Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. Het denkbeeld van een permanent Britsch gezantschap te Kabulwaarom zooveel te doen is geweest, en waarvoor zooveel bloed is gestort, schijnt ook opgegeven. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp betreffende den nood in Ierland bij tweede lezing aangenomen. Het monument voor Prins Napoleon, dat nu met goedkeuring van koningin Victoria in de St. George-kapel van het kasteel van Windsor wordt opgericht, zal daar geplaatst worden tus- schen de zuilen van het schip in den zuidelijken vleugel, niet ver van het monument voor den hertog van Kent, den vader der koningin. Op de terugreis van de Kaap naar Enge land bracht de ex-keizerin Eugenie een bezoek aan het eiland St. Helena. The Daily Telegraph bericht hieromtrent het volgende De zee was spiegelglad aan de landnigsplaats. Een heerlijke morgen begunstigde het uitstapje naar het eiland. Aan de landingsplaats stonden vier rijtuigen gereed, waarin in korten draf naar Napoleon's laatste rustplaats werd gereden. On der weg, bij de Briars, steeg het gezelschap uit, nm bezoek te brenffen aan Lonpjwood, waar Napoleon I een tijd lang gewoond heeft. Eugenie zag er nog al zwak uitbetoonde zich uiterst vriendelijk vcor hare omgeving en scheen bijzonder ingenomen met de hoffelijke en onverpoosde zorgen van den kommandant en de officieren van het schip, waarmede zij tot dusver de reis had gex.aakt. Ongeveer half elf kwam de ex-keizerin met gevolg te Longwood aan. De kamers van het oude huis werden in alle bijzonderheden be zichtigd, vooral het vertrekwaar de groote Napoleon stierfen de plaatswaar hij den laatsteu adem uitblies, welke aangewezen wordt door eene marmeren buste. Vervolgens werd het graf bezichtigd en gaf de keizerin haar voldoening te kennen over het uiterlijk aanzien van het oord eu de voortreffe lijke wijze, waarop het graf onderhouden werd. Zij plukte een takje van de op het graf bloeiende wilgen, als eene herinnering aan haar bezoek, en nam een tweede takje mede voor H. M. koningin Victoria. Uit Canada wordt gemelddat in den avond van den 22n op de rivier Detroitop korten afstand van de stad van dien naam, een pleizierboot een stoomjacht in den grond boorde. Op beide vaartuigen bevonden zich gezelschappen pleizierreizigers. Van de passagiers van het yacht verdronken 16 personen. De Duitsche fiuancieele hoofdambtenaar die met eenige Turksche en Duitsche helpers, trachten zal eenige orde te brengen in den chaos der geldelijke aangelegenheden van Turkije schijnt die taak goedsmoeds en met de hoop op een gunstigen uitslag te aanvaarden. In een gesprek toch met Vorst Hohenlohe, tijdelijk vice-Minister van Buitenlandsche Zakenverklaarde deze ambtenaar, de Heer Wettendorf, dat hij, na ernstige studie tot de overtuiging was gekomen, dat de zaak volstrekt niet hopeloos was en dat de toestand door Engelsche en Eransche bericht gevers zeer was overdreven. Een eerste voor waarde echteren zeker eene zeer moeielijke is, dat een eerlijk bestuur worde ingevoerd. De rijke natuurlijke hulpmiddelen des lands zullen dan eene behoorlijke opbrengst opleveren. Voorloopig zullen alleen Duitsche ambtenaren naar Constantinopel gezonden worden. De ge vraagde officieren zullen eerst dan vertrekken wanneer door de Porte een bevredigend antwoord zal zijn gegeven op de collectieve nota. Dan zal 't misschien nog lang kunnen duren, want in het antwoord der Porte wordt aan de Mogendheden voorgesteld Janina, Larissa en Metzovo de kern van het aan Griekenland af te staan gebiedaan Turkije te laten. Von Bismarck kwam Zaterdag onverwacht van zijn landgoed Eriedrichsruhe naar Berlijn waar dit feit wel eenig opzien baarde. Welin- gelichten evenwel wisten te verzekeren dat het slechts was om zich van daar naar Kissingen te begeven en een telegram van heden meldt dan ook da* de Vorst van morgen met zijne echt- genoote en een zijner zonen derwaarts is ver trokken. Te Bremerhaven is door het inslaan van den bliksem in de aan de oude haven gelegen bewaarplaatsen van handelsgoederen, voornamelijk katoen hars olie hennep, teer enz., een groote brand ontstaan en een schade aangerichtwelke voorloopig op 3 millioen mark werd geschat. De firma J. H. Bachmann die het meest heeft geleden, was verzekerd voor 1.887,000 mark, waarvan naar berekening 70 a 80 pCt. zal moeten worden uitbetaald. Te Dantzig is eene verordening uitgevaar digd waarin aan herbergiersaan houders van bier- of koffiehuizen en van alle andere ver- verschingslokalen op eene boete van 5 tot 50 mark wordt verboden leerlingen van een gym nasium of van eene school te bedienen van eenige verversching, spijs of drank. Als de aangeklaagde beweert, niet te hebben geweten dat de jonge lieden zoodanige leerlingen waren zal die ver klaring niet gelden. Zijn zij hem niet bekend dan moet hijalvorens hen te bedienen zich maar vergewissen of zij op eene school of gym nasium zijn. Te Straatsburg is dezer dagen een druk bezochte badinrichting plotseling begonnen te zinken tot zij geheel onder water was. Gelukkig kwam bij het ongeval niemand om het leven. Al de personen die er zich bevonden, slaagden er in zich te redden. Ook de kantonnale Raad van het Zwitsersche kanton Schwijz heeft thans tot wederinvoering der doodstraf besloten. Dr. Haller en de heer Schmidt, beiden uit het Zwitsersche kanton Bern zijn reeds eenige dagen geleden met twee gidsen uitgegaan om den Wetterhorn te beklimmen. Blijkens tele grafische berichten in Engeland ontvangen, had men nog geen van de vier personen teruggezien. Bij de nasporingen bleek het, (lat er in de richting van hun weg een sneeuwval heeft plaats gehad. Men vermoedt dus dat zij daarbij zijn omgekomen. Uit Weenen wordt gemeld dat Aartshertog Karei Lodewijk het schuttersfeestna uitreiking der prijzen op feestelijke wijze heeft gesloten. Zoowel hij als dc overwinnaars werden levendig toegejuicht. Het bericht in verscheidene bladen be treffende de ziekte van den Keizer van Oostenrijk is geheel uit de lucht gegrepee. Hetzelfde is dus het geval met de daaruit afgeleide gevolg trekkingen. Onlangs is te Weenen een woekeraar, Selin- ger genaamd,die voornamelijk zijn werk maakte van het uitzuigen der kadetten en van een aantal bedriegerijen en wieede afpersingen was overtuigd, tot zes jaren gevangennisstraf veroor deeld. De 1500 boeven in het bagno van Civita Yecchia zijn den 22n dezer in opstand gekomen, onder voorwendseldat de levensbehoeften die hun verstrekt werden, van slechte hoedanigheid zijn en van niet voldoende hoeveelheid. De boeven hebben zich op hunne bewakers geworpen en beproefd de deuren in te trappen om aldus te ontkomen. Militaire hulp werd ingeroepen en van de wapenen gebruik gemaakt. Drie soldaten werden gewond terwijl van de boeven drie ge dood en zeven zwaar gekwetst werden. Van Zaterdagavond ten half tien tot Zondag ochtend heeft men te Napels aardschokken waar genomen. De sterkste was Zondag ochtend ten half vier en duurde vijf seconden loopende in de richting van Oost naar West. Er heerschte -bij de bevolking groote ontsteltenis. Volgens het bericht neemt de werking van den Vesuvius toe. Uit verscheidene nieuwe openingen vloeit de lava in Oostwaartsche richting. Het proces tegen generaal Boët, die te Milaan terecht stondbeschuldigd van Don Carlos zijn guldenvliesketen ontstolen te hebben, is thans afgeloopen. De rechtbank sprak den beschuldigde vrij. Ali-Aga, zaakgelastigde van den ex-Khedive, heeft voor rekening van dezen voor de som van 150.000 lire, een villa met tuinen en aan- hoorigheden in de nabijheid van Florence aan gekocht. Ismael-pacha zal met November a. s. de villa betrekken en zich daar misschien voor goed vestigen. Gelijktijdig is bij de Mogendheden ontvangen Turkije's antwoord op de collectieve nota en dat van Griekenland. De Porte weigert .ie door het Berlijnsche na-Congres aanbevolen grenslinie aan te nemen maar verklaart zich bereid tot verdere onderhandelingen mits niet verder worde aangedrongen op den afstand van Janina, Larissa en Metzovo. Juist over dit laatste heeft, gelijk men weet de hoofdarbeid van 't Congres geloopen. Van zelf spreekt hetdat Griekenland's ant woord in een geheel anderen geest is gesteld. Dat ontvangt en de Porte moet geven. Grieken land brengt hulde aan het gevoel van billijkheid, waardoor de Mogendheden zich hebben laten leiden en neemt volgaarne het gebodene aan. Wat zal nu gebeuren Zullen de Mogendheden zich nogmaals inlaten met verdere onderhande lingen Het wordtwil men zich niet belachelijk ma ken hoog tijd voor de met zooveel ophef aan gekondigde demonstratie. Te Weenen wil men weten dat alles daartoe al in gereedheid is en dat de schepen zijn aangewezen elke Mogend heid zendt er twee maai dat alleen nog niet bepaald is wanneer de stap zal geschieden en wie het opperbevel zal voeren. Het zou bij eene demonstratie blijven geene landing zelfs geene beschieting. Op die wijze hoopt men de Porte lot toegeven te dwingen. Montenegro vangt inmiddels aan zicbzelven recht te verschaffen. Bij Germanitza grepen zijn troepen de Albaneezen aan doodden er 32 en maakten eenig vee buit. Vorst Nicolaas echter, die zeker den scheldnaam van ^schapendieven", die men aan de Montenegrijnen pleegt te geven, wil logenstraffen heeft dit doen terugzenden. De geheele mannelijke bevolking tusschen de 16 en 60 jaren is onder de wapenen geroepen. In Turkije is bevel gegeven om alle Nizam- bataljonsgestationeerd op Europeesch grond gebied, te versterken tot 800 man per bataljon. Vorst Alexander van Bulgarije zalop verlangen van den Czarzich in den echt ver binden met de 16-jarige Prinses Zorkadochter van den vorst van Montenegro. Zij is de oudste van acht kinderen en uit het armste Vorstenhuis van Europadus zeker financieel niet zulk eene schitterende partij als de dochter van den Rus- sischen Graaf raillionnairwaarmede Vorst Alex ander vroeger nogal eens werd gedoodverfd, maar uit een staatkundig oogpunt is dit huwelijk zeker van meer beteckeuis. Over den toestand der christelijke bevol king in Turksck Armenie ontvangt de Ptschela Armenskaiaeen Russisch biad de treurigste berichten uit de pen van den Armenischen bisschop te Wan. Behalve van den honger heeft de christenbevolking van den wilden bloeddor- stigen stam der Kurden vreeselijk te lijden. Deze moorden en rooven straffeloos en spotten met de aanwezigheid der Engelsché en Russische consuls te Wan. Zij bekennen ronduit dat zij tot hunne wanbedrijven door de Turksche Re geering aangemoedigd worden en bij haar be scherming vinden. Uit Athene wordt gemeld dat de Regeering eerstdaags de reserve onder de wapenen zal roepen. De heer Braila is benoemd tot gezant te Parijs. Luidens de berichten uit New-York van 20 dezer verwacht men in Noord-Amerika dit jaar in elk opzicht een groot er opbrengst van den oogst dan ooit nog is voorgekomen zoodat Amerika naar gezegd wordtdit jaar de geheele wereld van meel zal kunnen voorzien. De reusachtige brug over de East-rivier, tusschen Brooklijn en New-York nadert hare voltooiing. Zij wordt 1052 meter lang, 25.91 meter breed en zoo hoogdat schepen met de hoogste masten er onder door kunnen varen. Slechts op twee plaatsen wordt zij in het water door torenhooge pilaren ondersteund zoodat zij slechts drie bogen heeftwaarvan de middelste 486 meter wijd is. Er zullen twee spoorwegen, vier wegen voor paarden en rijtuigen en een verhoogd pad voor voetgangers over de brug loopen. Het plan voor dit grootsche werk werd ont worpen door den Duitschen ingenieur Johann Roebling uit Thuringendie ook de bruggen van de Niagara en de Ohio heeft gebouwd, en die van 1860 tot aafi zijn dood het toezicht hield over den bouw. Thans wordt het werk onder leiding van zijn zoon voortgezet en vol tooid. De gezamenlijke kosten bedragen ongeveer 20 millioen dollars. De grootste hoenderhouder ter wereld is zeker de heer W. C. Baker, te New-Yersey, in de Vcreeuigde Staten. Het Ecnalobeon of de kunstmatige broeierij van dezen hoenderkoning levert jaarlijks 250,000 hoenders. Hij houdt 2000 leggende hennenen koopt alle versche en vruchtbare eieren die hem worden aange boden, voor 5 dollars de 100 stuks. Voor het eerst sedert tweehonderd jaren zal de turkooismijn van den berg Calchuti in Nieuw-Mexico heropend en ontgonnen worden. In 1680 werden de werkzaamheden er gestaakt, tengevolge van een instorting der mijn waarbij honderd Indianendie er werkten, het leven verloren. De pogingen der Spanjaarden om de Indianen te dwingen weder in de mijnen te werken hadden een algemeenen opstand tenge volge waarvan liet einde was dat de in het land gevestigde blanken allen verdreven werden Thans zal de ontginning der mijn die toen op groote schaal werd aangevangen voortgezet worden. Deze mijn is de eenige op het vaste land van Amerika waar men turkooizen ontdekt heeft. Bij Dr. Tanner den vastenden Amerikaan deden zich Dinsdagavond ongunstige verschijnse len voor, die Donderdag den 25n dag, nog steeds aanhielden. Hij was li.steloos en dof, en nog een weinig in gewicht verminderd. Ook klaagde hij over misselijkheid on kramp in de maag. Hij doet alle dagen een rit door het park en haalt daar uit een bron het water dat hij ge bruikt. Bijna al de geneesheeren die hem gezien en gesproken Lebben, gelooven aan zijn goede trouw. Maar een oude doctor Hammond genaamd houdt vol dat een mensch niet zoolang zonder voedsel kan leven zoomin als een stoommachine kan werken zonder stoomen men kan hem maar niet d ien gelooven, dat Tanner in al dien tijd niets gegeten heeft. Den 26en dag van zijn vasten was hij weer een weinig beter; hij heeft zich voorgenomen voortaan minder water te drinkenomdat dit niet goed voor zijn maag is. Met verontwaar diging ontkende hij het geruchtdat hij het zou moeten opgeven hij had zeide hijnooit meer vertrouwen op den goeden uitslag dan nu. Reeds in 1877 moet Dr. Tanner een derge lijke proef genomen hebben. Hij vastte toen twee en veertig dagen. Het bevestigt zich, dat Generaal Gonzalez met groote meerderheid van stemmen tot Presi dent der Mexicaansche Republiek is benoemd. Onmiddellijk na zijne benoemingtoen hij op het balcon zijner woning trad om te danken voor eene ovatie werd een pistoolschot op hem gelost dat hem echter niet trofmaar twee personen naast hem wondde. Gonzalez maakt dus reeds dadelijk kennis met die eigenaardige aangenaamheden die in Ame rika doorgaans het lot zijn van beheerschers der volkeren. Tilburg, 28 Juli 1880. Donderdag en Vrijdag herhaalden zich de samenscholingen, hoofdzakelijk doordien de vele nieuwsgierigen telkens door de. politie met geweld uit die wijk moesten worden verdreven. Zaterdag is andermaal eene publicatie van B. en W. af gekondigd en aangeplaktwaarbij een beroep gedaan wordt op de rustige burgers van die wijken, waar de samenscholingen plaats hebben- zullende de door B. en W. te nemen maatregelen met klem, zonder aanzien van personen, worden ten uitvoer gebracht. Zaterdag avond waren er weer een massa menschenmeest fabriekarbeiders in de nabij gelegen straten maar de rust werd verder niet gestoord. Zondagavoud weder groote toeloop jan volk op Korvel. Ten 9 ure werd de menigte door de politie en de marechaussees tot op 10 minuten afstand van de bedoelde wijk teruggedreven waarbij ook vele rustige burgers die op weg waren om zich naar hunne woningen te begeven, met den hoop meegesleept werden, hetgeen aan leiding gaf tot botsingen. Het tumult duurde tot laat in den nacht. In den nacht van Maandag op Dinsdag is zekere J. L., wonende alhier, ter beschikking der justitie gesteldwegens het stichten van brand in een huisdat echter nog in tijds is gebluscht. Minnenijd en wraakzucht schijnen L. hiertoe te hebben geleid. Waalwijk28 Juli 1880. Men bericht uit Goes dat eene gebeurtenis aldaar groote ontsteltenis heeft verwekt. De ontvanger der registratie en domeinen al daar moet zich namelijk schuldig gemaakt heb ben aan verduistering eener koopsom van rijks gronden. Voor eenige jaren is de nieuwe inge dijkte Schingepolder verkocht, onder voorwaarde dat dë koopsom dadelijk of in jaarlijksche termijnen of na verloop van 10 jaren kon oetaald worden; in de beide laatste gevallen natuurlijk met de betaling van den intrest voor het niet betaalde. De som moet door de koopers dadelijk gestort, doch door den ontvanger ntet verant woord zijn, maar daarentegen jaarlijks de intrest aan 's rijks schatkist zijn afgedragen. Dit feit werd de afgeloopen week ontdekt en jl. zaterdag onderzoek in loco door de justitie ingesteld 't welk heeft geleid daar de ontvanger ten gevolge eener poging tot zelfmoord niet vervoerd kon wordentot bewaking van zijn persoon in zijne woning. Zaterdag was een gedeelte van het bat. infanterie aan den Helder aan het strand aan 't zwemmen in weerwil van 't strenge bevel van den begeleidenden officier om zich niet te ver te wagenwaren er enkelen die dat gebod overschreden 't gevolg was dattoen er appèl werd geblazen om naar het strand terug te keeren, er twee man ontbraken, die, zooals later bleek, verdronken waren het lijk van den een is opgevischt. Uit Onderdendam meldt men een omstan dig verhaal van pen zeker ongewonen tocht van een hollend paard. De h ,er Knoop, aldaar woonachtig, geraakte met zijn paard, een jong beest, gespannen voor een tilbury waarin hij alleen gezeten was te Bedum op hol. Bij een bocht van den weg werd hij uit het rijtuig over de straat geslingerd, volgens een ooggetuige over eene lengte van 50 Meter. De tilbury werd stuk geslagen en het paard stoof met de kret achter zich de heiberg in van Huizinga, door een ijzeren hek, waarvoor de kret bleef haken. Het beest, nu geheel vrij en totaal blind, holde den gang door en stortte de keuken binnen, waar mej. H. zich bevond met een klein kind, dat in een kinderstoel zat. Het paard sloeg hier alles stuk en omverde tafel met een koffieservies werd verbrijzeld eveneens eene kast, terwijl de kinderstoel werd omvergeworpen. Nu nam het de terugreis aan langs denzelfden weg, beschadigde in erge mate de plinten in den gang en vloog de deur uit. Met een kloeken sprong trachtte het over het hek te springen, maar dit misluktehet hek werd verbrijzeld en het paard bleef er in steken, scheurde zich pooten en hals open en werd staande gehoudenzoodat verdere ongelukken werden voorkomen. Het wonderlijkst van deze zaak is, dat niemand gedeerd is gewordende heer K. had wel is waar hier en daar een schram en het kind van den logementhouder bekwam een buil aan het hoofd, maar o^rigens is de schade alleen van geldelijken aard. Te 's Gravemoer is de 17jarige zoon van een aakschipper uit Statendamterwijl hij de aak van den kant wilde werken, door het breken van den boom in het water gevallen en niette genstaande alle pogingen tot redding verdronken. Zaterdag avond ongeveer 5 ure had te Heilo een vreeselijk ongeluk plaats. Het vijf jarig dochtertje eenig kind van den landbou wer K. Delis aldaaris bij het passeeren van den spoorweg door een goederentrein overreden; de beide beentjes werden boven den enkel ver brijzeld. Niettegenstaande dadelijk geneeskun dige hulp werd verleend is het meisje eenige uren later onder hevige smarten overleden. Te 's-.IIertogenbosch is eene bijna 50jarige vrouw die zich meermalen aan misbruik van sterken drank schuldig maakte door haren man levenloos in bed gevonden. In eene knielende houding met het hoofd voorovergebogen, schijnt de ongelukkige te zijn gestikt. Oisterwijk, 27 Juli. Den 4 Augustus a. s. zal onder onze gemeenteop den Hondsberg het Zuider Zendingsfeest gehouden worden. De

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2