V Duitschland. Italië. BINNENLAND. Turkije. Rusland. UITVOERINGEN. als slachtoffer gevallen isom een algemeene ontsteltenis te veroorzaken en den overigen land- heeren schrik aan te jagen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de meeste zoo niet alle Duitsche souvereinen den 15 dezer maand het Keulsche domfeest bijwonen. De koning van Saksen komt zeker. Het restauratie gebouw van den dierentuin te Dusseldorf, het voornaamste der ververschings- lokalen, brandde Zondagavond tot den grond toe af. De brand ontstond in de groote zaalwaar een feest van oudstudenten gevierd werd door he* vuur vatten van een gordijndat door een vrouw, die daarachter bezig was en die gaarne wilde hooren wat er voorviel, werd weggeslagen en met een gasvlam in aanraking kwam. Men rukte het gordijn terstond af en bluschte de vlammen, maar bemerkte nietdat een van de guirlandes langs den munr had vuurgevat. Korten tijd nadat de feestreden hervat waren bemerkte men dat de zoldering brandde. De in den tuin aanwezige brandweer werd onmiddellijk geroepen, maar daar de slangen niet recht in orde waren duurde het lang eer zij werken kon, en toen zij begon, stond het geheele gebouw ia vlammen, zoodat men er slechts aan denken kon de omliggende gebouwen te behouden. Daarin slaagde men met behulp van 200 feestelingen, die wakker meewerkten. Er gebeur den geen andere ongelukken dan dat een buffet juffrouw, die uit een venster der tweede verdie ping sprong, daarbij haar arm brak. De restau ratie zal nu voorloopig in een houten hulpgebouw gehouden worden. Onlangs heeft men te Kiel proeven geno men met een hydromotorschip, een vaartuig, dat door waterkracht in beweging gebracht wordt. Voldeden tot nu toe dergelijke schepen, waar van het eerste reeds in 1828 gebouwd werd, niet bijzonder, van deze nieuwe toepassing, door Dr. Fleischer uitgevondenkan het tegendeel gezegd worden. Het nieuwe vaartuig bewoog zich bij de proef- vaartdie door den Duitschen staatssecretaris Stephan werd medegemaakt, krachtig voorwaarts, met zulk een snelheid, dat een kleine stoomboot, die de passagiers aan boord gebracht had het weldra niet meer kon bijhouden. De grootste snelheid, die het schip bereiken hanis tien knoopen in het uur. Ook kon het schip met het nieuwe werktuig bestuurd, veel gemakkelijker en zekerder wendingen maken dan met het roer. Het hydromotorschip is 110 voet lang en 17 voet breed; het heeft een inhoud van 100 ton en een diepgang van 51/» voet. Als het nieuwe stelsel op den duur blijkt te voldoen zullen de hydromotorschepeu vooral op kalme binnen watereu, gevaarlijke mededingers worden voor de rader- en schroefstoomschepen. Generaal Garibaldi heeft met zijn zoon Menotti zijn ontslag genomen als lid der Kamer van Afgevaardigden. In zijn schrijven aan den Voor zitter zegt hij dat hij geen mandaat kan waar nemen in een land waar de vrijheid met voeten wordt getreden. Aanleiding tot dit alles schijnt de arrestatie van CanzioGaribaldi's schoonzoon te ?ijn over wien onlangs een gerechtelijk vonnis werd uitgesproken. De //Italia", een panterschip van kolossale afmetingen ja het grootste ter wereldis zoo goed als gereed. De kosten bedragen niet min der dan 25 millioen francs. Het schijnt echter dat men in het vervolg niet meer zulke monsters zal bouwen maar zich met kleinere schepen en dan meer vergenoegen. In onze diplomatieke kringenzegt ,/Fan- fulla", wordt de mededeeling niet ongegrond geacht betreffende eene toenadering van Rusland tot het Oostenrijksch-Duitsch verbond en men spreekt van een briefwisseling tusschen Czaar Alexander en Keizer Wilhelm tengevolge waar van prins von Bismarck stappen zou gedaan hebben bij baron von Haymerle. De bovendrijvende meening van de meest ver trouwbare personen is echterdat bedoelde pogingin schijn waar en zeer waarschijnlijk van de zijde van Duitschland een natuurlijk ge volg is van de moeielijkheid om de goedkeuring Italië te véTiverveu ?P Oostenrijksoh- Duitsch verbond en van dezïJïrS^:.?u.!,an een rechtstrceksche krijgslist om Frank™ k te overtuigen dat het niet noodig isgeïsoleerd te blijven om zich de medehulp van St. Peters burg te verschaffen. Bij nader onderzoek blijkt de verwaarlo zing der kostbare bibliotheek Victor Emanuel te Rome nog veel erger te zijn, dan men eerst verwaehtte. Hoewel voor het samenstellen van een catalo gus 88.000 fr. werd uitgegeven zijn 12.000 boekdeelen waaronder zeer kostbare en al de handschriften niet gecatalogiseerd; daarentegen werden 4000 deelen vermist die wel in den catalogus staan. Ofschoon men den inventaris der nieuwe bibliotheek nog niet kende, heeft toch de toen malige minister van onderwijs Bonghi er in toe gestemd dat een onbepaald aantal boeken als misdruk werden verkocht aan een boekhandelaar te Rome die daardoor 10.802 kilo boeken voor 3654 fr. verkreeg. Onder die boeken moeten zeer kostbare werken geweest zijn. Voorts werden karren vol boeken als misdruk verkochtwaaronder een aantal zeer zeldzame onder anderen de editio princeps van Columbus brieven over de ontdekking van Amerika. In het jaar 1877 vond men bij een boekhan delaar te Florence een groote menigte boeken uit de bibliotheek Victor Emmanuel. De prefect van de nationale bibliotheek aldaar kocht er 6000 deelen van op om ze voor den staat te redden. Zoodra deze en meerdere ongerechtigheden aan het licht kwamen heeft de tegenwoordige minister van onderwijsde Sanctisal de be ambten der bibliotheek geschorst en professor Cremona tot Koninklijk commissaris benoemd, die onmiddellijk de bibliotheek heeft laten sluiten. Eindelijkna 32 jaaris het aan de karabiniers gelukt den moordenaar Tolu in Sardinië gevangen te nemen. Een gewoon moor denaar was Tolu niet. Hij heeft zich 32 jaren lang, alleen door de hulp der Sardinische be volking aan den arm van het gerecht kunnen onttrekken. De bevolking voelde meer medelijden dan afkeer voor hem hoewel hij een moord op zijn geweten had. Ziedaar wat er voorgevallen wasTolu woonde met zijne schoone vrouw in het dorpje Fiorina» nabij Sassari. Naast zijn huis was de woning van een anderen Tolu bemerkte alrasdat er eene veel te intieme verhouding bestond tusschen zijne vrouw er» zijn buurman. Hij waarschuwde beidenmaar te vergeefs. Eens veinsde hij het dorp le verlaten verborg zich in de nabijheid en zag nu duide lijk wat hij reeds lang had vermoed. Dienzelfden dag het was Zondag wachtte hij zijn buurman bij de kerk op en schoot op hem het schot miste. Tolu sloeg nu met de kolf van het ge weer de hersens van den boeleerder in. Een aan tal dorpelingen waren er getuigen vanmaar niemand legde de hand op den moordenaar, die terstond de vlucht kon nemenen zich verde r, nu hier, dan daar, verborgen heeft gehouden. De landlieden kenden hem allen, maar niemand wilde hem verraden omdat niemand zich ooit over hom te beklagen had gehad. Hij werd zelfs dikwijls tot scheidsrechter geroepen, als de herders het oneens waren over het recht van weiden. Hij leefde van de gastvrijheid der land lieden die het als hun plicht rekenden hem te onderhouden en tot loon daarvoor verdedigde hij hunne rechten. Niettegenstaande^zijn behendigheid en de hulp, die hem verleend werd, is het gerecht hem ver scheidene malen op het spoor geweest, maar telkens wist hij te ontkomen en eenige karabi niers zijn door zijn hand gevallen. Ditmaal is het hiin gelukt hem in handen te krijgen, zonder van hun kant een verlies te lijden. Tolu ziet er nog jong uit, en was in Snssari bekend om zijne kolossale gestalte en ontzag wekkend uiterlijk. 2. Les Gaulois. 3. - 4. Abendglocken. Lanoii. Abt. De Mogendheden zijn mooi op weg met panterschepen en al een allerbelachelijkste figuur te maken en de Sultan zal waarlijk nog het laatst lachen. Het blijkt namelijk dat Monte negro verwachtdat de schepen alleen het met Dulcigno zullen klaren en daarop hebben de admiralen die hoogstens van een min of meer Platonisch bombardement hadden gedroomd blijkbaar niet gerekend. Zij zijn dus voornemens nieuwe instructies te gaan halen en schijnen dat persoonlijk te willen doenalthans er wordt gesproken van het aanstaand vertrek der schepen. Alleen Engeland en Rusland zouden geneigd zijn het verzoek van Montenegro toe te staan. Teger. Turkije's passieven tegenstand tegen de pretentiën van Montenegro blijkt dus ten slotte de zoo hooggeroemde overeenstemming der Mo gendheden gelijk die zich belichaamde in het vereenigd gepantserd eskaderniet opgewassen. De operatiën zijn uitgesteldde schepen ver trekken en de met zooveel ophef aangekondigde maritieme demonstratie valt jammerlijk in het water. De Albaneezen hebben nu den knoop doorgehakt. Naar uit Ragusa aan The Times geseind wordtwerd Dulcigno op last der Liga aan de vlammen prijs gegeven. De Turken hebben het nu niet en d^ Mon- tenegrijnen ook niet. Maar de zaak is hiermede nog niet beslist. Immers het grondgebied waarop men spoedig een nieuwe stad kan bouwen, blijft bestaan, en het is de vraag of men dat door de Montenegrijnen nu rustig zal laten in bezit nemen. (Dit bericht wordt tegengesproken.) Graaf Melikoff heeft bewerkt, dat een aantal jongelieden die de -bouwschool te St. Petersburg wilden bezoeken en het gevorderd examen hadden -aMêgd maar niettemin wegens gebrek aan plaats waren atgêtvezentoeh nog in de school zijn opgenomen. Hij schreef, na zijn benoeming tot minister van binnenlandsche zaken, aan den directeur der school „Ik verzoek u maatrege len te nemen dat de bedoelde jongelieden nog opgenomen kunnen worden. Mochten daartoe bijzondere gelden noodig zijn, dan zullen die gevonden worden als de ruimte te klein is dat hindert niet de kweekelingen zullen wat nauwer op elkander zitten. Als, naar gij zegt, de zaal voor het teekenonderwijs te klein is dan zal ik de muren open scheuren, opdat allen plaats vinden. Uwe school bevindt zich in uit muntenden toestand ik dank u zeer daarvoor. Doe mij echter het bijzonder genoegen aan alle jongelieden te verklaren, dat zij opgenomen zijn." WAALWIJK. Aanstaanden Zondag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden 1. Das Kirchlein. Kücken. Tilburg, 2 October 1880. Gedurende de jongste dagen hebben de leer lingen van de gemeentelijke^" weefschool alhier in hun gewoon lokaal eene tentoonstelling der door hen vervaardigde voorwerpen gehoudendie zoowel door de verscheidenheid van patronen als gepaste kleuren-schakeeringwaardoor de verschillende stalen zich kenmerkten de be zichtiging overwaardig zijn. Door den gemeenteraad alhier is ter vervan ging van dr. J. H. H. Hulsmann benoemd tot tijdelijk waarnemend directeur der burgerschool de heer dr. H. P. M. Van der Hom van den Bos leeraar aan genoemde schoolen tot hulp onderwijzer aan de openbare school wijk Heuvel de heer C. C. Nagel te Oisterwijk. Aan de zoogenaamde Bredasche Bedding alhier staat eene nog weinig opgemerkte beziens waardigheid. Het is eene model-arbeiderwoning, daar geplaatst door een belangstellende in het lot van den werkman. Het huisje is van hout, doch met kalk en tegels waterdicht gemaakt het dak is van asphalt. De voordeelen er van zijn dat het huis droogwarm rein en duur zaam isen er net uitzietbovendien komen de bouwkosten van deze woning nog op geene 500 gulden. De heer Ch. Van Dooren, majoor-komman- dant der dd. schutterij alhier is aan de ge volgen van den in de vorige week bekomen val, waardoor eene hersenschudding schijnt teweeg gebracht te zijnoverleden. Waalwijk, 2 October 1880. Bij de wet van 24 Januari 1880 (Stbl. no 13) werd hoofdstuk IX (waterstaat enz.) der Staats- begrooting voor 1880 met inbegrip der som van f7.000,000 voor den aanleg van Staatsspoor wegen, vastgesteld op f 19.771,025,49. Voor 1881 wordt, met inbegrip eener som van f 13 millioen voor den aanleg van Staatsspoorwegen, geraamd f 26,289,861,311/3, alzoo meer 6,518,835,821/2- De Minister van justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Janu ari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad no 90). Bij gebreke van vernieuwing gedurende de nog loopende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden vernieuwd. Ook door het gemeentebestuur alhier is een gemotiveerd adres gericht aan Z. E. den minister van waterstaat enz., ter verkrijging van een voetpad op de te bouwen spoorwegbrug in den Baardwijkschen overlaat. Op last van B. en W. is, evenals ten.vo- rigen jare, door daartoe aaugeatelde personen een ondejzoek ingesteld naar de broeiing van het hooi en de toemaat in deze gemeente- ook om trent het verbod om brandbare stoffen te heb ben binnen een meter afstand van schoorsteenen of andere stookplaatsen, is een streng onderzoek ingesteld. Eergister reed een ingezetene'onzer gemeente door de Putsteeg alhier toen eensklaaps zijn paard met kar en al/onder eenige uitwendige oorzaak, in den naast den weg gelegen sloot sprong. Met veel moeite werkte het er zich weder uit en vervolgde zijnen wegtotdat het een eind verder nogmaals in den sloot sprong. Het raakte nu zoodanig tusschen de kar en den slootkanf beklemddat het er niet dan met veel moeite en dood uitgehaald werd. De eige naar kwam gelukkig met den schrik en een nat pak vrij. Men veronderstelt dat het paard door milt vuur of kolder was aangetast. In het Nieuwsbl. voor Nederl. Leerlooie rijen komt het volgend ingezonden stuk voor waarmede wij ons te« volle kunnen vereenigen en dat wij daarom in oaze kolommen opnemen. Met onverholen genoegea heb ik de aankon diging gelezen dat/eindelijk" ook in //Neder land Icderveilingen" en wel te Amsterdam gehouden zullen worden. In tegenstelling van anderen ben ik voor eene dusdanige veiling en ik twijfel niet of de meerderheid zal de heeren ondernemers steunendaar slechts geoordeeld kan worden na eenige maanden het ^resultaat te hebben gevolgd en ook aan de nieuwe onder neming te hebben deelgenomen. Het onbekende trekt nooit nooit aandoch er kan ook geen bewijs geleverd worden dat het onbekende niet doelmatig of nuttig isintegendeelhet zou kunnen blijken dat het hoog noodig is. Ik kan verzekeren, dat de eerste lederveiling reeds meer dan voldoende bezocht zal worden en de inzendingen zich niet deden wachten. Laat ons dus niet afbreken, maar steunen. Indien wij later de onmogelijkheid inzien, dan eerst is het oogenblik tot terugtrekking g< komen. Nu nog niet. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, zal er den 22n dezer mnand eene publieke verkooping van leder te Amsterdam plaats hebben. Wij laten hier de conditiën volgen voor heeren in zenders De in te zenden goederen moeten door den afzender franco Amsterdam gezonden worden en is deze tevens aansprakelijk voor de retourkosten van niet verkochte goederenalsmede voor de heid bestaat. Onmiddellijk na den dezelve door ons^ opgeslagen en tegen Deze en alle verdere onkosten^ diverse drukloonenadvertentiekos! registratiekosten en alles wat vera! mocht blijken zijn wij bereid voor on2 ning te nemen tegen genot eener provisie! 6 p. Ct. over de verkochte en 2 p. Ct. ovSF de niet verkochte goederen. De verkoop zal plaat3 hebben onder de vol gende voorwaarden lo. a contant met 1 pCt korting en 2o. op 3 maanden met accept van den kooper. Daar deze evenwelwil hij van de laatste conditie (op 3/m.) gebruik maken daags voor de veiling moet kennis geven, zijn wij alsdan nog in de gelegenheid door middel onzer correspondenten naar de soliditeit van dien persoon te informeeren. Wil echter de verkooper het accept door ons hebben, dan be taalt hij ons daarvoor eene billijke vergoeding als delcredere In geval van contante be taling kan binnen 8 dagen na de veiling bij ons over de gelden worden beschikt. Ten opzichte dezer laatste conditiën, staat het den verkooper vrij ze beidendan wel ieder afzonderlijk aan te nemen. Volgens Kassiers-tarief k 5 pCt. per jaar; dus voor 3 maanden 1V<% min l/a°/0 incassier- kosten voor Amsterdamvoor daarbuiteu naar evenredigheid zooals dat gebruikelijk is. Uit Enspeyk gem. Deilmeldt men dd. 27 Sept. aan de //Tijd" Gisteren avond om streeks acht uur had alhier een moordaanslag plaatsdie zeer veel sensatie verwekte. Een dienstbodete Mariënweerd wonendeeen be zoek aan hare famillie gebracht hebbendeen naar hare woning terugkeerendeweid onver wachts aangevallen door zekeren M., landbouwer aldaar, met wien zij reeds vroeger intieme en ongeoorloofde betrekkingen schijnt aangeknoopt te hebben. Na haar met een mes of ander moordtuig diepe en zware wonden aan hoofd en hals te hebben toegebrachtschijnt hij haar ook nog inwendig verwond te hebben. Na de vol voering van het feit sprong M. in de Linge maar schijnt zich dadelijk daarna bedacht te hebben. Hij begaf zich naar zijne woning die hij zorgvuldig sloot. Zoo spoedig mogelijk was de burgemeester, mr. Kolf, van Deil ter plaatseen begaf zich onmiddellijk naar de woning van M. Deze gesloten zijndeliet de burgemeester haar met bijstand van een raadslid openenen vond alstoen M. aan een strop hangende. Onmiddellijk sneed de burgemeester het touw doorwaardoor de dilinquent niet onzacht op den vloer viel. Met de noodige middelen der kunst werd M. weder bijgebracht, en voorloopig in bewaring genomen. l)e toe stand van het slachtoffer en aanvaller is hoogst zorgelijk. Vier woningen met inboedels van Jacobus Janssen te Udea en eene aangrenzende schuur ven E. De Groot zijn door brand vernield. De woningen zijn weldoch de in de schuur ge borgen rogge cn de verbrande roerende goederen waren niet verzekerd. Te Gulpen is het huis van den landbouwer Thissen op het zoogenaamde Höfke gelegen door vuur vernield. Van de twee belendende gebouwen werden de daken aangetasten mede door het vuur verteerd. Alles was verzekerd en de oorzaak onbekend. Verscheidene maanden geleden had te Siddeburen een jongman de ouderlijke woning woning in alle stilte verlaten, omdat hij voor zich zeiven voldoenden grond had voor het vermoedendat de politie ijverig in de weer was, om hem elders logies te bezorgen. Al dien tijd hebben de ouders niets van hem vernomen, tot hij de vorige week onverwacht terugkeerde, en als een berouwhebbend zondaar weer in alle liefde werd aangenomen. Dezer dagen echter ging de vader 's morgens uitom zijne waren langs de huizen te venten. En toen ook de moeder in den voormiddag zich eenige oogen blik ken verwijderdeom in het dorp eenige boodschappen te verrichten, moet de brave be keerling gich die oogenblikken ten nutte hebben gemaakt, om uit het kabinet eenig geld en wat kleedingstukken weg te nemen, waarop hij op nieuw het gastvrij ouderlijk dak vaarwel heeft gezegd, om tot zijn vroeger zwervend leven terug te keeren. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd in een paar huizen van de Barentsstraat te 's Gravenhage inbraak gepleegd. De dieven drongen door het keukenraam naar binnen braken in een huis de secretaire open, en namen het geld uit een spaarpot mede; uit een tweede huis verwijderden zij zich na eenige zilveren en gouden foorwerpeu te hebben buit gemaakt. Verleden Maandrg werden te Schaesberg (Limburg) huis, schuur en stalling, benevens het grootste gedeelte der meubelen van den landbou wer Tummers geheel door brand vernield. Ook twee aangrenzende woningen werden door de vlammen belangrijk beschadigden schuur en stallingen vernield. Op denzelfden dag brandde ook het huis van den heer Menten, aan de Maas te Borgharen gelegen, geheel af. Al het vernielde is verzekerd. Tweehonderd jaren geleden beweerde de maarschalk van Saksendat voor het dooden van een soldaat in een veldslag minstens even veel lood vereischt wordt als het gewicht van zijn lichaam bedraagt. Die beweringwaarmee toen algemeen de spot gedreven werdblijkt

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2