Nummer 60. Donderdag 29 Juli 1880. J aargang. I rru 11, Van den regen in den drop, 3 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. e Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Gedurende de tweede helft der maand Juni 1880. Van Waalwijk. M. Moonen. Amsterdam. Van Baardwijk. L. v. Dijck. 's-Hertogenbosch. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De Directeur, BAGGERMAN, De vertegenwoordigers der pers op' t feest hebben besloten in 1881 een perscongres te houden, en liet Brusselsche perscoraifé opgedragen de me dewerking der voornaamste Europeescbe bladen te verwerven en een programma voor het congres op te maken. Zondag zijn in Frankrijk in de verschillende garnizoensplaatsen op plechtige wijze aan de regimenten de vaandels uitgereiktwelke op het groote vaandelfeest door de deputatiën dei- regimenten werden in ontvangst genomen. Bij die gelegenheid hadden parades cn wapenschou wingen plaats waarbij door de bevolking veel geestdrift werd aan den dag gelegd. Alleen te Cherbourg deed zich een onaangenaam incident voor. Admiraal Ribourt verzuimde daar een saluut te maken voor de tribune van den ge meenteraad en daar dit blijkbaar met opzet geschiedde, legde het publiek op ondubbelzinnige wijze hierover zijne ontevredenheid aan den dag. De gemeenteraad heeft besloten zijn ontslag te nemenwanneer Ribourt niet op non-actief wordt gesteld. In het 19de arrondissement van Parijs werd VI. Zooals u goeddunkthernam Thekla blijk baar ontstemd is het u zoo hinderlijk aan ons eetie kleine verplichting te hebben In dit oogenblik ging de deur open en vrouw Stark trad met een bak met strijkijzers binnen. Thekla liep haar tegemoet om haar te helpen en fluisterde haar eenige woorden in het oor. Met veel geraas werden de ijzers en het roos ter op twee stoelen gelegd, waarna men aan het werk trok. Thekla vloog met het strijkijzer over kanten en neteldoeken chemisettes en kragen en de jongeling nam tegenover haar op een omgekeerde houtmand plaats. De oude liep af en aan en trachtte een weinig orde in den chaos te brengen die in de kamer heerschte. De bout is koud zeide het meisje eindelijk en de moeder haastte zich om hem in de keu ken tegen een gloeiende te verruilen doch zij ging hierbij zeer onhandig tc werk de goede oudewant toen zij den bout op het rooster wilde leggen gleed hij uit en het zware stuk ijzer viel met een harden slag op Otto's voet neder. De jongeling gaf een zachten giljuffrouw Stark verontschuldigde zich wegens hare onhan digheid en vroeg of hij schade geledeu had. Thekla keerde zich om en lachte. Schade geleden neen, maar goed deed het zware ijzer evenmin zeide hij en wierp een toornigen blik op het meisje. Gij moet het mij niet ten kwade duiden, sprak Theklamaar ik ben nu eenmaal zoo dwaas dat ik altijd schrei of lach als het geen pas geeft. Het was zoo'n gek gezichtmoeder te zien struikelen het zware ijzer met geraas te onder voorzitterschap van Rocheforteene Con ference gehouden. De lantaarnman werd levendig toegejuicht. Canivet en Clovis Hugues hielden felle redevoeringen tegen de gelegenheidspoli!iek van Gambetta cn tegen Generaal Gallifetden be dwinger der Comunedie tegenwoordig tot Gambetta's grootste vrienden behoort. Toen eenige aanwezigen hierop „Leve Gambetta riepenwilden de commissarissen van orde ben verwijderen maar Rochefort verzette zich daar tegen, zeggendedat iedereen vrijelijk zijn meening moest mogen hebben en de bedoelde personen aan de bescherming- der commissarissen aanbevelende. De Parijsche studenten wat waarschijnlijk zal moeten wezen de heethoofden onder hen hadden Zaterdagavond de fine fleur de begena digde communalisten op een zoogenaamde pur.scli genoodigd. Bijeenkomsten waar deze zoete drank als dorstlesschend middel wordt gebezigd, ken merken zich zelden door groote bedaardheid. Geen wonder dusdat nog al wat hemelstor- mends werd verkondigd. Allereerst moesten de dappere verdedigers dei- commune liven, vertegenwoordigd o. a. door RochefortPain en Amouroux, waarna Rochefort nog speciaal een glas aan Blanqui wijdde en terstond daarop punsch jaagt de menschen vroeg naar huis de zaal verlie t. Het overige van den avond werd gewijd aan felle aanvallen op het opportunisme en aan toosten op de Eu- ropeesche Republiek de vernietiging der ko ningen en de komst der sociale revoluitie. Volgens Le Gaulois heeft Minister Freycinet dezer dagen een onderhoud gehad mettwee hooggeplaatste geestelijke heeren en bij die ge legenheid verklaard, dat de Regeering tot nu toe met de niet-erkende congregaties zeer zac-ht- moediglijk had gehandeld op hope tegen hope dat eene schikking mogelijk zou blijken. Maar nu was de uiterste grens bereikt, en zonder erbarmen zou de wet worden ten uitvoer gelegd in Augustus. zien vallen terwijl zij vergeefsche moeite deed het tegen te houden. Otto echter was niet zoo spoedig tot vergeving geneigd er lag dikwijls iels onbeschrijfelijk ruws in liet gelaat van het sclioone meisjeen dit openbaarde zich thans meer dan ooit. Ontevreden stond bij op om naar zijn kamer te_ gaan maar hij gevoelde zulk een pijn dat hij onmiddellijk op de omgekeerde mand neder- viel. De oude bood hem haar arm, verontschuldigde zich andermaal en beloofde hem voor coinpressen zorg te zullen dragen. Met moeite bereikte hij zijne kamer en de gescheurde sofa die er in stond. Groofer ramp kon hem thans niet zijn overkomen dan deze verwonding aan zijn voetdie hem, te oordeelen naar de pijn welke hij leed verscheidene dagen op zijn bed zou doen vertoeven. Uren verliepen en niemand kwam om te zien hoe hij zich be vond, of om hem den tijd te verdrijven. Juffrouw Stark bracht hem zijn middageten en zijn koffiebenevens een groot waschbekken met waterwaarin onzindelijke grove linnen doeken lagen. Het hinderde hem dat Thekla geen enkele maal naar hem kwam zien, anders toch was zij zoo bloode niet, en al was zij tot nog toe niet in zijne kamer geweestzou het beleefd van haar zijn geweest, als zij slechts weinige woorden met een half geopende deur met hem gewisseld had. Door eene doodelijke verveling gekweld bracht hij het overige van den dag door en hinkte, toen het avond geworden was vermoeid naar zijn bed om daar rust te zoeken. Toen hij den volgenden morgen ontwaakteverwonderde hij zich over de buitengewone stilte bet- geraas dat anders eiken dag in de keuken weerklonk vernam hij nu echter niet, en toen eindelijk zijne deur opengingkwam niet, zooals anders Thekla s moedermaar eene vreemdeoude vronw in de kamer, om hem te vragen wan neer hij zijn ontbijt verlangde. Toen liij naar zijn ^hospita vroegzeide de vrouw dat zij reeds om vijf uur met haar man Het Dagblad La France de zending van Fran se he officieren naar Griekenland besprekende, zegtdat de rol en de attributen dezer zending van zuiver technischen aard zijn. In geval van een conflict tusschen de Porte gu Griekchland- mogen de leden der missie eventueele gevechten zelfs niet als belangstellenden of nieuwsgierigen bijwonen. Frankrijk gaat voort zich op financieel gebied le herstellen. Gedurende de eerste helft van deze maand alleen hebben de indirecte belastingen éven 12 millioen ineèr opgebracht dan de laming was. Van 1872 af. zijn de belastingen met 307 millioen verminderd. De kosten der te ondernemen werken ter verbetering der Seine van Surêsne naar Rouaan zullen 32 millioen francs bedragen. Die van de vaart door Parijswelke zich daarbij aansluiten, komen op 10,500,000 fr. De geheele verbetering der Seine van Parijs lot Rouaan* zal dus een som van 42,500,000 fr. kosten waarvan 7 millioen door het departement der Seine gedragen worden. Henri Rochefort is volgens de Gaulois een neef van den Duitschen Keizer door hun gem een sell a ppel ij ken voorvader Humbert de Luy- rieux lieer van La Ctieilledie in het midden der 14e eeuw met Almande de Rivoire, vrouwe van St. Alban in het huwelijk trad. Men zietde bloedverwantschap is vrij ver al is zij niet van Adamswege. Men herinnert zich misschien dat in de maand April jl. een bakkersknecht uit wrok tegen zijn patroon ofschoon deze hem herhaal delijk had gespaard nadat zijn bediende diefstallen had gepleegd een poging heeft gedaan om de geheele bevolking van St.. Denis te vergiftigen. Hij mengde daartoe arsenic in het brood dal hij moest rondbrengen. Thans is deze persoon, die gehuwd is en kinderen heeft, ter dood veroordeeld. Naar luid van eene officieele depêche uit Manilla, is de stad door een derden schok van aardbeving geteisterd geworden. De schok duurde 55 seconden. Geen enkel der openbare gebouwen, die bij de twee vorige schokken waren blijven staan, is overeind gebleven. Zoo ook is liet klooster Guadaloupe, dat-..een ouderdom had van 300 jaren, vernield. Ditmaal zijn er geen menschen omgekomen. Al de inwoners hebben hunne tent buiten de stad opgeslagen. en dochter vertrokken was. Zij waren vertrokken ook Thekla zonder hem een enkel lettertje achter te laten. Hij ge voelde zich beleedigd zijne ijdelheid was gewond. Zij sprak en schertste immers zoo gaarne met mijzeide hij bij zich zeiven wat mag nu die onvriendelijkheid, die minachting beduiden In geen opgewekte stemming wilde hij nu zijn leger verlaten doch hij was er niet toe in staatzijn voet was rood en gezwollen in weerwil van de compressen welke hij er den vorigen dag had opgelegd. Het was een verduivelddomme inval mij van (le geheele wereld af te zonderen en op dit morsig eiland voor Robinson te spelen, dacht hijzelfs kan ik mijn vrienden niet eens schrij ven en wil mij van hen niet laten uitlachen ook zal Robert niets van mijne treurige geschie denis vernemen. Er verliep eene geheele week. Het katje op het dak tegenover zijn venster dat hem geeinvend de witte tandjes liet zien kon zich niet meer verveeld hebben dan Otto, die k dagen achter een in bed liggende(1e terugkomst der afwe zigen en nog meer zijn herstel met ongeduld verbeidde. Aan het einde der week kon hij weder met moeite het been in zijn laars steken en eenige schreden ver gaan hij stond juist gereed na deze oefeningtot de sofa terug te gaan toen er aan zijn deur geklopt werd en de gepomadeerde jongeling uit den juwelierswinkel binnen trad. De complimenten van Mr. Schmidtzeide hijmet eene vriendelijke buigingen legde een toegevouwen papier op de tafel. Daarna maakte hij weder eene buiging en vertrok. Met verwondering nam Otto het papier in de handdoch zijne verwondering veranderde in schrik. Het was eene rekening van honderd gulden wegens een door mr. Karei Böhm be stelde bracelet. Hij herstelde zich echter {spoedigzekerlijk had hier eene vergissing plaats de juwelier hield hem voor Thekela's bruidegom en meende, dat de bestelling door hem gedaan was. Otto her- In het Lagerhuis heett de minister voor Indie, de markies van Hartington. de raededeeling ge daan, dat de Indische onderkoning geseind heeft, dat Abdur-Rahman Donderdag tot emir is uit geroepen. Dit is geschied op eene bijeenkomst van Afghaansche hoofden te Shirpur, waar, uit naam der koningindoor de Engelsche autori teiten is verklaard, dat Abdur-Rahmnn als emir erkend wordt, en dat de Engelschen zich spoedig zullen terugtrekken binnen-de door het verdrag- van Gandamak aangewezen grenslijn. Heel zuiver schijnt het er echter nog niet te wezen. Ajub-Khan is met een sterke troepen macht bij Hyderabad de rivier Helmund over getrokken en bevindt zich op korten afstand van het kamp van kolonel Barrows, die, een nach telijke overrompeling vreezende, nu zijn hoofd kwartier verplaatst heeft. t' Blijkt ook niet of men van Abdur-Rahman zoo volkomen zeker kon wezen. Men heeft hem wel als emir erkend maar nergens blijkt nog uit, dat hij daarom iets geeft. Hij had tenminste niet noodig geacht op de durbar te verschijnen, waar de gewichtige verklaring werd afgekondigd, en eenvoudig een gezantschap gezonden. Hoe dit zij, binnen drie weken hoopt, naar aan „the Times" wordt gemeldhet Britsche leger het land ontruimd te hebben. innerde zich echter dat Thekela hem gezegd had, dat zij hare schuld bij Schmidt wilde afdoen en het zou hem hoogst verwonderen zoo dit niet geschied ware. Met langzamen tred zijn voet veroorzaakte hem nog veel pijn ging hij een der eerst komende dagen naar den juwelierswinkel, cn stak, om in elk geval gewaarhorgd te zijnde bank noot van duizend gulden die hrj van Thekla had ontvangen in den zak en trad juist bij den juwelier binnentoen deze gereed stond Otto zei ven een bezoek te brengen. De bediende bemerkte hem het eerst en wenkte zijn heer, die spoedig hoed en stok weglegde en zijn eerst zoo verdrietig gelaat in vriendelij ken plooi bracht. Ik verzeker u gij zijt een man van uw tijd sprak hijalleen spijt het mij dat gij u zooveel moeite geeft; ik hoor dat gij onge steld geweest zijt en Ik ben alleen gekomen om u te zeggen dat uwe rekening door vergissing aan mij luidt] viel Otto hein in de rede. Niet ikmaar juffrouw Stark is u de som schuldig, zij heeft den armband besteld en zal dien ook betalen ik had gedacht, dat zij het reeds gedaan had. Daar hoor ik zeer vreemd van opher nam Schmidt, en zijn eerst zoo vriendelijk ge laat teekende nu alles behalve vriendelijkheid. Ik heb de eer om nu den bruidegom der jonge dame te zien en uw aanstaande schoonmoeder heeft mij gezegd dat gij haar in last gegeven hadt den armband voor de jonge dame te kiezen en het er op geen geld aankwam als hij maar mooi gn elegant was. Vol verbazing en schrik sloeg Otto nu zijn blik op den mandie boosaardig door zijn gouden bril stond te gluren. Het is echter hetzelfde of Thekla den armband betaalt of dat ik het. doe. Ik ben haar nog zulk bedrag schuldig; misschien heeft zij er op gerekend dat ik van het nog ontbrekende geld de bracelet voor haar betalen zal. De gek heeft de oude niet goed verstaan of willen be grijpen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1