Italië. Amerika. Turkije. Duitschland. Rusland. Oostenrijk. BINNENLAND. Vergeefs blerf' tot dusverre het zoeken van de politie naar di- gedrochtelijke boosdoeners, die de dynamietAjgn legden op den spoorweg bii Bushev. Wl is men er achter gekomen uit welke fabriek W materieel afkomstig was, doch tot ontdekkin' der schuldigen heeft dit tot nog toe niet gele- Het moeten lieden zijn die gedeeltelijk ci> gedeeltelijk niet met de eigen schappen dynamiet bekend waren. Hadden 8t^elve op de spoorstaven gelegd in stede varaar d°or middel van percussie-doppen en busV~leidin^en te w^ien doen ontploffen, zoo zor Tan een van de v*er' me* menschen y.e sneltreinendie op den l Zond tU93Cben 8 en 9 ure des avonds van ■r i naar het Noorden loopen, geen flard zijn ^tgekomen. /g altoos weet men voor dezen duivelschen .g geen beweegreden te gissen dan wraak- it jegens de spoorwegmaatschappij. Men ijfelt misschien of menschelijke boosaardigheid o ver kan gaan, dat zij een treinvol onsehul- .ige lieden zou willen opofferen, om indirect aan zekere personen haren wrok te koelen. Men bedenke echter hoe de Iersche boerteu einde zijn haat jegens eeu landheer aan den dag te leggen, ten kogel jaagt door het hoofd van een deurwaarder, even onschuldig aan zijne grieven, als de telegrafist aan de kwade tijdingwelke hij heeft over te seinen. Ook herinnere men zich de helsche machine van Thomassendie bestemd was om een stoomschip te vernietigen ter wille van eene kleine verzekerings-premie en die te Bremerhaveu door kare ontijdige ont ploffing zulk een slachting aanrichtte. Thomassen werd slechts door winzucht gedreven. "Feller dan winzucht is wraakzucht. Uit Lahore wordt bericht, dat eene aard storting te Nainital, in de provincie Bengalen verscheidene huizen bedolven, en het leven ge kost heeft aan tusschen de dertig en veertig Engelsche ambtenarenofficieren soldaten en vrouwen. Van het verongelukken van inlanders werd tot dusver geen melding gemaakt. Nainital is een der bergstations aan den voet der zuidelijke Himalayas. Het wordt gedurende den zomer druk bezocht door invaliden, die er zich heenbegeven tot herstel hunner gezondheid. Aardstortingen in de bergen hebben meestal plaats, wanneer er na lange droogte een zware regen gevallen is. Zelden echter komen zij zoo aan, als deze. Op kleine schaal herinnert deze ramp aan het ontzettende onheil, op 2 September 1806 toen eensklaps de halve Rossberg bij Goldau naar beneden tuimelde, waardoor drie dorpen bedol ven, het Löwerzmcer gedeeltelijk gedempt en een duizend menschen gedood werden. Te Stanwix, in Carlisleheeft Maandag avond in het verbeteringshuis voor jongens een muitery plaats gehad. Toen de gouverneur der inrichting de slaapzaal binnentrad om de ronde te doen, rond hij 't in de kamer donkerdaar de gaspitten waren uitgedraaid. In plaats van antwoord op zijne vragen kreeg hij verscheidene hevige slagen op het hoofd, die hem bedwelmd ineen deden zakken. Van de verwarring maak ten de jongens gebruik om mar buiten te loopen en de vlucht te nemen. Later keerden eenigen uit eigen beweging terug en werden anderen in Carlisle opgevangen. De helft er waren in 't geheel 43 jongens in 't complot bevindt zich echter nog op vrije voeten. De Bucharester berichtgever van de //Wes tern Morning News" werd onlangs te Rutschuk gevangen genomen omdat hij daar had toege keken bij het ontschepen van drie batterijen artillerie en 10,000 kisten krijgsvoorraad. Om die misdaad werd hij als spion beschouwd en gevat, en eerst de bemoeiingen van zijn vrienden te Bucharest konden hem uit zijne gevangenschap bevrijden. regelen van geweld overgaatalleen de Russische schepen hem zullen ondersteunen.'' En dit be richt schijnt bevestigd te worden door hetgeen uit Berlijn aan de St. James Gazette gemeld werd „In diplomatieke kringen alhier zegt men. dat de Fransche schepen zich bij het openen van feitelijke vijandelijkheden tegen Dulcigno onmiddellijk terugtrekken zullen. De bevelheb ber van de Duitsche korvet moet bevel ontvan gen hebben slechts zoolang bij het eskader te blijven als de Europeesche overeenstemming vol komen is zoodat de verwijdering der Fransche schepen voor hen het signaal zou zijn om even eens te vertrekken." Het is te hopen dat de goede dunkdien men te Ragusa en in diplomatieke kringen te Berlijn van de Fransche regeering heeft, zal be waarheid worden en dat de kabinetten van BerlijnWeenen en Rome aan Gladstone en Rusland alleen de eer zullen laten van het vernielen eener weerlooze stad. In de conferentie van rechtsgeleerden, onlangs te Turijn gehouden tot voorbereiding eener in ternationale regeling van het faillietrechtzijn naar men verneemtde grondslagen van zoodanige regeling ontworpen. De afgevaardigden van een aantal staten hebben met de Italiaansche rechts geleerden aan dien arbeid deelgenomen. Het ontwerp wordt nu aan de goedkeuring der Re geeringen onderworpen en men mag dus ver wachten dat het te Turijn over deze belangrijke zaak verhandelde tot practische resultaten zal leiden. een som de rente waarvan voldoende loopt door de klippen beschadigd te worden. Met het jacht Livadia dat vijf millioen roe bels kostheeft men nu aan werken van Popow 26 millioen roebels geheel nutteloos verkwist naar men heeft berekend zou geweest zijn, om vijf nieuwe universiteiten te onderhouden. Eerlang zullen de brieven van Peter den Groote in het licht verschijnen. Dit belangrijke werkaan welks samenstelling 7 jaren besteed zijnis verrijkt met aanteekeningen van het academie-lid Bytchkow en andere Russische geleerden. Voor de rechtbank te San Francisco is dezer dagen voor het eerst eene dame mev. Gordon, opgetreden als advocaatter verdediging van een man die wegens moord terecht stond. Haar optreden bracht een algemeene ontroe ring onder de toeschouwers te weegdie ondanks de strenge terechtwijzingen van den rechter gedurende haar pleidooi verscheidene malen tee kenen van bijval gaven. En toen eindelijk de jury den beschuldigde vrijsprak daverde de zaal van de onstuimige toejuichingen. Het is echter, ter wille van |de gerechtigheid, niet te hopen dat vele dames door het succes van deze vrouwelijke advocaat aangemoedigd haar voorbeeld volgen. Want mevr. Gordon, die zeer welsprekend en daarbij jong en schoon is, moet de jury letterlijk ten gunste van den be schuldigde verleid hebben. De jongste nota der Porto aan de Mogend heden (dd. 17 September) bevat de verklaring, dat zij het bedongen grondgebied aan Monte negro had willen afstaan om bloedvergieten te voorkomenmaar dat de demonstratie der vloot een gewapenden dwang uitoefentdie in strijd is met des Sultans wenschen. De Porte stelt de Mogendheden verantwoordelijk voor de beroeringen onder de Mahomedaansche bevolking en voor de gevolgen, die hieruit kunnen voort spruiten. Veel heeftgelijk men ziet, Said-Pacha niet veranderd in de afbijtende nota door den Sultan opgesteld en weswege het vorig Ministerie is afgetreden. Volgens berichten uit Weenen heeft Riza pacha de bezetting van Dulcigno door de Alba- neezen toegestaan en zichzoodra zulks was geschiedmet de geregelde troepen terugge trokken. Von Bismarck moet op het oogenblik in zijn nieuwe pualiteit van minister ran koophandel maatregelen bepeinzen tot verbetering van het lot der arbeidende klassen. Hij noemde zich altijd de vriend van den werkman, 't Zal nu te bezien staan op welke wijze hij hem helpen wil. Toen onlangs in het dorp Paretz nabij Spandau, een man en eene vrouwdie aan een steenenfabriek werkzaam waren, 's avonds in hun woning terugkeerden, waren hunne 4 kinderen niet te vinden in de kamer, waar zij hen 's na middags achterlieten, na de deur gesloten te hebben. Na eenig zoeken en roepen maakten zij een grooten koffer open, die in de kamer stonden vonden daarin tot hun ontzetting alle vier de kinderen, waarvan het oudste een 12jarig meisje was, levenloos liggen. Waarschijnlijk waren de kinderenom zich voor de grap te verstoppen, in den koffer ge gaan en hadden zij het deksel laten dichtvallen waardoor zij allen ellendig moesten omkomen. De Engelsche gezant te Constantinopel, de heer Goschen deelde officieel aan de Porte mede, dat de demonstratie der vloot een aanvang had genomen. Hetzelfde liet admiraal Symour te Scutari en te Dulcigno weten. Volgens de jongste berichten uit Scutari heeft Riza Pachadie in andere berichten als uiterst kalm wordt voorgesteldde albaneesche Liga met nadruk aangespoord zich te onderwer pen en Dulcigno gewillig af te staan. Hij zou anders tot geweld moeten overgaan en verster king uit Constantinopel laten komen. Terwijl de katholieke Albaneezen geneigd zouden zijn zich te onderwerpen, blijven de mahomedanen weigeren. Hunne notabelen hebben aan de vreemde consuls te Dulcigno een protest doen toekomenwaarin zij verklaren eeuwen lang onder de Porte gestaan te hebben en onder haar bestuur te willen blijven. Zij zullen zich dan ook ingeval van een aanvalmet kracht ver dedigen en hebben hunne broeders in het gebergte om hulp verzocht. Verscheidene consuls weigerden dit protest in ontvangst te nemen. Voor het overige hoort men weinig. Waar de vloot is op het oogenblik weet men niet juist. Een adjudant van den sultan is naar aanleiding van admiraal Seymour's ultimatum naar Scutari gekomen. Woensdag was aan boord van het Engelsch admiraalschip groote raad gehouden. Sommige mogendheden zouden de Montene- grijnen aansporen tot den aanval en deze zouden op 't oogenblik op Dulcigno aanrukken. Antivnri24 September. Ondanks de tegen spraak van de Timeswerd het bevestigd dat de Albaneezen op 17 dezer het garnizoen van Dulcigno verjaagd hebben. Den twintigsten dezer seinde de correspondent van de Standard uit Ragusa „Alles is hier on zekerheid en twijfelen de te verwachten herfst stormen maken hen bezorgd die voor de veilig heid der schepen verantwoordelijk zijn. De ankergrond is slecht en bij een storm zou de vloot allicht in een hoogst gevaarlijken toestand komen. Intusschen wordt stellig verwacht, dat de eerste poging om geweld te gebruiken het signaal zal zijn tot ontbinding der vloot. De instructies der verschillende regeeringen aan hare admiraals zijn niet bekendmaar men gelooft algemeen datals admiraal Symour tot raaat- Het nieuwe jacht van den Russischen Keizer de Livadiawaarvan wij eenigen tijd geleden eeDe beschrijving gavenis gebleken op zee vol slagen onbruikbaar te zijn en met de twee naar admiraal Popow's plan gebouwde pantserschepen „Generaal Admiraal" en „Pet^r de Groote", is het niet beter gesteld. Als op laatstgenoemd schip de machine begint te werken dan raker, sehroeven, spijkers en krammen los en worden schip en bemanning in groot gevaar gebracht. Ook met de zoogenaamde popowken, kust vaartuigen die naar het model van admiraal Popow gebouwd zijnkan men niet veel uit richten. De proeven, door den admiraal met deze ronde schepen bij de admiraliteit genomen, vielen bevredigend uitmaar op zee belemmerden de golvendie tegen den ronden romp van het schip aandrongenzijn bewegingen van alle kanten. Daarbij schommelden de popowken zoo hevig, dat zelfs geharde zeelieden het niet kon den uithouden. Men zou ze dus allen voor de kustvaart moe ten gebruiken maar ook dat bleek niet te gaan, daar de schroef zoo diep ligt, dat zij gevaar Tilburg, 25 September 1880. Naar men verneemtzou de heer mr. H. van Lanschottot schoolopziener in dit district benoemd voornemens zijn voor die betrekking te bedanken. Voor de voltooiing van den klinkerweg van 's Rijks grooten weg 's BoschTilburg door Enschot en Berkelaansluitende aan den Prov. weg onder de gemeente Udenhoutzijn bij de openbare aanbesteding 11 biljetten ingekomen. Behoudens goedkeuring van Gedep. Staten is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, Jac. v. Engel, alhier, voor f 26.363. De werkzaamheden aan den spoorweg Nijmegen—Tilburg worden met kracht voortgezet, zoodat de geheele lijn naar men met zekerheid verneemt, met 15 Mei 1881 in exploitatie zal komen. De heer Ch. van Doorn majoor der dd. schutterij alhierhad Dinsdag het ongeluk in zijne woning van een hoogen trap te vallen. In bewusteloozen toestand opgenomenwerd hem ten spoedigste geneeskundige bijstand verleend. Waalwijk, 25 September 1880. Bij Koninklijk besluit van 23 September 1880, no 2 is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den duur der op den derden Maandag van September dezes jaars geopende zittingmr. W H. Dullertlid van die Kamer. Bij ministerieele beschikking is bepaald dat op ontvangkantoren der vier laagste klassen, voorloopig bij wijze van proefvrouwelijke leden van het gezin des ontvangers als geagreërde be dienden toegelaten kunnen worden onder voor waarde dat zij de vereischte geschiktheid eu bekwaamheid bezitten, en minstens 18 jaar oud zijn. II. M. de Koningin is reeds in zooverre hersteld dat zij Dinsdag voor het eerst sedert hare bevalling eenige oogenblikken in den tuin van het paleis is geweest. Onderstaand adres is door de besturen der gemeenten Baardwijk en Drunen ingezonden. Aan ZE. den Heer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de Raden der gemeenten Drunen en Baardwijk, Noordbr., dat zij op de eerste plaats zijn aan gewezen de belangen van den Rijks Overlaat gelegen tusschen die gemeentente behartigen dat gemelde overlaat gedurende het grootste gedeelte van den winter is geïnundeerd Dat, behalve de bezoekers der week en jaar markten van de gemeente Waalwijk door de Oostelijke bewoners der Langstraater een bui tengewoon druk verkeer over dien overlaat plaats heeft, wat wordt onderhouden door een gebrekkig veer, hetwelk ondanks alle zorg nooit naar eisch kan zijnwijl men hier geen zeelui of schippers van beroep vindt en het verval in den overlaat steeds een sterken stroom daarstelt. De spoorweg Zwaluwe's Bosch snijdt dien overlaat in gelijke richting van den straatweg, zoodat, wanneer op de daar te stellen brug een voetweg werd gemaakt, in eene groote behoefte was voorzien niet alleen voor de gemeenten die wij vertegenwoordigen maar voor de geheele Langstraat, ja voor allen die ooit dien weg passeeren. Waarom wij de vrijheid nemen Uwe Excellen ce's aandacht hierop te vestigen. 't Welk doende enz. Voor de door het waterschapbestunr van de Algemeen Omkading onder Vlijmen, Engelen, Bokhoven, Wel en Hedikhuizen opgestelde geld- leening grootf 45,000 en rentende 4 teu hon derd 's jaars, is geschreven voor f 18 L,000. Ge gund zijn 2 aandeden van f1000 ad 101, 2 ad lOOi/s en 14 ad 10 0 26/ioo ien honderd. Thans is verschenen het uitvoerig verslag van de jury in den zangwedstrijd, gehouden bij gelegenheid van 'tjubile' der vereeniging Cmcilia, te 's Gravenhage. De daarin beoordeelde ver- eenigingen en alle verdere belangstellenden zullen ongetwijfeld al zeer spoedig van deze openhartige beoordeeling kennis nemen. Onze plaatsruimte laat niet toe het stuk geheel op te nemenen voor uitreksel is het uit den aard der zaak niet vatbaar. Te Baardwijk is men deze week begonnen de straat met gas te verlichten. M. v. S. wonende te Kaatsheuvelis door de rechtbank te 's Bosch vrijgesprokenvan de tegen hem ingebrachte beschuldiging van dief stal. Oscar Carré ging onlangs een weddenschap aanom binnen 12 dagen een paard in de hooge school te dresseeren en heeft deze wed denschap glanrijk gewonnen. Hij bereed in zijn circus te Keulen den halfbloed Engelschen hengst Constable het eigendom van een aldaar wonenden luitenant P. Een lauwerkrans eu een daverend applaus beloonden den heer Carré voor dit nieuwe bewijs van zijne voortreffelijkheid in zijn vak. v'Er is sprake van geweest dat, Godard's Co- mète weldra eenige dagen dienst zal dóen als ballon captif ten behoeve der Utrechtsche genie. Thans voegt de Stichtsche Ct. er bijdat in de volgende week ook voor het publiek waarschijn lijk gelegenheid zal bestaan met den ballon captif op te stijgen. De prijs voor zulk een reisje zou tien guldeu bedragen. Intusschen verzekert het U D., dat de genie van de proefneming heeft moeten afzien wegens de hooge kosten. Een Australisch blad bevat het bericht, dat de Nederlandsche vertegenwoordiger bij de tentoonstelling tc Sydneyde heer de Groot wegens sabbathschendingomdat hij op een Zondag op vogels geschoten had beboet is ge worden met 2 p. st Aan de werken van den ZuidOosterspoor- weg te Ravenstein is een putbaas door het on- weder getroffen met het gevolg dat zijn bovenlijf letterlijk aan stukken van elkander sloegvijf in zijne onmiddellijke nabijheid werkende arbei ders waren eenige oogenblikken bewusteloos doch kwamen overigens met den schrik vrij. De politie te Amsterdam heeft de aandacht van het publiek gevestigd op een sluwen oplich ter, die reeds sedert geruimen tijd verschillende handeldrijvenden aldaar aanzienlijke geldelijke schade berokkend heeft. De man gaat daarbij te werk als volgtHij schrijft aan een elders wonenden hande laar een briefonderleekent dien met den naam van een bij dezen bekend handelsvriend-, en verzoekt hem de beleefdheid te bewijzen eene qnitantiewelke aan geadresseerde zal worden aangebodente willen voldoendeelende hij in hetzelfde schrijven meede te zijnen behoeve voorgeschoten gelden te zullen restitueeren op een bepaalden dagwanneer hij voorstelt in de stad te komen. De ontvanger van den brief, die niets kwaad vermoedten zich gaarne beijveren wil den handelsvriend behulpzaam te zijn betaalt daags daarna de door den medeplichtige aangeboden wordende quitantie welke geheel overeenkomt met diewaarvan in den valschelijk ondertee kenden brief gesproken wordtom later tot de ontdekking te komen door een oplichter te zijn bedrogen die zich op de hoogte van een zijner haudelsrelatiën gesteld heeft. Te Breda is Dinsdagavond bij den heer W. Vossenaar, havenmeester, wonende beneden het Rijkstelegraafkantooringebrokenterwijl hij met zijn gezin naar den schouwburg was. De dief heeft eeu aantal effecten benevens pl. m. f 200 aan bankpapier en geld weggenomen. Eenige zilveren en gouden voorwerpen zijn on aangeroerd gebleven. De heer W. V. heeft f 100 voor het vinden van den dader uitgeloofd. De spoorweg 's Bosch Zwaluwe zal over het geheel lang zijn 46.888,14 el. Tusschen 's- Bosch en Vlijmen zal de baan worden gelegd op 7.50 M. -f- A. P. en zullen voor het door laten en afvoeren van water twee bruggen wor den grbouwd lang 510 en 30 M. Over den Baardwijkschen overlaat zal een brug worden gebouwd ter lengte van 700 M. De overweg in den kunstweg '3 Bos«h-Deuteren zal 25 OM. verder zuidwaarts worden gelegd. Aan de west zijde van het station te 's Bosch zal over een lengte van 275 M. een haven worden gegraven. Een gruwelijke misdaad heeft Donderdag in den Haag plaats gehad. Het 13jarig zoontje van den heer v. d. B. aldaar werd Donderdag namid dag, kort vóór het einde van den school; jd, aan de school van den lieer B. op de Koninginnegracht door een onbekend persoonafgehaaldonder voorgeven dat hij door den vader gezonden was en per vigilante weggevoerd. Vrijdag ochtend werd het lijk van den knaap in het duin terug gevonden, en men vermoedt, dat het kind door verworging om het leven is gebracht. Volgens de geruchten, die omtrent deze ge heimzinnige misdaad in omloop zijnzou de heer v. d. A. nadat de knaap ontvoerd waseen brief hebben ontvangenwaarin hij werd aangemaand eene som van f 57,000 op eenè bepaalde plaats te deponeeren, onder bedreiging dat zijn kind an ders verloren zou zijn. De koetsier van het rijtuig, waarin de onge lukkige knaap vervoerd werd, moet bekend zijn. Overigens heeft men geenerlei aanwijzing, behal ve dat de persoondie zich aan de school ver voegde en met wien de knaap vertrokken is, een welgekleed man van ongeveer 25jarigen leeftijd was. Baardwijk. Bij de plaats gehad hebbende aanbesteding door het bestuur van den binnen- en buitenpolder alhier, van het maken van 250 meter klinkerbestrating in de akkersteeg, zijn vijf inschrijviugsbiljetten ingekomen als van A. Wilgers Nieuvkuik f1181 H. J. Dekkers Baardwijk f1194 J. Veltinan Jz. Drunen f1247

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2