Huidenberichten. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. MNNENLAND. aantocht zijnde spruit, zoo het een jongen is gedecoreerd zal worden met het Gulden vlies en een drietal andere orden en z">o het een meisje mocht wezen, met de sjerp der edelvrou- wen-orde van Maria Louisa, de insignia te verleenen na den doop, die Dinsdag heeft plaats gehad. Hebben de wilden geen gelijk, wanneer ze ons soms uitlachen Generaal Roberts zoo meldt men uit Simla, heeft met eene brigade Candahar verlaten om naar Pishin te trekken. De koningin benoemde hem tot opperbevelhebber fvan het leger van Madras en schonk hem eu Stewart het grootkruis van de Bathorde. Te Iierat zou een opstand ontstaan en de gouverneur vermoord zijn. Ajub-Khan was er toen nog niet. Met zijn officieren en een paar honderd ruiters was hij, volgens de jongste be richten, naar de stad op wegmaar misschien verandert hij nu zijn plan wel. Bij Exmouth is een boot met vier personen op hun terugtocht naar die plaats op een rots gestooten en gezonken; twee personen verdron ken; de beide anderen werden met groote moeite gered. Een der geredden zekere heer Naresleed indertijd schipbreuk met de „Princess Alice". Hij zwom toen naar land met eene damedie hij meende dat zijn vrouw was. Bij het ont dekken van zijn vergissing zwom hij terug om zijn vrouw te zoeken, maar kon de ongelukkige niet meer vinden. Later huwde hij met de dame, wier leven hij gered had. Er worden te Seaham nog 140 mijnwerkers vermist. Vele der opgehaalde lijken zijn tot kool verbrand. Aan sommige ontbreekt het hoofd, een arm of een been. Zij die, door de ontploffing in de verwijdeide zijgangen ingekerkerd, een paar etmalen op ver lossing moesten wachten, verhalen hoe zij den moed bij elkander levendig hielden door gezang en luimige voordrachten. De mijnwerker weet vaak uit ervariug hoe aanstekelijk onder zulke omstandigheden neerslachtigheid werkten hoe noodlottig de gevolgen kunnen zijn van wanhoop. Kroonprins Rudolf van Oostenrijk is Zondag morgen te Berlijn aangekomen. De keizerde kroonprins, de andere prinsen en eenige diplo maten en generaals wachtten hem op aau het station en de keizer vergezelde hem naar het paleis en benoemde hem tot generaal-majoor. Ook de koning en de koningin van Grieken land vertoeven op dit oogenblik te Berlijn, waar ze in het Hotel du Nord hun intrek namen. In Oost-Pruisen zullen eerlang de werk zaamheden aanvangen die ten doel hebbpn om sommige uitgestrekte moerassen aldaar in vrucht baar land te herscheppen. Gelukt dit naar wensch, dan zal men het ook elders beproeven. Oscar Carré, die verleden jaar te Weenen de weddenschap gewonnen heeftdat hij een paard in twaalf dagen dresseeren zou heeft nu te Keulen met een officier dezelfde weddenschap aangegaan. Hij moet het paard ruiterlijk den 2ln dezer maand in het publiek zijn kunsten laten verrichten. De liefhebbers zien met ver langen den uitslag tegemoet. De nieuwe sloomvigilante te Berlijn heeft den 9n dezer voor den keizer en het hof met uitstekende resultaten proeven van hare voor treffelijkheid afgelegd. Geen hinder van rook stoom of g .druisch; volkomen beheer van den toestel, zoodat snelheid, langzame vaart en stil stand geheel zijn in| de macht van den machi nist; wending zoo kort mogelijk en uitwijken waar en zoo dikwijls men wil, dit alles schijnt te voorspellen, dat het nieuwe rijtuig op elke straat zal kunnen gebruikt worden. Te Pirna, in Saxen, heeft een slachter zijn vrouw vermoordzijn vijf kinderen gevaarlijk gewond, en ten slotte zich zelf van kant gemaakt. Zijn vrouw heeft hij de hersens ingeslagen en met een mes in den hals gestoken. De oudste zoon, T9 jaar oud, ligt hoogst gevaarlijk. Ook de tweede van 17 en een dochter van 11 jaar verkeeren in zeer bedenkelijken toestand, Eene dochter van 20 en een zoon van 12 jaar zijn minder zwaar getroffen. Al de wonden van de kinderen zijn toegebracht met een bijl. Toen de buren en politie op het gekerm toeschoten, was de dader ontvlucht. Des ochtends vond men hem dood in een slachthuiswaar hij zich de polsader afgesneden en verscheidene wonden toegebracht had. Aan een der hakblokken had hij twee briefjes opgehangen, waarin hij verklaarde niet in eene vlaag van krankzinnigheid te hebben gehandeld, maar alles met voorbedachten rade te hebben gedaan, uit wanhoop over zijn finan- cieelen achteruitgang. Verleden Zaterdag en Zondag is de Mont- Blanc beklommen dooreen blinde. Zekere J. G. Campbelleen blinde Engehchman, ging den 4 September uit Chamonix, overnachtte te Grands-Mulet3en bereikte den volgenden dag des middags den top van den Mont-BIanc. Hij is daarna weder naar Chamonnix teruggekeerd. Deze zelfde man heeft reeds vele bergen in Zwitserland beklommen. Hij wordt altijd ver gezeld door een vriend omdat hij vreest dat de gidsen hem zullen misleiden en hem wijs maken dat hij den top heeft bereikt, voordat dit wer kelijk het geval is. De Zondag der vorige week is voor ver schillende plaatsen in Zwitserland een ongeluksdag geweest. Bij Ouchy verdronkeu twee personen in het meer van Genève te Muri kwamen vijf menschen bij een brand om v het leven. Egg in Bern Hahnemoss, Erutigen' en verscheidene andere gemeenten in hetzelfde kanton werden door een hevig onweder en zware hagelbuien bezochtdie er onberekenbare schade aanrichtten aan gebou wen en te veld staande gewassen en een aantal bruggen en wegpn vernielden. Maandagochtend waren de weiden op de bergen nog dik met hagelsteenen bedekt en stonden de dalen nog zoo diep onder water dat zij meeren geleken. Keizer Fra*s Jozef is" te Lerabergin de hoofdstad van Galicie, aangekomen en hartelijk ontvangen waarvoor hij zich zeer erkentelijk betoonde. Bij de militaire manoeuvres in Oostenrijk heeft zich dit jaar het zonderlinge feit voorge daan dat het aangekondigde groote ruitergevecht niet is kunnen gehouden worden, en wel omdat de afdeelingen die slag zouden leveren elkander misgereden waren. „Bij gebreke aan strijders eindigde de strijd", was het dus hier in letter lijken zin. De Keizer was alles behalve gesticht over deze historio die wordt toegeschreven aan slecht verkennen. Uit Napels wordt van den 9 September ge schreven dat de Vesuvius sedert eenige dagen aan het werken is. Ten NoordOosten van den kegel is de lava beginnen te stroomen d. i. aan de tegenovergestelde zijde van den draadspoor weg. Het aantal bezoekers neemt dagelijks toe. Een van deze die zich te dicht bij den krater gevraagd had werd door een regen wit gloeiende stukken getroffen. Toen hij vluchtte viel hij over de gloeiende slakken en verwondde zich op ver scheiden lichaamsdeelen zoodat de gidsen^hem naar het hospitaal moesten brengen. Een der leden" van het historisch congres te Milaan markies Cesare Campori van Mo dena isjplotseliug in het hotel de France over leden. De overledene stond als geschiedschrijver zeer gunstig bekend. Uit Ragusa wordt gemeld dat drie bataljons geregelde Turksche troepen uit Scutari komende, in den afgaloopea nacht hun kamp hebben op geslagen bij Dulcigno. In die stad heerscht de grootste opgewondenheid. De Liga hield te Scutari eene bijeenkomstwaar besloten werd tegenstand te bieden. De Montenegrijnen onder Verbitza staan langs de grenzen van Dulcigno. Uit Serai wordt gemeld, dat de Turksche troepen te Scutari met een bende Albaneezen slaags zijn geweest. Op raad der Mogendheden zag Vorst Nicolaas af van zijn eisch tot geldelijke schadevergoeding. De Mogendheden willen het blijkbaar aan Turkije toch niet al te|lastig maken. Daar de gezanten dus heet het in een telegram uit Constantinopel^den goeden wil der Porte en de moeielijkheden aan de uitlevering van Dul cigno verbonden erkennen is het voorgenomen scheepsvertoon eenige dagen uitgesteld. Van zijn kant heeft voorts Montenegro ver klaard dat het wil afzie* van Dinosch en Grude twee plaatsen met veel weidegrond tegen welker uitlevering de Albaneezen bijzonder veel bezwaar hadden wanneer de Porte Dulcigno op vreedzame wijze en in de vereischte vormen overgeeft. Riza-Pacha is daartoe ijverig werkzaam. Op nieuw riep hij de notabelen van Dulcigno bijeen, om hun de noodzakelijkheid der overgave uit te leggen en aan de hoofden der Albaneesche Liga deelde hij mededat de Sultan bereid is uit eigen middelen de kosten te vergoeden, door de chefs gemaakt voor het aanleggen der ver sterkingen. De Sultan varieerde inmiddels weder eens van Ministerie. Said-Pacha is voor het oogenblik weder aan het roer met Assim voor buitenland- sche zakenterwijl voorts de Pacha's Raif Server en Kiamil in het Kabinet zijn opgenomen. Een en ander geschiedt met het oog op de „belangrijke tijdsomstandigheden en de noodza kelijkheid van spoedige maatregelen." De oude Lincoln placht anders altijd te zeggen dat men bergopgaand ot door een rivier nooit van span moet verwisselen. Aan de Kölnische Zeitung wordt bericht, dat de verhouding tussehen de Turken en Bul garen thans bijna geheel onhoudbaar is. De Bulgaren mishandelen de Turken in Bulgarije en in Oost-Rumelie op gruwelijke wijze, terwijl de autoriteiten het maar al te veel lijdelijk aan zien. Een berichtgever van The Daily News een onpartijdige bron verzekert dat op den dag dat hij Rusfschuk doortrok de Bulgaren een Turksch grondbezitter in zijn eigen tuin vermoordden eerst hadden zij hem geld gevraagd en toen hij dit niet geven wilde brachten zij hem als ware monsters om. Twee Mohamine- daansche dorpen aan den voet van den Balkan werden door de Bulgaren geheel verwoest. De mannelijke bevolking werd vermoord en de vrou wen geschonden. De Turken ten einde raad en niet beschermd door het wettig gezagzijn nu op tegenweer bedacht. Zij hebben de Bulgaarsche grenswacht bij Saffaoverrompeld een grenswach ter werd gedood en een ander als gevangene medegesleepl. Ook het dorp Ranowa werd door de Turken aangetastwaarbij twee boeren om het leren kwamen. De berichtgever meent, dat wanneer de Oost-Rumelische en Bulgaarsche autoriteiten niet spoedig de rust en den vrede onder de verschillende elementen in de bevolking dier beide streken weten te herstellen een her haling van de Bulgaarsche gruwelen van 1876 tc duchten staat. De korrespondent van de „Daily News", die vroeger bij de Russische expeditie in Turkes tan was, maar thans in Perzie reist, seinde dat een Turkoman, die van Geok-Fepe te Meched kwam, het nieuws medebracht van een aanval eener talrijke bende Turkmeensche ruiterij op de Russen te Hudsja Kalessi, waarbij zij een groote hoeveelheid wapenen en levensmiddelen buit maakte. Volgens dit bericht zouden dus de Russen een nederlaag hebben geleden. De Moskousche courant spreekt het gerucht tegen, dat generaal Skoboleff naar Livadia ontboden zou zijn; inte gendeel, zegt zij, „zijn er in het Trans-Kaspische belangrijke gebeurtenissen te wachten." Of er verband is tussehen deze beide berichten zal later moeten blijken. Te St. Petersburg is opnieuw een nummer der „Naredjna Wolja verschenen. Het bevat een vinnigen aanval tegen Loris Melikoff. Tilburg, 15 September 1880. De rekening dezer gemeente over 1879 be draagt in ontvangst f 179,501.S51/2 en in uit gaaf f 175,921.40. Tegenover eene uitgaat van 32,221 voor exploitatie der gemeente-gasfabriek staat in ontvangst aan gasrechten f51,702. De nieuw opgerichte school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier is geopend onder de leiding van de hoofdon derwijzeres, mej. van Deventermet 17 leer lingen. De leerlingen der Rijks hoogere burger school alhier hebben aan hunnen directeur, den heer J. II. Hülsman, (benoemd tot directeur van de handelsschool te Amsterdam)bij zijn vertrek derwaarts aangeboden een pièce de milieu met zilveren voetstuk, dito inktstel met tafelschel, terwijl hem ook door de gezamenlijke leeraars een prachtig geschenk is gegeven. De kerk aan het Goirke is dezer dagen ver sierd met twee beelden uit het atelier var. den bekenden beeldhouwer Van Asseldonk te 'sHer- togenbosch. Zij stellen voor de hh harten van Jesus en Maria, en vormen een schoon geheel met de reeds vroeger door dezelfde meesterhand vervaardigde afbeeldingen der Apostelen. Waalwijk, 15 September 1880. De rekening dezer gemeente over 1879, zoo als zij door B. en W. aan den gemeenteraad ter goedkeuring is aangeboden, bedraagt: in ontvangsten f27741.74 in uitgaven -23150.53 batig saldo - 4591.21 In een volgend nummer zullen wij eenige meer gedetailleerde cijfers uit de rekening mede- deelen. Gisteren is voor de rechtbank te 's Bosch behandeld de zaak contra M. V. S., thans te Kaatsheuvel woonachtig, beschuldigd van diefstal ten nadeele der Ned. Fabriek van Lcderartikelen te Baardwijk. Een 25tal getuigen werden in deze zaak gehoord. Het O. M. eischte schuldig verklaring en veroordeeling tot een jaar celstraf. Voor eenigeu tijd was gemelddat de heer Van Paeschen ontslag zou nemen als Di recteur der Liedertafcl „Oefening en Uitspanning" te 's Bosch en wel om zijn hooge jaren thans bericht het Dagblad dat dit niet geschiedt om hoogen ouderdom maar om de geringe mede werking en de weinige ambitiedie de heer van Paesschcu tegenwoordig van de werkende leden der ludertafel ondervindt. Het lijk van den bij den brand op het Funen te Arasterdam vermisten metselaar is onder de puinhoopen geheel verkoold gevonden. Naar het Rott. Nbl. verneemtheeft een Rotterdamsch handelsagent zich dezer dagen verwijderd inet achterlating van een aanmerkelijk tekortwaardoor o. a. een zijner bloedverwanten voor ongeveer f 30,000 benadeeld zou zijn. De voortvluchtige zou niet zoo gelukkig zijn geweest als zijn hoogmogend voorbeeldhij bevindt zich nl„ volgens verkregen inlichtingen in Frankrijk. In de kom der gemeente Getfennabij Ossheeft een hevige brand gewoed die in korten tijd een geheel lar.dbouwerbedrijf in asch legde. Het vee werd nog intijds geredde inboedel is voor het grootste gedeelte vernield. De oorzaak van den brand) wordt aan onvoor zichtigheid toegeschreven. In het huis van den schoenmaker Van de Laar onder Dongen is brand ontstaan die snel in hevigheid toenam dat er aan blusschen niet te denken vielzoodat de bewoners zich slechts met moeite konden redden en het huis, zoomede het grootste gedeelte van den inboedel geheel is verbrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Uit Grave meldt men d. d. 9 September aan de Bred. Ot. - Door den wachtmeester Ier maréchaussee alhier is tegen den hoofdagent van politie P. Ermersproces-verbaal opgemaakt wegens het onwettig opsltfiten van een ingezetene die in zijn Zondagspak een geheelen nachtop de brits in een zoogenaamden spekkamer heeft moeten doorbrengen ofschoon hij niet dronken was. Weet men nudat die hoofdagent voor ieder persoon die in het stadsgebouwtje logeert, 40 ets. ontvangt uit de gemeentekasdan is het niet te verwonderen dat hij vlug met op- sluiteu is ditmaal zoo vlug was, dat hij zelf ook een beurt zal krijgen. Te Oisterwijk is eene neutrale bewaarschool geopend onder de leiding van mej. H. R. Nele mans uit Dordtmisschien de eerste op het platteland in dit gedeelte van Noord-Brabant. Drunen12 Sept. Onze nieuwe R. K. kerk met haren sierlijken toren een meesterstuk van bouwkunst is weder verrijkt met twee kunststukken van hooge waarde. In de b^ide nissen aan den ingang van het kerkportaal nm. werden twee beelden geplaatst voorstellende de HH. Apostelen Petrus en Paulus. Beide beeldenafkomstig uit het atelier van den heer Jeseph Geefs te Antwerpenhandhaven met eere zij» sinds lang gevestigden naam als bekwaam beeldhouwer: in conceptie en uitvoering verraden zij den echten kunstenaar. Rustig van houding, vol ernstige uitdrukkingals bezield door een hoogere krachtstaan zij daar als levende wach ters en beschermers van het Huis des Heeren. Door het bestuur dezer gemeente worden gezamenlijk met andere betrokken gemeentebe sturen ijverige pogingen aangewend om bij den minister van waterstaat te verkrijgen dat de te bouwen spoorwegbrug in den overlaat zoodanig worde ingericht dat ze bij overstrooming van den overlaat voor voetgangers bruikbaar zij. Loonopzund. Zaterdag avond heeft de Sophia's- Vereeniging haren hooggeachten Voorzitterden lloogwelgeb. Heer Jhr. Mr. J. B. Verheijen eene serenade gebracht wegens zijne benoeming, als inspecteur der le inspectie. Bij monde van haren secretaris werd hem en in hem het onderwijs gelukgewenscht met zijne benoeming. Die geheel en al onverwachte hulde trof hem zeer zijne schoone gevoelvolle toespraak getuigde hiervan ten zeerste. Lang blijve Jhr. Mr. Ver heijen nog voor het onderwijs gespaard Zondag12 Sept. is hier bij den heer M. Brands eene flinke prijsverschieting gehouden. Dertig gezelschappen waren opgekomen Tilburg Dongen en Drunen (Zomerlust) zijn met de verschillende prijzen gaan strijken. Alles liep in de beste orde af. Boxtel, 13 Sept. Naar wij vernemen is door den Koning de beslissing verdaagd ten aanzien van het besluit der Staten dezer provincie van den 9den Juli jl. tot wijziging van de tabel der perceelen behoorendc bij het reglement van het waterschap van de rivier De Dommel c. a. en de zich daarin ontlastende beken en riviertjes. Dat de veiligheid der ^goederen op onze spoorwegen nog wel wat te wenschen laat, blijkt meermalen. De Procureur-Generaal v. M. on dervond zulks nog dezer dagen. Op reis zijnde kocht zijnedel gestrenge fijne sigaren en zond die zijnen vrienden als eene verrassing. De jeugdige conducteurI. G. A. de G. hield toevallig ook van een beste sigaar en meende deze wel eens voor zich te kunnen houdente meeromdat de beurs van den verzender wellicht beter in staat zou zijn andere te koopen, dan de zijne. Deze annexatie-lust beviel echter ouzen weledel gestrengen niet, en het gevolg van een en ander was dat de lief hebber van een goedkoope lekkere sigaar ver leden Donderdag per rijtuig, in gezelschap van twee in 't oog loopend gekleede heeren t naar zeker groot gebouw in de St. Joristraat gebracht werd. Aan tijd om lekkere sigaren te rooken zal 't hem daar wellicht niet ontbreken. MOERGESTEL, 12 Sept. Gisteren-middag is hier een haverhoop van A. Vau Haren afge brand gelukkig dat de wind van de huizen af was, anders waren de gevolgen niet te over zien geweest. Men zegt dat de oorzaak is het spelen met lucifers van kinderen. Waarom geen plaatselijke verordening gemaaktdat als men kinderen ziet loopen met luciferszulks zeer strafbaar is men ondervindt aanhoudend, zooals te Amsterdam en eldersdat hierdoor brand ontstaatwas zoo iets strafbaarde ouders zonden de lucifers wel beter wegzetten en zelf beter oppassen. GRAVE 14 Sept. Gisteren avond omstreeks half elf ure brak alhier in een zeer nauw straatje, achter de R. K. kerk een hevige brand uit in een perceel, bewoond door de landbouwer Ro- dekerken. Het gelukte aau de buren een ne gentigjarige bedlegerige vrouw uit de vlammen te redden alsmede het aanwezige vee. Het vuurgevoed door den voorraad hooi en stroo, deelde zich weldra aan het koetshuis van het hotel „De gouden Leeuw„ mede, dat ook spoedig in brand stond. Dank zij de krachtdadige hulp van eenige toegesnelde kloeke mannen werd de daaraan grenzende stalwaarvan de zolder mede met hooi beladen was behouden. Ware dit niet het geval geweest, het hotel zelf zou een prooi der vlammen zijn geworden. De oorzaak is tot nu toe onbekend. De ver schillende gebouwen waren verzekerd. ROTTERDAM. Bericht vau de mak. Breukelman De Monohy. Einde dezer of begin der volgende maand zul len te Rotterdam geveild worden Circa 15000 stuks gezouten Uruguay ossenhuiden (Saladero Casablanca.) Circa 1500 stuks gezouten Buenos-Ayres paarden.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2