Engeland. Duitschland. Zwitserland. Amerika. Turkije. Bekendmakingen. BINNENLAND. Rusland. In liet Britsche Lagerhuis is door den gewe zen ministerthans leider der oppositie, sir Stafford Northcote medegedeeld, dat hij, indien Gladstone bij zijn voorstel blijft(dat de eed door eene verklaring zal kunnen vervangen wor den^ een tegen-amendement zal indienen, strek kende om te verklaren, dat eene resolutiedie feitelijk het door 't huis den 22sten 1.1. genomen bealuit (in zake Bradlaugh) vernietigt, als strij dig met de waardigheid van het huis onaan neembaar is. Uit Simla is bericht ontvangen, dat men daar over den gang van zaken in Afghanistan lang niet gerust is. De reden daarvan schijnt gelegen te zijn in het antwoord van Abdul-Rahman dat thans eindelijk is ontvangen. Daarin doet dit listig heer het voorkomen, wat niet waar is, alsof de Engelschen hem het bestuur over geheel Afgha nistan hebben aangebodenCandahar en het Kurum-dal er bij gerekend. Dit aanbod ver klaart hij gaarne aan te nemen. In dien geest heeft hij nu ook aan alle hoofden en aan het volk van Kabul geschreven. Abdul-Rahman verklaart dus voorwaarden te hebben aangenomen, die hem nooit geboden zijn, en dit zijn trouweloos gedrag zal waar schijnlijk tot groote verwarring en tot nieuwe botsingen aanleiding geven. Eene bende bandieten, di? langen tijd de Britsche kolonie Nieuw Zuid Wallis onveilig maakte en hoofdzakelijk bestond uit de gebrs. Kelly, is blijkens een telegram uit Sydney in handen der justitie gevallen na een gevecht waarin vier personen sneuvelden. Heel uit Kabul wordt aan the Times gemelddat Russische en Chineesche troepen met elkander in botsing zijn gekomen bij de bergengte Terk, en dat de Russeu werden gesla gen, zelfs tot tweemaal toe, met verlies van veel krijgs- en mondvoorraad. Kigil Kurgham wordt opgegeven als de naam van de plaatswaar de tweede nederlaag plaats vond. Mede uit Kabul ontvangt Daily News het bericht, dat de Chineezen Oost-Chokand hebben bezet, en de Russen zich hebben teruggetrokken naar Osh. Een telegram uit Petersburg echter noemt deze geruchten ongegrond en bij de bestaande toestanden niet wel denkbaar. Reuter telegrafeert uit Nicosia op 30 Juni, dat een botsing te Haifa ontstaan is bij de aankomst van Duitsche kolonistentusschen dezen en de Bedouïnen. Van weerszijden zijn er velen gedood. De Engelsche korvet Rapid, den vorigen dag aangekomen, was onmiddellijk vertrokken om zich met de Bittern op de Syrische kust te vereenigen. In de Donderdag gehouden slotzitting van de conferentie werd de finale acte onderteekend welke de besluiten der conferentie behelst. Daarna werd de collectieve nota aangenomen door welke de besluiten der conferentie aan Turkije en Griekenland zullen worden medege deeld. Ook van de ten onrechte zoogenaamde ondergeschikte quaestiën als het door Grie kenland over te nemen aandeel in de Turksche schulden de vrijheid van eeredienst op welke de conferentie de aandacht der Mogend heden besloten had te vestigenis in het pro- tokol van de conferentie gewag gemaakt. Eene door al de mogendheden onderteekecde nota zal te Konstantinopel en te Athene door den oudste van de aldaar gevestigde vertegenwoordi gers der zes mogendheden aan de beide betrokkene regeeringen worden ter hand gesteld. De be wering dat er te Athene en te Konstantinopel verschillend luidende nota's zouden worden overgegeven, is derhalve onjuist. De Prov. Oorresp. zegtDat in de Con ferentie met zooveel succes de overeenstemming der mogendheden werd verkregenkan door de openbare meening in Europa met voldoening worden aangenomen als een bewijs der algemeen heerschende vredelievende gezindheid. De Con ferentie was slechts geroepen om een zedelijkcn invloed uit te oefenen op de beide Staten, wier belangen in de voorgelegde quaestie zijn veref fend. Het is niet te verwachten dat een van beiden de beteekenis zal miskennen van de be sluiten genomen door zulk een machtig scheids- rechtelijk lichaam als de vereeniging der Euro- peesche groote mogendheden is. In den nieuwen goudvischvijver van den Dierentuin alhier, zijn al de goudvisschen, 2000 in getaltot op den laatsten toe spoorloos ver dwenen zonder dat men de oorzaak daarvan heeft kunnen ontdekken. In het dorpje Lippick bij Neurenberg heeft een vader zijn zoon doodgeschoten, omdat deze zich eenige bedenkingen veroorloofde tegen het voornemen zijns vadersom ten vijfdenmale in het huwelijk te treden. De bekende dierenhandelaar Karl Hagen beek uit Hambnrgheeft te Dusseldorf in den Zoölogischen tuin een stuk grond gehuurd om aldaar gedurende de tentoonstelling ethnologische en zoölogische vertooningen te geven. Hij zal er een verzameling van 30 a 40 reuzenslangen, meer dan 100 krokodillen en 10000 schildpadden brengen. De krokodillen worden in een vijver ge plaatst dieom het water helder te houden in cement zal worden gelegd. Met de schild padden wordt een tombola gehouden ieder tiende bezoeker krijgt een schildpad als prijs. Bovendien zal de oudernemer in het tegenwoor dige park der wilde zwijnen een kudde hyena s laten loopen. Deze dieren zijn in zulk een groot aantal nog nimmer te zamen in gevangenschap geweest. Onder de badgasten te Ems is er thans een van 105 jaar de Israëlitische godsdienst onderwijzer Dickstein uit Heringen. Hij is in 1775 te Standuiska in Russisch Polen geboren, heeft in 1812 bij een Russisch vrijkorps deel genomen aan den strijd tegen de Eranschen aan de Berezina en is na 1815 in Nassau godsdienst onderwijzer geweest. De bemoeingen der commissie voor de verfraaiing van het Zevengebergte is er in ge slaagd om de voornaamste punten van het gebergte door een rijweg met elkaêr te verbinden, en daardoor gelegenheid te geven om het schoone, dat dat gebergte oplevertzonder groote inspan ning te kunnen genieten. Op den Drachenfels die altijd het hoofdpunt van aantrekking zal blijven en op welks kruin tevens een post- en telegraafstation is gevestigd, houdt sedert eeni- gen tijd een persoon verblijf die het getal der dagelijksche bezoekers opteekent. Naar men weten wilgeschiedt dit ten gevolge vah de opdracht van een maatschappijwelke van plan is daar een spoorweg aan te leggen. Godwees hun ziel genadig Als eens hun sterfuur slaat Ach't waren trouwe makkers Zij voedden wrok noëh haat Verlos, o Heer den broeder Verlos hem uit zijn nood En, ach, ook de arme zanger Sluimere eerlang ir» den dood Het gezang verstomde. Langzaam naderde de generaal de tafel. Hij wierp een dwalenden blik op de juweelen en ripp „Therese, ik ben ver doemd." i „Gij zijt gek," antwoordde zij koeltjes, zonder van hare kostbaarheden op te zien. „Ik ben verdoemd, Therese", en zijn slem klonk zoo zonderling, zoo hol, dat de gravin onwillekeurig de oogen opsloeg. Oltenberg s ge laat was bleek verv rongen door krankzinnig heid verteerd. „Wat scheelt u, Ottomar nep zij bevend. „Ik ben vervloekt", herhaalde hq akelig. „Ik zeg u dat ik vervloekt ben. En gij gij zijt niet mijn vrouwgij zijt mijn bijzit." „Groote God", jammerde zij. „Hij is waar lijk gek." En inderdaad het was zoo. Hij was krank zinnig en veertien dagen later gaf hij in eene vreeselijke ijlhoofdigheid den geest. „God was ook hem genadig", sprak Srnker, aan zijn sterfbed geknield. „Hij heeft den zon daar niet t«t 't besef zijner misdrijTen doen komen Zijn arme. zwaar beproefde vrouw zal thans niet langer behoeven te sidderen bij de herinnering aan den man die haar leven heelt verbitterd. In een kleinen kring van vrienden die haar hartelijk lief hebben evenzeer bemind door Erits en Geertruida gelukkig door een rein geweten, zullen hare laatste dagen haar vergoe ding schenken voor haar lijden voor lange, lange jaren van geduld en zelfverloochening." Einde. werden geïnstrueerd omtrent de geheime druk kerijen te Wassili Ostrow en Saperny Perculok, zullen nog voor de militaire krijgsraden worden beslecht. Te Bjiisan is een groote brand uitgebroken. Reeds werden 60 huizen een prooi der vlammen. De brandweer bleek zeer gebrekkig. De soldaten hielpen met krachtdoch zij konden niet slagen in het bedwingen van de vlammen. Men tele grafeerde naar Moskou om bijstand. Te Kieff is eene militaire commissie samen gekomen met generaal Obrutschew aan het hoofd, om de omgeving op te nemen in verband tot den aanleg van nieuwe vestingwerken. Van Kieff begeeft zich de commissie tot gelijk doel naar Dubno in Volhynië. Zwermen sprinkhanen fen andere insekten zijn bezig den oogst in Zuid-Rusland te ver nielen. In de steppen van de Don wordt de oogst als verloren beschouwd. Uit Odessa zijn 14 detachementen soldaten uitgezonden om een verdelgingsoorlog te voeren tegen de „Anisoplia Austriaca." Te Astrakhan is de Minister van binnenlandsche zaken zelf aangekomen om maat regelen tegen de sprinkhanen te nemen. De stoomboot „Slawanhaka", die jl. Maandag met 350 passagiers New-York verliet, geraakte op zee in brand en in weinig oogenblikken was zij tot de waterlijn vernield. De passagiers wer den door verschillende booten in de Long Island Sound waarin zij zich nog bevond toen het ongeluk voorvielgered doch ongeveer vijftig moeten verdronken of verbrand zijn. Zestien lijken zijn gevonden. Men herinnert zich het ongevaldat aan een pleiziertreiu van San Erancisco op den 2n Mei overkwam. Thans worden daarvan meer bijzonderheden medegedeeld. Even voorbij Big Treesdicht bij een tunnelen daar waar zich een bocht in den weg bevindtliep de eerste wagen uit het spoor en kwam links daarvan te recht, terwijl de tweede ter rechterzijde uit het spoor liep. De passagiers van het derde rijtuig kwamen met den schrik vrijmaar die welke in de twee eerstgenoemde rijtuigen waren wer den geweldig heen en weder geslingerd en daar velen uit de rijtuigen vielenook overreden. De verontwaardiging van de passagiers was groot en openbaarde zich eerst in vijandelijke houdin gen tegen den machinist en den stoker spoedig echter verkeerde dit in verwenschingen tegen de maatschappijwier bestuur op luidruchtige wijze werd gelaakt. Meu had allerlei theoriën om de oorzaak van het ongeluk aan te geven. Een van deze gegeven door de treinbeambten, was, dat een groot aantal reizigers zich op een balkon had begeven waardoor de wagens aan die zijde aanmerkelijk zwaarder was geworden en dien tengevolge aan den tegenovergestel den kant uit het spoor was gelicht. Er bevonden zich 175 passagiers in de drie wagens. In de Gothardtunncl heett men het gevaar voor instortingen nog lang niet overwonnen. Nog steeds laten op het meermalen genoemde zwakke puntstukken steen los, en het gewelf, dat er gemetseld is om het instorten te voorkomen dreigt zelf te bezwijken. Men beraamt nu andere middelen om het gevaar tegen tc gaan, door steviger metselwerken, of door een ijzeren gewelf. De ingenieurs zijn van oordeel, dat het eenige middel is de richting van de tunnelzoo te veranderen dat de gevaarlijke plaats vermeden wordt. In elk geval zal het nog geruimen tijd duren, eer de tunnel voor het verkeer opengesteld kan worden. Eene deputatie uit Dulciguo, de stad in Al banië. van welker overdracht aan Montenegro sprake is, is aan den Turkschen gouverneur van Scutari gaan vragen of de geruchten dienaan gaande waarheid bevatten. De gouverneur heelt geantwoord, dat hij officiéél niets wistmaar dat hij der deputatie moest aanraden, voor eene eventuëele verdedi ging te zorgen. Door de Albaneesche liga wer den toen 600 man naar Scutari gezonden, welks Turksch garnizoen zich daarop naar Scutari heeft teruggetrokken. Men kan alweer niet zeggen, dat dit van de zijde der Porte van veel bereidwilligheid getuigt, om haar geschil met Montenegro in het effen te brengen. Nog steeds heerscht groote hongersnood in Klein-Azië en met name in de districten Baya- zid Alashgerd en Van. Reeds zouden 10,000 personenmeest Kurdenvan honger zijn be zweken. Bij massa's vlucht de bevolking naar het Russische gebied. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk MAKEN BEKEND dat eerlang van gemeentewege zal worden aan gelegd een riool onder een gedeelte der openbare straat en wel van af liet huis, wijk A., No 13, (Wed. A. van Overkeek) tot in den waterloop tusschen de huizen wijk A., Nos 20 en 21 Dat de bewoners der huizen in dat traject, die verlangen uit hunne woningen in dat riool vuil- en ander overtolligwater te lossen, daarin met een riool kunnen aansluitenterwijl zij die daar van wenschen gebruik te maken daartoe voor den 10 dezer schriftelijke aanvraag moeten doen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voornoemd achten het niet ondienstig bij deze de aandacht der in gezetenen te vestigen op art. 95, No 3, der algemeene politieverordening dezer gemeente luidende „Het is verboden op de openbare straten, pleinen en voetpaden, water uit pompen, gootsteenen, fabrieken en dergelijken te laten loopen, of deze door het neerleggen of werpen van faecaliën, op welke wijze ook te ontreinigen. Waalwijk1 «Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, F. W. VAN LIEMPT VAN DER KLOKKEN. Het Gemeentebestuur van Waalwijk maakt be kend dat da commissie van onderzoek en beslis sing bedoeld bij art. 15 der wet op de schutterijen, voor de lo relingen van dezen jare zitting zal houden ten Raadhuize dezer gemeente op Maan dag den 5 J uli a. s. voormiddag 10 uur. Belanghebbenden worden uitgenoodigd in persoon voor gemelde commissie te versehijnen. Waalwijk, 2 Juli 1880. De Secretaris, De Burgemeester P. W. VAN LIEMPT. VAN DER KLOKKEN. Het wordt thans officieel bevestigddat de politieke processen voortaan niet meer zullen worden gevoerd voor de militaire rechtbanken. Op voorstel van Melikoff zullen zij op bepaalde dagen worden behandeld voor de burgerlijke rechtbanken. Alleen de strafactiën, welke reeds Waalwijk, 3 Juli 1880. Het centraal comité van het Nederlandsche Weerbaarheidsbond heeft in zijne te Utrecht gehouden vergadering besloten den op last van Z. M. den Koning in Noordbrabantte 's Bosch, open te stellen schietwedstrijd voor schutterijen, leger en weerbaarheid te doen houden op de Vughterheide op 22, 23 en 24 Augustus a.s. Een door Z. M. uitgeloofde verguld zilveren beker zal als collegiale prijs worden verschoten onder de bataljons dd. en rustende schutterijen en de bataljons infanterie in Noordbrabant en alle weerbaarheidsvereenigingen in Nederland. Van elk bataljon of vereeniging zullen 5 leden aan dien bijzonderen wedstrijd kunnen deel nemen. Hoezeer tot dusverre de pokken alleen epidemisch heerschende zijn verklaard te Roosen daal heeft de Minister van Oorlog het toch wenschelijk geacht bij voorbaat reeds eenige maatregelen te nemen welke kunnen strekken om de verbreiding dier ziekte tegen te gaan. Daarom is door hem bepaald dat van het te zamen komen der militie te land tot het bijwonen der herhalingsoefeningen moeten worden uitge sloten 10. De verlofgangers der militie die woon achtig zijn in gemeentenalwaar de pokken epidemisch heerschende zijn verklaard indien het korpswaartoe zij behooren, niet in hunne woonplaats in garnizoen ligt 2o. de verlofgangers der militiedie behoo ren tot een korpsdat in garnizoeu ligt in eene gemeentealwaar de pokken epidemisch heer schende zijn verklaardindien zij niet in die gemeente woonachtig zijn. Te 's Bosch loopt het gerucht dat jhr. mr. J. B. vcrheijeulid der Tweede Kamer, inspecteur van het lager onderwijs in Noord bra- bant is of zal worden benoemd tot burgemeester yan deze stad. Sedert enkele jaren is de teelt van zwarte bessen in Gelderland zeer toegenomen. Op som mige plaatsen zijn geheele akkers met boomen beplant. Bij het aanleggen van fruitboomgaarden komt het meer en meer in gebruik zwarte bessenboomen tusschen de rijen in te planten. De eigenaars varen daar góed bij. Dezer dagen is men begonnen voor het buitenland at te leveren tegen 2U a 28 ct. het kilo. Uit Eindhoven wordt van 1 Juli gemeld: Heden zijn alhier geboeid binnengebracht twee beruchte personen, de gebroeders v. W. uit het nabi.rige Eersel, ten einde verder naar 's Bosch te worden getransporteerd, om aldaar voor de rechtbank terecht te staan wegens poging tot moord. Zoover men thans weetheeft het feit zich aldus toegedragen. Aan een der broeders was in zijn kosthuis de verdere inwoning ontzegd en hierover gebelgd en door den anderen broeder opgehitst, heeft hij zijn kostbaas een schot door get boofd gejaagd. Het slachtoffer dezer misdaad hoewel nog niet overledenverkeert in bijna hopeloozen toestand. Te Leiden zijn in den nacht tusscheu Maandag en Dinsdag twee studenten in arrest gesteldvan welke de een zich heelt schuldig gemaakt aan verzet tegen de politie en bovendien twee agenten van politie schoppen en slagen heeft toegebracht. (Jit Zwartsluis wordt van 29 Juni gemeld: In den afgeloopen nachtomstreeks half twee ontdekte men dat in de turfloods van de hh. J Dra^t en D. Buisman achter in het Groote Lageland waar p. m. 300,000 turven geborgen warenbrand was ontstaan. De brandweer bevond zich zoo spoedig mogelijk op het terrein, doch ondanks den ijver van het personeel, brandde de geheele schuur af, en was de turf al spoedig een vuurklomp. De brand sloeg over op het vaartuig van schipper Wuijs, van Tessel, dat vlak over het pakhuis lag en een gedeelte van de turf zou laden. De scheepstimmerman J. Borcl kwam op den invalj een gat in het vaartuig te slaan waardoor het grootendeels onder water raakte en verder voor brand bewaard bleef. Nog werd een partij riet van de wed. N. De Jong aan den overkant der sloot, waarin het vaartuig lageen prooi der vlammen. De 3chuur met turf alleen was verzekerd. Zekere J. H. B. S.voeimansknecht te Delftheeft zijne vrouw op verregaande wijze mishandeldzoodat zij ter verpleging in het gasthuis moest worden opgenomen. Te half twaalf uren brak Woensdag avond in een pakhuis, gelegen te Amsterdam op den Zeedijk aan het Klokje uitkomende een felle brand uit. Van de zijde der Prins Hendrikkade werd in dit perceel door drie stoombrandspuiten water geworpen. Aan de achterzijde in t Kolkje spoot de drijvende brandspuit steeds ontzaglijke hoeveelheden water in het gebouw, dat aan alle kanten tegelijk brandde. Ongeveer twee uren was men den brand genoegzaam meester. Een kostbare verscheidenheid koopwaren was in dit pakhuis geborgen als tabak wijn, verf waren hout enz., die verbrand of bedorven is. Deze koopwaar behoorde aan verschillende eige naren en was verzekerd. Dezer dagen werd te Gouda eene vrouw, die met zwavelstokken te venten en clandestien te bedelen den kost verdiendeziek on daar zij in hare armoedige woning niet voldoende verpleegde kon wordeu moest zij naar het Gast huis worden overgebracht. Bij die gelegenheid werd bevonden, dat zij in het bezit was van f 5000 aan geld en geldswaardige papieren. In den nacht van den 29 op den 30 Juni 11. is op de openbare straat te Delft door de politie aangehouden zekerere P. T.die in het bezit was van eene hoeveelheid lood en eeu zinken afloopkoker. Bij onderzoek is gebleken dat een ander afkomstig is van eene schuur, 9taande in de onmiddelijke nabijheid van de glasblazijerij onder de gemeente Vrijenban, waar P. T. werkzaam was. Een verschrikkelijk ongeluk is te Opbrakel gebeurd. Gisterennacht ontstond er brand in twee aangrenzende huizen der gemeentewelke tot den grond afbrandden. Een dertienjarig meisjedochter van een der bewonerswilde haar kleeren redden en drong met baar zusje, 20 maanden oudin de brandende woning beiden werden onder he puin begragen. Sprang, 29 Juni. De spaarbank, in deze gemeente opgericht door de Maatschappij tot nut van 't algemeen departement Langstraat telt blijkens het jongste verslag 159 deelnemers. In

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2