Nummer 50. Donderdag 24 Juni 1880. 3e. Jaargang. DE OUDE STRIKER Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. n LI Misdaad en Waanzin. BUITENLAND.' Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. De Echo van het Zuiden, I Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters haar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. In ons vorig nummer schrijft N. /Zoolang, b. v. een Nationaal lederindustrie- „bónd, tot wiens werkkring het behartigen van „liet besprokene in de eerste plaats behoort" of „een Kamer van koophandel of gemeentebesturen „zich bepalen tot figurantenin deze belangrijke „kwestie, zal ons schrijven weinig baten. „Misschien beweeren die heeren dat de bloei „eener gemeentezooals Waalwijk niet voor 't „grootste gedeelte afhangt van de schoenmakerij." Wat het Lederindustrie-bond aangaatmen neme het" ons niet kwalijk dat wij daarvan niets verwachten men is er zoo aan gewoon het Bond niets te zien uitvoeren dat men het gerust buiten kwestie kan laten. Wij gelooven dat onze Kamer van Koophandel en ons Gemeentebestuur wel degelijk overtuigd zijndat de bloei van onze en de naburige gemeenten grootendeels afhangt van de schoen makerij maar tevens is het ons gevoelen dat niet die corporaties geroepen zijn om in deze voor te gaan zoolang de direct belanghebbenden, de schoenfabriekanten werkeloos den achteruit gang van hun vak aanzien en zich bepalen bij mopperen zoolang zullen èn Kamer van Koop handel èn Gemeentebestuur wel gedwongen zijn figuranten te blijven. Het kwaad schuilt, hierover is men het te genwoordig vrijwel eens in eigen boezemin onbekwaamheidlaat nu de schoenmakersbazen toonen dat het hun ernst is om daarin veran dering te brengen laat hen het initiatief nemen tot "ietsdat het verval hunner industrie kan tegenhouden en dezelve kan opheffenwij zijn er van overtuigd, dat onze Kamer van Koophandel en de verschillende Gemeentebesturen bereid zullen gevonden worden om de behulpzame hand te bieden niet alleen maar ook om hen met alle kracht en macht te steunen. OF VIII IV. Dc Vrijwilliger. Frits Hertel was verbleektdoch zijne oogen echoten bliksems. Fier en moedig fronste hij. de wenkbrauwen doch met uiterlijke kalmte sprak hij „Goed uwe excellentie ik zal aan een uwer bedienden i.w bevel overbrengen." Thans was de bedaardheid des generaals ver dwenen. Zijn gelaat had schier niets mensche- lijks meer. Hij sprong open verhief zijn gebalde vuist tegen den vrijwilliger. Met de eene hand greep hij hem bij de uniformkraag, met de andere wilde hij hem een slag toebrengen. De jonkman sloeg do hand aan den degen. „Mijnheer de generaal", riep hij dreigend, „raak mij niet aan „Hond brulde de generaal. De officiereu sprongen ijlings op. De generaal werd teruggehouden de vrijwilliger achteruit gedrongen en spoedig had de eerste zich weder hersteld. „Voort met den schelmriep hij. „In de gevangenis met hem Hij heeft den degen tegen zijn generaal getrokken en zal voor den krijgsraad terecht staan." Hij zette zich weer en dronk langzaam een glas water. Een officier verwijderde den jonkman uit de zaal. Frils Hertel was bij al zijn superieren bemind. „In 's Hemels naam, Hertel Hertel wat hebt gij aangevangen riep zijn geleider. „Ik kon niet anders handelen". „Weet gij wat u Yolger.s de krijgswetten te wachten Wij voor ons zien voor de schoenmakerij geen heil in de invoering van eene wetwaarbij de invoerrechten verhoogd worden gelijk een ge trouwe lezer in het „Nieuwsblad voor Nederl. Leerlooierijen" verlangtin ons nummer van 17 Juni 11. hebben wij aangetoond dat de toe stand der lederindustrie in Duitschland juist tengevolge der daar bestaande hooge tarieven achteruitgaatook niet in het oprichten van een schoenmakersbond of hoe men zoo iets noemen wilal die bijeenkomsten leiden in den regel niet tot het beoogde doel. Een middel echter tot aankweeking van be kwame jeugdige beoefenaren van het vak et. dus tot verbetering van het vak zelve in de toe komst een middel dat men hier bij de hand heeftvinden wij in de hier bestaande teeken- school. Dat men beginne om allen die voor het vak worden opgeleid geregeld den cursus te laten volgen de goede vruchten zullen niet uitblijven door het handteekenen toch krijgt de leerling een geoefend oog voor sclioone en sier lijke vormen met andere 'woorden hij leert hoe iets behoort te zijn, om schoon en sierlijk genoemd te kunnen worden. Dat men vervolgens in Waalwijk Baardwijk en Besoijen de handen ineensla en trachte een ambachtsschool te verkrijgen waar theoretisch en practisch onderricht wordt gegeven zoowel in het stikken als 'in het vervaardigen van schoeisel zelve. Indien dit plan door de schoenfabriekanten eens flink bij de hand werd gepakt indien door hen tot dat einde jaarlijks voor eene zekere som werd ingeschreven wij twijfelen er niet aan of de besturen der genoemde gemeenten zouden toon endat zij in deze belangrijke kwestie geen bloote figuranten willen zijn maar zouden, door eene ruime jaarlijksche bijdragede verwezenlij king van dit plan mogelijk maken. 3 staat „Ik weet hetdoch daar mocht ik niet aan denken. Immers mijne eer stond op het spel." „Weet gij welke straf den jonkman toeft mevrouw sprak de prins tot de gravin. „Hij wordt doodgeschoten, uwe doorluchtigheid." ,fZoo is het." De stilte aan tafel was in de stilte des doods verkeerd. Inmiddels had de generaal zijne te genwoordigheid van geest herkregen. Hij vulde een bokaal tot den rand met champagne, en hief dien omhoog. „Mijne heeren!" riep hij, „S'.aat mij toe, dat ik op uw aller welzijn dit glas ledige Hij stiet met zijn naa9ten buurman aan, terwijl de anderen tot hem kwamen om hem hunne hulde te betuigen. De stilte was daardoor wel voor een oogenblik afgebroken, doch spoedig keerde zij terug. Nogmaals nam de generaal het woord. Hij scheen weder in cenc goede luim te zijn. „Verduiveld, mijne heeren sprak hij, „zouden wij het genoegen missen dien barbier in ons midden te zien En hij Iwilde een bediende wenkendoch alvorens hij daartoe kon over gaan wendde zich de ritmeester Bergmann tot hem. „Waarom gelast uwe excellentie mij niet flen man te halen?" „U", vroeg de generaal. „Ja, ik ken hem." „Ha Welnu, haal gij hem dan." „Uwe excellentie veroorloove mij echter vooraf eenige mededeelingen omtrent den man". „Ga,ame". „De oude Striker"... De generaal viel hem in de reden. „Heet hij Striker vroeg hij, „Ja, uwe excellentie." -„Ga voort". De generaal scheen in gepeins verzonken. „De oude Striker was officieren heeft met eere zijn ontslag bekomen," hervatte de ritmeester. „Zijne geschiedenis laat zich kortelijk aldus samenvatten Reeds zijn vader was barbier. De jonge Striker leerde 't ambacht van zijn vader Het gerucht looptdatmet het oog op de onmogelijkheid om een generaal te vinden die geen voorstander is van den verplichten dienst, de heer van Humbeek thans Minister van Openb. Onderwijs tot Minister van Oorlog zou benoemd worden en dat de heer Xavier Olin Afgevaardigde voor Nivelles en rapporteur van de Schoolwetalsdan aan hel hoofd van het Onderwijs-Depanement zou optreden. Het voorstel tot afkondiging eener nlgemeene amnestie tegen 14 Juli a. s. is Zaterdag dooi den Minister-President Freycinet bij de Frausche Kamer ingediend. Het eenig artikel luidtEr wordt amnestie- verleend- voor alle misdrijven van staatkundigen aard in 1870 cn 1871 ge pleegd en voor alle politieke overtredingen der pers tot 19 Juni 1880. Met toejuichingen werd de indiening dezer voordracht begroet. In zijne toelichting zeide de Heer Freycinet dat sedert Februari 1. 1. zich in het land eene bevyeging ten gunste der amnestie heeft geopen baardwier gewicht niet te miskennen is. Daar nu het land met name noemde de Minister Parijs en Lyon thans rustig iskan zonder gevaar tot den maatregel worden overgegaan. De mannen wier terugroeping het hier geldt zijn minder gevaarlijk nabij dan van verre. Wat de Regeering betreft dus eindigde Freycinet nooit kan het hare bedoeling zijn .al stelt zij nu een maatregel van clementie voor, daarom leerstellingen goed te keuren die ieder man met één geweten moet veroordeelen. Op voorstel van den Minister besloot de vergadering de voordracht als eene spoedverei- schendc zaak te behandelen en haar Maandag naar de Afdeelingen te verzenden. Te voren was nogna eenige discussiede begrooting van landbouw goedgekeurd en met 390 tegen 66 stemmen een voorstel verworpen en werd diens helper. Toen Pruissens koning Pruissens zonen opriep ten heiligen strijd voor de vrijheidwas Striker een der eersten, die als vrijwilliger in dienst traden. Weldra muntte hij uitdoor moed beleid en ijverhij werd spoedig onderofficier en vervolgens kornet. „Bij een vinnig gevecht in Frankrijk gaf hij zooveel blijken van dapperheid en doorzicht dat hij op het slagveld tot officier werd be noemd. Zoolang de veldtocht duurdekweet hij zich voorbeeldig van zijn plicht. Toen de vrede was hersteld ontving hij eervol ontslag omdat de overige officieren naar men zeide bezwaren hadden geopperd om met een voor- maligen barbiershelper te dienen. Door het ge ringe pensioen van acht gulden 's maands dat hem werd toegelegd kon hij moeielijk in zijne behoeften voorzien dit begrijpt men lichtelijk. Wat te doen Vermogen bezat hij niet. Zijn vader was gedurende den oorlog overleden en had hem niets nagelaten dan een eerlijken naam. Hij kende geen ander handwerk dan dat van barbier. Lang aarzelde hijwant ook hij be greep dat zijn rang van officier moeielijk in overeenstemming was te brengen met het scheer bekken. Jaren lang behielp hij zich kommerlijk. Hij zag er van af te trouwen hij werd oud en ziekelijk. De levensbehoeften waren met der tijd duurder geworden en hij wendde zich derhalve tot den minister van oorlogmet het verzoek om eene toelage. Het antwoord was eene weigering. En toch moest hij niet leven? Hij nam zijn oud ambacht weder ter hand cn oefent dit nog heden uit. Doch nooit heeft hij sedert meer de uniform gedragen. Niemand mag hem luitenant noemendoor niets mag men herinneren dat hij eens officier was. Hij geniet de algemeene achting. Waar wil uwe excellentie, dat ik den man brenge „Hierriep de gravin. „Ik zou dien man gaarne leeren kennen. Niet waar, Ottomar, gij van den heer Tallanditrstrekkende tot alge- hecle cn onmiddellijke afschaffing der begrooting voor Eeredienst. Hun dankbaarheid voor de amnestie hebben de kiezers der Parijsche wijk Charonne niet beter weten te kennen te geven dan door zon dag met 2338 stemmen tegen 1880 den nog niet begenadigden Communnalist Trinquet tot lid van den gemeenteraad te kiezen. Zelfs de radicale Lanterne had deze kinderachtige demon stratie ontraden. Mot d'Ordre daarentegen, het eenwig ontevreden blad van Roclieforthad als wachtwoord aangegeven -. Toch en in elk geval stemmen op Trinquet. De Senaat heeft besloten morgen de artikelen der wet, betreffende de opheffing der aalmoezeniers bij het leger in behandeling te nemen. In de Kamer heeft de Minister-president Freycinet de amnestie-wet verdedigd en betoogd dat zij als staatkundige maatregel behoort te worden uitgevaardigd. Gambetta heeft den voorzittersstcel verlaten en een redevoering uit gesproken ten gunste van de amnestie; zij moest, zeide hijverleend worden voor de algemeene verkiezingen. Vervolgens is de wet aangenomen met 333 tegen 140 stemmen nadat een amen dement van Barthe met 262 tegen 185 stemmen was verworpenstrekkende om daarvan de veroordeelden wegens doodslag en brandstichting uit te sluiten. Door de internationale commissie voor de maten en gewichten te Parijs zijn de volgende verkorte aanduidingen van maten en gewichten vastgestelddie in de landenwelke in die commissie vertegenwoordigd zijn, van Regeerings- wege worden afgekondigd en ten gebruïke aan bevolen Lengtematen kilometer Km, meter m. decimeter dm.centimeter cm.; millimeter mm. Vlaktematen vierkante kilometer Km2.hec tare ha.; are a. vierkante meter m2.; vierkante decimeter dm2.; vierkante centimeter cm2.; vier kante millimeter mm2, Inhoudsmaten kubieke meter m3.; stere s.; kubieke decimeter dm8.; kubieke centimeter cm3.; millimeter mm8.; hectoliter hl.; dekaliter dal.; liter 1.; deciliter dl.; centiliter cl.: zeidetdat hij hier zou komen P" „Ik zeide het", sprak de generaal. De ritmeester vertrok. v „Mijn vader heeft dezen barbiershelper tot officier verhevenmevrouw", sprak de prins, zich tot de gravin wendende. /;Hm", bromde de graaf, „men moest eigen lijk nooit ten burger tot officier verheffen." „Uitgezonderd bij den zei de generaal, die reeds zestig jaar geleden luitenant was .ge weest. „Ik ben niet van uw gevoelen", sprak de graaf. „En hoe zoudt gij het dan aanleggen „Mijns inziens moest de tiein door krijgs- commissarissen geleid worden." „In burgerkleeding of in uniform?" „Hm, hm!.... Do jonge graaf was in 't nauw gebracht. Doch spoedig vond hij gelegenheid zich daaruit te redden. De prins stond open bracht een toost uit op de gezondheid van den geachten gastheer en diens beminnelijke echtgenoote. Deze toost werd met stormachtigen bijval be groet. Toen liet gejubel teneinde was, werd de zaal deur geopend. De ritmeester Bergmann trad binnen vergezeld van een klein, bejaard man, in een eenvoudiger», grijzen overjas. „De barbier", sprak de ritmeester, zijne plaats weder innemende. Da oude Striker was aan de deur blijven staan, doch geenszins angstigof verlegen. Hij zag onbeschroomd met zijn gespierd grauwver weerd gelaat in de zaal, naar het dischgezelschap. Zijn mc9 en scheerbekken had hij niet mede gebracht. „Treed nader beval de generaal. Toen de oude man was binnengetreden, had de graaf zich even afgewend, doch in den volgenden oogenblik zag hij hem des te vaster aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1