Nummer 73. Donderdag 16 September 1880. 3e. Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. De Yerstootene. m. Spanj ve. Maandag 4 October 1880. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwiik De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per postdoor het geheele rijk f 1,15. lfrieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente Waal wijk maakt bekend Dat inwonersdie als leerlingen tot den teekencursus 1880/81 wenschen toe gelaten te worden zich vóór of uiterlijk op Maandag den 20 dezer behooren aan te melden ter Secretarie alhier des mor gens tusschen 10 en 12 ure. Leerlingen in deze gemeente woonachtig, boven de 10 jaren oudgenieten gratis onderwijs beneden dien leeftijd worden geene leerlingen aangenomen. T)e lessen zullen een aanvang nemen op Men zij attent gemaakt dat na den 20n dezer maand ook aan buiten-leerlingen gele genheid wordt gegevenzoover er nog plaatsen beschikbaar zijnde lesèen bij te wonen zoodat tijdige aanmelding van inwoners is aan te bevelen. Waalwijk, 10 September 1880. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN, Volgens het Parijsche dagblad Le Francais liebben thans alle niet-erkende godsdienstige congregatiënop eene enkele nade bekende verklaring onderteekend die de plaats der ge vorderde aanvrage om erkenning schijnt te moeter. vervangen. Wie die enkele is blijkt niet. Trouwenshet doet er niet veel toewant Le Franqais meldt, dat ook zij spoedig zal onder teekenen. De Karthuizers en Dominicanen hebben 't langst op zich laten wachten. Zaterdag wordt Ministerraad gehouden Weinige schreden brachten hem aan den hoek van het huis hij ging dien om <-n kwam aan een venster waarvan de luiken evenmin gesloten waren als die der bovenverdiepingzoodat hij in staat washet lieve vertrekwaartoe het behoorde te doorzien. De kamer was laag van verdieping maar groot en de gebeeldhouwde kasten de tafel met een groen wollen kleed de armstoelen aan beide zijdenhet vuur kortom het geheele aangename voorkomen der kamer getuigde van hare bestemminghet kon slechts de kamer der huishoudster zijn. Midden op de tafel stond eene oude olielamp, die zonder twijfel door de moderne moderateurs uit de bovenvertrekken verdrongen was. Voor deze lag een opengeslagen bijbel en daarop een bril. Een schrijflessenaar met koperen beslag een pak recepten een naaikistje en een ouder- wetsche inktkoker stonden netjes op de tafel geschikt. De kamer was ledig en de aanschou wer voor het venster kou ze op zijn gemak overzien. De fortuin begunstigt mij zeide hij in zich zeiven. „Dat moet de kamer mijner zoogster Ellen zijn. Daar zijn die afschuwelijke portretten die haar schoorsteen niet mogen verlaten en welke zij deels als kunstwerken deels als por tretten mijner ouders vereert. Daar ligt de bijbel, waarin zij den datum mijner geboorte en den dag waarop ik geboren ben heeft aangeteekend en voorzeker is dat dezelfde bril nog, welke ik eens in mijne spelen gebroken heb. Ik wenschte dat Ellen kwam maar alleen want wat zou ik doen zoo zij iemand medebracht en zij de luiken sloten Hoe aanlokkend ziet dat vuur er uit De lust bekruipt mij een glas in te slaan en in de kamer te klimmen. Bij de muziek daar boven Advertentiën 17-" regels ƒ0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal tej plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht- Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. onder voorzitterschap van Grévy. Als vrij zeker wordt aangenomen dat alsdan onder den druk der openbare meeningtot de tenuitvoerlegging der decreten zal worden besloten. De orden zoudenuit vrees voor rustverstoring evenwel niet tegelijk maar na elkander worden ontbon den. Den 4den October zou men willen begin nen. De Minister van Binnenlandsche Zaken is er voormaar Freycinet moet er tegen zijn. Le XIX Siècle zegt in staat te zijn het verhaaldat la Defense in hare nota uit Rome, gegeven heeft van de onderhandelingen over de verklaring met alle beslistheid te kunnen tegen spreken. Met het Journal officiel kan gezegd worden dat noch de Fransche regeeringnoch een barer ledeu hoegenaamd eenige verbintenis heeft aangegaan. De verklaring is het werk der geestelijke orden en de regeering heeft noch rechtstreeksnoch zijdelings er deel aan geno men. Bijgevolg heeft zij hare volledige vrijheid van handelen behouden. Een gevaarlijk misdadiger, door de recht bank van Toulon tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld werd gister naar Aix overgebracht. Onderweg sprong hij den wagon uit en ver dween; de gendarme die hem nasprong verwondde zich zwaar in zijn val. Hoe onvoorzichtig het is, met onbekenden vriendschap aan te knoopen is op de correcti- oneele zitting te Parijs van gister op nieuw ge bleken. Een notaris-klerk die voor zijn patroon om streeks 6000 fr. ontvangen hadontmoette iemanddie hem uituoodigde een koffiehuis binnen te gaan. Op straat teruggekeerd, voegde zich een derde bij hen die evenals het jonge mensch een reistasch droeg, waarin hij beweerde dat slechts rolletjes goudgeld geborgen waren waarvan de zwaarte hem moede maakte. Hij verzocht den klerk derhalve, zijn tasch te dragen die daarin toestemde terwijl de ander zich met de tasch van het jongmensch belastte. Op nieuw een koffijhuis binnengetreden zijnde, werd de jongman verzocht sigaren te gaan halen, aan welk verzoek hij voldeed. zal niemand het liooren ook schijnt hier geen sterveling in den omtrek te zijn." Ook op het terras boven hem werd geen voetstap gehoord. Hij stond hier eenigszins beschut en toch was de koude nog nijpend er. hij beefde. Het verlangen om eene ruit in te stooten werd steeds sterker en sterker. Hij dacht er over nahoe hij het zou moeten aanleggen om zijne hand niet te bezeeren zijne versleten handschoenen mochten hem niets baten maar "hij kon zijn vest uittrekken en er de hand mede omwikkelen. Juist was hij begonnen zijn rok los te knoopen toen een geruisch boven hem zijne aandacht trok. Het was als hoorde hij een glazendeur opengaan en hij vernam voet stappen op het balkon een der nieuwerwetsche toevoegsels aan het ouderwetsche gebouw. Hij hoorde stemmen en kon duidelijk verstaan wat er gesproken werd. „Zop gij u eene verkoudheid op den hals haalt is het uwe eigene schuldmiss Carruthers. Hoe kunt gij in zulk een ruwen nacht naar buiten gaan." „Verontrust u over mij niet, kapitein Marsch", hernam eene vroolijke, jeug dige meisjesstem. Ik ben op Poynings geboren en er aan gewoon in weer en wind buiten te zijn ik heb dus niets te vreezen. En al is het hier nog zoo koud het is er toch beter dan in de kamer. Het was er ondragelijk warm." „Daarvan is gewis het roode gezicht dier oude dame de schuldof dat verschrikkelijk hoofdtooisel met paradijsvogels er opdat zij draagt ik bedoel die met die magere dochter gij weet immers wel wie die dame is „Natuurlijk weet ik dat de oude dame is mijne tante, lady Boldero en de jeugdige mijne nicht Blanche." „Achhet spijt mij dat ik van haar iets gezegd heb waarachtig het spijt mij Maar daar valt mij iets te binnen was het mis schien Boldero's parkwaarin ik u verleden Doch eenmaal op straatkreeg hij argwaan en keerde gelukkig nog bij tijds terug om den dieven te beletten met zijn tasch die hij ach tergelaten had de vlucht te nemen. Nadat zij in hechtenis genomen waren, werden niettemin vier bankbilletcn van 1000 fr. ver mist. Te Ariesin het departement Haute Garonne, heeft een brand gewoed, waardoor 32 huizen vernield werden. Honderd personen zijn van onderkomen beroofd. Een man kwam in de vlammen om. Te Toulouse is onlangs een huis op den boulevard de Strasbourg plotseling ingestort. Drie personen die er zich bevonden werden zwaar gekwetst; den vierde, een 85 jarig grijsaard haalde men levenloos onder het puin vandaan. Gelukkig waren de meeste der bewoners op bet tijdstip van het ongeluk afwezigals het een paar uren later gebeurd was zouden er ruim 15 slachtoffers geweest zijn. Te Havre komt een werklieden-congres bijeenen ditmaal heeft men gezorgd dat de boventoon er niet gevoerd wordt door werklieden die nooit gewerkt hebben en door geen enkele werklieden vereeniging zijn afgevaardigd. De vraagpunten die behandeld, zullen worden zijn hoogdravend en veelomvattend gelijk men van werkmans congressen gewoon is de loonen, de eigendom, de vrouw, het onderwijs, de opvoe ding en het proletariaat in 's lands vertegen woordiging. De Normandische werklieden te Havre zijn echfcr minder hoogvliegend dan hunne Parijsche broedersen men hoopt er eenige betere uitkomsten te verkrijgen dan van de voorgaande congressen, die eindigden met de totale verwarringdank zij den schreeuwers en onruststokers die er den baas speelden. Te Rijssel zijn Rezer dagen twee vrouwen, moeder en dochterde ééne 46 en de andere 24 jaren oud in haar huis vermoord gevonden. Zij hadden geen meid. De misdaad is ontdekt, doordien een kantoorbediende zich naar de beide vrouwen begaf om geld te ontvangen en de deur gesloten vindendede klep van de brieven- Vrijdag rijden zagmiss Carruthers „Ja, ik nam den kortsten weg naar huis, omdat ik vreesde te laat aan tafel te zullen komen." „Gij reedt goed door dat zag ik welen scheent uw knecht ver achter u gelaten te hebben." //Mijn knecht Dat is eene weelde, welke ikzoo vaak ik kan zonder dat mijn oom het weetzoek te vermijden. Het is mij Jonaange- uaam altijd zulke menschen achter mij te hebben." „Dat moet gij niet zeggen miss Carruthers inderdaad niet. Bedenk eens hoe aangenaam het voor die menschen is." „Goed gesproken kapitein' Marscli. Maar daar gij nu de gelegenheid gehad hebt mij een com pliment te maken en wel zulk een lief compli mentwillen wij weder in huis gaan. Ik begin koud te worden." Toen de sprekenden het balkon verlieten, viel er voor de voeten van George iets neder. De hoek waarin hij stondwas zoo donker, dat hij niet zagwat het was tot het sluiten der deur boven hem verzekerde, dat hij niets meer te vreezen had. Nu bukte hij zich en bevond dat het een -myrtentakje was. Hij nam het op, beschouwde het in gedachte en stak het in den borstzak van zijn arraoedigen rok. „Welk een liefelijke stem", zeide hij tot zich zeiven „en voorzeker ook een lieftallig gelaat voorzeker, dat heeft zij dat moet zij hebbennaar hare stem en haar taille te oor- deelen. En nu heeft zij mij iets geschonken ofschoon zij het niet opzettelijk deed en het waarschijnlijk ook nooit vernemen zal. Een verstandig meisje en gevat schijnt zij ook te zijn, in weerwil barer bevalligheid. Voor den kapitein voert zij te scherpe wapenen dat is duidelijk genoeg Hij zweeg op eens stilwant de deur der kamer, waarop hij had getuurd ging langzaam open en eene eenigzins oudachtige vrouw, met een zijden japon gekleed Dad binnen. Nadat bus aan de huisdeur oplichteom een biljet in de bus te werpen. Zoodra toch had hij de klep niet opengeslagen ot een sterke lijklucht drong door de opening. Verschrikt trad hij terug en gaf de politie er kennis van. Deze opeude de deur en vond in eene kamer stoelen en tafel omvergeworpen de kasten opengebroken en geld en kostbaarheden uit de secretaire verdwenen. In eene andere kamer gekomen zag de politie twee lijken reeds in zulk een vergevorderden staat van ontbindingdat de wormen er over heenkropenuitgestrekt op den grond. Het eerste wat de politie deed was karbolzuur en chloorkalk over de lijken te strooien. Eerst daarna was het mogelijk aan 't onderzoeken te gaan. Het bleek toen dat dc beide vrouwen met een zwaar lichaam vermoedelijk een hamer, op den schedel waren geslagen en wel met zulk eene krachtdat de doocl onmiddellijk moet gevolgd zijn. De moordenaar of moorde naars moeten nog verscheidene dagen na de misdaad in het huis gekomen zijnwant het onderzoek heeft aan het licht gebrachtdat er eenige brieven _en dagbladen in het tijdsverloop tusschen tusschen het plegen en het ontdekken der misdaad in de bus waren geworpen, en deze heeft men niet teruggevonden. Toen de dubbele moord ontdekt werd moeten er minstens reeds een veertien dagen over heen zijn gegaan. Door het onderzoek is nog niets aan den dag gekomen, dat de justitie op het spoor der misdadigers zou kunnen brengen. Ook de koningin van Spanje heeft een prin sesje, dat Mercedes is genoemd waarschijnlijk naar de eerste vrouw van koning Alphonso. Zaterdag avond om 9 uur heeft de groote gebeurtenis voorspoediglijk plaats gehad. De wieg der infante is te Parijs vervaardigd, van rozen hout en bekleed met blauw satijn met goud afgezet. Het beeldhouwwerk is te danken aan den beitel van een Spaansch kunstenaar van naam, den heer Numez te Bona. De koning had verleden Vrijdag een besluit uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de in zij in de kamer had rondgezien stond zij ge reed te gaan zitten toen George Dalles tweemaal snel en zacht aan het venstor klopte. Zij ver schrikte metf een half vasten half angstigen blik zag zij in de richting van waar zij het kloppen vernam, en haar gelaat verried de groot ste verbazingtoen Dallas zijn gezicht tegen de ruiten drukte en haar met de hand wenkte. Zij naderde het venster, terwijl zij met hare hand hare oogen voor het licht beschutte. „Wie zijt gij spreek of ik roep zeide zij met vaste stem. „Ik ben hetEllen. Ik „Lieve hemelde jonge heer. Mijnheer Ge orge „Ja, ik ben het; doe het venster maar open en laat mij binnen. Ik moet u spreken en beef van de koude. Zoo. Ik ben er." Met deze woorden sprong hij in de kamer enzonder op zijne voedster acht te slaan naderde hij den haardom zijne verstijfde han den boven de vlammen te houden. De oude vrouw sloot het vensternaderde hemlegde hare hand op zijn schouder en zag hem met een teederen blik aan. „Goede God wat zijt gij veranderd, mijnheer George", fluisterde zij. „Ik heb u bijna alleen aan uwe oogen herkend. Uwe oogen zijn dezelfde gebleven anders is alles veranderd." En hij was inderdaad zeer veranderd. Toen George Dallas van zijn voedster afscheid had genomen was hij een sterke en gezonde knaap van achttien jaar met kort, bruin krulhaar en blanke huid geweest een beeld van jeugd en gezondheid. Nu stond hij voor haar over het vuur gebogen, mager, bijna leelijk, met uitste kende kaken donkere kringen om de groote, bruine oogen en een vale gelaatskleur, gevolgen zijner uitspattende levenswijze te Londen. De oude vrouw omvatte hern met beide armen en scheen in tranen te zullen uitbarsten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1