Nummer 76. Zondag 26 September 1880. 3 Jaai gang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. Bekendmakingen. BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Engeland. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, fi te, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. De Burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend le datter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125)eene commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Brabantbijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het Bestuur der gemeente in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden den 15 October 1880 des voormiddags ten 10 ure teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van aanleg van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch en noodigt belanghebbenden uitom hunne bezwaren ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te deelen 2e dat de stukken bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wet ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente van den 29 September 1880 tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht 3e dat het uitgewerkt plan van het geheele werkbedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde wet voor een ieder ter inzage zal liggen op de provinciale Griffie van Noord- Brabant van den 28n dezer tot en met den dag, waarop de commissie hare werkzaamheden in betrokken gemeenten heeft volbracht. Waalwijk 25 September 1880. De Burgemeester voorn. VAN DER KLOKKEN. Het nieuwe Eransclie Ministerie is gereed. In Barthélemy Saint-Hilaireden vroegeren particulieren secret aris van Thiers heeft Jules Ferry gemeend den geschikten man gevonden te hebben om Freycinet ir. het bestuur van de buitenlandsche aangelegenheden op te volgen. Jammer maardat vóór hem aaii zoo vele IV. /,Ween niet minween niet", zeide hij terwijl hij hare handen met zijne dunne, bcen- derige handen omvatte. /,Ik ben zelf zwak en aangedaan en kan geen tranen van u zien. Geef mij iets te drinken zoo gij kuut. De hoofd zaak echter isdat ik mijne moeder spreken moet. Daartoe ben ik uit Londen herwaarts gekomen ik moet haar zien.'" z/Zij weet dus niet dat gij hierzijt?" vraagde Mrs. Brooks terwijl zij den jongeling bekommerd aanzag. /,Neen min zij weet niets", hernam George. z/Zij weet niets want wanneer ik het haar vooraf gevraagd had, zou zij mij te nauwernood de vergunning gegeven hebben te komen. Hoe gaat het haar Ellen Hoe bevalt haar hier het leven? Zij spreekt in hare brieven zoo weinig van zich zelve en bovendien zijn die brieven zeer schaarsch." Dit zeggende schoof hij een der gemakkelijke stoelen bij den haard ging zitten en legde zijne koude .voeten op het ouderwetsche haardijzer. /,Het was wel een weinig gewaagd van mij hier te komen", vervolgde hij „later zal ik u alles verhalen ga nu echter heen en zeg mijne moederdat ik er ben." „Hoe zal ik dat aanleggen mijnheer George?" vraagde de oude vrouw angstig. „Zij is in de balzaalwaar iedereen haar gadeslaat en met haar spreekt. Ik kan er niet binnenkomen en zoo ik het al deed dan zou zij schrikken en zich niet kunnen beheerschen en mijnheer zou onmiddellijk zien dat er iets gebeurd was. Hij anderen de portefeuille te vergeefs werd aange boden zoodat van Saint-Hilaires aangewezenheid voor dezen belangrijken post wel geen sprake kan wezen. Maar men heeft vóór alles een man des vredes en van gematigde beginselen gezocht om Europa gerust te stellen, 't Is verwonder lijk op te merken hoe bevreesd men isdat Freycinet's aftreden een al te slechten indruk zal maken op Europaen hoe men zich beijvert dien zonder twijfel inderdaad slechten indruk uit te wisschen. De republikeinsche bladen verklaren dan ook onbewimpeld te hopen dat saint-Hilaires naam en bekende gematigdheid van zijne bekwaam heid wordt niet gesproken aan Europa tot waarborg zal strekken voor Frankrijk's vrede lievende bedoelingen. Ook de bladen van an dere richtingen zien in zijne benoeming tot mi nister het bewijs eener vredelievende staatkun de. l)e verdere wijzigingen in het kabinet betreffen openbare werken en Marine. Tot minister voor laatstgenoemd departement is Admiraal Clouet benoemd en de openbare werken zijn toever trouwd aan Sadi Carnot. Jules Ferry behoudt de portefeuille van onderwijs en wordt president van den ministerraad. Niet zonder gewicht is voorts de waarschijn lijke benoeming van Graaf Horace de Choiseuil tot onder-secretaris van staat (vice-minister) voor buitenlandsche zaken. Choiseuil deed zich indertijd van zeer gunstige zijde kennen door zijne ernstige -oppositie in het wetgevend lichaam tegen den oorlog van 1870. Woensdagavond werd de eerste ministerraad gehoudendie evenweltengevolge van een misverstanddoor de nieuwbenoemde kabinets leden niet werd bijgewoond. De organen der reactionnaire oppositie zullen daarin mogelijk wel een kwaad voorteeken zien. Zij voorspellen evenals de intransigente dagbladen aan het ka binet van Ferry geen lang leven trouwens welk ministerie kan in Frankrijk duren en een rustig leven evenmin maar moeten gelijk reeds gezegd is zijn vredelievend karakter er kennen. Gambetta's orgaanLa Republipue Franqaise{leeraartdat het nieuwe Kabinet slechts heeft te steunen op de besluiten der kamer de senaat wordt door dit blad nog al eens genegeerd om er zeker van te wezen, faa— verliest haar maar zelden uit het oog." „Hij bewaakt haar dus als een gevangene?" vraagde George somber. „Dat wil ik nu juist niet zeggen," hernam de oude vrouw. Ofschoon ik hem niet bijzonder lief heb moet ik toch tot zijne eer zeggen, dat hij een zeer goed echtgenoot is. Hij bemint zijne vrouw zeeren verheugt zich wanneer zij bewonderd wordt." Ongeduldig viel hij haar in de reden. „Nu daartoe is er heden gelegenheid genoeg", zeide hij spottend. „Het zij hoe het zij, ik moet haar zien. Morgen moet ik naar Londen terug en kan op den dag mij hier niet vertoonen. Denk dus eens na, Ellen of gij er geen middel op vinden kunt." „Ik zal mij onder de andere bedienden moeten mengen die in de kamer naast de balzaal zijn en daar wachten tot zich eene gelegenheid aan biedt. „Dat zal veel tijd kosten", zeide George maar misschien is het toch het beste. Doe het dus min en geef mij intusschen wat te eten. Er komt immers niemand van de bedienden hier? Ik zou niet gaarne gezien worden." „Neen bekommer u daarover niet zij kij ken allen naar hét dansen", gaf Mrs. Brooks hem ten antwoord terwijl zij de blinden sloot van het vensterwaardoor hij binnengekomen was. Toen verliet zij de kamerkeerde echter spoedig weder met een blad met brood, koud vlecsch en wijn terug. Hij zat nog bij het vuur met het hoofd tegen de hoöge leuning rustende en de handen in zijne zakken. „Het is niet veelwat ik u kan voorzetten mijnheer George", zeide de min, „maar ik kan niets beters voor u vinden zonder te veel tijd te verliezen." dat de vrede met h et buitenland wordt gehand haafd en in het binnenland de wetten worden toegepast. Gambetta zou voorts aan Ferry hebben doen mededeelen dat hij op zijne ondersteuning re kenen kon. Het gedrag van den exdictator in deze geheele aangelegenheid geeft aan Fransche en buitenlandsche bladen aanleiding tot menige spotternij. Ook de Weener Neue Freie Presse b. v. vraagt waarom Gambettadie zich zoo gaarne met alles bemoeit, de ministerieele verant woordelijk niet op zich neemten het antwoord is omdat hij zich niet als president der repu bliek onmogelijk wil maken. Inderdaad gelooft men dat een ministerie Gambetta zeer kort duren zou en ook Gróvy moet daarom afkeerig geweest zijn van eene proeve met. hem niet zoozeer omdat hij hem als zijn opvolger wil conserveeren', maar omdat hij Gambetta onmisbaar acht als hoofd en sa- menhouder der linkerfraties. Naar men te Parijs algemeen verzekert zal de eerste daad van het nieuwe kabinet bestaan in het uitgeven eener circulaire mel dende dat er gecne verandering is gekomen in de vredelievende strekking der buitenlandsche politiek en dataangezien de binnenlandsche politiek van het kabinet dezelfde wezen moet als die van de meerderheid in het vorige kabi net men hiiet gelooft dat er aanleiding bestaat tot eene vervroegde bijeenroepiug der Kamers. - Dezer dagen werd de Sorbonne te Parijs dooi den bliksem getroffen. Door ooggetuigen werd een vuurbol waargenomen die met groot geraas de punt van een bliksemafleider trof. Sedert eenige maanden is dit gebouw waai de Fransche academie gevestigd is, voorzien van zes bliksemafleiders. Onderling zijn deze ver bonden door een ijzeren staaf, die een gesloten kring vormt over het dak van dit kolossale gebouw. De putwaarin de grondgeleiding is geplaatst, ligt op eenen afstand van het hoofdgebouw. De geleider van het dak naar dezen put bestond uit eene vierkanten ijzeren staaf van vijftien millimeter zijde. Deze afmeting was te gering. Klaarblijkelijk was door den aanlegger geen ge bruik gemaakt van de bekende natuurkundige wet ten hoe langer een staaf des te slechter geleider, „Verontrust u nietEllen. Ik ben niet hon gerig en al was ik datdan zou koud vleesch reeds genoeg zijn. Bedelaars weet gij, Ellen mogen niet zoo kiesch zijn. Geef mij een glas wijn. Zoo. Is het reeds niet erg genoeg, dat ilc door een venster in het huis mijns stiefvaders sluipen moet en zonder zijne toestemming van zijn wijn drink." De toonwaarop hij sprakdeed de oude weemoedig aan. Zij zag hem nadenkend in de oogen maar zeide niets. Hij verliet den stoel bij het vuurtrok een anderen bij de tatel en zette zich voor het presenteerblad. Mrs. Brooks vertrok. Zij ging door den marmeren gang, welke naar de vestibule voerde trad daarna door een rood laken deur in een ruim vertrek met geweien van harte/i versierd en svaar thans de bedienden des huizes bijeen waren. Eenigen hadden hunne plaats bij het vuur ingenomen anderen voor de deur der balzaalwaar zij hunne opmerkingen maakten over het dansen. Toen Mrs. Brooks deze groep naderde, gingen allen eerbiedig ter zijde en lieten haar in de voorste rij der toeschouwers slaan. Een oogenblik zag zij naar hare meesteres rond. Eindelijk ontdekte zij haar maar zij' zat aan het andere einde der zaal en was in gesprek met eene oudeprachtig gekleede dame die geheel hare aandacht scheen te boeien. On geduldig stond Mrs. Brook op het einde van den dans' te wachten en de daaruit volgende beweging in het gezelschap. Eindelijk verstomde de muziek de afmattende wals ging in eene promenade over en Mrs. Carruthers stond op, om haar stoel aan eene jonge dame af te staan die zeer uit geput scheen en het vriendelijk aanbod dank baar aannam. Toen Mrs. Carruthers zich naar de deur enhoe grooter de dwarsdoorsnede van een staaf des te beter geleider voor de electriciteit. Dit voorval bewijst dat, in weerwil van de vele officieele commissies door de Regeering aangesteldde kennis van de bliksemafleiders nog weinig verspreid is in Frankrijk. Liever geen afleider dan een onvoldoende 1 Door de laatste wordt het gevaar van inslaan vergroot. Onder .de meubelmakers van Parijs is een werkstaking. Honderd dertig meubelraakersfir- ma's hebben hun knechts de werkplaats ontzegd, omdat deze samenspanden met liet doelde magazijnen van sommigen klanten te doen ver liezen. De ontevredenen vragen 20 cent per uur loon en weigeren meer dan tien uren daags te werken. Op den Bovlevard Neuillyte Parijs, zijn eenige uiterst brutale dieven 's nachts in een woning gedrongen en hebben er uit een paar kamers al de meubelen ornamenten en een aantal andere voorwerpen gestolen die zij op karren wegvoerden zonder dat, de bewoners van het huis een oucle dame en haar dienst bode er iets van bemerkten. Uit, Medoc bericht men dat de wijnoogst, die eerlang begintnog ongunstiger zal uitvallen dan eerst verwacht werd door de zware hagel buien op vele plaatsenonderen anderen te SeuillacSt. Seurin én Cadourne, groote schade aangericht hebben. In Zuid-Afrika krijgen de Engelschen weer last. De Tambusi Kaffers moeten zich bij de Basutos tegen de Engel3chen~hebben aangesloten en de Britten moesten zich weer eene extra krachtsinspanning getroosten om dezen „opstand" te onderdrukken. Twee poststoombooten heb ben bevel ontvangen om onmiddellijk met 600 man vrijwilligers naar East London te vertrek- deu. Bij Knockraein Ierland, hebben zich wederom een aantal gevallen voorgedaan van verminking van vee in de weide. Ook deze wreede en lafhartige wijze van handelen wordt niet te min geacht om aan de gehate grondei genaars of hunne rentmeesters afbreuk te doen. wendde bemerkte zij haar huishoudsterdie er bleek en onrustig uitzag en haar met de oogen zachtjes wenkte. „Wat mag er geschied zijn dacht Mrs. Car ruthers en begon links en rechts vriéndelijk groetende zich door de verschillende groepen, te bewegen in de richting der deur. Er moest iets gesehied zijn anders zou Ellen daar nmt staan en haar wenken. De overige der bedienden hadden zich bij het staken der muziek eensklaps van de deur verwijderd en de huishoudster gaf, toen Mrs. Carruthers in hare nabijheid kwam een tweede, nog geheimzinniger teeken,3waar door de meesteres- dicht bij haar bleef staan en zonder het hoofd tot haar te wenden, fluis terend vraagde „Wat is er gubeurdEller. „Stil! Waar is mijnheer? Kan hij u zien?" „Jahij staat thans voor den schoorsteen. Wat is er gebeurd „Keer u om blijf staan laat mij uw schoen lint vast binden. Mrs. Carruthers trad naderbij, stak den voet uit-lichtte haar kleed een weinig op en bukte terwijl Mrs. Brooks schijnbaar het schoenlint vastbindendesnel haar toefluisterde „Kom zoo spoedig mogelijk in mijne kamer, maar leg het zoo aan dat men u niet mist. Er is daar iemand die u verlangt te spreken." „Mij spreken, Ellen? In zulk een nacht en op zulk een tijd? Wat is er geschied? Wie is daar De oude vrouw zag met een ernstigeu blik in het verschrikte gezichtdat zich over haar boog en antwoorde moer door de beweging harer lippen dan door klanken „Mijnheer George." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1