Nummer 83. Donderdag 21 October 1880, 3e. Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Yerstootene. Uitgever: ANTOON TIELEKT te Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00, franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60, daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën, driemaal ter plaatsing opgegeven, worden tweemaal in rekening gebracht Reclames beneden de rubriek Binnenland 15 cent per regel. Volgens 1' Echo du Palrement zou ce.i jcng- mensch Antwerpenaar van geboortedie zich op rechtskundig gebied een' grooten naam ver worven had te Milaan ter zake van diefstal in hechtenis zijn genomen. L'Opinione deelt daar omtrent onder de meeste reserve, mede, dat bedoelde persoon op een handelskantoor te Milaan werkzaam was. De kashouder die zich een oogenblik moest verwijderenhad op zijn lessenaar een aanzienlijke waarde laten liggen welke bij zijn terugkomst verdwenen was. Bij de visitatiewaaraan alle beambten van het kantoor zich dadelijk moesten onderwerpen, werd de vermiste waarde bij den Antwerpenaar ge vonden die toen verklaarde, den kashouder een poets te hebbe* willen spelen. Zijn patroon nam dit echter zoo euvel op dat hij den grap penmaker aan de justitie overleverde. Gedurende de eerste negen maanden van dit jaar heeft Erankrijks invoerhandel eene waarde bedragen van 3,679,817,000 fr., tegen 3426 millioen 200,000 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaaren de uitvoerhandel eene waarde van 2,400,375,000 fr., tegen 2,330,947,000 in 1879. Den 4 November zal te Parijs een inter nationaal congres werden geopend tot bescherming- van den industrieélen eigendom zooals van fabrieksmerkenoctrooien op uitvindingen, ver kregen teekeningen handelsfirmas enz. Allo staten van Europa hebben beloofd zich op dit congres te zullen doen vertegenwoordigen. De legitimistische Union sprekende van de maatregelen der regeering tot toepassing van het tweede Maart-besluitzegtWij hebben daar ran de regeering gesproken maar wij vergissen ons. Er is geen regeering meer. Wij IX. Stewart Itoutli. „Wat dunkt u van DeaneHarriet vraagde hij opeensterwijl hij voor zijne vrouw bleef staan. „Bedoelt gij "met betrekking tot zijn karakter of met betrekking tot ons „Beiden. Ik kan hem eigenlijk niet door gronden. Hij is zoo verwenscht koel en slim. _Nu eens komt hij mij voor als iemand, die zich met ijver op zijn zaken toelegtwiens streven het is zich een vermogen tc verzamelen en dit doel reeds eenigermate bereikt heeften dan schijnt hij mij weder op eens een man te zijn, die alleen voor zijn vermaak leeft en zijn geld aan zulke uitspanningen verkwistdie wij in onzen kring gemeen zouden noemen." „Zoo beschouw ik de zaak nietStewart", hernam Harriet kalm en beslissend. „Minstens geloof ik nietdat Deane veel voor zijn amuse menten uitgeeftvan welken aard zij ook zijn mogen." Stewart was opnieuw begonnen da kamer op en neder te loopen doch hoorde haar opmerk zaam aan. „Ik beschouwde hem als eene eigenaardige samenvoeging van iemand die zaken doet en van een woestaard en geloof niet dat ik nog mmer zoo iemand ontmoet heb", vervolgde zij. „Hij berekent zijne vermaken als andere lieden hunne zaken." „Ik haat dien man", zeide Bouth, zijne wenk brauwen fronsende. „Dat is gevaarlijk, Bouth. Gij moet u wel wachten iemand, op wien gij-speculeertlief te hebben of te haten. Het eerste zou u tegenover hem beschroomd het ander onvoorzichtig maken. staan tegenover een bende boosdoeners als die van Ali-Baba want zij neemt zelfs de moeite niet meeriets wat ook maar zweemt naar eene wet voor hare handelingen in te roepen. Gambetta is zeer slecht gehumeurd uit Zwitserland teruggekeerd. Zijn toenemende impo pulariteit verbittert en verontrust hem in de hoogste mate. De conservative en radicale pers exploiteert tegen hem de zending-Thomassin, die hij heeft moeten intrekkenen vervolgens zijn plannen van verbond met Engeland cn llusland. De aanvallen volgen elkander thans zoo spoe dig niet op als vroeger, maar zullen in kracht toenemen. Wat den heer Gambetta veel kwaad berokkentis zijn omgeving. Deze lieden ge dragen zich op een wijze, alsof zij over Frank rijk te beschikken hadden. En dan komen nog de algemeene verkiezingen van 1881 die hem onaangenaam bezig houden. Zal hij een even buigzame meederheid terug vinden Moet al of niet de „scrutin de liste" aangenomen worden en het uur der beslissing vroeger of later gesteld worden P Ziedaar eenige zeer- deli— catie vragen, die gewichtig en bijna geducht zijn. Men zou voor minder uit zijn humeur kunnen zijn. Voeg daarbij dat de heer Gambetta met de ministers op slechten voet staat v behalve met die van oorlog en van binnenlandsche zaken en gij zult begrijpen, dat de president der kamer niet op een bed van rozen rust. De Parijsche Globe, die gemeld had, dat de onderhandelingen over een handeltractaat tusschen Nederland en Frankrijk reed3 zoover gevorderd waren dat het over en weer weidra zou kunnen geteekend wordenbericht thans dat de Nederlandsche,gezant' op nieuw bijeen komsten heeft gehad met de- ministers Tirard en Barthéleray Saint-Hilaire en dat daarin besloten is den status quo te handhaven. Dientengevolge zal het handelstractaat van 1865 dat in de maand December a. s. ten einde loopt, verder van kracht blijven. Intusschen voegt de Globe er bijmoet opgemerkt worden dat Frankrijk Beiden is onverstandig. Ik haat Deane niet." „Dat is gelukkig voor hem, Harriet. Ik ge loof dat mijn haat hem minder gevaarlijk is, dan de uwe het zijn zoude." „Dat is mogelijk", antwoordde zijterwijl zij lachte en daarbij hare witte kleine tanden deed zien. „Maar ik haat hem niet. Ik heb mij daarom alleen met hem bezig gehouden omdat liet noodig was, en meen nu te weten, wat hij eigenlijk is." „Meent gij dat riep Bouth. „Nu dat zou zelfs voor u veel zijn want van alle koele en ondoorgrondelijke menschen die ik ooit heb ontmoet, is Deane de koelste en ondoorgron- delijkste. Als ik met hem alleen ben heb ik altijd een gevoel als zoekt hij mij te doorgronden en alsof hij in deze geenszins gemakkelijke taak ook eenigermate slaagde. Hij is gemeen en schurkachtig als een Schotsch kramer, hebzuchtig als een Griek en sluw als een Yankee. Er ligt in zijn gelaat iets dat mij mijne minderheid doet gevoelen en een niet te verbergen wantrouwen in mij wektdat mij bijna waanzinnig maakt." „En toch meendet gij reeds lang elke luim en iedere hartstochtelijke prikkelbaarheid over wonnen te hebben", hernam Harriet bedaard. „Hoe dikwijls hebt gij mij niet gezegd dat wij, bij onze leefwijze ieder mensch als een draadpop behandelen en hem slechts naar de meerdere of mindere gemakkelijkheid waarmede hij danst, waardeeren moeten. Wat gaan de menschen ons verder aan Zij zweeg een oogenblik doch begon daarna op meer onverschilligen toon „Hoe staat uwe rekening met hem, Stewart?" „Mijne rekening! Daar zit juist de knoop Hij is zoo slaw en listig, dat er met hem niet veel te doen is. Hij is van aard een nog grooter schelm en zwendelaar dan ik echter mag ik gelooven dat hij nog geene gelegenheid gevon den heeftzijne talenten in beoefening te^bren- gen. En toch behandelt hij mij met eene in deze nieuwe schikking, gelijk in alle over eenkomsten van van dien aardeene bepaling heeft opgenomen volgens welke het handelstrac taat zes maanden na afkondiging van liet alge meen tarief, waarover de Senaat nog te beraad slagen heeft, zal ophouden van kracht te zijn. Een Fransch geleerde, de heer Levoiturier, te Elbeufheeft onlangs een lijst opgemaakt van de insecten die hij in de wolsoorten uit de verschillende landen der aarde heeft gevon den. Zooals men weetzijn in het vet cn vuil, dat altijd in de schapenvachten gevonden wordt, een aantal insecten of overblijfsels van ihsecten aan te treffen. Door het bepalen en classificeeren van die insecten heeft hij der wolindustrie een grooten dienst bewezen want nu kan men, alleen door die te onderzoeken in gevallen van twijfel be palen van waar de wol afkomstig is wat van veel belang is bij het bepalen der waarde. Het zuiveren b. v. doet de wol van Buenos Ayres veel meer in gewicht verminderen dan die van Montevideoen deze weer meer dan de wol van de Kaap en uit Australië. Om dus de juiste waarde van de wol te bepalen is het noodigdat de kooper wete uit welke streek zij gekomen is. De lijst van Levoiturier vermeldt 47 soorten van insecten voor de Australische wol;'52 voor die van de kaap de Goede Hoop 30 voor die van Buenos Ayres16 voor de Spaansche en 6 voor de Bussische. De Société d' Acclimatation te Elbeuf heeft in het algemeen belang de merkwaardigste der door Levoiturier bijeengebrachte voorbeelden ten toongesteld. Zaterdag zijn in geheel Frankrijk de de creten van 29 Maart op de congregatie der Carmelieten toegepast. De autoriteiten waren genoodzaakt de deuren te laten openbreken. De Carmelieten protesteerdenverklarende dat zij alleen voor het geweld weken. Mevrouw de X., schoonzuster van een minister van Justitie in een naburig land zoo verhaalt la Gazette des Tribunaux, Duit onbeschaamdheid waarvoor ik hem de hersens zou kunnen inslaan. Hij zegt mij duidelijker dan door woordendat hij mij vergunt voor een gedeelte in zijne uitspanningen te deelen dat hij echter op een penning na weethoeveel hem dit moet kosten en dat niets hem kan doen besluiten een enkelen penning meer daarvoor uit te geven." Harriet zat in gedachten verzonken. Een zacht rood verfde hare /wa-ngen. „En wie zijn zijne makkers als gij niet met hem zijt „Dat weet hij voor mij even zorgvuldig ver borgen te houden als al het overige," hernam Bouth„maar ik boud mij overtuigd dat het menschen zijn die hij uitplundert." „Dan denkt gij er evenzoo over als ik, Stewart. In allen gevalle moet hij er reden voor hebben, zijn omgang verborgen te houdenechter geloof ik (Tat wij welindien wij slechts nauwlettend acht geven de eene of andere kwetsbare plaats in zijn harnas vinden zullen. Maar zeg mij vooral eerst, wat u op die gedachten gebracht heeft." „De geschiedenis met DallasHarriet. Ik vrees dat de arme jongen al zijn geld aan hem verliest. Ik ben zelf zulk een slechte kerel, dat het mij weinig past zoo te spreken cn ik zeg het ook alleen tot- u. Maar het doet mij leed, George door Deane te zien ruineeren. Ik raag hem wel lijden hij is een dolkop, maar eigenlijk nog onbedorven en verdient het niet dat hij ongelukkig gemaakt wordt." „Nu gij hebt hem tenminste voorloopig uit de verlegenheid geholpen", zeide Harriet koel. „Gij moogt hem niet lijden dat weet ik wel", merkte Bouth aanterwijl hij bleef staan en tegen den schoorsteenmantel leunde. Harriet stond op en naderde hem. „Neen Stewart", zeide zij op haren kalmen, zachten toon „ik mag hem niet lijden. Ik stel in niemand op de wereld belang dan in u. Elk sche van afkomst tot de groote wereld bchoo- rendc en in het bezit van een aanzienlijk ver mogen werd op keeterdaad op diefstal in een groot modemagazijn betrapt. Aangehouden en naar het bureau van den Commissaris van politie gebracht, bekeide zij het misdrijf te hebben begaanmaar zij vond het zeer verwonderlijk dat men een damezooals zij wasaanhield en zoo maar als een geraeene diefegge naar het Commissariaat overbracht. Na ondergaan verhoor werd de dame voorloopig op vrije voeten ge laten.' Generaal de Cisseydie bijua 50 jaren dienst had minister van oorlog geweest is en zich steeds voortreffelijk van zijne militaire plich ten heeft gekweten is door de Begeering ont slagen. Hij is reddeloos gecompromitteerd ge worden in het proces Jung. Diens gescheiden echtgenooteeen Oostenrijkschebleek een groote „favorite" van den galanten generaal te zijn geweest', en aangezien het van genoemde dame gebleken is dat zij in Duitschen dienst stond is er meer dan grond voor het vermoeden, dat zij van hare verhouding tot den genei aal misbruik maakte. Een schoone loopbaan van vele jaren dus weer door een enkel oogenblik van zwakheid te niet gedaan Generaal Cissey heeft eene dagorder aan zijne troepen uitgevaardigdwaarin hij zegt „Teneinde infame lasteraars te beschamen, die mij als bevelhebber zouden kunnen treffen heb ik den minister van oorlog om ontslag uit mijne functiën verzocht. Dit verzoek is toegestaan. Wat. mij betreft ik zie met vertrouwen den uit slag van het onderzoek te gemoetwaaruit alsdan zal blijken dat uw gewezen generaal nooit heeft tekort gedaan aan de waardigheid van een verleden waarep hij met recht trotsch mag zijnnoch aan de eer die hem is aangedaan met hem aan het hoofd vat^ het elfde legerkorps te plaatsen." Het bevel is voorloopig opgedragen aan den generaal Benoit. De regeering wil doortastende maatregelen nemen tot wering van het letterkundig vuil op de straten. De venters van onzedelijke bladen ander is mij onverschillig wat gaan zij mij aan. En zoo is het het beste voor mij." Hierbij zag zij hem met hare donkere blauwe oogen in het gezichtwaarop een opmerkzaam waarnemer misschien een schemering van ongeduld zou hebben waargenomen. „Willen wij misschien nu onze rekening eens nazien?" vraagde Harriet na een korte pauze. Wij zullen daartoe nog juist den tijd hebben voor gij naar Flinders gaat." Hierop ^ging zij aan eene schrijftafel zitten op welke het noodige schrijfgereedschap voor handen vvashaalde een japansche cassette te voorschijn opende ze en nam er eenige papieren uit. Bouth nam naast haar op een stoel plaats en weidra waren zij in berekeningen verdiept. Het gelaat van Bouth nam daarbij meer en meer een sombere plooi aan meer dan eens barstte hij in een toornigen vloek losmaar ofschoon Harriet zijne ontevredenheid en driftige opge wondenheid nauwkeurig gadesloegtoch verloor zij hare bedaardheid niet en werkte onverdroten voort. Eindelijk sprong Bouth op en plaatste zich weder bij den schoorsteen. „Dus moet dat alles betaald worden, Harriet?" vraagde hij, eene sigaar aanstekende en dc rook achteloos van zich blazende. „Ja", antwoordde zij zacht. „Gij weet, mijn waarde, dat wij het ons tot wet gesteld hebben en dat er zelts voor een gedeelte onze zekerheid van afhangtmet de kleinhandelaars en leveran ciers op een goeden voet tc blijven en hun ten minste nauwkeurig te betalen. En juist thans, nu gij voornemens zijt een nieuwe, hoogere vlucht te nemen is het noodzakelijker dan ooit, dat wij van dien kant niets te vreezen hebben Het zou gevaarlijk zijn als Fancy Flinders door zijn hospita werd aangehouden of uw kleermaker u, op het oogenblik dat uwe nieuwe onderneming moet aanvangen, arresteeren liet." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 1