N ummer 40. Donderdag 20 Mei 1880. 3 m. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EEUILLETOM. Grootmoedigheid en Zegepraal. Br eken d m a k i n g e n e ÏMJU Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijlc f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden dê rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den HoogEdel Gestrengen Heer Commissaris des Konings in Noordbrabant van 24 Maart jl., A. n° 10; Roept bij deze op de na te noemen milicien- verlofgangers dezer gemeente der lichtingen 1877 en 1878, om voor 4 ure namiddags op de dagen en plaatsen achter ieders naam vermeld, onder de wapenen te komen. 2e regiment Infanterie. Lichting 1877. lo. Lambertus Johan Crist. Siebers, 14 Augustus te Grave. Cc regiment Infanterie. Lichting 1877, 2o. Gijsbërtus Wilhelm Kooijmans, 14 Augustus te Breda. 3o. Franciscus Pennings, idem idem. 4o. Arnoldus Simonsidem idem. 5o. Johannes Cornelis Jos. Brok, idem idem. 6o. Cornelis van Huiten idem Geertruidenberg. 2e regiment Huzaren. Lichting 1877. 7o. Hendrikus Helminkidem Venlo. 8o. Johannes J. F. van Wieken idem idem. lüo. Gerardus Schouten idem Breda. Te afd. Vestingartillerie. Lichting 1878. Ho. Hendrikus Jos. van Ilulten, 3 Juni Gorinchem. 12o. Adrianus Joh. van Oostrumidem idem. 13o. Jan Willem Kooijmans, idem idem. VlIIe afdccling Vestingartillerie. 14o. Johs. van Drunen 9 Augustus 's Bosch. 15o. Walth. H. van Hilst, idem idem. 16o. Willem Klijnidem idem. 17o. Willem van der Wiel, idem idem. De genoemde militiens-verlofgangers belmoren zich daags voor het vertrek naar hun corps aan te melden ter secretarie alhier, teneinde de ver lofpas voor vertrek worde geteekend en des ver langend, te ontvangen een vervoerbiljet voor de spoorwegen en f0.25 daggeld. De Burgemeester voornoemd VAN DElt KLOKKEN. Waalwijk, 16 Mei 1880. Burgemeester eu Wethoudei'S der gemeente Waalwijk Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 5 Januari 1880, no 2; Maken bekend Dat de herijk der maten en gewichten voor de ingezetenen dezer gemeente zal plaats hebben op XXXI. Onwillekeurig vertoonde zich een trek van ontsteltenis op het gelaal van mejuffrouw Hen- wiek maar spoedig was zij zich zelve weder meesteres. „O, ziedaar weer een nieuw bewijs uwer verregaande aanmatiging", zeide zij met eene onbeschrijfelijke minachting in haren toon. „Zulk eene overdreven ongerijmdheid is geen oogenblik langer te verdragen. Ik ben wettige erfgename van de geheele nalatenschap mijner tante en gij hebt haar zelf liooren zeggen dat zij aan nie mand anders iets vermaakt heeft. Uw voorgeven is daarom even vreemd als belachelijk. Ha, ha, ha 1 Hare dienstbode, Judith, eigenares van al deze bezittingen! Vergeef mij, ik moet lachen, zelfs op zulk een tijd als thans." „Lach vrijgevoellooslaaghartig meisje", zeide mijnheer Bladen „maar gij zult later de waarheid mijner woorden vernemen in spijt uwer thans schijnbare ongeloovigheid. Thans wil ik u tot genoegen van hen in wier oogen gij op zulk eene laaghartige wijze getracht hebt die edele vrouw te vernederen doch die in alle opzichten zoo ver boven u verheven isnog eene medèdetling doen Juist achttien maanden geleden vernam de dame die thans mijne echt- genoote is da* er een testament bestond van voor bijna twintig jaren waarbij zij erfgename zijn moest van de goederen die in liet bezit gekomen zijn van mevrouw St. Claredaar het bewuste testament zich niet onder de nagelaten 24, 2526 en 27 Mei a. s., des voormiddags van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 5 uur. Dat bij beschikking van Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 12 April 1873, no 193, afdeeling 12, is bepaald, dat de onderdeden van liet gram uitsluitend aan liet ijkkantoor van de standplaats zijnde 's-Herto- genbosch kunnen worden geverifieerd en dat zulks, ingevolge 1. c. van art. 15 der wet, ook na den herijk-termijn kan plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester VAN DER KLOKKEN. Waalwijk16 Mei 1880. De Secretaris F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van de Gemeente Waalwijk roept mits deze op zoodanige Ingézetenen,- die op den eersten Januari dezes jaars hun 25ste jaar van ouderdom zijn ingetreden namelijk die gc- boi'en zijn in 1855benevens de zoodanigedie zich van buitenlands binnen de Gemeente geves tigd hebbenvoor zoo verre zij nog in eene dei- klassen van de schutterij vallen, om zich tusschen den 20 en 31 Mei aanstaande, ter Secretarie van liet Gemeentebestuur te Waalwijk voor de dienst der Schutterij te doen inschrijven zullende tot het ontvangen van hunne aangifte te dier plaats dagelijks, gedurende den voormiddag van 9 tot 12 uren worden gevaceei-dde invallende Zon en Feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht van de belanghebbende dient Dat als ingezetenen in deze worden beschouwd alle Nederlanders, binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vi-eemdelingen binnen het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke ver klaring hetzij het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun bestaan, voor zoo vei-re zij in de voorrechten van Nederlandex-s kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in alle ge valle door de ingezetenen van den hiervorën bedoelden oudei-dom behoort gedaan te wórden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende ver- meenen mogttot de vrijgestelden of uitgeslote- nen van de scliutterlijke dienst te behoofen. Dat zij die in meer dan eene Gemeentehun verblijf honden of den zetel van hun vex-mogen hebben gevestigdtot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeentealwaar eeue dienst doende Schutterij aanwezig is, en dat bijaldien, in de vex-schillende Gemeenten, waar iemand ver blijf houdtof den zetel van zijn vex-mogen heeft gevestigdalleen dienstdoende of alleen rustende papieren bevonddoch het hinderde lxaar edel moedig hart dat vermogen te aanvaarden, hetwelk aan de arme kranke al de gemakken des levens schenken kon waarom de toenmalige gezelschaps juffrouw zich alle ontberingen ja, zelfs misken ning wilde getroosten tot de lijderes die schat ten niet meer behoeven zou. Doch dit was niet alles. In de zuivere onbaatzuchtigheid liarer zelfverloochening, wist zij de weinige personen, die met het testament bekend waren tot het diepste stilzwijgen over te halen opdat de be minnelijke vrouw, voor wie zij de tijdelijke op offering gedaan had het niet vernemen mocht, hoeveel zij aan haar gezelschapsjuffrouw te danken had. Ik was een dier personen en ik geloof dat niemand hunner het in hen gestelde ver trouwen geschonden heeft." „Zoo iets had ik juist van u kunnen ver wachten mijnheer", zeide de jonge dame, hare woede achter haren schimpenden toon trachtende te vex-bergen. „O ja het paste u wel u van de rijke erfgename te verzekeren toen zij nog schijnbaar een nederige dienstbode was Inder daad uw vertelsel is niet onaardig bedacht. Maar de waarheid er van zal nog moeten worden bewezen. Intusscben ben en blijf ik de ver moedelijke erfgemvrae en als zoodanig laat ik mij in mijn eenmaal genomen besluit niet dwars- boomen. Ik herhaal mijne bevelenThomas dat gij noch mijnheer noch mevrouw Bladen hier immer het huis" laat binnen komen, totdat ik u nadere bevelen gegeven zal hebben". Zonder den geneesheer of zijne vrouw met een enkelen groet te verwaardigenverliet zij met trotschen gang het vertrek. Maar o, als deze haar naar de eenzaamheid van haar klein vertrek hadden kunnen volgen van welk eene verandering zouden zij daar niet getuigen zijn geweest De deur zorgvuldig achter zich ge- Schutterijen l^estaandezelve zich moet doen in schrijven in de Gemeente, alwaar hij voor de Personele Belasting is aangeslagenmoetende de Ambtenaren zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zijdie bevonden zullen worden zich niet voor den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijvendoor het plaatselijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschrevenen ter zake van hun verzuim in eene geldboete vervallen terwijl dezelve daarenboven, zonder loting, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien liet zal blijkendat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene x-edenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de Ingezetenen aange maand om zich tijclig van een geboorte-extract te voorzien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren ten einde de inschx-ij- ving behoox-lijk geschiedeen zij niet komen te vervallen in de straffen bij de wét bepaald. Waalwijk den 16 Mei 1880. De Burgemeester, 'VAN DER KLOKKEN. Wij ontvingen heden het verslag der Kamer van Koophandel en Fabriekente Waalwijk over 1879; wij raeenen onzen lezers geen ondienst te doen met daaruit het volgende over te nemen: Wij zouden onze algemeene beschouwingen betreffende handel en nijverheid, over het tweede jaar van het bestaan der Kamer van Koophandel rn Fabrieken in deze gemeentenagenoeg in gelijken zin kunnen resumeëren als die over het eerste jaarnamelijk dat hoewel de bedrijvig heid niet zichtbaar minder was dan in vorige jaren toch de algemeene druk der tijden ook hier gevoeld en erkend werd. De schoenenfabrieken hadden met de concur rentie van buiten vooral van Duitschland een zwaren strijd. Die concurrentiewaarvan men vroeger niet hoordewelker bestaan in weerwil der voor spellingen niet mogelijk geacht werd verhaast en verzwaard door het elders ingevoerde prQtec- tiestelselmoest eerst in al hare sterkte gevoeld worden eer men de noödzakelijkheid inzag om daartegen als tegen een machtige vijandin der plaatselijke industrie zooveel mogelijk gewapend op te treden. Thans wij hopen, dat. het niet te laat zijen dat de regeering ook van hare mrreaaifcAomimMii émbombbmmmbbmi sloten hebbende wierp zij zich woest op haar bed en gaf zich over aan hare toomelooze woede en rukte zich de haren als een krankzinnige uit het hoofd. De twijfel dien zij in tegenwoordigheid van mijnheer Bladen aan den dag gelegd had, aan gaande de waarheid van zijn beweerenwas verdwenen. Zij was er van overtuigd dat hij zulk eene belangrijke verklaring in tegenwoor digheid van zoovele getuigen niet zou hebben afgelegd zoo zij geene waarheid in zich bevatte. Zij was er derhalve zoo van verzekerd als had zij het testament zelve gelezen en hare teleur stelling en schaamte over hare vernedering tegenover al de dienstboden kende geen palen. Het vermogen te moeten dejwen waarvoor zij zich in allerlei bochten had moeten wringen was reeds op zich zelf eene ernstige zaak maar het te zien overgaan in de handen van de verachte en beleedigde Judith maakte ze nog ernstiger. Maar en juist het gevoel dat zij die vernedering aan zich zelve te -wijten had vermeerderde nog haar spijt het was te veel voor hare trotschheid hare vernedering te hebben moeten aanhooren in tegenwoordigheid der be leedigde erfgename en van al de dienstboden die het maar al te wel wistenhoezeer zij Judith immer had veracht en hoe ouwaardig zij zich tegenover haar en haren achtenswaardigen echtgenoot gedragen had. Het was alleen het stoffelijk overschot hai*er overledene tante dat mejuffrouw Renwick weer hield op hetzelfde oogenblik met haar kamenier te vertrekken daar zij nauwelijks de bedienden van het huis onder de oogen durfde komen, die evenwel nooit veel met haar hadden opgehad en zich daarom in hare nederlaag recht hartelijk zouden verblijden. Hoe bitter betreurde zij het nu zich zoo aan hunne minachting te hebben zijde daartoe medewerkezien wij allerwege-de bewijzen, dat men uit een stilstand, maar al te dikwijls het gevolg van buitengewoon voor spoedige jaren ontwaakt is. Het nut der sedert een paar jaren opgerichte scho,enenmachines wordt erkend en die machi nes ondergaan nog steeds verbeteringhet is slechts aan de aanzienlijke kosten en aan het daarmede gepaard gaande groote bedrijfskapitaal toe te schrijvendat zij slechts door enkelen gebruikt worden. Ook is de ondernemingsgeest meer gedrukten dragep hieraan vjel bij de overdreven pessimistisclie beschouwingen van het vak. De bewijzen waarvan wij spraken zien wij in de verscheidenheid van stikmachines, waardoor iedere soort en ieder gedeelte van het schoeisel meer naar zijne bijzondere eischen behandeld wordten daardoor in deugdelijkheid en netheid wintin verschillende machines waarvan men voor eenige jaren niets wilde wetenom de eenvoudige Hoch zwakke redendat het toch goed ging, en men slechts op direct voordeel bedacht was. Deze zeer gunstige gang van zaken had ook het kwaad tengevolge, dat de schoen makers-gast te lichtschikkend werd, en hij slechts bedacht was om veel te produceeren in plaats van aan zijn fabrikaat de grootst mogelijke volkomenheid te bezorgen. Ook hierin komt thans veraüdering; de min der goede werkman begint te zien dat hij bij betere schoenmakers achterstaat, en dat hij, bij voortdurende slapie, het eerst daarvan de slechte gevolgen zal ondervinden. Er komt dus een normale toestand de fabrikant en de werkman begrijpen hun belang en richten zich daarnaar. Algemeen echter wordt de strijd met de con currentie van buiten ongelijk geachtzoolang niet door reciprociteits-rechten de iniandsehe schoenmakerij gesteund wordt. Terwijl de aannemingen voor de departementen van Koloniën en Marine als vorig jaar plaats hadden profiteerden ook enkele fabrikanten van de gelegenheid hun door de regeering aangebo den itf de publieke aanbesteding van schoeisel voor het staande leger. Van deze aanbestedingen werd voor ongeveer de helft door „de Neder- landscho fabriek van lederartikelen", te Baardwijk, aangenomen. blootgesteld en voor zich niets meer dan Judith's verachting te hebben ingeoogst. „Te moeten denken dat ik een vol jaar bij die ziekelijke tante neb doorgebrachtvoor niets voor volstrekt niets! ja, erger dan dat, na niets dan 'schaamte en schande op mij te hebben geladen!" riep zij hartstochtelijk uitte midden van haar zelfverwijtzelfs het schijnbare goede dat zij aan anderen gedaan had en waaruit geen zelfverhooging kon voortkomen betreurende, zooals de baatzuchtige immer doet. Het is te bejammeren dat het zoo is doch laat ons bij dit onaangenaam tooneel niet-laHger stil staan. Judith en haar echegenoot woonden beiden de teraardebestelling van mevrouw St. Clare bij, ofschoon zij zorgvuldig vermeden zich dien dag aan het sterfhuis te vertoonen en Judith liet den dag na de begrafenis haar echtgenoot alleen gaan om een bezoek aan mejuffrouw Renwick en hare vrienden te brengen. „Zij zou zorgen dicht bij de hand te zijn", zeide zijindien hare tegenwoordigheid mocht vereischt worden," De heeren Pounce en Co., die het belangrijke testament onder hunne berusting hadden het welk reeds voorlang onze heldin tot erfgename gemaakt had van het vermogen door de over ledene mevrouw St. Clare genoten kwam op het bepaalde uur en de zaakwaarnemer der overledene bevond zich er ook om voor zijne nieuwe cliënt miss Renwick op te treden die besloten was haar vermagen niQt zonder strijd af te staan. Doch haar inoed ontzonk haartoen Re rechts geleerde van den testamentmaker de duidelijke verklaring deed van de wettigheid van het testament en dit vervolgens voorlas. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1