Engeland. Duitsehland. Amerika. ^BINNENLAND. Italië. Turkije. .De commissie uit den Senaat voor de amnestie heeft Jules Simon tot president gekozen, die waarschijnlijk ook rapporteur zal zijn. In zijne afdeeling heeft Jules Simon de amnestie bestreden. Hij zeidedat hij wel zag, dat de regeering en de kamer vergiffenis schenken, maar niet dat de schuldigen zeiven vergiffenis schenken. Hij geloofde niet dat de wil van het land de amnestie eischt, en voegde er bijdatzoo de Senaat een nuttige rol wil spelen en de nood zakelijkheid van zijn bestaan wil toouen, hij op besliste wijze zijn overtuiging moet uitspreken. Veel werd er in de laatste dagen in de pretmakende wereld gesproken over luisterrijke feesten, welke een graaf de C. zou geven op een prachtige villa, die hij (e Clarens' bezit. Die heer graaf heette de zoon van een eigenaar van goudmijnen in Siberie, die hem 39 mfllioen had nagelaten. De graaf verteerde ongeveer 2500 fr. per dag en vond nog altijd het middel om zijn leveranciers niet te betalen. Zoodoende kwam men spoedig tot de ontdekkingdat deze ge waande graaf een sluwe oplichter was, die reeds wegens misbruik van vertrouwen een vonnis ten zijnen laste had. Wat echter als curieus in deze geschiedenis mag worden vermeld, is, dat op de uitnoodigingslijsten voor de feesten op de villa ook voorkwam de Daam van den heer Andrieux, den prefect van politie te Parijs. CJit Rijssel wordt gemeld, dat aldaar een bijeenkomst gehouden is van ongeveer 2000 werklieden van Fives-Rijssel. Daarin werd. met bijna algemeene stemmen besloten den arbeid onder de bestaande voor waarden niet voort te zetten. De directeuren der fabrieken hebben daarop biljetten doen aanplakken, waarin vermeld wordt, dat zij geneigd zijn hun livretten aan de werk lieden terug te geven, die den arbeid niet willen voortzetten. Een 85jarig grijsaard te Montauban heeft zijn vrouw, die 80 jaren oud was, met een mes dood gestoken. Toen hij den moord gepleegd had, wilde hij zich verdrinkenmaar op het oogenblik dat hij in het water wilde springen, werd hij door een soldaat tegengehouden en aan de justitie overgeleverd. Naar de Times verneemt zal de regeering eene resolutie voorstellen, krachtens welke het aan de leden van het Lagerhuis vergund zal zijn bij het zitting nemen naar believen den eed of eene eenvoudige verklaring af te leggen. Volgens Daily News is de opstand in Birmah nu geheel gedempt. De laatste insur- genten, onder welken een prins van den bloede, brachten zich op Britsch grondgebied in veilig heid en zullen, naar te hopen is niet worden uitgeleverd. De regeering heeft opnieuw eene nederlaag geleden. Met 153 tegen 117 stemmen werd namelijk aangenomen het door haar bestreden voorstel, strekkende om in Engeland en Wales de herbergen kroezen en tapperijen zooveel mogelijk op Zondag geheel gesloten te houden. Nadat het parlement besloten had hem in vrijheid te stellen, is Bradlaugh dadelijk weer in het huis verschenen, maar niet verder dan tot de balie gekomen. Bedaard nam hij plaats onder het publiek, maar het is zijn vast plan telkens weer in 't huis te komen en te verlangen dat men hem den eed zal afnemen. Het huis van Afgevaardigden heeft bij eindstemming het ontwerp betreffende de Mei- wetten aangenomen met 206 stemmen tegen 202. Het nieuwe artikel 1 was verworpen met 198 tegen 197 stemmen; art. 3 aangenomen en art. 4 verworpen. De conferentie heeft maandag de finale akte, inhoudende de genomen besluiten, volgens het ontwerp van den Pranschen ambassadeur met algemeene stemmen aangenomen. Dit stuk zal door de gezanten bij hunne regeeringen worden ingezonden, die het te Athene en Kon- stantinopel zullen doen mededeelen. De grenslijn begint ten oosten van den mond der Mancolon- gosloopt over de hoogste toppen van den Olympus en Pindus, bereikt bij Kanhalbakio den loop der Kalamas en volgt deze rivier tot aan de uitmonding. De Zagori-districten blijven aan Turkije. Voorts zijn ter eonfereutie de punten van détail geregeld, onder anderen gelijke rechten en vrijheid van eeredienst; regeling der eigen domsrechten van uitgeweken Muzelmannen; het aandeel der schuld, hetwelk Griekenland wegens het door Turkije afgestane grondgebied zal moe ten overnemen, Al deze punten zullen worden vastgesteld naar de bepalingen van het Berlijn- sche tractaat. Ook zijn nog afgedaan de quees- tien over de grenspolitie en de scheepvaart. De visscherijtentoönstelling te Berlijn werd bezocht door vijf Amerikaanschc jonge dames die in gezelschap van een paar bejaarde kame niers op reis waren. De meisjes die altijd ge zamenlijk door de zalen wandeldenstelden vooral veel belang in de wetenschappelijke af deeling en de verschillende toestellen van tien wachttoren te Hamburgwaardoor de weerbe richten werden medegedeeldwaren een druk besproken onderwerp, waarover zij echter maar niet tot klaarheid konden komen. Toen zij daarover in den concerttuin nog aan het gedachten wisselen warengevoelde een student in de natuurwetenschappen die aan een tafeltje naast het hare zatzich gedrongen in deze de leermeester der jonge dames te zijn, en begon haar de toestellen te verklaren. De daiues hoorden de belangwekkende uitleg ging van den knappenwelgekleeden jonkman met groote belangstelling aan cn bij het einde van hun gesprek verzocht een harer een lieve zeventienjarigehem om zijn kaartje, dat hij haar natuurlijk terstond overhandigde. Maar tot zijn groote verbazing ontving de student den volgenden morgen een briet, waarin de jonge schoonede eenige dochter van een koopman te New-York die een vermogen van 2 millioen bezithem formeel ten huwelijk vroeg. Zooals men denken kan had hij er niets tegen. Er werd naar papa te New-York gctelegrapheerd deze gaf terstonds zijne toestemming en men wacht nog alleen maar met de bruiloft op de aankomst van den Amerikaan die reeds op weg naar Berlijn is. Bij een der eerste rozenkweekers van Berlijn is in den afgeloopen winter ondanks de strenge vorstgeen enkel rozenboompje doodgevrozen. De bloemist heeft dat aan een bijzonder middel te danken. Hij was vroeger eigenaar van een steenoven en had eensna een hevige voorjaarsvorst opgemerktdat alleen die plaatsen in zijn tuin geen schade geleden hadden van de vorstwaar over 's nachts de rook van den steenoven was heengegaan. Die ontdekking heeft hij dezen winter in toe passing gebracht. Hij liet alle nachten twintig houtvuren op de paden van zijn tuin onderhouden, en zorgde door er drooge paardenmest in te werpenvoor het ontstaan van een damp die zich over de duizenden rozenboomen verspreidde. De proef werd met den besten uitslag be kroond. Terwijl aan den ingang van het park drie grootekrachtige boomen geheel doodge vrozen warenheeft de koude aan de rozen niet het minste nadeel gedaan. Een waarzegster te Berlijndie een licht— geloovig en trouwlustig dienstmeisje haar spaar duitjes had weten af te zettenis dezer dagen, door al te groote begeerigheid in de val geloopen. Zij had het meisje beloofdhaar door een onfeilbaar „Sympathie middel" een goeden man te bezorgen en zich daarvoor eerst 10 en ver volgens 15 mark laten betalen. Daarop wist zij haar slachtoffer, onder bedreiging van alles te zullen vertellen, nog 39 mark af te persen. Een dag of wat daarna kwam zij weder terug, om 30 mark te eischenzij hadnaar haar zeggen, eene aanklacht ingediend wegens een paar beleedigende uitdrukkingendie het meisje in een woordenwisseling gebezigd hadmaar zou dieals zij het geld kreegweer intrekken. Om van haar af te zijn gaf de dienstmaagd haar ook die sommaar deelde nu haren meester mede hoe schandelijk zij bedrogen wasen toen de vrouw den volgenden dag weder geld kwam vragen werd zij gevat en naar het politiebureau gebracht. zullen hun levenslange tuchthuisstraf in Azië ondergaan. De Porte heeft geprotesteerd tegen de Turksch-Grieksche grenslijn door de Berlijnsche conferentie aangenomen. He democratische candidaat voor het Pre sidentschap der Noord-Amerikaansche Uuie is door de Conventie te Cincinnati met meer dan twee derden der stemmen gekozen. Hij heet voluit Winfield Scott Hancock en is Generaal- Majoor van liet leger der Unie. Zijiie verkiezing werd met luide toejuichingen begroeten ook hier besloot de vergadering toen hem met alge meene stemmen te proclameeren. Op het programma der democraten staat o. a. vermijding van te veel centralisatiescheiding vim Kerk en Staathard geldonderwerping van het militaire gezag aan het burgerlijke; hervorming der ambtenaarswereld en maatregelen tegen den Chineezeninvoer. Onlangs, m Aprilwerd een sneltrein-lo comotief van geheel nieuwe constructie voor de Philadelphia— en Readiug-spoorwegmaatschappij in de Baldwin'sch locomotieffabriek gemaakt. Bij het vermelden daarvan het was de vijf duizendste die afgeleverd werd werd het volgende medegedeeld dat geschikt is om een denkbeeld tegen van de uitbreiding die deze tak van industrie sedert zijn begin heeft ondergaan. De perste bestelling voor een locomotief in die fabriek werd in 1831 aangenomen. Er werd bijna een jaar aan gewerkt om die te voltooien, zoodat de eerste in November 1832 eerst werd afgeleverd de honderdste volgde in November 1838 de duizendste in Februari 1861de tweeduizendste in October 1869; de drieduizend- ste in November 1872, de vierduizendste in October 1876 de vijfduizendste iu April 1880. Wanneer men de gemiddelde lengte van loco motief cn tender op slechts 45 Eng. voet rekent, zouden deze locomotieven een trein vormen, die langer was dan veertig Eng. mijlen. Te Rome is iemand het Parlementsgebouw binnengedrongen en begonnen met steetien te werpen naar de Afgevaardigden. Ze kwamen terecht op een bankwaar verscheidene Afge vaardigden gezeten waren maar gelukkig troffen ze alleen het houtdat een deuk kreeg van eenige duimen diepte. De dader is gegrepen. Het is een werkman uit Viterbo, 26 jaar oud en zijn doel was zeide hijhet parlement te honen. De wildemandie zijn zakken vol steenen had is vermoedelijk krankzinnig. The Pall Mall Gazette bevat een telegram uit Romemeldende dat de overwinning door de katholieken bij de gemeentelijke verkiezingen Zondag jl. te Rome behaald den Paus heeft doen besluitenzijn toestemming te verleenen aan de katholieken om voortaan deel te nemen aan de politieke verkiezingen. De Paus heeft ook aan den aartsbisschop te Athene instructiën doen toekomen om onder handelingen met de Grieksche Regeering aan te knoopen teneinde regelmatige diplomatieke be trekkingen tusschen het Vaticaan en Griekenland te onderhouden. Opnieuw heeft de Porte aan de vertegen woordigers der Mogendheden eene nota doen toekomen. Daarin verklaart zij vernomen te hebbendat de Conferentie te Berlijn eene grenslinie heeft vastgesteldwaarbij Janina' aan Griekenland afgestaan wordt. Naar aanleiding daarvan wenscht zij aan de Mogendheden te herinneren, dat deze alleen een recht van tus- schenkomst en geenszins van eindbeslissing heb ben. Wat Montenegro betreft', de Porte zal de thans door de Albaneezen bezette districten occupeererizoodra deze tot rust zullen gekomen zijn zal aan Montenegro de door de Albaneezen geheven belastingen vergoeden en heeft Prevesa in staat van beleg verklaard. Te Prevesa moet voorts namens de militaire macht, eene proclamatie zijn aangeslagen, waarbij het aan de bevolking op straffe des doods wordt verboden zich te verklaren voor het afstaan van Prevesaof een ander deel van Epirus, aan Griekenland. De Europeesche commissie voor de regeling der aangelegenheden van Oost-Rumelië" heeft voor dit gebied eene soort van groi dwet samen gesteld die uit 18 artikelen bestaaten reeds in eerste lezingmet enkele wijzigingen is aangenomen. De Sheik-ul-Islam heeft het doodvonnis uitgesproken tegen Beli-Mehemetden moorde naar van den Russischen luitenant-kolonel Ku- merau bevestigd. De executie zal binnen eenige dagen plaats hebben. De beide medeplichtigen Waalwijk, 30 Juni 1880. Het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Koseli is bij de tweede kamer ingediend en luidt als volgt Benig artikel. Wij verklaren dat het alge meen nut de onteigening vordert, ten name van den staat, van de eigendommen noodig voor den aanleg van een spoorweg van Zwaluwe naar s-*Hertogenbosch, door de gemeenten: Zevenber gen, Hooge en Lage Zwaluwe, Made en Drim- melen Geertruiden bergRaamsdonk, Waspik, Gapelle Vrijhoeve-Capelle Sprang Besoijen Waalwijk, Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik, Vlij men, CromvoirtVught en 's-Ilertogenbosch aanvangende in de gemeente Zevenbergenen aldaar aansluitende aan den spoorweg van Rot terdam naar Breda, na zuidelijke ombuiging in oostelijke richting naar Geertrüidenberglangs Raamsdonk, Waspik, Vrijhoeve-Capelle, tusschen Besoijen en Sprang, langs Drunen, Nieuwkuik lijmen naar s-Hertogeubosch en aldaar aan sluitende aan den spoorweg van Utrecht naar Boxtel. Bij de wet van 10 November 1875 (Slbl. no. 205) is bepaald, dat voor rekening van den staat o. a. een spoorweg van Zwaluwe naar 's-Herto- genbosch zal worden aangelegd. De spoorweg sluit bij Zevenbergen aan den spoorweg llotterdam-Brcda, en te 's-Hertogen- bosch aan den spoorweg Utrecht-Boxtel. De richting is gekozen ten zuiden langs de Langstraat, zoo dicht bij de kom der aldaar gelegen gemeenten, als het belang der militaire verdediging toelaat. Met het öog op de nijver heid, die zich in de Langstraat heeft ontwikkeld, kan ten aanzien van de keus der richting in hoofdzaak wd geeu ernstig verschil van gevoelen bestaan. Het plan voor den spoorweg is, overeenkom stig de bepalingen der wet van 28 Augustus 1851 \Stbl. no. 125), in de betrokken gemeenten ter inzage van belanghebbenden nedergele°d. De bezwaren betreffen doorsnijding van per- ceeler., afsnijding van gemeenschap en waterlos sing, brandgevaar, belemmering in de scheep vaart enz. Ook is verplaatsing of vermeerdering van de ontwo pen stations cn halten verzocht In hoever a .n sommige dier bezwaren zal zijn te gemoet te komen, zal iater worden onderzocht, terwijl het meerendeel bij de onteigening zal worden in overweging genomen. Ook is op wijziging van de richting aange drongen. De in de gemeente Raamsdonk verlangde, meer noordelijke richting is, wegens de door snijding der vestingwerken te Geertreidenberg cn den overgang van de Donge, in verband met de richting bezuiden de militaire inundatie-ter reinen bij Dijksken. niet te maken. Het gemeentebestuur vau Capelle verlang dat de richting in die gemeente 150 a 200 m! noordwaarts worde verplaatst, om daardoor een gedeeltelijke verlegging van de Heistraat te ver mijden, die volgens het ontwerp, ongeveer 150 M. evenwijdig met den spoorweg zal loopen. De bedoelde wijziging, zou eene verandering der richting over eene lengte van 6.5 Km. na zich slepen, waardoor, zoo zich hiertegen <^eeii terrein-bezwaar mocht verzetten, ook geen we zenlijk belang zou worden gebaat. Behalve de bestaande stations te Zeveuber°*en en 's-Hcrtogenbosch. zijn nog stations of halten ontworpen tc Hooge Zwaluwe, Geertruidenber»1 Waspik, Waalwijk, Drunen-Elshout en Vlijmen.' In plaats van den heer N. de Haan overledenis benoemd tot lid van het bestuur van den Binnenpolder van Waalwijk de heer Jud. Timmermans Wz. Naar het Vaderland verneemtis het antwoord den Regeering op het Kamerverslag over het wetontwerp der rentebelasting bij de Tweede Kamer ingekomen. De geruchten om trent een uitbreiding van dat ontwerp in dien zin dan ook andere belastingen er bij zouden worden opgenomenblijken onjuist te zijn. Het antwoord van den Minister van finantiën bepaalt zich tot dé rentebelasting. De maatstaf en en grondslag der belasting worden door den Minister behouden. Enkele wijzigingen van be— teekenis worden voorgesteld o. a. eene betref fende het eigenlijk bedrijfskapitaal var. de effectenmakelaars, bankiers enz., dat aan de belasting zal worden onderworpen, waarbij echter rekening wordt gehouden met de patentbelasting. Ook wordt de arbitraire macht der controleurs beperkt en de instelling van commissiën voor de controle voorgesteld. Omtrent de zaak der goederen van het St. A gal ha-klooster geeft het Vaderland de volgen de inlichting \olgens de voorwaarden, die bij den verkoop gesteld zijn moeten de kooppenningen binnen twee jaren aan de koopers der domeingoederen worden teruggegeven indien dezen nog niet in het vol bezit der gekochte goederen gesteld zijn. De laatste voorwaarde is niet vervuld, vandaar de teruggave der koopsommen. Blijkbaar heeft het vertrek van den heer Dubois, die door de Regeering verplaatst is, niets met die zaak te maken. Dat de koopers nog niet. in het vol bezit der gekochte goederen konden gesteld worden is het gevolg hiervan dat de weg van rechten dien de Regeering voor de handhaving van haar recht op de zoogenaamde kloostergoe deren heeft ingeslagennog niet geheel is afge legd. Hierop nu kon niet worden vooruitge- loopen. Van de 270,000 paarden, die in ons land aanwezig zijn worden er 40,000 min of meer uit weelde gehoudende overigen moeten let terlijk werken als een paard om in het zweet huns aanschijns aan den kost te komen. Edele rassen bezitten wij niet maar de Geldersche zijn gezocht voor de lichte cavalerie, de Friesche bekend als fraais koetspaarden en rappe dravers, de Zee uw sell e bij uitstek zwaar gebouwd. Zuid-Holland bezit dc meeste paarden dan Gelderland, dan Noord-Brabant; Drente de minste. Die verhouding verandert echter, wan neer wij nagaan hoeveel paarden op elk honderd tal hectaren in de verschillende gewesten voor komen alsdan komen Zeeland en Groningen nog boven Zuid-Holland te staan, daar de zware kleibodem er veel krachts-aanwending bij den landbouw vorderthet meerdere weiland in Friesland en Noord-Holland, de. lichtere bodem en de verbrokkeling van het grondbezit in de meeste andere gewesten eischen er niet zooveel hulp van het paard. De directie der Zuider Stoomtramweg- Maatschappij te Breda heeft coucessie aangevraagd tot het leggen van een Stoomtram voor personen en goederen van Oosterhout via de Hout en Oosteind naar Dongen met aansluiting tot het spoorwegstation te Rijen. De tc s Bosch gehouden vergadering van de hoofd- en subcommissien voor den watersnood zal tengevolge hebben, dat een gestrenger en nauwgezettar regeling van de uitkeeringen zal plaats hebben. Deze uitslag is grootendeels te danken aan de ernstige vertoogen van den voor zifter der commissie van Amsterdam mr. van Tienhoven, strekkende om aan te toonen, dat de aanvragen om ondersteuningzooals die door verschillende commissiën waren ingediend, de kenmerken droegen van onzaakkundigheid en overdrijving. En als om hiervan het bewijs op staanden voet (e leveren, zag men dan ook, tot verbazing van velen, den voorzitter van een der subcommissien zijn aanvraag van f14.000 on derstand intrekken en vervangen door een aan vraag om f 2000. Het feit heeft hier alleszins den schijn of er schrikkelijke verwarring heeft plaats gehad tus schen de gewone armenverzorging en de schade loosstelling wegens den watersnood. Mr. van Tienhoven wees ten slotte ook op de onoordeelkundige wijze van voorgestelde ondersteuning. De voorstellen zullen herzien worden. Voor hef gerechtshof te 's Bosch stond de vonge week terecht A. van Beestvoerman te öleeuwijk, beklaagd van op de 18 November jl. te Sleeuwijk de dienstbode van den landbouwer Smookers te hebben vermoord en een som van p.m. f 5000 te hebben ontvreemd. Besch. hield zijn bij de instructie afgelegde bekentenissen vol; een verklaring echter van den getuige Pelikaan, als zou hij dezen een aanbod in geld gedaan hebben, wanneer hij de verkla- nng aflegde, Jat zekere Pruissen (eveneens voor- loopig gearresteerd) de schuldige was, blijft hij per.inant ontkennen. Desch. legt hoegenaamd geen berouw aan den dag. liij antwoordt vrij onverschillig op alle vragen, die hem gedaan worden. De eisch van het O. M. is levenslange tucht huisstraf. De verdediger, mr. Godefroi, achtte de schuld, enkel berustende op de bekentenis van beschuldigde onbewezenaltans wat de proemeditatie aangaat. Aanstaanden Zaterdag uitspraak. Nadat het te Breda voorgekomen geval van pokken in het huisgezin van een schipper met een doodelijken afloop is geëindigd heeft zich gelukkig tot hiertoe geen nieuw geval al daar voorgedaan.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2