Nummer 53. Zondag 4 Juli 1880. 3e. Jaargang. DE OUDE STRIKER Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. llli BUITENLAND. Frankrijk. Misdaad en Waanzin. Li Uitgever: ANTOON TIELEN teWaalwijk. De Echo van II Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Met 173 tegen 64 steipmen keurde de Fran- sche Senaat de voordracht goed waarbij de 14de Juli tot een nationale feestdag verklaard wordt. Jules Simon heeft geweigerd President of rapporteur der amnestie-commissie te worden, daar hij zich voorstelt een groote redevoering te houden over de algemeene staatkunde. De Kamer heeft met 238 tegen 183 stemmen eene voordracht goedgekeurd tot endersteuning der koopvaardijvloot. Naar aanleiding eener interpellatie van Baudry d'Asson over ongeregeld heden voorgevallen bij het uitgaan eener gods dienstige conferentie van Chesnelong, verklaarde de Regeering, dat maatregelen van orde zullen worden genomen om botsingen bij de tenuit voerlegging der decreten van 29 Maart te ver mijden. Tot nu toe hebben 45 rechterlijke ambtenaren ontslag gevraagd om niet genoodzaakt te zijn deel te nemen aan de tenuitvoerlegging der de creten van 29 Maart. Voor 't geval dat de Senaatwat niet geheel onwaarschijnlijk isde amnestie mocht verwerpen stelt de Regeering zich voor onmid dellijk aan alle nog resteerende veroordeelden der Commune gratie te verleenen. De commissie tot onderzoek van den spoorweg door de Saharah heeft besloten aan Flaters en Soleillet opnieuw eene zending op te dragen en onverwijld over te gaan tot den aan leg van eene telegraaflijn van Laghouat naar Ouargla en van Biskra naar Guargla. De deken der medische faculteit en al de leden van den permanenten raad te Montpellier hebben hun ontslag genomen. Daar dit aftreden de studenten bevredigt zouden den 30n Juni de lessen hervat worden. De kapel der jezuïeten in de Rue de Sèvres te Parijs is Dinsdag vergezeld. Woensdag ochtend ten 4 ure zijn twee commis- OF X VI. Gods Genade. 't Was avond geworden. Het kleine huisje, te midden der tuinen, was in dichte duisternis gehuld. De vensters waren geslotenen in een eenvoudigvriendelijk ka mertje brandde flauw een somber lampje. Het verlichtte een sterfbed. De oude, zieke Braun wentelde zich gejaagd, ijlhoofdig op zijn legerstede rond. „Sterven sterven kreunde hij. „Verdoemd, verdoemd tot de eeuwige straffen der hel Bestaat er dan geen mededoogen De arme Geertruida weende bitter. En met haar weende eene vrouw die nog ongelukkiger was dan zij. 't Was mevrouw Ahlemann. Zij was gekomen om het arme meisje te troosten en ach, zij moest onwillekeurig met haar schreien. Doch de beide vrouwen snikten zachtjes, en, buiten het kermen van den ziekeheerschte eene doodelijke stilte in de kamer. Plotseling echter werd Braun onrustig; liet angstzweet parelde °P zijn voorhoofd en hij wilde uit het bed springen dóch zijne zwakte weerhield hem. „Wie verlost mij van dien vloek?" riep hij met luider stemme. „George, broeder, kunt gij het niet Kan niemand het dan Moet, ach, moet ik dar. ter helle varen Hu, hu, spoken Zie, daar komt de dood reeds.... Weg van mij, verwijder u Herhaaldelijk wilde hij uit het bed springen, sarissen van politie naar het jezuïeten-klooster .gegaan, om de jezuiüten het gebouw te doen ontruimen. Zij vonden er vele senatoren en afgevaardigden der rechterzijde. Omstreeks 500 personen waren in de straat bijeen Zij riepen Leven de jezuïeten Leve de vrijheid! Eenige malen werden de kreten beantwoord met het Leve de republiek leven de besluiten van 29 Maartl)e jezuïeten hebben het klooster te zes ure verlaten vergezeld van de bedoelde senatoren en afgevaardigden der rechterzijde, die den nacht in het klooster hadden doorgebracht. Op straat vroeg de menigte hun den zegen. Tot dusver zijn te Parijs de besluiten enkel tegen de jezuïe ten in de Rue de Sèvres toegepast. In depêches uitDouai en Rijssel wordt gemeld; dat Dinsdag avond de kapellen der jezuïeten aldaar insgelijks vergezeld. Volgens berichten uit de departementen hebben de jezuïeten aller wege hunne inrichtin gen verlaten, onder verklaring dat zij zwichten voor de overmacht. Geweld is bijna nergens gebezigd en de orde is op geen plaats verstoord. Te Bordeaux wilden de jezuïeten bij den arm hunne inrichting uitgezet worden ten einde te kunnen constateerendat er geweld gepleegd is. De superior overreikte den commissaris van politie een protest tegen de schending van het domicilie. Te Avignon waren de aanzienlijke royalisten bij de jezuïeten en dreigden den com missaris van politie met rottingslagen. Te Lyon maakten de jeznïetenuit naam der burger maatschappij proces-verbaal op van het ge beurde en. verklaarden dat zij hem en den pre fect gerechtelijk zullen vervolgen. Te Marseille zongen jongelieden de Marseillaise en wilden de deuren der jezuïetenkapel met geweld openen. De commissaris verwijderde den hoop uit de straat. Te Angers opende de commissaris de deur der jezuïeteninrichting piet geweld. Mgr. Freppel prosleerde en verklaarde dat hij alleen voor overmacht zwichtte. Men hoorde er de kreten Leve de jezuïeten Leve Freppel en Leve de republiek Leve de wet Te Grenoble verklaarden de jezuïeten dat zij Vrijdag een aanklacht bij het gerecht zouden indienen. Te doch hij kon niet. Wild schermde hij met de handen in de lucht. „Oeertruida riep hij, „help red bescherm mij Het meisje ijlde tot henf. Zij trachtte zijne hand te vatten. „Er is immers niemand, vaderriep zij. „Blijf bedaard. God zal u ge nadig zijn." Tranen verslikten hare stem. Ach, zij had zelve zooveel behoefte aan troost, en tevergeefs poogde hare moederlijke vriendin haar op te beuren. De kranke had scherper gehoord dan de vróuwen. Er naderden werkelijk voetstappen hel huis zij traden door de gang en hielden voor de ziekekamer stil. De aankomenden hadden zachtjes geloopenals vreesden zij gehoord te worden of de rust des zieken te storen. Toen zij aan de deur tikten vatte 't meisje haars vaders handterwijl mevrouw Ahlemann de deur ging openen, om te zien wie er was. Zij zag twee mannen voor zich staanMet ont zetting deinsde zij achteruit en schier krank zinnig van schrik bleef een der mannen op de plaats genageld. Door het somber licht der lamp beschenen stonden man en vrouw, de moorde naar en zijn slachtoffer tegenover elkander. Zij stonden vlak voor elkander, zagen elkaar in de vefbleekte gezichten en doffe oogen. De generaal was als verlamd. Zijne cchtgenootezijne eenige rechtmatige echtgenoote doemde als een spook beeld voor hem op, en met een kreet van schrik deinsde hij achteruit. „Breng mevrouw naar de zijkamer, Geertruida", sprak Striker.... Reeds had de dame 's meisjes hand gegrepen en ijlings verlieten de vrouwen het vertrek. „Volg mij", sprak de barbier tot de generaal, terwijl hij de sponde naderde de generaal volgde hem onwillekeurig. De zieke was weer woester, onrustiger geworden hij kampte vreeselijk met den dood. „Ik ben eeuwig verd..md riep hij. Nautes protesteerden zij tegen de scbeuding van domicilie en tegën den aanval op den eigen dom. De superiors van vele jeznïeteninrichtingen hebben de commissarissen van politie bij de rechtbank aangeklaagd wegens schending van domicilie en aanranding van den persoonlijken eigendom. 1 In eene nota der Agence Havas Avordt geconstateerd dat de tenuitvoerlegging der de creten nergens de rust verstoorde. De deóreten zijn voorshands alleen op de Jezuïeten toegepast, omdat hun bepaaldelijk was gelast uiterlijk 30 Juni hunne' vereenigingen te ontbinden. De. andere niet-erkende vereenigingen hadden slechts last ontvangen door aanvrage om erkenning hunne positie in orde te brengen. Ware de Regeering handelend opgetreden tegenover al de vereenigingen tegelijk dus heet het verder in de nota der Agence dan hadden haar de materiëele middelen van uit voering ontbroken. Immers de ontruiming van elk klooster heeft tusschen de zes en zeven uren vereischt. Maar de Rjgeering kent haar plicht en zal dien te gelegener tijd met nadruk weten te vervullen. De Paiijsche correspondent van Daily News beweert, dat'de Senaat de amnestie-aangelegen- deid op de lange baan wil schuiven althans haar niet voor 14 Juli, nationale feestdag ten einde brengen. Wanneer dit duidelijk in 't oog springt, zegt hij, zal de Regeering eenvoudig van haar recht tot gratie gebruik maken en aan alle communalisten voor 14 Juli kwijtschelding van straf verleenen aan den Senaat eenvoudig de magere taak overlatend om te beslissen of ze al dan niet weer in het bezit zullen treden treden van hunne burgerlijke rechten. Vanwege het ministerie van koophandel en landbouw is thans voor het eerst eene opgave medegedeeld van den invoer van vee in Frank rijk. Uit deze statistiek blijkt, dat gedurende de vier eerste maanden van dit jaar in 't geheel 87,000 stuks hoornvee, 575,000 schapen en 95,000 varkens zijn ingevoerd. Hiervan werden door Amerika slechts geleverd 131 ossen, 1405 „Wie verlost mij uit mijne hellepijn De oude Striker stiet hem aan. „Hier is iemand, die u zal verlossen, Braun fluisterde hij. De zieke staarde den generaal aan, doch wezenloos eu zonder hem te herkennen. „Het is uw generaal, Braun", hervatte de barbier. „Zie hem' aan. Hij is tot u gekomen om u te zeggen dat hij alle schuld op zijne schouders laadt. Gij zijt vrij en kunt in vrede sterven." De kranke zag den veldheer nogmaals doch thans oplettender aan. Hij herkende hem. Eene geweldige siddering voer door zijne leden. „Is het waar riep hij. „Neemt gij alles voor uwe verantwoording?" -Ik neem alles voor mijn verantwoording", sprak de generaal. „Geef mij de hand daarop", riep de kranke. De generaal reikte hem de hand en krampachtig drukte' de stervende die zijne laatste krachten waren uitgeput. Doch nog eenmaal richtte hij zich overeindsparde de oogen wijd open en riep „Thans zijt gij vervloekt en ik ik kan in vrede sterven." Zijn hoofd zonk op het kussen neder hij was dood. Nog hield de klamme hand des dooden die des generaals als in een ijzeren schroef gekneld. Met eene woede, welke schier op razernij geleek, rukte de generaal zich los. liet werd (luister voor zijne oogen. „Ik kan gecne hand voor oogen zien riep hij. „Breng mij naar huis." „Dadelijk", ant woordde Striker en de deur der zijkamer ope nende sprak hij plechtig„De Heer is den armen lijder genadig geweest. Hij heeft hem tot zich genomen.... Verlaat de kamer niet, bid ik u aanstonds keer ik weder." Toen Striker den generaal zijn arm bood, voelde bij dat 's mans hand slap was en toch gloeidealsof de koorts in Vgraven aderen bruischte. De bleeke trekken hadden hunne span ning verloren de kraclrtige gestalte was ineen schapen en 26 varkens. Algerie heeft 62,000 schapen gezonden. Italië heeft verreweg het meeste vee naar Frankrijk uitgevoerd, niet min der dan bijna twee (leiden van den geheelen invoer. In een badinrichting te Havre stonden een aantal toeschouwers op een steiger naar de ver schillende toeren der zwemmers te zientoen plotseling de steiger inzakte,, en vijftig personen in zee stortten. De verwarring en ontsteltenis waren onbeschrijfelijk, maar door spoedige hulp van de zwemmers en met behulp van verschei dene roeibootjes slaagde men er in allen te redden, op een jong soldaat nawiens lijk bij de eb op het strand werd gevonden. De Illustration frangaise verhaalt de vol gende anecdote omtrent den rijken Amerikaan Van der Bildt, die de oogen van geheel Parijs tot zich trok, toen hij eene schilderij van den Spaansclien schilder Villega voor 150,000 frs. aankocht. Meissonnier, die bezig was Van der Bildt's portret te maken, vertelde hem, al schilderende hoe onaangenaam hij liet vond, dat een zijner meest geliefkoosde doeken naar Berlijn verzeild was. Het is misschien kinderachtig, voegde hij er bij, maar het komt mij voor, alof mijn stuk, dat daarenboven een Fransch militair onderwerp behandelt, zich (laar in gevangenschap bevindt. Hoe heet het stuk, vroeg Van der Bildt. Ge neraal Desaix en zijn staf, de voorposten bezoe kende, was het antwoord., Van der Bildt zeide niets, maar vier dagen later, toen hij weer voor den schilder gezeten was, vertoonde hij hem de schilderij, waar zij over gesproken had den. Van nu af, zeidë hij, zal uw stuk niet langer te Berlijn, maar te New-York gezocht moeten worden. De schatrijke Amerikaanin zijn vaderland de spoorwegkoning genoemd, had slechts even het volgende telegram naar Berlijn gezonden: „Zend mij onmiddellijk de schilderij van Meissonnier; ik zal alles betalen wat er voor gevraagd wordt. gezakt.... Eindelijk toch was de adeltrots gebroken. Zie, de oude Striker moest den veldheer leiden als een kind. Onderweg werd geen enkel woord gewisseld. De trotsche gravin zat in hare kamer op de blauw fluweelen sofa. Zij had zich van het groot toilet ontdaan, waarin zij dien dag aan lafel was verschenen en hield zich bezig met hare juweelen in de marokkijnen etuis te bergen. Zij was daaromtrent zeer aan orde gehecht, de trotsche dochter des voormaligen goudsmids, die van toorn verbleekte als men haar herinnerde, dat haar vader goudsmid was geweest. Ee» sklaps hoorde zij iemand den trap opkomen. Zij luis terde en herkende den tred haars echtgenoots. Weidia trad deze binnen. Toen hij de tatel naderde, waaraan zijne echtgenoote zat, werd op straat eensklaps muziek gehoord, 't Was het gedreun van een orgel geaccompagneerd door schor gezang, 't Scheen hetzelfde orgel, dezelfde stem, die den generaal reeds dien middag in woede hadden doen ontsteken. De generaal bleef aan het raam staan en luisterde. Kalm, zonder zich om de muziek of de tegenwoordigheid haars echtgenoots te bekommeren, ging de gravin met liet poetsen en regelen harer sieraden voort. De schorre mannenstem buiten zong „En zij hij ook uw broeder Of hoe hij anders liiet Een krijgsman kent geen banden, Hij volgt zijn plicht en schiet." 't Geweer barst losten lach Het schot trof al te goed Zie. uit een drietal wonden Gudst 's offers rookend bloed. Trotsch reed de officier weêr henen, Ras sierde een kruis zijn borst.... Maar nimmer slinkt de smarte, Die 't arme drietal torsclit

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1