Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. en teekeningen zullen vervolgd worden en de kiosken verliezen hare concessie wanneer zij ook meedoen. De gemeenteraad van Parijs, wier meer derheid uit dat eigenaardig soort van republikeinen bestaat 'twelk uit de historie alle niet-republi- keinsche namen schrappen wilgaat weer zwanger van het plan om niet minder dan dertig Parijsche straten te herdoopen. De Avenue Mac-Mahon zal Avenue Danton heeten boulevard Haussmanu zal naar Carnot genoemd worden enz. De gematigden schamen zich over deze kinderachtig heden. De regeering heeft de uitdrijving bevolen van een geestelijke van Luqueitio die op den kansel de ministerieele circulaire gecritiseerd had, waarin der geestelijkheid verboden werd de politiek in de kerken te brengen. Voor eenige dagen werd in de rivier Pisuerga die Valladolid doorstroomt, het lijk gevonden van een jeugdig historicus Louis Lande genaamd die naar Spanje gegaan was om in de archieven van Simaneas zijn studiën voort te zetten. Thans isna onderzoekgebleken dat de jongeman in de straten van Valladolidna van zijif geld beroofd te-zijn, vermoord is. Het eigenaardige van het geval isdat de heer Lande aan de Revue des Deux Mondes een artikel over de Spaanscke zeden gezonden had, dat der redactie van het tijdschrift in te leven dige kleuren gesteld voorkwam waarom zij zijn terugkeer afwachtte om er eenige wijzigingen in te brengen. De dood van den jeugdigen scunjver heett maar al te zeer bewezen dat hij niet overdreven had. De Pransche minister van buitenlandsche zaken heeft de Spaansche regeering verzochr, een onderzoek omtrent deze treurige gebeurtenis in te stellen. Er is thans in de Agricultural Hall te Londen, een nationale tentoonstelling van levensmiddelen geopend. In het volgende jaar denkt men eene dergelijke tentoonstelling te houden waarbij ook inzendingen uit het buitenland worden ingewacht. Uit Dublin wordt geschrevendat op de lijst der personen die gerechtelijk zullen worden vervolgd onder beschuldiging van samenspanning tegen de wetten van den Staatbovenaan staan de parlementsleden ParnellBiggar Dillon en O'Connor. De liedendie gearresteerd waren als verdacht van medeplichtigheid aan den op lord Mountmorres gepleegden moordzijn wegens onvoldoend bewijs weder op vrije voeten ge steld. Te Wool wiek. is voor eenige dagen een proef genomen om inplaats van stoom samen geperste lucht als beweegkracht aan te wenden. Een machine van 200 centenaars legde onder een atmospheerdrukking van 1000 pond^ op den vierkanten duim een afstand van 26 kilometer af. Het luchtreservoir had slechts 100 kubieke voet inhoud. De proef voldeed zoo zeerdat er nu eene nieuwesterkere machine gebouwd zal worden. Uit St. Michaels meldt men het volgende De Engelsche stoomschepen BenallaRobinia en Stag, bestemd met tarwe van New-Orleans naar Erankrijk zijn hier alle drie bij de ingang van de Breakwater den 3n October gezonken. Den In en 2n October was het weder reeds zeer stormachtig en lagen gemelde stoomschepen, die hier binnengeloopen waren om zich van kalen te voorzien dicht bij elkander ten anker, gereed om te vertrekken doch werden door het toenemen van den storm, die met de kracht van een orkaan begon te waaien belet zee te^ kiezen. Des nachts ging de Robinia op drift en ge raakte onklaar van de Benalla en Stag, waardoor alle drie zulke belangrijke schade leden dat zij gezonken zijn. De Stag zonk dicht bij de kaai van het tolkantoor met het achterschip even boven water terwijl de zee over den boeg brandt. Slechts twee lichters tarwe zijn er onbeschadigd uit geborgen. De Benalla ligt met den boegin acht vadem wateren slechts een gedeelte van het achterschip masten en schoorsteen is zicht baar. De Robina is juist in het midden van den ingang der haven gezonken en van de romp van het stoomschip is niets te zien. De staat der schepen is onderzocht en deskundigen hebben aanbevolen om zooveel van de lading en inven taris als mogelijk is te bergen en de wrakken te verkoopen. Zaterdag is te Keulen een goed geslaagde historische optocht gehouden, waarbij in drie tijdperken de wederwaardigheden van den Dom- bouw aanschouwelijk werden voorgesteld. Aan het door de stad gegeven banket, dat hierop volgde toastte de Kroonprins. Hij noemde de voltooiing van den Dom een bewijs van Duitsche vlijt en volharding, den tijd waardig, die aan Duitschland de begeerde eenheid bracht. Moge het werk zeide de Kroonprins, voor ons allen eene waarschuwing zijn om nu en altijd vast te houden aan Duitschen zin en wezen, aan Duitsche godsvruchtaan Duitschen ernst in kunst nijverheid en wetenschap en moge het een zinnebeeld zijn van Duitsche trouw en een heid. Moge het tot in de verste tijden duren als een Duitsch werk tot blijde verheffing van een grootgelukkig en in vrede vereenigd volk. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het ontsporen van een nachttrein tussclien Span- dau en Berlijn, waaromtrent was gebleken, dat de rails ware n opgebroken en zoodanig los aan gelegd dat de trein uit het spoor moest geraken. De daders zijn thans gevat. Het zijn twee ge wezen tramconducteurs en een orgelmaker. Hun doel waste midden der verwarring den post- waggon te plunderen. Een bankier te Mainz was onlangs 'savonds, nadat zijn bedienden reeds vertrokken waren bezig zijn kantoor te sluiten, toen een jongmensch binnentrad en een lot wenscht® te koopen. De bankier wilde het eerst niet meer afgeven en verzocht den onbekende de volgenden dag terug te komen; doch toen dezen bleef aandringen besloot hij toch aan zijn verzoek te voldoen. Maar zoodra hij zich omkeerde om het lot uit zijn brandkast te halen viel de jonge man hem van achteren aan greep hem bij de keel en wierp hem op den grond. Daarbij verloor de aanvaller echter ook het evenwicht en viel op den grond zoodat hij den bankier losliet die luide om hulp riep. De diefdie zijn plan verijdeld zagnam nu ijlings de vluchtzonder dat het den voorbij gangers die op het hulpgeroep aankwamen gelukte hem te vatten. De politie is hem echter waarschijnlijk reeds op het spoor. De Köln. Zeit. spreekt met grooten lof over een nieuw ballet dat Oscar Carre in zijn circus te Keulen heeft doen opvoeren onder den titelDe laatste dagen van Pompei'. De Politische Correspondenz meldtdat den 12den dezer de Oostenrijksche honoraire drago man te Prizzend is overvallen waarbij deze ambtenaar en zijne vrouw werden vermoord. Naar aanleiding daarvan heeft de Oostenrijk- Hongaarsche regeering den consul Waldhart, de eenige consulaire ambtenaardie nog aldaar gebleven was gelast de stad mede te verlaten. Uit Genève werd aan de Daily News ge meld dat de aannemers van den St. Gotkard- tunnel tot den Zwitserschen bondsraad het verzoek hebben gericht om den aanvankelijk gestelden tijd voor het voltooien van het werk met 700 dagen te verlengen zoodat het 'eerst tegen het einde van 1882 voor het verkeer zou geopend worden. Dit verzoek heelt zijn grond in de moeilijkheidwelke men ondervindt bij het verwulven van den tunnelin dat gedeelte namelijk, dat nog steeds met verzakking wordt bedreigd. Mevrouw Cairolide echtgenoote van den Italiaanschen Minister moet er veel van houden aan de politiek te doen, en de Italiaansche bladen steken daarmede nu en dan den draak. De Eanfulla zegt, dat, nu het agentschap Stefanie de tijding bracht dat Mevrouw Cairoli den Gothard-tunnel heeft bezochten dat de verslagen van het Italiaansche bureau voor sta tistiek door Mevrouw Cairoli aan de biblotheek van het Yaticaan verschaft zijn het haar vol strekt niet zal verwonderen te vernemen dat Mevrouw Cairoli den ministerraad gepresideerd heeft. De Gazette d' Italia beweert uit goede bron te wetendat alle aan Cairolie gerichte brieven door zijn echtgenoote in ontvangst genomen en geopend worden, en dat mevrouw hem er van ter hand stelt wat haar goeddunktterwijl zij alle brieven waarin om geld gevraagd wordt of die den minister tot misslagen zouden kunnen verleiden eenvoudig verbrandt. Het zou dan ook niet twijfelachtig meer wezen waar de brief gebleven is dien Garibuldi den minister schreef en waarop hijtot zijn veront waardiging geen antwoord ontvingmaar die Cairolievolgens zijn plechtige verzekering, r.iet in handen is gekomen. Yoor de rechtbank te Elorence zal eerst daags een der schoonte en elegantste dames van die stad verschijnen: Mevrouw Peteani Steinberg, echtgenoote van een rijken Oostenrijker, die te Elorence op een grooten voet leeft en in de aanzienlijkste kringen verkeert. Mevrouw Peteani zit reeds eenige maanden gevangen en wordt beschuldigd van poging tot geldafpersing. Zekere aanzienlijke Florentijnsche dame ontving eenigen tijd geleden een brief, waarin haar bevolen werd aan een bepaald adres, een som van 2000 lire te zenden, als zij ernstige onaangenaamheden vermijden wilde. De dame gaf den brief aan de politiedeze liet het postkantoor bewakenen betrapte op den bepaalden dag Mevrouw Peteanie Steinberg op het vragen naar den brief. Zij werd on middellijk in heehtenis genomen en haar verzoek, om tegen borgtocht op vrije voeten te blijven van de hand gewezen. Ia de groote wereld vun Elorence is men bijna algemeen overtuigd, dat de geestige en algeme :n bewonderde vrouw onschuldig is en de uitslag van het proces wordt met belangstelling tege moet gezien. Een ongehoord feit, heeft in den omtrek van Rome, te Zagarolo plaats gehad. Vier veldwachters die bemerkt hadden dat er in een wijngaard druiven gestolen waren namen zonder eenig bewijs van schuld zes straat werkers in hechtenis, waarvan het een gelukte te ontkomen. Nadat zij vier hunner vastgebon den en gemarteld hadden om hun een bekentenis af te dwingenbesloten de veldwachters een der ongelukkigen voorbeeldig te straffen, door terstond het doodvonnis aan hem te voltrekken. Nadat zij hun slachtoffer aan een boom ge bonden haddenwerd hij door een hunner doodgeschoten. Het is der overheid intusschen gelukt clen moordenaar op te sporen cn in hechtenis tc uemen. Dulcigno is nog steeds in handen der Alba- neezenmaar men schijnt toch aan de spoedige overgave te gelooven. Het schijnt zelfs te zullen geschieden met zekere plechtigheid en in tegen woordigheid van vertegenwoordigers der mogend heden. Althans wij lezen datop voorstel van admiraal Seymourbij de eventueele overgave van Dulcigno als vertegenwoordigers der mogend heden zullen assisteren niet officieren, maar de diplomatieke agenten bij de regeering van Mon tenegro. Het zou trouwens niet eigenaardig wezen wanneer het militaire element hierbij op den voorgrond trad. De diplomaten zijn hier veel meer op hun plaats. De Porte schijnt nu allereerst haar aandacht aan het Armenische vraagstuk te willen wijden. Ze zal twee commissièn benoemen waarvan de eene zich te Constantinopel theoretisch met de hervormingen zal bezig houden terwijl de tweede op de plaats zelve practisch zal te werk gaan. Zich van deze werkzaamheid eene eenigszins duidelijke voorstelling te vormen is moeielijk. De Grieken schijnt men voorloopig aan hun lot te willen overlaten nadat de mogendheden eerst zooveel belangstelling in hun lor hadden geveinsd. Naar The Standard verneemt, zal Griekenland dan ook tot de mogendheden de verklaring richten dat hetwanneer de Griek- sche quaestie niet binnen een bepaalden tijd wordt opgelost genoodzaakt zal zijn de hem door de mogendheden toegewezen provinciën te bezetten hetgeen evenwel gemakkelijker gezegd dan gedaan is. De Portedie onlangs nog tegen al de mogendheden in slimheid bleek op gewassen zal geen moeite hebben zich den kleinen buurman van het lijf te houden. Opmerkelijk is wat uit Berlijn aan de Kölnische Ztg. wordt geschreven aangaande de plannen der Duitsche regeering. Zij is vast voornemens, dus heet het in dit schrijven, zich voorloopig niet in te laten met verdere maat- regjelea tot gemeenschappelijke controle van de tenuitvoerlegging der Berlijnsche overeenkomst en den heer Gladstone op diens gevaarlijke wegen niet verder te volgen. Zij zal zich niet laten verleiden Smyrna te bezetten, de Dardanel les te blokkeeren of Constantinopel te bombar deeren alleteraaal voorstellen door den Britsclien premier niet lang geleden in vollen ernst gedaan en het is zoo goed als zeker, dat Erankrijk en Oostenrijk in deze met Duitschland zullen samengaan. Aan eene interventie ten gunste van Griekenland of van de tenuitvoer legging der Klein-Aziatische hervormingen is dus voorloopig nog wel niet te denken. Als zeker wordt thans gemeld dat de Keizer van Rusland reeds iü Juli 11. in het geheim is hertrouwd cn wel met prinses Dolgorouki, eene sehoone vrouw uit een der aanzienlijkste geslach ten van Rusland en tot wie de Czar reeds 15 jaren in innige betrekking heeft gestaan gelijk van algemeene bekendheid is en waarin door wijlen de Keizerin ten laatste zwijgend werd berust. De prinses is zeer heerschznchtig en zal waarschijnlijk niet dulden dat de Keizer ooit gevolg geeft aan zijn voornemen om de kroon neder te leggen. De zaak zelve heeft de keizerlijke familie en het volk- minder ontsticht dan wel de spoed die daarmede gemaakt is zoo kort na den dood der algemeen beminde Keizerin. De Russische kroonprins is met zijn ge malin naar Livadia vertrokken waar de Czar vertoeft en werwaarts ook graaf Melikoff dezer dagen is vertrokken. Men brengt dit in verband met het voorne men des Keizers eerlang met de noodige plech tigheid publiciteit te geven aan zijn huwelijk met de vorstin Dolgorouki. Tilburg, 21 October 1880. Eene deputatie van ingezetenen, die belang stellen in het behoud der Rijks H. Burgerschool alhier, is ten dien einde bij den minister van binnenlandschc zaken ten gehoore geweest en mocht van hein vernemen dat de loopende ge ruchten tot opheffing der school van allen grond ontbloot zijn. Met den aanvang van den winterdienst der staatsspoorwegen is de dubbele lijn Breda- Tilburg-Boxtel-Eindhoven in gebruik gesteld. Bij Kon. besluit is de benoeming van den heer H. A. van Lanschot tot schoolopziener in het district Tilburg ingetrokken en in diens plaats benoemd de heer A. M. Sassen te Box meer. Waalwijk, 21 October 1880. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van 's-Bosch de heer Mr. H. A. van Lanschot. In ons vorig nummer Jwerd melding ge maakt van het geruchtdat ten huize van een predikant te Delft een brief zou bezorgd zijn ongeveer van gelijke strekking als de brief, door De Jongli aan den heer Boogaardt gericht. Dit gerucht is bevestigd. Tijdens Ds. L. van der Valk zieh Donderdag 11. tc Gorinchem bevond ontving zijn echtgen. een brief met het postmerk Delftvan ongeveer den volgenden inhoud ,.M. H. Ik heb f 25,000 noodig en die moet u mij geven als u die mij niet geeft vermoord ik eeu van je kinderen pas op dat je geen moordenaar wordt van je zelf of van je kinde ren stuur mij door je meid die ik ken, het geld, het moet in een envelop zitten met een zwart bandje, ze moet er mee loopen Vrijdag avond tusschen 7 en 8 uur van je huis tot aan de Nieuwstraat dan dc Hypolitebuurt tot aan den sigarenwinkel van Deenik dan de Choor— straat tot aan liet einde en dezelfde weg terug, als je het aan de poiitie aangeeft dan vermoorden wij jou ais wij je kind van daag niet krijgen dan krijgen wij het toch morgen. We haten je ook erg." Deze laatste woorden doen denken aan een ongepaste grap. De brief is intusschen in handen der justitie gesteld. Uit Breda schrijft men Bij het slechten van den wal en het graven van een nieuwe gracht in de nabijheid van de twee torens waartusschen het turfschip bij de inneming van het kasteel van Breda passeerdewerden ver schillende voorwerpen gevonden afkomstig uit den tijdtoen genoemd kasteel nog door de heeren van Breda bewoond werd. Deze voor werpen bestaan in eenige munten een degen vele steenen kogelseen koperen keteleen tinnen kan met deksJ eenige kannen, weinig geschonden van gres de Elandrewaarondsr een met een loodeu plaatje waarop het wapen van Breda benevens een massa scherven van huisraad van hetzelfde aardewerk op vele dier scherven staan opschriften en familiewapens. De commissaris van politie, te Arnhem, waarschuwt tegen een troep kermisreizigers bestaande uit twee mannen en twee vrouwen met eenige kinderen reizende in twee huiswagens. De twee Duitsch en Eransch sprekende vrouwen zijn ongeveer 40 a £45 jaren oudmet zwart haar, bruine tint en gekleed als zigeunerinnen wel voorzien van ringen aan hare vingers. Bij voorkeur bezoeken zij goudsraidswinkels en be zichtigen allerlei goud- en zilverwerkendan stellen zij den winkelier voor eenige oude munt stukken iu te wisselen. Intusschen neemt de eene de gelegenheid te baat om een uitgespreid voorwerp behendig weg te nemen waarna beiden zonder iets te koopen den winkel verlaten. Een winkelier te Arnhem werd den 11 dezer op die wijze bedrogen. Een gouden damesring, waarop drie parels met 4 of 6 diamanten, ter waarde van f 34, werd na het vertrek dier vrouwen vermist. De op de door de Jongh aangewezen plaat» gevonden degenstok is door de heeren Van der Grijp en Musquetier als de stok van De Jongh herkend. De Jongh zelf heeft nok erkend, dat de stok de door hem weggeworpen en bij den moord gebrukte is. Men schrijft ons dd. 16 October De te Zalt-Bommcl aangehouden O.-I. onder officier heeft niet bekend den bedreigenden brief aan den sergeant Musquetier te hebben geschreven In een herberg heeft hij die hier tijdens de kermis den bekenden brief van De Jongh te koop aanbood bedreigingen geuit tegen den persoon M. en gezegd dat hij hem een brief geschreven had, doch dat dit de door M. ont vangen brief met bedreigingen was heeft hij niet gezegd. Of we hier enkel te doen hebben met iemand, die dacht dat het moedig was voor zich uit te laten zal de tijd leeren. Verdacht komt het voor dat hij een anderen naam opgrf, dan in zijn zakboekje geschreven stond. Onder de gemeente Made en Drimmelen heeft een vrij hevige brand gewoed waardoor een kapitale huizing, bewoond door drie ge zinnen werd in de ascli gelegd. Aan redden was niet te denken. Al liet huisraad, de klee deren en winkelwaren werden een prooi der vlammen. Bijna alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Blijkens een buitengewoon Politieblad is de uitlevering aangevraagd van Eduard Ilaar- burger, oud 26 jaren, wonende te Hambnrg, gestalte middelmatig groot en mager, haar, baard, wenkbrauwen en oogen bruinaangezicht lang en zeer bleek en van Bertha Cohen uit Altona oud 31 jaar, gestalte middelmatig groot, haar donker, kleur geel. Deze personen heb ben zich door oplichting van een som van 16.500 mark meester gemaakt. Van hunne opsporing en aanhouding bericht te zenden aan het Departement van Justutie. Een dienstmeid gedurende achttien jaren in hetzelfde gezin te Bergen-op-Zoom werkzaam, werd plotseling door een aanval van waanzin getroffen mishandelde in dien toestand zon der eenige reden een vrouw en sprong daarna in een putwaaruit zij levenloos is opgehaald. Omtrent den gepleegden moord te 'Weert vernemen wij naderdat de verslagene is de veehandelaar Johannes Jonkers oud 35 jaren als een braaf en oppassend man bekend. Op den avond van den llden dezer werd hij te Nederweert verraderlijk op straat aangevallen en de dolksteken hem toegebracht waren van dien aard dat geene geneeskundige hulp meer kon baten. Zekere Wilhelmus Niens23 jaar oud, landbouwersknecht te Laar gemeente Weert, benevens A. Maas en nog een persoon werden gearresteerd. gDe eerste heeft zijne misdaad volkomen bekend en het moordtuig is nog in zijn bezit gevonden. De twee eerstgeuoemden zijn gevankelijk naar Roermond overgebracht terwijl de derde voorloopig iu vrijheid is gesteld.

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2