Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. A~ Naar de N. Gron. Ct. verneemt zullen weldra de jaarwedden van heeren burgemeesters en secretarissen der gemeenten in Noordbrabant, tot een meer billijk en met de eischen des tijds overeenstemmend cijfer worden opgevoerd. Dat deze tijding met warmte en ingenomenheid wordt begroet behoeft geen betoog. Een veekooper, die, na 27 jaren in Ame rika hard gewerkt te hebben een kapitaal van f 25,000 had bijeengegaard was met zijn gezin op reis naar Turijn, waar hij zich metterwoon wilde vestigen. Te Parijs maakte hij kennis met een jong Italiaan die ook op weg was naar Turijnen die weldra door zijn innemendheid en opgeruimd heid zijn vriendschap gewonnen had, zoodat hij hem voorstelde samen te reizen wat de jonge man met graagte aannam. Een paar dagen na zijn aankomst te Parijs ging de veekooper met zijn nieuwen vriend een wissel van f25,000 incasseeren waarin geheel zijn vermogen bestond. Op hun terugweg traden beiden een koffiehuis binnen, en de jonge Italiaan, die het onvoorzichtig vond, dat zijn vriend de bankbiljetten los in zijn zak droeg, bood aan ze in zijn geldtasch te bergen. Hij stak ze voor de oogen van den eigenaar inde tasch, gaf hem,, die toen in bewaringstond op om zich een oogenblik te verwijderen en kwam niet terug. Toen de veekooper, door zijn lang uitblijven verontrust, de tasch open maakte zag hij dat zijn geld verdwenen wasen hij het slachtoffer van een sluwen bedrieger geweest was. De arme man hield van zijn zuurverdiend geld nauwelijks genoeg over, om met vrouw en kinderen naar Turijn te gaan en moet daar nu van voren af aan beginnen. Var. den dief was tot heden toe geen spoor te ontdekken. Uit Havana is per telegraaf bericht ontvangen, dat aan boord van het Spaausche oorlogsschip Cuba Espanola den 11 dezer bij het binnenko men van Santiago de Cuba de ketel is gespron gen, met het gevolg dat 50 man gedood en 113 gekwetst zijn. In het Engelsche Lagerhuis heeft de vice- minister Charles Dilke wederom een aantal vra- o-en beantwoord. Zoo deelde hij o. a. mede dat de gouverneur-generaal van Oost-Rumelie eene commissie heeft benoemd om een onderzoek in te stellen naar de gruwelen welke de Bul— gaarsche Christenen de Mahomedanen zouden hebben doen ondergaan, en dat die commissie zich reeds ter plaatse heeft begeven. Verder gaf hij te kennen, dat ook Frankrijk geen plan heeft een eskader naar de Besika-Baai te zenden. Ook de minister Hartington is druk onder vraagd. De belangrijkste zijner mededeelingen was deze, dat hij niets vernomen had van het bericht, als zou de nieuwe onderkoning van Indie, de markies van Ripon, voor de ontruiming van Kabul leeds een bepaalden termijn hebben vastgesteld. Hij achtte dit ook niet waarschijn lijk, want er kouden zich immers in dien tijd nog allerlei beletselen voordoen. Aan The Times wordt uit Kabul gemeld, dat, wanneer de onderhandelingen met Abdur- Rahman over de aanvaarding van het emirschap schipbreuk mochten lijden, er sprake zou kunnen wezen van de candidatuur van Jakub—Khan, die op het oogenblik de gevangene der Engelschen is. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de opstand fn Opper-Birmah geëindigd i3. In Mayo wordt de staat van zaken inderdaad zeer ernstig. Biljetten zijn aangeplakt met de namen van de Ieren die pachthoeven hebben overgenomen van de boerenwelke wegens wanbetaling op straat zijn gezet. -Tegen die lieden wordt een dreigende taal gevoerd, en het biljet eindigt met de woorden Past op voor de land uitzuigers 1 Weg met het land lordisme God behoede het volk Er is weer versterking van politie en militaire macht naar het district gezonden. Te Sylane (graafschap Mayo Ierland) heeft een bende booswichten zich aan onmenschelijke gruwelen schuldig gemaakt. Woensdag werd zekere Burke uit zijn woning gesleept en hem het vleesch uit het lichaam gescheurd. De on gelukkig b^er was niet in staat eenigen tegen stand te bieden en het is hem ook niet moge lijk het signalement der daders van dezen afschuwelijken aanslag op te gevenDien zelfden avond werd een gelijke mishandeling toegepast op den boer Flaherty die met ruw^ geweld uit zijn woning werd gesleept en zoodanig verminkt, dat hij in een erbarmelijken toestand verkeert. In de huizen van de beide slachtoffers werd alles kort en klein geslagen. Nog werd dien avond op het huis van den heer Lynch geschoten. De bewoners kwamen er met den schrik af. Aangaande het hedeu te openen na—Congres verneemt mendat het waarschijnlijk drie of vier zittingen zal wijden aan de bespreking van de grondslagen der Grieksch—Turksche grensre geling en aan de benoeming eener commissie die zmh op de plaats zelve begeven zal. Dan zal het Congres zich verdagen om na een week ze3 of achthet rapport der commissie in ont vangst te nemen en naar bevind van zaken te besluiten. Een aardig stukje extra-arbeid zou het Con gres misschien krijgenwanneer het zich beves tigt wat aan de Weener Politisehe Correspon- denz uit Bucharest geschreven wordt namelijk, dat op den dag der opening van het Congres eene lang te voren beraamde poging zal worden gedaan om Bulgarije en OostRumelië (dat Turksch gebleven is) tot een onafhankelijk Groot-Bulga- jjije te vereenigen. Uit Kassei en Lippstadt wordt melding gemaakt van zware wolkbreuken, die aldaar Za terdag namiddag hebben plaats gehad, en rondom Kassei gepaard gingen met hevigen donder. Op bijna alle dorpen rondom die stad is de bliksem ingeslagen waarbij vele personen zijn gekwetst. Te Woifsanger werden een aantal schapen dood geslagen. Te Wehlheide sloeg de bliksem dwars door de gelagkamer eener herberg, die vol be zoekers was doch zonder schade aan te richten. Te Melsungen is hij driemaal op het spoorstation ingeslagen zonder brand te veroorzaken, terwijl hij van een nabijgelegen huis het dakwerk ver nielde in de nabijheid eene vrouw doodsloeg en aan een man in den arm en in de zijde eene dadelijke verlammiug te weeg bracht. Te Ost- heim is de kerk afgebrand. Op verscheidene plaatsen als bij Oberbeisheira AUmorschen Rotenbnrg en in den omtrek van Lippstadt hebben de spoorwegen veel schade geleden. Op vele plaatsen lag alles in het rond overstroomd. Tusschen Scharzfeldt en Lauterbr.rg zijn een veertigtal schapen verdronken. Voor eenige dagen keerde «en kompagnie grenadiers te Gumbinnen (Pruisen) van een exercitie stadwaarts. Een grenadier wist een betrekkelijke hoeveelheid kruit in de pijp van een zijner kameraden te doen en bedekte die lading met tabak. Toen nu de rooker zijn pijp in brand stak, ontplofte deze en bracht de ont ploffing aanmerkelijke verwondingen in diens aangezicht te weeg. Op het gezicht van hetgeen hij gedaan had, schoot de lichtzinnige bedrijver van het kwaad zich voor het hoofd. In de maand April hebben in het Duitsche leger niet minder dan 23 zelfmoorden plaats gehad. Voor een goed deel wijt men dit treurig verschijnsel aan overmatig strenge discipline en ruwe behandeling van de minderen door de superieuren. In een voornaam handelshuis te Crefeld is weder een bediende gearresteerdals beticht van groote partijen zijde en andere waren zoek gemaakt te hebben. In hetzelfde huis bevond zich sedert zes weken een 17-jarig leerling, die zich met een som van ongeveer 6000 mark uit de voeten beeft gemaakt. Deze uit Meiderich, is kort en dik van gestalte, draagt grijz eklee- deren en op het voorhoofd gescheiden blond haar. Op zijne aanhouding is eene groote be looning gesteld. Men is van meening dat hij zich in Nederland ophoudt. In een der grootste manufactuurwinkels te Berlijn alwaar het personeel uitsluitend bestaat uit jonge dames van fatsoenlijke familieheeft men eene bedriegerij ontdektdie reeds lang op uitgebreide schaal is bedreven. Zeven leden van dit personeel zijn reeds bij de justitie in verhoor genomen waarbij verschillende gevallen aan 't licht zijn gebrachtonder andere een waarin de onderneming gedurende zes jaar in ééne soort van kleine artikelen, voor ruim 1000 mark was bestolen. Zondag 6 Juni heeft de feestelijke opening van den Vesuviusspoorweg plaats gehad en de Koningin was een der eersten om van het schouwspel te genieten, dat vroeger, èn om de kosten, èn om den niet geringen moeitevollen tochtvoor velen onbereikbaar was. Het stelsel van dezen draadspoorweg berust op het evenwicht tusschen twee treinendie aan elkander door vier koorden verbonden zijn en waarvan de eene afdaaltterwijl de andere stijgt en die dus door hun wederkeerige zwaarte ba- lancecren. Hier moet nog bijgevoegd worden, dat slechts twee koorden werkenterwijl de andere twee iu de gewenschte spanning afloopen en wel zoo, datindien een der beiden brakde wagon toch tegengehouden en met dezelfde snelheid door de andere voortgetrokken zou worden. Behalve dit is er een krachtig remtoesteldat bij de minste vrees voor gevaar zijn stalen tanden als een reusachtige nijptang in de balken slaat., waarover de staven loopeu. De ontwerper en ondernemer van dezen spoorweg is een Duitsch bankier, de heer Oblight te Napelsterwijl het werk uitgevoerd is door den ingenieur Olivièri. Aan het Italiaansche Ministerie is door den heer Crispi uitstel van executie verleend. Hij hoeft zijne interpellatie (betreffende de inmen ging der Regeering in de Verkiezingen) uitge steld tot na de beraadslaging over de begrooting, juist wat de Regeering wenschte en had voor gesteld. Een wapenstilstand dus tusschen de Regeering en de dissidenten die misschien tot den vrede leiden zal. Uit Constantinopel wordt gemelddat de vertegenwoordigers der Mogendheden aldaar Vrijdag 11. de veelbesproken collectieve nota hebben overhandigd. Daarin wordt de uitvoe ring verlangd van de met Montenegro gesloten overeenkomst en van artikel 61 van het Berlijn- sche tractaat betreffende Armenie in welk laatste opzicht de Engelsche Minister van Buitenl. Zaken constateerde het nog dezer dagen in het Hoogerhuis door de Porte nog hoegenaamd niets gedaan is. Naar men verhaalt is te St. Petersburg een Nihilistische vrouw gevatdie een aantal mei kevers en sprinkhanen met zich voerde om ze in de noordelijke gouvernementen te verspreiden. Het is bekenddat deze dieren zich verwon derlijk' snel vermenigvuldigen en dat de zuide lijke gouvernementen van Ruslanddie door deze plaag bezocht zijnmet een volslagen hongersnood bedreigd worden. Daarentegen belooft de oogst in het noorden zeer overvloedig te worden. Nu zou het doel van die Nihilistische zende linge zijn ook daar een hongersnood te weeg te brengen en door de algemeene ellende het volk tot opstand te verwekken. Het plan is haast te duivelachtig om waar te zijn en behoort misschien ook al tot de verdichte gruwelen die het volk bij de vele werkelijke op rekening der Nihilisten heeft gesteld. De Amerikaansche Staatssecretaris Sherman, heeft onlangs in de Kamer der volksvertegen woordigers een brief voorgelezen van den adsis- tent-thesaurier te New-York waarin deze klaagt, niet over gebrek aan geldmaar over gebrek aan ruimte om den dagelijks aangroeienden over vloed van geld te bergen. Er zijn nu reeds 28.000.000 dollars in de schatkelderswaarzoo hij schrijftde muren dreigen te bersten. Er is ternauwernood nog plaats voor 10 millioen en zijn die er geborgen, dan zal men er haast niet meer kunnen loopen. De onderthesaurier brengt dit onder de aan dacht van den heer Sherman vooral omdat het congres volstrekt niet geneigd schijnt het munten van dollars te doen staken. Als dat zoo voort gaat zal men weldra afdoende maatregelen moeten nemen om aan die ophooping van geldstukken een uitweg te verschaffen. Een hevige wervelwind heeft onlangs te Iowa groote verwoestingen aangericht. Er werden twintig menschen gedood en een groot aantal gekwetst. Opnieuw is in Pennsylvanie een stad ge deeltelijk door brand vernield en wel de stad Edenburg, wie dat droevig lot nu reeds voor de derdemaal te beurt viel. Binnen twee en een half uur waren 7 0 huizen in de asch gelegdterwijl men door gebrek aan water bijna niets tegen de vlammen kon uit richten. Honderd huisgezinnen zijn van onder komen beroofd. De schade bedraagt ongeveer 200.000 dollars. Waalwijk, 16 Juni 1880. Ónder dc industricelen in ons land, die reden tot klagen hebben over den slechten gang van hun bedrijf, moeten zeker ook de belanghebben den bij de lederindustrie genoemd worden. Yeien hunner schrijven dien minder gunstigen toestand toe aan de hooge rechten, die in ver schillende landen bij invoer uit Nederland gehe ven worden, terwijl hier geen reciprociteit bestaat. Men zou nu meenen dat de looiers in Duitsch land, b. v., met zijn hooge inkomende rechten, het zeker naar hun zin zouden hebben. Dit is echter in geenen deelc het gevalook zij klagen evenals hunne collega's in Nederland, maar uit eene juist tegenovergestelde beweegreden. Hier klaagt men omdat er bij ons geen of niet genoeg inkomende rechten geheven worden in Duitsch land klagen de looiers in hun tijdschrift der Ledermai'kt over den achteruitgang hunner zaken tengevolge van het hooge invoerrecht. Sedert de grootindustrie liet schoenmakersvak ter hand nam, heeft het schoenmaken in Duitsch land een hooge vlucht genomen en nam daar mede de uitvoer van lederwaren sterk toe. De wereldmarkt stond open voor Duitsche schoenen en laarzen, die door matige prijzen en uitstekende samenstelling gelukkig met andere landen konden concureeren. Doch thans, nu het overzeesche leder veel duurder is geworden door het invoer recht, kan de Duitsche industrie die deelen, die zij uit overzeesch leer vervaardigde, niel meer zoo goed leveren. Het inlandsch leder blijkt daartoe minder geschikt en het overzeesche is te duur. Gebruikt zij het nochtans dan kan zij niet langer uitvoeren en moet zij zich tot het binnenland als débouché beperken. Daardoor heeft zij haar productie moeten inkrimpen en zien zich dus ook de looiers indirect benadeeld. Dezen, die om het recht gevraagd hebben ten einde het inlandsch leder te beschermen, leveren thans tengevolge van de verminderde lederwaren- productie ook minder inlandsch leder, dat voor sommige declen der schoenen en laarzen bij voorkeur boven overzeesch leder wordt gebruikt. De looiers hebben door hun voornaamste afne-v mers te bemoeilijken ook zich zeiven benadeeld. In het Nieuwsbl. voor Ned. leerlooierijen enz. van verleden Donderdag komt een artikel voor, waarin met klem wordt aangedrongen op matige schorsprijzen. Dc schrijver uitte ook het gevoelen, dat de looier werkt zonder of met al te karige verdiensten. Tegen deze beweering komt iemand, die zich K. noemtop, in een ingezonden stuk in de Pr. Nbr. De schrijver zegt Niet dat ik den toestand der looierij als ge-* zond wil aangemerkt hebben, maar dat de grond van dat alarm moet gezocht worden bij den looier die onder ongunstige omstandigheden werkt, die als met de haren bij de looierij gesleept een kalfman isof bij hemdie uit de 2de of 3de hand koopt. Ik houd mij steeds overtuigd dat hij, die vakman is, die een tamelijk kapitaal beschikbaar heeft en daarmede zijne aankoopen doet op de stapelplaatsen der huiden, Antwerpen Havre en Londen, nog steeds een flink beslaan kan vinden. „Wat is het resultaat uwer berekening indien gij opnieuw huiden koopt en uw leder tegen de waarde van den dag calculeert?" Wederom is dat resultaat niet al te bevallig, wanneer men op het oogenblik koopt en ver koopt. De wanverhouding evenwel tusschen grondstof en fabrikaat kan door den vakman verbeterd worden, door op de rechte plaats en tijd te koopen en te verkoopen. Alarmeeren is niet probaat; halfman worde vakman, 2e en 3e hand worden zooveel mogelijk le handwij zullen niet zinken maar flink boven blijven. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Goor den heer G. G. Kuijpers, thans surnamerair. De Tweede Kamer is thans opgeroepen tegen Dinsdag 29 Juni's middags ten half vier. De burgemeester van 's Gravemoer, de heer J. Loeff, is in de laatste vergadering der admi nistratieve Yereeniging van burgemeesters en secretarissen te 's Hertogenbosch gekozen tot voorzitter dier vereenigingin plaats van den heer Jansen burgemeester van Tilburgdie als voorzitter bedankt had. Tot onder-voorzitter werd verkozen de burgemeester van Waspik de heer Libourelen tot secretaris de heer De Bruingemeente-secretaris te Veghelterwijl als penningmeester werd herkozen de heer Latour, gemeentesecretaris te Vught. *De heeren Loeff en Van Liempt, gemeente secretaris te Waalwijk werden aangewezen, om namens de Vereeniging in eenein de maand Juli te Utrecht te houden algemeene vergadering over het oprichten van een pensioenfonds voor gemeenteambtenaren de Vereeniging voor Noord brabant te vertegenwoordigen. Het plukken en de verzending der kruis bessen in de gemeenten Vlijmen en Nieuwkuik is begonnen. Zij worden grootendeels naar Rotterdam en vervolgens naar Engeland gezon den. De prijs is f 7 a 10 de HL. De opbrengst is bevredigend. Naar men verneemt ||is door den heer K. H. J. J. Hirschmannkapitein van het Oost-Indische legerwonende te Gorinchem concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg van Utrecht naar voornoemde stad in aansluiting van den reeds geconcessio- neerden tramweg Breda-Oosterhout-Geertruiden- berg. De Raad der gemeente Oosterhout heeft besloten tot het overnemen der straatverlichting door middel van gas te rekenen van den ln Augustus e. k. De koopsom voor de fabriek met inbegrip van de bestaande gasleidingen gasmetersgereedschappen enz. bedraagt te zamen f23.959.89. Zekere J. v. V., woonachtig te Besoijen is gisteren door de politie aangehouden en heden naar het huis van arrest te 's Bosch overgebracht. Hij wordt verdacht van diefstal van laarzen en leder ten nadeele van zijn meester. Van Heusden zijn gevankelijk naar 'sBosch overgebracht twee jongelingen uit Heesbeen, be schuldigd van valsche getuigenis ten voordeele van een beklaagde in een politie-overtreding. Het gaat de Duitsche Vereeniging van vegetarianen niet naar wensch. Blijkens het jaarverslag in hare algemeene vergadering te Berlijn is het aantal leden tot op 140 gedaald, terwijl het totaal der ontvangsten slechts 350 mark bedroeg. Voorts werd nog medegedeeld dat het bestuur zich tot den Rijkskanselier had gewend met verzoek om eene wetwaarin voor het getieele Rijk het eten van vleesch wordt verboden. Blijkens den inhoud was het verzoek inderdaad ernstig gemeend. Dit neemt echter niet wegdat het adres bij de Regeering een voudig is ter zijde gelegd. Na afloop der vergadering vereenigden zich de ieden aan een dinervoor hetwelk de kok uiterst s'renge voorschriften had ontvangen opdat er bij de bereiding der spijzen toch niete gebruikt zou worden wat van vleesch afkomstig was. Ook melk was verboden. In plaats vaft wijn of bier kreeg men er waternaar verkie zing met of zonder suikerof met een weinig limonade. Na het diner werden er natuurlijk ook geen sigaren gepresenteerd want de heeren Vegetarianen haten den tabak als de pest. In de jongste vergadering van de Russische geographische maatschappij heeft prof. F. Schmidt nieuws medegedeeld betreffende de plannen van Nordenskjöld voor de toekomst. De beroemde reiziger zal in den aanstaanden herfst te St. Pe tersburg Tcomen teneinde in de bibliotheken en musea aldaar studiën te maken voor zijn aan staande reis. Hij is nl. van plan in 1882 naar Nieuw-Siberie te gaan. Sibiriakoff zal alleen de kosten van die reis op zich nemen. De rei» zou te lande gedaan worden tot de rivier Lena, alwaar door een Noorweegsche bouwmeester het schip gebouwd zal worden waarmede Nordens- kjold zijn doel hoopt te bereiken. Hij is nl. vast overtuigd, dat de IJszee telken jare bevaren kan worden maar dat men eenige voorzorgs maatregelen moet nemen waaronder in de eerste plaats behoort het nauwkeurig onderzoek en opmeten van de kusten. Uit Venloo wordt gemeld Wederom heeft het Italiaansch bloemkoolzaad de beste resultaten opgeleverd. Dit jaar reeds bij de zomerbloerakoolwelke hier trouwens zeer weinig getrokken wordten nog wel op de de veengronden te Helenaveen. Een prachtexem plaar van deze vrucht werd hier getoonddie

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2