Nummer 55. Zondag 11 Juli 1880. 1 u, 3' rr„ Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de artt. 19 en 89 der algemeene plaatse lijke politie-verordening dezer gemeente MAAKT BEKEND p. dat de herbergentapperijen en andere dergelijke voor het publiek openstaande huizen gebouwen en getimmertenge durende de Kermisdagen aanvangende Maandag den 12n en eindigende Zaterdag den 17 Juli 1880, kunnen openblijven tot twaalf uur des nachts, b. dat gedurende genoemde dagen de kramen, spellen en tentenvan welken aard ook, des avonds ten 10 uur moeten gesloten Zijn. Wijders dat het verboden is op de openbare straten en pleinen met geld of om geldswaarde of eenig ander hazardspel te spelentot rustver storing aanleiding gevende spelen of gezangen hoe ook genaamd, op de kermis te vertoonenof te doen plaats hebben. Liedjeszangers en kunstenmakerijen op de straat worden niet toegelaten. Waalwijk ,10 Juli 1880. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. De Mom'tcur beige bevat de volgende officieele nota lu het buitenland wordt het gerucht verspreid dat op 't oogenblik in Belgie de pokken in hevige mate woeden. Dit gerucht is valsch. De algemeene gezondheidstoestand des lands is meer dan bevredigenden vooral in de stad Brussel is hij zeer goed. Verleden Zondag is te Brusel depaarden- tentoonstellir.g geopend die tot en met Zondag a. s. zal duren. Het aantal tentoongestelde paarden is tusschen 600 en 700 en onder de kenners is er maar één roep over de schoonheid van een aantal dezer dieren. Behalve het rijpaard, dat zeer weinig vertegenwoordigd is zijn er alle soorten van paardenvan het fijne weelde-paard tot het krachtige werkpaard die de Belgische stoeterijen alle eer aandoen, De jury heeft den geheel en dag beraadslaagd en eerst gisteren avond laat was zij met hare beslissing omtrent de uit te reiken bekroningen gereed, Niettegen staande het groot aantal personen die vooral bij de openingdeze tct toonstelling bezochten waren heden toch ook de zalen der industrieele tentoonstelling overvol. Het aantal bezoekers neemt met den dag toe en overtreft verre de verwachtingen welke de commissie zich daarvan aanvankelijk had voorgesteld. De Bisschoppen des Koningrijks hebben besloten in alle kerken van België een Te Deura te doen vieren ter' gelegenheid van het vijftig jarig jubilé der nationale onafhankelijkheid. Na den brutalen aanvalwaaraan de Regeering zich schuldig heeft gemaakt jegens den Aposto- lischen Stoel en die door alle Catholieken in ons land al8 een beleediging wordt beschouwd is het duidelijk dat de Bisschoppen op geen an dere wijze nan het //feest" van den I6n Augus tus kunnen deelnemen. Z. Em. de Kardinaal- Aartsbisschop van Mechelen heeft de eer gehad, Zaterdag in dien zin aan Z. M. den Koning te schrijven. Het religieuse deel ran het feest van den 16n Augustus zal du8 noodwendig moeten ver vallen. De Londcnschc Standard bevat een depê che van zijn correspondent te Romewaarin gemeld wordtdat de Paus Maandag of Dinsdag aan den Koning der Belgen een brief zou zenden, om zich ernstig te beklagen over de opheffing van de Belgische legatie bij het vaticaandaar hij, tot het laatste oogenblik had gedacht, dat de goede betrekkingen zouden worden gehand haafd. De Paus eindigt zijn brief met de verklaringdat hij steeds welwillende gevoelens jegens België zal koesteren en dat hij aan het Gouvernement de verantwoordelijkheid zal laten voor de onbetamelijke maatregelen welke het genomen heeft. Instruction zouden Zondag aan de bisschoppen zijn gegeven ten opzichte van de gedragslijn, welke zij tegenover het Gouver nement hebben te volgen. Bij de beraadslagingen in de Kamer van af gevaardigden over het van den Senaat terugge komen amnestie-ontwerpheeft de regeering verklaard dat zij zich houdt aan het am mde- ment-Labiche. Dit amendementvolgens het welk allen die de regeering gratie zal hebben geschonken vóór den 14den Juli, amnestie krij gen is daarop aangenomen met 321 stemmen tegen 150. Dc rechtbank heeft de uitspraak omtrent hare bevocgheid in de zaak der jezuïten tegen den prefect van politie uitgesteld tot Vrijdag. Te Avignon heeft de voorzitter der recht* bank zich bevoegd verklaard in zake het be zwaarschrift der jezuïten de gesloten kapel te heropenen en de Jezuïten in hun huis te doen terugbrengen. De 500000 fr. door de Regeering voor het Bastille-feest aangevraagd zijn door de Ka mer toegestaandoch niet zonder protest ten minste van den Afgevaardigde de Perrochel, die zeide wel te willen voorstemmen als het hier een nationaal feest gold: maar dat is het niet; het feest van 14 Juli is een Parijsch feest en daarvoor stemde hij niet. Verder gaf spr. een koit historisch overzicht en wees er op dat toen de Bastille overgegeven werd zich daarin slechts zeven gevangenen bevonden waaronder vier falsarissen terwijl drie jaren later iaden bloeitijd der Republiek de Staatsgevangenissen vol waren. Spr. verklaarde ten slottedat bij bet goede in de Republiek aannammaar de ondeugden en misdaden er van verachtte. Het wetsontwerp waarbij liet feestgeld wordt verleend, werd daarna met 348 tegen 111 stem men aangenomen. Vijftig uit het noviciaat te Chateau Gau- thier verdreven Jezuïeten kwamen deze week met de stoomboot uit Caen te Havre aan om naar Spanje scheep te gaan. Toen zij aan land stapten werden zij 'door een talrijke volksmenigte met scheldwoorden ontvangen. Maar de overste van het regiment infanterie aldaar snelde de nieuw aangekomenen tegemoet, drukte hun de hand en vroeg hun zegen. Nu wendde de woede van de menigte zich tot hem en begon hem uit te jouwen. Een paar toeschouwers trokken partij voor der. overste maar het volk gaf daarover zoo luid zijn onte vredenheid te kennen dat hij in de kazerne der gendarmerie de wijk nam. Verschillende bladen prijzen den overste, maar de Minister heeft hem voor zijn demonstratie ten gunste van de Jezuïeten gestraft. Een nieuw bewijshoe moeielijk het is het iedereen naar den zin te maken. Te le Mans is Zondag jl. met ongelukkig gevolg een bekend luchtreiziger, de heer Petit, met zijn vrouw en zoon opgestegen. Petit had voor den tocht twee ballons in gereedheid gé brachtdie aan elkander bevestigd de-een boven den ander geplaatst was. Petit nam met zijn vrouw plaats in het bootje van dan onder sten ballon en de zoon in het sohuitje van den bovensten. Toen zij ter hoogte van omstreeks 400 meter boven den grond waren gekomen ontstond er een scheur in den ondersten ballon. De heer en mevrouw Petit stortten ter aarde de man werd bijna stervende weggedragen de vrouw bad eenigemen gelooft niet ernstige kneuzingen bekomen. De zoon heeft zonder eenig ongeval zijne nederdaling kunnen bewerk stelligen. Iu de maand Juni hebben de indirecte belastingen 231/s? millioen fr. boven de raming opgebracht. In de eerste zes maanden van. dit jaar wijzen de ontvangsten 761/2 millioen boven de raming aan. De politie heeft eene bende dieven, 56 personen sterkmannen en vrouwenin het bosch van Boulogne gepakt. Deze bende maakte sommige buitenwijken van Parijs sinds geruimen tijd hoogst onveiligzoodat aanrandingen in het late avonduur er alles behalve tot de zeldzaam heden behoordeiK De politie nu was te weten gekomendat de bende eiken naclit omstreeks 12 uur uittrokom op een bepaald punt in het bosch op de grenzen der gemeente Neuilly en Suresnesbijeen te komen teneinde over de belangen van hun rooversbedrijf te handelen en de noodige afspraken te maken. Een commissaris van politie met zijn secretarisverscheidene inspecteursgendarmes Yan Neuilly en Suresnes en een sterke macht van gardiens de la paix begaven zich nu naar het bosch en verspreidden er zich zoodanigdat zij op een gegeven oogen blik de bende konden omsingelen. De onder neming gelukte volkomen. Er werd wel eenige weerstand geboden, maar die was spoedig over wonnen. Het waren 38 mannen en 18 vrouwen die in de doos gingen. Henri Rochefort deukt den 14n Juli het eerste nomraer van zijn blad „l'Intransigeant" uit te geven. Hij heeft tot medewerkers Arthur Arnould Malon PrototOlivier Pain, Edmond Bazire, Casimir Bonisallen voor de binnen- landsche staatkunde en meest allen bekend uit den tijd der commune en Hartmann de nihilist, Haselmann en Menotti Garibaldi voor de buitenl. staatkunde. Het eerste nommer zal, naar men zegt, een feuilleton bevatten, getiteld: „Mademoiselle Bis marck. De „Voltaire" wil weten dat de besluiten van 29 Maart tegen het laatste van deze week zullen worden toegepast op de orden der Francis- kanen Capucijnen Eu disten en Oblaten. De rechtbank te Parijs heeft eenige per sonen, die bij de uitzetting der jezuïeten uit hun klooster in de Rue de Sèvres geroepen hebben „Weg met de republiek", veroordeeld tot ver schillende boeten. Onder hen is een luitenant der artillerie bij de reserve. Ook een advocaat-generaal bij het Hof van cassatiede heer Lacointeheeft zijn ontslag gevraagd wegens de uitdrijving der jezuïeten. Te Angers en te Nantes zullen de slotc- makers gerechtelijk vervolgd worden die de deuren van de Jezuïetenkloosters hebben helpen opensteken. Inderdaad steunt de vervolging op het feit dat genoemde slotemakers door politieagenten tot dit werk gerequireerd zijn, die daartoe vol gens de wet niet gemachtigd waren. De „Daily News" verneemtdat eergisteren de Turksche Ministerraad de vraag behandeld heeft, welke houding de Porte tegenover de besluiten der conferentie zal aannemen. De „Standard" noemt het gerucht, omtrent eene gemeenschappelijke demonstratie van de Engelsche en Fransche eskaders in de Middel- landsche zeeminstens voorbarig. De „Times" zegtdat de afstand van grondgebied aan Griekenland en Montenegro en de invoering van hervormingen onafgebroken de nadrukkelijke eisch van Europa moet blijven. Eerst als het den Sultan duidelijk zal blijken dat des nood» zonder eenige aarzeling krachtiger maatregelen genomen zullen worden zal alleen reeds zijn zucht tot zelfbehoud hem tot toegeven dwingen. Men schatdat gedurende den loop van dit jaar in Groot-Britannië tusschen de 775000 en 800000 ton stalen rails zullen vervaardigd worden. Men hoopt verder dat Duitschland 'twelk in 1878 400000 ton fabriceerdedit jaar genoemd cijfer ver te boven zal gaan. De waar schijnlijke productie in Frankrijk is geschat op 275000 ton; die van België op 150000 ton; van Oostenrijk-Hongarije op 250000 ton van Zwedeii eu Rusland eindelijk op 150000 ton. Dit geeft te zamen voor Europa als waarschijn lijke productie omstreeks 2,250,000 ton. Maandagavond had er te Londen een gas ontploffing plaats die zeker eenig is in de ge schiedenis der gasontploffingen. Zij begon in Barley Street en werd terstoud gevolgd door ontploffingen in Tottenham Court road en in Percy street. Deze laatste straat is door het geweld der ontploffing bijna geheel opgebroken. De steenen werden tegen de huizen geslingerd, die als het ware gebombardeerd werden. Toen volgde een nieuwe ontploffing op den hoek van deze straatwaar de benedenverdieping van verscheiden huizen geheel vernield werd. Verder op in de straatdie met Percystreet kruist werd weder een groot gat in den weggeslagen. De ontploffing strekte zich uit over anderhalve mijl lengte. Persoonlijke ongelukken waren be trekkelijk gering in aantal. Een werkman, die aan de gaspijpen werkte"bleef op de plaats doerd een ander is sinds dien tijd overleden en zeven personen liggen in het hospitaal met min of meer ernstige wonden en kneuzingen. Een even zeldzame als vreeselijke zelfmoord is voorgekomen aan het spoorwegstation Lehrte (in Hannover). Een machinist nam een zeer sterke en onaangename lucht waar bij een gereed gemaakt wordende locomotief, en bij onderzoek bleek hem dat een schrijnwerkersgezeldien9t doende als poetser van de machines, het deurtje van den vuurhaard der locomotief had geopend, daarin (met de beenen vooruit) gekropen en levend verbrand was. De ongelukkige was vader van zeven kleine kinderen en scheen reeds lang droefgeestig. Plet moet hem stellig veel moeite gekost hebben, door de opening te kruipen. In de gevangenis te Essen zijn op dit oogenblik niet minder dan 3 vrouwen opgeno men, die hare mannen hebben vergiftigd. De rechter te Lübben veroordeelde voor eenige dagen de vrouw van een grondeigenaar tot 6 maanden gevangenisstraf, 1200 m. boete, verlies van de burgerlijke rechten voor den tijd van 2 jaren, omdat zij andermaal met gekookte aardappelen vervalschte boter had verkocht Te Crefeld is eene bende valsche munters, uit 5 personen bestaande, in handen der politie gevallen. Vele vormen kroezen gietlepels en afgewerkte muntstukken, weiden in hun bezit gevonden, en zijn in beslag genomen. Men meldt uit Pesth, dat een goede graan oogst verwacht wordt, terwijl de vooruitzichten omtrent haver, gerst en maïs schitterend zijn. Omtrent den uitvoer echter koestert men slechts middelmatige verwachtingendaar, behalve in sommige streken van Duitschlandoveral in Europa een goede graanoogst verwacht wordt. Daarbij komt nog dat de voornaamste concurrent van Hongarije, namelijk Amerika, dit jaar ook een zeer gunstigen oogst beeft, zoodat de mede dinging uiterst moeilijk zal worden. Toch hoopt men 2 millioen meter centenaars tarwe te kun nen uitvoeren en evenzoo nog 2 millioen m. c. andere graansoorten, hetgeen op een waarde van 40 millioen fl. geschat wordt. Evenzoo rekent men 1 millioen m, c. meel te kunnen uitvoeren, dat steeds op de Engelsche markt zeer gewild is, Deze hoeveelheid representeert eene waarde van 20 millioen fl., zoodat men in Hongarije hoopt dit jaar uit den oogst een bedrag van 60 millioen 11. te trekken. Iwan Zmertych de jonge Hongaardie per velocipede van Ostende, over Brussel, Keu len, Mainz, Passau, Linz en Weenen naar Pesth reisde, is daar behouden aangekomen. Hij legde alle dagen 130 kilometer af. De gymnastenvereeniging te Pest heeft hem feestelijk ontvangen en lipm een gouden medaille vereerd. De wakkere velocipcderijder was zoo weinig ver moeid van zijn lange reisdat hij den avond van zijn aankomst nog deelnam aan een loop wedstrijd van 50 kilometer in 6J/2 uurdie te zijner eer gèhoaden werd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1