Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De moord te 's-Gravenhage. ▼an de plaats waar de vuurbal was terecht ge komen. Een deel der Engelsche troepen zal eerlang Candahar verlaten en heeft last ontvangen op zijn terugtocht de Marri- en Khojac-stammen te tuchtigenomdat ze alleenstaande posten aangevallen en convooien geplunderd hebben. Over de annexatie van Candahar wordt in Indië nog druk geredetwist. Over het algemeen achten de burgerlijke autoriteiten haar wensche- lijk maar de militaire niet. Abdur-Rahman handhaaft zich te Kabul maar is er niet zeer bemind. Iemand in Liverpool hechtte zoozeer aan het oude bijgeloof dat een vreemde kat ongeluk in huis brengtdat hij dezer dagenzoo'n dier zijn huis ziende binnentredenhet opnam en tegen een muur doodsloeg. Krachtens de wet tot bescherming van dieren is de man nu ver oordeeld tot f24 boete, zoodat zijn bijgeloof hem ditmaal niet heeft bedrogen de kat bracht werkelijk ongeluk Een twintigjarig student, Thomas Osborne geheeten heeft een belangrijke uitvinding ge daan. In de molen zijns vaders had hij opge merkt dat de drijfriemen de zemelen aantrokken, tengevolge van de opgewekte electriciteit. Hij heeft nu een machine samengesteld waarbij de zemelen door wrijvingselectriciteit uit het meel verwijderd worden. Hierdoor wordt niet alleen veel meel bespaard, doch ook het groote brandgevaar, dat steeds in meerdere of mindere mate in molens of meelfabrieken heerschtwordt belangrijk verminderdterwijl de bewerkingskosten veel geringer zijn. Eene dépêche uit Galway meldt dat Lord Mountmorris een Iersch grondeigenaar gisteren vermoord is. Hij lag met zijn pachters over- hoop. Dat veroorzaakt groote ontsteltenis in Ierland. Men gelooft dat de Regeering strenge maatregelen nemen zal om agrarische misdaden te onder drukken. De kezer is thans weer geheel hersteld. Onjuist is het volgens de Vaticaansche Aurora, dat een gedelegeerde van den Paus het Keul- sche Domfeest zal komen bijwonen. Welke maatregelen er ook worden genomen om de verspreiding van verboden socialistische bladen en geschriften te keer te gaan, nog altoos weten de socialisten ze van elders binnen te smokkelen. Dezer dagen is te Augsburg weder bij een aantal verdachte personen huiszoeking gedaan en veel gevonden. Zoo vond men onder anderen bij een herbergier een groot aantal exemplaren van de „Freiheit" die te Londen door Most wordt uitgegeven. Van verscheidene nommers varen meerdere exemplaren aanwezig, en zoowel deze als alle andere droegen blijken van reeds door veel handen te zijn gegaan. Ook waren er zes exemplaren van een manifest aan de militairen om zich ingeval van revolutie aan de zijde hunner broederen de socialistente scharen. Bij een schoenmaker vond men tien nommers van de verboden Social-Democrat. Dezer dagen kwam te Keulen een jong man met een bedelbrief aan de deur van een huis, en verzocht het dienstmeisje, dat hem binnen liet komendien aan de vrouw des huizes te geven Hij zou op antwoord waehten. Het meisje voldeed aan zijn verzoek en kwam weldra terug met den brief en twee mark die zij den blijkbaar verlegen jongeman ter hand stelde. Een uur daarna wilde mevrouw zich aanklee- den en verzocht het meisje een étui te halen dat in een kamer dicht bij de voordeur op een tafeltje moe3t staan. Het étui was echter ner gens te vinden en na lang zoeken kwam men tot de overtuiging dat de bedelaaar het opge merkt en meenende een goede vangst te doen, in zijn zak gestoken had. De dame was in groote verlegenheid; maar de teleurstelling van den dief is zeker nog grooter geweest. Want in plaats van een kostbaar «tel juweelen, bevatte het étui mevrouw's gebit, dat juist van den tandmeesterdie het gerepareerd had, was teruggekomen. Sedert eenigen tijd werden uit de stad Lugano horloges over de Italiaansche grenzen gesmokkeld door middel van postduiven. Men maakte de fijne en lichte uurwerken aan de pooten der vogels vast, en zij kwamen op de plaats bestemmingzonder dat men iets met inkomende rechten te maken had. Zoo vlogen dagelijks een vijftigtal horloges over de hoofden der niets vermoedende grensbe ambten heen totdat deze onlangsdoor een toeval achter de sluwe manier van smokkelen kwamen. Xn het kanton Lucern wordt van verschil lende zijden aangedrongen op weder-invoering ▼an de doodstraf. Een voorstel in dien geest zal bij de eerstvolgend» zitting van den Grooten Raad ingediend worden Aanleiding daartoe gaf een afschuwelijk moord, in de vorige week bij Münster gepleegd door drie Duitsche landloopersdie een achtjarig meisjena haar schandelijk mishandeld te heb ben aan stukken sneden en in een sloot wier pen. Dezer dagen is in het Passeierdal bij Me- ran een feest gevierd ter nagedachtenis van Andreas Hofer. Een marmeren gedenksteen aangebracht in de hut op den berg Brantach waar in 1810 de gevangenneming van dei; beroem den volksheid plaats hadwerdin tegenwoor digheid van een duizental personen waaronder een aantal autoriteitenplechtig onthulden daarop door een priester gewijd. Een schietwedstrijddie voor de hut zou gehouden worden, moest om mistig weer uitge- gesteld worden, waarop de genoodigdeti het feest besloten met een maaltijd in de herberg //Am San de" bij St. Leonard, waar Hofer geboren werd en gewoond heeft en die door zijn klein zoon gedreven wordt. Men schrijft uit Freiburg van den 24n Sept. De bevolking der stad is verre van gerust. In vier dagen tijd (van Zondag jl. tot Woensdag) zijn even zoovele schokken van aardbeving waar genomen waarvan twee de eerste en de laatste zóó hevig waren dat tal van huizen zijn be- sehadigd. Allerwege stortten de schoorsteenen van de daken werden meubelen door elkander geworpenenz. De twee laatste malen nam men gelijk verschijnsel waar te Neuhtatel en in andere plaatsen nabij het Jura-gebergte terwijl te Bern b. v. niets is gebeurd. In het Hongaarsche Lagerhuis is tot de Regeering eene interpellatie gericht betreffende het al of niet bestaan van een anti-Jodenbond. Men wenscht tevens te weten of de Regeering iets daartegen zal doen. De regeering heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het model van een monument ter eere van Victor Emmanuel. Alle kunstenaars, onverschil lig van welken landaard mogen mededingen. Er zijn drie -prijzen uitgeloofd voor de beste modellen als van 50.000, 30,000 en 20.000. De kosten van het monument mogen negen millioen niet te boven gaan. Admiraal Symour moet te Cettinje een ge meenschappelijk plan van operatie voor de sche pen-der Mogendheden met de Monlenegrijnsche troepen hebben vastgesteld en thans zou bepaald zijn dat ook de Fransche schepen daaraan zul len deelnemen. Vroeger hadden de Fransche schepen andere instructies dan die der overige Mogendheden. Thans evenwel is hun verlof ge geven de pogingen der Mogendheden desnoods door bombardeeren van de stelling der Albaneezen te ondersteunen. Men had verwacht dat de vloot Maandag 11. actief zoude zijn opgetreden, waarvoor het ook werkelijk tijd werd, want de onderhandelingen met Riza Pacha zijn afgebroken en de Sultan moet op het laatst de overgave van Dulcigno beslist geweigerd hebben ondanks een gesprek van vier uren met graaf Hatzfeldtden Duitschen gezantnaar wien Z. M. anders nog wel eens gaarne luistert. De Sultan verklaarde, dat hij de gebeurtenissen hareu loop zou laten volgen en Europa verantwoordelijk stelde voor al de gevolgen. Naar aanleiding van een bericht, dat door de Montenegrijnen opnieuw onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt, is evenwel dat optreden door de vloot weder uitgesteld. Te vergeefs heeft de Oostenrijksche consul te Scutari de notabelen van Dulcigno aangespoord de stad af te staan. De bevolking is hardnek kiger dan ooit tot tegenstand besloten. De Albaneezen trekken in massa op Dul cigno. De Montenegrijnen ziju nog niet uitge trokken. De Ottomanische troepen houden het district bezet en schijnen besloten te hebben geweld met geweld te keeren voor het geval het grondgebied mocht worden geschonden. De Montenegrijnen staan gereed den strijd te aan vaarden tegen de Albaneezen. Zij weigeren echter tegen de geregelde troepen te vechten. Te Podgorritza hebben de Montenegrijnen 20 Mahomedanen gevangen genomen die wei gerden te vechten en verdacht worden van geheime verstandhouding met de Albaneesche Liga. Aleko-pacha de gouverneur van Oost- Rumeliëheeft dezer dagen van den Sultan de gewichtige order ontvangen om....het hoofddeksel der miliciens te doen veranderen. Deze soldaten dragen namelijk des zomers wit linnen mutsen met klepdie eenigszins gelijken op de in het Russische leger gebruikelijke hoofd deksels. Eenige dagen geleden merkte de Sultan die gelijkenis op. De gevaarlijke kleppen zijn thans verwijderd zoodat de miliciens nu niet meer op Russische soldaten maar veel eer op een leger van koksjongens gelijken. In de stad Serdobol liep een gerucht, dat de Nihilisten gedreigd hadden in een bepaalden nacht de stad in de asch te leggen. Dien nacht waren al de inwoners op de been om have en goed te bewaken. Er brak echter geen brand uitmaar op het kerkhof werden door een on bekende hand bijna al de kruisen en gedenk- teekenen vernieldde graven geopend en de lijken uit de kisten gehaald. Tengevolge van het onverstandig vernielen van bosschen verkeeren de fabriekanten langs de rivier Connecticutwier fabrieken meerendeels van het water dezer rivieren afhankelijk zijn in groote verlegenheid. De Connecticut ontspringt in de bergen van Vermont en New-Hampshire die vroeger met dichte bosschen begroeid waren. Men heeft daar echter voortdurend hout gehakt en nooit nieuwe boomen geplant, zoodat nu de bergruggen lang zamerhand kaal geworden zijn. Het gevolg daar van is, dat er verscheidene bronnen opgedroogd zijn en het water in de Connecticut gedurig minder wordt. De fabrikanten te Holyoke, in Massaehussets, zijn daarom overeengekomen in hunne fabrieken 's nachts niet meer te laten werken totdat de waterstand van de Connecticut door regen weer hooger geworden is. Onlangs kwam te Philadelphia een lljarig knaapje aan dat door zijne ouders die in Texas wonen als bestelgoed naar genoemde stad was gezonden. Hij had een bagagebriefje aan zijne kleederen vastgemaakt en op het bestelkantoor een reyu voor hem afgegeven als voor een kist. Er hing een taschje met geld om zijn hals en als de spoorwegbeambte het aan zijne zorg toevertrouwde goed wat te eten wilde geven nam hij daaruit zooveel geld als hij noodig had om het te koopen. Zoo reisde |de knaap 1800 Eng. mijlen ver en kwam behouden op de plaats zijner bestemming aan. Deze manier van reizen voor kinderen is zeker nieuw en echt Amerikaansch. De Chilianen hebben Callao gebombar deerd en rukken op Lima aar.. Illapel in Chili werd door eene aardbeving verwoest. Twee honderd personen kwamen daarbij om het leven. Waalwijk, 29 September 1880. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter uitvoering van de artikelen 80 en 81 der van den 17den Augustus 1878 (Staatsblad No 127), drie modelstaten vastgesteld, die door de commissarissen des konings aan de gemeente besturen zullen medegedeold worden. Op staten model I en II worden door de onderwijzers vermeld de namen der kinderen var» boven de zes en beneden de twaalf jaren die op 1 Januari bij hem ter school gaan. Op den staat model III moeten door de ge meentebesturen gebracht worden de namen der kinderen van boven de zes en beneden de 12 jarenwelke zich op 1 Januari van het loopend jaar in de gemeente bevondep. Z. M. de koning heeft op het adres der eerste kamer geantwoord Mijne heerenMet genoegen ontvang ik dit adres van antwoord van de eerste kamer der staten geueraal vau hare toewijding aan den arbeid die haar wachthoud ik mij verzekerd ik verzoek Umijne heeren aan de eerste ka mer mijnen dank voor haar adres te willen overbren. Naar de N. R. Ct. verneemt zal de Rijks hoogere burgerschool te Tilburg eerlang worden opgeheven. Dit zou de reden zijn tot nog toe geen directeur dier inrichting is benoemd ter vervanging van dr. Hulsmann thans directeur der handelsschool te Amsterdam. In verband daarmede worden uit Breda po gingen aangewendom de aldaar bestaande gemeentelijke H. B. S. tot een rijksinrichting te doen maken. Voor de aanstaande najaars-examens ter bekoming van de acten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs, hebben zich in deze provincie aangemeld163 mannelijke eu 201 vrouwelijke candidaten van de eersten wenschen examen af te leggen in de Fransche Engelsche of Hoogduitsche taal 33 in de wis kunde 13 in het teekenen 31 in de gymnas tiek 12 en de overige 80 voor de acten van hoofdonderwijzer of hulponderwijzer. Van de vrouwelijke candidaten hebben zich aangegeven 34 voor de acten van hoofdonderwijzeres of hnlponderwijzeresen voor aanteekeningen op reeds verkregen acten of huisonderwijzerea 167, waaronder 78 voor de handwerken voor meisjes, 41 voor het schrijven7 voor teekenen en 1 voor rekenen. De St. Ct. van 11, Zaterdag bevat een ko ninklijk besluitwaarbij in verband met het tijdstip van in werking treding der nieuwe wet op het lager onderwijs de volgende bepaling wordt gemaakl: De jaarwedde, aan het hoofd eener openbare lagere school ven gemeentewege toegelegd be draagt nooit minder dan wat door hem op het tijdstip dat dit besluit in werking treedtwerd genoten aan jaarwedde en wissellende inkomsten, berekend op den voet van art. 86 der wet van 17 Augustus 1878 gezamenlijk. Is dit bedrag lager dan het ingevolge art. 26 van genoemde wet verplichte minimum zoo is de gemeente tot de verhooging van dit bedrag gehouden en wel over de maanden November en December 1880 met ten minste zeventig ten honderd, over 1881 met ten minste tachtig ten honderd, over 1882 met ten minste negentig ten honderd van het verschil tusschen gemeld bedrag en het minimum. Over 1885 wordt ten minste het minimum toegekend. Door den heer A. Breman werktuigkun dige te Velzenis eene verbeterde koppelbus brandspuitpersslangen uitgevonden. Een deskundige van gezag op hel gebied dezer werktuigen heeft ons de verzekering ge geven dat deze zoogenaamde bajonetsluiting aan e^ne snelle en doelmatige koppeling van de slangen zeer bevordelijk moet zijn. Als dit zoo is raag ^de verbetering waarlijk niet gering geacht worden. Wie kent niet het oponthoud en de verwarring door de gewone schroefkoppeling vaak veroorzaakt? Te Breda is Zondag namiddag ten 1 uur de eerste stoomtramweg in Noord-Brabant fees telijk geopend zijnde de lijn BredaOosterhout. De treinbestaande uit 2 locomotieven en 6 sierlijke wagens vertrok met een aautal autori teiten en genoodigden begeleid door de muziek van het 6e reg. infanterie. Dinsdag is de lijn voor het publiek in dienst gesteld. De eisch van het openbaar Ministerie bij de rechtbank te 's Bosch in zake J. S. J.be schuldigd van misbruik van vertrouwen is, zes maanden gevangenisstraf en vier geldboeten elk van f 12,50. Onder de gemeente Nieuwvosmeer heeft een hevige brand gewoed waardoor een geheel landoouwersbedrijf met den reeds verzamelden oogst werd vernield. Yier jonge paarden negen kalveren en een varken zijn in de vlammen om gekomen twee meikoeien bekwamen bovendien hevige brandwonden. De schade wordt geschat op f20,000. Alles was tegen brandschade ver zekerd de oorzaak is onbekend. Omtrent den moord te 's-Gravenhage ver nemen wij het volgende Er bestonden vermoedensdat een voormalig huisknecht van den heer Boogaardt niet vreemd was aan den gruwelijken moord op den onge- lukkigen knaap. De naam van dien vroegeren huisknecht is Henri PovL* ietzijn tegenwsordig verblijf was onbekenddoch door de justitie werd onmiddellijk daarnaar onderzoek gedaan. Thans vernemen wij dat blijkei. lericht van de politie te Amsterdam, Henri Poulviquet aldaar was opgespoord en in hechtenis genomen was, om ter zake van den moord door de justitie gehoord te worden. Een later bericht zegde echter, dat bedoelde huisknecht aan 't politiebureau was gekomen en geconfronteerd en dat gebleken was dat hij den dader niet was. Nog vernamen wijdat twee personen te Antwerpen wareD gearresteerd als verdacht van den moord of medeplichtigheid daaraan. Een hunner is e n bediende in een logement te 's Hage die Woensdag zijne betrekking had verlaten zonder verder iets van zich te hebben laten hooren. De moordenaar is iemand geweestdie schoei sel droegwaarvan de indruk in het zand op de duinen waargenomen 26 centimeter bedraagt. Hierin heeft men dus reeds eenige aanwijzing. Ook werd berichtdat een barbier in den Haag zich bij de politie had aangemeld met de verklaringdat hij Woensdagavond een mans persoon wiens kleeding gelijkenis aanbiedt met die van den gesignaleerden vermoedelijken dader, den baard had geschoren. Hij verklaarde ver der dat deze persoom in zeer opgewonden toe stand verkeerde en zonder zich het aangezicht te wasschen haastig vertrok zich niet bekom merende over de hevige stortbuidie op dat oogenblik nederviel. liet is evenwel gebleken dat dit geval met de zaken in geen verband staatde geagiteerde geschoren man beantwoordt volstrekt niet aan het nauwkeuriger signalement, dat thans gegeven wordt. De //Celebes" is Zaterdag te Ymuiden wegens een onderzoek der justitie opgehouden. Dien aangaande is nader gebleken dat de officier van justitie te Amsterdam en een der commissarissen van politi aldaar op grond van handelingen, door een voor de //Celebes" bestemden passagier te Amsterdam gepleegd, zich naar IJ muiden hadden begeven om te onderzoeken of tusschen dezen passagier en den Haagschen moord ook eenig verband bestond. Dit is gebleken niet het geval te zijn. Ook het te Amsterdam onbeheerd gevonden pak kleederen schijnt van geen belang te zijn voor de ontdekking der schuldigen. Opmerking verdient de verklaring van den hulponderwijzerdat hij den knaaptoen hij zijn schooltasch inpakteheeft gevraagd„of hij den man kende?" Het kind heeft daarop toen bevestigend geantwoord. Een nieuw signalement van dan vermoedelij ken moordenaar is officieel gepubliceerd. Het luidt als volgtKleeding -. Havanakleurig derai- saison laag opengesneden vest met overhemd zwarte jaslaag zwart hoedje, oud circa dertig jaar donker blond glad haar oogen iets valsch, dun klein kneveltje van iets lichter klour dan haar, aangezicht zeer mager en lang kleur geel achtig loopt eenigszins voorover gebogen, bur gerlijk uiterlijk. Een nieuw ontdekte getuige heeft dit signale ment opgegeven. Een ontelbare menigte was Maandag getuige van de begrafenis van den ontvoerden en ver moorden Marius Boogaardt. De politie moest aan de ouderlijke woning de duizenden nieuws gierigen verwijderd houden. Er heerschte alge- meene en diepe verslagenheid onder die dichte scharendie zich tevreden stelden met een enkelen blik op de lijkbaar. Ten 11 ure verliet de rouwwagen het huis der rouween bewoog zich gevolgd door een zevental koetsen met familieleden en vrienden, naar Eik en Duinlangs de rijen eener opge hoopte volksmassa wier leedgevoel over het ge beurde zich uitte in de verschrikkelijkste ver- wenichingcii tegen den bedrijver van het gruwel stuk. Duizenden vergezelden dien stoet tot de begraafplaats. Niet minder den zes en twintig bloemenkransen lagen op het kistje gespreid. De schoolmakkers van het slachtoffer gingen aan weerszijden van den lijkwagenbegeleid door

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2