Nummer 45. 3e. Jaargang Dl OUDE STRIKER Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. B e k e n d m a k i n g e n. BUITENLAND. Belgie. Misdaad en Waanzin. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. KOEPOKINENTING, Het Gemeentebestuur van Waalwijk Gezien eene aauschrijving van Hceren Gedep. Staten van Noordbrabant |van 20 Mei jl., G. No 155, 2e Afdeeling-,waaruit blijkt, dat zich op sommige plaatsen de pokken hebben vertoond. In het naburige Belgie schijnt de ziekte epide misch te heerschen. Terwijl er alzoo gevaar voor besmetting bestaat wordt op dat gevaar gewezen en de'ingezetenen in hun belang uitgenoodigd om door inenting of herinenting zich zooveel mogelijk voor besmetting te hoeden, opdat bij overbrengingder ziekte deze niet tengevolge van verwaarloozing der doeltref fende voorbehoedmiddelen een vruchtbaren bodem voor hare epidemische ontwikkeling vinde. Waalwijk, 6 Juni 1880. Het Gemeentebestuur voornoemd De Voorzitter VAN DER KLOKKEN. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Aan eene particuliere correspondentie van de Nieuwe R. Ct. ontleenen wij het volgende: Heden (Dinsdag) werd door de Koningver gezeld door de Koningin de prinsessen en ik kan wel zeggen alle hooge autoriteiten ten 2 ure. de internationale tentoonstelling geopend, die, gelijk bekend iszonder eenige subsidie door eenige particulierenmet den heer Ernst de Bavay als directeur, in het Palais du Midi permanent althans zeker tot den zomer van het volgende jaargehouden wordt. Ik spaar u de officieele toespraken en plichtplegingen en geloof uwen lezers een grooter dienst te bewijzen door een kort overzicht van de tentoonstelling te geven. Het Palais du Midi vormt een langwerpig vierkantwaarvan de voor- en achtergevels 150 met. langaan de Avenue du Midi en de Boulevard du Hainauten de zijgevelster OF IV II. De Generaal. De oude man was in vuur geraakt doch de dame bleef kalm. „Laat ons bedaard te rade gaan", sprak zij. „Gij hebt gelijk Dat alles hhb ik hier gevonden en ik dank er den hemel voor. Nergens anders zal ik zoo gelukkig zijn. De harten die ik hier vond hebben mij lief en achten mij.... Och gij allen zijt zoo goed zoo braaf!.... Doch kan mijn hart liier voortaan een oogenblik rust vinden Moet mij niet immer het verschrikkelijke beeld van dien man voor oogen zweven moet ik niet iedere minuut vreezeri, door hem gezien en herkend te worden?" „Welnu en zoo hij u herkende riep de oude Striker levendig. „Dat mag niet." „Gij hebt hem niet te vreezen." „Juist daarom mag hij het niet." „Goed", hernam de oude man koud en vastberaden. „Dan m~et hij de plaats ruimen." „Ook dat nietmijn vriend. Pas aangekomen kan hij niet weder ver trekken. Als hij om verplaatsing vroeg zou hij zijn ontslag bekomen. Hij heeft vijanden. Alleen door menigvuldige kuiperijen zeide mij de rit meester heeft hij het zoover weten te brengen dat hem hier het bevel werd toevertrouwd. Zijn ontslag zou zijn ongeluk zijn." „Heeft hij iets anders verdiend mevrouw „Zouden wij zijn ongeluk beoogen Striker „Maar hij heeft het verdiend...." De dame zag hem lengte van 75 met., aan twee zijstraten liggen. De twee lange gevels zijn in het midden door eene gedekte galerij doorgedeeld en wederzijds van deze galerij is binnen het gebouw een groote met glas gedekte ruimte. Aan het einde van de noordelijke ruimte is een dubbele trap die naar de bovenzalen geleidtwelke geheel in het vierkant doorloopen. In de zuidelijk overdekte ruimte zijn de raa- chinerien tentoongestelddie alle door eene stoommachinevoorzien van een nieuw soort regulateurwaarvan een jong Belgisch officier de uitvinder is in beweging worden gebracht. Door dit instrument kan men zich elk oogenblik nauwkeurig overtuigen van de juiste hoeveelheid stoom welke noodig is om de machinerien ge regeld te laten werken. Hoewel déze afdeeling, vergeleken bij die der groote wereldtentoonstel lingen klein is maakt zij toch een allergun- stigsten indruk. In de noordelijke overdekte ruimte vindt men de meest uiteenloopebde soorten van rijtui gen en wagensen hierin is vooral de Parijsche industrie met hare sierlijke en lichte constructie ruim en schitterend vertegenwoordigd. Rondom deze rijtuigen zijn langs de muren een aantal kraampjes opgeslagenwaarin een rijke schat van articles de Parisin al haar verscheidenheid en elegancetentoongesteld en te koop geboden worden. Merkwaardig hierbij is 't, dat alleen Parijs neen slechts twee straten van Parijs de rue du Temple en de rue Vau- girard dit enoritie contingent van fabrikanten dezer artikelen opleveren. De trap opgaande naar de bovenzalen ontmoet men eerst een schoone collectie piano's en orgels van de eerste Fransche en ook van enkele Düitsche fabrikanten vervolgens heerlijk glas werk uit Bohemen en prachtexemplaren uit de koninklijk Saksische porseleinfabrik de faiences van Limoges en Nassau schoone producten der Weener lederindustrie van Klein en Hartberger, Engelsche gas-ornamenten, enz. enz. te veel om u hier op te noemen. Als curiositeit mogen hier echter niet onvermeld blijven de inzendingen van King Lee Co. te Kanton en Lie Mie Yu te Pekingdie behalve een aantal Chineesche kleine artikelenornamenten en sieraden die met waardigheid aan. „Aan God de wraak", sprak zij langzaam. „Gij'hebt gelijk. Laat ons zien.... Doch", vervolgde Strikerweder warm wordende, „alvorens gij besluit, welken weg gij voor de toekomst wilt volgen moet gij een blik werpen op het „verledencmoet gij nogmaals overwegen hetgeen gij ondervonden hebtwie gij zijt en wie die man is. Altijd was hij ruw en wreedaardig. Een tijd lang wist hij zich te vermommen om uwe gunst te verwerven. Gij waart jong en schoon de doch ter uit een oud adelijk huis en rijk gelijk men zeide. Hij wilde met u schitteren fortuin ma ken en zich eene loopbaan verzekeren. Gij waart nauwelijks zestien jaar oud teeder en onervaren en geloofdet door uw liefhebbend hartzijne ruwheid verzacht te hebben uw bloedverwan ten misleidden u gij reiktet hem uwe hand. De graaf was boosaardig en zelfzuchtig. Gij werd eene ongelukkige slavinen hoe ongelukkiger gij u gevoeldethoe harder hij jegens u werd. Uw edel hart leeden toch geene klacht ontsnapte aan uwe lippen. Uw kalmte maakte hem te woedender. Daarbij kwam dat hij zich omtrent uw vermogen had bedrogen. Plot seling echter was zijn gedrag als omgekeerd. Hij veinsde opnieuw, u te beminnen en noodigde u zelfs uithem op eene reis naar het hoog gebergte te vergezellen. Op zekeren dag stond gij naast hem aan den rand eens afgronds. Ril lend zaagt gij in de gapende diepte neder op de steile rotstongen die daaruit van alle zijden oprezen. Eensklaps voeldet gij een stoot en storttet pijlsnel naar beneden. Hij meende, hij wilde dat gij op de rotsen zoudet verpletteren dat uw lichaam vernieldverscheurd op den bodem van den afgrond zoude terecht komen. Een wonder redde u. Ongedeerdslechts een weinig verdoofd bereikte gij den grond. Toen gij uit uwe verdooving ontwaaktet was u alles tegenwoordig in het Hemelsche Rijk in de mode zijn vazen stoelen en over 't geheel zeer weelderige meubelen zooals o. a. prachtige bedden met geciseleerde en met ivoor en metaal ingelegde hemels, in dén woord een aantal zaken inzonden die van onbeschrijfelijke weelde ge tuigen. En als men vermoeid is van het bezichtigen van het vele bezienswaardige dezer tentoonstelling, dan behoeft men voor het «reiuis aan ontspanning ook niet bevreesd te zijn. Ge vindt hier Au Sultan een café-concert onder directie van Moussa een onvorvalschten Marokkaan die de koffie bereidt en toedient op de in zijn land gebruikelijke wijze 'terwijl twee jonge Moorsche meisjes zingen en dansen op ccn echt Turksch tapijt. Ui het Café Rasse kunt ge caviar en op Russische wijze bereide thee gebruiken terwijl het Restaurant francais u in (lie gelegenheid stelt a aan paté de foie; gras met een glas koele champagne te goed te (loen. Aan het Buffet internationaal eindelijk is uw keus onbeperkt eene Andalusische schoone biedt u Spaanschcn wijn een sierlijke Italiaansche de wijnen van haar geboorteland aan een blonde miss ale en porter, en een - krachtige Vlaamschc onze natio nale bieren. In den kelder eindelijk waarvan de muren met kunstig nagemaakte wingerdranken getooid zijn, terwijl uit elke druiventros een gasvlam ontspringtwelke vlammen door een aantal spiegels weerkaatst, een onafzienbare reeks zalen schijuen te verlichten in dien kelder, eindelijk kunt gij uwen dorst lessche» aan echt Pilsener bierdat u door een paar Boheemsche meisjes wordt toegediend. De ondernemers verdienen lof voor de wijze, waarop zij hun plan hebben uitgevoerd, en wat mij betreftgeloof ik niet dat aan het succes der tentoonstelling behoeft getwijfeld te worden. Zij is een bezoek ruimschoots waard, en niemand, die in den aanstaanden zomer naar Brussel komt, zal het zich beklagen als hij mijn raad gevolgd heeft. Met 313 tegen 162 stemmen heeft de Fransche Kamer een wetsontwerp aangenomen, strekkende duidelijkook wat uwe toekomst zoude zijn. Door een toeval voudt gij den uitgang uit de rotskloofgij kwaamt aan eene oude hut, waar, eenzaam en verlaten een arme pelegrim woonde. Hij nam u liefdciijk op. Gij deeldef hem uw wedervaren mede en smeektet hem met u te vluchten u te vergezellen. Hij stemde toe en eensklaps waart gij sprorloos verdwenen. Troosteloos liet de generaal naar u zoeken, doch nergens vond men u. Gij waart zonder twijfel in een dier diepe nauwe rotsspleten neergestort, waar de voetnoch de hand noch het oog eens menschen ooit zijn doorgedrongen. Onder den naam van mevrouw Ahlemann kwaamt gij hierin gezelschap van den ouden trouwen Jozef. Hier vonrlt gij mij.-Ik was de eenige, wien gij kendet en die u ook dadelijk herkende. Later herkende u- ook dc brave ritmeester Berg- raann. Door middel van actenwaaraan wij een vroegeren datum gavenmaakten wij uw vermogen te gelde en dit was voldoende om u te behoeden voor een leven vol kommer en zorgen. Met moeite kregen wij uwe toestemming tot dien maatregelslechts aarzelend gingt gij over tot èen vroome logen ofschoon gij niet meer deedt-dan gebruik maken van uw recht. Gij bleeft dood 't heette nog altoos dat gij omgekomen waart in een dier diepe afgronden van het hooggebergte. De generaaldie zich wettelijke bewijzen had doen geven van uw over lijden trad voor de tweede maal in het huwelijk, thans met een ♦rotscheverwelkte schoonheid de dochter van een bankier uit de residentie die eertijds goudsmid was geweest. Gister kwam hij met zijn echtgenoote hier aan." „En ik ik wil dood blijvén sprak de damernstig toen de heer Striker zweeg. „Ook voor hemmevrouw.„Ook voor hem." „Doch gij wildet u met mij beraden mevrouw." „Ik heb nagedacht, terwijl gij tot verzekering van het geheim bij openbare verkiezingen. Door den Senaat werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen een voorstel van den heer Baragnon ten doel hebbende de diploma's, indertijd door de gemengde examen-commissies afgegeven, gelijk te stellen met die, welke de Staatscommissie tegenwoordig uitreikt. Baragnon had dit voorstel vooral gedaan met het oog op de examens tot het verkrijgen van politieke be trekkingen en de benoemingen in den Staatsraad, waarvan dus de bezitters der oudere diploma's niet blijven uitgesloten. Men betwijfelt het zeer, of de Kanjer de wet zal goedkeuren. Het bevestigt zich, dat de hertog de No- ailles den heer Léon Say als gezant bij het Engelsche Hof zal vervangen. Bij gelegenheid van een diner bij den Lord-Mayor moet Say een soort van afscheids toespraak gehouden hebben waarin hij er zijn leedwezen over te kennen gaf,, dat hij zijn post zoo spoedig weer moest verlaten en waarin hij hoog opgaf van den goeden indruk dien hij tijdens zijn kort verblijf van Engeland gekregen had. Hij kon niet anders dan de volmaakte eensgezindheid constateeren die tusschen Enge land en Frankrijk heerscht, ook wat de buiten- landsche staatkunde betreft, en een der goede gevolgen vau die eensgezindheid zou weren een spoedige regeling van het Oostersche vraagstuk. Verder sprak Say nog uitvoerig over het Fransch- Engelscli handelsverdrag. Rochefort heeft Donderdag geduelleerd met Koechlin, een zwager van den prefect van politie Andrieux, die zich beleedigd achtte door Rochc- fort's jongsfen brief aan bedoelden prefect. Rochefort kreeg een degenstoot in de maag, zijn tegenstander bleef ongedeerd. Maandag was het (1e verjaardag van den dood van Louis Napoleon junior. Bij die gele genheid werden in onderscheidene kerken lijk missen voor hem gelezendie tamelijk druk werden bezocht. Neef Jéröme moet van plan zijn een vrijzinnig manifest in 't licht te geven. Peraldide soldaatdie te Romans zijn spraakt. Voorheen was ik 't met mij zeiven niet eens. Ook de ritmeester wist mij geen bepaalden raad te gevenwij konden slechts een paar woorden met elkander wisselen. Uwe woorden echter verplaatsen mij in het verledene en zieook mijne toekomst werd mij duidolijk. Ik mag niet uit de dooden verrijzen. Niet voor de wereld want zij zou na mij zoovele jaren dood gewaand te hebben in mijn gedrag niets dan nijd en ijverzucht zien. Niet voor hem want hij zou het recht hebben mij van boos aardige wraakzucht te verdenken." „Zoo mag hij dan ongestoord de vruchten blijven plukken van zijne misdaad, zijne snoodheid?" vraagde Striker. „Zoolang eene hoogere macht het hem veroorlooft: ja." „O, gij zijt eene edele vrouw riep (1e oude Striker, een traan uit het oog knippende. „Welaan zoo zij zijn straf af hankelijk van den wil des Allerhoogsten. Een maal zal de arm der eeuwige gerechtigheid hem weten te treffen.En nu", vervolgde hij, na een oogenblik zwijgens, „overleggen wij nu verder. Wilt gij dood voor hem blijvendan moogt gij niet langer hier vertoeven. De plaats is te klein de omstandigheden zijn te netelig dan dat hij u niet zou te zien krijgen". „Het valt mij smartelijk van deze dierbare plek te scheiden 1" „En waar wilt gij u heen begeven „Ik heb daarover nagedacht. Yoorloopig be geef ik mij. vier of vijf weken naar eene bad plaats. Inmiddels is Frits uit den dienst ontslagen, en zal ook wel een voorval hebben plaats gehad, dat een ongelukkige van onuitstaanbaar lijden bevrijdt. Gij zegt zelfdat de oude Braun niet lang meer leven zal. Frits en Geertruida kun nen dan in het huwelijk treden ik ga bij hen inwonen en zal bij hen cn hunne' kinderen mijn grootste geluk vinden." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1