Nummer 63. Zondag 8 Augustus 1880. 3e. Jaargang. 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Posterijen. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. J£eit Uitgever: ANTOON TIELE?J te Waalwijk. Ni De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. bowsowjcocm Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters na^ plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Vele menschen meenen dat op de naam- of zoogenaamde VISITE-KAARTJES (of derzelver omslagen) de woorden p.c., p.f., p.pse. en derge= lijke schriftelijke bijvoegingen mogen gesteld worden. Om die kaartjes als drukwerk te kunnen verzenden is liet echter niet toegelaten daarop eenige schriftelijke bijvoeging (het adres uitge zonderd) te plaatsen. De ondergeteekende acht het noodzakelijk be langhebbenden hierop té wijzen. De Directeur van het Postkantoor te Waalwijk, BAGGERMAN. Dinsdag zijn de Belgische jKamers tot ecne buitengewone zitting bijeengekomen. Ir. den Senaat bleek reeds dadelijk hoe, te midden der feestvreugde het vuur van den partijhaat toch is blijven doorsraeulen. Toen namelijk namens de Linkerzijde werd voorgesteld met het oog op de feestelijke stemming des lands het oude bureau te handhaven (President baron d'Anethan, van de minderheid) werd dit door de Rechter zijde geweigerd waarop de Linkerzijde dan ook vrijheid vond het geheele bureau samen te stellen uit de meerderheid zonder aan de Rechterzijde ééne plaats te gunnen. In de Kamer verwacht men dat iets dergelijks gebeuren zal. De tentoonstelling onzer nationale industrie blijft steeds meer en meer (bezoekers trekken Zondag b. v. werden er 20.000 kaarten afgege ven niettegenstaande toen de historische ten toonstelling onzer kunst plechtig en in tegen woordigheid van een aantal personen geopend werd, en er een concert was in het Park Leo pold vroeger den Zoölogischen tuin. Men is thans te Brussel bezigeerebogen op te richten voor het feest van 16 Augustus, een aan de Schaerbeeksche poortde tweede op het kruispunt van den boulevard Leopold II en den bouleverd d'Anvers; de derde wordt geplaatst tegen den temple des Angustins. Aan bloemen, beeldhouwwerken en wat verder tot versiering kan dienen ontbreekt het natuurlijk niet. De bijval dien Benoit met zijn oratorium De Oorlog, woorden van Jan van Beers, op het nationaal festival behaalde, was overgroot, ver pletterend voor zijn mededingers. Alleen de Jacob van Arteveldë~ van Gevaertdie in cene Fransche vertalipg gezongen werd hield er zich nevens staande. De lndépendancedie zeker niet mank gaat aan ingenomenheid met Vlaam- schc kunstverslag gevende van het festival waarop Benoits stuk een heelen dag innam, ter wijl op de twee andere dagen stukken van ver scheiden componisten werden uitgevoerd, schreef het krasse woord: de ganzen loopen troepsgewijze, de leeuw gaat alleen. Uit Rome wordt aan the Pall Mall Gazette gemeld dat de Paus prachtige bruiloftsgeschen ken iu gereedheid brengt voor den Oostenrijkschen Kroonprins en de Belgische Prinses Stefanie en tevens den Keizer bericht heeftdat het verleenen van dispensatie voor het huwelijk in geene deele belemmerd zal worden door de di plomatieke breuk met België. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de nachttrein van Ostende en Parijs naar Keulen kort vóór liet Station te Leuven op een kruispunt der rails, dwars in een goederen trein gereden met het gevolg dat het materieel van beiden treinen zwaar geleden heeftmaar merkwaardigerwijze geen enkele passagier gedood of gewond werd. De machinist van den snel trein is echter vrij zwaar gekwetst. Gisteren den geheelcn dag was de communicatie gestoord. Het is vooral de RepublikeinscUe Linker zijde en de zoogenaamde -Union Rópublicaine Gambetta's partijgeweestdie bij de jongste verkiezingen voor de Generale Raden heeft ge zegevierd. Het Linker-Centrum bleef evenzeer op den achtergrond evenzeer als de Uiterste Linkerzijde. Deze omstandigheid is natuurlijk weer koren op den molen van hen die van oordeel zijn dat Gambetta's tijd om aan het roer te komen zoo langzamerhand nadert. Na dén gunstigen uitslag dezer verkiezingen, dus wordt eindelijk beweerdzal de Regeering vrijheid vinden de Maart-decreten betreffende de niet-erkende congregaties met onverbiddelijke strengheid teil uitvoer te leggen. Zelfs zou ze de bestaande wet willen toepassen die aan de Jezuïeten het verblijf op Frankrijk's bodem ver biedt. Volgens le Temps is de beteekenis der ver kiezingen voor de Algemeene Raden .- de ineen- storting van het Bonapartisme, de vcroordeeling van de clericale eischen de afwijzing van de onverzoenlijkende voortduur der Republiek en van de verstandige en onwrikbare politiek van den vooruitgang. Prins Jéróme Napoleon, die bij de verkiezin gen van Zondag jl. te Ajaccio zich candidaat had gesteld in de plaats van zijn neef Karei Bonaparte die bedankt heeft voor eene herkie zing heeft het veld moeten ruimen voor een republikein. Het dorp Tigny is door eén vreeselijken brand geteisterd. Achttien huizen werden een prooi der vlammen, waarvan de meeste bewoners niet verzekerd waren en dus tot den bedelstaf gebracht zijn. Te Loignó en te Ohateaugontier hebben een paar branden gewoed die door een troep kinderen enkel uit baldadigheid werden aange stoken. De beide belhamels der bende, 15 en en 14 jaren oud, zijn reeds in handen der poli tie en hebben eén volledige bekentenis afgelegd. De meeste geamnestieerden door „lc Tage" aangebrachtzijn te Parijs aangekomen. Vele kreten van leve de Republiek! en leve Frankrijk! werden aangeheven. Te Lyon was zekere Chalaye ter dood veroordeeld wegens vadermoord. Zeventig dagen lang, zegt „le petit Lyonnais" zag hij eiken dag de aanzegging tegemoet, dat het doodvonnis aan hem voltrokken zou worden, totdat nu eindelijk de directeur der gevangenis in zijne cel kwam om hem mede te deeleu, dat de president dei- republiek de doodstraf veranderd had in levens langen dwangarbeid. Ik ben dat gunstbewijs niet waard, 7,eide Chalaye, maar toch dank ik. Op de Parijsche markt kan men dagelijks een 55jarige vrouw zien zitten, die ervoor haar leeftijd bijzonder frisch en stevig uiez-'eten groente verkoopt. Dat is Annette Devron, oud marketentster bij het Fransche leger, dat zij naar Afrika, de Krim, Italië en den Rijn vergezelde, en de eenige vrouw in Frankrijk, die het kruis van het legioen van eer door een wapenfeit ver worven heeft. Het was bij Magenta. Twee Oostenrijksche soldaten hadden een vaandel van haar regiment bemachtigd. Onder een regen van kogels snelde de moedige Annette op de Oostenrijkers los doodde den een, verwondde den ander en bracht het vaandel zegevierend bij dé haren-terug. Voor die daad werd haar het eercteeken geschonken. In den Fransch-Duitschen oorlogtoen zij marketentster bij het 33e linie-regiment tfas, werd zij eenskort na het sluiten van den wapenstilstand, bij de poort van Didenhoven door een Beiersch soldaat op den openbaren weg beleedigd. Zonder zich lang te bedenken nam zij haar revolver en schoot den man dood. Zij werd deswege gevangen genomen en kor ten tijd daarna door den krijgsraad te Metz ter dood veroordeeld. Gelukkig kwam prins Fre- derik Karei op den dag barer terechtstelling te Metz. Toen hij hoordedat er eene vrouw gefusilleerd zou worden, verlangde hij de proces stukken te zien en stelde hij de voltrekking- Een paar dagen later ver en mocht naar hare woon- van het vonnis uit. kreeg Annette gratl plaats terugkeeren. Deze dappere vrouw, die dertig jaren lang als markettntster dienst deed, verkreeg in 1874 van maarschalk Mac Mahon een kleine geldelijke ondersteuning en zette met dat kapitaaltje een groentenering op, die haar nu een onafhankelijk bestaan verschaft. Uit Quettah wordt officieel gemeld, dat vol gens een gerucht de At'ghanen zich vcreenigen tnsschen Chaman en Candahar en dat Ajub- IChan is opgerukt tot Mekares. Hij heeft een (Pel zijner troepen afgezonden om Chaman le belegerenen hij tracht de konvooien af te snijden, die voor Candahar zijn bestemd. Gene raal Roberts, die zich te Kabul bevindt, heeft last ontvangen om met eene sterke macht van alle wapenen (10.000 man) naar Candahar op rukken en wel onmiddellijk. Eene dépêche uit Simla bevat weer eenige nadere bijzonderheden omtrent dé nederlaag van Burrows. De Engelschen meendentoen ze aanvielen slechts een deel van Ajub-Khan's leger voor zich te hebben, maar al spoedig ver scheen diens geheele macht en stelde zich in slagorde. Tot een uur 's middags was alleen de artillerie aan het woord en het vuur der Britsche achterladers bleef niet zonder uitwerking. Maar toen de cavalerie der Ghazis een ontstui- migen aanval deden, weken de inlandsche sol daten en vielen ze terug op het 66e regiment, waarbij twee kanonnen in den steek werden gelaten. Langzaam retireerde nu de infanterie afgesueden van de cavalerie en artillerie. Eerst na pen heet gevecht gelukte het aan Burrows de infanterie te ontzetten. Tien mijlen ver vervolgde de- vijand maar niet met kracht. Die vielen werden dan ook mee- rendeels niet door het staal gedood, maar stier ven van dorst en uitputting. Ajub-Khan schijnt als strateeg zeer wel tegen de Engelschen te zijn opgewassen en wat zijn oorlogsmateriéèl betreftbeboeft hij evenmin voor hen onder te doen. De wijze waarop hij, in den slag bij Candahar, zijne linie van bataille formeerdedaarbij zorg dragende voor eene flinke reserve was geheel Europeesch en zijn artillerievuur er waren ook een paar batterijen en achterladers werd flink onderhouden en was niet veel slechter dan dat der Engelschen. Het glanspunt van den strijd en dat den door slag gafwas de charge van de .cavalerie der Ghazis. De Engelschen verloren niet minder dan 1100 geweren nieuwste model. - Sir Bartle Frere is eindelijk bevorderd tot de positie welke men sinds lang hem zoo van harte heeft toegewenschtdie van gouverneur „in ruste." Maandag deelde Lord Kimberly in het Hoogerhuis mede dataangezien de pogin gen van het Kaapsche Gouvernementom eene conferentie over het confederatie plan tot stand te brengen mislukt waren er nu geen reden meer bestond om Sir Bartle langer op zijn post te laten te minder omdat er nooit overeenstem ming bestaan had tusschen^hem en Harer Ma- jesteits Regeering. Zijne Excellentie mag dus huiswaarts keeren en ongetwijfeld geeft heel de bevolking van Zuid-Afrikablank en zwartAfrikaanders eu Kaffers hem den zegen achterna. Hij zal in de geschiedenis bekend blijven als de aanstoker van een der verfoeielijkste oorlogen onder de Brit sche kleuren ooit gevoerd. Deze christelijke edelman heeft honderdmaal meer bloed, jammer cn oDrecht op zijn geweten dar. Cetawayo de heidensche barbaar. Hasselraannde bekende Duitsche sociaal democraat is met de Noorderzon naar Amerika vertrokken achterlatende een aanzienlijke schuld en medenemende een tamelijk bedrag aan, meest door werklieden aan hem toevertrouwde spaar penningen. Beter dan eenige wet zeker zijn dergelijke treurige feiten in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen geschikt om de oog-en des volks te openen voor het streven van zoovelen onder-,hen, die rumoerig als „zijne vrienden" plegen op te treden. Ons Koninklijk paar beviudt zich op het oogen- blik te Turijn. Groot is de geestdrift der be volking. D.: wonden die Cairoli opliepbij het verdedigen van 's Konings leven te Napels, zijn weder opengegaan. De geneesheeren hebben hem rust en eene badkuur aanbevolen. - Indien wat niet onwaarschijnlijk i3 kardinaal Nina als Pauselijk minister aftreedt, zal hij worden vervangen door den Emiuenlissirae Jacobini. In de collectieve nota der Mogendheden be treffende Montenegrodezer dagen bij de Porte ingediendwordt aan de Turksche Regeering een termijn van drie weken gesteld, binnen welken aan hare verplichtingen ten opzichte van- liet Vorstendom moet zijn voldaan. Geschiedt dit niet dan men make zich maar niet bezorgd dan zal de Porte worden uitge- noodigd Dulcigno en omliggend gebied aan Montenegro af te staan. Geen sprake dus nog van dwang of ook maar van meer dan gewonen drang. Wat dc Grieksche quaestie betreftdie schijnt men voorloopig geheel te laten rustenen van de voorgenomen demonstratie hoort men niets meer. Frankrijk zou moeite doen om zich aan medewerking in deze te onttrekken. Heden zijn de koninklijke besluiten in het oflicieele blad afgekondigd waarbij de mobilisatie van het leger bevolen wordt en de Kamer tegen 20 September in gewone zitting wordt bijeen geroepen. Bij generaal Seineka te Odessa was dezer dagen een dief ingebroken jlie vóór hij iets kon stelen door den heer des huizes betrapt en duchti°- afgeranseld werd maar toch nog gelegenheid vond om te ontvluchten. De generaal wist wie de dief was en diende een aanklacht tegen hem in maar de rechter sprak den beschuldigde vrijdaar het niet ge noegzaam bewezen was, dat hij binnendrong met het plan om te stelen. Zoodra Semeka die uitspraak had vernomen trad hij op den rechter toe en vroeg hem liet adres van den vrijgesproken dief. „Gij zijt van oordeelmijnheer de rechter zeide hij in vollen ernstdat de beschuldigde niet voornemens was mij te bestelen nu ben ik zoo vrij te denken dat hij mijeen bezoek wilde brengen, en zou ik gaarne zijn adres hebben, om hem een contra visite te kunnen maken." In dc bladen komt onder de berichten uit Mexico van 27 Juli voor dat het rapport der commissiebelast met het voorbereiden van een wctsontivcip strekkende tot liquidatie en con— solideering der geheele Mexicaansche schuld en tot verzekering van de betaling der rente, con cludeert dat eene eerste voorwaarde tot ver wezenlijking van dit plan de vermeerdering der inkomsten van den staat is. De commissie heeft thans in dien zin nieuwe instructies gevraagd. Waalwijk, 7 Augustus 1880. De heer dr. J. H. H. lliilsraann te Tilburg, benoemd tot directeur der Openbare Handelschool te Amsterdam, zal die betrekking den 16den September e. k. aanvaarden.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1