Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. BINNENLAND. in verscheidene huizen deuren en vensters open, uitten allerlei bedreigingen tegen de geestelijken en sloegen in een godsdienstig gesticht schilde rijen heiligenbeelden enz. aan stukken. In niet minder dan dertig huizen hebben zij de glaz-n ingegooid. De oproermakers werden echter spoedig door de militaire macht in verzekerde bewaring ge bracht. In de Rue Montmartre te Parijs heeft een voddenraperzonder eenige aanleiding een oppassend gerechtsdienaar op klaarlichten dag aangevallen en vermoord. Het blijkt dat de man een ongeneeselijke dronkaard iswiens hoofd door de nationale feesten geheel op hol was ge rankt cn die zich verbeeldde dat hij «een wraak volbrengen moest" door een politieagent te dooden. Voor de weduwe van den vermoorde is een inschrijving geopend. Men heeft ongunstige berichten uit het arrondissement Saumur ontvangen waar de hagel bijna den geheelen oogst verwoest heelt. De prefect is derwaarts vertrokken. Inschrijvingen zijn geopend om de slachtoffers van de ramp te gemoet te komen. Te Lyon wordt thans een socialistisch congres gehouden van arbeiders te dier stede die een bond willen vormen. Geen enkel dag blad' is uitgenoodigd dc zitting van het congres bij te wonen. De «Salut Public" is het eenige blad, dat de statuten van het bond openbaar heeft gemaakt. Als leden vau het bond kunnen zoowel vrouwen, mits werksters, als mannen op genomen worden. In een der artikelen wórd1' bepaald dat ieder lid ter zake van verkiezingen alle betrekkingen moet afbreken met de staat kundige partijen die niet rq>ublikeinsch-socia- listisch zijn. Er wordt een centraal comité benoemd, dat voor de stipte toepassing der Statuten zorgt en aan de op het congres aange nomen beginselen of besluitenzooveel het doenlijk is, uitvoering geefl. In de eerste zitting van het congres zijn 2 bekende helden der commune, Trinquet en Nourry tot eere-voorzitters gekozen. De nieuwe wereld hervormers zijn voor eene menigte vraagstukken gebrachtwaarmede zij in hunne hooggaande wijsheid vermoedelijk wel niet verlegen zullen zijn. Maar zij hebben toch allen niet hetzelfde evangelie. De een wilde ails erfrecht opheffen, en de ander wilde dat nietomdat bij opheffing van het erfrecht het collectivisme eerst in eene verwijderde toekomst van toepassing zou komen. Beter onmiddellijke revolutiedan kan men dadelijk komen waar men wil. Coöperatie werd door dezen verdedigddoor genen bestreden. Onder de laatsten was er weer een die voor stelde de noodzakelijkheid uit te spreken, om door middel der revolutie zich collectief den grond en den ondergrond toe te eigenen. Dat er veel geredevoerd is over den heilstaat dien het collectivisme brengen moet, laat zich denken. Opnieuw is een lid van het Britsche Kabinet «ontzeteld", de heer Dodson Chef der locale administratie, Zijne verkiezing te Chester en die van zijn liberalen collega zijn ongeldig verklaard wegens omkooperij van de zijde der verkiezings agenten. Storm, onweder en overstroomingen hebben in onderscheidene streken van Engeland en Schot land groote schade aangericht. In sommige steden moet men met bootjes door de straten varen. Wales"' zuidelijk deel krijgt eene treurige vermaardheid door de mijnongelukken, waarvoor dit hoekje van Engeland uitverkoren schijnt. Yoor twee jaren had daar plaats de ontploffing van Abercarne, waarbij 265 menschen omkwa men; verleden jaar behoorden van de 184 bij mijnontploffingen gedoodden 70 tot Zuid-Wales; eergisteren kwamen er te Rica bij Newport in Monmoutshire 119 menschen om. Het gebeurde in den nachttoen geen der beide ploegen mijnwerkers van 400 man die beurt om beurt afdalen meer aan het werk was doch een troep werklieden bezig was om de gangen in orde te maken voor het werk van den volgenden dag. De ontploffing deed iedereen in het dorp wakker schrikken en bracht allen naar de mijn. Ter stond daalden drie mannen af en bleven onver schrokken uren lang in de mijn aan het zoeken, toen zij tot de overtuiging moesten komen dat al de werklieden waren gedood. Lord Hartington heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat een groot deel van de onkosten van den Afghaanschen oorlog door de Engelsche schatkist gedragen zal moeten worden. Het zou onbillijk zijn Indie met dezen ontzaggelijken schuldenlast te bezwaren. Uit Berlijn wordt gemelddat tusschen de Mogendheden nog steeds van gedachten wordt gewisseld over de beste wijze om nadruk te geven aan de aan Turkije gestelde eischen. Bepaalde voorstellen echter in deze richting zijn nog niet gedaan en is dus ook nog niet besloten tot eene demonstratie van de vlooten der Zee-Mogendheden. Mede wordt verder uit Berlijn berichtdat de Sultan bevolen heeftdat over de collectieve nota worde beraadslaagd en een antwoord ont worpen. Op zijn vroegst zou dat antwoord in het begin van Augustus zijn te wachten. De Sultan heeft den wensch te kennen gegeven dat ter bevordering van de hervormingen hem Duitsche officieren en ambtenaren voor financiën en justitie zullen wordeu toegezondenwat van Duitsche zijde op de meest voorkomende wijze is beloofd. Reeds is een hoofdambtenaar uit Coblenz te Constantinopel aangekomen. Het Engelsche Ministeriedat dezer dagen verklaarde niets te weten var. het vertrek van Duitsche ambtenaren naar Turkije weet het dus nu. 't Bewijst wel voor het afnemen van Enge- land's invloed op de Porte. In de laatste dagen is men bij Mainz begonnen met het opgraven van een zeer merk waardige oudheid nl. de grondvesten van den Eigelstein een gedenkteeken dat ter eere van Drussus Germanicns (f 9 v. C.) opgericht, maar later verwoest werd. Vroeger werd reeds meer malen het voornemen iot die ontgraving opgevat, maar altijd kwamen er onoverkomelijke bezwaren in den weg. Thans echter hebben de opgravin gen reeds zulk een goeden uitslag gehad, dat men mag hopen weldra zekerheid te hebben omtrent den oorspror.kelijken vorm en de grootte van den Eigelstein. Door het Hooggerechtshof van het vcelsprakig Oostenrijk-Hongarije is uitgemaaktdatvolgens artikel 19 der grondwet elke, in eenig deel van het Rijk gebruikelijke taal aan de bevolking, die zich daarvan bedienthet recht geeft om haar gebruik op de scholen te eischen. Men begrijpt, flat deze uitspraak groot opzien heeft gebaard. Zij werd gedaan naar aanleiding van een geval, dat in Galicië is voorgekomen in de stad Brody, wier bevolking voor drie vierden Duitsch is en die toch geen enkele Dnitsehe sch.ool had. Men zal nu waarschijnlijk allerwege beginnen, krachtens deze uitspraak nieuwe scholen of althans het aanstellen van nieuwe onderwijzers te eischen. Te Weenen is Zondag de eerste Oosten- rijksche algemeene schietwedstrijd geopend. De Keizer en de Keizerin woonden de opening en de wijding der vaandels bij en werden levendig toegejuicht. Dit was ook het geval met de deputation der Scherpschutters uit den vreemde. Te Podwoloczyska is een twist ontstaan tusschen Oostenrijksche gendarmes en eenige grenskozakken. Laatstgenoemden wilden twee hunnerdie gevangen waren genomen met ge weld bevrijden doch werden mrt geweerschoten weder teruggedreven. De Italiaansche Kamer heeft hare zittingen voor onbepaalden tijd verdaagd. Het ontwerp kieswet zal dus behandeld worden na de vacantie. De Commissie is met haar rapport gereed, dat door den heer Zanardelli is opgesteld en waarin o. a. een amendement is opgenomenstrekkende om het stemrecht te geven aan allendie aan de oorlogen hebben deelgenomen welke tot de Italiaausche eenheid hebben geleid. Een aantal uit Frankrijk verdreven Jezuïe ten zijn te Rome aangekomen. Zij zullen er evenwel slechts kort blijven en waarschijnlijk trachten verlof te verkrijgen tot blijvend opont houd in Spanje. Uit Rome wordt aan de «Pol. Corr." van Weenen van den 16 Juli geschreven. Het treurige incidentdat in de wateren van Gardo tusschen Italiaansche visschers van Chioggia en eenige visschers van Isola heeft plaats gehad, toen deze laatsten de eersten hadden verhinderd hunne netten op te halen wordt door de Italiaansche radicale pers druk geëxploiteerd die geen oogen- blik ongebruikt laat voorbij gaan om de gemoe deren tegen Oostenrijk op te zetten. Deze pers gaat zoo ver om aan deze quacstie een politiek karakter toe te schrijven cn de Oostenrijksche regeering verantwoordelijk te stellen voor hetgeen gebeurd is en van haar eigen Regeering een krachtig optreden te eischen. Uit Ragusa wordt gemeld dat bij de botsing tusschen Albaneezen en Montenegrijnen te Gobo- bovice dertien van laatstgenoemden en slechts twee Albaneezen zijn gedood. Scharen gewapende Albaneezen stroomen naar Tusi. Philippopol18 Juli. De vrouw van generaal Skobeleff is toen zij gisteren avond de hospi talen van Tzirpan ging bezoeken beroofd en vermoord met haar kamenier en ten aide de camp. De ontsteltenis is algemeen. Gendarmen en troepen zijn naar de plaats des misdrijfs ge zonden. De moordenaars zijn nog niet gevonden. Athene, 16 Juli. De heer Corberi o verban digde heden aan de Grieksche Regeering de gezamenlijke nota der Mogendheden. Trekupis beantwoordde die onmiddellijk met eene nota waarin verklaard wordtdat Griekenland de beslissing der Mogendheden aanvaardt. De in houd der nota werd gelijktijdig officieel bekend gemaakt. In alle kerken werd een Te Deum gezongen 's avonds was er schitterende illumi natie. Tilburg, 21 Juli 1880. Door het kantongerecht alhier zijn den 15n dezer weder 34 personen veroordeeld wegens zich in het openbaar vertoonen in kenuelijken staat van dronkenschap. Onder dezen waren vele recidivisten. Zondag avond circa half acht brak brand uit in een huis, bestaande uit zeven woningen gelegen in de Poepersteeg alhier. De brand begon in een onbewoond gedeelte; als gewoonlijk is de oorzaak onbekend. Het huis is tegen brandschade verzekerd. Waalwijk, 21 Juli 1880. Onmiddellijk na het afdrukken van ons vorig nummer ontvingen wij het bericht, dat het wetsontwerp tot onteigening voor den spoorweg Zwaluwe-'s Bosch door de Tweede Kamer was aangenomen. Aan onze abonné's in Waalwijk Baardwijk en Besoijen, en verder voor zooveel dit nog dien dag per post kon geschiedendeelden wij die heugelijke tijding per bulletin mede. Niet zoodra had zich de blijde mare in onze gemeente verspreidof van de meeste huizen der ingezetenen werden de vlaggen uitgestoken als teekun van belangstelling en tevredenheid. De harmonie St. Chrispijn die altijd gereed is wanneer het geldt een feest op te luisteren of eene heugelijke gebeurtenis te vieren, trok tegen den avond door de gemeentehare vroolijkste raarschen spelende, hetgeen niet weinig de op gewekte stemming verhoogde. Aanvankelijk bestond het. plan aan elk der leden van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koophandel een serenade te brengen; maar daar het reeds laat was en de meesten dier heeren verondersteld werden niet te huis te zijn, heeft men er zich toe bepaald het hoofd der gemeente hulde te brengen. Des avonds werd nog menig glas geledigd ter viering van het voor ons zoo belangrijk votum der Tweede Kamer. Nu het resultaat verkregen iswaarover wij ons zoozeer verheugen meenen wij ons gerust de tolk van de geheele Langstraat te mogen noemen, indien wij hier openlijk onzen dank betuigen aan de Gemeentebesturenaan het Spoorwegcomité, aan de Kamer van Koophandel alhier en aan allen die, hetzij in hunne betrek king, hetzij als privaat persoon hunne raedewer- kinh verleenden, voor alhetgeen zij gedaan hebben om het doel te bereiken welks verwezelijking naar wij met grond mogen verwachtenden gunstigsten invloed zal uitoefenen op den indus- trieelen vooruitgang van de Langstraat in het algemeen, van Waalwijk in het bijzonder. Wij laten hier het verslag volgen der Kamer zitting van Zaterdagvoor zoover daarin de bedoelde onteigeningswet behandeld werd. De heer Van Baar is voor 't ontwerp, waar door voldaan wordt niet alleen aan een erkende behoeftemaar ook aan eene 3tellige bepaling der wet. Hij heeft met ingenrmenheid dit ontwerp begroet wegens de nu aangenomen richting, die hij de beste keurt. Hij vestigt met het Voorloopig verslag de aandacht op eene bekwame vermeerdering der statians en halten en wijst daarbij op het adres der gemeente Kaatsheuvel, waarop hij meent dat de aandacht gevestigd moet worden. Overigens twijfelt hij of aan het. verlangen van de gemeente Capelle wel geheel zal kunnen worden voldaan. De heer Kool releveert het gezegde in het V. V., dat men niet begreep hoe 's lands defen sie kon betrokken zijn bij de richting, hier aangenomen, en alsof het defensiebelang in deze ondergeschikt zou zijn. Hiertegen moet hij pro test aanteekenen, want overal waar een spoorweg paralel met de defensielinie wordt aangelegd zal men cfe spoorwcglijn moeten aanleggen aan onze zijde cu niet aan die des vijands. Er is hier dus eene afwijking der wet van 1875, want het gaat z.- i. niet aan om de richting over Hensden te veranderen. Hij wil weten welke reden hier de kortste lijn heeft doen nemen, met verwaarloozing van de belangen der defensie. De heer Verheijen betuigt zijn genoegen dat hijdie gilleren niet kon tegenwoordig zijn heden dit ontwerp kon helpen tot stand brengen. Hij bestrij !t den heer Kooi met betrekking tot de richting. Het doel der lijn was om dooi de geheele Ltngstraat te gaan, waarin vele wel varende gemeenten zijn en waar veel vertier is. De lijn noordwaarts zou een deel der Langstraat uitsluiten. De heer de Bieberstein zegt, dat wij in dezen minister van oorlog een eersten officier van de genie hebben. Hij kan dus vol vertrouwen aan- nemen, dat deze lijn wel de rechte zal zijn met. het oog op de belangen der defensie. De minis!, r van waterstaat dankt voor de betuigingen van waardeering waarmede het ont werp ontvai. een is. Hij staat op het. voetspoor van het V. V. stil'bij de richting, welke hij in 't belang der nijvere streek Langstraat de meest verkieslijke acht boven andere plannen speciaal boven een meer noordelijk over Heusden, waaraan-technische bezwaren of meerdere kosten verbonden wsren. Omtrent de opmerkingen van den heer Kool meent spr. dat voor de belangen der militaire verdediging de keuze tusschen de thans voorgestelde en de vroeger beoogde rich ting vrij onverschillig is. En nu de station s. Met de eindstations zijn er acht, behalve de halten men kan niet aan alle wenschen voldoen. Doch tusschen Waspik en Waalwijk komt eene halt, waardoor Kaatsheuvel zal worden gebaat. Het ontwerp wordt met algemeene stemmen aangenomen. De ontworpen stations zijn Hooge Zwaluwc GeertruidenbergWaspik, Waalwijk, Drunen- Elshout en Vlijmen terwijlzooals blijkt uit bovenstaand verslagde minister plan heeft om tusschen Waspik en Waalwijk eene halte te maken, waardoor Kaatsheuvel gebaat zou worden. De Commissaris des Konings in dit gewest heeft aan de gemeentebesturen opgemerktdat onder de besmettelijke ziekten van het vee thans is opgenomen het mond- en klauwzeer, besmet telijke blaaruitslag van den mond en de klauwen bij herkauwende dieren en varkens, 's Konings Commissaris acht het van groot belang, dat de houders en hoeders van vee hiervan keunis dragen, opdatbij het voorkomen van evengemelde ziekte, de art. 13 en 14 der wet van den 20sten Juli door hen nauwgezet worden opgevolgd. No. 9 der Grapisclic Statistiek van het N. v. d. D«. handelt over de stoowerktuigen in fabrieken, totaal op 31 Dee. 1876: 2755 stoomwerktuigen met 31 454 paardekracht. Het is daaruit niet moeijelijk te ontwaren waar de fabrieksnijverheid het krachtigst is ont wikkeld natuurlijk in Zuidholland met de aanzienlijkste stedelijke bevolking. Voor iemann die de kaart van 't land minder goed kent, zal het zeker verwondering baren, dat Noordbrabant en Overijssel aan Noorholland de loef afsteken, niettegenstaande 'slands hoofdstad vrij wat takken van industrie binnen haar muren vereenigtde manufactuurfabrieken in die provinciën zijn daar oorzaak van in Noordbrabant is het vooral de wol-industrie ia Overijssel de Twentsche katoen nijverheid die den doorslag geven. Tilburg telt 80 Enschedé ruim 40 stoomwerktuigen. In Zeeland Friesland en Utrecht is de groot-in dustrie nog vrij beperkt maar vooral Drenthe is in dit opzicht ten achteren. Van het geheel aantal paardekrachten der machines zijn in ons land gewijd l/8 aan ma nufacturen 1/5 aan consumtie-artikelen1/a aan vetwaren en scheikundige fabrikaten1/12 slechts aan metalen 1/12 aan houtverwerking, 1/20 aan papier 1/40 aan glas en aardewerk, 1/60 aan kleederen en sieraden. Behalve deze aan de nijverheid gewijde stoom werktuigen vond men in Nederland op 31 Dec. 1876 nog 707 stoombooten 617 locomotiven cn tal van stoomgemalen in polders met nog 44 820 paardekrachten; in 1878 was dit aantal reeds toegenomen met ruim 13000 pkr. Woensdag ochtend zoo zegt het G. Pol. N., ruim half tien uur verspreidde zich het ge rucht in de staddat er op Kattenburg een moord gepleegd was. De politie en de officier van justitie waren 3poedig op de aangewezen plaats en helaas, in perceel 121 op de derde verdieping moesten zij constateeren dat er hier werkelijk een moord was gepleegd. De deur was behoorlijk gesloten een paneel in de deur werd ingetrapt. Vreeselijk schouwspelOp den grond lag het lijk eener vrouw met een zeer diepe gapende wonde in den strot; uit den ver warden toesiand der weinige meubelen bleek dat er vóór het plegen van liet feit eene geduchte worsteling had plaats gehad. Naast het lijk vond men een mes met witbeenen hett, van dei dader geen spoor. Al dadelijk werd vermoed dat de man der vrouw de moordenaar moest zijn. Hij was nergens te vinden. Nasporingen werden gedaan en des avonds ten negen uur werd de verdachtezekere Baltusdoor de agenten van politie Groot en Burger in hechte nis genomen. Een onderzoek bracht het volgende aan het licht De vrouw hadom welke reden dan ook haren man met wien zij 18 jaar gehuwd was geweestverlatenmet medeneming van een deel der goederen. Zij had daarna haren intrek genomen in perecel 121, op de derde verdieping, waar zij in ongeoorloofde betrekking met een marinier 'leefde. Woensdag ochtend begaf de man die zijn langen baard had afgeschoren zich naar de vermoordesloot de deurmet het voornemer, zijn vrouw eens flink af te ranselen pakte haar beetterwijl zij bezig was een boterham gereed te makenen verwondde door de worsteling een zijner vingers. Op het gezicht van bloed werd hij woedend en met een mes sneed hij haar na een gevecht met alle kracht den strot door. Toen het raoordwerk ten einde was, waschte hij doodbedaard zijne handen en het mes in een tobbe met water die op de kamer stonden legde daarna het mes naast het slachtoffer. Een kindjedat door de vrouw verzorgd werd, nam hij mede sloot de kamerdeuren vertrok zoo spoedig mogelijk. In het Leidsche Rosch zette hij zich op een bank nederen ging van daar naar zijne woning op het Kwakerspad. Onder voorgeven dat hij zijne vingers door een onge lukkig toeval had verwond liet hij >or een der buren daarop een verband leggen. Vervolgens dwaalde hij doelloos rond totdat hij ten negen uur 'savonds gevangen genomen \verc|. In hot café Die port van Clevete Am sterdam had zondag avond eene ontploffing- plaats die gelukkig geene andere gevolgen had, dan dat zij de algemeene hilariteit opwekte. Een welgekleed heer dagelijksch bezoeker der inrichting, had de hebbelijkheid om de eindjes sigaar onder tafel of stoel liggende, op te rapen, aan te steken en genoegelijk op te rooken. Eenige jonge lieden, die dit hadden opgemerkt, en deze hebbelijkheid nog al onhebbelijk vonden, hadden de aardigheid een halve sigaar, behoorlijk met vuurwerk geprepareerd onder den stoel te leggenwaarop de liefhebber van goedkoop rooken gewoonlijk tegen half acht plaats nam. Nauwelijks op zijn plaats gezeten merkt deze dan ook de welkome prooi cn steekt de sigaar met tevreden gelaat op. Ze had echter nauwe lijks vuur gevat, of een ongewone vuurstroom, gepaard met een hevig gesis, wekte de aandacht van het aanwezig publiek. Het rook-vuurwerh' ontviel aan den mond van don ontstelden gast en ontplofte met een knaldie hem onder den

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2