid, vereenigd met eerbied voor de rechten der vreemde landen. Die staatkunde heeft voorts ten doslhervor mingen in Turkije en tenuitvoerlegging der Berlijnsche overeenkomst. Door samenwerking met de Europeesche Mogendheden zal naar de bereiking van dit doel worden gestreefd. Dilke is vice-Minister van Buitenlandsche Zaken. Als zoodanig zal hij in het Lagerhuis waarschijnlijk een even belangrijke rol hebben te vervullen als in het vorig kabinet de heer Bourkedaar Granville noodzakelijk in het Hoogerhuis moet zijn. Naar the Times verneemt worden in de circulairedie Granville tot de Mogendheden richten zalde Montenegrijnsche, Zwitsersche en Armenische quaesties aangewezen als in de eerste plaats regeling behoevend. Het Comité uit het Engelsch Lagerhuis belast met het uitbrengen van rapport, naar aanleiding van Bradlaugh's weigering om den eed af te leggen heeft met één stem meerder heid, die van den Voorzitter der Commissie, be sloten dat eene- eenvoudige verklaring in deze niet voldoende is en dat Bradlaugh duswil hij toegelaten worden den eed moet afleggen* of anders niet worden toegelaten. Het lot van de spoorloos verdwenen Ata lanta zal wel altoos een geheim blijven. Toch kan men eenigszins gissen waar en wanneer het ongelukkige schip moet zijn ten gronde gegaan. Den 31sten Januari jl. vertrok zij van Ber muda. Ongeveer te gelijk met haar zeilde in denzelfden koerseene Noorweegsche bark. De bemanning nu van dezen bodem deelt mede dat zij omstreeks het midden van Februari be stookt werd door een geweldigen storm, die drie dagen aanhield. De bark werd op zijde geworpen en bleef gedurende 19 uren in dien toestand gehouden door hare lading van katoen. Met veel inspanning gelukte het haar de Azoren te bereiken waar het Engelsche oorlogsschip Sa- lamis haar in ontredderden toestand aantrof. Er valt haast niet aan te twijfelenof in dienzelfden storm moet de Altalanta met mai en muis verongelukt zijn. Zij had aan boord, behalve 170 jongens, eene equipage van 114 bekwame zeelieden. Het verwijt van de Times dat zij onvoldoende be mand was schijnt dus niet gegrond. Dinsdag is op eene meeting te Blackburn, bijgewoond door omstreeks 10,000 katoenwevers, met groote meerderheid van stemmen besloten het werk te staken. Hierdoor zullen ongeveer 30.000 personen aldaar zonder werk zijn ter wijl een nog grooter aantal zoogenaamd //short time" zal moeten werkendaar de fabrikanten in andere plaatsen van Lancashire beloofd hebben de eigenaars der fabrieken te Blackburn door invoering van het short time-stelsel te steunen. Aanleiding tot deze omvangrijke werkstaking is de eisch der wevers tot verhooging der loonen met 5 pet. Zij gronden dien eisch op het feit, dat de loonen der spinners in Laucashire met dit bedrag verhoogd zijn, en uit den aard der zaak beide takken van bedrijf zoo nauw aan elkaar verwant zijn dat de bloei van den eenen onvermijdelijk met dien van den anderen samen gaat. In Londen bestaat tegenwoordig een maat schappij onder den naam van Maatschappij ter bereiding van gecondenseerd bier die het vo lume van het bier tot een zeer kleine hoeveel heid herleidthierdoor wordt het transport ge makkelijk gemaaktterwijl de mogelijkheid blijft bestaan om erzoodra zulks verlangd wordt weer een gewone biersoort van te maken. Dit product herinnert volstrekt niet aan ge condenseerde melk b. v., die zooals bekend is door den eerste den beste weer met water aan gelengd kan worden ten einde haar voor het gebruikt geschikt te maken maar men heeft bij dit gecondenseerde bier voor dat doel een bij zonder geconstrueerd apparaat noodig, dat door de verschillende agenten der maatschappij die in den regel brouwers zijnwordt geleverd. Deze nemen de gecondenseerde biersoort met zich in hun brouwerij en veranderen haar in een uitstekend drinkbaar bier, dat dan voor het locale verbruik moet dienen. De hierbedoelde toestel is nog al vrij eenvoudig en niet duur en wanneer men over een werkman kan beschik ken die gewend is met den toestel om te gaan, kan men gemakkelijk groote hoeveelheden bier brouwenzonder rekening te moeten houden met de voorzorgsmaatregelen die te nemen zijn bij het brouwen van bier in een warm klimaat. Er wordt beweerddat weldra een nieuwe handelwijze zou worden ingevoerd bij de fabri- kage van dit productwaardoor het apparaat ontbeerd zou kunnen worden. Dit zou inder daad een groote verbetering wezen en dan zou het bier van ontschatbare waarde in Indic kun nen zijn. Het gecondenseerde bier bestaat uit een zeer dikke breidie tot op de gewone sterkte aangelengdvijftien maal het oorspron kelijk volume inneemthet gist niet en behoudt zijn goeden smaak en kan naar de warmste gewesten vervoerd worden, zonder dat het daarbij in hel minst verandert. Wij hopen later meer gedetailleerd op de wijze van fabrikage terug te komen. De uitslag van de beraadslagingen over het ontwerp betreffende de Elbe-scheepvaart-acte terugzending gelijk men weet, aan de commissie moet Von Bismarck grootelijks hebben ont stemd. Al zijn hoop op slagen in deze zou nu verder op Yon Bcrinigseu berusten, en er loopen dan ook reeds geruchtendat deze kans zou hebben op eene ministeriéele portefeuillemaar voorloopig zal dit nog wel tijd hebben. Het grootste deel der Rijksdags-afgevaardigden heeft de hoofdstad reeds verlaten. Den 20sten a. s. zullen velen echter moeten teruggekeerd zijn daar alsdan de zittingen van den Pruisischen Landdag worden heropend. Men berekentdat deze na-zitting ongeveer vijf weken zal duren. Hoofdpunt der beraad slagingen zalbehalve de hieronder besproken voordracht der Regeering betreffende de toepas sing der Mei-wetteneen ontwerp wezen be treffende de regeling van het algemeene lands bestuur. Z. M. de Keizer van Duitschland gaat in Juni naar Düsseldorf en vandaar naar Ems en Gastein. De Rijkskanselier zal half Juni naar Kissingen vertreken. Het bevestigt zichdat de voordrachtdie de Pruisische Regeering bij den Landdag zal indienen betreffende de toepassing der Mei wet ten zeer kort is maar van zeer wijde strekking. De Regeering verwachtdat tegelijk met de indiening der voordrachtdoor den Paus aan de geestelijkheid last zal worden gegeven zich in zake de pastoors-benoemingc n aan de bestaands wetgeving te onderwerpen. Een vreeselijk onweder heeft den 8n Mei boven de stad Presburg gewoed. Hagelsteenen zoo groot als een hoenderei vielen gedurende een kwartier uur. Alle vensterruiten aan dc Noord- en Westzijde zijn verbrijzeld. Daken zijn doorboord en weggeslagen en een menigte vogels gedood. De vruchten-en de wijnoogst zijn geheel ver.voest. De bevolking ziet verslagen de vernieling aan. Voor eeniger. tijd overleed te Weenen een millionairMa'tin Ott genaamd, naar wiens testament tot nu toe vergeefs werd gezocht. Thans is iemand op de gedachte gekomen dat het stuk wel in den zak van den zwarten rok kon zitten waarin de overledene op zijn ver zoek begraven werd. Men heeft daarom van het gemeenteb; stuur vergunning gevraagd en verkregen tot de opgraving van het lijk, waartoe eerstdaags zal worden overgegaan. Een Amerikaansche heer en dame zijn in de vorige week te paard over den Wengern-Alp naar Lauterbrunnen gegaan en te Grindelwald zijn twee reizigers uit Meyringen aangekomen die den grooten Scheidegg waren overgetrokken, zonder door sneeuw in hun tocht belemmerd te zijn- Gewoonlijk zijn deze bergen eerst half Juli voor toeristen begaanbaar. De Pilatusberg is den 5en dezer door twee dames uit Alpnach beklommen. Verleden jaar ging dit den len Juni nog zeer moeilijk. Te Faido is een dynamiet-magazijn van van de aannemers der St. Godhardtunnel in de lucht gesprongen. Er werden 18_ personen ge dood en verscheidene verwond. Lit Scutari wordt gemeld, dat onderscheidene Albaneesche stammen zich onafhankelijk hebben verklaard zoowel van Montenegro als van de Porte. Den 19den April reeds is te Scutari eene vergadering gehouden waarin Ilode-bey de clicf der Albaneesche liga, eene welsprekende redevoering heeft gehouden. Men heeft te Ber lijn niet geweten wat men deed moet hij o. a. gezegd hebben toen men 0113 het zuiverste en edelste ras ter aarde verkocht aan een onbe schaafd bergvolk als dc Montenegrijnendie slechts van aalmoezen leven. Maar wij zullen dezen smaad niet dulden. En ook willen wij niet langer gehoorzaam zijn aan de Porte die den edelen Albaneeschen stam.aan Montenegro wilde ondewerpen. Ik ken voortaan riep Ho- do-bey noch Padischah noch Stamboulen met deze woorden rukte hij zich de gouden galons van de uniform en de decoratiën van de borstom die onder den voet te vertrappen. Honderd vijftig aanwezige Albaneesche oflicieren in Turkschen dienst volgden onmiddellijk dat voorbeelden de vergadering beslootdat de Albaneezen voortaan onafhankelijk zouden zijn. De vlag der Porte werd neergehaald en gehesehen werd de nieuwe nationale vlagde springende Albaneesche leeuw op een rood veld. Voorloopig zal nog niets tegen Montenegro worden ondernomen. Maar er hebben militaire bewegingen en wapeningen op groote schaal plaats. Een consortium van bankiers te Scutari heeft zicht verplicht dagelijk 10.000 francs in goud in de krijgskas te storten. In het district Aidos moeten Bulgaarsche soldaten 9 Turksche dorpen hebben geplunderd, de mannen gedood en de vrouwen onteerd. Slechts betrekkelijk weinigen redden zich door de vlucht. Een schrijven aan de Politisclie correspon- denz, noemt bovenstaande tijdingen niet geheel juist. Al de manitestatiën der Albaneezen tot hier toe hebben slechts ten doel gehad dat het laiid zal verklaard worden tot een autonoom Vorsten dom onder Suzereiniteit des Sultans en met benoeming van Ali-pachavan Gusinietot Vorst van Albanië. De. Vali van Scutari nu Izzet pacha heeft geweigerd het verlangen der .Albaneezen ter kennis van den sultan te brengen en deswege heeft hij met de weinige Turksche troepen die hij te zijner beschikking bad, zich teruggetrokken in de citadel van Scutariwaar hij nu verster king afwasht. Konstantinopcl13 Mei. Gisteren ontving een Engelschman op de wandeling eenige dolk steken van Muzelmannen die hem daarna uit plunderden. De toestand van den gewonde is ernstig. Layard heeft de Porte een nota naar aanleiding hiervan overhandigd. Het Russische gouvernement Tiflis wordt met een sprinkhanenplaag bedreigdmen heeft ont dekt dat reeds tallooze eitjes van deze insecten zijn uitgebroeid. Er worden echter krachtige maatregelen genomen om de lastige dieren uit te roeien. De berichten uit Perzië luiden allertreurigst. Uit Teheran meldt men van den lOn Mei, dat in vele gewesten de hongersnood schrikbarende verhoudingen begint aan te nemen. I)e oogst t dreigt bovendien zeer slecht zullen uitvallen. Sedert Januari zijn alleen in het district Urimia 600 personen den hongerdood gestorven. De prijs van het koren is in de noodlijdende gewesten al tot 60 pd. st. de ton gestegen. Honderden gezinnen hebben de haardsteden reeds verlaten om te trachten elders een onderkomen te vinden. UITVOERINGEN WAALWIJK. Door de Liedertafel //Oefening en Vermaak" zullen Zondag de volgende stukken gezongen worden 1. Quodlibet. Kuntze. 2. De Grenzen. Holl. 3. Die Sage von Groeninghevelt. Barvtonsolo. 4. Weingalop. Tilburg, 15 Mei 1880. Bij Kon. besl. is aan den heer Hosang eervol ontslag verleend als auditeur bij den schutters raad alhier en als zoodanig benoemd de heer G. H. Peters. Woensdag nacht zijn vier aan elkander belendende woningen te Stokhasseltonder deze gemeente door brend vernield. Onvoorzichtigheid van eene der bewoonsters moet de oorzaak van den brand zijn. Waalwijk, 15 Mei 1880 Bij Kon. besl. is aan Mr. H. C. F. Rits eervol ontslag verleend als kapitein-kommandant der dienstdoende schutterij aihier. Met het oog op de overname van de lijnen der Grand Central Beige zal naar wij verne men, het materieel der Exploitatie-maatschappij worden uitgebreid. Eenige nieuwe locomotieven zijn bereids besteld. Ofschoon oorspronkelijk het plan bestond de Pullmann-restauratie-rijtuigen reeds met den aanvang van den zomerdienst op de lijn Vlis-

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2