Nummer 59 3e. Jaargang. L feuilleto Van den regen in den drop, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEM te Waalwijk. ,j ..llllli M 1U11, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden" aan dén Uitgever. Advertentiön 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Woensdag j.s te Brussel het voor Koning Leopold 1 aldaar opgerichte standbeeld onthuld. l)e geheele koninklijke familie,de Oostenrijksche Kroonprins, gelijk bekend is 'sKonings aanstaande schoonzoon eene reeks van autoriteiten en eene onafzienbare volksmenigte woonden vol geestdrift, de plechtigheid bij. Het blijkt onjuist te wezendat Generaal Bourbaki zich naar Athene heeft begeven tot reorganiseering van het Grieksche leger. Maar een ander gerucht wildat een aantal Fransche officieren van alle wapenen met deze taak zullen worden belast. Ook het bericht omtrent de gevaarlijke ziekte van den gewezen Maarschalk Bazaine moet overdreven wezen. Figaro wijst er op dat behalve Rochefort, bijna alle begenadigde leden der Commune zich op een bescheiden en kalm standpunt plaatsen en niets van zich doen hooren. Van Felix Pyat weet men zelfs niet of hij te Parijs dan wel te Londen is, Pascal Grousset vertrok na een kort verblijf te Parijs weer naar de Engelsche hoofd stad, waar hij eene goede positie heeft. Anderen, die uit Genève overkwamen zijn opnieuw der waarts vertrokken enz. enz. Een par.r slechts zijn voornemens weer als journalisten op te tre den maar zij zullen zich minder met de eigen lijke staatkunde bemoeien dan met de geschiede nis van den dagletterkunde en kunst. In hei begin van de volgende maand zal de President der Fransche Republiek, van Gam- betta vergezeld een bezoek brengen aan Cher bourg ten einde aldaar de vloot in oogenschouw te nemen. Honderd twee en tachtig bedraagt thans het getal leden van de rechterlijke macht, die wegens de Jezuïeten-decreten ontslag genomen hebben. Merkwaardig mag het voorts heeten dat de Barboux die de Jezuïeten vertegenwoor- En waarmede wildet gij uwe vriendin ver rassen Mij dacht dat een gouden armband een zeer geschikt geschenk zoude- zijn; het is echter jammer dat, noch mijne ouders noch ik verstand van zulke dingen hebben en licht kunnen be drogen worden. Dut zou zeer goed kunnener zijn zooveel bedriegers in een groote stad, hernam Ottoik heb dikwijls de gelegenheid gehad voor mijne tante verschillende dingen van dien aard te koo- pen of te ruilen en verkreeg door hare ver standige terechtwijzingen eene zekere vaardigheid in dergelijke zaken. Zoo moesten wij dan te zamen gaan gij zoudt dan uw raadwij ons geld geven. Wilt gij mij nogmaals uit mijn schuilhoek lokken? sprak Otto scherts.-.ud. Gij zoudt mij bijna doen gelooven, dat gij ween goed geweten hebt, daar gij het daglicht zoo vreest, zeide Thekla-; wist ik niet dat gij een goed voorziene beurs hadtdan zou ik licht vermoeden dat gij hier tegen lastige schuld- eischers bescherming zijt komen zoeken. Otto lachte; echter besloot hij haar den ge- vraagden dienst te bewijzen. De oude vrouw deed haar best in eer. vrij dragelijk toilet te voorschijn te komen, om met haar huurder en hare dochter het bedoelde te gaan koopen. In een verschoten zijden japon die vroeger groen was geweest, en een met paarlen versierd vierhoekje, op het reeds sterk met grijs vermengd haarondernamen zij te zamen den weg naar de stad. digtmet groote meerderheid van stemmen tot d.eken der adroeaten-orde is benoemd. De prefecten hebben bevel ontvangen alle Jezuïeten van vreemden landaard die nog mochten zijn achtergeblevenhet land uit te zetten. De Jezuïeten van Lyon gaan naar Engeland. Rochefort blijft in zijn Intrar.sigeant Gam- Ijetta's gelegenheidspolitiek bestrijden. Hij ont kent echter dat hij voornemens is zich tegenover (Tambetta voor de wijk Belleville candidaat te Stellen. Met de vrijmoedigheid zegt hij die mijn zwakof mogelijk ook mijn kracht is verklaar ik, dat de slechtste dienst, dien mijne piedeburgers mij zouden kunnen bewijzen, wezen zou dat ze mij tot Afgevaardigde kozen. Den II dezer hebben verscheidene soldaten te Nïmes die de Marseillaise zongen veel van het gepeupel te lijden gehad. Eerst werden zij uitgejouwd door vrouwen en kinderen, en daarna kwamen mannen er bij om hen te beleedigen. ;Er werden onder anderen steenen naar hen jgeworpen. Zij wilden zieh verdedigen met de wapensmaar zij waren niet sterk genoeg. .Eindelijk schoten een troep soldaten hunne makkers te hulp, en nu werd het eene geregelde vechtpartij. Om de herhaling van dergelijke tooneelen te voorkomen heeft de kommandant den volgenden dag den militairen het bezoek van de binnenstad verboden. De nieuwe Fransche vaandelsdie den 14 dezer plechtig werden ingewijd, zijn betrekkelijk eenvoudig en niet zwaar. De lichtblauw geverfde stok is van esschenhouten bij de infanterie 2 meterbij de cavallerie 1.S0 ra. lang. Boven aan dien stok is een verguld bronzen lanspunt, die op een knop rust van hetzelfde metaal, waarop, van een eikenkrans omgeven de letters R. F. staan. l)è vaandels zeiven zijn van zijde en bij de infanterie 90 bij de cavalerie 64 vierk. c. m. groot. Zij zijn omgeven van een gouden rand, met verguld zilveren franje. Aan de eene zijde, dragen zij het opschiift République Francaise en in de vier hoeken het nummer van het re giment en een eiken- en lauwerkrans aan de andere de woorden Honneur et Patrieen daar onder de namen der veldslagen na 1792, waarin het regiment overwonnen heeft. Ieder vaandel der infanterie kost 390 francs, die der cavallerie 345 francs. Te Parijs is een jonge vrouwtoen zij van de markt terugkeerdebij haar woning tegengehouden door een man die haar lastig viel met zeer onvoegzame praatjes. Toen zij terecht verontwaardigdden kerel een slag met haar parapluie gafloste hij twee revolverschoten op haarwaardoor zij bloedend aan zijn voeten neerstortten. De moordenaar werd vóór hij ontvluchten kon, door de verontwaardigde voorbijgangers gevat en in handen der politie gesteld. Zijn ongelukkig slachtoffer overleed na weinige ooger.blikken. Van 1 Jan. tot 9 Juli 1880 zijn te Parijs aan de pokken overleden vijftien-honderd-negen- tien personen.; het aantal aangetasten kan gerust gesteld worden op 9000 personen. In de le week van Mei stierven 48 personen 2e week 71, 3e week 70,4e week 71. Van 2 8 Mei tot 3 Juni stierven 54 personen, van 4 tot 11 Juni 50, van 11 tot 17 Juni 42 van 18 tot 24 Juni 51 van 24 Juni tot 1 Juli 48. De epidemie gaat daar steeds door. Al deze personen waren burgers. Onder de militairen voor wie aan revaccinatie goed de hand wordt gehouden hadden in dit half jaar aau de pokken slechts 3 sterfgevallen plaats. Men wilde niet bij een der aanzienlijkste juweliers koopen en daarom trok het gezelschap door minder bezochte straten. Juist betrad dev moeder van het meisje den drempel van een winkel toen de jongeling een zachten tik op den schouder voelde. De juwelier is mijn cavalier met het gouden kijkglas fluisterde Thekla die hem met haar waaier op den schouder tiktehem toe wij zullen ook hier. weder onze rol van ver loofden moeten spelen. Otto knikte ook hij had bij het binnentreden den man herkend met de groene oogen en het in goud gevatte lorgnetwaardoor hij hem op den balavond zulke woedende blikken had toe geworpen. De toornige blikken schenen echter in de danszaal achtergebleven te zijn want dezelfde man was nu uiterst beleefd maakte eene nederige buiging en vroegwaarmede hij hen van dienst kon zijn. Toen Otto zeidedat zij eenige armbanden wenschten te zien, wenkte de juwelier een jon geling met zwaar haardat aan de noodig pomade geen gebrek had en die achter in den winkel stond binnen weinige seconden stonden er omstreeks dertig etuis met gouden bracheletten voor het meisje ten toon gespreid. Na lang aarzelen werd er eene keus gedaan. De armband, aan welken nog eene kleine verandering moest geschiedenzou aan de woning van den heer Stark bezorgd worden fluisterde Thekla's moe der den juwelier toe met wie zij nadat Otto en het meisje den winkel verlaten hadden, nog een korte samenspraak hield. Ik kon mij bijna niet langer goed houden, zeide Thekla tot Ottotoen zij weder op de straat waren. Moeder wist niet wat zij van ons denken moestcn de juwelier was in weerwil van zijne blijkbare ontevredenheid zeer onder danig en vriendelijk. Wat beteekent toch dat dwaze gedrag? omtrent de plaats waar II. M. de blijde gebeur tenis zal afwachten. De Oostenrijksche arts wien natuurlijk boven alles het welzijn der koningindie hij van kindsbeen af verpleegd heeft, ter harte gaat, wil dat H. M rustig in 't kalme en koele La Granja zal blijven in plaats van in Augustus naar het snikheete Madrid te vertrekken waar de -Spaansche hofartsen die blijkbaar meer hovelingen dan artsen zijn, haar heen willen hebben, omdat het oude gebruik het zoo m -debrengt en ongeveer al de hofbeambsen, volgens de régelen der étiquette, bij het gewich tig feit moeten assisteeren. Reeds heeft de oudste hofarts zijn ontslag genomenwat een verblijdend voorteeken moge wezendat de koningdie reeds eenmaal eene jonge vrouw verloorden raad van den Oostenrijker zal volgen. Men beweert echterdat de zaak op het oogenblik in handen is gesteld van den minis terraad. Tc Madrid is bericht, uit Manilla ontvangen, dat ecu aardbeving zoowel de stad als het plat teland lievig heeft geteisterd. De bewoners ware» radeloos van schrik, maar de overheid doet alles wat ze kan om de menschen te calmeeren, hun zelfvertrouwen te geven en te gemoet te komen in hun nood. Alleen in Spanje, het land der overdreven étiquettekan gebeuren wat dezer dagen uit Madrid wordt gemeld, namelijk dat de dokters van het Spaansche hof en de Oostenrijksche lijf arts der koningin de grootste standjes hebben, vroeg juffrouw Stark, toen zij bij de beide jonge lieden kwam. Wij speelden voor bruid en bruidegom, om den ouden heer te kwellen het is eene grap die wij op den baiavond zijn begonnen en nu moesten voortzettentoen wij 'in den koopman den al te beminnenswaaidigen heer herkenden. Gij zult toch nooit verstandig worden Thekla sprak de oude ontevreden er is u dan niets aan gelegen zoo gij telkens op de praat komt Neen moeder daar lach ik om het geeft mij integendeel veel genoegen als de men schen de hoofden bijeen steken en zitten te den ken wat dat zooal te beduiden mag hebben. De vrouw van den retoucheur haalde de schouders opde lichtzinnigheid harer dochter scheeji haar zeer te ergeren. De toebereidselen tot de afreis werden met ijver gemaakt. Otto die hóe dikwijls hij zich ook door haar beleedigd gevoeldeeen onver klaarbare tooverkracht in Thekla's gelaat vond dacht reeds met weerzin aan de dagen waarin hij geheel alleen zijn zru. Wij komen spoedig terugzeide het meisje toen hij over de aanstaande verveling klaagde. De feestelijkheden duren nauwelijks eene week, dan keeren wij naar onze kluis terug. Ilct zag er recht verward in de oude woning uit. Bij de gewone wanorde paarde zich nog eene buitengewoneen men wist nauwelijks waar men zijne voeten zetten zou zonder over koffers, doozen en manden te struikelen. Gij maakt eene uitrusting, als gingt gij eene reis om de wereld doen zeide Otto onte vreden toen hij met mosite door de gebarica- cleerdc keuken naar de zoogenaamde gezelschaps kamer ging. Thekla was alleen vader en moeder in cle aangrenzende kamer. Het is mijn schuld niethernam het Aan de „Times wordt uit Kabul» behalve dat met de ontruiming een aanvang is gemaakt, nog gemelddat vele voorname Afghanen (onder anderen Mahomed Jan Mula Mushkialam en anderen) op raad van de Britsche autoriteiten Abdur Rahman als nieuwen Emir hebben erkend. Zij hebben zich naar Charitar begeven, waarheen ook Abdur Rahman is vertrokken en wel op uitdrukkelijk verlangen der Britsche regeering. Abdur Rahman wórdt door de Engelsche bladen geroemd als iemand van bezadigdheid en groote werkkracht, die zeer matig is cn alles zelf doet, een oordeel echterdat waarschijnlijk wel een weinig wordt uitgesproken onder den indruk van een hartelijk verlangen naar het einde van den oorlog, want vroeger werd de persoon in qumstie nog al eens als een trouwlooze oosterling yoor„ gesteld. Dat is zeker, dat de Engelschen hem meer hebben gezocht dan hij hen, en dit maakt het waarschijnlijk dat, wanneer hij emir wordt, van een Engelsch protectoraat of iets dergelijks wel geen sprake zal wezen. Naar verzekerd wordt zal het monument xsr t v r.'^zrunavviEiSiit meisje maar hebt gij mijn briefje gevonden Jahet lag tusschen de kan en mijn koffiekopwaarmede kan ik u dienen Vader gaf mij een banknoot van duizend guldenen verlangde van mij dat ik ze bij een bankier tegen banknoten van honderd gulden zou wisselen vervolgde Thekla ik kon echter niet besluiten zulk een tocht te doen en daar ik mij herinnerdedat gij onlangs zeidet een aardig sommetje bijeen te hebben ongeveer negenhonderd gulden - om een paar mooie schilderijen te koopen dacht ik dat gij mij misschien den dienst bewijzen wildetmijne banknoot te wisselen. Gaarne zon ik dit doen hernam Otto maar de som, die ik heb is niet zoo aanzien lijk als de uwe en ik moet dan uw debiteur blijven. O, dat is nietsriep Theklaik geef u gaarne orediet. Steek de banknoot maar bij u en breng mij daarvoor wat gij aan geld voor handen hebtzeg echter tot niemand iets van deze aangelegenheidik ben zeer bang en zou niet gaarne hebben dat men wist(lat wij eene beduidende som in huis hadden en er zouden licht dieven door gelokt kunnen worden. Otto beloofde te zwijgen, stak de banknoot in zijn zak en liep naar zijne kamer. Na weinige oogenblikken was hij teruggekeerd. Hier zijn negen banknoten elk van hon derd gulden, zeide hijmeer bezit ik nietik -zal echter nog heden de duizend gulden iaten wisselen en u het ontbrekende onmiddellijk ter hand stellen. Daartoe is het nog tijd genoeg als wij terugkeeren zeide Thekla ik wilde slechts den armband betalen en nog eenige aankoopen doen. Ik maak echter ongaarne schulden, hernam Otto en zal zeker dezen namiddag naar den bankier gaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1