Nummer 74. Zondag 19 September 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Maandag 4 October 1880. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden, enz., franco te zenden aan den Uitgever. De BURGEMEESTER der gemeente Waal wijk maakt bekend Dat inwonersdie als leerlingen tot den teekeneursus 1880/81 wenschen toe gelaten te worden zich vóór of uiterlijk op Maandag den 20 dezer bekooren aan te melden ter Secretarie alhier des mor gens tusschen 10 en 12 ure. Leerlingen in deze gemeente woonachtig, boven de 10 jaren oudgenieten gratis onderwijs beneden dien leeftijd worden geene leerlingen aangenomen. De lessen zullen een aanvang nemen op Men zij attent gemaakt dat na den 20n dezer maand ook aan buiten-leerlingen gele genheid wordt gegevenzoover er nog plaatsen beschikbaar zijnde lessen bij te wonen zoodat tijdige aanmelding van inwoners is aan te bevelen. Waalwijk, 10 September 1880. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN, Advertentiën 1 7 regels/0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal tei plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De ontvangsten der nationale tentoonstelling te Brussel bedragen reeds 700,000 francsT Men verwacht dat er, van nu tot 15 October, den datum der sluitingzeker nog wel 300,000 bezoekers zullen komenen dus het totaal der entreegelden minstens een millioen francs bedra gen zal. De President derJFransche Republiek is Woens dagmiddag om 5 uur op het Elysée aangekomen en heeft den ministerraad gepresideerd waarin over het lot der niet-erkende congregaties moest worden beslist. Dat wil zeggen, dat dan beslist zou worden hoe en wanneer de decreten op haar zullen toegepast worden. Want dat het zal geschieden wordt buiten kijf geachten in dien zin heeft de prefect van politie de heer An- drieuxzich dan ook dezer dagen uitgelaten. Voor den Ministerraad heeft Grévy den aarts bisschop van Parijs ten gehoore ontvangen. Deze wees den president der republiek op de groote mocielijkheden die zullen ontstaan, wan neer de regeering geen genoegen neemt met de bekende verklaringdie thans door alle orden schijnt onderteekend te wezen. De ministerraad heeft tot 's middags 12 uur geduurd. Men verzekert dat nog geen beslissing genomen is. Garabetta's orgaande République Fran<?aise predikt nog steeds de onmiddellijke tenuitvoer legging der decreten. Men is er zeer benieuwd naar te weten welke houding Freycinet zal aannemen. Terwijl som migen bewerendat hij zal toegeven aan de meerderheid zijn anderen van mcening dat hij liever zijn ontslag nemen zal dan van gevoelen veranderen. De meesten echter geloovendat hij in de tegenwoordige omstandigheden stand van zaken in het oosten niet licht zal af treden. Het Journal Officiël meldt de inlijving der Gezelscliaps- en Vriendschaps-eilanden bij Frank rijk alsmede die van het eiland Hivaoa in den Markiezen-archipel. De Lyonsche Salut Public zegtdat ge neraal Breart in zijn jongste geïncrimineerde toespraak niet gezegd heeft dat het leger nog niet heeft vaarwel gezegd aan Elzass-Lotharingen, maardat de naam Elzass-Lotharingen aan Frankrijk steeds dierbaar blijven zal. De volgende merkwaardige zaak kost den rechter van industrie op dit oogenblik veel hoofdbreken. De lieer X., koopman in de wijk van het Panthéon te Parijs was in een anonymen brief aan den prefect van politie beschuldigd van bigamie. Zijn eerste huwelijk zou hij in 1852 gesloten hebben in de mairie van de place des Vosges terwijl hij eenige jaren laterna een reis in Amerikaten gevolge van een breuk- met zijn vrouw een tweede huwelijk zou hebben aangegaan. Tegenover de bekentenis van den broeder van X. staat niet alleen diens ontkentenismaar bovendien het feitdat de papier.'n van het eerst huwelijkdie als bewijsstukken zouden moeten dienen tijdens de Commune verbrand en de getuigen die bij de huwelijksvoltrekking tegenwoordig waren sedert overleden zijn. De heer X. is thans hoofd eener talrijke fa milie en geniet een goeden naam in zijn wijk. Aan een table d'hote in de rue du Mail, te Parijsbukte gister-avond een der habitués om zijn mes op te rapen maar kon zich niet meer opheffen. Bij onderzoek bleekdat de man door een beroerte getroffen was die hem de tong en de rechterzijde verlamd had. Grootvorst Cónstantijn is te Parijs aange komen. Ook de koning van Beijeren wordt aldaar verwacht. Generaal Farre begeeft zich dezer dagen naar Chfilons-sur-Marne om de groote manoeu vres van het 6e legercorpsonder bevel van generaal Saussierbij te wonen. Deze manoeuvres worden o. a. bijgewoond door den kommandant Tosunavan den staf van het Japansche leger. De koningin van Spanje en haar dochtertje mogen zich volgens de Madridsche berichten in een blakenden welstand verheugen. Dinsdag is de jonge infante Mercedes gedoopt. Grootmoeder Isabella hield haar, en de Pause lijke nuntius sprak den zegen, nadat de plechtig heid door den aartsbisschop was voltrokken. In sommige Engelsche maar vooral in Indi sche kringen wordt in den laatsten lijd zeer ernstig de wenschelijkheid besproken eener inlij ving van Candakar. Men wil een tastbare vrucht van den oorlog zien en Indiëdat zooveel aan de oorlogskosten betaald heeft, mag clan toch waarlijk wel eenig voordeel daarvan hebben. Men zou het door een spoorweg met Quettah kunnen verbinden en dan zou het een zeer gewichtig punt voor den handel kunnen worden. Ook strategisch zou het van zeer veel gewicht zijn enz. Zoowel Granville als Gladstone weet men, hebben zich indertijd afkeurend over eene annexa tie uitgelaten maar dat is nog geen bewijs dat men niet houden zal wat men heeft. Uit Kaapstad wordt gemeld dat de Basuto's onder Letharodi den 13den zonder gevolg een aanval deden op eene afdeeling Engelsche troepen. De leren zijn nog alles behalve rustig. Telkens komen berichten van nieuwe geweldda digheden door de ontevreden pachters gepleegd. Op een hoeve te Old Ross hebben zij een paard aan stukken gesneden omdat de pachter geweigerd had een adres aan den landheer te teekenen waarin verdere vermindering van pacht verzocht werd. Te New Ross heeft men een plakkaat met bedreigingen tegen [verscheidene landeigenaars aan een muur geplakt gevonden. Te Scheffield is een moordaanslag gepleegd op een Ier Stephens genaamd die onlangs verschil had gehad met de Iersche broederschap en daarom naar een ander deel van de stad was verhuisd. Hij werd op een avond buiten zijn woning geroepen en in den mond geschoten. Er is geen hoop op zijn herstel en hij weigert eenige inlichtingen te geven omtrent zijne aanvallers die drie in getal waren. De correspondent van [de Times bij de militaire manoeuvres te Berlijn schreef aan zijn blad dat de Britsehe artillerie f voorladers) te genwoordig het voorwerp der bespotting is van alle wetenschappelijke militairen ter wereld. Engeland zoo heet hetstaat met zijn verouderd veldgeschut zelfs bij China en Japan ten achter. The Globe meldtdat Maandagochtend niet ver van het station Bushey (16 mijlen van Londen) een afschuwelijke poging werd gedaan om den sneltrein van de Londen- en Noordwest spoorweg die in den'regel 's morgens ten 5]/2 ure van het Euston-station vertrekt, in de lucht te doeji springeu. Toen de werklieden belast met het nazien van de rails des ochtends ten 7 ure hunne gewone ronde deden, ontdekten zij op een afstand van 200 yards van het station tusschen de rails een in bruin papier gewikkeld pakketdat circa 4 pond dynamiet bevatte. Aan liet pakket was een met kruit en patronen ge vulde caoutchouc buis verbonden. De wielen van den met groote snelheid voorbij ijlenden sneltrein hadden de buis doorgesnedenmaar gelukkig op eene plaats waar zich geen patroon bevond anders toch zoude het kruit zijn aan gestoken en ware de gehsele trein of tenminste een groot gedeelte cr van vernield geworden. Agenten der geheime politie hebben zich on middellijk na het bekend worden van dezen vreeselijken aanslag, naar Bushey begeven om een onderzoek in te stellen en de* daders op het spoor te komen. Tot zoover het bericht van The Globe. Een nader onderzoek beeft uitgemaakt, dat het wer kelijk dynamiet was wat men op de spoorweg staven nabij Bushey gevonden heeft en wel in voldoende hoeveelheid om een gapschen trein in flarden te doen vliegen. Slechts eene onhan digheid bij het leggen der mijn deed den dui- velschen toeleg mislukken. Men heeft vermoeden op eenige onlangs door de spoorwegmaatschappij ontslagen beambten. Zaterdag zijn te Seahan de dertig tot nu toe gevonden lijken van verongelukte mijnwerkers ter aarde besteld. De minister van binnenlandscbe zakensir William Harcourtheeft dien dag een bezoek gebracht aan de plaats van het ongeluk, ingevolge eene belofte door hem gedaan aan een deputatie van werklieden die de aandacht der regeering op het veelvuldig voorkomen van mijnongelukken vestigde. Hij vertoefde er geruimen tijd onderzocht alles met groote belangstelling en beloofde de zaak ter harte te zullen nemen en als het noodig mocht blijkennieuwe wetten voor te stellen om de ontginners van kolenmijnen tot meerdere voorzorgen te verplichten. Zijn bezoek te Seahan heeft algemeen goeden indruk gemaakt en de ontroerde gemoederen eenigzins gerustgesteld. Maandag had te Berlijn op het Tempelhofer Feld eene groote parade plaats waaraan niet minder dan 25.062 man, 944 officieren en 1392 muziekanten deelnamen. Aanwezig waren behalve de Keizer, de kroon prins, Friedrich Carl en Von Moltkenog de Koning van Griekenland, kroonprins Rudolf van Oostenrijk, de Hertogen van Cambridge (opper bevelhebber van het Engelsche leger) en Con- naughl en sir Garnet Wolselev. Het luisterrijk gezelschap was een en al bewondering over het prachtig manoeuvreeren, vooral der artillerie. Naar uit den Elzas aan de Paiijsche Univers geschreven wordtzijn de aldaar aanwezige Jezuïeten uitgenoodigd het land te verlaten. Het Domfeest te Keulen (15 Oct.) belooft schitterend te zijn. Onjuist is het dat de ka tholieke adel van de Rijnprovincie zich van deelneming zal onthouden. Er gaan steramen op, teneinde de natie te bewegen zich thans ook de voltooiing van den Straatsburger Miiuster aan te trekken. Dat Von Bismarck op zijn ouden dag nog minister van koophandel heeft willen worden gelijk.de telegraaf gemeld heeft dat geschied is, moet, behalve aan zijn zucht om in dit vak te liefhebberen, nog worden toegeschreven aan zijn verlangen om zelf de onderhandelingen betreffende de handelsverdragen te leiden. Aangaande de benoeming van Von Boettichor tot vice-minister van binnenlandsche zaken valt nog niets naders te melden. Baron Magnus, de veelbesproken Duitsche gezant aan het Deensche hof, die onlangs tegen over Sarah Bernhardt zulk een dwaa9 figuur maakte, heeft nog eens in zijn- leven aller aan dacht op zich gevestigd door een gedragdat wel verdient in herinnering gebraeht te worden. Toen in 1867 keizer Maximiliaan van Mexico door Juarez was verslagen en in gevangenschap op zijn doodvonnis wachtte, lieten alle Europee- sche gezanten aan zijn hof, bevreesd voor de wraak van president Juarez en de woede van het gepeupel, den armen vorst aan zijn lot over. Alleen de Pruisische gezantbaron Magnus bleef op zijn post en deed wat hij kon om den Duitschen vorst te redden. Hij begaf zich zelfs tot dat doel naar het hoofdkwartier van Juarez, en toen ook zijn persoonlijk verzoek vruchteloos was, bleef hij tot het laatste oogenblik bij den ongelukkigeu keizer. De vorstin Salm Salm, echtgenoot van den bij Gravelotte gesneuvelden adjudant des keizers noemt in haar bekend werk: «Tien jaren uit mijn leven" baron Magnus "den eenigeu man" onder al de vreemdelingen in Mexico. Zijn edel gedragwaarvoor hij door keizer Frans Jozef eigenhandig werd gedecoreerd, heeft veel bijgedragen tot herstel van de goede ver standhouding tusschen Pruisen en Oostenrijk die na den oorlog van 1866 veel te wenschen overliet. Nu velen alleen oog hebben voor zijn jongste onhandigheid, waardoor hij zijn positie verliest, is het niet meer dan billijk, dat ook zijn vroe gere verdiensten herdacht worden. Weer is een aanslag op een spoortrein gepleegd, en thans op den Hainburgerspoorweg, in de nabijheid van Berlijn. Men heeft daar een der rails losgemaakt, blijkbaar met het doel, den eersten trein uit Hamburg te doen ontspo ren. Van Lemberg is keizer Frans Jozef naar Czernowiaz vertrokkenwaar hij met groote geestdrift werd ontvangen en ter zijner eere een fakkel-optocht werd gehouden. Aan alle stati ons, die hij onderweg paseeerde, werd hij op 't hartelijkst en levendigst toegejuicht. .Keizer Frans Jozef is voor graaf Potochi, bij wien hij te Krakau zijn intrek nameen dure logé geweest; deze edelman had geen kos ten gespaard om hem recht vorstelijk te ontvan gen. Voor het inrichten van de vertrekken des keizers heeft de Weener hof behanger een reke ning van f 85,000 ingleeverd. In het receptie salon waren alle meubelen afkomstig van Napoleon III, en werden door den graaf opzettelijk voor deze gelegenheid te Parijs gekocht. De ingelegde vloer vertegenwoordigde alleen reeds een aanzien lijk kapitaal, elke ruit kostte f70.- De keizer is misschien dan ook op zijn geheele jcis nergens zoo uiterst prachtig gehuisvest geweest als ie Krakau. Met het boren van den Arlberg-tunnel is aan de Oostenrijksche zijde reeds een aanvang gemaakt, terwijl men eerlang ook aan de Zwit- serschc zijde zal beginnen. Men verwacht dat de Gotthardlijn in April a.s. voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden. Na zijn terugkeer van de Hongaarsclie legeroefeningen in het laatst van September, zal de keizer met kroonprins Rudolf en diens zwager, hertog Leopold van Beieren, deelnemen aan een jacht op groot wild waartoe de graaf Wilzeck hen op zijn goederen in Stiermarken heeft uitgenoodigd. Op deze jachten, welke drie dagen zullen duren, zal een waldhoornkwartet

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1