Nummer 82. Zondag 17 October 1880, 3e. Jaargang. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ujj BUITENLAND. Frankrijk. De Verstootene. Spanje. Engeland. STAAT 'VAN BRIEVEN vin. Uitgever: ANTOON TIELEN te Waalwijk. in i De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 1ste helft der maand September 1880. Uit Waalwijk. A. S. Wontz. Loonopzand. Wed. Van Dam. Kaatsheuvel. Van Drunen. Gez. Greve. 's-Gravenhage. Kunnende de brieven door de afzenders aan het Postkantoor alhier worden terugontvangen. In deu Woensdag te Parijsonder voorzitter schap van Grévy gehouden ministerraaddie door alle leden van het Kabinet werd bijgewoond, is het ontwerp van den .minister van binnen- landsche zakenden heer Constansbetreffende de verdere toepassing der Maartdecretenmet algemeene stemmen goedgekeurd. Hierop zijn door den minister van buitenlandsche zaken Barthélémy Saint-Hilaireeenige bescheiden medegedeeld omtrent het Oosten, onder meer: de officieele kennisgeving der Portebetreffende haar voornemen tot afstand van Dulcigno. De verdere discussie heeft geloopen over den datum der aanstaande gemeenteraads-verkiezingen, waar over Donderdag waarschijnlijk eene beslissing zou worden genomen. Eenige ambtenaren van het ministerie van onderwijs hebben eeu bezoek gebracht aan de jezueïten-schoolen te Parijs in de Rue Chomont, Rue de Madrid en Rue Vaugirardom de identiteit der tegenwoordige onderwijzers te con- stateeren. De directeuren dier inrichtingen wei gerden elke verklaring en zeiden dat ze het recht hadden tot onderwijzers te nemen wie zij wilden. Gelijk men weetzijn de jezuïetenna de sluiting hunner scholen er onderwijzers gebleven. Zij hadden slechts van kleederdracht gewisseld, Te Toulouze ging de politie Donderdag over tot de verdrijving van 13 paters-jezuïeten, die als leeraars in de jezuïeten-colleges werkzaam Stewart Routh. En over deze eene gebeurtenis in zijn zoo zeer bewogen leven had Stewart Routh nooit reden berouw te gevoelen. Bij alle wisselingen van het lot stond zijne gade hem trouw ter zijdeen zoo vaak de fortuin hem den rug toekeerdedroeg zij het grootste gedeelte van den last zijner zorgen op hare schouderen. Har riet Routh had haren echtgeuoot lief met eene onveranderlijke liefde en aanbad hem. De ont dekking zijner levenswijze, de middelen en wegen, die hij gebruikteom geld te winnenhet dubbelzinnig gezelschap in welks midden hij leefdezouden voor een minder hartstochtelijke liefdeeene minder onbepaalde toewijdingge vaarlijk geworden zijn. Ook Harriet die eene gestrenge opvoeding genoten had beefde eerst voor het onbestemde leven terugdat zich wei nige dagen voor haar huwelijk voor haar opdeed, maar hare liefde deed haar dien afschuw over winnen. Everi als de hand des ververs de kleur aanneemt der verfstofwelke hij verwerktzoo ook schikte Harriet Routh zich langzamerhand naar den toon en het wezen van den loop der gedachten haars echtgenootstot zij geheel en al zijn tweede ikzijne twouwe deelgenoot, zijn raadgeefster werd in al de avontuurlijke ender nemingen waarin hij zijn bestaan vond. In de eerste dagen na haar huwelijk had zij een enkele maal beproefd hem te bewegen van den weg der zonde terug te keeren en zich met datgene te vergenoegen wat hij door eigen werkzaamheid verdienen kon. Hij had haar op haiden toon Advertenties 1 7 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Dc bisschoppen houden een protest gereed tegen dat de decreten worden ten uitvoer ge legd. De redacteur van het Parijsche dagblad GauloisWoestijneis veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, 100 francs boete en 5000 francs schadevergoeding omdat hij kolonel Jung valscli had beschuldigd aan Duitschlar.d de plannen te hebben medegedeeld [betreffende de mobilisatie van het Eransche leger. Dc di recteur kreeg 500 francs boete. Volgens le Globe zou cr een nieuw han- dclstractaat tusschen Frankrijk en Nederland weldra geteekend worden. De Nederlandsche gezant te Parijs heeft te dier zake verscheidene malen eene bijeenkomst gehad met de ministers Barthélémy Saint-Hillaire en Tirard. Sir Charles Dilkeonder-secretaris van Staat bij het Engelsche ministerie van buiten landsche zaken is te Parijs aangekomen. Naar men meent te weten zal hij met de. Fransche regeering onderhandelen over .een handelstrac- taat. Het postcongres dat te Parijs bijeen is om te beraadslagen over een internationaal ver drag voor het vervoer van kleine pakjes bestel- goederen heeft groote kans van te zullen slagen. Het zal aan Frankrijk een opoffering kosten van drie ii vier millioen daar de schatkist afstand zal moeten doen van een deel der rechten, die thans als zegelrecht op den vrachtbrief, als recht van statistiek en als belasting op het vervoer geheven worden en die ongeveer vijf en veertig centimes per pakje bedragen. Toch getroost de regeering zich gaarne deze opoffering om de zaak tot stand te helpen brengen, De Paiijsche gauwdievendie van alles gebruik weten te maken tot zelfs van de on aangename lucht in de stad, houden zich op de hoogte van menschen die voornemens zijn te verhuizen, en vervoegen zich dan op den be paalden dag bij hen in naam van den onder nemer die het verhuizen heeft aangenomen. Zoo is een geneesheer dezer dagen het slacht offer van die schelmen geworden. Zij kwamen 'smorgens te zeven uren aan zijn woning, om mijnheer den dokter te helpen verhuizen, werden natuurlijk binnengelatenlaadden zijn bed kussens dekens enz, op een handkar en reden weg. Eerst toen een uur daarna de echte verhuizers kwamenontdekte men dat de dokter door listige dieven bestolen was. Een vrouw te Parijs was in de maand Augustus door haar kat gebeten en alle maat regelen waren bij tijds genomen om nadeelige gevolgen te voorkomen. Woensdag-ochtend echter werd zij op eens dol en na met moeite naar liet hospitaal ver voerd te zijn stierf de ongelukkige spoedig na hare aankomst. - Er is te Saint-Lrger aux Bois, bij Neu renbergeen echtpaar, waarvan de man 86 en dj vrouw 85 jaren oud is en dat, als het eens al zijn kindereu en kleinkinderen om zich kon vereenigen een gezelschap van 62 personen bijeen zou zien. Zij zijn 63 jaren gehuwd en hebben 7 kinderen, 31 kleinkinderen en 1.4 achterkleinkinderen, die te zamen met hun cchtgenooten bovengenoemd cijfer vertegenwQordigen. de Recro, de jachtblub en het hotel van don Andres Torcida stonden tegelijk in lichtelaaie vlam, zoodat er aan géén redding te denken viel. De schade bedraagt f 1,500.000, en behalve dat men een doode te betreuren heeft, zijn er drie personen ernstig cn achttien licht gewond. geantwoord dat de tijd daartoe voor hem reeds lang en voor immer voorbij was. Hij zeide haar al die kinderachtige romantische grillen ter zijden te zetten en zij met hem moest drijven of verzinken en zich naar dat leven schikken hetwelk hij leidde, een leven dat hem een tweede natuur was geworden en waarin hij hoopte zijn standpunt te bewaren. Hij voegde er bijdat hij zelfs, zoo hem daartoe de gelegenheid'aan geboden werd niet wenschte met deze levens wijze te breken en daarmede was dit onderwerp tusschen hen voor altijd en voor goed afgehan deld. En het was afgehaideld. Na deze verklaring begroef Harriet haar verleden en haar vroegere ikom zich met lichaam en ziel aan haren echtgenoot te wijden. Haar invloed op hem nam met elk jaardat zij met elkander leefden, toe, en dit bleek in vele opzichten. Zoodra het haar duidelijk geworden was dat haar bestaan op de listige ^exploitatie gegrond was, van henmet wie zij in aanraking kwamen begon ook Harriet zich aan deze nieuwe taak te wijden en deed dit met zulk goed gevolo- dat zij spoedig door de bedaardheid en koel bloedigheid waarmede zij te werk gingde bewondering van haar echtgenoot opwekte.' Zij was de eenige vrouw in dezen zonderlingen kringwaren er nog meer geweestdan zou zij deze niet alleen door hare schoonheid, maar ook door hare scherpzinnigheid hare gevatheid en tegenwoordigheid van geest, die haar nimmer in verlegenheid lieten beheerscht hebben. De mannendie hun geld aan Mr. Routh en zijne makkers verlorenbehandelden Harriet niet alleen met eene onderscheiding, welk elk aan randing der welvoegelijkheid onmogelijk maakte, maar droegen ook hunne verliezen'met betrek kelijke kalmtezoo lang Mrs. Routh tegenwoor- De ex-koninin Isabella, die eenigen tijd te Madrid vertoefde, heeft de voorstellen van hare familie, om in het land te blijven en zich te Se villa te vestigen, afgeslagen. Zij is den lOden dezer, nog wel voor de plechtige viering van het herstel der koningin, over Lourdes naar Parijs vertrokken in vrijwillige ballingschap. Het ministerie had niet onduidelijk laten doorschemeren, dat het wel bereid zou zijn tot eene schikking, waarbij haar in gedeelten de sommen teruggegeven zouden worden, die zij meent van de schatkist te kunnen vorderen. Maar zij geeft er de voorkeur aan, de zaak voor het gerecht te brengen en heeft reeds ee nige beroemde rechtsgeleerden verzocht, haar daarbij te vertegenwoordigen. Haar gedrag heeft algemeen, ook bij haar aanhangers, die nog vrij talrijk zijn; een onaangenamen indruk gemaakt. In de stad Santander heeft verleden week een vreeselijke brand gewoed. Vier groote ge bouwen, het Café Suisse, eene sociëteit, Circulo dig was. De mannen echterdie in Routh den hoofdbestuurder hunner schurkachtige aanslagen zagen, hadden eer. blind vertrouwen op Harriet°en hunne eerste vraag bij het bespreken vah een nieuw plan was doorgaanswat denkt Mrs. Routli er van Welk eene verandering had er met haar plaats gehad P Eens was zij de beste élève geweest van het instituutwaar zij hare opleiding ont vangen had en had bij elk examen de meeste prijzen. Ook van haar gedrag werd immer met den meesten lof melding gemaakt. En wat was er nu van dit voorbeeld van deugd en talent geworden? Zij wendde hare talenten verkeerd aan. Haar uitstekend geheugen diende thans als notitieboek voor haren echtgenooten was opgevuld met allerlei vreemde rubrieken als paardenhandelerfenissen en erfgenamende schulden der laatsten en den staat hunner'goe deren verder bevatte het de lijst der zoodani- gen, die in geldzaken niet te vertrouwen waren, met wien het aangaan van weddingschappen of het spch als verloren moeite kon beschouwd worden. Al deze zaken waren in Harriets <*e- lieugen verzameld, en haar echtgenoot had slechts te vragen hoe staat het hier- of daar mede? om oogenblikkclijk antwoord te ontvan gen. Ook kwam haar hare vlugheid in het rekenen zeer te stadedaar zij haar in staat stelde de verschillende kansen van het spel waarin Rouths zaken hoofdzakelijk bestonden snel te overzien en te berekenen en wat haar uitstekend gedrag van weleer aangingook nu nog was er niet de minste vlek op haar te werpen als trouwe zorgvuldige liefhebbende zelfverloochenende echtgenoot, ofschoon hare leermeesters gewis de handen in een zouden slaan, zoo zij het wisten tot welk een laagte de weleer zoo hoog aangeschrevene gezonken was. Ook Het bericht van „Daily News omtrent de overgave van Dulcigno blijkt voorbarig te zijn geweest. Zoover is men nog niet. Riza Pacha is nog met de Albaneezen aan het onderhandelen. Woensdag had hij eene bijeenkomst met de hoofden der liga, waarin hij hen opnieuw aan spoorde op vreedzame wijze de stad af te staan. De zaak zal nu aan eene groote volksvergadering ter beslissing worden gegeven. Men mag't be twijfelen of deze een toestemmend antwoord zal geven, en dan zal Turkije wel genoodzaakt zijn geweld aan te wenden. Men is er nu natuurlijk wel een wéinig be nieuwd naar of de internationale vloot nu no°- eene rol zal spelen, en zoo ja welke. Sommige eskaders schijnen in de buurt te zullen blijven, maar van het Fransche heet het, dat het zoo spoedig mogelijk de Adriatische zee zal verlaten en terugkeeren naar Toulon. Daarentegen zal hel zoogenaamde Levanteska- der, dat in den laatsten tijd voor Toulon lao-, naar den Pirseus stevenen. Van Gladstone's dwangplannen schijnt werke lijk vooreerst niet te zullen komen. De regeerin°p weet, dat ze in dezè slechts op Rusland en hoogstens slechts op Italië zou kunnen rekenen. Ook de openbare meening in Engeland schijnt niet te wenschen, dat de regeering verder ga. Naar verder verzekerd wordt is de regeering voornemens de leiders der beweging teo-en de grondbezitters (de zoogenaamde land-liga) in staat van beschnldigtng te stellen wegens samen zwering tegen de bestaande instellingen. Wederom zijn twee personen in hechtenis genomen, verdacht van medeplichligheid aan den moord op lord Mountmorres. De een, Patrick Heffernan, is een eerst onlangs gehuwd stucadoor te Clonbur. De tweede, Spencer, is rentmeester van lord Ardilauu. Beiden werden van hun bed gelicht. Op den avond van den moord hadden zou de snoodste woesteling in hunne omgevin» het niet gewaagd hebben den minsten twijfel te dien opzichte van haar dcarakter te doen blijken. Liefderijke zorg was op haar gansche gelaat te lezen wanneer zij zich tegenover haar echt genoot bevond. Zoo ook trad zij nu in de kamer. Zij was eene kleine, tengere vrouw met donkerblauwe oogen een bleek gelaateen fijn neusje, kleinen mond, ovale kin en glanzig, licht bruin haar, dat in twee lange lokken langs hare slapen afhing die op het achterhoofd zich in een dikken knoop vereenigden. Zacht sloop zij achter den stoel van haren echtgenoot; haar donker gewaad vetoorzaakte niet het min ste geritsel sloeg haar ronden fraai gevorm- den arm om zijnen halshare kleine teedere hand op zijn hoofd, en hare bleeke wangen aan zijn gelaat.. Is er u iets onaangenaams bejegend, Stewart? „Neen, lieve. Hoezoo?" hernam Routh, die nu aan de met papieren bedekte tafel zat, eene pen in de rechterhand houdende en zijn wel gevormd mannelijk sprekend gelaat met de lin kerhand ondersteunende. „Het. kwam mij voor, als zaagt gij er ver drietig uitdoch als gij zegtdat u niets deert dan ben ik gerust," hernam zij op vriendelijken toon terwijl zij den haard naderde er kolen op wierp, en aan de kamer—door eenige schijn baar niets beduidende handgrepen een aangenamer voorkomen gaf. Daarop zette zij zich stil in een lagen stoel bij het vuur neder cn wendde haar bleek gelaat naar haren man. No°- eenige oogenblikken krast de pen over het papier daarna werpt hij ze uit de hand schuift zijn stoel achterwaarts en begint met groote schreden de kamer op cn neder tc loopen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1