Nummer 62. Donderdag 5 Augustus 1886. *1» Jaargang. feuilleton. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Van den tegen in den drop, BUITENLAND, Bels Frankrijk. Enaeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. lgie. De Echo van het Zuiden, 1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Keclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Reeds geruimen tijd lijdt de Koningin aan rliumatiek vooral in de handen. De doctoren hebben haar geraden warme baden te Aken te gebruiken van af de maand Juni. Ten gevolge van de verlooving van Prinses Stefanie en de feesten kan of wil H. M. niet voor 17 Augustus vertrekken. Het is dus een boos verzinselte beweren dat de Koningin niet het politieke feest zal bijwonen omdat er geen Te Deum zal zijn. Ondanks de tegenstrijdige geruchten zal de Minister van Oorlog niet voor de opening van de gewone zitting benoemd worden. Men verzekert, dat het zal zijn de genera.al-majoor chef van het personeel aan het Departement van Oorlog en directeur van de Artillerie Nicaire. Volgens den Echo du Luxembourg zal er den 12den Augustus te Brussel eene manifes tatie plaats hebben ter eere van den heer Char les Rogier minister van sfaat en lid der Kamer van afgevaardigden het eenige lid der voor- loopige regeering van'1830 thans nog inleven. Deze°datum is gekozen omdat de heer Rogier dun zijn vorjaardag viert hij is den 12den Augustus 1800 geboren. Brussel ,1 Augustus. De dag van lieden zal een der schoonste zijn uit de geschiedenis van het huidige Belgie. De koning, de koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen hebben de piechtige opening bijgewoond van het nieuwe paleis van schoone kunsten hetwelk in de Rue de la Régence tegenover het paleis van den graaf van Vlaanderen gebouwd isen van de historische tentoonstelling van Belgische schilder en beeldhouwkunst sedert 1830. Het gebouw en de -tentoonstelling zijn beide schitterend en niet licht zal men in Europa een tweede gebouw aanwijzen dat als dit zo'o in harmonie is met de kunst, welke het bevat. De étui is den inhoud van juweelen waardig, zooals de minister VII. Ik zal de schuld overnemen, zeide hij na eene pauze gedurende welken tijd de juwelier met zijn horlogieketting gespeeld had. Gij moet echter zoo goed zijn deze banknoot te wisselen. Op het gezicht der banknoot van duizend o-ulden en het vernemen van het aanbod te be talen verdween de honende lach van den mond des juweliers hij greep naar het papier boog zich en verdween in de aangrenzende kamer, waar de kas zich bevond. Eenige minuten verliepen, Otto leed hevige pijnen aan zijn voet en verwenschte de traag heid van den juwelier. Duid het mij niet ten kwadesprak deze terugkomende, met een zeer vriendelijk gezicht ik heb echter op het oogenblik de som met voorhanden. Dan zal ik morgen wel krijgen wat er aan ontbreekthernam Ott" en wilde zich ver wijderen. De koopman echter trad hem in den weg en legde zijne hand op den blauw glazen knop der deur. O volstr-kt niet volstrekt niet riep hij; ik heb reeds naar mijne woning om geld gezon den de jongeling die gij zoo even gezien hebt is zooi i 1 Dat de duivel dien pomadekop liale, nep Otto woedend, ik lijd vreeselijk aan mijn voet, dat ik het wel zou kunnen uitschreeuwen en moet hier nu geduldig wachten tot die dwaze pronker misschien na een half uur terugkomt. O, neem het mij niet kwalijk ik had er volstrekt niet aan gedacht, dat gij lijdende waartwees zoo goed en ga zittenliet de juwelier er haastig op volgen, terwijl hij hem iaSxzaosKsrcKsy. Sainctcïette in zijne welsprekende redevoering terecht zeide. Het geheel in één woord is over weldigend schoonen de tentoonstelling van kunsten zal eene zware concurrentie aan de ten toonstelling op het Champs de manoeuvres aan doen. De meesterstukken van GallaitMadou, WappersStevens enz. worden iu deze schitte rende collectie aangetroffen en daar het gebouw aan het museum gren3theeft men thans alles wat de Belgische school sedert 1830 opgeleverd heefthier bij elkaar. Voor de vreemdelingen die Brussel willen bezoekeu is 't missohien niet overbodig er aan te herinneren dat de beste tijd voor hun bezoek zal zijn tusschen 15 en 20 Augustus. Behalve de beide tentoonstellingen zullen zij nog liet groote politieke feest kunnen zien en bovendien den grooten allegorischcn en historischen optocht, die den 18en ommegang zal doen, en in pracht en rijkdom alles overtreffen zal wat er in dit opzicht ooit in Europa te zien was. Met het staatssubsidie is er voor dezen optocht een som van 400,000 fr. besteed. Er zullen meer dan 1200 ruiters in voorkomen, van welke ongeveer 400 prachtige banieren zullen dragen waarop de wapens van een groot aantal gemeenten des lands geschilderd zijn verder 12 praalwagens waarvan één getrokken door 24 ossen de mu ziekkorpsen van alle regimenten van het leger, bovendien een aantal muziekgezelschappen enz. enz. De optocht zal ongeveer 3 kilometers lang zijn en een weg van 21/^ mijl afleggen. Van de Zondag in Frankrijk gehouden ver kiezingen tot vernieuwing der Generale of Pro vinciale Raden is de uitslag reeds voor een gedeelte bekend en, gelijk te verwachten was voor de Republikeinsche partij gunstig. Gekozen 632 republikeinen 240 conservatieven. Her stemmingen 57. De republikeinen wonnen 154 zetels. Parijs is door hevigen storm bezocht vergezeld van zwaren regen donder en hagel. naar eene sofa wees welke achter in den winkel stond. Wat baat het mij, zoo ik hier al zit, riep Otto het is de laars die mij knelt en die kan ik toch in uw winkel niet uittrekken. Het zal u toch zeker gemakkelijk zijn als gij een weinig uitrustvervolgde de juwelier en noodigde den jongeling beleefd en dringend plaats te nemen op hetzelfde oogenblik sloeg hij een nieuwsgierigen blik naar buiten. Lang liet de gepomadeerde zich wachten eindelijk kwam hij doch niet alleen een man van middelbare jaren met een ernstig ingevallen gelaatvolgde hem in den winkel. De juwelier groette hem en wenkte met zijne oogen. De vreemdeling sloeg een blik op Otto die met verborgen spijt aan de chenille franje van de sofa rukte daarop naderde hij hem langzaam. Ik verzoek u mijnheer mij in het rijtuig te volgen dat voor de deur staatzeide hij op zachten maar vasten toon zich tot Otto wen dende. U volgen in een rijtuig? ik heb het genoegen niet -u te kennen o, gij bedoelt om mijn voetstamelde de jongelingdien het zonderling gedrag van den onbekende geheel van zijn stuk bracht ik dank uik gevoel mij nu veel beter. Ik verzoek u geen opzien te baren en zoo spoedig mogelijk in te stappen het zal u immers niet aangenaam zijn zoo ik een politieagent te hulp roep. Een politieagent te hulp? Ik be grijp u niet ik heb hevige pijn aan mijn voet maar ben zonder rijtuig hier gekomen. Gij houdt u zeer or.noozelwat gaat ons uw voet aan gij hebt dezen heer een valsche banknoot in de hand willen stoppen ik ben een beambte der politie en verzoek u met mij te gaan gij moet mij zeggen wie gij zijtwaar gij woonten van waar gij deze banknoot hebt. Otto was verstijfd van schrik. Hij duurde ongeveer 21/o uur en moet groote schade aSn de vrnchtboomen toegebracht hebben. -r- De Fransche militairen zullen volgens een besluit dat eerlang door den Minister van Oorlog openbaar gemaakt wordtna vijf uren in den namiddag bnrgerklecderen mogen dragen. Men zal zich herinneren dat bij den grooten diamarit-diefstall in Nov. 11. gepleegd in het Palais ltoyal te Parijs de beide gestolen halssnoeren, die'door den dief werden wegge worpen nergens te vinden waren. -Thans heeft men ze eindelijk ontdekt. Een buitenlandsche juwelier deelde onlangs aan de Parijsche politie mede, dat zij hem een maand geleden voor fr. 30,000 werden verkochtdoor een jonge Parijsche vrouw wier adres hij opgaf. De vrouwdie onmiddelijk in hechtenis ge nomen werd heeft beken l dat zij de snoeren in de verwarring ongemerkt opraapte en meenam. Er werden in haar woning, nog 21,500 fr. van het bedrag der diamanten gevonden. Parijs en Lyon hebben dezer dagen hun socialistisch-collectivistisch congres gehad en Marseille is gevolgd met een socialistisch-revo- lutionair congres dat vier a vijf zittingen heeft gehouden en thans gesloten is, De uitdrukking congres is wel wat "hoogklinkend voor eene 'ver gadering als die te Marseillewaar zoo luttel werklieden of personen die zich als zoodanig betitelenbijeengekomen zijndoch daar zij zeggen dat het een congres was zoo worde die benaming behouden. De revolutionairen te Marseille hebben het nog bonter gemaakt dan hunne broeders te Parijs. Misschien dachten zij dat dit het middel was om aandacht te trekken. Maar zij hebben totale onverschilligheid gevon den. Zij hebben veel afgeschaftden eigendom, het kapitaalhet algemeen stemrecht en natuur lijk ook het vertegenwoordigend regeerstelsel. E n der aanwezigen kwam schroomvallig met het voorstel voor den dag, om het algemeen stemrecht te behouden maar liet vond geen genade. 'tCongres ging op waardige wijze uiteen onder den kreetLeve de regeer in gloosheid Uw naam, mijnheer? De jongeling zweeg. Hij verwenschte den dollen invaleen valschen naam aangenomen te hebben, De naam van den heer is Karl Bohm zeide de juwelierin plaats van Otto de vraag beantwoordende. Karl Böhm herhaalde de politiebeambte; uw beroep, woonplaats? Mijnheer is schilder en woont bij den retöucheur Stark in de Breedst raat no 4, hernam de koopman toen Otto het antwoord schuldig bleef. Ik heb u niet gevraagd zeide de beambte op norschen toon gij zelf moet mij uw naam beroep en woonplaats nauwkeurig opgeven, voegde hij er bijzich tot Otto wendende. Otto Baron Möllern student in de rechten, thans woonachtig bii mejuffrouw Stark anders bij den Baron Marner zeide de jongeling, terwijl de pijnlijkste verlegenheid zijn gelaat met een hoogen gloed bedekte. Gij hebt aldus een valschen naam aange nomen uwe woning verlaten? zeide de beambte,- een veel beteekenenden blik op hem slaande. O het was niets meer dan een grap. Mijnheer de baron is de bruidegom van Juffrouw Stark liet de winkelier er op volgen. Neen dat ben ik niet dat was ook niets meer dan een grapbracht hij met diepe ontroering uitwend u tot mijn voogd Baron Manier alles zal ten mijnen gunste opgehel derd worden maar neen dat is niet moge lijk mijn oom is op reishier is mijn kaartje zend hiermede naar mijn vriend, notaris Robert Mühleuter.Ravenstraat, hij zal mij tot borg zijn. Zeer goed zeer goed maar dat baat nu niet veel, gij moet met mij naar den directeur van politie rijden. Gij zult u zekerlijk wel her inneren van wien gij deze banknoot ontvangen hebt. Of ik mij dat herinner dacht Otto, en hij gevoelde met diepe beschaming hoe onbezonnen Volgens een telegram van Reuter uit Quettali zouden de cavalerie en artillerie van generaal Barrow door een schijn vlucht der Afghaansche cavalerie in een hinderlaag zijn gelokt, en daar door zoo groote verliezen hebben geleden. Deze bijzonderheid evenwel* oischt nadere bevestiging. Min of meer raadselachtig is het telegram dat Daily News ontving uit Lahore, en waarin men, naar believen kan lezen dat Ajub-Khan alle posten tusschen Candahar en Chaman heelt teruggedreven of ook, dat hij uit al zijn stel lingen tusschen beide plaatsen verdreven is. Geneiaal Phayre rukt naar Chaman op, maar vreest, dat hij den Khojuck-pas zal moeten forceeren. Ajub Khan zou gehandeld hebben op aanstoken van Russische raadgevers. Generaal Barrow's strijdmacht bestond uit 3000 man, van welke 2000 moeten gesneuveld zijn. Volgens de laatste berichten uit Simla heeft Ajub-Khan van zijne overwinning geen vérder voordeel trachten te trekken en is het aantal troepen, door Barrow naar Candahar teruggebracht, oetrekkelijk aanzienlijk. Meer en meer blijken dus de eerste berichten omtrent de vernietiging der brigade overdreven te zijn ge weest. Aan de Briische autoriteit moet trouwens de eer, die haar toekomt, worden gegeven dat ze namelijk nooit weifelt waar het geldt eene nederlaag te erkennen. Omdat de ramp niet zoo ernstig blijkt te zijn zullen ook maar 4500 man naar Indie worden gezonden, Men hoopt, als het te Kabul rustig blijft, een deel van het garnizoen, dat 20,000 man sterk is, naar Candahar te kunnen zenden. Te Zimma, op eenigen afstand van Kabul, heeft de opperbevelhebber der Britsche troepen, generaal Griffen, een onderhoud van drie uren gehad met Abdur—Rahman, den nieuw erkenden emir. De Engelsche bevelhebber was vergezeld van drie escadrons ruiterij en de emir door 200 voetknechten. De Standard heeft uit Bombay bericht hij gehandeld had. Blindelings was hij in den strik geloopen door afgerichte schelmen hem gespannenen zijn rampzalige grilom een valschen naam aan te nemen voor de geheele wereld verborgenin zulk een vervloekt hol bij menschen zijn intrek te nemen die reeds in kwaden reuk stonden was oorzaak dat hij als medeplichtig aan de begane misdaad verdacht werd. Er verliep een zeer pijnlijke tijd voor den ongelukkige die zooals zijn vriend hem gezegd had van den regen in den drop was geraakt. De bemoeiingen zijns vriends die borg voor hem sprak en de goede naam dien Otto tot heden bezeten had waren de oorzaak dat het vermoeden hetwelk jegens hem gekoesterd werd, verdween en hij voor de schande eener publieke vernedering bewaard bleef. Op den eersten avond waarop hij zich zelven weder toebehoorde drentelde hij naar de woning van Robert Mühleutènwiens voorspraak hem zulke goede diensten bewezen had. Hij liep het bordes op en belde aan. De bediende opende de deur, Mijnheer de notaris is nietthuis maar hij zal spoedig komen "zeide hij en Otto ging als naar gewoonte door de voorkamer naar het rookvertrek zijns vriends om aldaar diens terug keer te verbeiden. Hij sloeg cr geen acht op dat de bediende hem vooruitliep toen weder terugkwam en hem verzocht binnen te gaan. Toen hij de deur opendekwam hem niet als gewoonlijk de geur van langzaam verbrande sigaren tegemoet. De dampdie anders elk voorwerp in de kamer bijna verborg", was reiner balsamiek hij zag verwonderd om zich heen - droomde hij Had de bekende knecht liera niet binnen gelaten dan zou hij hebben moeten gelooven niet aan zijn bestemming te zijn. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1