Nummer 75. Donderdag 28 September 1880. 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. B e k e n d m a k i n g e n. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Uitgever: ANT00N TIELEN te Waalwijk. STAAT VAN BRIEYEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60. daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Uit Waalwijk. B. de Louwre. Tilburg. Uit Besoijen. J. Hompus. Steenpad. Uit 's-Grevelduin-Capelle. A. Taans. Amsterdam. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. De fungeerende Directeur VAN WEST. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat op de teekenscliool alhier nog eenige plaatsen beschikbaar zijn voor leerlingen buiten de ge meente woonachtig dat zijdie daarvan wenschen gebruik te maken, zich uiterlijk deze weck moe ten aanmelden ter secretarie alhier. Het leergeld voor den cursus 1880/81 is bepaald op f3,— Waalwijk 21 September 1880. VAN DER KLOKKEN. De Burgemeester van Waalwijk ter afkondiging ontvangen hebbende het primitief kohier der be lasting op de paarden, alsmede op de als trek dieren geoezigd wordende muilezels, ezels, run deren en honden, verwittigt de belanghebbenden, dat genoemd kohier door heeren jGedeputeerde Staten van Noordbrabant invorderbaar is verklaard en gedurende acht dagen ter secretarie alhier ter inzage der ingezetenen is nedergelegd. Waalwijk, 20 September 18S0. De Burgemeester voornoemd VAN DER KLOKKEN. In Frankrijk zijn de zaken eindelijk tot eene oplossing gekomenmaar eene oplossing zoo zonderling en eerst na zooveel wisselingen ver kregen dat ze alsnog onverklaarbaar schijnt. Ziehier wal gebeurd is. Vrijdagavond was men het in den minister raad tamelijk wel eens geworden. De verdere toepassing der Maartdecreten zou worden uitge steld tot na de uitspraak van het tribunaal der conflicten en het tijdstip der bijeenroeping dier rechtbank zou worden vervroegd. De wijze waarop de decreten moesten worden tenuitvoergelegd zou later worden geregeld. Voorts werd besloten, dat in het Journal Officiel eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken en eere- dienst aan de hoofden der congregaties zou wor den opgenomen waarin zou worden verklaard dat de bekende verklaring niet geacht kon worden gelijk tc staan met eene onderwerping aan de bestaande wetten weshalve de congregaties voor de tweede en laatste maal werden uitgenoodigd, zich naar de wetten te schikken en de vereischte formaliteiten te vervullen. Alles scheen dus in orde gebrachten de president der republiek was dan ook voornemens den volgenden morgen weer naar de Jura te reizen, toen hij" heel in de vroegte een briefje kreeg van Constans, den minister van binnenlandsche zaken, waarin deze zijn ontslag vroeg. Een oogenblik later kwam eeu dergelijk verzoek van den minis ter van justitieen daarop ook van den minis ter van oorlog generaal Farre. Blijkbaar waren de heerenwier gevoelen in den ministerraad had moeten zwichten voor de opvatting ,van Freycinet en Grévybij meester Gambetta ge weest die onmiddellijke actie verlangt en door hem tot deze demonstratie bewogen. Onmiddellijk werd nu weer kabinetsraad ge houden waarin Grévy zijne verwondering over het zonderling gedrag van Constans èn de zijnen niet verheelde. Tochna lang praten gelukte het weer de drie malcontenten tot terugname hunner porte feuilles te bewegen. Alles scheen ten beste gekeerd. De circulaire van Constans hierboven besprokenverschijnt in het Journal Öfficiel. Maar wat gebeurt nu. De crisis is nog geen paar uren bezworen of daar komt Freycinet weer om zijn ontslag. Hij en Constans hebben opnieuw verschil van ge voelen gekregen over de toepassing der decreten en ondanks alle bidden en smeeken van Grcvy blijft hij er bij dat hij de portefeuille neerlegt. Inderdaad heeft de president der republiek hem het gevraagd ontslag moeten bewilligen.' Jules Ferry is nu met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Waarschijnlijk zullen alleen voor buitenlandsche zaken marine en openbare werken nieuwe titularissen gekozen worden terwijl Constans CazotTirard Farre enz. hunne portefeuilles behouden. Voor buiten landsche zaken wordt de markies van Noailles genoemd en Sadi Carnot voor de werken. Het verschil tusschen Freycinet en Constans betrof uitsluitend de binnenlandsche zaken. Na afloop van wat men het tweede deel der eerste crisis zou kunne» noemen, merkten ze plotseling, dat zij het'slechts in schijn waren eens geworden, en nu verkoos Freycinet liever heen te gaan. Na rijp beraad, dus schreef hij aan Grévy kom ik tot de overtuiging dat het tegenwoor dig kabinet nooit duurzaam zou kunnen wezen, aangezien tusschen mij en sommige collega's op sommige pnnten te groot verschil van gevoelen bestaat. Zelfs wederzijdsche concessies kunnen daarin geen voldoende verandering brengen. In 't belang van den vrede des lands moet hieraan een einde komen en daartoe is het beste raid del dat ik mijne plaats ontruim. In antwoord hierop schreef Grévy aan Frey cinet een zeer beleefd briefje, waarin hij verklaart diens besluit ten zeerste te betreuren dat hij nooit de diensten zal vergeten door hem bewe zen en da_t hij de volle toi genegenheid van het gouvernement blijft behouden. Het einde van dit. alles is dus dat Gambetta's haan koning heeft gekraaid dat de verklaring der congrega ties onvoldoende wordt geoordeeld dat de orden opnieuw worden aangemaand de erkenning van den staat aan te vragen en dat ve, bij gebreke; zullen worden ontbonden natuurlijk niet allen tegelijk. Gambetta's orgaanLa République Francaise laat doorschemeren dat het wel eens zou kunnen geschieden nog voor de uitspraak van het tribunaal des conflitswelks bijeen roeping zal worden vervroegd. Te St. Germain en Laye is het voor Thiers aldaar opgericht standbeeld onthuld. Jules Si- mön hield de feestrede naar aanleiding der bekende uitdrukking van Thiers De Republiek moet conservatief wezen of ze kan niet bestaan Na Simon nam de ex-communaiist Olivier Pain het woord, om te protesteeren tegen de oprich ting van het standbeeld aan welke zonderlinge feestrede evenwel spoedig een einde werd gemaakt door een gendarmedie den heer Pain bij den kraag vatte en weg bracht, meer in diens belang zéker dan in dat van iemand anders want de verontwaardigde volksmenigte wilde hem met geweld te lijf. De „Europe" heeft uit Weenen het vol gende telegram ontvangen: Bismarck's tolpolitiek vindt hier levendige tegenkanting. De nieuwe minister van koophandel zet de verwezenlijking van een economisch droombeeld voort, waarvan het eerste gevolg zou zijp. dat Frankrijk ten opzichte van zijn handel op het vaste land door een soort van ostracisme zou worden getroffen dat Duitschland en Oostenrijk de tractaten zou den opzeggen en zouden -terugkeeren tot het stelsel van algemcene tarieven. Terwijl de clausule „behandeling op den voet der meest begunstigde natie" zou verdwijnen zouden die beide staten elkander belangrijke concession doen en zich vervolgens beijveren om Rusland én Italië bij hun tolverbond te doen aansluiten. Uit Bordeaux wordt bericht dat dgar een zeer hevige brand uitgebarsten is iu een fabriek van zwavelzuurkoper. De schade door den brand veroorzaaktdie bij de afzending var. dit bericht nog voortwoedde, werd toén reeds op 200,000 frs. begroot. De rook was zoo dik, dat de geheele stad er mede bedekt was. De ministerraad he<ft nog niet beslist, hoeveel ridderkruisen en titels van grande van Spanje bij gelegenheid van de geboorte der infante zullen jvorden verleend. Inlusschen weet men dat maarschalk Quesada grande van Spanje zal worden, dat de generaals Despujols en Blanco het grootkruis der orde van Karei III zullen ontvangen, dat de zoon van den hertog van Montpensier het ridderkruis en het Gulden vlies zal bekomen^ en vermoedelijk zal een dito kruis den weg gaan naar Duitschland. Ook verwacht men een volledige amnestie voor staatkundige vergrijpen en een gedeeltelijke amnestie voor misdrijven tegen het gemee'ne recht. Eene- am nestie voor staatkundige vergrijpen is daarom hoog noodig, omdat de drukpers in den laatster* tijd niet met rust gelaten is. De parketten hadden zelfs zooveel te doen, dat, als het nog een weihigje zoo voortgaat, er weldra geen enkel oppositieblad meer in Spanje gevonden zal worden. De „Pall Mall Gazette" spreekt de berichten nit Simla tegen, betreffende een opstand in Herat en het vermoorden van den „gouverneur. Het blad verklaart, dat volgens de berichten uit Herat alles aldaar de geheele week rustig was geweest. Berichten omtrent de nederlaag van Ayoub-Khan waren daar nog niet ontvangen. Volgens berichten uit Mandalay heeft de koningin van Birmah haar gemaal, koning The- bau een troonopvolger geschonken, 't Is te hopen dat de jonge heer geen „aardje naar zijn vaartje" zal hebben. De Transvaalsche deputatie, bestaande uit de heeren Joubert en Kruger, is van hare zen ding naar het Kaapsche parlement teruggekeerd. Onder de velen, die hare leden wenschten te zien, behoorde ook de gouverneur der Kaapko lonie sir B. Frère, die den heer Kruger beleefd liet weten dat hij een onderhoud met hem wenschte te hebben. De heer Kruger liet op even beleefde wijze terugvragen welke sir B. Frère het verzoek deed., daar hij er vier kende van dien naam, ten lste sir B. Frère die in Pretoria verklaarde, dat hij aan denzelfden God en denzelfden bijbel geloofde en diensvolgens voornemens was te handelen een 2den sir B. Frère, die denzelfden dag, toen hij dit zeide naar Engeland schreef, dat, wanneer hij slechts troepen had, hij de Boeren wel naar huis zou jagen; een 3den kende hij, die de Transvaalsche patriotten „edele mannen" noemdewier zaak de aandacht van het Engelsch gouvernement ten volle waardig was, en eindelijk den 4den sir B. Frère, die zeide, dat de patriotten slechts uit ei-nê kleine, onbeduidende partij bestonden en dat de geheele bevolking was ten gunste- van het Britsche gouvernement. Na deze boodschap heeft sir B. Frère niets van zich laten hooren. Er zijn met groote moeite weder 14 lijken van de in den mijnput van Seaham verongelukte mijnwerkers voor den dag gebracht. Tot heden zijn in het geheel 40 lijken geborgen. Op den London and South Western spoor weg is een goederentrein aangereden tegen een gedeelte van een muur dat door de zware regens was losgeraakt en óp de rails gevallen. De loco motief "en de goederenwagen ontspoorden en zestien andere wagens- werden verbrijzeld. Maar gelukkig bekwam geen der personen op tien trein eenig letsel. Over den vermoedelijken aanslag om een trein van de Noordwestbaan in de lucht te laten springen hangt nog ^altijd de sluier der geheim zinnigheid. De kansen dat er van een misdaad iets zal uitlekken zijn thans echter vermeerderd door de uitlooving van eene belooning van 100 pd. st. aan dengene die de politie op het spoor van de daders weet te brengen. De vondst van het dynamiet is natuurlijk ook in verband ge bracht met een nihilistisch complot om den trein van Glasgow waarin Grootvorst Constantijn de reis deed in de lucht te doen springen. De politie is dan ook niet in gebreke gebleven s in het nihilistenkwartier te Londen nasporingen te doen. Veel gegronder schijnt intusschen de lezingdat de aanslag in verband staat met een complot van -de Fenians In Engeland is octrooi verleend voor een inrichting van jassen, rokken, vesten en derge lijke kleedingstukkcn waarmede men niet kan verdrinken. Eene scheikundige verbinding wordt tusschen de voering en de bovenstof gebracht die het gewicht van het kleedingstuk niet merk baar vermeerdertdoch zoodra de persoon die het draagt in het water valteen hoeveelheid gas ontwikkeltwaardoor de jas of rok wordt opgeblazen en het lichaam van den drager drij vend wordt gehouden. Het Royal aquarium deed deze week uit muntende zakeu met de vsrtooning van miss Agnes Beckwith die aangenomen had gedurende 6 dagen 100 uren in het water te vertoeven. Maandag bleef zij 17 uren in liet waterDins dag 13 uren 37 minuten; Woensdag 17 uren; Donderdag en Vrijdag 17 uren 30 minuten daags. Zaterdagochtend ging zij zeven minuten over zes te waterom er tot 's avonds half— twaalf in te blijven. De 100 uren zouden dan juist vol zijn. Een massa nieuwsgierigen verdrong zich de geheele week langs den vijver om deze meermin caprioles te zien maken. De papegaai duikers en andere watervogels waren zeer ver trouwd geraakt met dezen vischmensch die zeer gezellig met de overige vijverbewoners rondzwom, De Engelsche gerechtigheid is niet mak. Dit moeten bijzonder de linksche schelmen on dervinden die aan diefstal ook nog lichamelijke mishandeling van den bestolene paren. Een zekere Perry maakte onlangs een jongen kantoorbediende in een spoorwegrijtuig eene geldsom afhandig na eerst getracht te hebben hem met chloroform te bedwelmen en toen dit niet gelukie hem door slagen en schoppen weerloos te hebben ge maakt. Hij is daarvoor veroordeeld tot geeseling en twintig jaren dwangarbeid. Naar men weet bestaat er in Engeland een luchtballonmaatschappij die haar vergade ringen afwisselt met „races" in de lucht. Op een dezer dagen gehouden vergadering werd medegedeelddat van den heer de Fonville president" der Académie d'Aerostation te Parijs, het aanbod was ontvangen om op Engelsch grondgebied nog in den loop van den tegen- woordigen herfst een ballon-wedstrijd te houden. Nadat de vergadering dit plan in rijp beraad had genomen werd besloten de uitnoodiging aan te nemen zoodat nu eerstdaags de Londe- naars op het curieuse schouwspel zullen vergast worden van een wedstrijd tusschen een Engelsch- man en een Franscliman in de lucht. Aan Daily News werd gemeld dat er onder generaal Phayre een krijgsraad zal belegd worden, ten éinde onderzoek tc doen naar de oorzaken van Burrow's nederlaag te Kushk-i-Nahhud. Dezelfde correspondent meldde dat Ayoub- Khan met 300 man voetvolk 500 ruiters en een kanon veilig de Helmund was overgetrokken op weg naar Herat. Men geloofde echter dat de bevolking dier stad hare poorten voor hem sluiten zou zoodat hij genoopt zou zijn een toevlucht te zoeken in Perzie. De Engelsche Regeering zou dan van de Perzische zijne uit levering kunnen cischen, aangezien hij aanspra kelijk is voor het vermoorden van zijn krijgsge vangene, den luitenant Maclaine. De keizer heeft aan het gemeentebestuur van Keulen bericht gezonden dat hij met genoegen kennis heeft genomen van het plan om buiten het programma voor het domfeest ook nog an dere feestelijkheden te geven die men hoopte dat hij insgelijks zou willen bijwonen. Wegens persoonlijke omstandigheden moet hij echter daarvan afzien. Alleen den eersten feestdag 15 October zal hij met de Keizerin aldaar tegen woordig zijn en waarschijnlijk reeds des nachts uit Brühlwaar het feestmaal wordf gehouden, naar Baden terugkeeren omdat hij over de vol gende dagen reeds voor andere aangelegenheden had moeten beschikken en ook omdat de kei zerin hare badkuur niet langer kon afbreken. Op last van koning Lodewijk van Beieren zal de laatste voorstelling der passiespelen te

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1