Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. ipauterive op een anderen trein geloopen is. Vele reizigers werden gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag had een gelijk ongeluk plaats aan het station van Oissel, op de lijn Parijs-Havre waarbij alleen de twee machinisten gewond werden. En op de lijn van Tarascon naar Cette had een ont sporing plaats, waarbij de stoker gedood en verscheiden personen gewond werden. De heer Porsterminister voor Ierland is Woensdag, tengevolge van ernstige telegraphische tijdingen van dit eiland, onverwijld van Londen naar Dublin vertrokken. Men weetdat in de laatste dagen herhaald van verdachte verschijnselen sprake is geweest. Aanvallen op grondeigenaars en verminking van hun vèe waren aan de orde van den dageen bende van veertig man maakte zich met geweld te Cork van wapenen meester en nog Donderdag werd melding gemaakt van eene poging om de kazerne aldaar in de lucht te doen vliegen. Het doel van Forster's reis iszich zekerheid te verschaffen of de wederinvoering der buiten gewone wetten soms noodig zou wezen. Men weet dat het kabinet het niet noodig achtte dit jaar de vernieuwiug daarvan aan te vragen. Het Iersche parlementslid Dillon schijnt Par- nell naar de kroon te steken als opruier. Open lijk raadt hij den pachters aan niets te betalen en zich in den wapenhandel te oefenen om ten allen tijde gereed te zijn. Het tegenwoordig garnizoen van Ierland, dat ongeveer 30,000 man sterk is, zou in geval van gewapend verzet waar schijnlijk te zwak blijken. Uit Simla wordt gemeld, dat het leger van Ajub-Khan, in drie afdcelingen gesplitstzich opgesteld heeft aan drie zijden van Candahar. Hij is nu begonnen de stad te beschieten. Tot nu toe echter is de schade gering. Maar 't kon erger worden. Want Ajub beschikt over eene kleine 40 kanonnen, waaronder verscheidene van zwaar kaliber. Het reeds aanzisnlijke leger van Ajub het telt 12,000 man staat nog versterkt te wor den door ettelijke malcontentenals Mohamed- Hassim, Abdullah-Jan en anderen, die over en weer over verscheidene duizenden strijders te beschikken hebben. Dit, gevoegd bij de omstan digheid, dat Roberts eerst begin September met het leger van Kabul te Candahar kan aankomen, wettigt zeer zeker in alle opzichten de bezorgd heid, waarmede men in Engeland het lot van Candahar's garnizoen, de r.:st van het verslagen leger van Burrows, verbeidt. Te Kabul was de toestand over het geheel bevredigend onder de lagere klassen die zeer anti-Engelsch zijnhadden eenige ongeregeld heden van weinig beteekenis plaats gehad. Men meende nog steeds te mogen verwachten, dat Roberts op zijn tocht naar Candahar onder weg geen tegenstand zou ondervinden. Het Ministerie van Buitenlar.dsche Zaken wendt heet het alle moeite aan om Frank rijk te bewegen aan dwangmaatregelen tegen de Porte deel te nemen. Het Alexander-palace te Londen is een der meest bezochte uitspanningsplaatsen. Wat daar op een drukken dag kan omgaantoont de volgende opgaaf van een der laatste dagen. Er werden gebruikt350 vaten bier, 30,000 koppen thee en koffie, 12,600 thee's voor gezelschappen 8640 flesschen sterken drank5640 flesschen wijn19,200 limonadegemberbier en spuit water 22 ton vleesch 90,000 beschuitjes en koekjes 12 wagenvrachten salade, 7 ton aard appelen 76000 maaltijden, 42,000 groote broo- den. Voor f5280 aan ooft. Voor f2100 aan suikergoed. Aan borden en schotels brak er voor een waarde van pl. m. f 1200. Er bedienden 1140 personen. In de waschkamers waren 13,000 handdoeken en 230,000 gallons water gebruikt. slepenwaar zij zonk. De Baltic had ook zware schade opgeloopen en moest gedokt wor den. Te Greenore in het graafschap Donegal heeft een ontzettend ongluk velen in rouw ge dompeld. Gedurende de mis werd de vallei waarin Greenore ligtdoor een alles verwoes tenden watervloed overstroomd. Het water stroomde met woeste vaart de Roomsoh-Catho- lieke kapel binnen en steeg daar met groote snelheid 10 voeten hoog. De ramp viel voor op 't oogenblik, dat de priester de H. communie uitdeelde. Alles werd omver geworpen en door den stroom meegesleurd. Hoe vele personen verdronken zijn kan nog niet met juistheid worden opgegeven. Slechts twee lijken zijn ge vonden. Het leven van de overigen werd be houden dank zij vooral de vermaningen en de tegenwoordigheid van geest der aanwezige leden van de congregatie. De priester redde zich door uit het veertien voet hooge koorvenster te klimmen. Hij had een bidbankje tegen de vensterbank geplaatst en klouterde zoo naar buiten. De stroom bleef een uur lang de kerk teisteren en richtte aan het gebouw een schade aan van 3000 p. st. De vloed verrastte de ong.lukkige menschen zonder dat zij er in 't minst op voorbereid waren. Volgens een later telegram zijn vier lijken gevonden maar elf personen worden nog ver mist. Waarschijnlijk zijn zij naar zee afgedreven. Uit Liverpool wordt gemelddat daar de stoomboot Longford, van Dublin naar Liverpool, in botsing is gekomen met de White Star stoomboot Baltic. De Longford kreeg te zijwaart hevige averij en was in enkele seconden met water gevuld. Ongeveer 200 passagiers waren aan boorddie met sleepbooten gered werden. Ook het vee kon gered worden. Hét gelukte nog de boot naar de Liverpool-zijde van de rivier te De Dom van Keulenhet grootsclie meesterstuk der Gothische bouwkunst, dat nu eindelijkna zes eeuwen in wording te zijn geweestvoltooid iszou volgens eene oude welbekende legende nooit volbouwd mogen worden. i)e jonge architectwien de bouw van de kerk was opgedragen was op zekeren dag, wanhopig omdat aartsbisschop Koenraud zijn plan maar niet wilde goedkeuren naar den oever van den Rijn gegaan om een eind aan zijn leven te maken. Maar juist toen hij in het water wilde springenstond plotseling een grijsaarddie niemand anders was dan de duivel zelfvoor hem en bood hein in ruil voor zijn ziel een heerlijk ontwerp het plan van de tegenwoordige kerk aan. Hij gaf den jongen man 24 uren om zich op zijn voorstel te bedenken. In dien tijd raadpleegde de architect zijn biechtvader, en deze deed hem een middel aan de har.d waardoor hij het plan kon krijgen zonder zijn ziel te verliezen. Toen satan den volgenden dag hem opnieuw het plan liet zien rukte hij het hem onverwachts uit de handen haalde een relekwie van St. Ursula te. voorschijnen sloeg daarmede den booze op het hoofd. Satan die woedend was over de hem gespeelde poetsscheurde met een woesten ruk het bovenste deel van het plan af, en zwoer dat de kerk eeuwig onvoltooid en de naam van den bouwmeester onbekend zou blijven. De architect poogde te vergeefs het vernielde plan af te werken en stierf kort daarna van verdriet. Eeuwen lang scheen hetdat satan's voor spelling vervuld zou worden. De werken die in 1249 begonnen waren werden voortgezet tot in 1509 maar in dat lange tijdsverloop herhaal de malen afgebroken door den Moedigen strijd, dien de burgers der stad tegen hunne aartsbis schoppen voerdenzoodat in het begin dier eeuw alleen het koor voltooid was. Laterdoor de Fransche revolutie tot een goederenmagazijn gemaaktdreigde het eerwaar dige gebouw in puin te zullen verkeercr.toen plotseling de oudheidkundige ijver en de gods dienstige geestdrift ontwaakten en men de groote taak ondernam het reuzenwerk der middeleeuwen niet slechts te herstellen maar ook te voltooien. Van alle kanten kwamen voor dit doel rijke giften iu de toenmalige koning van Pruisen Frederik Wilhelm IV verbond zich om jaarlijks 50.000 th. te geven. Den 4n September 1820 is het werk met een schitterend feest begonnen en onafgebroken voortgezettot het thans zestig jaren is voleindigd. Uit Constantinopel wordt gemeld dat Ilafiz pacha als minister van politie is ontslagen en vervangen door llade-Hafiz. l)e een zegt dat het is wegens het willekeurig arresteeren eener Turksche vrouw, de ander dat het is wegens zijne fanatieke gevoelens. De Porte zou thans definitief besloten hebben Dulcigno aan Montenegro af te staan. Zij hoopt dat het met betrekkelijk weinig moeite zal kunnen geschieden. De feiten echter zijn hiermede in tegenspraak. Want de Albaneezen begeven zich in grooten getalle naar Dulcigno om het te verdedigen, zoodat het dan ook reeds heet, dat de Porte de uitlevering heeft uitgesteld. In het leger der Montenegrijnen richt de koorts groote verwoestingen aan. Een Engelsche korvet met consul Read aan boord, is in de wateren van Scutari aangekomen. De Keizer van Oostenrijk vierde Woensdag zijn vijftigsten ver:aardag. Alle bladen herdach ten in hartelijke artikelen deze heugelijke ge beurtenis en de stad Weenen was tot in de afgelegenste uithoeken met vlaggen en groen getooid. In het geheele Rijk trouwenswat bij Frans Jozefs populariteit niet te verwonderen is werd de dag feestelijk gevierd. Boven-Oosteurijk word ten gevolge van sterke wolkbreuken en voortdurende zware regenbuien op verschillende plaatsen door overstroomingen geteisterd. Bijna alle rivieren en beeken traden buiten haar oeversvele landstreken en dorpen zijn onder water gezet. De spoorwegbrug bij Tauflurchen is ingestortdie bij Andorf wegge slagen en die bij Innsbruck zwaar beschadigd. Daardoor en wegens het beschadigd zijn van onderscheiden dambruggen zijn verschillende spoorlijnen die de gemeenschap met het Westen verzekeren tijdelijk onbruikbaar geworden. De Donau is zeldzaam sterk gewassen zoodat hij te Weenen en te Krems zelfs zoo hoog staat dat de stoomschepen niet meer onder de bruggen kunnen doorvaren. Ried en Oberndorf zijn overstroomdverschillende huizen werden ver woest. Vele straatwegen zijn geheel onbegaan baar. De stad Steijer wordt zeer bedreigd. De arbeid in de wapenfabriek aldaar moest reeds worden gestaakt. De schade aan den oogst toegebracht is natuurlijk ontzettend groot. Uit Ischl wordt gemeld dat de Traun die neigde tot vallen, weder bedenkelijk steeg. Miig- litz in Moraviëwerd door een wolkbreukde plaatsen aan de Thess Merta en Lüst gelegen, door het buiten hun oevers treden dier wateren overstroomd. Te Reutenhar, Winkelsdorf en Reitendorf zijn eenige gebouwen ingestort en vele anderen zeer onrustwekkend ondermijnd. In de nijverheids-inrichtingen in die streek kon men den arbeid niet voortzetten. Drie personen zijn verdronken vijf bruggen over de Thess zijn verwoest en alle straatwegen zwaar bescha digd. Te Weenen is men mede zeer beducht voor een overstrooraingdaar de waterstand van den Donau reeds een hoogte van 261 cM. boven nul bereikt. Men blijft echter nog hopen dat spoedig val zal intreden. Ook te Iblinskoin Bohemenheeft een wolkbreuk vreeselijke ellende verwekt. De watermassa's stroomden van de hoogten bij He- ralee en Kreuzbergwelke de scheiding vormen tusschen Donau en Elbemet zulk een snelheid voortdat de uitwateringen te Iblinsko in een oogwenk overstroomd waren. De bewoners der armoedige hutten hadden naauwelijks den tijd het veege lijf te bergen. De bruggen ook de spoorwegbrug, die op twee solide peilers rust werden allen geheel of gedeeldelijk verwoest. I Een hevige brand, feller dan er in 17 jaar een geweest was, heeft Maandag te St.-Pe- tersburg gewoed. In de wijk Ligofka werden meer dan twintig huizen in de asch gelegd. In den laatsten tijd hebben hier weder arrestatien van nihilisten plaats gehadwelke omdat een geruime tijd was voorbijgegaan zonder dat zoo iets geschiedde, veel sensatie te weeg bracht. Gewichtig zijn die nihilistische voor postengevechten alleen in zoo ver, als zij ook de meest optimistisch gezinden overtuigen moeten; dat ondanks Loris Melikoff de socialistische propaganda haar einde nog niet bereikt heeft. Wel hebben de nihilisten veel aanhangers ver loren, doch de radicrle- partij zet haren wanho- pigen strijd tegen het staatsgezag met doodsver achting voort. In den zomer wordt de lands- bevolking aangehitst; de winter is de tijd der politieke moorden en aanslagen, gelijk dat door de revolutiouaire tegenstanders openlijk wordt erkend. Geen Nihilist geeft zich over met de wapenen in de handzonder daarvan gebruik te maken en nog niet een hunner heeft in de gevangenis iets bekend. Pressnakoff heeft gister het voorbeeld van zijn voorgangers gevolgd bij zijn gevangenneming heeft hij geschoten doch in het verhoor bleef hij hardnekkig zwijgen. Zijn naam kwam men daardoor te weten, dat een hoofdbeambte der politie die meende hem van vroege te kennen plotseling Pressnakoff's cel binnentrad en hem toevoegde Goeden mor gen Pressnakoff, waarop de verraste gevan gene antwoordde Zoo, goeden morgen en daardoor was de juistheid bevestigd van den naam waarmede hij werd aangesproken. Te Putschesh in de nabijheid van Nisch- nei-Nowgorod zijn 100 magazijnen35 steenen en 45 houten huizen afgebrand. De oorzaak is, als naar gewoonteonbekend. De groote vuurspuwende berg Fuego in Guatemala, is den 29 Juni jl. plotseling tot een uitbarsting gekomen. Men zag op eens in den nacht een vuurkolom vau 400 a 500 voet hoogte uit den krater opstijgen en weldra vloeiden twee lavasiroomen naar beneden de een in de richting van de stad Antigua de andere naar de zee. Een gedeelte van den omtrek was door de vuurkolom helder verlichtterwijl boven de lavastroomen die alle boomen en struiken op hun weg vernielden dikke rookwolken opstegen. Den ln en 2n Juli was,de uitbarstingeenig- zins bedaard, Dj aangerichte schade is betrek kelijk geringofschoon de verschrikte bewoners van den omtrek in het eerst met recht het erg ste vreesden. Een stierengevecht onder toezicht van een vereeniging tot bescherming van dieren, zoo iets zou men bijna voor onmogelijk houden en toch heeft zulk een gevecht in de vorige week te New-York plaats gehadten aanschouwe van ongeveer drie duizend personen. Maar bij dit stierengevecht ging het heel anders toe dan b. ,v. bij de_ Spaansche. De stie ren werden veel beter behandeld. De rosetten waren niet in hun vleesch rastgestoken, maar op hun huid geplakt en de dieren die eerst in het geheel niet wilden vechten werden bedaard weggeleid als zij in den strijd opgewonden werden. Zulk een stierengevecht bleek volstrekt niet in den smaak te vallen. In plaats van met gespannen a indacht den strijd te volgen, hieven de toeschouwers van tijd tot tijd spottende kreten aan lachten en jouwden de kampvechters uit. Kortom, het feest mislukte volkomen, en tot overmaat van ramp werden tot besluit de ont vangen gelden door de politie in beslag ge nomen. Zondag 22 Augustus 1880, 's middags ten 12 ure UITVOERING VOOR HET PUBLIEK door de Liedertaiel OEFENINGEN VERMAAK van Waalwijk en Besoijen in de zaal van Musis Sacrum. Programma. Donkre buien groeien J. Kwast. Hoe zoet is de lente van het leven. (Bekroond) R. Hol. Hymne an die musik. (Bekroond) v. Lachner. Waalwijk, 21 Augustus 1880. Woeusdag avond omstreeks half elf ure ontstond er brand in de in aanbouw zijnde school te Kaatsheuvelwaar men denzelfdea avond nog laat aan het werk was geweest. Door spoedig toegesnelde hulp is de brand spoedig gebluscht, zonder veel schade te hebben veroorzaakt. Volgens de N. Rott. Ot. heerscht te Gemert de typhus op onrustbarende wijze. In één ge zin zijn vier personen door de ziekte aangetast de vrouw uit een ander gezin mede aan typhus lijdende is door de zorg van den Burgemeester in een afzonderlijk vertrek ter verpleging opge nomen. Door het gemeentebestuur worden de bij de wet voorgeschreven maatregelen genomen, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Donderdagnacht omstreeks 1 uur ontstond ten huize van den winkelier Tulfer branddie zich spoedig aan hft belendend perceel van den landbouwer Noij mededeelde en zoo in hevigheid toenam dat de inmiddels aangerukte brandweer zich tot het beveiligen der aangrenzende gebou wen moest bepalen. Van het huis van T. zijn alleen de muren staande gebleven dat van N., zoomede diens schuurwaarin daags te voren het laatste deel van den graanoogst was gebor gen zijn nagenoeg geheel in dc asch gelegd. Gelukkig dat er volkomen windstilte heerschte, ander3 ware de ramp niet te overzien geweest. Alles was tegen brandschade verzekerd doch de eigendommen van den landbouwer Noynaar men zegt, veel te laag. De oorzaak van den brand is onbekend. Op aanwijzing van den commissaris van politie te Hoorn is te Alphen aangehouden de dader van den dezer dagen te Goutum gepleegden belangrijken diefstal van geldwaardig papier. Bij een vuurwerk dat te Schagen plaats hadis een neervallende lat van een der nom- mers op het hoofd van een ongeveer eenjarig kind terecht gekomen met het noodlottig gevolg dat het kind nog denzelfden nacht is bezweken. Te Amsterdam is wegens dronkenschap een burger gearresteerd en in verzekerde bewaring estelddie bij nader onderzoek bleek te zijn de militair B., behöorende tot het korps mari niers die reeds sedert 9 maanden zijn korps had verlaten en als deserteur was afgevoerd. Hij is aan de militaire autoriteit overgeleverd, ten einde voor den krijgsraad terechtgesteld te worden. Dinsdagochtend ten 8 ure hebben de grond werkers op het terrein van het in aanbouw zijnde gasthuis te Bergenopzoom het werk ge staaktomdat zij wenschten het loon van f 1,25 tot f 1.50 per dag verhoogd te zien, waaraan door den aannemer niet voldaan werd. Zij trokken met hun gereedschap van het werk en brachten verder den voormiddag door met hier en daar een glaasje te drinken. Ten een ure waren zij echter allen Weder op het terrein, omonder schelden en vloeken de een na den ander den arbeid te hervatten zoodat ten half twee uur allen weer aan het werk waren. Te Zwolle is gevankelijk binnengebracht B. J. R., vroeger koopman te Hardenberg, tegen wien door de rechtbank bevel tot gevangenisne ming was afgegeven op grond van het als ge failleerd koopman verduisteren van goederen tot zijn boedel behoorende. R. was kort na zijn faillietverklaring metterwoon naar Duitschland vertrokken doch is krachtens voornoemd bevel van gevangenneming door de Duitsche Regeering uitgeleverd. Sprang, 17 Augustus. De rekening dezer gemeente voor het dienstjaar 1879 is door den Raad voorloopig vastgesteld tot een bedrag in ontvangst van. f 7250.79V2 In uitgaaf van - 6132.86V2 en dus met een batig slot van f 1117.93 Waspik 20 Augustus. Door zijne excellentie den heer Commissaris des Konings in deze prov. is bij zijn besluit van der. 19n dezer, tot veld wachter in deze gemeente benoemd J. van den Luijtgaarden thans als zoodanig te Oud- en Nieüw-Gastel. De door den heer Burgemeester opgemaakte voordracht bestond uit: J. van den Luijtgaarden, bovengenoemd, en P. J. Carton, veldwachter tc Oosterhout. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan de 'Redactie van de Echo van het Zuiden. Mijnheer de Redacteur Bij de schitterende ovatie jl. Maandag door de gemeentenaren aan onze triompheerende Lie dertafel gebracht, trok het de aandacht dat het Gemeentebestuurofschoon daartoe nog wel uitgenoodigd in 't geheel niet vertegenwoordigd was. Terwijl in alle andere plaatsen, de zegevierende Vereenigingeu officieel door den gemeenteraad op het stadhuis werden gere cipieerd, schitterden Waalwijks Edelachtbaren allen door hunne afwezigheid. Schrijver dezes heeft de bedoeling niet, iemand wie dan ook een verwijt te maken van dit in 't oog loopend verzuim maar wel om te con- stateerendat de schuld zeker NIET moet gezocht worden bij het Hoofd der Gemeente. De heer Burgemeester toch ofschoon persoonlijk afwezig, heeft op de meest hartelijke wijze.van zijne belangstelling en sympathie doen blijken. Welverdiend was dan ook de huldedie ZE.A. deswege door den president der Liedertafel 11. Maandag werd gi bracht en waarmede alle aan wezigen zoo van ganscher harte instemden. VERITAS. Waalwijk, 18 Augustus 1880.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2