Nummer 58. Donderdag 22 Juli 1880. 3e. Jaargang. I II, m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Van den regen in den drop, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00, franco per post door het geheele.rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ad verten tiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Een prachtige zonneschijn heei't Zondag de groote revue begunstigd zoodat de eerste der feestelijkheden waaraan de geheele bevolking ko* detlnemeninderdaad schitterend geweest is. Het militaire schouwspel strekte zich over •ngeveer 12 kilometer uiten daar het Zondag was en iedereen dus zijn vrijen dag had, was 'r geen wonder dat duizenden van dit feest ge tuigen waren. Zondag ochtend ten 5 ure rukten de troepen der divisiedie Zaterdag uit het kamp van Beverloo gekomen en in de dorpen rondom Brussel ingekwartierd waren naar de hoofdstad op en vereenigden zich om en bij de Allee verte, waar iedere manschap een dubbel rantsoen vleesch en brood ontvingopdat zij zich ook na de vermoeiende revue onmiddellijk zouden kunnen verkwikken. Bovendien ontvingen zij een opslag op hunne soldij om hen in slaat te stellen U/2 liter bier te kunnen drinken. Aan deze ver standige maatregelen is 't te danken dat de 12,000 mandie heden behalve de 11.000 burgergarden aan de revue deelnamen de ver moeienissen van den dag hebben kunnen door staan. Ten li1/» uur precies verliet Leopold II, vergezeld vau zijn broeder den graaf van Vlaan deren en gevolgd door een schitterenden staf het paleis om langs het front der troepen te rijden'. De eerste brigade bestond uit de bur gergarde van Brussel en zijne voorsteden, 5200 man sterk de tweede uit afdeelingen der bur gergarde uit 27 steden des lands, te zamen ongeveer 6000 man zoo waren er 856 uit Gent, 797 uit Antwerpen, 545 uit Luik, enz. enz. Al deze garden wedijverden met elkaar in het dragen van nationale leekenen de een had op den tromp van zijn geweer een vlaggetje met de IV. Otto strekte Re hand naar het kaartje uit, dat het meisje hem wilde geven doch liet ze weer even spoedig zinken. Dachten zijne bekenden nietdat hij op reis was en hoe zou hij zich xlan bij dagof lieverbij het gaslicht der balzaal van „de Roode Kameel" kunnen wagen. Zulk eene afwisseling in zijn stil leven had echter veel bekoorlijks voor hem gehad en toch was het niet waarschijnlijk dat hij in die ne derige danszaal iemand uit de kringen van den Hofraad ontmoeten zou. Het lieve gezicht van Thekla waarover zich nu eene kleine wolk verspreid hadhelderde opeens weder op toen Otto zijne hand uitstrekte om het geele blad aan te nemen. Hij wilde het wagen de gedachte van met het schoone meisje bij de klank van vroolijke naaziek door de zaal te zweven had iets zeer aantrekkelijks voor hem. Voor ik naar de bruiloft mijner vriendin ga' moet ik mij weder in het dansen oefenen, zeide Thekla toen zij met haar vader en Otto in de helder verlichte balzaal trad. Aan die oefening ontbrak het haar dan ook nietzij was de schoonste en meest gevierde van het bal. Otto kon niet zoo dikwijls als hij het gewenscht hadde schoone danseres voor zich veroveren. Gij verveelt u zeide Thekla toen zij haal- cavalier verliet en naar de plaats terugkeerde, waar haar vader en Otto zich bevonden. Ik wensehte dat gij heden op mijn mislukt portret geleekt, zeide de jongeling, dan zou ik zeker niet, even als een uit de mode geraakt kleed, terzijde worden gelegd. lk weet niet waardoor ik dit verwijt heb natiönale kleuren geplaatst de ander een bou quet van dezelfde kleuren op geweer of kepi weder anderen droegen linten en cocarden en eenstemming klonk hun luid hoeratoen de koning langs hunne gelederan reed. De onaf zienbare menigte uit Brussel en uit alle streken des lands saaragestroomdstemde met deze toejuichingen in en nooit nog heeft onze zeer populaire koninggeloof ik zulk een enthousi- astische revue gehouden. Na de burgergarde kwam het legergelijk de -consigne 't voorschrijft, zwijgend en in kaarsrechte houdingde troepen waren allen in marschtenueen hoewel deze uniform verre van mooi is maakten de troepen toch door hunne martiale houding algemeen een gunstigen indruk. Er verliepen twee volle uren voordat de koning over 23,000 man de revue gepasseerd had, en ten l3/4 ure keerde hij naar het paleis terug. Weldra verscheen de koning weder, die vau paard gewisseld had en plaatse zich met zijn schitterenden staf voor het paleis om de troepen te laten défileeren dit duurde van 2 tot 4 uur. Achter de troepen aan stormde eene juichende menigte nu door geen militaren meer tegengehouden op de Place des palaiszij omringde den Koning en jubelde en juichte met een onbeschrijfelijke geestdrift. Hiermede was het militaire feest afgeloopen en van lieverlede verdeelde zich dc" menigte in verschillende richtingen de kermis op de bou levards en de nationale tentoonstelling op het champ de manoeuvres waren blijkbaar de voor naamste vereenigingspunten. En alles laebte en juichte en Jubelde. Het was een echt nationaal feest, opgevroolijkt door een vriendelijken zonneschijn welks hitte ge temperd werd door een aangenamen frisschen wind. Op het stadhuis te Brussel heeft Zondag het banket plaats gehad aangeboden aan de verte gënwoordigers der Europeesche dagbladpers. De Heer Guilleryvoorzittec der Kamer verdiend zeide Thekla lachendeten bewijze dat ik inderdaad met u lieverdan met eenig ander dansverzoek ik u de derde Eramjaise met mij te dansen. En zoo even zeidet gij mij nogdat gij met dien heer ginds geengageerd waart Ja maar ik trok mijne belofte in. Dat was lief van u hoe komt het echter, dat hij zich zoo kalm daarin schikt en er zich in schijnt ie verlustigen mij met zijne groene oogen te doorboren Om van hem ontslagen te worden zeide ik hem dat gij mijn bruidegom waartver volgde Thekla lachende dat was de eenige mo gelijkheid om van hem ontslagen te worden en de Erancaise met u te dansen gij waart reeds zeer boos dat ik zoo weinig met u gedanst heb, voegde ik er bij en om mij ernstige onaange naamheden te besparen heeft hij van zijn recht afstand gedaan. Dat was lief van hem, hernam Otto. Lief van mijlief van hem en nu moet gij ook wat doen om u te kunnen prijzen. Nu moet gij mij zeer in het oogloopend het hof maken want ik wil niet dat die gek met zijn gouden oogglas en groene oogeri denken zou, dat ik door u niet genoeg werd gevierd. Gij verlangt inderdaad niet weinig van mij. hernam Otto lachendede rol van een galant aanbidder en bruidegom zal mij niet weinig moeite kosten. Misschien omdat gij een vrouwenhater zijt doch heden komt de eerzucht u te hulp het streelt uwe ijdelheid den mensehen hier te doen gelooven dat gij de meest gevierde dame, want die ben ik toch uwe bri.id kunt noemen. Gij geniet eenige uren die zegepraal en keert geheel vrij weder naar huis terughierbij is toch zoo veel niet tc wagen. Het ontwaken uit den droom zal niet minder onaangenaam zijn dan dat van den armen Abou Hassan toen hij zich opeens uit het kristallen paleis naar zijne eenvoudige wo ning zag overgebracht, zeide Otto. wijdde het eerste glas aan de buitenlandsche vorsten en vorstinnen, aan de hoofden der staten en aan de pers.- Uit naam der buitenlandsche dagbladen ant woordde de Heer Gallengavan the Times. Zondagavondheeft men te Parijs zoowaar alweer lustig het feest van den 14 den overge daan. Vele huizen waren met vlaggen gelooid en verlicht en liet volk danste en zong de Mar seillaise. Een groote menigte bewoog zich in de wijk Bellevillewaar prijsuitdeeling werd gehouden aan de weezen. Gambetta was daarbij tegenwoordig en hield een speech. Alle standen der maatschappij zeide hij waren een van zin hierin dat zij zich verheugden over Frankrijk's onverbreekbare eenheid. De nieuwe instelling der Republiek gelijk zij thans was gevestigd was bestand togen eiken aanval, van welke zijde die ook komen mocht. Dc driekleurige vlag zoo lerendig toegejuicht, was het zinnebeeld der wetbuiten welke slechts gevaar was voor ver zwakkingja voor gcheelen ondergang. Nu de feestelijke stemming langzamerhand zeer langzaam-een weinig luwtbeginnende organen der Communalisten en geestverwanten hun dankbaarheid te toonen voor de verleende amnestiedoor de- bestaande orde van zaken hevig aan te vallen. We moeten thans zegt de Marseillaise voorwaarts en aan 't werk en in de eerste plaats moet de Parlementaire Bastille worden opgeruimddat is de Senaat. De Egalité gaat nog verder en beweert, dat met de amnestie nog niets gedaan is voor de zaak der vrijheid. Deze zal eerst triumfeeren wan neer dc Bastilles der industriedat wil zeggen de mijnwerken spinnerijen en hoogovens in handen zijn van den rechtmatigen eigenaar, het volk. Rocheforl's orgaan l'Intransigeantverklaart nooit te zullen transigceren met de gelegenheids- politiek door Gambetta gevolgd. r.- Zoo heb ik liet niet gemeend lachte het meisjeals wij alleen zijn behoeft gij u zoo niet in te spannen en uwe waarheidsliefde te verloochenen.- Een gevoel van gekrenkte ijdelheid sloop in zijn gemoed. Inderdaad Thekla moest hem wel voor zeer onnoozel aanzien dat zij zoo ver haar scherts durfde drijvenvan hem geheel naar haar luim te willen besturen haar gedrag had veel van dat hetwelk dartele meisjes soms tegen over een neef durven aannemen die pas aan de kinderschoenen ontwassen is. Hij was geheel ontstemd en beleedigd, haar gebrek aan fijnheid en kieschheid kwetste hem, en toch was hij door die liefelijke gestalte en haar zeegroen geparfumeerd kleed en dat rood- blonde Undine haardat met prachtige golven over haar sneeuwwitten hals en schouders neer viel zoo betooverd dat hij zijn blik niet van haar kon afwenden. Gedurende den volgenden dans broedde hij nog op die gedachte en nam zijn ontevredenheid toezoodat het hem veel inspanning kostte aan zijn woord getrouw de rol van verliefde bruidegom te spelen. Was het wellicht zijn geld en niet zijn persoon geweest, die moeders en meisjes zoo voorkomend en vriendelijk jegens hem deed zijn. Was het alleen om die gedrukte smalle papiertjes van een stem pel voorzien die tweemaal 's jaars worden af geknipt dat Ida amandelkoeken en aardbeien- gelei bereidtLeonie de Sonate „de Maneschijn" gespeeld Irene het park te paard zoo fier door gereden en met hare blanke liand zijn Newfond- lander de zwarte haren gestreeld had? Zoo Thekia eens wistdat ik niet de arme schilder ben dien zij in mij meent te zien zoo zij eens wistwelk een rijk erfgenaam ik ben wat dan?- Zou zij dan van gedrag veranderen, en het der moeite waard achtenhaar net even als die andere meisjes uit te werpen Om deze vragen beantwoord te zien besloot Otto bij dj eerste gelegenheid Thekla met zijn stand bekend te maken. Maar hij scheen zich in haar bedrogen, haar onrecht aangedaan te hebben als hij ze De raad der prefectuur van de Seine heeft de verkiezing van den gewezen Communalist Triiiquet tot lid van den Parijschen gemeenteraad nieiig verklaardop grond dat hijtoen hij verkozen werd niet in het bezit was van zijne burgerschapsrechten en nog geene zes maanden gelijk de wet voorschrijft in de gemeente was gevestigd. Generaal Bourbakizelf van Grieksche afkomst is met de reorganisatie van het Griek sche leger belast en reeds naar Athene vertrok ken. Bazaine ligt te Madrid zwaar ziek. Hij moet reeds de sacramenten der stervenden heb ben ontvangen. President Grévy heeftbij een in het Regeeringsblad opgenomen brief, den Minister van Oorlog geluk gewenscht met de uitnemende schikking van het militair feest van den 14n Juli. „Ik heb schrijft hij de goede houding der troepen de vlugheid hunner bewegingen en hunne krijgshaftige houding bewonderd. Ik betuig u deswege mijne bijzondere tevredenheid. Het Journal Officiel" deelt de ontvangsteu van de schatkist mede gedurende de zes eerste maanden van dit jaar. Zij bedragen 76 en een half millioen meer dan de raming was en 50 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Het „Journal du Loiret" deelt een gesprek mede van den heer Bardoux met den president der Republiek waaruit blijkt dat de besluiten van 29 Maart niet eer dan in het laatst van de volgende maand op de overige niet erkende geestelijke orden zullen toegepast worden. De lieer Grévy heeft dit aan den heer Bardoux verklaard. Genoemd blad zegt voor de echtheid van dit bericht te kunnen instaan. Te Nimes hadden in den avond van den nationalen feestdag onordëlijkheden plaats. Troe pen artilleristen trokken döor de straten braken met haar vergeleekdie alleen jacht op geld maken. Haar gedrag bleef geheel hetzelfde, een bepaald doel scheen zij niet op het oog te hebben. Wij hebben ons beiden vergistzeide zij nadat hij haar van zijn vermogen gesproken had. Ik hield u voor armen gij moest hetzelfde van mij denken doch dat is zoo nietmijn yader bezit een vrij aanzienlijk vermogenalleen maakt de angst om het te verliezen hem gierig wij zouden zeer fatsoenlijk en zelfs rijk kunnen levenmaar zijn vreesachtigesombere aard duldt dit niet en wij lijden noodeloos gebrek. Hij heeft reeds veel onaangename ervaringen opgedaan veel van zijn geld verloren. Sedert den bal-avond waren er acht dagen verloopen toen in de woning (.van den retou- cheur eene ontstemming zichtbaar was die zelfs bij de anders zoo vroolijke Thekla hare sporen vertoonde. De oude man was nog verdrietiger dan ooit, juffrouw Stark woedde in de keuken op oen geduchte wijze, liet ketels en pannen haren toorn ondervinden en Thekla zat sprake loos en bleek aan baar werktafeltje bij het venster. De lucht is van daag bij ons betrokken, zeide zijtoen Otto in de kamer trad. v. Dat heb ik gezien en gehoord hernam de jongelingdie in het voorhuis van Thekla's vader een toornig gelaat tot groet had ontvangen en wier moeder hem de keukendeur voor den neus had dicht geworpen. Niemand anders is daaivan de schuld, dan mijne vriendin Tbérèse zeide het meisje, hare familie heeft ons reeds menigen dienst bewezen, en het i9 niet meer dan plicht dat mijn vader haar een fraai geschenk koopt. Zij kent onze omstandigheden en weet zeer goed dat wij in staat zijn haar een kostbaar souvenir te geven. Vader wilde hiervan eerst niets hooren, eindelijk heeft hij zich laten bepratenen daardoor is zijn booze luim natuurlijk eer erger dan beter geworden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1