Nummer 56. Donderdag 15 Juli 1880. 3e. Jaargang. F^ÏÏLLLETÏÏiT Van den regen in den drop, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. TtXaKXSSIWKC»» Advertentiën 17 regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën,-driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Den 19en Augustus zal door de stad Brussel aan den Koning een feestmaaltijd worden aan geboden welke in de gothische zaal van het schoone Brusselschc raadhuis zal plaats hebben. Tot dit feest zijn zes vertegenwoordigers uitge- noodigd van de gemeentebesturen van alle Euro- peesche hoofdsteden het cijfer van 6 is gekozen, omdat* een burgemeester en vijf schepenen aan het hoofd van het Brnsselsche gemeentebestuur staan. De vertegenwoordigers zijn de gasten der stad en worden als zoodanig door de regeering uitge- noodigd tot bijwoning van het groote politieke feest op 16 Augustus. In de Brnsselsche bladen komt eene korte beschrijving voor van het monument, hetwelk den 21sten dezer maand in het park van Lae- ken onthuld zal worden en dat geheel uit nati onale bijdragen bekostigd is. Door duidelijkheid munt deze-beschrijving niet uit; naar het schijnt zal het bestaan uit een groot allegorisch monu ment waarvoor aan eene zijdemaar op een gemeenschappelijk voetstuk, een standbeeld van Leopold I verrijzen zal. Dit standbeeld, uit wit marmer gehouwenstelt Belgie's eersten Koning voor in generaals-uniform en wordt op een voetstuk van 1.60 M. hoogte geplaatst waarop aan twee zijden in het Fransch en het Vlaamsch de woorden gegraveerd zijn Aan Leopold I het dankbare Belgie en Monument opgericht uit nationale bijdragen. Het beeld, dat het monument bekronen zal is van gcslhgen -koper en stelt den genius der dankbare natie voor; het is zelf 2.76 M. hoog, en met zijne attributen 5.50 M. Door negen beelden in pleis ter worden de provinciën voorgesteld: Antwerpen door zeevaart en handel; Brabant door het koning schap Wcst-Vlaanderen door de visscherij Oost-^laaderen door spinnerij en tuinbouw ij. Is het mij vergund u in uw schuilhoek te bezoeken Natuurlijk maar gij moogt niet naar Otto Möllern vragen. Maar hoe zal ik u dan vinden. Gij behoeft slechts naar Karl Böhm te vernemen op de vierde verdiepingbij den retoucheur Stark. Dus hebt gij zelfs een valschen naam aan genomen Uit voorzichtigheid; gij ziet daaruit dat ik aan alles gedacht heb. Vaarwel tot wederziens. De vrienden scheidden. Toen Otto den hoek omgegaan wasbedacht Robert dat hij verge ten had den naam der voorstad der straat en van het nummer der woning die de vrijgeworden mensch nu ging bewonen te vragenen hij daardoor van allen omgang met hem was uit gesloten. Zonderling was Otto te moede toen liet avond geworden wasde regen in stroomen uit den hemel viel en hij daar zoo alleen in zijn grijsgeverfd nederig vertrekje zat, met zijne kale wandenarmoedig bed en. ouderwetsche kast. Onder het rooken eener sigaar dacht hij er over na wie van al de heeren die thans op de villa zijns voogds bijeen waren de geluk kige zijn zou die de freuleof liever die hare moeder tot Dora's Paladijn verkiezen zou en deze gedachte bracht een lach op zijn gelaat. Hij zag in den geest een helder verlichte zaal, de gemalin des Hofraads in haar blauw zijden japon, de zich vervelende oude de opgepronkte jonge dames, de blonde huiselijke Ida, de ge ëmancipeerde.. Irenedie immer zoo geestig wilde zijn de behaagzieke Laura de sentimen- teele, verschrikkelijk rauziekale Leonie. Terwijl Henegouwen door de attributten der mijn-indus- strieLuik door de fabricatie van wapenen Limburg door den landbouw Luxemburg dooi de jachten Namen door de mineralogie. Het geheele monument heeft eene hoogte van 50'M., terwijl de basis van het voetstuk reeds 15 M. liooger ligt dan de Place Royale. De hoogte berekend naar de oppervlekte der zee, bedraagt 70 M. Het gevaar, da' de Brnsselsche muzikanten door hun werkstaking de muziekfeesten ter ge legenheid van hel Belgische jubilé zouden doen mislukken is thans geweken. Zij zijn na een krachtig woord van den burgemeesterdie hun dreigde de concessie van de Vaux-hall in te trekken eindelijk tot een schikking toegetreden. Maar niet de koetsiers is het anders. Die heeren hebben thans in grooten getale het werk gestaaktzij eischen een loon van 4 fr. per dag, terwijl de patroons hun niet meer dan 2 fr. willen geven daar zij ditgevoegd bij de tal rijke fooien voldoende achten. De weigering der bisschoppen om den 16 Aug. het Te Deum te zingen brengt de com missie tot regeling der feesten in niet geringe verlegenheid want de godsdienstige plechtigheid nam een voorname plaats op het programma in. Men denkt er nu overin plaatsdaarvan Gossec's Hymne a 1' Etre supreme uit te voe ren. Het standbeeld van Leopold I is reeds le Laeken aangekomen en op zijn voetstuk geplaatst. Den 2ln wordt het onthuld. De netelige aangelegenheid der amnestie is thans eindelijk gelukkig voor Frankrijk uit de wereld. Zonder veel verder debatteerens lieeft de Kamer het aangenomen gelijk het volgens de jongste besluiten van den Senaat was gewijzigd door welke wijziging het ongeveer was geworden een amnestie voor allen op een na. cr weinig fantaisie toe noodig wasom zich die welbekenden gestalte voor het oog der ziel te tooveren kostte het hem toch eenige moeite de kleine schreiende Dora met de photographie te vereenigen toen opeens een leelijke geelachtig bruine Zigeunerin, met eene plompe figuur te midden van den welbekenden kring zichtbaar werd. Terwijl hij in het bewustzijn zijner volle vrij beid zich verlustigdezijne sigaar rookte en de doodsche muren beschouwde was de schemering begonnen. Hij had een mooi boek uit de lees bibliotheek medegebrachtdat wilde hij nu voor den dag brengen. Om te lezen is er licht noodig, en dat schijnt mijne hospita vergeten te hebben zeide hij in zich zelvcn terwijl hij te vergeefs naar een blaker en lucifers rondzag; hij ging naar de keuken deze was donker en ledig hij vernam echter uit de daaraangrenzende kamer twee stemmen eene schorre oude en eene jeugdige frissche. Op zijn kloppen klonk het uit den mond dei- eerste „binnen", en de-jongeling opende de deur. Aan eene tafel met een vuil kleed gedekt zaten de retoucheur en zijne vrouw onder het genot van kaas en biereenige schreden van hen afstond een meisje van eene ranke gestalte, druk bezig haar zwaar roodblond haar, dat als een schitterende mantel over hare schouders tot op de voeten afhing, samen te vlechten. Bij Olto's binnenkomst lieten de nijvere handen verschrikt den gouden vloed weder over de schouders vallen en met de snelheid van den bliksem was de nieuwe Lorelie in de naaste kamer verdwenen voor [nog de jongeling haar gelaat had kunnen zien. Wat.verlangt gij toch? vroeg de oude man op norschen toon terwijl hij met een snelle beweging den brildien hij tegen zijn voorhoofd had opgeschoven, weder opden neus zette, om den binnentredende beter te kunnen opnemen. Ikheb. geen blaker, geen lamp, geen eindje kaarsgeen droppel oliezelfs geen luciferzeide Otto. Zaterdag werd de wet aangenomen en Zondag reeds bracht het Journal officie! het Regeerings- bc3luit waarbij volledige kwijtschelding van straf wordt verleend aan allendie wegens deelneming aan de oproeren van 1870 en 71 of latere bewegingen zijn veroordeeld. Allen die aan de Commune hebben deelgenomen mogen dus naar Frankrijk terugkeeren ontvangen kwijtschelding van straf en treden weer in hunne staatkundige en burgelijke rechten terwijl dit laatste alleen niet te beurt valt aan den enkelen, die muggeziftenderwijs door den Senaat als contradict! ir veroordeeld zijn uitgesloten. Gelijk gezegd ishet zijn er maar enkelen wien alleen vergeven wordt en op wie het ver geten dat in het woord amnestie licht opgesloten niet wordt toegepast, 't Zouden er meer zijn gewaest, wanneer de Senaat, een weinig verschrikt door zijn votum ten opzichte der contradictoir zich diet ter elfder ure had vereenigd met liet amendement Ninard. Immes dit. amendement - maakt weer eene uitzondering ten gunste van die contradictoir veroordeelden, aan wie vroeger reeds vermindering-van straf is verleend en dat is met bijkans allen het geval geweest. Journul des Debats en République Francaise hebben dus geen ongelijk wanneer ze beweren, dat de amnestie ten slotte toch eene algemeewe is geworden. Een enkele is er mogelijk, misschien ook geen die het alleen met de gratie der Regeering zal moeten stellen, maar ook die heeft nog reden om tevreden te zijn. Onder de eersten dieechter verre van be rouwvol znllen terugkeeren zal zeker Roclie- lort behooren die reeds met vuurroode plakkaten heeft doen aankondigen dat den 14den a. s. liet eerste nommer 't licht zal zien van zijn nieuwe courant L' Intransigeantde onverzoen lijke. In den Senaat heeft de Regeering mede gedeeld dat ze voornemens is de asch van Generaal Carnotdie te Maagdenburg in bal lingschap is gestorven naar Frankrijk te doen terugbrengen. In de Kamer gaf eene inter» 6gg"^s~jgirBtK?P8MaaM;MiMmgBaaiKarnivri wiiih»i i«wi""ttiicwit 't Is waar ook, dat heb ik geheel verge ten sprak de vrouw van den retoucheurvan de tafel opstaande. Thekla breng de studeer lamp en de olieflesch de lucifers liggen bij de kan en het pomadepotje. Er verliepen eenige seconden en Otto hoopte de roodgelokte Thekla te zien verschijnen ten einde te kunnen oordeelen of haar gelaat in overeenstemming was met hare taille en haar; doch hij zag zich in zijne verwachting teleur „gesteld het meisje kwam niet te voorschijn, alleen bemerkte hij twee blanke schoongevormde handen door de op een kier geopende deur, om de studeerlamp, de olieflesch en de lucifers aan te geven. Hij keerde naar zijne kamer terug stak de lamp aan bracht een Engelsehe roman uit zijn reistasch te voorschijn -en begon te lezen tot de slaiip zich van hem meester ging maken en hij zich te bed begaf. Eene week was al te snel voorbij gevlogen gedurende den dag hield hij zich bezig meteen portret te voltooien, en als de avond gekomen was nam hij zijn boek ter hand. Doch nu was zijn portret voltooid de roman uitgelezen. Wat. nu te beginnen? Een nieuwe schets voor een ander schilderstuk wilde hem niet gelukkendaar hij bij dag zijne kamer niet verliet, zoo kon hij ook r.iet zijn boek tegen een ander gaan inruilen; hij ging aan het venster zitten en blies de rookwolken zijner sigaar naar de daken aan de overzijde. Een vervloekt vervelend uitzicht is dat hier, bromde hij in zich zelvcntoen hij behalve eenige musschen en een gele kat die in het dakvenster over hem zich in de zon koesterdegeen enkel levend wezen bemerkte. Niets dan die verral len muurdie de zonnestralen verblindend weerkaatste en twee sohoorsteenenwaaruit naardat de wind blies de rook in de hoogte opsteeg of in dwarlwolken naar beneden sloeg, vertoonden zich aan zijn oog. Ik zal trachten daarvan eene satirieke schilderij te maken zeide Otto geeuwend van zijn stoel opstaande en zijn portefeuille te voor- pel latie van een Bonapartist aan de Regeering aanleiding tot de verklaring, dat zij niet van ambtenaren gediend is die vijandig zijn aan de bestaande Staats-instellingen. De mannen die wij betalen zeide de Ministermoeten ons ook eerlijk dienen, het land moet door republikeinen worden gediend en wanneer een ambtenaar op de openbare straatweg met. de Republiek roept, wordt hij afgezet. Deze mededeeling laat aan duidelijkheid wei nig te wenschen overig. Ers is sprake van dat aan Generaal Favre den Minister van Oorlogde plaats onder de levenslange Senatoren zal worden toegewezen die door Brcca's overlijden is vacant geworden. Er komen reeds stroomen van vreemde lingen te Parijs aan om het nationale feest mee te vieren daarentegen hebben een aantal aan zienlijke familiën de stad verlaten. De geestdrift der burgerij is zeer grooten men doet alles om de stad een feestelijk aanzien te geven. Elke buurt zorgt daarvoor op zich zelf, onafhankelijk van het Gemeentebestuuren in de kosten wordt door bijdragen der bewoners voorzien. De heer Alphband die door het gemeente bestuur belast is met de regeling der algemeene illuminatiedoet wonderen en heeft handen vol werk om al de beelden, bloemen en decoratiën die hem voor de versieringen werden aangeboden, een waardige plaats te geven. De Place du Chateau d'Eau wordt in een soort van nationaal altaar herschapen waar tusschen vlaggen, groen en bloemen het reus achtige beeld der Republiek door Morice ver vaardigd zal verrijzen. Dit plein wordt 's avonds schitterend geillumineerd. De Place de la Bastille wordt electrisch ver licht.. In den tuin der Tuilleriën zal electrisch licht spelen op de fonteinen. In het geheele Oostelijke gedeelte der stad zal het zoo helder licht zijn alsof het dag was. Ook worden schitterende vuurwerken afgesto ken. Dat op den Are de Triomphe kost 30.000 fr., die te Montmartre Chaumont, enz., ieder CSHMMBBBBBiMMMMDMMM—BB schijn brengendewaarin hij potlood, papier en pennemes dacht te vinden de portefeuille was vol goede en slechte schetsen doch cr was geen pennemes te vinden. Hij besloot daarom naar zijn hospita te gaan en bij haar een mes ter leen te vragen. Weder ging hij door de berookte keuken waar de gade des retoucheurs met het bakken van pannekoeken bezig was. Ga maar naar Thekladie zal u wel een pennemes leenenzeide zijen wees met de vork die zij in de hand had om de koeken te keeren naar de kleine glazen deur, waarvoor een gordijn hing en welke in de kamer uitkwam. Hij klopte aan en een heidere frissche stem riep„binnen." Binnentredende zag hij ver wonderd om zich heen de kamer scheen ledig. Doch voor hij er nog over kon nadenken van waar de stem gekomen waskwam uit een wolk van kantbloemen en wit neteldoek een rood blond kopje te voorschijn van klimop om kranst. Ik heb mijne naald verloren zeide thans de stem die Otto vernomen had en andermaal verdween het hoofd, doch thans door een ander vergezeld welks eigenaar galant genoeg was de schoone in het zoeken behulpzaam te zijn. De hoofden kwamen onzacht in aanraking met elkander en weken daarna terugom aan vier oogen de vrijheid te laten elkander te aan schouwen. Ik vraag u wel verschooning het spijt mij dat gij u zooveel moeite gegeven hebt de naald hing am mijne japon zeide het raeisjs opstaande en de roode haarlokkendie onder het zoeken over haar voorhoofd gevallen waren, achterwaarts strijkende. Otto richtte zich ook open haakte met zijn laars in het neteldoek waaraan het meisje naaideook hij zeide Ik vraag u wel verschooningik hoop niet dat ik dit fijn weefsel beschadigd zal heb ben Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1