Lederberichten. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. UITVOERINGEN. f 4866.885 - 7089.92 - 1081.— - 302.71 - 1846.295 - 4192.67 - 209.— - 103.38 - 1040.— - 1309.27 268.85 - 36.84 - 34.44 - 467.20 - 175.14 - 20.80 - 1333.— - 489.75 115.60 - 1698.22 - 1060.77 bestaande uit vier der eerste kunstenaarsde hooge personages vergezellen. De beruchte rooverJohann Gusai,de schrik van Neder-Stiermarken, is dezer dagen te Dobjebij Montpreis, door een patrouille aangehouden, en na een hardnekkigen tegenweer door twee gendarmen neergeschoten. De dood van dezen Rinaldini, die twee jaren lang schrik en anst in die streken verspreidde j heeft onder de bevolking groot opzien verwekt. Er heeft te Duna Eöldvar, in Hongarije een echtpaar zijn SOjarig huwelijksfeest gevierd. De man is 102, de vrouw 99 jaren oud. Beiden zijn nog kras en gezond. Volgens de „Neue freie Presse" zal de Russische Czaar in November eveneens een reis doen naar het hem toekomend deel van het voormalig koningrijk Polen en naar IV arschau gaan, om zoo mogelijk den indruk der reis van den Oostenrijkschen keizer uit te wisschen. Aan graaf Albedinsky, den gouverneur-generaal van Polen, zou reeds gelast zijn, voor een schitterende ontvangst van den Czar te zorgen. De Italiaansche begrooting voor 1881 slnit met een batig saldo van 7 millioen iiri. Minis ter Magliani verzuimde niet hierbij in het licht te stellen dat dit resultaat zal verkregen wor den ondanks de gedeeltelijke afschaffing der be lasting op het gemaal en ondanks de verhooging van eenige posten voor de uitgaven. Te Milaan wordt [een congres gehouden van onderwijzers van doofstommen. Onder an dere punten is daar de vraag behandeld welke de beste methode van onderwijs is de Pransche, die de doofstommen door gebarenof de Itali aansche die hen door woorden zieh leert uit te drukken. Na een levendge discussie heeft de vergadering zich met algemeene stemmen voor laatstgenoemde methode verklaarden is met den kreet „leve het woord" uiteengegaan. Van de Italiaansche expeditie in Midden- Afrika onder leiding van Dr. Matteucci en Prins Borghesezijn dezer dagen te Rome berichten ontvangen. De reizigers zijn te Obeid de hoofdstad van Kordofan aangekomen na uitgestrekte zand woestijnen doorgetrokken te hebbenwaar zij bijna van dorst omkwamen. In de enkele oa sen die zij op hun weg vonden was het water zoo schaars, dat de inboorlingen weigerdenhet te verkoopen en men geweld moest gebruiken om tot de vergaarkuilen door te dringen die onder dichte dorentakken verborgen waren. Er is in Kordofan geen enkele rivier of beek; de inwoners kunnen zich alleen drinkwater ver schaffen door het graven van putten of door het verzamelen van den regen die er valt van Juni tot September. Volgens Dr. Matteucci heeft Obeid 50,000 inwoners Het is eene levendige stadhet mid delpunt van een uitgebreiden handel in gom en struisveeren. De huizen zijn er allen van leem, behalve dat van den gouverneur. Niet ver van Obeid, in het dorpje Malbes is een welvarende landbouwkolonie van dertig gezinnen die gesticht werd door de Roomsch katholieke zendelingen te Karthoum. Het zal ten langen leste toch nog tot de maritieme demonstratieen misschien wel tot het bombardement van Dulcigno moeten komen. Het verzet der Albaneezen neemt toeen in stroomen komen ze opzetten om de stad te ver dedigen. Ze hebben niets minder besloten dus heet het in een telegram uitRagusa dan om Riza-pacha te dooden en zij zullen daarin misschien gemakkelijk slagen daar hij zich met slechts 1500 man te Katevkot bevindt, te weinig dus om iets te kunnen uitvoeren. Had de Porte indertijd ernst van de zaak gemaakt en een troepenmacht afgezonden die voldoende was om de verplichtingen door de Porte op zich geno men te doen nakomen dan zou Riza nu niet in gevaar zijn. Maar thans oogst ze de vruchten van haar laksche politiek. Eerst evenwel zullen de Albaneezen nog een nieuwditmaal dreigend adres naar Constanti- nopel zenden. Als reden van het aftreden van het vorig Kabinet wordt door the Times opgegeven dat de Sultan door Saïd-Pacha geraden niet was af te br.ngen van zijn plan om geenerlei con- cessiën meer te doen en in een scherpe nota tegen de demonstratie te protesteeren. Men gelooft echter, dat die uota nu wel wat ver- zoenlijker zal uitvallen. Te hoopen is het, dat de Mogendheden nu toch eindelijk hun geduld zullen verliezen en naar het dan ook heet zal heden de chef van het gecombineerde escader Dulcigno van de au toriteiten der stad voor de Montenegrijnen op- eischen. In geval van weigering zullen de troe pen van Vorst Nicolaas de stad aanvallen.^ Voor 't geval echter datgelijk waarschijnlijk is de Turksche autoriteiten mochten verklaren zonder instructies te zijn zal een uitstel worden ver leend van 24 uren. De instructies voor het demonstratie-eskader zijn opgesteld door Engeland en Oostenrijk. Eenige wijzigingen, door Duitschland voorgesteld, zijn aangenomen. De Engelsche Admiraal Sey mour voert het opperbevelen van hem hangen alle bewegingen der vloot af. Wanneer het evenwel militaire operatiën betreftmoet hij den raad inwinnen van de andere commandan ten die dan overeenkomstig hunne particuliere instructies en volmachten advies zullen uitbren gen. Het bevestigt zichdat in geen geval troepen zullen worden aan wal gezet. Te Philadelphia is de secretaris van de Lon- densche spoorwegbauk Jozef Tapson die in Mei 11, met 70,000 p. st. op de vlucht ging in hechtenis genomen. Zijn vrouw die per stoomboot uit Londen nar Philadelphia vertrok ken waskwam er Donderdag 11. aan en in het huis waarheen zij zich begafvonden twee Lon- densche geheime politieagenten die haar voor- uitgereisd waren haar lang gezochten echtge noot. Na afloop der formaliteiten zal hij nu aan de Londensche politie uitgeleverd worden. Gewoonlijk meent men dat de hyena's alleen de lijken van dieren verslinden, maar niet den moed hebben ze levend te verscheuren. Dit is onjuist. Er zijn voorbeelden genoeg van hyena'sdie zelfs op klaarlichtenadag in de schaapskooien binnendrongen en zoowel de herders als de schapen aanvielen en verscheurden. Te Richmond, in Virginia, heeft men een schrikkelijk voorbeeld kunnen zien van de wreed heid dezer dieren. In een circus zou de dieren temmer Dry ton in het hok der hyena s gaan zooals hij dit reeds meermalen had gedaan, alleen gewapend met zijn karwats. Op een oogenblik dat hij zich naar het publiek wendde grepen de hyena's hem plotseling aan, wierpen hem op den grond en scheurden hem letterlijk aan stuk ken. Hij deed nog wanhopige pogingen om de dieren door zijne stem tot gehoorzaamheid te dwingendoch zij werden door het zien van zijn bloed zoo iu woede ontstoken dat aan geen bevelen meer was te denken. De talrijke toeschouwers moesten met afgrijzen zien hoe de ongelukkige Drayton jammerlijk om het leven kwam. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden Beneden en Boven De Vliegh. Italianiteher Salat Genée. Avondlied Hesselberth. Waalwijk, 18 September 1880. Naar wij vernemen zijn door den Minister van Waterstaat, handel en nijverheid de uitge werkte plannen betreffende den aanleg van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch weder aan Gedep. Staten verzondenteneinde ter voldoening aan art. 12 der wet op de ont eigening ten algemeenen nutte op de secretariëen der gemeenten ter inzage van belanghebbenden te worden neder gelegd. Gedep. Staten zija tevens uitgenoodigd tot het benoemen eener commissie uit hun midden tot het aanhooren der bezwaren tegen het plan van aanleg van den spoorweg. De volgende opgaven ontleenen wij aan de rekening dezer gemeente ener 1879. ONTVANGSTEN. Ontvangsten wegens vroegere diensten Opbrengst van belastingen a. 4/5 gedeelte van de opbr. der Rijks belasting op het personeel. b. Opcenten op de hoofdsom der bel. op gebouwde eigendommen. c. Idem op ongebouwde eigend. d. Idem op het personeel. e. Hoofdelijken omslag. f. Belasting op de honden. g. Prov. tegemoetkoming voor de opheffing van den tol van den grintweg naar Sprang. h. Opbrengst van staanplaatsen op de markt Havengelden. k. 1. Kaaigelden. Opbrengst der leges ter Secret m. Teruggaaf van zegelgelden door houders van bevelschriften n. Schoolgelden gew. 1. onderwijs, o. Idem meeruitgebr. 1. onderwijs, p. Opgelden bij verpachtingen. Huur van huizen. Huur van landerijen. Opbrengst van houtenz. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Alle andere ontvangsten niet tot de voorgaande behoorende. uitgaven. - Jaarwedde van BurgemeesterSecretaris, Ont vanger, enz. f2267.31 Gemeente-Politie. - - 852.05 Andere ambtenaren. - 90. Reis en verblijfkosten comraissiën enz. - 248.61 Kosten van huur, schoonhouden van het raadhuis, vuur, licht, bureau kosten brievenporten advertent., abonnementen, enz. - 877.78 Onderhoud van wegen, straten, markt - 1876.85 Pompen, putten, vaart en haven. - 1314.135 Aanleg van nieuwe riolen, bouwen eener bergplaats voor petroleum. 2383.06 Kosten van onderhoud van gemeente eigendommen en daaraan verschuld, lasten. 1237.37 Renten en afloss. van geldleeningen. - 2464.73 Kosten van het onderwijs. - 3136.72 Armwezen. - 4501.55° Uitgaven niet onder de vorige behoo rende of door bijzondere wetten aan de gemeente opgelegd. - 1808.385 Onvoorziene uitgaven. - 92.03* Mr. J. B. Verheijen verzoekt niet meer in aanmerking te komen bij de aanstaande verkie zing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tilburg. In den laatsten tijd is men er met ver nieuwde kracht op uithet onhoudbare van ons tegenwoordig kiesstelsel aan te toonen. Door op te sommen hoeveel staatsburgers van den'besten stempelhoeveel intellectueele krachten, die op elk ander gebied bovenaan staandoor ons censusstelsel verstoken blijven van liet recht om aan de zelfregeering vai> een vrij volk deel te nemen hoopt men datwat er ook gebeure ieder ten slotte zei inzien dat het zoo niet langer kan blijven. Een verdienstelijke daad was het in dit opzicht van Dr. Sanders te Amsterdam, om na te sporen wat de toestand is in eenige van de voornaamste steden van ons land. De uitkomsten van dat onderzoek, medegedeeld in lange lijsten in het Handelsblad, waren bedroe vend. Leden van hooge colleges van Staat admiraals en generaals tal van hoofdofficieren, hoofdambtenaren voorname rechterlijke ambte naren advocatengeneesheeren, enz. kwamen niet voor op de kiezerslijsten. Men ia geneigd te vragen wie er dan wel op voorkomen. Gelukkig natuurlijk ook mannen van grootc bekwaamheid en erkende bevoegdheid, maar neven hen een groot aantal, wier bevoegd heid in den bestaanden toestand wel mag be twijfeld worden. Van deze soort deelt thans de N. Rott. Ct., wat den Haag betreft, eenige staaltjes mede. Onder hen die daar tot het kiesrecht zijn geroepenvindt men een groot aantal kleine neringdoenden tot water en-vuurverkoopers toe voorts boden bedienaars ter begrafenis, schoor steenvegers en rookverdrijvers, enz. ongetwijfeld allen eerlijke burgersmaar die dan toch zeker in bevoegdheid om aan verkiezingen voor de Vertegenwoordiging deel te nemen achterstaan bij zoovelen wien het kiesrecht onthouden is. Verder vindt men alleen in den Haagniet minder dan tweehonderd tappers en slijters van sterken drank die het kiesrecht bezitten niet enkel voor dpn Gemeenteraad maar met geringe uitzondering ook voor de Tweede Kamer. En onder deze tappers zijn er zelfsdie een nog veel minder eervolle industrie aan het tappers- bedrijf verbinden. Zooals het in den Haag is, is het ook elders, vooral in de groote steden, Naar men verneemt, bestaat bij den Minis ter van Waterstaat enz. het voornemen, eene wettelijke regeling tot stand te brengen betreffende het nemen van voorziening ingeval van ijsgang en hoog opperwater op de rivieren. In verband hiermede zijn reeds aan de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën opgaven gevraagd omtrent het beheer en de aansluitiug der dijken. De heer Dr. J. H. H. Huisman heeft zijn betrekking al3 directeur jder openbare handels school te Amsterdam aanvaard. De waarnemende directeurde heer A. van Otterloostelde hem eerst aan de leerarendaarna aan de leerlingen voor met een toepasselijke rede. De nieuwe directeur heeft daarop geantwoord met toespraken, waarin hij zich iu de welwillendheid der leeraren aanbeval en de leerlingen op hun verplichtingen, met het oog op hun toekomst, wees en de beste wenschen voor den bloei der handelsschool uit sprak. Het gerechtshof te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. J. van Loon, arbeider -te Tilburg. Het Hof heeft hem schuldig ver klaard aan lo. opzettelijke brandstichting2o. poging tot opzettelijke brandstichtingzijnde bij beide* te voorzien dat er menschenlevens in gevaar konden worden gebrachten hem ver oordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Men meldt uit Grave van 15 September. Gisteren middag, omstreeks 12 ure is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuurtje van den landbouwer L, Wellens te Schaijk. De vlammen sloegen onmiddellijk op de nabijzijnde hofstedebewoond door G. Ruisover. Die hofstede is dan ook met den gehcelen oogst en bijna alle roerende goederen totaal in de asch gelegd. Ook kwam een kalf in de vlammen om.° Alles was verzekerd doch zeer laag, zoodat het verlies van den bewoner vrij belangrijk is. Daar dit dc tweede brand iswelke aldaar binnen weinige dagen plaats had wordt er al gemeen aan kwaad willigheid gedacht. De aandacht is gevestigd op een ontslagen krankzinnige, die zonder onderkomen te Schaijk rondzwerft. Bij den voerman H. Hofmans te Oss ont stond Dinsdagavond brand, waardoor in een half nur tijds huis en schuur in asch werden gelegd. Het huis was verzekerddoch de inboedel niet. In de Kapelstraat te Utrecht is deze week in vier onderscheidene huizen ingebroken. Bij drie dezer is het wasehgoed van de bleek weg genomen bij een anderen diefstal zijn kleine voorwerpen ontvreemd. Ie de rivier de Noord, onder Papendrecht, is een zeilschuit van Alrakerk aangevaren door een schroefboot. De zuster van den 3chipper een meisje van ruim 20 jaren is over boord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet opgevischt. De schroefbootwaarvan de naam onbekend is, ging door, zonder eenige hulp te bieden. Te Maastricht zijn drie personen op klaar lichten dag eene woning binnengedrongen en hebben, na eene vergeefsche poging om de be woners geld af te persen, hen mishandeld. De daders, alle drie inwoners der stad, zijn onmid dellijk door de politie in hechtenis genomen. De lnchtreiziger Godard is voor een paar dagen 's namiddags ten 5 ure te Utrecht opge stegen, vergezel! van den heer Rooyaards en 4 Utrechtste studenten. Statig steeg de ballon in steeds sneller vaart omhoog, en was weldra voor het oog van^ de vele duizenden, die hem in Tivoli en daarbuiten nastaarden, in noordwestelijke richting verdwenen. Tusschcn half zes en kwart voor zessen dreef de ballon over de hoofdstad heen de reizigers salueerden het publiek in de straten. Kort voor 6 uur daalde de ballon bij het sooorwegstation. Donderdag heeft zich buiten Zwolle eene ruim 20 jarige dienstmeid verdronken die door de politie op onzedelijkheid werd betrapt. Voor de woning van den gehuwden minnaar hebben volksoploopen plaats gehad. Het wordt er in Zwolle niet beter op. Drunen 16 September. Den afgeloopen nacht heeft in de kom onzer gemeente een hevige brand gewoed. Omstreeks half een werd het vuur het eerst ontdekt in het huis vad de weduwe Oos terling en in weinige oogenblikken stonden be halve dat nog 4 huizen en een schuur, bewoond door Mevr. van Mierop, J. M. van Hooin, P. van Rooij en J. Yeltman Sr. in lichtelaaie vlam. De brandspuiten van Druneu en Wolfshoek waren binnen den kortst mogelijken tijd op de plaats des onheils aanwezig, maar waren niet in staat den voortgang van het vuur te stuiten. Gelukkig waren de spuiten van Elshout en Baardwijk ook spoedig op het terrein en nn gelukte het aan de onvermoeide pogingen der vereenigde brandweeren en van allen, die toe schoten om volgens hunne beste krachten hulp ie verleenenhet huis van J. Veltman gedeelte lijk te behouden en aldus den voortgang van het vernielend element tegen te houden. Ook de pastorie der R. C. gemeente heeft een oogenblik gevaar geloopen. De vier overige huizen en schuur zijn tot den grond toe afgebrand en van de inboedels is mede zeer veel vernield. De aan gerichte schade aan gebouwen en roerende goe deren wordt op 17 a 18,000 gulden geschat. Alles was tegen brandschade verzekerd bij de Bossche brandwaarborgraaatschappijmaar over het algemeen veel te laag zoodat de eigenaars van het verbrande veel schade lijden. Zonder in het minst iets af te dingen op de verdiensten van de brandweer der gemeente of van iemand wie ook, komt toch een woord van bijzonderen lot toe aan de brandweer van Baard wijk en Elshout, die door haar spoedig en flink optreden zeker veel er toe hebben bijgedragen dat de ramp nog niet grooter is geweest. Ook de brigade marechaussee te Waalwijk verdient eene afzonderlijke vermelding voor de doortas tende en doeltreffende maatregelen die zij geno men heeft voor het handhaven der orde, waardoor zij de moeielijke taak der gemeente autoriteiten zooveel doenlijk verlicht heeft. De oorzaak van den brand is onbekender bestaat geen vermoedeu van kwaadwilligheid. Als een bewijs hoe hardnekkig de strijd met het vuur geweest is, dient, dat men ruim uur met alle kracht en macht heeft moeten werken om het huis van Veltman, dat aan de zijde van den brand met riet gedekt was en bijna vast tegen het brandend huis van Mevr. van Mierop aan stond te behouden, Loonopzand. Tengevolge van de groote uit gestrektheid der gemeente (5230 H. A.) is het voor vele ingezetenen dikwijls bezwaarlijk aan verkiezingen deel te nemen, alsmede op behoor lijken tijd aangifte te doe* van den burgerlijken stand. Vooral de bewoners van het Zuidelijk deel der gemeente gevoelen die bezwaren in dubbele mate. Een aantal ingezetenen hebben zich nu tot het gewestelijk bestuur gewend, verzoekende het daarheen te leidendat een gedeelte der gemeente worde verklaard een onderkiesdistrict uit te maken voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Prov. St., alsmede dat worde toegestaan voor dat deel (der gemeente een afzonderlijk register van den burgerlijken stand te houden. Van den 3 tot en met den 10 September. WAALWIJK. Getrouwd: Hendrikus Castelijnsjm. en Theodora van Boxtel jd. BevallenCatharina van der Aa geb. Pullens z. Adriana Maria Stokwielder geb. van der Pen nen z. Adriana Johanna van Loon geb. Schoofs z. OverledenAdriana Theodora van Bijnen 2 m. Martinus Leenheers 7 m. Anna Maria Christina Schambergen 4 m. Adrianus Gerardus Meijs 6 maanden. WASPIK. Geboren: Martinus Z. van N. van den Broek en G. Snoeren Cornelis Z. van A. de Hond en J. M. Adriaansen. Chnstiaan Z. van H. Kluij tenaar. Catharina Anna D. van W. Montens en A. M. C. Paijmans. OndertrouwdA. Hamers 40 j. te Loonopzand cn P. van der Ka 21 j. J. van Diemen 35 j. en A. Oomens 40 j. Overleden: C. J. Tempelaars 5 m. W. van Turnhout 2 m. D. A. Vermeulen 8 fm. overl. te Druten. Voorraad te WASPIK. C. van der Plas. 16 Java's 17 p. P. Klaassen. 50 Santo's 44 p. en een partij bin nenzoolleder. A. Vissers. 20 stuks Uruguay 39 p. W. Langerwerf. 150 drooge paardenhalzen. M. C. J. van Son. Goed in 't smeer5 p. parel- erf, keper en grauw en paardenleer.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2