Huidenberichten. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. BINNENLAND. Bekendmaking. Oberammergau alleen voor zijn menschenschuwen Majesteit gegeven worden en zal niemand anders die mogen bijwonen. Zij heeft waarschijnlijk den 26en dezer plaats. Onlangs heeft in den omtrek van München een gevecht met Zigeuners plaats gehad. Drie benden van deze zwerversbestaande uit veertig mannen, vrouwen en kinderen, hadden hun tenten opgeslagen achter het kerkhof van het dorp Referlohe. Zij kregen daar onderling twistwaarbij zij vochten met palen uil de naburige heggen gehaaldx Een gendarmedie er op aankwam en een eind aan den strijd wilde maken werd aange vallen door een Zigeuner, die twee pistoolschoten op hem loste zonder hem te raken. Hij ver weerde zich en schoot daarbij zijn aanvaller neder. Zoodra de Zigeuners dat zagen, viel de geheele bende op den gendarme. Maar de overmacht der boeren die hem inmiddels te hulp waren gekomen was hun te sterk on zij gingen op de vlucht. Den volgendeD morgen waren al de vluchtelingen aangehouden en in verzekerde be waring gebracht. Als de heeren en damesdie zich de weelde vergunnenom overal en nergens te wonen zoo beginnen,- dan zal Europa geheel andere maatregelen moeten nemen dan de tot nog toe gebruikelijkevolgens welke ieder ze op zijn beurt aan zijn buurman endosseert. Het thans ten einde loopend seizoen is voor Zwitserland een der voodeeligste geweest die het in de laatste zes jaren gehad heeft. Sedert het laatst van Juni heeft de Lucernsche stoomboot maatschappij 40,000 passagiers meer vervoerd dan in hezelfde tijdvak van 1879. Een week geleden waren er te Engadin ruim 10,000 vreemdelingen. Bijna overal zijn de hotels stampvol. De directie van het post- en telegraafkantoor te Genève heeft bekend gemaaktdat door het groot aantal vreemdelingen die naar het schijnt heel wat telegrammen verzenden en ontvangen de telegraafdraden zoo voortdurend in beslag genomen zijn dat een vertraging in den dienst onvermijdelijk is. De oogst van allr gewassen is uitmuntend en ook de wijnbergen beloven veel. Dezer dagen is een werkvoltooiddat van veel gewicht is voor de Israëlietische letterkunde en ontwikkelingsgeschiedenis, nl. een verzameling van al de leesbare grafschriften op het oude Israëlietische kerkhof te Praag. Aan de samenstelling van dit werkdie met groote moeite gepaard ging, daar vele oude op schriften bijna niet te ontcijferen waren, zijn vijf jaren besteed. Het bevat 8000 grafschriften, in Joodsche alphabetische volgordehet oudste daarvan is uit het jaar 4366 na het punt dat de Joden als de schepping der. wereld aanmerken of 605 n. Chr. het jongste uit het jaar 5547 der Joodsche, 1787der Christelijke tijdrekening. Sedert eenige jaren vertoont zich in Italië vooral in Lombardijeeen gevaarlijke ziekte Milaansche roos genaamd. Het is een huid ziektedie met krankzinnigheid gepaard gaat. Zij wordt door het volk de armenziekte genoemd, omdat zij meestal het gevolg is van overmatigen arbeid en ontberingen van allerlei aard. De geneesheeren noemen haar Pellagra. Volgens een nauwkeurige statistiek werden verleden jaar 97,855 personen door deze ziekte aangetastwaarvan 40.833 in Lombardije. De Milaansche roos heerscht bijna uitsluitend onder den boerenstand die in Italië een beklagens waardig lot heeft. De Vesuvius dreigt weder met een uit barsting. Er vloeien sedert den 4n dezer breede lavastroomen langs de noordoostelijke helling van den berg. De ijzerdraadspoorweg ligt aan den anderen kant; daarvoor is dus geen gevaar te vreezen. Itiza pacha zal niet antwoorden op het ultima tum van Seymour en Dulcigno zal niet zonder strijd worden overgegeven. De Montenegrijnen zijn zeer verbitterd. Zij hopen dat de Mogendheden tijdens de demonstra tie der vlooten hun zullen veroorlooven op Rus sische schepen naar Dnlcigno aan wal te gaan. De Porte heeftnaar Daily Telegraph weet te verzekeren aan hare vertegenwoordigers eene nota gezondenwaarin geprotesteerd wordt tegen de pressiewelke de Mogendheden op haar trachten te oefenen en ook tegen het voor genomen scheepsvertoon. De gezanten moeten namens de Porte aan de Regeeringen uitleggen, dat eene actieve inmenging van Europa in de Montenegrijnsche zaken onrust en regeeringloos- heid in Europeesch en Aziatisch Turkije zal verwekken. Voorts worden garantiën verlangd, dat de demonstratie niet zal plaats hebben wan neer Dulcigno wordt overgegeven, In het laatste geval verlangt de Portedat de rechten der inwoners worden gewaarborgd. 't Is werkelijk een toon of men pas voor de eerste maal over de zaak begon te spreken. In haar jongste nota aan de Porte ver langen de Mogendheden de onmiddellijke over gave van Dulcigno. In dat geval zullen Gruda en Dinasch aan Turkije blijven. De Porte evenwel is of liever was slechts bereid tot onmid dellijk# uitleveringwanneer de Mogendheden beloven hare schepen 't huis te houden. Heden den 22 loopt de termijn af, door de bevelhebbers van het eskader gesteld aan de vreemde onderdanen die Dulcigno bewonen. Het Rumeensche gouvernement heeft be sloten de bevolking der Dobrudscha te doen ontwapenen. In Armenie zijn weder niet minder dan 13 dorpen door de woeste Kurden verwoest. Bij een audiëntie had de Engelsche gezant Göschen den sultan zonder omwegen de woor den toegevoegd „De grondslagen van het keizerrijk zijn zwaar geschokt; de minste stoot kau het ineen doen storten; denk daaraan, sire." Korten tijd daarna bracht Göschen een bezoek aan den Franschen gezant Tissot, verhaalde hem zijn gesprek met den sultanen verzocht hem die waarschuwende woorden bij een volgende audiëntie le herhalen, om den indruk er van te versteiken. Tissot beloofde dat en hield woord. Maar tot zijn verbazing antwoordde de sultan hem, blijk baar verstoord, dat geen der gezanten hem ooit iets dergelijks had gezegd, en dat hij allerminst verwacht had zulke taal uit den mond van den vertegenwoordiger van Frankrijk te vernemen. Terstond na afloop der audiëntie begaf Tissot zich naar Göschen, en toen deze zijn tolkdie bij het onderhoud met den sultan dienst gedaan had, ondervroeg, bleek hetdat de man die dreigende woorden niet voor deu Grooten Heer had durven herhalen en ze anders had overge bracht. En zoo komt aan Tissot alleen de eer toe een taal tot den sultan te hebben gevoerd, zoo als geen ander vertegenwoordiger heeft durven doen. Waalwijk, 22 September 1880. Verleden Maandag heeft Z. M. de koning de gewone vergadering der Staten-Generaal in eene vereenigde zitting der beide kamers geopend en de volgende openingsrede gehouden Mijne heeren 1 „Ik mag u dankbaar wijzen op de voorreeh- ten, die het vaderland steeds geniet. „De geboorte van eene prinses heeft het geluk van mijn huis verhoogd. Met ingenomenheid ontving ik, bij die heugelijke gebeurtenisop nieuw de bewijzen van gehechtheid mijns volks. „Met de andere mogendheden is Nederland voortdurend in de meest gewenschte verhouding. „In handel en nijverheid is eenige verbetering op te merken. „Landbouw en veeteelt bloeien. De berichten omtreijt den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig; de besmettelijke longziekte is bijna geweken. „Van rijks belastingen mag eene ruimere opbrengst dan ten vorigen jare worden verwacht. „Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven blijft versterking van 's rijks middelen noodig. „Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voor stellen tot verbetering van waterwegen zullen u worden aangeboden. „Eene voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal u in deze zitting worden voorgelegd. „Zee- en landmacht kwijten zich bij voortdu ring met loffelijken ijver van hare verplichtingen. „Gewichtige maatregelen betreffende het krijgs wezen, die de voltooiing van 's lands weerbaar heid ten doel hebben, zijn of worden voorbereid. „Wetsvoordrachten nopens de nationale militie en de schutterij zullen u ter overweging worden aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Nederlandsch gezag toch in die mate aldaar gevestigd dat de regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een geregeld bestuur. „De algemeene toestand van Nederlaudsch- Indie zou bevredigend mogen heeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de bevolking als den veestapel teisterden. „Levendiger belangstelling in landbouw eu nijverheid oefent op den financieelen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. „Belangrijke wetsvoordrachten, in uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zullen nader uwe aandacht bezig houden. „De zegen van den Almachtige ruste op ons gezamenlijk streven naar bevordering van 's lands heil. „Ik verklaar deze vergadering van de Staten- Generaal te zijn geopend." Verleden Zondag werd Musis Sacrum alhier aangenaam verrast door een bezoek der Cecilia-vereeniging uit Tilburg. Jammer was 't, dat de bezoekers niet vooraf van hunne komst hadden kennis gegeven, dan had een grooter aantal leden van Musis kunnen profiteeren van den schoonen zang der Tilburgenaars. Allen die het voorrecht hadden hen te hooren, roem den ten zeerste het schoone ensemble zij waren zeer voldaan over de kennismaking en hopen dezelve binnenkort hernieuwd te zien. Het wedertot voor eenigen tijd zoo heerlijk, heeft in deze streken de laatste dagen een ontzettende kracht ontwikkeld. Geweldige hagel- en regenbuien gaan gepaard met donder en bliksem. Ongelukken zijn tot dusverre nog niet te betreuren. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Drur.en hebben zich 12 sollicitanten opgedaan. Het vergelijkend examen zal plaats hebben Woensdag 29 dezer. Naar men verneemt zou de doop van prinses Pauline op Zondag 10 October bepaald zijn. Vóór of bij gelegenheid van deze plechtigheid zal ten hove eene cour voor dames gehouden worden. Uit Bergen opzoom meldt men aan het Hbl., dat daar proeven tot vestiging eener dia mantslijperij genomen worden door den heer Coetermans-Henrich van Antwerpen.. Zij beloven naar wensch te zullen slagen. Reeds een 6tal jongens en meisjes hebben zoodanige vorderingen gemaakt, dat zij meer zelfstandig in de fabriek znl,en beginnen te werken. De ondernemer bewijst hierdoor een weldaad in gezonden geest aan zijne vroegere woonplaats. Hij leidt nl. uitsluitend weeskinderen op (van alle gezindten) ten einde hun gelegenheid te geven zich een flink, onafhankelijk betsaan te verschaffen. Er wordt ernstig aan gedacht, te Bergenopzoom een fabriek op grootere schaal op te richten gelijk de firma Coetermans-Heinrich die te Antwerpen in werking heeft. De werkzaamheden aan den tramweg Breda—Oosterhout zijn reeds zoover gevorderd, dat1 de definitieve opening van den dienst be paald is op Maandag den 27n dezer, nadat de lijn daags te voren in tegenwoordigheid van een tal van genoodigde autoriteiten en notabelen uit Breda en Oosterhoutfeestelijk zal zijn in gewijd. Op de geslechte gronden vooraan op den Ginoikschen weg bij Breda zal eene nieuwe concertzaal met park worden opgericht. Het oorspronkelijke plan om er een schouwburg bij te bouwen is voorloopig uitgesteld. Men beschikt over 4000 vierkante meter grond a f 19000 de bouw der zaalwaarvan het plan naar het Alhambra te Antwerpen is genomen zal 15.000 gulden kosten. Voor een en ander heeft zich eene vereeniging (Concordia) geformeerd. Eene geldleening wordt aangegaan van f 50.000, ver deeld in 1000 obligatien adf 50, met jaarlijksche aflossing van 5 pCt. Men schrijft uit Ede het volgende dat misschien tol waarschuwing kan dienen In het begin der week heeft zich ook hier in de gemeente weder een handelsreiziger in paarden vertoond en wel met het doel de menschen op te lichten. Hij is er dan ook wonderwel in geslaagd. Van eenige ingezetenen kocht hij legen hooge prijzen paarden, te betalen bij leve ring. Van een ingezetene van Harskamp leende hij f100. Van een stal- en logementhouder te Ede huurde hij twee dagen een paard en rijtuig en logeerde er. Maar de paarden zijn tot nu toe niet ontvangen, daar de levering i3 opgezegd en met reden meenen de uitleener van het geld en de stalhouder dat ze van het hun verschul digde wel nooit iets terug zullen krijgen. Te Hilversum brak, aan het Naardereind, een hevige brand uit in een boerenhuisdat bewoond werd door twee gezinnen. Aangewak kerd door den vrij harden wind sloegen de vlam men en het brandend riet van het dak weldra over op de belendende groote boerderij, mede met riet gedekt. Beide panden met al den voorraad hooi en graan zijn totaal verbrand het vee en de inboedel uit het tweede huis kon gered worden. Met groote inspanning der brand weer zijn de belendende houten schuren die gelukkig van pannendak voorzien waren, en het huis aan de andere zijde van het eerst aangetaste pand behoudeu gebleven. De brand is ontstaan in den schoorsteen van de eene woningterwijl de bewoners op het aardappelenland aan het werk waren. Te Maastricht is. Zondag bij een militaire wandeling der schutterij nageuoeg een geheele kompagnie tegen hare superieuren in verzet ge komen. Aanleiding daartoe gaf de ontwapening van een schutterdie een officier zou gedreigd hebben en voor wien de overige schutters partij hadden getrokken. De zaak is bij den schut tersraad aanhangig gemaakt. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat de veehouder B. Vries te Harkema Opeinde (Achtkarspeleieen kip heeftdie op een don kere plek, verscholen tussehen het hooi in de schuur7 eieren heeft uitgebroed en zelve de 7 kuikentjes gedurende niet minder dan 14 dagen heeft gevoederd. Althans toen men ze ontdekte en te voorschijn brachtwas men herhaalde malen getuige van het ongewone verschijnsel, dat de kuikentjes het voedsel uit den geopenden snavel van de moeder namen. Volgens het geillustreerd Politienieuws kwam voor eenige dagen een juffrouw bij een goud- en zilversmid te Rotterdam een candelabre op zicht halen voor den pastoor. Er was haast bij. Natuurlijk zou de goudsmid haar zulk een kostbaar voorwerp niet toevertrouwen zij ver zocht dus dat een persoon met haar mede zou gaan. De goudsmid gaf het gevraagde voor werp en een 16jsrigen jongen mede. Aan de woning des pastoors werd aangescheld de vrouw fluisterde even de dienstmaagd iets in het oor en duwde haar een gulden in de hand, als ze nu maar zoo goed zou willen wezen even belet bij den pastoor die ais een zeer welwillend man bekend is voor haar te vragen wegens een dringende zaak. De meid gaat naar boven en onderwijl neemt de juffrouw de candelabre van den jongen over. De juffrouw wordt bij den pastoor toegelatenmaar heeftalvorens het vertrek binnen te treden de candelabre ver borgen. Inplaats van over de candelabre te spreken begint zij een tafereel van ellende te vertellen van haar 16jarigen zoon die niet alleen loszinnig ismaar den godsdienst geheel ver zaakte naar geen kerk kon zij hem krijgen haar verzoek was dus of de pastoor hem eens geducht ouder handen zou willen nemen en tot dat doel had zij hem medegebrachthij stond beneden te wachten. De pastoor vond volstrekt geen bezwaarom aan haar verzoek te voldoen. Zij begaf zich naar den jongen vertelde hem, dat hij even bij den pastoor moest komen er moest iets aan de candelabre veranderd worden. De jongen had geen kwaad vermoeden hij gaat, maar begrijpt volstrekt niet waarom de pastoor zoo boos op hem is. Toen er sprake was van de communie niet waargenomen te hebben, ver klaarde de jongenin het geheel niet roomsch katholiek te zijn. En toen de pastoor hem er atteut op maaktedat zijn moeder hem vooraf gewaarschuwd haddat hij zoo met logens om ging begon de jongen op eens ernstig te wor den en zeidö op hoogen toon „Meneer, mijne moeder is al zes jaar dood". „Watwas datje moeder dar. nietdie zoo even bij mij was „Welnee meneerik moet rapport hebben op de zoo even bezorgde candelabre." Nu was de zaak opgehelderd zoodra de jongen naar boven washad de juffrouw haar biezen gepakt en tot heden is zij niet ontdekt. Als het verhaal niet waar Ï3dan is het toch een niet onaardig variant op vroegere verhalen van gelijken aard. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat bij besluit van 21 dezer aan den heer C. A. Vos en zijne wettige rechtverkrij genden eene voorloopige vergunning is verleend voor den tijd van zes maanden, tot het oprichten eener inrichting met stoomwerktuig van 2 pdkr. tot het drijven van draai- en boorbanken, behoo- rende tot een koper- en metaalgieterijin een perceel staande alhier in sectie B, no. 807. Waalwijk 21 September 1880. Burgm. en Weth. voorn. De SecretarisDe Burgemeester F. W. VAN LIEMPT. V. D. KLOKKEN. AMSTERDAM. Zeilende zijn tot verbeterde prijzen afgedaan per /Prins van Oranje" S 1650 Samarang buffel en BK. 493 Batavia runder ANTWERPEN. De vraaghoewel minder dan de week te voren, was de laatste acht dagen toch nog zeer geregeld en er werden genoegzaam zaken gedaan de prijzen echter waren iets minder vast. Uit de hand werden verkocht: 862 gez. Buenos-Ayres 450 Gualeguay 427 V Rosario 1698 tt San Nicolas; 1654 ff Montevideo 12068 H Uruguay; 1975 n Rio Grande; Totaal 21.643. stuks. Aangevoerd werden1161 drooge en 14.559 gezouten B.-Ayres per „Pliny"10.002 gezouten B.-Ayres per „Sylphide1000 drooge en 1435 gezouten paarden van B.-Ayres per Baltimore; 3014 drooge en 6838 gezouten B.-Ayres p. „Pascul", 13.780 gezouten Gualeguay per „Checcino", 9220 gezouten Gualeguay per „Alfred", 10.500 gezouten Fray Bentos per „Distento", 9908 gezouten Rio Grande per „Ida", 7320 gezouten Rio Grande per „Alida Margaretha", 10.164 gezouten Rio Grande per „Georges" en 425 drooge van Engeland. ANTWERPEN, 18 September. De volgende partijen zijn verkocht. Drooge Buenos-Ayres. Rest 119. 92 os 137a k. p. „Nicolo Drago" fr. 140. 843 os mat. besch. 24 k. „Pliny" tegen geheimen prijs. Gezouten Buenos Ayres. No. 2933. 39 os 15/20 k. p. „Tamar" k fr. 68. Gezouten Gualeguay. Van 3328. 200 os 25/32 k. „Nicolo Drago" fr. 84. Gezouten Montevideo. Van 2676. 100 os 25/32 k. p. „Kepler" h fr. 75. Gezouten Uruguay. No. 2451. 36 os besch. 20/25 k. p. „Hohenzollern h fr. 70. 2465. 25 os besch. 20/25 k. „Herschell" fr.70 3222. 30 os 15/20 k. p. „Giulio" a fr. 69. Gezouten Rio Grande. No. 3399. 316 os besch. 25/32 k. „Martha" fr. 72. Drooge Buenos-Ayres. No. 4069. 568 paarden 673 k. p. „Euclid" geheim. ANTWERPEN, 2 September. De volgende zaken werden gedaan Drooge Beunos-Ayres. No. 70. 17 koe mat. (Prov.) 93/5 k. p. „Pliny" a fr. 142. Gezouten Buenos-Ayres. 280 os mat. besch. 14/20 k. „Ripamare" fr. 69. Gezouten Gualeguay. Rest3078. 225 os 15/20 k. p. „Aastroom" a fr. 71. Gezouten Uruguay. No. 3139. 247 koe 35/28 k. p. „Leibnitz" a fr. 85. 3142. 15 koe besch. 25/32 k. p.dito fr. 81. 3116. 54 os besch. 20/25 k. „Giulio" fr. 6972- 3366. 190 koe 25/28 k. p. „Kepler" a fr. 85. 49 koe besch. 25/28 k. „Ripamare fr. 84. AMSTERDAM Bericht van de makelaars Brouwer, Anchor en Dordrcgter. Verkoop bij inschrijving op 30 Sept. des middags 1 ure. Iedere partij afzonderlijk. Entrepotdok 8e afdeeling. Per Utrecht". No. 305. 80 Samarang rund- 685/ioo k. Tax. 48/49 306. 53 Tjilatjap 4</5 k. - 59/60 307. 189 372 k. 308. 950 Oost-Ind. 52/s k. 309. 283 Soerabaya 42/5 k. 310. 62 buffel 97* k. 311. 217 915/ioo k. Per „Prins Hendrik". 312. 30 Samarang rund 6 k. Per „Celebes". 313. 162 Soerabaya rund 24/5 k. 314. 245 53/10 k. 55/56 59/60 45/46 56/57 47/48 31/32 30/31 49/50

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2