Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND." Zondag is de Prix de Paris" gereden, de groote gebeurtenis van de maanddie geheel Parijs naar Longchamps heenlokt. Deze prijs bedraagt 100.000 fr. de eene helft betaald door den Staat, de andere door de vijf groote spoor wegmaatschappijen. De weddingschappen waren verdeeld tusschen Robert the Devil110. 2 van de Derby en het Pransche paard Beauminct. De President der Republiek woonde den kamp strijd in de Regeeringstribnne bij. De ex-koningin Isabella, de prinses van Asturiën en haar gevolg, het corps diplomatiquede ministers en al de grootwaardigheidsbekleeders waren door den president uitgenoodigd, in zijne tribune de wed rennen bij te wonen. De prijs werd behaald door Robert the Devil. Het officieele orgaan meldt van Cubadat twee generaals der opstandelingen verscheidene andere officieren en 200 man zich aan de over heid hebben onderworpen. Men ziet, voegt het blad er bij, hierin den voorbode van eene spoe dige pacificatie van Cuba. Aan de hoogeschool te Valencia hebben wanordelijkheden plaats gehad, die later tot een geregeld oproer onder de studenten oversloegen. De aanleiding was dc volgende De rector had besloten de studenten te straffen voor de vele vacanties die zij zich telkens veroorloofden, en maakte daarom op den dag,voordat de examen commissies zich vormden, bekend, dat voor de philosophen het examen in de chemie, voor de literatoren dat in de algemeene letterkunde, voor de juristen dat in het Romeinsch recht en voor de medici dat in de anatomie eerst in September zou plaats hebben. De studenten waren hierover verbitterd, en riepen: óf allien ót niemand. Wat ook sommige professoren deden om de opge wonden gemoederen tot bedaren te brengen, de studenten volhardden ook den volgenden dag bij hun verzet, en stelden zich zoo oproerig aan dat de andere examens onmogelijk werden ge maakt. De meesten trokken zich terug maar toen eenigen toch trachtten tot de zalen door te dringen, kwam het tot een hevig gevecht. Den geheelen dag duurde het oproer voorten de rector der hoogeschool werd zoodra hij zich vertoonde, uitgejouwd en uitgefloten. De afloop is nog niet bekend. Men bericht uit New-York, dat de bark Atalanta te Quebec voorloopig in beslag is genomen. De bark is geladen met oorlogs-am- munitie, die, naar men vermoedt, voor de insur- genten op Cuba bestemd is. De kapitein heeft echter verklaard, dat het vaartuig geen contre- bande aan boord heeft. De autoriteiten hebben gelast de nasporingen te staken en af te wachten tot Spanje de verantwoordelijkheid er voor op zich wil nemen. Wilfrid Lawson zal opnieuw de zaak van het standbeeld van Louis Napoleon Jr. (dat men in Westminister-Abbey wil plaatssn) voor het Par lement brengen. Er is last gegeven tot vermindering van het aantal werklieden aan het tuighuis te Woolwich en in het algemeen tot vermindering der wapenfabricatie. Uit Birmah is bericht ontvangen dat de opstandelingen geslagen zijn en op Britsch gebied de wijk hebben genomen en uit Pretoria komt de tijdingdat daar een adres circuleertten doel hebbende te protesteeren tegen eene moge lijke herroeping der annexatie van de Transvaal. Aan the Daily News wordt uit Kabul van den 2den Juni gemelddat Ibraham-pacha lid van het gezantschap, dat naar Abdur-Rahraan werd afgevaardigd van Khanabad in de hoofd- de wijze als een dienstdoende adjudant betaamt. Aan het boveneinde der tafel gekomen, waar de gravin plaats nam met den prins aan haar rechterzijdesprak zij vriendelijk tot den rit meester //Mag ik u verzoeken En hij moest zich aan haar linkerzijde zettenaan het hoofd der tafel. z/Wat beteekent dit? Wat wil de gravin, spraken allen tot zich zeiven en ook Bergmann was ver baasd doch tevens kalm. En juist wegens die bedaardheid verkeerden de overigen in te grooter spanning. Het diner ving dus onder eene bijna pijnlijke stilte aan. De gravin zelf echter was vroolijk en spraakzaam en onderhield zich levendig met hare beide buren wel het meest met dien ter rechter. Jonge prinsen zijn reeds in de wieg belangwekkende personaadjes. Geen wonder dus, dat ze eens verstandige mannen worden en waar houden de vrouwen meer van dan van verstandig» mannen?.... Doch ook haar linker buurman schonk zij menig vriendelijk woord. //Zullen wij nog lang de eer hebben uwe doorluchtigheid hier in dienst te zien staan vroeg zij. „Ik hoop mijn militaire loopbaan hier te eindigen mevrouw." „Uwe doorl. bewijst ons leger eene uitstekende eer, niet waar, mijnheer de ritmeester „Zonder twijfel uwe excellentie." „Uwe doorluchtigheid is zeker voornemens om als zij eens de teugels der regeering heeft aanvaard den krijgsmans stand uwe opmerkzaamheid te schenken „Dat zalstipt genomen niet zeer licht vallen, mevrouw." „En waarom niet „Voor eerst hébben wij bij ons te lande een zeer lastige volksvertegenwoordigingdie volstrekt geen geld wil geven." „Zulk eene kamer moet men afschaffen." „Dat gaat zoo licht niet, mevr." stad is aangekomen. Hij bracht een brief van Abdur-Rahman over waarin op zeer hartelijken toon wordt gesproken en de schrijver zijn ge voelens van gehechtheid aan de Engelschen be tuigt. Het is intusschen nog alles behalve zekerof met dezen candidaat voor de troonopvolging een schikking zal getroffen worden. De Engelsche zendelingen meenen, dat Abdur- Rahman geheel onder Russischen invloed staat en tijd tracht te winnentot hij instructiën uit Taschkend heeft ontvaugen. Uit de cijfers van de hopmarkt moet men afleidendat de Engelschen verleden jaar ont zettend veel bier gedronken en uitgevoerd heb ben. In het 30 September 1879 eindigende jaar werden 179.395 centenaars buitenlandsche hop in Groot-Brittannië en Ierland ingevoerdd. i. 63.981 centenaars meer dan in het vorige jaar. Gedurende hetzelfde tijdvak werden 2586 cent. buitenlandsehe en 10.985 cent. Engelsche hop uitgevoerd. In den kelder van een huis in Ilarley- streetdat sedert 25 jaren door de familie Hen- riquez bewoond wordtwerd jl. Donderdag een afschuwelijke ontdekking gedaandie in de bijzonderheden levendig herinnert aan het Euston- Square-drame dat nu twee jaren geleden zooveel van zich deed spreken. In een onder een regen bak liggend meelvat vond men het door de invretende werking van ongebluschte kalk niet meer te herkennen lijk van een vrouwdie volgens het geneeskundig attest reeds twee of drie jaren dood moet zijn. Het eenige wat men aan het lijk vond was een kousenbandmaar wellicht zullen eenige in het vat gevonden kleedingstukkenzooals een hemd een paar kousen en een roktot de identiteit van het lijk leiden. De leeftijd van de doode wordt op 40 jaren geraamd. Of hier een moord gepleegd is valt voor 't oogenblik nog niet met zekerheid te bepalenmaar alle kenteekenen zijn voor handen die aan een afgrijselijketot dusver verborgen gebleven misdaad doen denken. Omtrent het verschil tusschen het voorstel der Pruissische Regeering aangaande de bisschoppen, en de wijziging die het bij de Commissie van rapporteurs bij eerst-, lezing heeft ondergaan wordt in de „Nat. Zeitung" het volgende aan gevoerd Het koninklijk gerechtshof voor kerkelijke zaken heeft krachtens de bestaande wet ver scheidene bisschoppen afgezet. Nu stelt de Re geering voor in zulke vonnissen niet meer te spreken van afzettiugmaar van onbevoegdheid tot het uitoefenen van functiën. Dan kan bij koninklijk besluit den veroordeelde gratie ver leend zijn vonnis vernietigd wordenen hij weder in functie treden. Is daarentegen een bisschop afgezetdan is zijn zetel vacant, en kan in die vacature alleen worden voorzien door samenwerking van Staat en Kerk naar eenmaal voorgeschreven vormen. Daar echter de Kerk zulk eene van staatswege gedane afzetting niet erkentmaar den bisschop slechts beschouwt als door den Staat belemmerd in het uitoefenen zijner bisschoppelijke rechten en plichten kan zij niet medewerken ter voorziening in de van staatswege bestaande vacature. Dit is dan ook op dit oogenblik de toestand ten opzichte der afgezette bisschoppen. Nu verlangt de Regeering niet alleen dat voortaan een bisschop in plaats van afgezptslechts onbevoegd verklaard kan worden, maar dezen veranderden rechtstoestand verlangt zij ook voor de reeds nu afgezette bisschoppen. Daarom heeft zij in haar ontwerp de bepaling opgenomen dat de Koning ook aan laatstge noemde bisschoppen wier zetels ingevolge hun vonnis eigenlijk vacant zijn gratie zal kunnen verleenen. Het thans bij eerste lezing aangenomen amen- „Ik zou niet weten waarom niet. Is u een grond daarvoor bekend mijnheer de ritmeester?" „De staatswetten zullen misschien anders luiden uwe excellentie." „De staatswetten Ba De dame had een klein ongeluk. Bij 't begin van het diner had zij hare handschoe nen op de tafel gelegd en in 't vuur van het gesprek stiet zij die er af. De prins zag het en galant wilde hij zich bukken om ze op te rapen. Doch de gravin riep: „Hoe uwe door luchtigheid gijIk zou het mij nimmer ver geven Waarde heer ritmeester wilt gij wel de goedheid hebben mij te helpen zoeken De gravin sprak deze woorden uiterst hoffelijk doch eenigszins luide als zouden ook de overigen ze hooren en inderdaad velen hoorden ze. De ritmeester boog zich raapte de handschoe nen op en reikte die der gravin overzoo hof felijk als het een officier tegenover de dame des huizes betaamde. „Gij zijt wel vriendelijk", sprak de trotsche vrouw met een innemend lachje en zij vervolgde het gesprek. „Bestaat er nog een tweede hin derpaal tegen de reorganisatie van het leger in uwe staten De prins lachte. „Mijn vader leeft nog en ik ben de erfprins niet." „En interesseert uw vader zich niet voor het leger?" „Niet veelwegens die lastige afgevaardig den." „Maar uw broederde erfprins „Die geeft al spoedig toe." „Dat 's jammer. Doch mijn God hoe onhandig ben ik toch De dame had met haar gouden lepel een stuk ingelegde ananas ingenomendoch toen zij het aan den mond wilde brengen ontsnapte de lepel aan hare vingers en viel onder de tafel. Reeds bukte de prins zich weder doch de gravin hield hem tegen. „Neen uwe doorluchtigheid", sprak zij. En stijf als een laadstok stond de ritmeester dement-Rauchhaupt gaat echter nog verder. Volgens dit amendement wordt het niet aan den Koning overgelaten in ieder afzonderlijk geval op bovengenoemde wijze bij besluit te handelen, maar wordt de wet zoodanig geredigeerddat de nieuwe toestand ook zonder koninklijk besluit op de reeds afgezette bisschoppen toepasselijk kan worden gemaakt. Uit Berlijn zijn de uitnoodigingen verzon den voor het na-congres, dat den 16n dezer, zooals thans definitief bepaald is zal geopend warden en zal worden gepresideerd door Vorst Hohenlohe den vice-Minister van buitenland sche zaken. De Rijkskanselier gevoelt zich daartoe niet wel genoeg. Ook te onwel gevoel! hij zich om zelf in den Landdag de voordracht betreffende de toepassing der Meiwetten te komen verdedigen. Hij ver klaarde het zelf in een gesprek met een diplomaat, die zich gehaast heeft van dit onderhoud een verslag aan de „Kölnische Zeitung" te zenden. Weder zeer bitter liet Bismarck zich bij die gelegenheid uit over de weinige volgzaamheid van Rijksdag en Landdagwier leden in plaats vanvolgens zijne plannen altijd voor het heil des vaderlands te zorgen zich meer schenen te laten gelegen liggen aan het oordeel hunner kiezershet volk de groote massa. Niet on duidelijk gaf de vorst te kennen dat hij er voor bedankte zijne nog overige krachten onnut te verspillen aan een verderen dergelijken strijd een strijd namelijk die ontstaatwanneer men hem niet blindelings volgt en tot slot natuurlijk weder het oude liedwanneer het me verveelt speel ik niet meer mede. Blijkbaar wordt juist nu dit gesprek gepubli ceerd om eenige pressie op de commissie te oefenendie op het oogenblik de voordracht betreffende de Mei-wetten onderzoekt. Maar dan is men aan het verkeerde adres want deze com missie gaat met groote zelfstandigheid te werk. Ze schroomde niet in artikel 4 (terugroeping der bisschoppen) door de Regeering het hart van de voordracht genoemdeen wijziging te maken die de Regeering afgewezen had en in haar jongste zitting werd ook weder tamelijk in de voordracht gesabeld. Artikel 5 en 6 toch zijn, volgens de lezing der Reareering aangenomen maar 7 en 8 werden met 12 tesen 9 stemmen n verworpen. Een buitengewone spoortreinmet 300 passagiers allen leden der vereeniging Moguntia, die van eene feestelijke bijeenkomst uit Heidel- berg terugkeerden is' Maandagavond ten 10 ure nabij het station Lampertheim (aan de nieuwe lijn FrankfortMannheim) met een anderen trein in botsing gekomen. Naar hetgeen uit Maintz wordt gemeld zijn bij dit ongeluk een aantal personen gekwetst. Bij een groote repetitie van het circus Lorch, in de Oostenrijkste stad Linz Fgehouden heeft de Directeur groot gevaar geloopen het slacht offer te worden van een der viervoetige leden van zijn gezelschap. Hij had een Afrikaanschen olifant gedresseerd en het dier geleerd op een stoel te gaan staan met zijn twee achterpooten op de zittingzijn rechter voorpoot op de leuning en linker op commando recht uit te strekken. Tot nu toe was de kunst altijd goed gegaan, maai ditmaal bleek de olifant onwillig te zijn hij was er niet toe te bewegen zijn linkepoot uit te strekkenen toen de directeur hem met de zweep tot gehoorzaamheid wilde dwingen en een der slagen hem in de nabijheid van het oog trof, kwam hij plotseling met een vreeselijk gebrul van den stoel en op zijn meester af. Vóór deze door een sprong het gevaar had kunnen ontvluohten pakte het wild geworden dier hem met zijn slachtanden bij den gordel lichtte hem opalsof hij een stuk speelgoed op. De bediende, die achter den stoel der dame stondhad zich wel is waar haastig gebukt doch op den oogenblik dat hij onder de tafel wilde kruipen riep de echtgenoote van den generaal bevriend: „Ziet gij niet, lor.pert dat gij zijne doorluchtigheid stoot V De prins en de bediende deinsden tegelijkertijd achteruit en met onweerstaanbare beleefdheid wendde de gravin zich opnieuw tot den rit meester. „Z >u ik u nogmaals mogen lastig vallen sprak zij. „De lepel rolde juist naar uwe zijde Ir en." De ritmeester moest bijna onder de tafel kruipen om den lepel te bereiken daar deze ver vooruit was gevlogen. Toen hij te voorschijn kwam was hij buitengewoon bleek, doch hij reikte met zonderlinge onverschilligheid den bediende den lepel overzonder een woord te spreken, zelfs niet tot de gravin. Deze dankte hem echter vriendelijk. „Gij zijt al te goed, waarde ritmeester." Zij had bij deze tweede onhandigheid juist zoo bijzonderluid niet behoeven te spreken. Het gezelschap was buitendien reeds opmerkzaam geworden op haar gedrag en zou ook zonder hare genadige vriendelijkheid begrepen hebben, waarom Bergmann zoozeer verbleekte. Allen zwegen. De ritmeester was een officierdie wegens zijne vriendelijkheid zijne talenten en de vast heid zijns karaktersdoor het geheele korps werd bemind. Men kende wel is waar algemeen zijne bedaardheid doch ook zijn mannelijken trots en moeden vreesde een ergerlijk tooneel, als de dame hare kleingeestige wraakzucht niet onderdrukte. De stilte aan tafel werd immer pijnlijker doch de gravin behield hare volkomene kalmte en tegenwoordigheid van geest. „Waart gij dezen zomer in Zwitserland uwe was rende met zijn last door het" circus heen en weeren wierp toen zijn meester op den grond neder. De heer Lorchdie in het gevaar zijn tegen woordigheid van geest niet verloren had, maakte van dat oogenblik gebruik om op te staan en bracht door strenge woordenvergezeld van krachtige zweepslagenweldra het woeste dier tot bedarendat weinige oogenblikken later weder zeer gedwee zijn kunsten voor zijn mees ter verrichtte. De directeur heeft negenoeg geen letsel bekomen. Den 6 dezer is de spoorweg op den Vesuvius met het beste gevolg ingewijd. Bij die gelegen heid werd er een schitterend feest gegeven. Behalve de overheid waren er een 150 personen genoodigd, onder welke de aanzienlijkste mannen. De koning wordt in den loop dezer week ver wacht. Deze lijn heeft een lengte van 800 meter en eindigt op 200 meter afstands van de krater- opening. De helling is ijzingwekkendzij be draagt 4 meter op de 10 voor de eerste 135 meter lengtedan wordt zij ruim 6 meter op de 10 voor de volgende 330 meter lengteen eindelijk 5 meter op de 10 voor het overige gedeelte. De wagens worden naar boven getrok ken door een stalen ketting. Een uur reizens brengt ons van Napels naar het wereldvermaarde observatorium. Een uitmuntende nieuwe weg van ongeveer twee mijl lengte reikt van het observatorium tot aan het spoorwegstation. De bestijging geschiedt in 5 tot 7 minuten. De beweging is zeer zachtmaar als men uit den wagen kijkt is de gewaarwording alles behalve aangenaam en men krijgt een gevoeldat veel overeenkomst heeft met zeeziekte. In een telegram uit Rome wordt gemeld, dat de dissidenten zich met den minister-presi dent Cairoli niet hebben kunnen verstaan. Cairodi namelijk wil Depretis niet loslaten, hetgeen door de dissidenten geëischt is. Cairoli beschouwt het als eene zaak van eerden minister van binnenlandsche zaken de hand boven 't hoofd te houden. De drie hoofdmannen der dissidenten, CrispiNicotera en Zanardellivragen niet enkel de verwijdering van Depretismaar ook eene portefeuille voor elk hunner. Die lieden willen hunne oppossitie wel laten varen maar zij moeten er voor betaald worden, betaald met den ambstitel. Bij de porte moet op het oogenblik in over weging wezen de tekst eener tot de Mogendheden te richten circulairewaarin beloofd wordt die hervormingen in te voerenwelke door de* tegenwoordigen staat van zaken worden ge- eischt. De heer Green Consul van Engeland te Scutariis in de hoofdstad van Montenegro aangekomen. Gladstone heeft hem opgedragen de Montenegrijnsche en Albaneesche zaken te regelen althans zoo hij er kans toe ziet. Eer hij Scutari verlietheeft de heer Green het bestuur der Albeneesche liga doen beloven niets te ondernemen voor zijn terugkomst. Tilburg, 9 Juni 1880. Door het voorloopig bestuur van het alhier in de volgende maand te houden Nederlandsch congres van geneeskundigen is een beroep gedaan op de gastvrijheid van Tilburgs ingezetenen, ten einde, wegens het beperkt getal geschikte loge menten, gedurende de congresdagen aan de leden te hunnent huisvesting te verleenen. Velen heb ben zich reeds bereid verklaard om aan die uit- noodiging gevolg te geven, en ook hebben som mige ingezetenen voor die dagen hunne rijtuigen beschikbaar gesteld. doorluchtigheid „Eenige maanden mevr. de gravin," „Hadt gij fraai weder Zoo fraai als ik kon wenschen." „Waart gij ook reeds in Zwitserland mijnheer de ritmeester „Vóór eenige jarenuwe excellentie." „De opmerkingen die een man van uw vernuft daar heeft gemaaktmoeten wel zeer belang wekkend zijn." Terwijl zij haar buurmon ter linkerzijde dit compliment maakte, begon de dame met haar gouden armband te spelen. Het was een rijk met prachtige diamanten bezet kleinood een sierlijk kunstgewrocht. Zij schoof het gedachte loos aan haar arm op en neder. Nu kon zich het slotdat den armband bevestigd hield, lich telijk openen, de armband aau hare spelende handen ontsnappen onder de tafel rollen en De ritmeester sloeg de bewegingen der dame met zonderlinge bedaardhaid gade. Zijn voor hoofd rimpelde zich slechts even doch uit het fronsen zijner wenkbraauwen bleek een vast besluit. De dame merkte dit op en vragend zag zij haar echtgenoot aandie tegenover haar zat. „Koestert gij vrees?" las zij op diens somber, strak gelaat. En ook dit zag de ritmeester en ook de lichte rimpelshet lichte fronsen zijner wenkbraauwen verdwenen. Doch op zijn hoog, breed voorhoofd stond thans te duidelijk een onverzettelijk vast besluit gegrift. Hij moest de dame nog op haar compliment antwoorden. „Op eene reis maakt men allerlei opmerkingen uwe excellentie vooral op eene reis door Zwitserland." „Men beleeft er soms ook avonturen. Hadt gij avonturen „Dat scheelde tenminste niet veel...." ,,Ik bid u verhaal wat gij bijwoondet...." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2