Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. ontvangen, dat de telegrafische gemeenschap met Kabul is verbroken. Tusschen Pezwan eu La- taband is de draad doorgesneden. Er zou sprake van wezendat aan sir Garnet Wolseley, die reeds zoovele desolate boe dels heeft geredderd, zal worden opgedragen ook de derde en naar te hopen is slot-afdceling der Afghaansche campagne tot een einde te brengen. Uit Basuto-land zijn meer bevredigende berichten ontvangen, zoodat geen versterkingen uit Kaapstad meer derwaarts worden gezonden. De commissie van ouderzoek in zake den herbouw van de Taybrug heeft eenstemmig be slist, dat de brug weer opgebouwd moet worden en dat de plaats van de vorige daartoe uitnemend geschikt is en de scheepvaart niet belemmeren zal. Maar het overgelegde plan tot den herbouw heeft zij verworpen, omdat zij, met het oog op de veiligheid van het publiekdaaraan haar goedkeuring niet durfde hechten." D O Bij het debat in het Engelsch Lagerhuis over-de zoogenaamde hazen- en konijnen wet waarbij aan de boeren vrijheid wordt verleend deze dieren te dooden als zij op hun akkers komen, legde Gladstone, met zijn gewonen ernst een verzoekschrift ten gunste der wet over, dat ingezonden was door 127 pachters uit Hadding- shire, welk district vertegenwoordigd wordt door lord Elcho, een der voornaamste tegenstanders van het ontwerp. Natuurlijk verwekte dit in het Huis groote vroolijkheid. Maar onmiddellijk daarna stond lord Elcho op om een verzoekschrift tegen de wet over te leggen, ingediend door sir Thomas Gladstone 's ministers ^ouderen broeder, die een vurig Tory is. Nu was het gelach eerst recht algemeen Gladstone zelf stemde er van harte mede in. Een nieuwe samenstelling van spiegels is gepatenteerd ten name van Mac Evoy te Mill— bury. De inrichting bestaat uit vier spiegels een verticalewaaraan boven en ter zijde de overige bevestigd zijn. De stelling en afmeteng zijn zoodanig gekozen, dat een persoon, tusschen de spiegels staande, zijn geheele hoofd van alle kanten kan bezien. Veldmaarschalk Von Manteuffelstadhouder van Elzas-Lotharingen heeft de eerste zitting geopend van den voor deze provincie eerst kortelings ingestelden Staatsraad, met eene toe spraak, waarin hij eeD beroep deed op de mede werking der leden en hen aanspoorde om, niet verblind door partijbelang, hunne krachten te wijden aan den voorspoed des lands. Hij voor zich wenschte de rest zijns levens te wijden aan de taak, om aan Elzas-Lotharingen in het rijk eene volkomene zelfstandigheid te verzekeren. Er heeft zich in de provincie Pruisen een commissie gevormd die de vereischte middelen tracht te verkrijgenten einde den zetel der Duitsche orde te Marienburg, aan de Weichsel, in zijn voormaligen toestand te herstellen. Dit kasteel wordt algemeen beschouwd als het schoon ste middeneeuwsche gebouw van Duitschland. Reeds vroeger is men in dien geest werkzaam geweest, namelijk van 1817 tot 1820. De kunst lievende kroonprins van Pruisen later koning Eriedrich Vilhelm IV, stond destijds aan het hoofd dier onderneming, welke echter spoedig is opgegeven. Uit Berlijn -wordt aan //Daily News ge meld dat de Duitsche Regeering met den meesten nadruk verklaard heeft zich wat de Grieksche quaestie betreftin geen verdere onderhandelin gen met de Porte te willen inlaten. Ook de andere Mogendheden denken er zoo over. Hun plan handhaven zeen van hunne voorstellen geldt; //e'est a prendre ou a laisser!" een van beiden. De Mogendheden vleien zich met de hoop dat de Porte zal toegeven zoodra zij de overtuiging heeft gekregen dat de Mogendheden het op dit punt volkomen eens zijn. Voor het oogenblik echter doet de Porte niets dan oorlogstoebereidsel'en maken en van Grie kenland heet hetdat aldaar het leger weldra gemobiliseerd zal worden. Den 12n Juni van het vorige jaar werd te Aken een jonge RusGeorges Kauschine, die aan de Polytechnische school aldaar zijn studiën voltooide, dood in zijn kamer gevondenmet het hoofd door twee kogels doorboord. Het onderzoek naar dezen on verklaarbaren dood bleef langen tijd vruchteloos totdat men een paar maanden geleden ontdektedat Kau schine het slachtoffer van valsch eergevoel was geweest. Hij had eene uitdaging van een Ne derlander tot een Amerikaansch duel aangenomen, en toen het lotdatzooals men weetbij dit soort van duel beslistwie van beide partijen zich zeiven dooden rr.oethem daartoe aanwees, aan die verplichting voldaan. De vader van den twintigjarigen student heeft, als eene herinnering aan deze treurige gebeurte nis een som gelds geschonken aan de Polytech nische school te Akenonder voorwaardedat daar alle jaren, op den 19n Juni, een rede voering tegen het duel gehouden zal worden, die later in druk moet verschijnen. De eerste van die redevoeringen is den 19n Juni li. gehouden. Zondagnamiddag heeft te Dortmund een storm gewoed waarbij de straten bedekt lagen met hagelsteenen ter grootte van duiveneieren. Duizenden ramen zijn ingewaaid zeervele groote boomen ontworteldvele ook omvergeslagen. De groote machinenloods bij het station van den spoorweg GronauEnschede is door den torm als een kaartenhuis weggeblazen en op de ails geworpen. Evenzoo eene groote wagenloods op den Rijnspoorweg. Ook de Reinoldi- en de Mariakerk zijn zwaar beschadigd. Te Eving is nagenoeg alles vernield. Een aantal vruchtboo- men zijn aldaar tot op een grqoten afstand weggeslagen. Op den weg bij Derne zijn boeren wagens waaronder oen met paarden bespannen, over een sloot op de landerijen nedergeworpen. Groot is dok de vernieling aan ingezamelde zoowel als aan te veld staande gewassen. De Beiersche Kamer heeft, met eene kleine meerderheid van stemmen een eigenaardig ge bruik uit den goeden ouden tijd afgeschaft namelijk het zoogenaamde Nieuwejaars-geld, eene belasting die uitsluitend drukte op de Joden en aan de kerk of de scholen ten goede kwam. Ook uit Beieren komen berichten omtrent een orkaandie in den omtrek van Murnau gewoed heeft. Boomen werden ontworteld daken woeien af, wagens omver en een aantal perso nen die van de spelen te Oberammergau naar Murnau terugkeerden om van daar verder te reizen konden hun reis niet vervolgen en moes ten in de nabijgelegen plaatsen een onderkomen zoeken. Een weinig prettige ontmoeting had onlangs nabij Triëst een der duikers uit die stad. Bezig met het onderzoek van de kiel van een schip zag hij vlak bij zich een haai passeeren. Daar te blijven was gevaarlijk maar als hij 'naar boven getrokken werdzou de haai jiiem stellig be merken en hem aanvallen. Van de twee kwaden koos hij het kleinstehij hield zich onder water en wel zoo onbewegelijk als een standbeeld. De haai zwom om het schip heen vlak langs den duiker, en ging toen verder. Dadelijk gaf de duiker het sein en werd hij aan boord getrokken. Daar gekomen viel hij llauwdoor de overspan ning en schrik die hij had doorgestaan. Te Plorence en in eenige andere Italiaansche steden hebben Maandag weder meetings plaats gehad waar is aangedrongen op de verleening van het algemeen stemrecht. De Pauselijke. Secretaris van Staat, kardinaal Nina zond een nieuwe circulaire aan de nuntius sen waarin hij opnieuw verzekertdat het Vaticaan geen aanleiding heeft gegeven tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen met Belgie. De terugroeping van den gezant bij het Vaticaan behoort steeds tot het liberale program ma en nu de Regeering Jde zaak rijp achtte vond ze gemakkelijk een voorwendsel. Den 26n is in een zeer drukke straat van Napelsop den middageen bediende van het Departement van Marine door drie roovers aan gevallen die hem een som van 60.000 fr. hebben ontstolen. Een Italië zonder roovers schijnt ondenk baar. //Faufulla" verhaalt dat in den omtrek van San Severo in de provincie Foggia een bende roovers die hun handwerk in de land streken van de Abruzzen, van de Molise en van de Capitanata drijven een landeigenaar, Pelosi genaamdgevangen genomen en op rantsoen gesteld hebben. Pelosi wist echter de waakzaamheid der ban dieten die hem gevangen hielden, te verschalken en te ontkomen. De overheid van de provinciën Aquila, Cam- pobasso Eoggia en' Caserta houdt voortdurend drijfjachten op de rooversmaar tot heden zonder goedejj uitslag. De overvloedige oogst in die streken, meent het blad moest juist het rooverbedrijf hebben doen ophouden indien het vroeger al bestond, en het gelooft dat deze staat van zaken voor een groot deel te wijten is aan de verkeerde richtingdie door het Ministerie van binnen- landsche Zaken aan de administratie van het personeel van de openbare veiligheid gegeven is. Bovendien worden de moeitevolle en gevaarlijke diensten van hen, die met dezen dienst belast zijn niet altijd naar behooren beloond. De liberale Ministerieele bladen trachten te vergeefs deze feiter» tegen te spreken. Tijdeus de groote manoeuvres zullen proeven genomen worden met lederen helmen voor de infanteriein plaats van de thans gebruikelijke kepis. Terzelfdertijd zou eene kleine wijziging ge bracht worden in het wapen der infanterie het Wetteily-geweerdat ingericht wordt om daar mede op een afstand van 1400 ot 1500 meters te treffen. Uit Spezia wordt geschreven dat binnen kort uit Londen verschillend materieel van de artillerie verwacht wordthetwelk door het hui3 Armstrong geleverd wordt. Onder dit nieuw materieel bevindt zich een kanon van 15 centimeter met zelfwerkend affuit, dat het eerste is van de reeks kanonnen die bestemd zijn tot bewapening van de nieuwe ijzeren stoomadviesjachten. Volgens de jongste berichten uit Constantino- pel verschuilt de Sultan zich, voor de weigering om in zake de Grieksche grensregeling aan Eu ropa's wenschen toe te geven achter zijne Mi nisters en achter de grondwet. Aan den Engel- schen gezant gaf hij te kennen dat hij als constitutioneel Vorst aan zijne Rogeering de zorg voor de regeling dezer aangelegenheid moet overlaten. luderdaad zou de Sultan gelijk hebben, ware het nietdoorgaans de Ministerraad door hem geïnspireerd wordt op eene wijzedie bijzonder sterk op bevelen gelijkt. De berichtgever van Daily News in de Turk- sche hoofdstad meldtdat de Porte besloten heeft Dulcigno aan Montenegro af te staan omdat zij bevreesd is, wanneer ze blijft weigeren eene maritieme demonstratie der Mogendheden uit te lokken. De Engelsche gezant heeft aan de Porte verklaarddat men te eerder tot eene demonstratie zou overgaan naarmate de Porte ijveriger voortgang maakte met hare militaire toebereidselen. Te Smyrna zijn Zaterdag opnieuw schokken van aardbeving gevoeldmaar lichter dan de- vorige. Door deze en de vorige aardbeving zijn 10 menschen gedood en honderd gewond, bene vens 50 huizen en drie moskeeën vernield. Deze opgave geldt waarschijnlijk niet van de stad alleenmaar van de geheele provincie want over het geheele gewest heeftgelijk, men weetde aardschok zich doen gevoelen. De heden hier ontvangen courant van Turke stan meldt, dat den 2 7 sten Mei generaal Kauf- mann gouverneur van Turkestan te Vernoy hoofdstad van Kuldscha, aangekomen is cn aldaar de aankomst afwachtte van de Russische troepen, die er zich in het begin van Juni concenteeren zouden. Volgens berichten uit Kaschgar zou de Uhineesche opperbevelhebbergeneraal Tso- Tsun-Tsenongeveer dienzelfden tijd aan het hoofd van 10.000 man van Shiho naar Kulescha opbreken. De Russische petroleum en naphta dreigt door de voltooiing der nieuwaangèlegde spoor- weglijn Baku-Tiflis, die weldra plaats zal hebben, een gevaarlijke concurrent voort het Atnerikaan- sche product op de Europeesche markt te zullen worden. De Amerikaansche consul te Odessa heeft van zijne regeering last ontvangen de bronnen van Balachna en Sabuntchi op te zoe ken en een verslag daarover uit te brengen. Slechts op de Engelsche markt zal het voor Rusland moeielijk zijn met Amerika te concur- reeren daar de vrachten van Amerika daarheen bijzonder laag zijn maar in de havens der Zwarte en Middellar.dsche zeezooals ook in Spanje en Portugal en de niet aan de zee gele gene landen van Europa zal het weldra den strijd met den Yankee kunnen opnemen. Deze heeft met zijne gewone schranderheid het gevaar ingezien en er bevinden zich thans een groep Amerikanen hier die over een kapi taal van acht millioen dollar beschikkende in onderhandeling getreden zijn omtrent den aan koop der petroleumbrónnen te Baku. De Czar van Rusland heeft een decoratie ingesteld voor vrouwendie toegelaten zijn tot uitoefening van de geneeskundige praktijk. Dat ordeteeken waarop de zinnebeelden der genees kunde en het wapen van Rusland zijn afgebeeld, zal op de rechterzijde van de borst gedragen worden. Volgens de New-Yorksche bladen is de graan handel in die stad gedurende de maand Juni bijzonder levendig geweest. Er werden 13,676,000 schepel graan naar Europa ingescheeptdat is 5 millioen schepel meer dan in eenige andere maand. Voor het overbrengen van die ladingen werden 637 stoombooten en schepen van alle natiën gebruikt. De belanghebbenden voeden hoop, dat de omzet van Juli die der vorige maand nog overtreffen zal, en schatten dien op 15 millioen schepel. De uitvoer van levend vee en versch vleesch van New-York naar Europa was in de week van 10—17 Juli jl. grooter dan ooit in eene week te voren daar er 3965 stuks runde ren 1155 schapen 5620 vierendeelen versch rundvleesch 1005 geslachte schapen en 115 dito varkens verscheept werden. Er bestaat in Amerika plan tot het ma ken van een waterweg door bet binnenland tusschen de golf van St. Laurens en die van Mexico. Dit plan is voor de westelijke Staten van Noord-Amerika van het hoogste gewicht. Door dezen weg zou het meer Michigan met cle Mississippi verbonden worden door een kanaal dat diep genoeg is voor schepen van 2500 a 2800 ton. De gezamenlijke onkosten voor dit groote werk worden geraamd op 18,196,928 dollars. Er zijn in de Vereenigde Staten niet min der dau 12,000 tandmeesters. Alle jaren wordt een halve ton zuiver goud ter waarde van 500.000 dollars gebruikt voor het plombeeren van tanden en kiezen, en waarschijnlijk viermaal zoo groote hoeveelheid goedkooper metalen, als platina zilver enz. Een liefhebber van statistiek heeft uitgerekend, dat er slechts 300 jaren moeten verloopen om de waarde der goudstukken welke thans door het land iïi omloop zijn, 150,000 dollars, als tandenplombeersel uit de kerkhoven op te kunnen graven. Het aantal valsche tanden die er jaarlijks gemaakt wtfrdenbedraagt drie millioen. Waalwijk, 4 Augustus 1880. De riooleering in de straat, vanaf het huis" van Mej. van Overbeck tot aan de heul bij den heer Quirijns, is thans gelegd. Algemeen wordt de wensch geuit, dat nu krachtdadig werk zal worden gemaakt van de rioleering langs den dijkniet alleen in het voordeel der betrokken eigenaren, maar vooral in het belang der alge- meene volksgezondheidopdat die stinkpoelen verdwijnen die eene schande zijn voor onze gemeente, en die de in de nabijheid wonende gezinnen, vooral in het warme jaargetijde met ziekte bedreigen. Naar wij vernemen vorderen de voorloopige werkzaamheden voor de oprichting eener nieuwe Harmonie goed. Zijn wij wel ingelicht dan wor den dezer dagen de instrumenten besteld. De hoofdonderwijzer der openbare school te Drunen, de heer v. d. V., heeft aan den ge meenteraad zijn eervol ontslag aangevraagd. Om het vele duisteredat in deze zaak nog moet opgehelderd worden en om verschillende andere redenen, vinden wij het minder gepast te spreken over de tegen hem ingebrachte beschul digingen die aanleiding gegeven hebben tot een langdurig en nauwkeurig onderzoek door den burgemeester en den wachtmeester der Maré- cbausée. Aan de schoolkinderen is eene vacantie van 14 dagen verleend. De verjaardag van H. M. Koningin Emma werd Maandag voor het eerst in de residentie gevierd. De talrijke vlaggen gaven een feestelijk aanzien aan de straten die bovendien het tooneel van groote levendigheid waren door de aanwe zigheid van vele vreemdelingen die uit de om liggende plaatsen en met de pleiziertreinen uit het Zuiden pn Noorden waren aangekomen, juist nog bij tijds om de parade in de Maliebaan bij te wonen. Tlet veld was aan alle zijden om zoomd door eene dichte schare. Alle wapens van het garnizoen namen aan de revue deel vereenigd onder commando van den kolonel der huzaren Van Rappard. De generaal Queijsen trok gevolgd door een talrijken staf, waarbij zich hoofdofficieren der schutterij hadden gevoegdlangs de gelederen tot het houden der inspectie. Gedurende het défilé passeerde Prinses Marianne in een open rijtuig. De troepen maakten eene frontverande ring presenteerden de wapenen en het gesehal van het Wilhelmus weerklonk. Alles liep in de beste orde af. Er waren voorzorgsmaatregelen genomen tegen gevaar met den stoomtram. De oprijlaan van het bosch zag er in haar feestge waad bekoorlijk uit. Aan eiken boom van den lommerrijken weg was een vlag ontplooid waar onder ook de Waldeck-Pyrmontsche. Een treurig ongeval had Zaterdagmiddag ten half twee ure plaats aati het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Wormerveer. Bij het rangeeren van den goede- rentrein geraakte een der beambten van het spoor onder den trein zoodat hem beide beenen werden afgesneden. Per brancard naar het naastbijgelegen wachthuisje vervoerdwerd hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleend doch voor het behoud van zijn leven is liet ergste te vreezen. Hij is gehuwd eu heeft 4 kinderen. Een 60jarige vrouw te Leiden verkeerde 11. Zaterdagavond tengevolge van overmatig ge bruik van sterken drank in zulk een toestand op don openbaren wegdat de politie het raad zaam oordeelde haar naar het politiebureel over te brengen. Dit ging echter niet zoo heel ge makkelijk tenminste drie agenten hadden er de handen vol aan en onder weg zakte het slacht offer der kermispret door'uitputting ineen. In den tijd van 4 dagen zijn te Weert 2 jeugdige kinderen van verschillende ouders in onbewaakte oogeliblikken jammerlijk verdronken. Een daarvan vond den dood in de werf en het ander in een kuip met water. De rijknecht van den graaf Loë te Goch, die zijne ouders te Kessel wilde gaan bezoeken, heeft op die reis jammerlijk den dood gevonden. Het paard hetwelk hij bereedwerd schichtig voor een voorbijgaanden treinwaardoor het dier al hollende struikeldede ruiter viel er af en brak den nek. Hij was dadelijk een lijk, In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag zijn bij een horlogemaker te Vlaardingen (de dief sneed eene ruit uit) een twintigtal horloges ontvreemd. Uit Venlo meldt men dd. 2 Augustus In de grensstad Viersen ontstond gisteren een groote brand in de leerlooierij met annexen schorsmolen van de Gebrs. Haase. De leerlooierij met alles wat er in voorhanden was, werd vernietigdde molen en de schuur waarin nog maar een paar dagen geleden 20 waggons schors werden geborgen werden inede een prooi van het woedend element. Alleen een partijtje ten bedrage van ruim f12,000 werd gered. Dit laatste was toevallig niet verzekerd; al het vernielde weldoch ver beneden de waarde. Men meent de oorzaak van den brand aan onvoorzichtigheid van het arbeidend personeel te moeten toeschrijven. Door een onbekende oorzaak is een huis, bewoond door F. de Kok aan de heikant onder Tilburg, in brand geraakt en geheel in de asch gelegd. Huis en inboedel waren verzekerd. Ook te Kolhorn ontstond Zaterdagochtend waarschijnlijk door het onweder, een hevige brand in eene broodbakkerij. Met moeite werd een klein kind gered. De ouders waren afwezig. Dank zij de krachtige hulp der brandweerkon de brand beperkt blijven tot het genoemde perceel. Wil Dr. Tanner doen zien hoe lang men zonder eten kan blijven, te Groszwardein heeft een jonkman getoondhoeveel eten soms een menschenmaag zonder gevaar kan bevatten. Om te voldoen aan een weddenschap heeft

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2