Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. X- De hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Noordbrabant heeft een belangrijk verslag gegeven van den toestand der zee- en rivierwaterkeerende dijken en kaden in dat ge west. Gewichten ton t.; metriek quintaal q.; kilo gram kg.; gram g.; decigram dg.; milligram mg. In een dezer dagen te Parijs gehouden vergadering van de Commissie voor den spoor weg door de Saharais door Choisy Flotters en Soleillet verslag uitgebracht over de door hen ondernomen expeditiën. Verder werd medege deeld, dat het door de Kamer verleende crediet van 20000 fr. overschreden was, en besloot men een nieuw crediet van 60000 fr. aan te vragen. Choisy en Soleillet drongen er op aan dat men, alvorens tot het maken van den spoorweg over te gaan telegrafen zou aanleggen om de bevol king langzamerhand aan de beschaving te ge wennen err hun voorstel werd door De Lesseps krachtig ondersteund. Estoret, die terecht heeft gestaan wegens moord op een krankzinnige is met aanneming van verzachtende omstandigheden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De werkstaking onder de metaalindustrie van Lille is begonnen. Indien het door de werklieden gegeven parool niet wordt ingetrokken, zal zij Maandag algemeen worden. De patroons hebben er op geantwoord met een algemeanen maatregelde sluiting van van al de werkplaat sen. In verschillende afdeelingen zijn de werk lieden reeds begonnen het werk te staken. Acht fabrieken staan reeds stil. Binnen weinige dagen, zegt l'Echo du Nordzullen 5000 arbeiders zonder werk zijn en zoodoende ontstaat het dreigend gevaar voor aanzienlijke verliezen van beide kanten. Verlies van loon voor de werk lieden, verlies van bestellingen en niet zelden ook van een deel hunner clientèle door de pa troons. De minister van Justitie vaardigde ecne cir culaire uitwaarin aan uit Frankrijk verdreven geestelijke orden verboden wordt zich- in de Spaansche grensprovinciën te vestigen. In het binnenland dus blijkbaar wel. Deswege in de Kamer geinterpelleerd ant woordde de minister, dat de circulaire doorjiet geheele kabinet is goedgekeurd en niet strijdig i« met de wet. De Engelsche bladen zijn in de laatste dagen slecht te spreken over Portugal, omdat de ver tegenwoordiging van dit land ^geweigerd heeft haar zegel te hechten aan een tusschen de Engelsche en Portugeesche regeeringen gesloten tractaat, waarbij voor Engeland zekere voordeelen van in- en doorvoer werden bedongen in Por tugal's Zuid-x\frikaansche bezittingen. Meer bepaald zou Engeland die voordeelen genieten in het grondgebied bij de haven van Lorenzo Marquez en de Delagoa-baai, een streek, gelijk men weet, over welks bezit indertijd tusschen Engeland en Portugal geschil bestond, maar die bij scheidsrechterlijke uitspraak van den toen- maligen president der Fransche republiek den maarschalk Mac Mahonaan Portugal werd toegewezen. Engeland, dat bij het bezit van die streek veel meer belang had dan Portugal legde zich bij die uitspraak neder, maar begon dadelijk onderhandelingen over bovengenoemd tractaat, dat dan ook tusschen de beide regee ringen tot stand kwam, maar wat nu de Portu geesche Cortes een jaar na dato want het werd reeds in Mei 1879 gesloten weigeren te bekrachtigen. Portugal moet nu van de Engelsche bladen allerlei verwijlen hooren. Een land zoo heet het in hoofdzaak dat aan Engeland's protectie op financieel en handelsgebied zooveel te danken heeft, moest zoo niet handelen. Mogelijk evenwel is het nog, dat de Cortes op hun besluit terugkomen. Zoo boos men in Engeland is, zoo verheugd is men in Portugal over de wijzigingen door Gladstone voorgesteld op de invoerrechten van Portugeesche wijnen. In het Britsche Lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat nooit sprake is geweest van de Porte te d w i n g e n tot nakoming van eene of andere bfipaliug der Berfijnsche overeen komst. Volkomen onpartijdigheid wordt beoogd tusschen Turkije en Ruslandtusschen Maho- medanen en Christenen. Van Batum had hij niet gehoord dat het een vrijhaven zou worden, en wat de slooping der vestingen in Bulgarije betreft, deze vereischte tijd, maar zou zeker geschieden. De naar Bulgarije en Oost-Rumelie terugkeerende Mahomedaansche vluchtelingen zou de regeering beschermen indien ze in hun te rugkeer op ongeoorloofde wijze werden lastig gevallen. De Pall Mall Gazette deelt mededat verontrustend nieuws is ontvangen uit de Trans vaal en wel van niemand minder dan van Paul Krüger zeiven. „Het volk, seint hij, is diep verontwaardigd over de houding der ministers en de toestand is gevaarlijk." Anders waren de laatste berichten tamelijk gunstig voor de Engelschen. Tusschen Hay en Brecon is een spoorweg brug over de Wije bezwekenwaardoor een goederentrein in de diepte stortte. De machinist kwam om het levende stoker werd doodehjk gekwetst en ook de conducteur is zwaar gewond. De brug was ongeveer 40 voet lang en 20 voet breed. De rivier was sterk gezwollen door de aanhoudende regens. Men vermoedt dat de bru" onder het gewicht van den trein is inge zakt! Eenige oogenblikken voor het ongeluk o-ebe'urde is een passagierstrein met twee loco motieven en 24 goedbezette waggons de brug overgereden. Uit de provincie Winnipeg (Canada) wordt gemeld, dat daar een soort runderpest is uitge broken, bekend onder den naam van black quar terdie binnen 12 uren het slachtoffer doodt. De autoriteiten hebben krachtige maatregelen genomen om de ziekte uit te roeien. Niet ver van Eddystone is de Nederland- sche schoener Paulus Heintes aangevaren door een onbekenden driemaster, die voortzeilde zon der op het geschreeuw der bemanning van den schoener acht te slaan. Het schip liep vol water en zonk weldra nadat de bemanning in de booten was gevlucht. De Zweedsche bark Mahino, die zich in de na bijheid bevond, weigerde eenige hulp te verlee- nen. Maar de Engelsche bark Harriet Williams, die van Llar.elly op weg naar Newcastle was nam de schipbreukelingen op en bracht hen tot op korten afstand van Plymouth, waar zij zich weer in hun booten begaven en weldra behouden landden. Aangaande het Berlijnsche na-congres verueemt men, dat zoowel de gevolmachtigden der mo gendheden als de zoogenaamde gedelegeerden of deskundigen Zaterdag eene bijeenkomst hebben gehouden, waaromtrent evenwel tot heden nog niets belangrijks is uitgelekt. De gedelegeerden benoemden den overste Hume tot voorzitter en tot secretaris kapitein Laferonaye, en hielden zich bezig met het onderzoek der landkaarten. De quasstie, of eene commissie il loco een onderzoek zal instellen kan zooals de zaken thans staan, nog niet een punt van overweging hebben uitgemaakt. Yoorloopig geldt slechts de bepaling der grenslinie, en daarna zal worden overlegd, hoe de besluiten der conferentie aan Turkije en Griekenland ter kennis zullen worden gebracht, met welke vraag ook het al of niet zenden eener commissie in loco samenhangt. Berichten omtrent de overstroomingen in de Oberlausitz en Saksen verzekeren dat de omvang van die ramp grooter is dan zelfs in 1854 't geval was. Vooral in het Neiffe-dal in het Saksisch-Boheemsch-Silezisch grensgebied, hebben de wolkbreuken ontzettend veel schade veroorzaakt. Van den oogst is bijna niets ge spaard de welvaart van honderden gezinnen is voor vele jaren verwoestzoo niet geheel ver loren. Een groote menigte vee kwam in 't water om het getal ingestorte huizen is ontel baar dat der beschadigde woningen bedraagt duizende. Het treurigste is dat er zooveel menschenlevens zijn verloren. Het getal dooden is niet met justheid op te geven. Iti Oberwitz werden 8 lijken gevonden; te Herrenhut werden 14 personen vermistin het district Louban kwamen 32 menschen omte Ruppersdorf 5 te Rennersdorf 6, te Kurmersdorf en Bernstadt 10 personen. En in de genoemde plaatsen worden nog 20 personen vermist. Een beschrij ving van den nood te geven is ondoenlijk 't tooneel der overstrooming is hartverscheurend geheele gezinnen zijn op de daken gevlucht en wuiven met zakdoeken om hulp. Men vaart overal met schuitjes rond op de marktpleinen van verschillende steden is 't water meer dan 11 voet hoog. Er is van alle zijden hulp gezonden, maar de ellende is vreeselijk. Volgens de laatste tijdingen uit het district Lauban worden er 51 personen vermistdie vermoedelijk allen 't slachtoffer van de over strooming zullen zijn geworden. Verder zijn in Berna nog 16 in Küpper 8 lijken gevonden en men vermist ook daar nog 7 personen. Voor eenigen tijd werd melding gemaakt van spoorwegdiefstallen op uitgebreide schaal in Duitschland gepleegd. Thans heeft de strafka mer te Dusseldorf in deze zaak uitspraak gedaan. Wegens diefstal werden veroordeeld: een persoon tot 12 jaren tuchihuisstrafwaaronder begrepen 10 jaren wegens vroegere veroordeelingeen tot 2 jaren, een tot 10 jaren waaronder 4 jaren wegens vroegere veroordeeling, een tot 13jaren, waaronder 10 jaren wegens vroegere veroordee ling een tot 10 jaran waaronder 5 jaren we gens vroegere veroordeelingeen tot 10 jaren een tot 12 jarenwaaronder 6 jaren wegens vroegere veroordeeling en een tot 15 jaren waaronder 12 jaren wegens vroegere veroor- deeling. Wegens 't heelen werden gestraft een vrouw tot 3Vs een vrouw tot 5 een vrouw tot 21/» en haar man tot 6 een vrouw tot 2 en en man tot 4 jaren tuchthuisstraf. Een persoon is van diestal vrijgesproken terwijl een vrouw, tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het heelen veroordeeld in vrijheid is gesteldomdat zij reeds 6 maanden preventiof gevangen had geze ten. Ook van de andere straffen wordt de tijd van preventieve gevangenschap afgetrokken. De heer Hasselmanlid van den rijksdag, voormalig leider der socialistische partij in Duitschlandonlangs door de overige hoofden der genoemde partij van de lijst der socialisten geschraptvoert thans oorlog tegen zijn voor malige broederen. Hij heeft dezer dagen in zijn orgaan op BebelLiebknechtAuerGarve en Derossie de beschuldiging geworpendat zij gelden inzamelen voor sociaaldemocraten die op grond der socialistenwet en volgens den staat van belegwaarin Berlijn en omstreken zijn verklaarduit Jde hoofdstad en haar naaste omgeving zijn verbannen. Door den heer Hasselmann wordt de dringende wensch uitgesproken ingegeven door de zuivere vriendschap welke hij voor genoemde personen koestert, dat zij zoo spoedig doenlijk rekening en- verantwoording zullen afleggen van de gelden door hen ingezameld ten behoeve van de ver bannen partijgenooten, Een Duitsch edelmangraaf Bethusie Ilueheeft dezer dagen zijn bediende ontslagen, en hem een hoogst gunstig getuigschrift meege geven waarin hij verklaartdat die bediende bekwaam, trouw en eerlijk iszoodat bij hem iedereen kan aanbevelenen de eenige reden waarom hij zijn ontslag gekregen heeft bestaat in... verschil van politieke overtuiging met zijn meester. Bij de jongste verkiezingen voor den Pruisis- schen landdag namelijk heeft de bediende ge stemd voor een der tegenstanders van den graaf, waardoor de graaf juist met een stem in de minderheid is gebleven. Er is een soort van strike onder de bierdrin kers in het Hof-Brauhaus te Muchen wegens het toenemend slecht inschenken. Een groot gedeelte der bezoekers is overeengekomen, voor taan alle kruiken en glazen die niet behoorlijk gevuld zijn, terug te geven en te laten bijvullen. Op die wijze hopen zij het ergerlijk misbruik te keer te zullen gaan. Uit Bludenz wordt berichtdat den 14 dezer te St. Anton na een plechtige inzegening door den geestelijke en in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur de eerste spade voor de Arll- berg-tunnel in den grond is gestoken. De Italië zegt dat de Porte er zich tegen heeft verzet, dat de boot, met de harem van Ismael Pacha aan boord de Dardanellen pas seert of op eenig ander punt van het Ottoma- nische gebied dan Cyprus landt. Men gelooft dat Ismael zal protesteeren. De Italiaansche afgevaardigde Crispihet hoofd der liberale dissidentenheeft, na de vriendschappelijke demonstratie der Kamet ten zijnen opzichte, zijn besluit tot nederlegging van zijn mandaat teruggenomen. Opnieuw zijn te Rome en in andere Ita liaansche steden openbare bijeenkomsten gehou den ten gunste van het algemeen stemrecht. Tot vertegenwoordiger van het Italiaansch gouvernement te Parijs is benoemd de generaal Cialdini. Al tijden was die post vacant. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad van Rome werden 8 gematigde liberalen5 conservatieven en 1 progressist gekozen. De syndic van RomeRuspoli, en de secretaris generaal bij het departement van landbouw Amadei werden niet herkozen. Garibaldi bleef in de minderheid. Waalwijk, 23 Juni 1880. De minister van Binnenlandsche zaken heeft den invoer van slachtvee uit Duitschland verboden. Voor België bestond die maatregel genomen om de longziektereeds vroeger. De minister van Justitie heeft aan de commisiarissen des konings het noodig getal exemplaren doen toekomen eener aankondiging, waarbij voor het laatst de aandacht van belang hebbenden wordt gevestigd op de verplichting tot vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen. De minister noodigt de kommissarissen des konings uit, te willen bevorderen, dat deze aan kondiging in elke gemeente worde aangeplakt en dat zij worde opgenomen onder de officieele aankondigingen in de provinciale nieuwsbladen. Om het gevaar voor besmettelijke ziekten door het bijeenzijn van veel menscl loii tc voor-* komen, zullen, naar het Vaderland verneemt, dit jaar geen groote manoeuvres gehouden worden, en alzoo geen bijzondere lichtingen worden op geroepen. Uit dat verslag blijktdat de afgeloopen winter voor de rivierdijken zeer ongunstig was en hier en daar tot verbetering daarvan nog vrij belangrijke werken zijn uit te voeren. Vooral de dijken en kaden in en langs het gebied van de Beersche Maas en de bekading langs de Maas tusschen Crevecoeur en Hedik- huizen hebben veel geleden terwijl op verschil lende punten van den Maasdijk onmiddellijk langs den binnenteen groote wielen worden ge vonden waardoor die punten bij sterken water druk steeds het meeste gevaar voor doorbraak opleveren. De sluizen in de verschillende dijken verkeeren over het algemeen in voldoenden staat. In de zitting van het kantongerecht te Tilburg van 17 dezerzijn 29 personen ver oordeeld wegens verschijnen in 't openbaar in kennelijken staat van dronkenschap. Naar mén verneemthebben eenige paters uit Frankrijk met de eigenaren van de buiten plaats Chartroise te Raamsdonkvroeger een klooster dier orde, onderhandelingen aangeknoopt over de vehuring of den verkoop van dat land goed. Op 25 27 er. 28 Augustus a. s. zal te 's Hertogenbosch de jaarlijksche vergadering van de Nederlandsche Juristen-vereeniging gehouden worden ter behandeling van de volgende vraag punten lo. Bestaat er aanleiding om hetzij tot weg neming van belemmeringen, hetzij tot versterking van waarborgen, de wetsbepalingen op het beheer der goederen van minderjarigen en het toezicht op dit beheer te wijzigen -. zoo jawelke verbe teringen komen voornamelijk in aanmerking 2o. Is het wenschelijk dat een internationale uniformiteit op het gebied van het wisselrecht worde verkregen Zoo ja welke zouden van een dergelijke regeling de hoofdbepalingen moeten zijnen welke pogingen zouden moeten worden aangewend om dat doel te bereiken P 3o Moet nevens de tuchthuisstraf zoo deze behouden blijft en de gevangenisstraf een andere vrijheidstraf custodia honesta in het strafrecht worden opgenomen Zoo ja, van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij het vaststellen en bedreigen van deze straf? Een Engelsch schrijver beweertdat men met f 4800 voor het aankoopen van 1000 kui kens met inbegrip van hokken voeder en andere onkosten, zich eene jaarlijksche inkomst kan verzekeren van f 6840 en wel 4 broedsels van hoenders a f1500 per stuk, dus f6000 voor de vier, en 10 tonnen drooge uitwerpselen a f 84 per ton maakt f 840, of opgeteld f 6000 en f 840 de genoemde f 6840. Dezelfde schrijver berekent op eene andere plaats dat 5 hennen f 9 kosten en haar voed sel gedurende een jaar evenveeldus te zamen f 18. Zij leggen ongeveer 700 eieren, die, a 6o cent per 20 stuks, opbrengen f21, dus eene winst van ruim 16 pet. De heer E. Méricedit in het Journal d'agr. prat. n. 91 p. 304 seqq. meedeelende, voegt er bijdat e;n man en vrouw 10.000 kuikens kunnen oppassen die men niet wil laten broe den. Zij kunnen ze vet mesten en jaarlijks 3000 hennen verkoopen tegelijkertijd hetzelfde aantal kuikens koopendedie in de lente zullen beginnen met elk 4 eieren per week te leggen tot op het oogenblik van het eerste ruien. Men mag dus de opbrengst van elke hen schatten op 120150 eieren per jaar. Dat geeft it 60 cent per 20 eieren eene voorwaar aardige winst, als alles goed uitkomt. De officier van justitie te Breda bericht datvolgens mededeeling van den rechter van instructie te Antwerpen, aldaar den ln Junijl. als verdacht van landlooperij is aangehouden Johannes Louwersoud 22 jaren, venter in garen, band lucifers en schrijfbehoeften, geboren* te Nieuw-Vosmeer en wonende te Bergenopzoora, die bij zijne aanhouding in het bezit was van de navolgende voorwerpen welke hij trachtte te verkoopen en die hij beweert te hebben gekocht van een hem onbekend persoon te Ber- genopzoom als 1 gouden Engelsch horloge oud model met ketting 1 gouden dameshorloge, no. 20933, met dito ketting; 1 gouden broche met steen (camee), 1 paar gouden oorbelletjes met steentjes (camées) 1 reukflacon van kristal met zilveren vergulde stops 3 groote zilveren lepels, gemerkt P. F., H. A. M.21 zilveren theelepeltjes2 dito suikerlepeltjes, 1 koperen kurkentrekker. Gemelde voorwerpen zijn ver moedelijk door hem hier te lande ontvreemd daar hij daags voor zijne aanhouding uit Bergen- opzoom naar Antwerpen is vertrokken. Hij loopt veelal het platteland af met een korf of kistje waarin hij zijn koopwaren heeft, en werd bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Breda van 8 April jl., tot eene maand celstraf veroordeeld ter zake van twee eenvoudige diefstalleu van gouden halssieraden, gepleegd te Roosendaal en Fijnaart, in Januari en Februari jl. De officier van justitie te Breda vestigt de aandacht op het vorenstaandeen verzoekt be richt indien voorwerpenals aangeduid zijn, hier te lande zijn ontvreemd. Als verdediger van Adrisan van Beest beschuldigd van moord op de dienstbode van Sinookers en wiens zaak aanstaanden Vrijdag voor het gerechtshof te 's Bosch zal dienen, zal optreden Mr. H. Godefroi, advocaat-procureur aldaar. Een treurig voorval had te Hoogeveen plaats. De vrouw van den schoenmaker J. Per- iors zat des avonds in het woonvertrek met een kind van twee t,n een half jaar, dat zij eenige oogenblikken te voren uit |de wieg geno men had op haren schoot. Op de tafel, waarbij zij met het kind gezeten was, stond een petro leumlamp te branden. De man komt thuis en Tcrijgt al spoedig twist met zijne vrouw, die met eenige beweging vergezeld gaat en waarschijnlijk oorzaak is dat de lamp omvalt en een groot deel van den brandenden inhoud over de vrouw en het kind uitstort. De vrouw wordt slechts in geringe mate ge deerd doch het kind staat weldra in lichte laaie vlamnet half ontbloote lichaam wordt met brandwonden overdekt. Geneeskundige hulp ofschoon spoedig ingeroepen was dan ook vruchteloos na een dag en twee nachten van hevig lijden is het arme kind bezweken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, ongeveer 12 uur ontstond er brand, men weet niet waardoor, in het huis van P. T. te Beilcn, welke zieh spoedig aan 't belendende perceel mededeelde. De wind was noordoosten een regen van vonken daalde neder op het tegen overstaande huis met boerenschuur. Slechts eene brandspuiter. die niet in ordekon dat per ceel niet behoedenen weldra stond het dan ook in lichtelaaie vlam. Met inspanning van alle krachten is de eene voorkamer er van grootendeels behouden gebleven de beide andere huizen zijn totaal verbrand. Het tweede perceel was niet tegen brandschade verzekerd de beide anderen wel benevens de drie inboedels. Het ware te wenschendat de bluschmiddelen te Beilen en in 't algemeen op de dorpen in Drente in een beteren toestand waren en ook dat de inwoners er goed mede wisten om te gaan.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2