Spanj Engeland. Rusland. Turkije. Amerika. BINNENLAND. e. UITVOEEïNGEN. dat medebrengt. Toen hij, zijn hand bebloed van onder den pourpoint van den gewonde te voorschijn haalde, ontroerde hij zoo, dat hij in zwijm viel. Gelukkig was de wonde niet ge vaarlijk. In de Spaansche dagbladen is de Gibraltar- qusestie weer eens aan de orde. Ze willen het verdrag van Utrecht herzien hebbenom de grens nauwkeurig ie bepalen en Algesiras, eene Spaansche vesting tegenover Gibraltar, versterken. De Imparcial zegt, dat laatstgenoemde vesting zal versterkt worden, terwijl de „Correro" weet te meldendat Engeland het garnizoen van Gibraltar wil versterken. Uit Cuba wordt nogmaals gemeld, dat de opstand nu definitief gedempt is, en wel door den dood van de twee laatste 't is te hopen allerlaatste chefs. Intusschen bevindt zich Calixto Garciahet bekende hoofd der Cubaansche opstandelingen op het oogenblik op vrije voeten te Madrid. Ook Espinoza, eed andere chef, die nog gevan gen zit, zal eerlang in vrijheid gesteld worden. Men bericht uit Madrid, dat een in aan bouw zijnde ijzeren brug op den weg van Pont Fernanda is ingestort. De ingenieur en vijf werklieden kwamen om het leventerwijl zes anderen gekwetst werden. Terwijl van RussischeItaliaansche en ook van Engelsche zijde vrij duidelijk wordt te kennen gegeven dat men de oprechtheid der Portewat den afstand van Dulcigno betreft, in twijfel trektneemt een Duitsch blad de Provinziale Correspondenzvoor de vermoorde onschuld den handschoen op. Dit bladdat blijkbaar wat het wenschte gaarne gelooft begrijpt volstrekt niet waarom men wantrou wen koesteren en niet geiooven zou aan de volkomen bereidwilligheid van het Turksche bestuur om aan zijne verplichtingen te voldoen. Gansch anders spreekt de Romeinsche be richtgever van Daily News. Volgens hem is de geheele geeckiedenis slechts een wasseu neus en bedoelt Turkije met zijne quasi-veizoenende houding niets anders dan tijd te winnen teneinde zijne havens in veiligheid te brengen tegen een eventueelen aanval der mogendheden. Voor dit gevoelen pleit zeker wat omtrent de voorwaarden wordt medegedeeld die de Porte aan Montenegro gesteld heeft. Onder die zeven voorwaarden komt o._ a. de eisch voordat de status-quo beoosten het meer gyan Scutari zal worden gehandhaafddat de Turksche vlag in de wateren van Dulcigno zal blijven wapperen dat de Montenegrijnen eerst eenige uren na den aftocht der Turksche troepen zullen mogen binnenrukken, enz. enz., welke laatste eisch vrij wel overeenkomt met wat de Porte vroeger aan bood ontruiming welmaar formeele overgave nimmer. Tot nu toe heeft de Porte van deze eischen nog slechts den eersten (status-quo bij meer van Scutari) ingetrokkenzoodat het vermoeden dat ze tijd tracht te winnenniet geheel onge wettigd is. Aangaande de plannen der Albaneezen loopen nog steeds verschillende lezingen. De eene be weert dat ze onveranderd volhouden in hun besluit om tot hel uiterste te strijden terwijl van den anderen kant wordt gemeld dat Riza- pacha met geld en decoraties reeds een groot aantal leden der liga heeft gewonnen die dan ook de stad reeds zouden verlaten hebben. Volgens de laatste berichten uit Ragusa was Riza voornemens eene poging te doen om Tusi weder door zijn troepen te doen bezetten. Tusi is namelijk ook in het bezit der Albaneesche liga. Ook het Iersche graafschap Kerry is thans bij proclamatie van den Onderkoning verklaard in staat van beroering te verkeeren waardoor eene versterking der politiemacht noodig wordt gemaakt. Tevens worden duizend pond sterling uitge loofd voor hem die eenige aanwijzing kan geren, welke tot de ontdekking kan leiden der moor denaars van Downey. Deze Downey was de koetsier van den Oorkechen grondeigenaar Hutchins en werd Zaterdag, toen hij zijn heer naar huis reed op klaarlichten dag van den bok geschoten. De heer Hutchins zag een man wee hopen en in het bosch verdwijnen raar.r ofschoon hij dadelijk de politie waarschuwde kon geen spoor van den moordenaar ontdekt worden. Later is gebleken, dat verscheidene personen den moordenaargekleed met een vrouwenrok en met een geweer gewapendin hinderlaag hadden zien liggen maar niemand achtte zich geroepenschijnt heteene waarschuwing te geven. Uit Kaapstad wordt gemelddat eene afdeeling van duizend Basuto's door de Engelsche troepen volkomen is verslagen. Het noorden van Schotlandvan Dunside tot de Orkney eilanden, werd Maandag door een hevigen sneeuwstorm bezocht. Tegelijk woedde aan de Oostkust een hevige orkaandie vele visschersbooten in Rrooi gevaar van verongeluk ken bracht. Al het vischtuig, ter waarde van 400 p. st., werd vernield. Aan het strand van een. de? Orkneyeilanden is een kolossale walvisch gevangen. Lord Ardilaun een Iersche grondeigenaar die toebereidselen maakte om uit Ierland naar Londen te verhuizen heeft uit Birmingham een brief ontvangen waarin hij en zijn agent met den dood bedreigd, worden. Het schrijven is „wreker" onderteekend. De weduwe, yan den onlangs vermoorden lord Mountraoures heeft veel van het door de land- league voorgeschreven terrorisme te lijden. De lieden weigeren voor haar te werken, zoodat de politie zich harer ontfermde, orandhout voor haar hakte en haar andere diensten bewees. De dame heeft ook dreigbrieveu ontvangen. Bij voortduring komen in Engeland bij het onderzoek naar de wettigheid bij sommige ver kiezingen de meest zonderlinge en belachelijke staaltjes van omkooperij aan den dag. 't Blijkt dat onmetelijke sommen soms [verspild zijn van beide kanten. Te Macclesfield heeft in een wijk geen kiezer gestemd die niet omgekocht was door beide partijen waarvan de een met 3 de andere met 5 pond betaalde. Het is niet on waarschijnlijk dat de Regeering zich de zaak aantrekt en voor het volgend jaar krachtige maatregelen neemt. Onlangs bemerkte de eigenaar van het gebouw van Boodle's Club te Londen een sterke gasluchtdie uit de keuken scheen te komen. Toen hij vergezeld van twee zijner bedienden daarheen ging om te onderzoeken of er een lek was ontstaan en onvoorzichtig genoeg met eeti licht in de hand de keuken binnentrad, ontplofte natuurlijk het daar aanwezige gas opeens met een vreeselijken knal. De patroon werd tegen een muur geslingerd en ernstig gekneusd zijn arm is op twee plaatsen gebroken. Een der bedienden heeft eenige rib ben gebroken en ook de ander is zwaar gekwetst. Alle drie verkeeren in levensgevaar. Bij keizerlijk bevel is aan vier senatoren de bevoegdheid gegeven tot herziening van he Inwendig bestuur. Die bevoegdheid strekt zich uit tot het toezicht op alle autoriteiten zonder uitzondering, waarbij aan de senatoren macht wordt gegeven tot het aanklagen van ambtenaren en hunne eventueele afzetting. Generaal Melikoff heeft het stelsel van Gurko, dat ;voor elk huis te St. Petersburg nacht ea dag een bewaker moest staan, ingetrok ken, maar gelast dat de politie moet worden versterkt. In een telegram uit St. Petersburg worden de berichten omtrent 's keizers ongesteldheid gewijzigd als volgt. De keizer is wel is waar minder wel geweestdoordien hij zich bij eene troepen-inspectie op een regenachtigen dag een koorts op den hals haalde't geschiedde te Tschugujew op weg naar Livadia maar op 't oogenblik is hij weer geheel hersteld. De officieuse pers zwijgt nog steeds om trent de aangelegenheid betreffende Vorstin Dol- gorouckimaar een der St. Petersburgsche dsgblad-correspondentiën spreekt er even over en constateert dat Z. M. het plan heeft zijne positie tegenover haar te rectifieeren Een hu welijk zou nog niet gesloten wezen. De recti ficatie zou tamelijk spoedig plaats vinden en de kinderen zouden den naam krijgen van Prins of Prinses Jourjeff. Tot farailie-oneenigheid van eenig belang .zou het gebeurde geen aanleiding hebben gegeven. Waar is de vrouw Die bekende vraag van den Franschen commissaris van politie bij elke zaak die hij te onderzoeken had was ook van toepassing op de halsstarrigheid van den Sultan omtrent den afstand van Dulcigno. Hoe hij zoo plotseling er toe gekomen is die stad aan Montenegro af te staan daarvan verhaalt men elkander in de hofkringen te Constantinopel het volgende De Sultan wordt in den laatsten tijd geheel beheerscht door twee schocne Tscherkessische vrouwen uit zijn harera, Adile Kadine en Kia- mile Kadine. Deze dames hebben twee hof maarschalken Hussein Bey en Mahomed Bey tot broeders en ontvangen door dezen instruc tion van de Tscherkessische raadgevers van den Sultanhoe zij den Vorst ten opzichte van allerlei gewichtige vraagstukken moeten bewer ken. Deze twee broeders staan dan ook in hoog aanzien zijn niemand verantwoording schuldig, vervullen een hoofdrol bij elke verandering van ministerie en kunnen alle9 met den Sultan doen wat zij verkiezen. Hoe goed de ministers ook hun plannen uitwerkten en zich inspanden om den Sultan er toe over te halenzoodra de groote heer in den Harem bij zijn bekoorlijke vriendinnen kwam, begonnen de Tscberkessischen, die inmiddels op de hoogte gebracht waren de minisieriecle plannen aan een zoo fijne en ver nietigende kritiek te onderwerpen dat de Vorst weldra geheel van zienswijze veranderde ten opzichte der besluiten waarin hij een paar uren te voren had toegestemd. Eindelijk besloten de ministers bun beraadsla gingen in het paleis Jaldyzlyköschk een geheelen nacht voort te zetten om zoo den Sultan te beletten in den Harem te gaan en zijn Tcher- kessische Dschina's, duivelinnen, te raadplegen. Zij volvoerden hun plan, en de Sultan bleef den geheelen nacht in den ministerraad waarbij met algeraeene stemmen tot den afstand van Dulcigno besloten werd en w?.e genoodzaakt dit besluit nog voor de raad uiteenging in tegenwoordig heid der ministers schriftelijk te bekrachtigen. verbonden hadden werden op een morgen door het luiden van een bel bijeengeroepen. Zij begaven zich in processie naar de verschillende drankhuizen stormden naar binnen waar noo dig met geweld braken flesschen en glazen en lieten de vaatjes sterken drank lccgloopen. Een hotelhouder wist zich tegen haar verdelgingswoede niet anders te vrijwaren dan door te capituleeren en te beloven zijn ganschan voorraad buiten de stad te brengen zich met een plechtigen eed verbindende inmiddels niemand een droppel te zullen schenken. Alle bergplaatsen, waar eenige voorraad aanwezig was, werden bezocht en geen vaatje sterke drank bleef gespaard. Het schijnt dat niets den zegetocht der dames kon stuiten, die in merkwaardigen staat van opgewondenheid verkeerden over haar succes of ten gevolge "an de bedwelmende dampen die opstegen uit het over de straten strooraende vocht. Het is niet van belang ontbloot het aantal ongelukken na te gaanwelke gedurende de maand Augustus van dit jaar op de Amerikaan- sclie spoorwegen plaats grepen. Dit getal bedroeg 112 waarbij 49 personen werden gedood en 214 gekwetst. In vergelijking met Augustus van het vorige jaar moet men een vermeerdering van drie en dertig gevallen con- stateeren. Acht botsingen werden veroorzaakt door een verkeerden wisselstand vier doordat de verbinding der wagens onderling niet vol doende was en de trein in twee stukken ver deeld werd verder nog behalve andere gevallen een geval van botsing door een voor vluchtige locomotief. Het treurigste ongeluk was te wijten aan de onbekendheid van den machinist met de behandeling van een uitstekenden rem, waarmede zijn locomotief en trein toegerust waren. Het grootst aantal ongelukken namelijk vijftig in getal was te wijten aan zorgeloosheid of ver keerde directieterwijl voor een zes en twintig tal geen bepaalde reden kon worden opgegeven. Twee en zeventig ongelukken hadden plaats overdag, een en dertig gedurende den avond of den nacht. Het tegenwoordig verbruik van water te New-York bedraagt honderd millioen gallons per dag, een gallon is ruim vier en een halve liter. Intusschen is dit nog niet voldoende en zullen middelen getroffen worden om een nieuw kanaal te maken dat in staat zal zijn dagelijks anderhalf maal zooveel aan te voeren. Zoodra dat gereed iszal. men over tweehonderdvijftig millioen gallons per dag kunnen beschikken een hoeveelheid te groot om daarvan eenig denkbeeld te kunnen geven. Geweldige stormen hebben in de Ameri- kaausche republiek Buenos-Ayres groote schade aangericht en ongelukken onder het yee ver oorzaakt. De cijfers die genoemd worden echter, zijn voor Europeesche ooren wel wat kolossaal. Zoo zegt men dat gedood zijn 700,000 koeien, 500.000 schapen en 250,000 paarden Ook iu Noord-Amerika hebben zware stormen gewoed. Op de Canadasche meren zijn ver scheidene sekepen verongeluktwaarbij 20 men- schenlevens verloren gingen. Een stoomboot de Alpenavan Grand Haven naar Chicago, die 50 personen aan boord had wordt ver mist. WAALWIJK. Zondag 24 October, 's middags van 12 1 uur, uitvoering voor het publiek op de harmo niezaal van den heer A. N. Van Riel, door de Nieuwe Harmonie, die de volgende stukken zal ipelen 1. Les Fontainois; pas Jeanette-wals. Militaire marsch. Victoria-redowa. Huzaren rit; galop. 2. 3. 4. 5. redouble. Flamanche. J. van Oers. Baudonck. Christophe. A. J. Brokm. door de rustclooze vijanden van ons middelbaar onderwijs, en die zijn er in Tilburg. Niemand, die het algemeen belang raadpleegtkan oor- deelen dat in eerie gemeente als Tilburgmet hare aanzienlijke fabriekendie het hoofd te bieden hebben aan de zware mededinging van het buitenland de bevolking geen behoefte zou hebben aan een onderwijs dat vooral voor den toekomstigen fabrikant zoo groote waarde heeft. Wij kunnen niet.geloover. dat de heer Six voor verkeerde invloeden zwichtende tot zulk een dwaas en een verlichte Regeering onwaardig plan de hand leenen zal. Waalwijk, 28 October 1880. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang van 1 November 18S0 benoemd tot schoolopziener in de arrondissementen 's Hertogenbosch dr. F. B. Troséete 's Hertogenbosch Oss W. J. Pb. van Oppen- raay te 's Hertogen bosch Boxmeer mr. A. J, F. Verbeijen van Estveld te Boxmeer Breda: mr. W. J. G. baron Van Oldeneel tot Olden- zeelte Oosterbout Zevenbergen mr. W. H. E. baron Van der Bosch te Ginneken Bergen- opzoom dr. J, Van Tuerenbout, te Dinteloord; Tilburg J. H. A. Diepen te Tilburg Heus- den A. Blok te GeertruidenbergWaalwijk mr. M. A. Van den Acker te 's Hertogenbosch; Oirschotjhr. mr. L. C. J. A. Van Meeuwen te 's Hertogenbosch Eindhoven mr. P. J. A. Smits, te Eindhoven; Helmond: dr. J. L. A. Steijns te Helmond Veghel mr. J. F. Coolen te Veghel. Verleden Donderdag is uit eene weide onder Oudheusden vermist, vermoedelijk gestolen, een effeiv bruin, 5jarig merriepaard, toebehoorende aan den heer L. Van der Kolk, alhier. Bij advertentie, in dit blad voorkomende, en waarin het paard nadi r beschreven wordt, wordt eene belooning toegezegd aan hem, die bet dier terug bezorgen of eenig bepaald naricht geven kan. Ook is gisteren een koe vermist uit eeu weide nabij Geertruidenberg. Het leggen .eener rioleering ran af het huis van den heer V. J. Gerris tot aan bet zinkputje bij den beer A. Rubbcns alhier, is bij de Donderdag door Burgem. en Wethouders gehouden openbare aanbesteding- aangenomen door A. van Huiten alhier, voor f 62.50. Nog was ingeschreven door Jos. Van der Lee en A. Demmers. 7 ure, in het locaal uitvoering door de Zondag 24 October, nm. van mej. de wed. Verwiel, liefbebberij-tooneelclub „Vondel",, van Besoijen. Entree 30 cent. Men zie verder de programma's. Maandag 25 October, nm. 7 uur, in de zaal van Musis Sacrum, concert door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijken Besoijen. De Ami rikaansche bladen brengen weder eens een verhaal van een matigheidskruistocht van dames aan. Te Fredericktovvn in Ohio had de geschiedenis plaats. De dames die zieb hiertoe TiHbrnrg, 23 October 1880. Als vervolg op een bericht ook voorkomende in bet vorig nummer van ons blad, schrijft de N. Rott. Ct. het volgende Het bericht van een onzer correspondenten te Tilburgdat de Minister van binnenl. zaken zou verklaard hebben dat. er geen plan bestaat om de Rijks lloogere Burgerschool aldaar op te heffeu is naar wij uit goede bron vernemen onjuist. De minister moet aan de commissie die zich tot hem begafgeantwoord hebben „dat hij geen lichtvaardig besluit zou nemen." Dit antwoord schijnt weinig geruststellend. Dat eene regcering geen lichtvaardige bes'uiten zal nemen wie is er die anders verwacht Maar eene andere vraag is of de regeering de Hoo- gere Burgerschool te Tilburg opheffendeeen verstandig besluit zou nemen. Het antwoord op die vraag kan niet twijfelachtig zijn. Onder dezen minister is de H. Burgerschool te Venloo door het Rijk oyergenomen, omdat de gemeente in bare zorg te kort schoot. En onder dezelfde regeering zou eene bestaande Rijks— Hoogere Burgerschoolnog wel in eene zoo belangrijke gemeente als Tilburgworden opge heven Zulk een plan kan alleen gesteund worden Ten aanzien van den duur van ons han- delstractaat met Frankrijk en tot aanvulling van hetgeen onze Parijsche correspondent daaromtrent geschreven heeftdienedat het tractaat van 7 Juli 1865 (Staatsblad no 109) met 3 Dec. a. s. buiten werking treedtnadat ten vorigen jare op denzeifden datum de opzegging door de Franscbe regeering beeft plaats gehad. Dit vloeit voort uit di bepaling van art. 39 van het trac taat. Daar echter de tractaten tusscben Frank rijk en verschillende andere natiesingevolge bijzondere overeenkomsten verleden jaar aan gegaan van kracht zullen blijven tot 6 maanden nadat het nieuwe tarief van invoerrechten zal zijn in werking getreden beeft de Nederlandscbe regeering stappen gedaan tot het verkrijgen van eene gelijke verlenging van bet tractaat van 1865. De berichtenin de Fransche bladen voorkomendedat de heer Van Zuijlen met de Franscbe ministers van bnitenlandsche zaken en koophandel beeft geconfereerdzijn [dus waar schijnlijk niet onjuist. Wij rneenen zelfs reden te hebben om aan te nemen dat de bedoelde overeenkomst reeds te Parijs is getéekend. N.R. Eenigen tijd geleden bij gelegenheid van een oefeniugstocht der schutters le Maastricht hadden er ongeregeldheden onder de wapenen plaatsbestaande in verzet van een mindere bijgestaan door anderen tegen een officier. De schuttersraad van Maastricht heeft in deze zaak vonnis gewezen en den hoofdschuldige ge straft r.et wegzending en f 100 boete gedurende vijf achlereenvolgende jaren den 2den insgelijks met wegzending en f 50 boete gedurende drie achtereenvolgende jaren den derden met f 121/3, den vierden met f 5 en den vijfden vrijgesproken. Op een punt verklaarde de Raad zich onbevoegd, zoodat de hoofdschuldige zich daarvoor misschien voor den burgerlijken rechter zal te verantwoor den hebben. Donderdag namiddag bad op de fabriek van C. N. en 1). K. te Dèlfshaven een ongeluk plaats. Terwijl een zestal werklieden bezig waren met het lossen van ijzer enz. en daartoe den bok gebruiktenbrak de ketting daarvan met bet gevolg dat vier personen te water vielen en twee een arm braken. De bondenscheersterM. C. de L., meer bekend als „Mie", is door het kantongerecht te 's Hage voor de 61e maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot een boete van 2 maal 10 gulden subsidiair 6 dagen gevangenis straf. Daarenboven zag zij zich nog toegewezen eene boete van f 7 50 of 3 dagen gevangenisstraf, behalve nog een gevangenisstraf van 5 dagen voor bet maken van naebtberuebt. Het klooster op den St. Gothard welks stichting uit de 14e eeuw dagteekenten dat jaarlijks aan 18 a 20.000 reizigers voor een geringe vergoeding voedsel en huisvesting ver leende zal binnen achttien maanden gesloten worden daarna de opening van de tunnel slechts weinig reizigers hun weg over den berg zullen nemen. Dinsdag werd uit Helmond in bet huis van arrest te Breda aangebracht een 30jarig meisje uit den gegoeden standwonende te Zevenbergen als beschuldigd van kindermoord, door de ongehuwde moeder gepleegd. Naar

Echo van het Zuiden | 1880 | | pagina 2