N ummer 46. Donderdag 10 Juni 1880. 3e. Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETO BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Misdaad en Waanzin. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. in li nam i i" n 'nn i iiimni-mmi Advertentiön 1—7 regels 0,60, daarboven 8 eent per regel groote letters naar -plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Gelijk reeds vroeger is gemeld heeft het BrusseJsehe gemeentebestuur den lord-mayor van Londen uitger.oodigd gedurende de- aanstaande jubelfeesten de hoofdstad van Belgie te bezoeken en heeft de Engelsehe magistraatspersoon die uitnoodiging niet slechts aangenomen maar bo vendien wat voor het groote publiek zijne komst vooral aantrekkelijk maaktbeloofd in officieel costuum vergezeld van ziju aldermen, met alle attributen insignes en uiterlijk vertoon naar Brussel te zullen komen. Thans heeft het College van burgemeester en schepenen het plan opgevat om dergelijke uitnoodiging te zenden aan de stedelijke besturen van Amsterdam ParijsWeen en enz. Daar deze gasten dei- hoofdstad schitterend ontvangen zullen worden en hun ten stadhuize een diner zal worden aangeboden wil het bestuur eerstdaags daarvoor een krediet bij den gemeenteraad aanvragen. De Etoile beige noemt het dènkbeeld gelukkigof men te Amsterdam hiermede zal instemmen schijnt minstens twijfelachtigeen officieele ver tegenwoordiging van de hoofdstad van Nederland zou bij de aanstaande nationale feesten te Brussel minder op hare plaats zijn zelfs al is cr ook misschien niemand in Nederland die thans nog den afloop der gebeurtenissen van 1830 betreurt! Volgens la France leveren de voorbereidende werkzaamheden voor den onderzeeschen tunnel ter verbinding van Frankrijk, met Engeland de beste uitkomsten. Reeds heeft men een buis laten zakken tot de diepte waar een aanvang gemaakt zal worden met het boren en nu zal men een tweede buis laten zakken en de werk tuigen voor de boring neerlaten. De heer Ferdinand de Lesseps denkt den llden Juni te Parijs te zijn. Die grijsaard nog vol van jeugdigen geest kent geen rust. Den 13den zal hij te Versailles eene conference hou den ten behoeve van het schoolfonds. OP V II. De Generaal. „En uw eigendom hier?" vroeg de oude Striker. z/Te dien opzichte heb ik een verzoek aan u, mijn trouwe vriend. Betrek gij deze woning. Word mijn rentmeestertot de lucht weder zuiver is en Frits de bezittingen van u over nemen kan. Aan hem vermaak ik alles." De oude Striker zweeg. /Bedenkt gij u vervolgde de dame. „Neen", antwoordde Striker. „Sinds ik door de snoodste ondankbaarheid vergeten en verlaten werd, zwoer ik van mijn eigen arbeid te leven, zoolang deze handen werken konden. En no°- kunnen zij het". „En zoudt gij dan niet werken als gij mijn rentmeester waart?" „Ik zou genadebrood eten." „Maar", sprak de -damevriendelijk lachend „als mijnheer de luitenant eens niet meer scheeren kan „Ja dan dan zal ik slechts van één mensch het genadebrood aannemen van de edelste vrouwdie ik ken van u." Zij reikte hem de hand en hij drukte die hartelijk. Hij vertrok. In het voorbijgaan bezocht hij Braun en vroeg hoe deze het maakte. „Zeer slecht, mijnheer Striker", was Geertrnida's ant woord. „Heeft hij weder een aanval gehad T- //Neen, God dank. Hij is kalm en bij zijn In de zacl van de Hue d' Arras werd Donderdag avond eene vergadering gehouden van socialisten tot het vaststellen van een ge meenschappelijk programma met het oog op de verkiezingen in 1881. De -vergadering veroor loofde zich. de weelde van het benoemen van twee eere-voorzittersYDie onderscheiding viel ten deel aan Henri Rochefort en aan den schoen maker Trinquet, die een man van gewicht in het kamp schijnt te worden. In Irankrijk hebben Zondag weer een aantal verkiezingen en herstemmingen voor de Kamer plaats gehad. 'tMerkwaardigst en meest verblijdend resultaat is geweest dat te Lyon met 8290^ stemmen de candidaat der gematigde. Republikeinen is gekozen zoodat Blanqui die er 5947 verwierf, met glans geslagen werd! Te Brest werd met groote meerderheid gekozen de bekende bisschop van AngersMgr. Freppel aan wiens car.didatuur het karakter var. een protest tegen de Maart-decreten was gegeven. Overal elders wonnen de Republikeinen. Met belachelijke uitvoerigheid deelen zelfs ernstige bladen nog steeds bijzonderheden mede omtrent het jongste duel van Rocheforr. Maar daarbij zal het niet blijven. Niet minder dan drie nieuw duels allen uit dit eene voortge sproten dreigen aan den horizon. Arthur Meyer, van de Gaulois, die de Rocheforls, vader en zoon scherp aanvielis uilgedaagd door Va lentin Simonvan de Mot d'Ordreomdat Rochefort zelf het niet doen kan. Lajeune Villars, ook een journalist, werd uitgedaagd door den zoon van Rochefortmaar daar hij niet met een kwajongen wilde vechten zond hij van zijn kant e.en uitdaging aan Lepellctier mede van de Mot d' Ordre. Bovendien heeft nu nog Arthur Meyer eene uitdaging van La jeune Villars ontvangen. Er ontbreekt nogjnaar aan- dus merkt een der bladen terecht op, dat men al deze duels tegelijk doet plaats hebben fn een of ander circus tegen een kleine entree jeu bate der krankzinnigengestichten". Daar de termijn weldra ten einde loopt, die aan de niet erkende geestelijke orden ge geven is om vergunning voor haar bestaan aan verstand. Doch hij jammert en klaagt, dat hij met bloedschuld beladen voor -den Hoogs ten Rechter treden moet. Zou dan niemand hem daarvan bevrijden kunnen O, waarde heer Striker, het is een vreeselijke toestand". /(Ja, ja mijn kind. Doch de goede God zal helpen. De man die uw vader ongelukkig heeft gemaakt, is een nietige worm in Gods hand... Wie ont snapt ooit aan zijne gerechte straf?.... Waak en verpleeg den ouden man Gcertruida. De Heer zal u zegenen." HL De Gravin. Er werd een groot diner gegeven bij den generaal. Belast met het opperbevel in de pro vincie was hij de stadhouder van zijn koning en bewoonde als zoodanig een prachtig paleis. Alleen officieren waren genoodigd'; de generaal, die met zijne ondergeschikten wenschte kennis te maken had van ieder bataljon den kapitein en een luitenant gevraagd. Voorts hadden eene uitnoodiging ontvangen twee jonge luitenants, de een een prins de ander de zoon uit een oud grafelijk geslachtmet den titel „uwe door luchtigheid". Eindelijk zag men er twee dames de gravin en haar gezelschapsjuffrouw. Aanvankelijk heerschte eene bijna pijnlijke stilte aan de tafel. Wat was er voorgevallen Eene onaangename gebeurtenis bij de parade. De generaal was wel is waar hoogst voldaan geweest' over den" goeden geest, diode troepen bezielde, immers er was zelfs een luid hoezee! aangeheven als het ware op hoog bevel doch ten slotte had een verdrietelijk incident plaats gegrepen De gravin had te paard de parade bijgewoond. Zij was er aangekomen aan de zijde Van haar echtgenootdoch toen de inspectie was afgeloo- pen geraakte zij in de onaangename gesteldheid, dat zij zich on vergezeld naar huis zou moeten te vrasreiV, zoo laat de minister van binncnland- sche zaken achtervolgens de prefecten bij zich komen om hun instruction betreffende deze zaak te géven. De prefeten van Oise Marrie- et-LoireOrne Beneden Pyreneeën en Ariège zijn reeds bij den minister ten gekoóre geweest. Daar vooral iu hunne departementen de tegen stand georganiseerd is zoo moeten zij bijzondere instructiën ontvangen hebben. In verbrand met de instuctiën aan de prefecten zal de minister van justitie eene circulaire aan de procureurs-generaal doen toekomen. Ie Marseille zijn opnieuw oproerige bil jetten aan de openbare muren aangeplakt. Ze waren afkomstig van het revolutionnair uitvoerend „comité tc dier stede en begonnen- met deze woorden Genoeg van de kwakzalvers Plaats gemaakt voor de waarheid De vermoedelijke bedrijvers van den moord op den postbode bij Salon gepleegdwerden Zaterdag op de spoorwegbrug over de Durance gezien. Toen zij twee gendarmen zagen, die zich bij dc brug verècholen hadden namen zij de vlucht. Op de oeiden schurken wordt jacht gemaakt. Door de bevolking der omliggende dorpen is een drijfjacht georganiseerd, en spoedig hoopt men hen in handen te hebben. Geen land in Europa, waar de réclame zulke verhoudingen heeft aangenomen als in Fiankrijk, maar de vorm, waarin ze zich ditmaal geopenbaard heeft ten behoeve der verkiezing van Blanqui, is zeker spiksplinternieuw. De Courrier de Lyon verhaalt namelijk dat in de bureaux van een klein blad daar ter stede, het bebloede hemd van Henri Rochefort voor de liefhebbers ter bezichtiging is gesteld, het hemd namelijk, dat Rochefort aan had, toendiij met Koechlin duelleerde. Olivier Pain, redacteur van den Citoyekhad met Lepelletier, redacteur van den Mot d'Ordre, zich gehaast het hemd naar Lyon over tc brengen, teneinde met behulp van deze reliquie de tegenstanders van Blanqui bij de stembus te verslaan. De Courrier de I/yon verhaaltdat het naïeve volkje te Lyon deze reliquie zorgvuldig gewikkeld in een nommer van den- Mot d Ordremet eerbied bezichtigde. begeven. De geuej-aal wilde de officieren om zich heen verzamelen en eene aanspraak tot hen houden. Daarbij kon de dafne niet tegenwoor dig zijn. En nogt'ans paste het nietdat zulk eene voorname vrouw alleen door de straten eener stad reed waar zij zich voor het eerst had vertoond en waar vooral lieden wegens de weekmarkt en.de parade, zooveel honderden lieden elkander verdrongen. De generaal wendde zich daarom tot een zijner adjudanten, en sprak luid en bevelend, gelijk het een bevelvoerend generaal betaamt „mijn heer de ritmeestervergezel mevrouw de gravin naar huis." Het gansche korps officieren had deze woorden gehoord en allen schenen als door een electrieken schok getroffen. Zulk een bevel had men wel nooit te voren te dezer plaatse uit den mond eens generaals vernomen en de trotsche hoofdofficier scheen in den ritmeester juist den verkeerde te hebben aangetroffen. Het was Bergmann. Algeracen geacht als een ijverig, onwrikbaar moedig officier, die al zijn plich'en stipt vervuldé had hij echter reeds den veertigjarigen ouderdom bereikt en nóg was hij pas ritmeester. Waarom ?v Wijl hij van bur gerlijke afkomst was. Aller oogen vestigden zich eensklaps op de zijne. Een oogenblik was hij verbleekt. Daarop wendde hij kalm zijn paard omontwaardde in de achterhoede van den staf ccnige onder officieren van zijn escadron en sprak tot een hunner „Wees zoo goed waarde wachtmeester, mevrouw naar huis te begeleiden." De gravin beet zich op de dunne lippen doch wat kon zij doen Zij meest alleen, enkel door den ouden wachtmeester gevolgd terus- ko O 3 O eeren. De generaal beet op zijn snorbaard doch moest zwijgen. Immers de officiere~n deden lieden dienst. Tot die dienst nu behoort het niet, eene Om de vertooning nog indrukwekkender te ma ken -werden aan de schöuwlustigen bijzonderhe den medegedeeld over de wond van het s 1 a c li t- offer van Koechlin. Rochefort, hoewel uitgestrekt op het ziekbed, heeft ook rechtstreeks behulpzaam willen zijn voor de verkiezing van Blanqui. Hij seinde aan Olivier Pain het volgende: „Van mijn bed zend ik duizend vriendschappelijke groeten aan de republikeinen te Lyondie allen aanstaanden Zondag voor de amnestie en de republiek dat wil zeggen: voor Blanqui zullen stemmen." Helaas, de reliquie en de duizend vriendschap pelijke groeten van Rochefort hebben niet mogen baten. De republikeinen hebben niet alleen niet allen voor Blanqui gestemd maar deze is zelfs geslagen bij de stembus. Ballue\ die door de gematigde republikeinen was aanbevolenheeft ongeveer 2400 steramen meer bekomen dan Blanqui. Als Rochefort, die aan de betere band is, nu maar niet instort. N.R. In het Théatre des Arts te Parijs zat de dienstdoende geneesheer iu zijn faüteui'l bedaard te luisteren naar eene zangeres, toen hij opeens een dolk voorbij zich zag vliegen, die met de punt in de houten vloer bleef staan. Van alie kanten kwamen menschen toeschietendie hel wapen hadden zien vallen en meenden dat het den dokter doodelijk gewond hadmaar deze was ongedeerd, en stelde weldra het ontroerde publiek gerust. Ook de man die den aanslag gepleegd had, werd spoedig ontdekt. Het was een der toe schouwers uit een der loges d'avant scène. Hij had een beschot, dat hem hinderlijk was bij het zien op het tooneel, met den dolk aan den muur vaslgestoken, doch dit, wel. practische, maar ge vaarlijke middel bleek niet voldoende te zijn. Het beschot sprong weldra terug, en de dolk werd in de zaal geslingerd. De onvoorzichtige was veel meer ontdaan dan de man, die bijna zijn slachtoffer geworden was, en maakte zulke beleefde verontschuldigingen dat de dokter en alle aanwezigen hartelijk be gonnen te lachen. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt maar hij zal niet vervolgd worden. - - -ITTg-, m'nnrw I. nfTtïTTTTTM I rVIH 1-liTmfTginrrTTW dtirae naar huis te begeleiden zelfs al was deze dame de echtgenoote van den kommandeerenden generaal. De ritmeester had alzoo gehandeld gelijk het behoorde. Doch nu geschiedde in het kasteel het volgende Tot de genoodigden op 't diner behoorde ook de ritmeester Bergmann. Korten- tijd voordat de gasten zich aan tafel zetten verscheen mev. de gravin met hare gezelschapsjuffrouw. Zij straalde wel is waar niet van schoonheid, doch in een prachtig toilet en in den glan3 van goud en edelgesteenten. Zij was wij weten het reedseene zeer rijke dame. Daaromzeide men had de generaal haar ook gehuwd. Zijne eeiste vrouw zou niet lijk zijn geweest en daar een generaal zonder vermogen al bitter weinig beteekenthad hij wel op geld moeten letten. Zijne uitverkorene was echter niet van ouden adelwant eerst haar vader, die als goudsmid was aangevangen was in latere dagen als een rijk bankier geadeld. Het spreekt dus van zelf dat zij thans niet anders dun „mevrouw de gravin" mocht genoemd worden. Zelfs de graaf_noemde haar aldus. In de salon had de gravin de officieren begroet en zich daarop tot den jongste hunner gewend, die toevallig een prins was. Toen de lakkeien de vleugeldeuren der eetzaal openden sprak zij met eene sierlijke buiging „Mag ik uwe door luchtigheid verzoeken De prins bood haar zijn arm aan, Zij liet haar oog door de zaal weiden en ontwaarde den ritmeester, die haar niet naar huis had willen begeleiden. Met een genadig lachje wenkte zij hem. „Mag ik ook van uw gezelschap profiteeren vroeg zij. De ritmeester boog en antwoordde met de gepaste doch ietwat drooge hoffelijkheid die hem eigen scheen „uwe excellentie gelieve tc bevelen." Hij voegde zich aan hare andere zijde en volgde haar, toen de prins haar naar den disch brachtgeheel op

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1