Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. Italië. Woensdag avond ten 9 ure zijn de leder, van den Wiener Mannergesangverein die aan prinses .Stéfanie bij gelegenheed van haren ge boortedag eeue aubade komen brengen, te Brussel aangekomen. Zij zijn met een luister en geest drift ontvangen, welke alle beschrijving te boven gaan. Een talrijke menigte verdrong zich op het plein voor het noorder-station en langs den weg dien de stoet naar het stadhuis zou volgen. Aan het station werden de vreemde gasten be— gj:oet door den ordonnance-officier des Konings, kapitein Donnydoor den heer Dustin voor zitter van het comité van ontvangsten door den president der Grande Harmonie Duhavon. Vóór het station stonden 14 muziekkorpsen en 70 vereenigingen en genootschappen met banie- en insignesgeschaardwelke de zangers in optocht naar het stadhuis zouden geleiden en in wier naam hun reusachtige bloemruikers en kransen werden aangeboden, welke door de leden der commissie van ontvangst voor de zangers uit gedragen, den indruk maakten van een reusachtig wandelend bloembed. Alle huizen langs den wegdien de met fak kels en. Chineesche lantaarns verlichte stoet volgdewaren versierd en met Belgische en Oostenrijksche vlaggen getooid terwijl de groote gebouwen van den boulevard-Anspach schitterend verlicht waren en in bijna alle vensters Brussels schoonen door luide hoera's en het wuiven der zakdoeken den vreemden gasten een hartelijk welkom toeriepen. Tegen 11 uur kwam de stoet op de Grand Place aan voor het geïllumineerde stadhuis verlicht door Bengaalseh vuur in allerlei kleuren, dat op een aantal huizen ontstoken was en een fantastischen gloed gaf aan het electrisch licht dat van den stadhuistoren scheen. Onder de tonen van het Oostenrijksche volkslied werden de zangers de eeretrap opgeleid naar de groote trouwzaalwaar een rijke schaar van genoodig- den en de gemeenteraad, met den eersten schepen, den heer Vauthieraan 't hoofddaar de bur gemeester Van den Straete wegens ongesteldheid afwezig was hen verwachtten. Na een toespraak van den heer Yauthier, welke door den president van den Vereindr. Olschbauer beantwoord werd hieven de zangers een nationaal koor aan, dat met stormachtige toejuichingen begroet werd. Bij het drinken van den cere wijn bracht dr. Olschbauer een dronk uit op het Belgische vorstenhuisdie de heer Vauthier met een toost op de keizerlijke familie beantwoordde. Hier mede was de plechtige ontvangst afgeloopen; de deuren naar de galerijen en nevenzalen werden geopend waar een welvoorzien buffet de vreemde gasten tot een verkwikking na de vermoeiende reis uitnoodigde. Tot ongeveer 2 uur in den nacht duurde het feest in het Brusselsche stad huis op de ongedwongenste wijze voort. Donderdag ten 3 ure bracht het Verein een aubade aan Prinses Stephanie op het kasteel van Laeken. De Oostenrijkers hebben bewonderenswaardig gezongen. Zij ontvingen warme gelukwenschen van den Koning van de geheelc Koninklijke Pamilie en de enkele genoodigden tot dit feest. Prins de Ligneoud-voorzitter van den Senaatwiens gezondheidstoestand sinds lang ernstige ongerustheid inboezemde is overleden. Het blijkt nog niet met volkomen juistheid waarom de heer Lepere eigenlijk als minister van Binnenlandsche zaken is afgetreden. Men beweert dat het is wegens oneenigheid met Freyciueten tevens heet hetdat ook laatst genoemds spoedig zal volgen en wel wegens verschil van meening met Gambetta. Cazot de minister van Justitie zou dan optreden als Premier. De commissie voor de begrooting heeft zich vereenigd met het voorstel van den minis ter van Oorlog, strekkende om bij de infanterie de tamboers af te schaffen. In plaats van de vier kurassier regimenten, die Frankrijk nog heeft, zullen acht dragonder regimenten worden opgericht. De voorzitter der Kamer heeft thans eene mededeeling ontvangen van den minister van Justitie, houdende aanvraag van den procureur- generaal te Parijs om den hertog van Padua Bonapartistisch afgevaardigdevoor het gerecht te vervolgen daar deze zich op de kiezerslijsten had laten brengen te Parijs en te Courson en hiervan gebruik gemaakt heeft om in één en hetzelfde jaar in beide plaatsen te stemmen. In een brief uit Parijsmedegedeeld aan de Timeskomt voor een verhaal van iemand die aan prins Bismarcknamens een groot Amerikaansch bladeen jaarlijksch honorarium van 130,000 dollars had aangeboden voor de levering van een artikel, éénmaal in de week alzoo 2500 dollars (f 6250) per artikelonder bepaling dat dit honorarium bleef vastgesteld ook al besloeg het artikel geen twintig regels. De onderhandelaar had zelfs volmacht om her bedrag voor twee jaar vooruit te betalen. Bis marck barstte uit in een schaterlach en verklaarde bij zijne vele werkzaamheden zulk eene opdracht niet te kunnen aanvaarden. Na de afzending van dit antwoord, zoo weet de schrijver ook nog te verhalen keerde Bismarck zich eens klaps naar zijn zoon Herbert en riep uitHoe dom van mij Wij hadden kunnen voorstellen het u voor de halve som te laten doen Dezer dagen verstoutte zich een 2de lui tenant der dragondersbij een voorstelling in een Amerikaansch paardenspelte Dinan de „Marseillaise" uit te fluiten. Zijn generaal legde h.m deswege veertien dagen arrest opdeze straf is door den minister van Oorlog tot eene maand verzwaard. Voor eenigen tijd verdween een kassiers knecht te Parijs met ongeveer 2 millioen frs. De geheime politie, die steeds werkzaam bleef, ontdekte, dat hij te Parijs een gemeubelde kamer gehuurd hadmaar toen zij de hand op hem wilde leggen verdween hij opnieuw. Eindelijk gelukte het te Laekenbij Brusselhem in hechtenis te nemen, doch niet voordat men zijn maitresse te Rijssel in handen kreeg. Gillard, zoo heet hij had onder den naam van Grandjean in een logement ran die stad een kamer gehuurd. Den volgenden morgen reeds verliet hij deze en keerde maar niet terug, waardoor de logementhoudster ongerust werd en het slot liet opensteken. Een valies werd gevondenwaarin de commissaris van politie voor een som van 1.725,S20 frs. aan stukken op naam in beslag nam. Kort daarop ontving de eigenares van het logement een telegram van Grandjeanwaarin zij verzocht werd het valies aan een dame ter hand te stellendie het zou komen afhalen. Vrijdag vervoegde zich dan ook een elegant gekleede juffrouw aan het hotel en verzocht, een briefje van Grandjean toonendeom het valies. De eigenares zeidedat zij de kamer verhuurd had maar dat de tegenwoordige huur der in de buurt was. Deze kwam spoedig en was niemand anders dan de commissaris van politie in petsoon. Het overige laat zich raden. De juffrouw werd naar Parijs vervoerd waar zij te gelijker tijd met Grandjean aankwam. De Parijsche politie is door ijverige na sporingen er in geslaagd een dievenbende van dertig man in handen te krijgen de zoogenaamde „Bande des entoureurs" die in den laatsten tijd in de stad en omstreken talrijke inbraken en aanrandingen pleegden. De aanvoerder der bende Hesson genaamd wien men den aan Victor Hugo's „Misérables" ontleenden bijnaam „Fauchelevent" gegeven heeft, is eerst twintig jaren oud en bleek reeds vijf honderd diefstallen gepleegd te hebben. De anderen hebben reeds een aantal vonnissen achter den rug. Jlen hunner is zelfs dertig malen veroordeeld. Het nasporen van de gestolen voorwerpen in de registers der banken van leening en de banken der kooplieden zal verscheidene dagen in beslag nemen. Het is deze bendedie indertijd in het Bois de Boulogne eene villa leegplunderde en de meubelen op wagens vervoerde. Mgr. PieBisschop van Poitiers, te An- goulême gekomen om ter gelegenheid van het Pinksterfeest te predikenis den 18 Mei plot seling gestorven. Den vorigen dag had de bis schop nog een te zijner eer gegeven dinér bijgewoond. Mgr. Pie was den 26 September 1815 te Pontgovin (Eure et Loir) geboren. De werklieden van Rheimsdie bij hun werkstaken blijven volharden hebben |de belofte niet gehouden door hun gedelegeerden aan den prefect van het departement de la Marne gedaan, om hun wandelingen door de stad te staken. L'Indépendant remois berichtdat er Zondag vele oproerige tooceelen in de straten hebben plaats gehad. Ook hier waren het wederom de nieuwsgierigen, die de ophooping vergrootten en als deze door de inmiddels ontboden infanterie en cavallerie gewond waren geworden zou het hun eigen schuld zijn geweest. De Burgemeester van Ithcims heeft een proclamatie doen aanplakken waarin de rust verstoorders aangemaand wordenrustig naar hun werkplaatsen terug te keeren. Hij belooft zelfs dat de gemeente de huisgezinnen ter hulp zal komen die door de werkstaking tot den bedelstaf gebracht zijn. Zoo zij evenwel in hun verzet volharden ondanks het feitdat reeds concessiën gedaan en eischen verhoord zijn, zou de militaire overheid op haar verantwoordelijk heid de maatregelen nemen welke zij noodig achten zal. Uit Rouaan wordt bericht, dat de werklieden van een fabriek waar tot nu de arbeid geregeld voortgezet werdden arbeid gestaakt hebben. Andere grèves zijn waarschijnlijk. Te Roubaix is niet de beterschap gekomen die verwacht werden slechts weinige werklie den hebben den arbeid hervat. Verscheidene etablissementen waarin de werk staking uitgebroken was hebben intusschen den arbeid hervatmaar slechts enkele werkstoelen zijn in beweging. In andere fabrieken moesten de stookhaardendie reeds ontstaken waren, gebluscht worden. Meer anderen waar de werk lieden verleden week teruggekeerd waren zijn opnieuw door dezen verlaten. In verschillende wijken was een brandbrief aangeplaktwaarin met brandstichting gedreigd werd, welk dreig- schrift tevens ondei de deuren* gestoken was. In deze communistische geschriften werden de werklieden tot den burgeroorlog aangespoord. Het heette daarin het bloed moet stroomen wil het vaderland gezuiverd wordenen de fabriekanten moeten aan de straatlantaarns wor den opgehangen. Op deze plakkaten werden teekeningen gezien aan den eenen kant een patroon voorstellende die de guillotine beklimt, aan den anderen de heer Alfred Rebaux direc teur van het Journal de Roubaix aan een galg hangende. De schrijvers van deze plakkaten roepen de werklieden te wapen en sporen de Belgische werklieden aan deel aan den strijd te nemen. Weinige werkstakers worden op straat gezien noch eenige samenscholing. Intusschen is een groote troepenmacht op de been. De heer Constans de minister van binnen landsche zakente nauwernood als zoodanig benoemdheeft zich persoonlijk van Jen aard der werkstakingen willen vergewissen, die eenige Fransche steden teisteren. Hij is den 18 naar Rheims vertrokken. Men gelooft dat het kabinet, Lij zijn terugkeer, door hem voorgelicht, krachtige besluiten zal nemen, waardoor de zoo onverwacht gestoorde rust hersteld zal worden. Men meent dat te Roubaix nog wel omstreeks 15000 werklieden leegloopen, van welke minstens 12000 wevers. In Frankrijk zijn proeven genomen met een nieuwe wijze van verwarming van spoorweg- waggons. Dit stelsel van den ingenieur Ancelin is zeer eenvoudig en bestaat daarindat de sto ven gevuld worden met waterwaarin zich een bepaalde hoeveelheid azijnzuur natron bevindt. De stoven nugevuld worden tot op honderd graden verwarmd en dan in de coupé's gebracht. Door die bijvoeging van het genoemde zout blijven zij zeer lang warm. Nadat ze afgekoeld zijnworden zij weer tot honderd graden, ver warmd zoodra ze voor den dienst verlangd worden. Dit systeem is op den Chemin de fer Parijs- Lyon-Mediterranée in gebruik en worden de wagens van den exprestrein die om kwartier over zevenen des avonds uit Parijs vertrektop deze wijze verwarmd. Deze trein komt om half vijf in Lyon aan en dan zijn de stoven nog te warm dan dat men er de hand op zou knnnen houden. De voordeelen van dit stelsel zijn zoo in het oogloopend, dat wij er verder wel niets meer bij behoeven te voegen. Bij een processie te Kernevel is, juist toen de stoet op het punt stond de kerk binnen te treden de klok met donderend geraas naar be neden gestort vlak voor de voeten van den banierdrager. De klok die 600 kilo woogis door drie houten vloeren heengevalen en heeft de banier gedeeltelijk vernield maar den drager niet ge troffen. Ook vier mannen die zich in den toren bevonden en de klokkeluider zijn ongedeerd ge bleven. In het gerechtshof te St. Etienne is de vloer ingestort van een vertrekdat vlak boven de zaal gelegen iswaarin de rechtbank zitting houdt. Daar het ongeval eenige oogenblikken voor het bijeenkomen der rechtbank plaats had, liep ook dit gelukkig af. Als het een paar minuten later was voorgevallendan zou de president gedood en verscheidene leden zwaar gekwetst geweest zijn. Het krijgsgericht van Ciudad-Real heeft der tien personen ter dood veroordeeld, die schuldig bevonden zijn aan het doen derailleren van een spoortrein in Andalusie. Dertien andere personen, mede schuldig bevonden zijn onder aanneming van verzachtende omstandighedentot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. In de gisteren te Londen gehouden vergade ring van de aanzienlijkste mannen de „kop stukken" zouden wij zeggen der conservatieve partijheeft Beaconsfield eene lange redevoering gehouden waarin hij o. a. zeide, dat de partij, wanneer ze aan hare beginselen getrouw blijft zeer spoedig weer aan het bewind zal komen. Nu gaf Beaconsfield aan zijne partij den raad als oppositie waardiglijk te handelenen deelde ten slotte mededat hij niet langer als haar leider wensclne op te treden. Uit Kabul wordt aan Daily News gemeld, dat Abdur-Rahman zijn leger heeft afgedankt. Hij had de diensten der soldaten zeide hij niet langer noodig daar hij voor het oogenblik, ten opzichte der Engelscheu geen vijandige plannen koesterde. Daarentegen heet het in berichten uit Tehe ran dat Adjub-Khan met de regimenten uit Kabul en nog 14.000 andere troepen uit Herat was getrokken blijkbaar met het plan tegen Candahar op te rukken. De Regi ering der Kaap Kolonie heeft het uitstel, door haar aan de Basuto's tot het in leveren vanhunne wapenen verleendverlengd tot 21 Juni. De maatregel der ontwapening vindt in de Kolonie algemeene afkeuring. Onder d. n titel van Colonial-Fresch-Meat- Company (limited) is er te Londen eene nieuwe vereeniging in liet leven getreden die met een kapitaal van p 1. 200,00 0 versch vleesch uit de Australische koloniën naar Londen wenscht over te breng. n. Ofschoon het Australische vleesch goedkoop verkocht zal worden (tegen stuiver per Enn. pond), vleit men zich toch met een jaarlijksch dividend van 15 pet. Dezer dagen werd voor het Queens bench- gerechtshof te Londen een zaak behandelddie zeer de aandacht trok van het publiek. De beschuldigde wa3 de Heer Labouchére, redacteur van het blad Truth. Hij is een in Londen zeer bekend persoon die door middel van zijn blad omtrent vele personen en zaken onthullingen doetwelke hem reeds tal van processen op den hals haalden. Thans was hij aangeklaagd wegens laster door een Griek, Lambri genaamd, omdat hij ïd een artikel over de Londensche speelholen dezen een der hoofden van een bende valsche spelers had genoemd. Lambri heeft een zeer romantische levensge schiedenis. Hij was de zoon van Griekschen boer, ging op 16jarigen leeftijd als bediende van een Pacha naar Perziëbegon daar handel te drijven in onbewerkte zijde en verdiende in twee jaren f 300,000. Daarop verliet hij Perzië, ging naar Turkijebegon daar een zaaken verdiende nog f 190,000. Twee en twintig jaren oud, een leeftijd waarop anderen eerst zaken beginnen te doen trok hij zich reeds uit den handel terugom voor zijn genoegen te leven. Hij had bijzonder veei smaak in het kaartspelen cn werd weldra eee zoo berucht spelerdat de politie van Parijs Brussel en Wiesbaden hem het verblijf in die plaatsen ontzei. Te Londen kreeg hij als Lambri Pacha toe gang tot de hoogste kringenen daar was hij eerst recht in zijn elementwant in die kringen heerscht de speelwoede onbeperkt. Aanzienlijke dames brengen geheele nachten aan de speeltafel door in gezelschap van mannen met een zeer twijfelachtig verleden en het is er niets buiten gewoons dat men pd. st. 1000 op een kaart zet. De uitspraak der gezworenen brandmerkte Lambri als een valscken speler en sprak Labou- chcre van de beschuldiging van laster vij. Miss Agnes Beck with de bekende Engel- sche jonge damedie om haar bedrevenheid in het zivemmen vermaard is, heeft in de vorige week dertig uren achtereen gezwommen in het walvischbassin van het Aquarium van West minster. Het gold een weddenschap en zij heeft die met glans gewonnen want hoewel er bepaald wasdat zij een half uur het water zou mogen verlaten om uil te rustenwilde zij daarvan geen gebruik maken makenj zij voerde in het water allerlei toeren van beheudigheid uiten gebruikte op etensuren al drijvende brood vleesch en thee. Toen het kloeke meisje na haar taak vol bracht te hebben het bassin verlietwerd zij door de talrijke toeschouwers met luide toejui chingen en een regen van bloemen begroet. De studenten van het University college der hoogeschool te Oxford hebben, na een vroolijk drinkpartijtjede deur van den Proctor met schroeven zoo vast dichtgemaakt, dat de geleerde heer door het venster moest klimmen om in zijn woning te komen. Tot straf voor die ongepaste aardigheid zijn al de studenten van het college, daar zij weigerde de schuldigen te noementijdelijk verbannen van de hoogeschoolbehalve de gelukkigen of de ongelukkigen, die zich voor een aanstaand examen voorbereiden. Aan de politie te Liverpool is het gelukt, een ouden geroutineerden en lange jaren uit de handen der politie ontsnapten boef te snappen. Zijn eigenlijke naam is James Carollmaar hij was meer bekend als „de Koning der valsche munters". De politie legde de hand op hem op het oogenblik dat hij zich met de valsche munterij bezig hield. De Duitsche Kroonprinses is uit Italië zij vertoefde gernimen tijd te Pegli, naar Duitschland teruggekeerd. Onderscheidene leden van het Centrum vertrokken naar Romewaarschijnlijk om te overleggen welke gedragslijn door hen behoort gevolgd te worden bij de behandeling der voor dracht betreffende de verzachte toepassing der Mei-wetten. Moslede bekende Bremer Afgevaardigde wordt genoemd als directeur der Nieuwe Zuid- Zee-Maatschappij De Russische ambassadeur bij het Fransche Gouvernementprins Orloff, die op zijn doortocht naar Parijs eenige dagen hier vertoefdeheeft een langdurige conferentie gehad met den Keizer en den Rijkskanselier. Men gelooftdat de betrekkingen van Duitschland en Ruslaid zeer verbeterd. De Turksche regeering heeft nog altijd te worstelen met nijpend geldgebrek. In de laatste week van April had men het garnizoen te Constantinopel niet eens van brood kunnen voorzien indien niet de bankier Zarifi zooveel had voorgeschoten dat men koren koopen kon. Bij het lentefeest of Hibrelesden 5n dezer gevierdkon de Sultan niet zoools gewoonlijk, een aantal lammeren onder de soldaten laten verdeelen zij hebben misschien voor het eerst zonder lammeren feest moeten vieren. Een bataljon mariniers is voor het paleis van den minister van Marine onder woeste bedrei gingen zijn achterstallige soldij komen opeischen, en toen men, om hen tevreden te stellen, een zekere som onder lien had verdeeld, kwamen de vrouwen bij honderdtallen haar pensioenen of het loon harer afwezige echtgenooten vragen. De kas was ledigmen verzocht de vrouwen dus op een anderen dag terug te komenen toen zij, hierover verstoordin verwenschingen losbarstten beval de minister haar op ruwen toon te vertrekken. Dat maakte de vrouwen zoo woedend dat zij den minister te lijf wil den, en deze zich in het palcis moest terug trekken, waaruit hij onmiddellijk door een ach terdeur de vlucht nam. Nog dienzelfden dag liet hij ook zijn harem en zijn kostbaarheden uit het paleis voeren, daar hij vreesdedat het door de mariniers of de betrekkingen der verwoede vrouwen overvallen zou worden. Te Florence loopt het geruchtdat het bekende domein van San Donato aan mevrouw Blancweduwe van den heer Blancverkocht isdon stichter van het Casino te Monaco welke dame op een fortuin van 150 millioen geschat wordt. De dochter van deze dame zou

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2