Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. zij in een herberg zitten drinken en de herberg verlaten even nadat lord Mountmorres in de richting van Ebor Hal was voorbijgegaan. De Weener berichtgever van de „Köln. Zeit." meent te weten, dat Engeland en de mogend heden, wanneer Dulcigno nu werkelijk wordt uitgeleverd, bereid zijn aan de Porte gedurende dezen winter rust te laien met vermaningen aan hare andere verplichtingen. De Iersche dagbladen verzekeren, dat er groote militaire toebereidselen worden gemaakt met het oog op mogelijke onlusten in het wes telijk gedeelte van het eiland. Het moet inder daad waar wezen, dat versterkingen derwaarts onderweg zijn. Eene firma in het noordwesten van Londen verzond zes malen in een seizoen bijna drie ton (1 ton a 1016 kilogrammen) circulaires, en de zelfde firma verzendt thans eene hoeveelheid circulaires, waarvan het gewicht 41/2 ton bedragt, welke nauwelijks vervoerd kan worden in vier wagens, elk met twee paarden bespannen. Uit Indie is bericht ontvangen, dat Mahomed Jan naar Kabul gekomen is om zich aan den emir te onderwerpen. In Zuid-Afrika breidt de Basuto-opstand zich uit. Te Londen zijn dezer dagen weer twee ongelukkigen overleden, die volgens de uitspraak der lijkschouwers den hongerdood stierven. Van wege de Mecklenburgsche regeering zal den 24 en 25 Mei van volgende jaar te Neu- brandenberg eene internationale schapententoon stelling worden gehouden, waarop rammen, scha pen en hamels van alle soorten vertegenwoordigd zullen zijn. De gekozen datum is tevens die van dejaar- lijksche rijpaardenmarktdie daar ter stede gehouden wordt. Er worden geen prijzen toegekend maar de dieren zullen verkocht kunnen worden. Aanvragen om toelating moeten gezonden worden aan den advocaat Praefcke, te Neubran- denburg, Mecklenburg Strelitz, die tevens nadere inlichtingen verstrekt. Nu men in Thuringen zich beijvert de vischteelt meer en meer uit te breiden, worden öok de gevaarlijkste vischvijander.de otters, er voortdurend talrijker. Om die moordlustige roovers voor goed kwijt te raken heeft men er een vermaarden otterja ger Ewald Schmidt uit Westfalen ontboden die met zijn goed gedresseerde honden de otters in het water jaagten ze dan door harpoenen doodt Op die manier heeft deze jager de Thüring- sche visschers en jagers in vijf weken van 35 otters bevrijd waarvan 3 hem levend in handen vielen. En nu hij daar zoo goed geslaagd ie roept men van alle kanten zijn hulp in, zoodat hij handen vol werk heeft en goede zaken maakt. Eenige dagen geleden zijn in een herberg te Essen twee dieven gevat, die de onbeschaamd heid hadden daar een aantal voorwerpen door hen en hun kameraden in de omliggende plaat sen gestolen openbaar aan den meestbiedende te verkoopen. Er waren nog andere dieven van de bende tegenwoordigmaar dezen hadden zichvoor de komst der politieuit de voeten gemaakt. Volgens berichten uit de stad Glarus waait daar in den omtrek sedeit eenige dagen de Eohn, een kwaadaardige wind, door sommigen de Sirocco der AlpeD genoemd. De brandwachten trekken de straten der stad door, om het oog te houden op de stipte na koming der politie-verordeningcn ten opzichte van het vuur. Iedereen spoedt zich naar de bakkersom zich van brood te voorzienwant volgens de wet is het verboden brood te bakken zoolang de Eohn v aaiten men weet niet hoe lang die wind kan aanhouden. Het is verder verboden kachels te stoken of vuur aan te maken in werkplaatsen en fabrieken, terwijl in de lokalen waar met hout gewerkt wordtgeeu licht mag branden. Voor sommige fabrieken is dit echter wel geoorloofd. Tn de woningen mag men alleen vuur stoken op bepaalde urenb. v. van 1 Oct. tot 31 Maart's morgens van half zeven tot half acht en van half elf tot half twaalf en 'savonds van half vijf tot half zes. Als de wind erger wordt, kan de overheid gelasten dat overal de vuren onmiddelijk uitge doofd worden. Op het overtreden van deze verordeningen staan boeten var» 5 tot 200 francs. In de offieieuse Bohemia, welke te Praag ver schijnt, is Dinsdag 11. in de hoofdpunten het programma openbaar gemaakt der feesten bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van kroonprins Rudolph met prinses Stefanie van Belgie. Den lOden Eebruari zullen de koning, de koningin- en prinses Stefanie van Belgie te Weenen aankomen en hun intrek nemen in het keizerlijk slot Schönbrunn. Alle feestelijkheden hebben plaats voor de huwelijksvoltrekking, welke op 15 Eebruari is vastgesteld; de inzegening zal geschieden door den kardinaal-aartsbisschop van Weenen, mgr. Kutschker, in de Augustijner-kerk. De hoffeesten zullen bestaan uit een bal, twee gala-diners en een concert in Schönbrunn. Ver der verneemt men dat de Weener studenten een bal zullen geven, hetwelk de, kroonprins en zijne bruid reeds nu beloofd hebben te zullen bij wonen. Onder de geschenken, welke het jonge paar zullen aangeboden worden, noemt de Neue freie Presse ook een kostbare kast, op welker schuif laden aquarellen van de beroemdste schilders der monarchie zullen worden aangebracht, episodes uit het leven van aartshertog Rudolph voor stellende. Dit geschenk, dat op omstreeks 100.000 fl. waarde geschat wordt, zal het keizerlijk paar door een aantal voorname kooplieden en indus- trieelen van Weenen worden aangeboden. Weenen, 14 October. De Politische Corres- pondenz bericht uit Castelnuovo, dat het Rus sische eskader eerstdaags zal versterkt worden door het gepantserd fregat Minin en de korvet Askiold. Hetzelfde blad ontving bericht uit Kon- stantinopel, dat Assim-Pacha aan de gezanten heeft verklaard, dat de Porte bereid is niet al leen de stad Dulcigno, maar ook het district over te drageu, dat Riza instructies heeft ont vangen om die overdracht vreedzaam te bewerk stelligen en dat de voorgeslagen conventie geen uitstel der overdracht bedoelt, maar voornamelijk ten doel heeft de wijze daarvan vast te stellen. Ragusa. 14 October. Riza Pacha heeft deAl- baneezen gesommeerd Dulcigno over te geven. De Liga weigerde en is tot den strijd besloten. Riza heeft zijn troepen bijeenverzameld om den tegenstand te breken. De Osservatore Romano zegt, dat de Paus, tengevolge van het herhaaldelijk door kardinaal Nina tot hem gericht verzoek om van het ambt van staatssecretaris wegens redenen van gezond heid te worden ontheven, eindelijk dit verzoet heeft ingewilligd. Nina zal tot de benoeming van zijn opvolger de functies van staatsaecretaris blij ven waarnemen. De Paus is besloten Nina aan de prefectuur van het apostolisch paleis te be houden. Men verzekert dat mgr. Jacobini hem vervangen zal en mgr. Vanutelli in diens plaats als nuntius naar Weenen zal gaan. In Italië werd dezer dagen een jong meisje, dat van moord beschuldigd werd, voor de rechtbank gebracht. Na eenig aarzelen be kende zij, den jongen man die haar bedrogen en verlaten had, om het leven gebracht te hebben. De rechters geloofden hare bekentenis slechts ten halve, en vermaanden haar opnieuw de waarheid te zeggen. Eindelijk herriep zij wee- nend hare verklaring. Het bleek, dat het arme meisje slechts bekend had, om haren broeder, die de schuldige was, te sparen. In de gemeente Torrigglia, in Italië was weer eene geheele familie het slachtoffer van de bijgeloovige vrees voor het booze oog, de wjetta- tura." Een herbergier, Andrea Lercari, had zich in het hoofd gezet, dat hij betooverd was door de vrouw van zijn broeder Vincenzo, en besloot zich te wreken. Den nacht van den 6den dezer werden alle dorpsbewoners gewekt door een hevigen slag en een schok, alsof er eene aardbeving plaats had. Een luid geroep om hulp kwam van den kant, waar Vincenzo's woning stond; het huis was ingestort en de vensL-rs waren op 35 meter af stand geworpen. Terstond zetten allen zich aan het werkom de ongelukkige bewoners van onder het puin weg te halen. 'Vincenzo, zijne vrouw en een kindje van 5 maanden waren vreeselijk gebrand aan hoofd, armen en beenen, maar men heeft toch nog hoop hen te redden een jongentje van vier jaar en een kind van 18 maanden kwamen levenloos te voorschijn alleen de twee oudsten, die boven sliepen, hadden slechts lichte wonden bekomen. De gerechtelijke autoriteiten gingen terstond over tot inhechte nisneming van den waard,- die van de misdaad verdacht werd, en deze bekende dat hij, om zich te wreken, zakjes met dynamiet in den stal gelegd had. De ambassadeurs hebben aan de Porte nadere opheldering gevraagd omtrent hare laatste nota, in 't bijzonder met betrekking tot de aan Riza Pacha gezonden instructiën en den aard der met Montenegro te sluiten conventie. Niet minder dan 170 dorpen zijn bij den jongst en aanval der Kurden geplunderd en ver woest. De aanvallers hadden zich met hun buit over de grenzen reeds in veiligheid gebracht eer men te Teheran er aan denken kon troepen af te zenden. In de vorige week werd de geheime po litie te Konstantinopel in een ongeteekend^n brief gewaarschuwd voor een voorgenomen aan slag op het paleis van den staatsraad Sherif Ali. Dientengevolge werden op den aangewezen avond een groot aantal gerechtsdienaars daarheen ge zonden. Waarschijnlijk hadden de dieven daarvan de lucht gekregen. Ten minste zij vertoonden zich daar niet, maar drongen in een naburig huis, vermoordden den intendant en namen eeu aan tal kostbaarheden mee. Op het gejammer der vrouwen, dat in het huis van Sherif Ali gehoord werd, kwamen de gerechtsdienaars aansnellen. Zij geraakten in een hevig gevecht met de roovers, maar het gelukte dezen toch met hun buit te ontvluchten. Een der politiedienaren meende zich te her inneren, dat hij een der bende, een Montenegrin, Yoor eenigen tijd in zeker verdacht koffiehuis gezien had. Men vermoedde dus, dat dit koffie huis de verzamelplaats der bende was, trok ter stond daarheen, nam den waard, een griek, ge vangen, en bezette de gelachkamer. Het duurde niet lang of er werd geklopt, en een stem riep het een of ander croatisch her kenningswoord. De aanvoerder der gerechtsdie naars deed de deur open, en stond voor den reusachtigen montenegrijn, die hem, zoodra hij de uniform herkende, met een hevigen slag ne- dervelde. De andere roovers namen de viuchtde ge rechtsdienaars achtervolgden hen, en maakten daarbij gebruik van hunne vuurwapens, waarop een geregeld gevecht tusschen de roovers en de politiedienaars ontstond. Laatstgenoemden bleven daarin overwinnaars, hoewel een aantal hunner gedood of gekwetst werden, en het gelukte hun een gedeelte der boosdoeners in handen te krijgen. Het bleek nu, dat men te doen had gehad met een der gevaarlijkste rooverbenden, waarvan men thans den hoofdman Andrea, den reeds ge noemden montenegrijn, en andere gevaarlijke bel- hamers gevat had Bij het .doorzoeken van het koffiehuis vond men een aanzienlijke som gelds, allerlei valsche muntersgereedschappen en een menigte wapenen, evenals in de woning van den onderhoofdman Antonio, een griek, die later nog gevat werd. Opmerkelijk is het, dat zich onder deze bende, die maanden lang de stad onveilig maakte, geen enkel mahomedaan of Turksch onderdaan bevindt. Men zou daaruit afleiden, dat de dieven en roo vers te Konstantinopel onder de europeesche on derdanen en beschermelingen gezocht moeten worden. Door de russische St. Peterbourg Gazette wor den thans bijzonderheden meegedeeld omtrent de onlangs .Qntdekte mijn, bij het spoorwegstation te Alexandrowsk, die daar in he' vorige jaar aangelegd werd, met het plan den keizerlijken trein in de lucht te laten springen. De mijn bestond uit twee deelen, die beide met dynamiet gevuld en door een draad in ver binding gebracht waren met den naburigen straat weg. Bij de nadering van den keizerlijken trein reed een rijtuig met drie paarden snel langs dien weg, maar draafde heen zoodra de trein voorbij was. Men vermoedt dat het rijtuig een electrische batterij bevatte en dat de aanslag mislukte door dat toevallig de draad gebroken was. Aan de Russische grenzen wordt de con trole op couranten en verdere drukwerken stren ger dan ooit gehandhaafd. Vooral de Duitsche en Oostenrijksche bladen worden bijzonder nauw keurig onderzocht. Zoodra de bladen aan de grensstations aan komen, nemen de beambten ze onderhanden om hun inhoud door te loopen, en eerst na aan die censuur onderworpen te zijn, worden zij verder naar de plaatsen hunner bestemming gezonden. Maar na die inspectie zien de bladen er dik wijls jammerlijk uit. Want over ieder bericht of artikelbetreffende russische toestandendat eenigszins afwijkt van de zienswijze der regee ring, is onbarmhartig een rol met drukinkt ge haald, waardoor zij dikwijls volkomen onver staanbaar geworden zijn. Ook omvangrijke brieven en pakketten worden veelal door de russische grensbeambten geopend en onderzocht, om te zien of zij ook gevaarlijke stukken of brochures bevatten. WAALWIJK. Aanstaanden Zondag zullen de volgende stukken op de repetitie der Liedertafel gezongen worden 1. Opwaarts. R. Holl. 2. De Rots in zee. R. Holl. 3. 4. O Pepita. Müller Maandag 18 October, 's avonds 7 ure, concert door do Nieuwe Harmonieonder de leiding van den heer A. J. Brohm, op de Harmoniezaal van den heer A. N. Van Riel. (Men zie de programmas) Tilburg, 16 October 1880. Door den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht in Noordbrabant en Limburg is eene missieve gericht aan het gemeentebestuur alhierwaarbij te kennen wordt gegeven dat de bestaande wettelijke voorschriften bij besmettelijke ziekten alhier niet of niet behoorlijk worden nageleefd. Tengevolge de alhier al meer en meer voorkomende gevallen van Typhoïdea (typhus) zijn de ingezetenen bij publicatie herinnerd aan de bepalingeu en verordeningen tegen de over treding waarvan straf is bedreigdmet uitnoo- diging om die voorschriften in het belang der volksgezondheid nauwkeurig op te volgen. Waalwijk, 16 October 1880. Naar wij met zekerheid vernemen gaat de heer J. E. Van de Velde de geneeskundige praktijk nederleggen. Gisteren heeft ZEd. ont slag als gemeente-geneesheer alhier aangevraagd. Door de Kamer van Koophandel en fabrieken te 's-Bosch is aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid het verzoek gericht, om de spoorwegbrugdie ten behoeve der lijn van Zwaluwe zal worden gebouwd over den Baard- wijkschen overlaatte voorzien van een voetpad. Te beginnen met 15 October is bij de Zuider-Stoomtramweg-maatschappij een nieuwe winterdienst-rcgeling in werking getreden, ge lijktijdig met die op de staatsspoorwegen. De tarieven voor bestelgoederen worden van dien datum af opnieuw aanmerkelijk verminderd. Aan hen die dezen zomer te Barneveld hun schors volgens de markt leverden aan het station aldaar, wordt thans f47 per voer (810 kilogram) uitbetaald. Zoowel in binnen- als in buitenhooi blijft de handel in de omstreken van Kampen lusteloos. Sedert geruimen tijd bleven de prijzen stationair. Voor buitenhooi wordt vau f20 tot f23 en voor 't binnendijksch van f 15 tot f 18 per 500 KG. besteed. Omtrent de aardappelteelt in het Noorden van Eriesland vernemen wij het volgende 't Is eene opmerkingnu en in het Yorige jaar door menigeen gemaakt en door de ervaring als waarheid gestaafddat zoowel in de klei als in de wouden de laatst ingevoerde soorten van poters de beste aardappels hebben opgeleverd, namelijk dit jaar de jammen en de zoogenaamde Pruisische en Saksische. Het allerlaatste uit den vreemde aangebrachte soortde Schotsche over treft echter de beide andere soorten zoowel in productiviteit als in deugd. Althans de proef in de wouden dit jaar genomen belooft goede resultaten. Aan één struik toch telde men 80 goede knollen en de deugd liet niets te wen- schen over. Van groot belang zoude het bij de aardappelteelt zijn het ruil- of wisselsysteem wat meer in practijk te brengen. Toen dezen zomer de verschillende spoor wegmaatschappijen te Utrecht hare gewone bij eenkomst hielden tot vaststelling van den winter- dienstwerd het denkbeeld geopperd in zake het voorstel over de pakketpost een afzonderlijke vergadering te houdenteneinde met het oog daarop de belangen der maatschappij te bespreken. Op .initatief van de Holl. ijzerenspoorwegm. zal thans den 21 October a. s. in haar gebouw zulk eene bijeenkomst gehouden worden. Men meldt uit Den Haagdat de baker der jonggeboren prinses Pauline op den dag der doopplechtigheid van H. M. de Koningin een kostbaar gouden horloge met gouden ketting ten geschenke heeft gekregen. Z. M. de Koning deed haar een aanzienlijk geschenk in geld toe komen. De baker heeft hare functie nedergelegd. Weder worden drie aanslagen op spoor treinen medegedeeld uit Frankrijk, Duitschland en Zwitserland. Op de lijn van Poitiers naar Bordeaux bij het station Sireuilniet ver van Angoulème vond men een wisseldoor middel van twee stukken ijzerklaarblijkelijk met boos opzet in een verkeerden toestand gebracht, liet gevaar werd echter gelukkig nog juist in ti.'ds ontdekt, eenige oogenblikken voor de bedreigde trein daar langs kwam. Bij Berlijn is een trein ontspoord door het opzettelijk losmaken van een der rails. Vier soldaten werden gekwetst en de locomotief en kolenwagen verbrijzeld. Bij Genève vond men Zondagavondeven voor het vertrek van den sneltrein naar Parijs een zwaren ijzeren staaf dwars over de rails liggen. Sommigen schrijven dezen aanslag toe aan de Nihilisten in verband met het verblijf te Ger.ève van den Russischen gezant te Parijs, prins Orloff. Maar waarschijnlijk ten onrechtedaar het al gemeen bekend wasdat de gezant Maandag zou vertrekken. Te Amsterdam is in hechtenis genome* zekere J. Zimmerbediende bij de heeren Van Leeuwen en Van Ëe. Zimmer speculeerde aan de beurs, en deed tevens in zijn particulier zaken voor een rentenier hier ter stededie echter in de verbeelding was dat hij met de firma zaken deed. Zimmer kocht effecten voor dezen heer en legde die stukken in prolongatie. Moest hij b. v. stukken van 1000 koopen dan schafte hij stukken aan van 100, die met daartoe expressievelijk vervaardigde stempels vertienvoud werdenen zijn lastgever was dus natuurlijk voor het tienvoudige aan sprakelijk. De contracten voor de prolongatie werden valschelijk met den naam der firma ge- teekend. Anderhalf jaar duurde deze manoeuvre. Een bedrag van ongeveer f 9000 aan effecten was in een waarde van f94.000 herschapen. De grove verteeringen van Zimmer trokken de aandacht der politie. De inspecteursTrechercheurs van het hoofdbureau onderzochten en Zimmer bekende 3poedig. Te Kampen is procesverbaal opgemaakt tegen iemand die sinds eenigen tijd in dë weide van andere veehouders de koeien ging melken. Donderdagmorgen werd hij op heeterdnad betrapt. Alweder is iemand bedrogen geworden door een der beruchte sigarenbons. Een landbouwer uit Wapenvelde ontving er een op de weekmarkt te Zwolleen ontdekte dit eerst den volgenden dag. In het begin van dit jaar werden in de drie Rijksgestichten te Veen huizen verpleegd 1364 mannen en 353 vrouwenof 57 mannen en 17 vrouwen meer dan in het voorgaande jaar. Een Haagsche dronkaardT. S., is door het kantongerecht voor de 61ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot een boete van f 10 subsidiair 12 dagen gevangenisstraf Bij gelegenheid der kermis te Weert is Maandagavond, omstreeks 11 ure, een 40-jarig ongehuwd persoon met twee dolksteken zoo zwaar gekwetst ter hoogte der heupendat hij den daaropvolgenden morgen ten 3 ure is overleden. De dader is nog onbekend. Drie personen zijn op vermoeden gearresteerd doch daar de ver- slagene niet meer heeft gesproken zal het wel moeielijk zijn den schuldige te vinden. De instructie in de zaak De Jong moet reeds zulke gegevens hebben opgeleverd dat de eigen bekentenis van de J. meer dan voldoende

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2